Acht jaar geëist voor doodrijden Afira Motie van VVD is preventief ruimen Cjrocn ThwartsJexels in het harL, College wil besluit over toekomst van De Akker Wethouder mag blijven Jaar na overlijden wolkers 'Texelaar moet monument op de dijk terugwillen' -Texelse Media HsJ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12319 VRIJDAG 24 OKTOBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag De beste locatie voor de nieuw bouw van basisschool De Akker is de Schoolstraat. Beter dan het terrein van De Verrassing voldoet deze plek aan de uitgangspun ten voor de dorpsontwikkeling. Er zijn ook nadelen, maar die vallen bij de voordelen in het niet. Deze conclusie moet volgens b en w worden getrokken uit de opsomming van effecten en con sequenties van verplaatsing van de school naar de alternatieve locatie De Verrassing waarover de gemeenteraad dinsdag een oordeel wordt gevraagd. Naar aanleiding van kritische gelui den uit het dorp hebben b en w de voors en tegens van beide loca ties opnieuw op een rij gezet met inschakeling van het stedenbouw kundige bureau BugelHajema, dat een nieuwe schets heeft gemaakt waarop de-school op de plek van de Verrassing is getekend. Ook het standpunt van de provincie is daarbij betrokken evenals de visie van de school zelf, bij monde van bestuursvoorzitter Jan Bot van het samenwerkingsverband Kopwerk. Bot trekt uit een vergelijking van voor- en nadelen een duidelijke conclusie: 'De locatie op de huidige Verrassing is voor ons geen optie.' Die opvatting berust op vrees voor onaanvaardbare vertraging, gebrek aan ruimte om het schoollandje in stand te houden en het feit dat op deze locatie de inhoudelijke plan nen van de school slechts gedeel telijk realiseerbaar zijn terwijl ook Akker wil niet jaren wachten Basisschool De Akker en Wim Ploeg worden bij hun vernieu wingsplannen al lang genoeg aan het lijntje gehouden, er moet nu een besluit worden genomen. Aldus de reden van wethouder Kikkert om, ondanks weerstand in het dorp, het dorpsontwikke lingsplan komende dinsdag in de raad te brengen. Hij vraagt de politiek de verplaatsing van school, De Verrassing en de firma Duinker als 'projectbesluit' aan hem te delegeren. Het ontwikkelingsplan en de moge lijke verplaatsing van de school waren voor Stichting Kopwerk reden de voorgenomen verbouwing van De Akker voorlopig af te bla zen. Met als gevolg dat het nu de enige basisschool op Texel is waar nog geen renovatie en aanpassing aan de. huidige eisen heeft plaats gevonden. 'Bij onze medewerkers en onze ouders leeft al drie jaar sterk de gedachte dat overal iets gebeurt, behalve op De Akker', zegt bestuursvoorzitter Jan Bot. 'Wij hebben vanaf het eerste over leg aangegeven dat we bereid zijn mee te werken aan een totaalplan, mits dat voor De Akker niet jaren Kanjerstrop Het is een interessante vraag voor de rekenkamer. Wie of wat op Texel heeft hier schuld aan? De ambte naar die ons gemeenschapsgeld wegzette bij de meest biedende bank? Ja. Peter Bakker, de verant woordelijke wethouder die er niet van wist? Ook. De raad, die deze constructie mogelijk maakte? Ook. Maar de kern is dat er veel te lang getreuzeld is bij het besteden van dat geld. Het was niet bestemd om tegen rente weg te zetten bij een bank. Het was bestemd voor de kanjerprojecten, waar we nu al jaren over zitten te emmeren. Besluite loosheid, traagheid, gebrek aan moed en doorzettings-wermogen, tegenwerking, daar zit de grootste schuld. Het moest bijna wel mis gaan. Een fiets die te langzaam rijdt, valt een keer om. Woel muis Uitgave v i v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'Kopwerk' houdt voorkeur Schoolstraat het totaalplan niet in zijn geheel kan worden uitgevoerd. De opvatting en medewerking van de school is voor het college een belangrijk uitgangspunt, evenals het feit dat de eigenaars van de grond bij de Schoolstraat er zich in kunnen vinden. Deze omgeving ziet volgens het college nu verrom- meld uit; bebouwing zal een fraaier dorpsgezicht opleveren. Bouwen in uitsluitinggebied mag alleen onder strenge voorwaarden. Wat betreft de school en het bungalowpark is men van goedkeuring verzekerd. Bot zegt niet doof te zijn voor de kri tiek die recentelijk door Oosteren- ders naar buiten is gebracht. 'Terwijl het vertrouwen tussen de gemeente en betrokken partijen groot genoeg is om straks de uitvoering tot een succes te kunnen maken, leeft bij een aantal inwoners het gevoel dat er over hen, maar zonder hen beslist wordt'. Hij belooft dat Kopwerk zich zal inzetten voor het herstel van de harmonie als de gemeenteraad het totale dorpsontwikkelingsplan heeft aanvaard. Wethouder Nico Kikkert betreurt de wijze waarop het plan onlangs in Oosterend in discussie is geweest. Volgens hem zijn er meningen gege ven, zonder de voor- en nadelen geargumenteerd en zonder emotie tegen elkaar af te wegen. Hij meent dat b en w, ten overvloede gesteund door het adviserende bureau, dat wel hebben gedaan en dat Ooste rend met het nu ter tafel liggende plan het best is gediend. Meer hierover elders in deze krant. a het ongeval nog steeds tastbaar op de ongevalsplek. Aan het hek naast het fietspad langs de Krimweg hingen gisteren vele extra wachten betekent.' Ook Ploeg wacht al geruime tijd om zijn plan nen uit te voeren. Het projectbesluit waarvoor Kikkert de instemming van de raad vraagt, is in de plaats gekomen van de oude artikel 19, dat regelde dat voor bouwplannen die afwijken van het bestemmingsplan vrijstelling wordt verleend. Lees verder op pagina 7 Het openbaar ministerie heeft een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van acht jaar geëist tegen de 20-jarige Duitser die zondag avond 13 juli op de Krimweg de 17-jarige Afira Hof heeft doodge reden. De man mag, wat justitie betreft, ook tien jaar lang niet meer achter het stuur van een auto kruipen. De verdachte stond dinsdag terecht voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Alkmaar. Tientallen familieleden, vrienden en bekenden van Afira waren daarbij aanwezig. Ook diverse Texelaars bezochten de zitting. Volgens officier van justitie L. van Zwieten is er sprake van doodslag. De verdachte heeft Afira volgens hem opzettelijk doodgereden, door dat hij met teveel alcohol op was gaan rijden en te hard reed. Ook stopte hij tot twee keer toe niet op de plaats van het ongeval. Een 54- jarige man uit Apeldoorn die hem probeerde te stoppen, werd bijna omver gereden. Voor dat laatste is de Duitser beschuldigd van poging tot doodslag. De officier van justitie noemde zijn gedrag 'crimineel'. De kwalificatie 'adolescente overmoed' die advo caat G. Lieffijn hanteerde vond hij ongepast. De advocaat betoogde dat er eerder sprake was van 'dood door schuld' door 'verregaande onvoorzichtigheid'. Hij pleitte voor een lagere straf die deels voorwaar delijk zou moeten zijn, zodat de Duitser nog een kans heeft zijn leven later weer op te pakken. Hij vroeg om vrijspraak voor de beschuldi ging van poging tot doodslag op de man uit Apeldoorn. Lieffijn gaf zich rekenschap van de gevoeligheden, betoogde zijn medeleven' met Afira en de gevoelens van de nabestaan den, maar gaf aan ook voor de rechten van de verdachte te moeten opkomen. De verdachte zelf zei dat hem speet en dat het ongeval nooit had mogen plaatsen. Bij aanwezigen in de zaal riep hij irritatie op door op veel vra gen te antwoorden dat hij niet meer wist wat er was gebeurd. De officier verweet de verdachte vooral dat hij toch was gaan rijden, ook al voelde het college Wethouder Peter Bakker (Middelen) extra raadsvergadering. 'Dit raakt me bijzonder hard, ik heb er slapeloze nachten van gehad', luchtte een getergde wethouder Peter Bakker dins dagavond zijn hart. Maar om als wethouder van min acht miljoen de geschiedenis in gaan, zoals PvdA'er Eric Hercules spotte, was hem te gortig. Onder zijn financi ële bewind stroomde er immers door overname van de haven, subsidies voor duurzame energie en het Maritiem Museum €30 mil joen naar Texel. 'Dat maakt mij nog altijd een wethouder van plus 22 miljoen.' Emoties liepen hoog op tijdens de extra raadsvergadering die dins dagavond werd gehouden. Dat de kwestie volop leeft, bleek onder meer uit de volle tribune en de rechtstreekse uitzending via Radio Texel die met meer dan norma le belangstelling werd beluisterd. Ook de aanwezigheid van vrijwel alle ambtelijke kopstukken van de gemeente maakte duidelijk dat er veel op het spel staat. Of Texel niets of een deel van de €8 miljoen terug ziet, in beide gevallen zal het gevol gen hebben voor de uitgaven die de gemeente zich kan permitteren. Vooruitlopend op 31 oktober, de dag waarop zal blijken hoe ver Texel echt in het schip zit, trok de VVD alvast fel van leer. 'Onbekwaam bestuur, de zoveelste blunder, onzorgvuldig handelen, speculeren met gemeen schapsgeld en te weinig betrokken heid', waren verwijten die Gerbrand Poster in de mond nam. Hij hekelde Een jaar na het overlijden van Jan Wolkers is nog geen zicht op een nieuw monument van het in 2002 vernielde 'Tot hiertoe en niet verder'. Oud-TVL voorzitter Bart Robbers gaf in oktober 2007 aan zich er hard voor te willen maken. 'We zijn het niet vergeten maar het is even naar de achtergrond geschoven.', aldus Robbers. Samen met Theo Timmer en Hans Roeper vormt hij een minicomité voor het terugbrengen van het glazen monu ment. Gezamenlijk vatten zij een jaar geleden het plan op het in ere te herstellen. Een jaar na dato doet de Waddendijk bij Ceres echter nog steeds leeg aan. Het comité kwam er naar eigen zeggen vrij snel ach ter dat bij de wens het monument in ere te hestellen, de wensen van de familie Wolkers voorop moesten staan. Na de dood van Wolkers wer den veel plannen geopperd waaron der zelfs een eigen Wolkersmuseum in Leiden. Dat museum is er (nog) niet, maar in Leiden is sinds deze week wel een tentoonstelling over het werk van Wolkers geopend. In De Lakenhal hangen verschillende werken door het gehele museum. De tentoonstelling is groots opge zet en vroeg alle aandacht van de familie. Het monument had mede daardoor geen prioriteit. Robbers is hier niet rouwig omr'Het gaf ons de gelegenheid na te denken waarom het terug op de dijk moet komen. We denken dat niet wij of de familie, maar juist Texelaars moeten aange ven dat ze het monument missen, het feit dat Bakker niet van de trans actie naar Landsbanki op de hoogte was. Zijn partij eiste het vertrek van de wethouder. Maar volgens Bakker wateren begeeft, eiste de WD zijn vertrek te vroeg, er was immers nog niets zeker: 'Om in veeteelttermen te spreken: dé motie van de WD is een vorm van preven tief ruimen. De makkelijkste weg is In Ecomare wordt momenteel een onechte karetschildpad opgevan gen, die gisteren aanspoelde op het strand bij Groote Keeten. Het dier is in zeer slechte conditie en mist een flipper. De schildpad is behoorlijk uit de koers geraakt. De onechte karetschildpad of dik kopschildpad (Caretta caretta) is ongeveer 70 cm lang en komt nor maal gesproken voor in het Mid dellandse Zeegebied en langs de westkust van Afrika. De laatste jaren zijn er strandingen geweest aan de kust van Spanje en Frankrijk en af en toe verder naar het noorden, tot in Noorwegen. In Nederland zijn er recent strandingen geweest in IJmuiden en op Vlieland. Het lijkt er dus op dat deze schildpadsoort zich langzamerhand, in noordelijker hij de inwerking van de door hem genuttigde alcohol. De man bliesna het ongeval 540 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht en zat daarmee zes keer boven de toege stane hoeveelheid. De openbare aanklager merkte op dat de dood van Afira diepe kra ters bij anderen heeft geslagen. Hij baseerde zich onder meer op de hyvespagina van Afira die hij als een waardig testament beschouwde. 'Daar staan veel krabbels op over Afira en is te lezen hoe zij wordt gemist.' De rechtbank doet dinsdag 4 november uitspraak. De verdach te gaf tijdens de zitting aan daar niet bij aanwezig te zijn. Meer op pagina 5 dat het een deel van Texel is en dat het terug moet komen.' Het idee moet dus niet alleen door het comi té of de familie gesteund worden, maar vooral door Texelaars zelf. Hoe ze daar verder invulling aan gaan geven en waar het geld vandaan moet komen is nog onduidelijk. Wel verwachten ze tegen het einde van de voorstelling in Leiden (15 februari 2009) naar buiten te kunnen treden met concrete plannen. 'Tot hier en niet verder', werd op 21 december 1998 ter gelegenheid van de dijkversterking neergezet en symboliseerde de strijd tegen het water. Het bestond uit drie glas platen, die het land, de dijk en het water (golf) uitbeelden. DVD Opstand Het is stil bij het Luchtvaart en Oor logsmuseum als de DVD van Janne Giesen (12) en Huub Lievestro (14) uit Doetinchem over de Georgische Opstand is afgelopen. In een half uur tijd is op indrukwekkende wijze in vogelvlucht de oorlog op Texel belicht. Pagina 2 m Koger skatebaan Jongeren in De Koog willen een eigen skatebaan. Ze deden daar voor woensdagavond een beroep op burgemeester en wethouders toen die op bezoek waren in het baddorp. Pagina 5 m Evacuatiestoelen Zes gebouwen op Texel zijn voor zien van evacuatiestoelen waarmee mensen bij een calamiteit veilig en snel een trap af vervoerd kunnen worden. Het is een gift van een ano nieme Texelaar. Pagina 7 Rikus Kieft wordt opnieuw raadslid Rikus Kieft wordt opnieuw raads lid voor GroenLinks. Hij volgt Rob Heijman op die door een nieuwe baan in de scheepvaart niet meer voldoende tijd aan het raadslid maatschap kan besteden. Het is de tweede keer deze raads periode dat Kieft plaatsneemt in de gemeenteraad. In november 2006 werd hij voor het eerst benoemd nadat Arthur Oosterbaan was opge stapt. Een half jaar later verliet hij de raad om de teruggetreden wet houder Peter Bakker een half jaar lang te vervangen. Sinds begin dit jaar was hij lid van de commissie Middelen. Heijman, die in 2007 aantrad om Kieft te vervangen, zou aanvanke lijk tijdelijk in de raad blijven totdat Bakker beter zou zijn, maar bleef na zijn terugkeer omdat hij het raads werk boeiend vond. Hij heeft laten weten met pijn in zijn hart afscheid te nemen en politiek actief te willen blijven. Toen Heijman in de raad stapte, was hij al bezig met een opleiding tot stuurman op grote zeilschepen. Kieft wordt dinsdag avond geïnstalleerd. (Advertentie) Zeldzame stranding zeeschildpad tact gezocht met het schildpad- dencentrum in Alphen aan de Rijn. De onechte karetschildpad blijkt een omnivoor te zijn en schelpen, schaaldieren en vis te eten. Het dier had eendenmossels aan zijn achter flippers en is er ernstig aan toe. De dierverzorgers van Ecomare zullen zorgen voor een zo goed mogelijke opvang. De schildpad is donderdag gevon den op het strand van Groote Keet- en en naar Rens Roos van het steunpunt van Ecomare in Groote Keeten gebracht. Ecomare heeft om nu mijn koffers te pakken. Maar contact gezocht met verschillende dierentuinen. Toen het dier daar niet terecht bleek te kunnen, is in dat is niet mijn stijl. Lees verder op pagina 3 verband met de verzorging con- TEXELSE'^COURANT Cjntn XmatUjarh 'o btt Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: .T; I Gemeente Texel

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1