'Afira heeft geen schijn van kans gehad' Jeugd De Koog wil skatebaan Eis doet recht aan waarde leven Afira TEXELSE j COURANT Verhuizing Strender Akker maakt tongen weer los Taakstraf en proeftijd voor misdragingen VRIJDAG 24 OKTOBER 2008 e schets, waarop basisschool De Akker op het terrein van De Verrassing (nabij de Bijenkorf) is getekend. Ie Texel/BOgelHeiema) De nieuwe schets van het dorps ontwikkelingsplan die deze week naar buiten kwam, heeft menig Oosterender tot actie aangezet. Vóór- en tegenstanders van de locatie Schoolstraat en De Ver rassing kwamen in beweging. Voordeel van bouwen op De Ver rassing, zo stelt bureau BügelHa- jema, is dat de school ongeveer op zijn huidige plek blijft staan, dichtbij dorpshuis De Bijenkort. Nadeel is dat de school hier het bijbehorende landje mist en dat het onmogelijk is om ook de Daalderschool naar deze locatie te verplaatsen. Als de school niet verdwijnt, moet worden afgezien van de bouw van twintig woningen en de eventuele verplaat sing van supermarkt en slagerij kan ook niet worden gerealiseerd. Texels gezicht Kopwerkvoorzitter Jan Bot is zeer uitvoeriger wat betreft de nade len van de alternatieve locatie. Hij noemt onder andere de verkeeraan- trekkende werking in het hart van het dorp, mede door de uitbreiding van functies van de straks 'brede' school. Voor de kinderen zal het minder verkeersveilig zijn dan de aan de rand van het dorp gelegen Schoolstraat. Ook wordt voor pro blemen gevreesd door de nabijheid van vakantiewoningen. Bot is bijna lyrisch over de Schoolstraat: hier ontstaat een fraaie afronding van het dorp, er is ruimte voor groei, de bereikbaarheid - met' name voor halende en brengende ouders - is goed. De plek is ook in het belang van de beoogde interactie tus sen onderwijs en landschap: volop ruimte, licht en lucht. 'Een typi sche locatie voor duurzaam onder wijs met een Texels gezicht.' De naburigheid van sportvelden en het gezamenlijke'gebruik van parkeer en verkeersvoorzieningen voor scholen en sportvereniging worden ook als pluspunten genoemd. Er heerst in het dorp onder meer onbegrip over de noodzaak om op het huidige speelterrein achter De Akker ambachtelijke bedrijven met woningen te bouwen, waardoor de school veel terrein moet inleveren. Criticasters redeneren dat er aan de Slotskolk al geruime tijd drie bedrijfsruimtes vergeefs te koop staan en dat andere bedrijven bin nenkort te koop of te huur wor den gezet. Daarmee zou in totaal plaats zou zijn voor een stuk of acht nieuwe bedrijven. Anderzijds zou de animo vanuit het dorp voor een bedrijfsruimte momenteel mini maal zijn. Verder wordt aangege ven dat de geplande woningen bij de ambachtelijke bedrijven parti culieren uitnodigen om een woning te bouwen met een schuur, ter wijl in werkelijkheid geen sprake is van een echt bedrijf. Dat gebeurde ook in Oudeschild, waarna daar is besloten geen woningbouw meer toe te staan op het nieuwe bedrijfs terrein. Maar volgens bouwkundig tekenaar Hans Broess van BügelHajema is de plek voor de ambachtelijke bedrijven in Oosterend geen bedrij venterrein, maar een overgangs zone. Hij wijst erop dat wethouder Nico Kikkert vanuit de Taskforce Ruimtewinst heeft gezocht naar een ontwikkelingsplan met (finan ciële) samenhang. Broess: 'Het kan zijn dat er op dit moment bedrijfs ruimte over is en dat daar door de conjunctuur nu weinig vraag is, net als naar woningen. Maar staar je daar niet blind op. Oosterend heeft heel lang geen bedrijventerrein mogen ontwikkelen en geen wonin gen kunnen bouwen. Daar is veel over geklaagd. Nu is daar eindelijk de gelegenheid voor, waarmee het dorp lange tijd vooruit kan. Een kans die je volgens mij niet moet laten schieten.' Maar volgens een groep Oosterenders is daarvoor ook ruimte als de school niet naar de rand wordt verplaatst. fkóR 0PP~Er£« N0&T333 "382 /Mie KOP I5U1G I cU#Q ANTOOtX GOES Z1-IO- 2038 Een pijnlijke kwestie De rechtbank in Alkmaar heeft een 19-jarige Texelaar woensdag veroordeeld tot 240 uur taakstraf, waarvan 120 uur voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij in totaal ruim 500 euro betalen aan enkele slachtof fers. De rechter achtte de man schuldig aan woninginbraak, dief stal van fietsen, het stelen van kanaries, het bedreigen van vier personen en poging tot zware mishandeling. De straf pakte lager uit dan de eis van de officier van justitie. De officier eiste twee weken gele- Afira Hof heeft geen schijn van kans gehad, zei zowel haar moe der als de officier van justitie tij dens de rechtzaak tegen de 20- jarige verdachte. De zitting leverde een ontluisterend beeld op van wat zich voor, tijdens en na het ongeluk op zondag 13 juli op de Krimweg heeft afgespeeld. Alcohol speelde een negatieve hoofdrol. Vijf of zes flessen bier van een halve liter heeft de 20-jarige man uit Ratin gen achter de kiezen als hij die zon dagavond vlak voor het ongeval om 21.30 uur over de Krimweg rijdt. En ook nog twee of drie slokken likeur uit een fles. De man voelt de uit werking van de alcohol, maar heeft het gevoel dat hij nog kan rijden. 'Ik dacht dat het niet dramatisch was', zegt hij dinsdag tegen de rechters. Hij gaat die avond voorbij aan het feit dat in Duitsland mensen tot 21 jaar niks mogen drinken als ze rijden. Waarom hij daar in Nederland vanaf afwijkt? De man weet het niet meer tijdens de zitting. Hij gaat ook voorbij aan zijn verleden waarin hij al een paar keer een 'blackout' heeft gehad door de combinatie bier en sterke drank. De Duitser is 's middags om 13.00 uur begonnen met drinken toen hij aan het strand zat. Een dag eerder is hij op Texel gearriveerd, samen met een vriend. Die zit die middag aan de likeur. Aan het eind van de middag, begin van de avond, rijden de twee ook al over de Krimweg. Getuigen verklaren later dat hun auto, een Opel Omega, opviel door de hoge snel heid waarmee gereden werd. De man zegt achteraf toen niet harder dan 50 kilometer per uur te zijn gegaan. Als ze om 21.30 uur opnieuw over de Krimweg rijden (in de richting van paal 28), naderen van de andere kant op de fiets de 17-jarige Afira Hof en haar 19-jarige collega Ulrike. Zij zijn net klaar met hun vakantiebaan bij strandpaviljoen Paal 28 en op weg naar de caravan waar ze slapen. In de bocht naar links, net voorbij de Sluftervallei gaat het mis. De Duitser, die naar eigen zeggen nu 70 tot 80 rijdt terwijl 50 is toegestaan, verliest de macht over het stuur. De auto komt via de berm op het fietspad terecht en de fietsende Afira wordt vol geraakt door de 'uitbrekende' rechter achterkant van de Opel Ome ga. Ulrike komt ten val, maar blijft De Duitser verklaart later vanuit zijn rechteroog hoek de fietsers nog te hebben waargenomen, maar veel meer kan hij zich niet herinneren. Ulrike denkt op vrijwel hetzelfde moment 'wat een gek' als ze de Opel Omega met hoge snelheid door de bocht ziet komen. Daarna is ze een stukje kwijt en ligt ze opeens op de grond. Afira ziet ze niet meer, wel ziet ze haar zwaar beschadigde fiets in het hek naast het fietspad hangen. Ulrike beseft dat er iets goed mis, belt 112 en snelt het naastgelegen weiland in waar de roerloze en zwaargewonde Afira ligt. Door de klap is zij dertig meter verderop terecht gekomen. De officier van justitie zegt tijdens de zit ting dat ze 'gelanceerd' moet zijn. De verdachte zegt achteraf nog gepro beerd te hebben bij te sturen en te remmen, maar remsporen worden niet gevonden. Zeker is hij dat hij na de klap zonder te stoppen doorrijdt. Volgens de offi cier van justitie kan het de man niet ontgaan zijn dat hij 'iets of iemand' heeft geraakt, maar de 20-jarige zegt zich niets meer te herinneren. Bij de parkeerplaats van paal 28 stapt hij uit en ziet dat twee ramen aan de rech terkant van zijn auto kapot zijn en dat er blikschade onder de ramen zit. Ook van wat hij toen dacht, kan de man zich tijdens de zitting niets meer herinneren. Volgens eerde re verklaring zou hij in paniek zijn geweest. Het is ook mogelijk dat hij en zijn vriend hebben gedacht 'dat er iets mis moest zijn', maar duide lijkheid blijft uit. De man weet wel heel zeker dat zijn maat niet meteen heeft gezegd dat ze zouden moeten stoppen. Ze rijden terug om even te gaan kijken. Een andere keus hebben ze ook niet, omdat de Krimweg bij paal 28 ophoudt. Als de wagen de onge- valsplek nadert, wordt hij meteen herkend. Urike heeft net aan omstan ders uitgelegd hoe de auto eruit zag en roept dat hij eraan komt. Een 54-jarige man uit Apeldoorn gaat op de weg staan om de bestuurder tot stoppen te manen. De man moet zich het vege lijf redden, want de Duitser rijdt met onverminderde vaart door. Naar eigen zeggen heeft hij niet in de gaten dat er mensen op de weg staan. Hij zegt alleen fietsen te hebben gezien. Hij stopt wederom niet om te zien waar hij tegenaan is gebotst. Terwijl omstanders en hulpverleners in het weiland het leven van Afira proberen te redden, rijdt de Duitser in de richting van Den Burg. Op de Nieuwlanderweg wordt hij gesnapt door de politie. Die ziet de twee kapotte ruiten en zet een achtervol ging in. Er volgt een dollemansrit met snelheden tot 150 km per uur over de Postweg. Pas op de Keesomlaan in Den Burg stopt de Duitser als hij een stopsignaal in de gaten krijgt. Dat is rond 22.00 uur Een blaastest leert dat hij zes keer de toegestane hoeveelheid alcohol (90 microgram per liter uitgeademde lucht voor een beginnend bestuurder) in zijn bloed heeft. De Duitser is beginnend omdat hij pas een jaar zijn rijbewijs heeft. Aandringen Op de diverse vragen waarom hij op de KrimWeg tot twee keer toe niet gestopt is, kan de man ondanks aandringen van de rechters geen ver helderend antwoord geven. 'Ik weet het niet meer', klinkt het meermalen. Het waarom van zijn gedrag blijft eveneens onduidelijk. Meest waar schijnlijk is dat hij in een alcoholroes moet hebben verkeerd, waardoor hij niets meer weet. Afkeuring klinkt in de zaal als zijn advocaat verklaart dat de man in nachtmerries telkens herbeleeft wat er is gebeurd. 'Maar hij weet niks', fluistert iemand boos. Uit nader onderzoek blijkt dat de verdachte in ieder geval niet onder invloed was van drugs of medicijnen die zijn rijgedrag beïnvloedden. De auto had geen mankementen en de man had geen last van de zon. Naar eigen zeggen is er met zijn geestelijke gesteldheid ook niks aan de hand. Emotie Op de vraag van de rechter wat alles hem eigenlijk doet, antwoordt de man ogenschijnlijk zonder emotie dat het hem raakt, dat het ongeluk nooit had mogen gebeuren en dat het slecht met hem gaat. Zijn advocaat vult later nog aan de man introvert is en zich daardoor moeilijk uit. Op de tientallen familieleden, vrien den en bekenden van Afira die de rechtzaak bijwonen, maakt het geen enkele indruk meer. Bij hen is verdriet over wat er die avond op de Krimweg is gebeurd en boosheid over de vele keren dat de verdachte het zelf alle maal 'niet meer weet'. Jongeren in De Koog willen een eigen skatebaan. Ze deden daar voor woensdagavond een beroep op burgemeester en wethouders toen die op bezoek waren in het baddorp. Bas de Ridder, Kjelle Werkman en Senne Roeper vroegen het college namens de Koger jeugd om een baan naast de karting. Ze lieten weten dat skaten over de Dorps straat geen succes is. Ze waren ook al wel eens bezig geweest tegenover het viscentrum, maar daarbij was iemand tegen de tafels aangekomen en dat was even- mineen succes. Om hun verzoek kracht bij te zetten, hadden ze een stapel handtekeningen meegeno men. Ze lieten ook weten liever bui ten te spelen en te skaten dan thuis achter de computer te zitten. 'Maar het gaat om even naar Den Burg te fietsen om daar te gaan skaten.' Wethouder Marian Merkelbach (welzijn) loofde de inzet van de Koger jeugd, maar adviseerde ze een beroep te doen op de gemeen teraad omdat die over het geld gaat. Om het de jeugd makkelijk te maken, wees ze meteen Wil lem Vlas en Henk-Jan Klok aan, twee raadsleden die ook bij de dorpsavond in De Hof aanwezig waren. Ze adviseerde de jeugd ook met jongerenwerkster Esther Duin- ker van Pharos te gaan praten. Zij houdt zich bezig met skateparken en is ook betrokken bij de herin richting van het skatepark aan de Elemert en de plannen van jonge ren uit Den Hoorn om ook daar een eigen parkje aan te leggen. De wet houder ging er vanuit de jongens opnieuw een keer in de raadzaal te zien. De familie van Afira Hof kan zich vinden in de strafeis van acht jaar onvoorwaardelijk. 'Het doet recht aan de waarde van het leven van Afira', aldus haar moeder Geeske Hof. De familie Hof beleefde de zitting bij de rechtbank in Alkmaar nerveus en gespannen. Bij het horen van de strafeis was er opluchting en het besef dat de rechtbank nog een straf moet uitspreken. 'Het wordt dus nog een keer spannend.' Diepe teleurstelling was er over de vele ontwijkende antwoorden van de verdachte. 'Als hij een vent was geweest, had hij de zaal ingekeken en zijn excuses aangeboden', aldus Geeske Hof. De verdachte hield het bij een korte verklaring tot de rechter dat het hem speet en dat het nooit had mogen gebeuren. Bij het betre den en verlaten van de zaal vermeed de man elk oogcontact met de aan wezigen. Hof maakte gebruik van het spreek recht voor slachtoffers. Ze liet weten dat de familie nog elke dag het gevoel heeft in een boze droom te zitten waaruit ze niet wakker worden. 'Op 13 april eindigde het leven van Afira, maar ook onze levens zoals die tot dan toe waren. Die staan sindsdien op hun kop. We voelen het verdriet elke dag in elke vezel van ons lichaam.' Afira liet haar ouders, een broer en een zus, grootouders en een schoon familie na. Hof: 'Ik weet niet hoe je opa en oma's vertelt dat hun kleindochter dood is, maar ik moest het wel doen.' Ze richtte zich rechtstreeks tot haar dochter met de opmerking dat de rechter zal beslissen over de waarde den vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 1500 euro. Ook moest de jon gen zich, als het aan de officier lag, aan alle aanwijzingen van de reclas sering houden. Met dat laatste was de rechtbank het wel eens. Als de jongen zich binnen de proeftijd van twee jaar niet aan de wet houdt of de aanwijzingen van de reclassering aan zijn laars lapt, moet hij 120 uur taakstraf uitvoeren. De officier had hem dan liever de gevangenis zien ingaan. Bij het vaststellen van de straf hield de rechtbank rekening met een rapport dat concludeert dat de beklaagde enigszins verminderd toerekeningsvatbaar is. Ook de conclusie van een onderzoek waar uit blijkt dat hij zich keurig gedraagt als hij een vaste verblijfplaats en een baan heeft, liet de rechtbank meewegen. Dat de man ernstige feiten heeft gepleegd', werd niet vergeten. De rechter noemde in het bijzonder het feit op waarbij de Texelaar - op dat moment 'voor de lol' rijdend in een invalidenwagentje - expres inreed op een fietsende mede-eilandbe woner. Ook het bedreigen van vier personen, het stelen van parkieten uit een volière, fietsendiefstal en woninginbraak rekende de recht bank hem aan. Bierflesje De vier bedreigingen vonden op verschillende momenten plaats. Op Koninginnedag 2007 bedreigde de beklaagde een jongen. Deze zag onder meer een kapotgeslagen bierflesje op zijn keel gericht wor den. Later dat jaar bedreigde hij een Texels stelletje dat probeerde een vriend op te halen die in het huis van de veroordeelde verbleef. De man joeg het stel met een keuken mes van zijn erf. Ook viel hij in 2007 een meisje lastig, met wie hij in een kroeg ruzie had gekregen. Via MSN ontving ze zelfs bedreigingen met de dood. De rechtbank vond dat niet genoeg bewijzen aanwezig waren om de man ook te veroordelen voor poging tot mishandeling van deze vier bedreigde personen. Ook voor het verwonden van een toerist met een bierglas en het stelen van andere fietsen werd hij vrijgesproken. Nadat de rechtbank de bewe zen feiten naast de verzachtende omstandigheden legde, werd een voorwaardelijke celstraf te hoog gevonden. De rechter achtte een deels voorwaardelijke taakstraf meer gerechtvaardigd. Bovendien moet aan de man die expres werd aangereden, het meisje dat via MSN ernstig werd bedreigd, de eigenaar van de parkieten en de gedupeerde van de woninginbraak, respectieve lijk 50 euro, 250 euro, 200 euro en 30 euro worden betaald. De veroordeelde woont momen teel in een begeleid-wonenproject. Bovendien werkt hij als chef-kok in een restaurant in zijn woonplaats. Hij gaf twee weken geleden tijdens de rechtszaak al aan het daar erg naar zijn zin te hebben en er alles aan te willen doen om de stijgende lijn voort te zetten. Een terugkeer naar Texel leek hem niet verstan dig. van haar leven. Een tolk vertaalde alles in het Duits, zodat de verdachte wist wat er werd gezegd. De steun die de familie Hof kreeg door de aanwezigheid van tientallen vrienden en bekenden stond in schril contrast met de steun voor de ver dachte. Er was voor hem niemand uit Duitsland overgekomen. Op vragen daarover van de rechters zei de man dat zijn opa, oma en moeder hem wel een paar keer hebben opgezocht in het Huis van Bewaring waar hij sinds het ongeluk wordt vastgehou den. Later herinnerde de verdachte zich ook een bezoek van zijn vader, maar dat was eenmalig. Waarom die daarna niet vaker is geweest, wist hij niet goed meer. Uit een rapport van de reclassering kwam naar voren dat de man wei nig inzicht in zijn levensstijl heeft, geen emoties vertoont en ook niet over de slachtoffers heeft gespro ken. Volgens de reclassering wekt hij de indruk niet echt in de gaten te hebben wat hij gedaan heeft. De kans op herhaling wordt klein geacht, maar de reclassering ziet hem wel als gevaar voor andere mensen. De rechterlijke macht werd geadviseerd een onvoorwaardelijke straf uit te spreken. De verdachte ontkende dat hij 'een gevaar voor anderen is'. De man was in Duitsland In oplei ding voor elektrotechnicus en werkte bij een elektrotechnisch bedrijf. De officier van justitie eiste nog dat zijn in beslag genomen auto verbeurd wordt verklaard zodat hij die kwijt is. De verdachte gaf aan de inhoud van zijn wagen wel graag terug te willen hebben. De rechters antwoorden dat hij daarvoor maar een aparte proce dure moet opstarten. Bladen kleine molen vervangen De rotorbladen van de nieuwe kleine windmolen op de rotonde van De Waal worden een deze dagen vervangen. De bladen zijn niet in orde, waar door de vorige week door de VEM geplaatst Energy Ball nog niet goed functioneert. Bedoeling is dat hij na de aanpassing energie kan genere ren voor de LED-verlichting op de rotonde. Die is door de Energy Ball mogelijk de eerste energie-opwek kende rotonde van Nederland. Wet houder Peter Bakker (duurzaamheid) stelde de kleine windmolen vorige week officieel in gebruik toen ver tegenwoordigers van Urgenda, een landelijk beweging om Nederland te verduurzamen, op Texel waren. In juni werd ook al eens een energy- ball op de rotonde officieel in gebruik genomen, maar die leverde nog geen energie voor de LED-verlichting. College maakt dorpenronde Burgemeester en wethouders zijn tot begin december op tournee voor de jaarlijkse dorpenronde. Gisteren werd het spits afgebeten in De Koog. De volgende bijeenkomst is op donderdag 30 oktober in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. Bedoeling is dat daar de stedebouwkundige visie wordt gepresenteerd waar een groep studenten van Universiteit Utrecht de afgelopen tijd aan heeft gewerkt. Dinsdag 4 november is het col lege in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, donderdag 20 novem ber in De Waldhoorn in Den Hoorn en donderdag 27 november in De Bijenkorf in Oosterend. De ronde wordt afgesloten op woensdag 3 december in De Wielewaal in De Waal. Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Het centrale onderwerp is de wijze waarop de gemeente de komende jaren haar dienstverlening verder wil digitaliseren, zodat Texe laars thuis achter de computer op elk tijdstip van de dag een beroep op de gemeente kunnen doen. Nieuw rioolgemaal bij Den Burg Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier mag van b en w een rioolgemaal bouwen op het gemeentelijke opslagterrein aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg. Aan de benodigde vrij stellingsprocedure wordt mee gewerkt omdat het gemaal van belang is voor de afvalwaterver werking op Texel en omdat het object goed wordt ingepast in de omgeving De bouw van het gemaal is onder deel van het omvangrijke riole ringswerk dat momenteel in het buitengebied wordt uitgevoerd en waarbij hoogheemraadschap en de gemeente nauw samenwerken. De vier kleine zuiveringsinstallaties van De Cocksdorp, Oosterend, Oude schild en 't Horntje worden opge heven. Al het afvalwater gaat straks via persleidingen met bijbehorende rioolgemalen naar de grote zuive ring Everstekoog die daartoe zal worden uitgebreid. Twee persleidin gen zijn intussen klaar. De leidin gen Oosterend-Everstekoog en De Cocksdorp-Everstekoog moeten in 2009 en 2010 worden opgeleverd. Bankrekening 12.08.86.308 Stichtingbroodnodig0texel com

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5