College praat over huizen Kogerhoop Rioolrecht stijgt 85 euro per aansluiting Cjroen ^warLs Jexeh in het hart Instellen werkgroep herindeling afgelast 'Onderzoekers niet in hun werk gehinderd' Brandweer Antillen bezoekt Texel Gemeenten zijn te verdeeld Ook van onder paraplu bekeken is Texel adembenemend mooi texelseÜgourant HEMA Gemini Ziekenhuis <D OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12320 DINSDAG 28 OKTOBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag De oprichting van een ambtelijke werkgroep die over de bestuurlij ke toekomst van Texel en andere gemeenten in de Noordkop zou discussiëren, is van de baan. Er is te weinig animo bij de negen gemeenten die de provincie had aangeschreven. De provincie had een werkgroep met gemeentesecretarissen en raadsgriffiers in het leven willen roe pen om te praten over herindeling of samenwerking. Dat zou vervolgens op 1 januari 2011 zijn beslag moe ten krijgen. Er leven echter teveel verschil lende opvattingen onder de negen gemeenten, waardoor de kans van slagen van een ambtelijke werk groep niet groot wordt, geacht. Daarnaast hebben drie gemeenten (Texel, Wieringen en Harenkarspel) formeel niet voldaan aan het vër- zoek van de provincie om vóór 1 oktober te reageren. Uit stukken van de provincie blijkt dat Gedepu teerde Staten via de krant wel heb ben vernomen dat de Texelse poli tieke partijen de gemeentesecretaris en raadsgriffier willen afvaardigen, maar de gemeente heeft ze dat niet zelf laten weten. Een overzicht van de reacties van de gemeenten leert dat de mees ten wel mee willen doen aan een discussie, maar elk op hun eigen manier en vooral in een eigen tem po. De gemeente Zijpe wil het liefst pas in 2012 fuseren, terwijl Niedorp en Wieringermeer sneller willen dan Het rioolrecht stijgt volgend jaar van €159,29 naar €245,11 per aan sluiting. Dat heeft het college gis teren bekendgemaakt. Het was al duidelijk dat het rioolrecht fors zou stijgen, maar de gemeente kon tot nu toe nog niet precies aangeven hoeveel het zou worden. De stijging is het gevolg van groot onderhoud dat de komende jaren staat gepland en het opheffen van een fonds waarmee de stijging werd beteugeld. Dat fonds stond negatief en zou nog een paar jaar negatief blijven staan om de kostenstijgin gen te drukken, maar de gemeente mag geen negatieve fondsen meer hebben. 'Het is een bittere pil die moeten slikken', aldus wethouder Peter Bakker (financiën). De raad moet nog zijn goedkeuring geven aan de stijging. Dat gebeurt tijdens de begrotingsraad op dinsdag 11 november. Als tegemoetkoming voor de stijging wil het college de reinigingsrechten en de parkeerbelasting volgend jaar ongewijzigd laten. Er wordt op dat vlak ook geen trendmatige kosten verhoging doorgevoerd. Lees verder op pagina 3 Burgemeester en wethouders buigen zich volgende maand over woningbouw op de plek van het vroegere hotel Kogerhoop in De Koog. Dat liet wethouder Nico Kikkert (grondgebied) weten tij dens het bezoek van het college aan de badplaats. Schenking evacuatie stoel... SPECIALE UITVOERING VOOR Nederlandsche Bankadviseurs Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 2011. Zij willen ook samenwerken met de provincie, terwijl Wieringen juist geen rol voor de provincie ziet. Die gemeente heeft het initiatief genomen een eigen regionale con ferentie te houden over de bestuur lijke toekomst. Anna Paulowna wijst de werk groep af, wil zelfstandig blijven en zoekt het versterken van de eigen bestuurskracht liever in intensievere samenwerking met andere gemeen ten. Den Helder zegt juist graag gebruik te maken van het aanbod van de provincie een werkgroep in te stellen. Schagen en Harenkar spel willen er ook wel gebruik van maken, maar willen net als Den Helder eerst nader overleg over de wijze waarop. Gedeputeerde Staten had met de werkgroep willen berei ken dat de neuzen dezelfde kant op zouden gaan. Het provinciebestuur beraadt zich deze of volgende week nader op hun positie in de discussie. Volgens een woordvoerder is nu nog niet te zeggen of dat gevolgen heeft voor de datum van 1 januari 2011 waar op eventuele fusies zouden moeten plaatsvinden. De Texelse politiek ziet Texel het liefst zelfstandig blijven. Als het tot meer samenwerking zou moeten komen, geeft de meerderheid de voorkeur aan samenwerking met andere gemeenten in de Noordkop. Een minderheid van Texels Belang en VVD behoudt voorkeur voor intensievere samenwerking met de andere Waddeneilanden. wSBBBÊEt r-'™ i. Herkansing Motorcrossers die zondag vergeefs naar Texel kwamen voor de wegens regens afgelaste Gerrit Zijm Bokaal, mogen het komende zondag 2 november alsnog proberen. De MAB-club heeft van de gemeente toestemming gekregen een nieuwe race uit te schrijven. Pagina 6 a Mosselvissers Mosselzaadvissers en natuurbe schermingsorganisaties dagen elkaar niet meer voor de rechter. Ze gaan samenwerken aan duurzame visserij en herstel van de natuur in de Waddenzee. Dat is de uitkomst van een convenant dat vorige week is getekend in het bijzijn van minster Verburg van LNV. Pagina 6 a Frank Polling Na een spiritueel werk over de omgang met paarden, een novelle over een eenzame kapper en een roman over een meisje dat zich met haar moeder in een kleine gemeen schap op een eiland vestigt, publi ceert Frank Polling nu een 'werkboek' voor hen 'die willen onderzoeken hoe ze hun leven meer kracht en inhoud kunnen geven'. Pagina 7 Dat Texel op een regenachtige dag zijn, bleek op de uitkijkpost van de op mooie dagen, maar een enke- paraplu te genieten van het wijdse zoals zondag ook aantrekkelijk kan Slufter. Het liep er geen storm zoals ling nam toch de tijd om onder de uitzicht. pwog» tan/Boeldbank Texel) Bakker over toekomst haven NIOZ: Koninklijk NIOZ hoeft nog niet te vrezen dat er vrachtauto's met vuilcontainers langs denderen of een hoop suikerbieten op de kade wordt gestort. Aldus reageert wet houder Peter Bakker (Verkeer) op het bekend worden van het plan om de haven van het NIOZ moge lijk voor bredere doeleinden in te zetten. 'Voor de gemeente staat voorop dat de activiteiten van het NIOZ onbelemmerd door kunnen gaan. Onderzoekers mogen niet in hun werk worden gehinderd.' Over een mogelijke verplaatsing van overslag van bieten en graan, grond, afval en andere produc ten en activiteiten voor offshore wordt gesproken in de provinciale Netwerkstrategie Vaarwegen Bin nenlandse Havens Noord-Holland en er is ook een aanvraag voor €2 miljoen subsidie ingediend. Over deze optie is ook binnen het raadhuis nagedacht, maar keuzes zijn nog niet gemaakt en besluiten nog niet genomen. 'We weten het nog niet', zegt wethouder Bak ker, die aangeeft dat het rapport wat hem betreft nog niet rijp was voor publicatie. 'Maar het is wel zo dat Wageningen Imares (voorheen Alterra) van het eiland gaat (in 2012 naar Den Helder) en dan is het rea listisch om te kijken of je dat terrein en de haven kunt gebruiken om extra werkgelegenheid te creëren. Met dat in het achterhoofd kun je erover nadenken of je de haven van het NIOZ iets anders kunt inrichten of wellicht uitbreiden. En dan bij voorbeeld de activiteiten van het NIOZ aan de ene kant concentre ren en de rest aan de andere kant. Vanuit die gedachte is gekeken of bijvoorbeeld het assembleren en vervoeren van onderdelen voor windmolens op zee daar mogelijk is. Wat ook speelt is dat het CDA de overlast door zwaar verkeer van en naar de haven van Oudeschild voor overslag al eens heeft aan gekaart. De landbouw heeft zelf aangegeven behoefte te hebben aan vervoer van buikproducten per Er zijn plannen bij de gemeente ingediend voor de plek waar tot hal verwege de jaren negentig het hotel stond. Volgens Kikkert bekijkt het college of de gemeente met de initi- atiefnemende partij verder wil gaan en op welke wijze de grond aan de Epelaan/Kamerstraat kan worden vermarkt. Wie plannen heeft inge diend, maakte hij nog niet bekend. Kogerhoop kwam aan de orde nadat Veronica van Beek, interim-voorzit ter van de. dorpscommissie sinds het vertrek van Frits Agter, er vragen over had gesteld. Volgens de dorps commissie gebeurt er te weinig op die plek. Wethouder Marian Merkel- bach (volkshuisvesting) liet in eerste instantie weten dat het college in het voorjaar van 2009 over Koger hoop zou spreken. Ze werd daarna door dorpscommissielid Bart Bosch op de hoogte gebracht van een brief waarin november 2008 werd genoemd. Burgemeester Joke Gel dorp vroeg in eerste instantie half gekscherend of 'weer iets was waar het college niet van op de hoogte was', maar Kikkert bleek de brief wel te kennen. Merkelbach en Kikkert lieten weten dat het komend jaar een en ander aan woningbouw in De Koog kan worden verwacht. Lees verder op pagina 3 - ■- 7 Leden van het SIGMA-team lieten de brandweercommandanten van de Antillen gisteren in de gymzaal van De Koog zien hoe iemand op een wervelplank wordt vastgemaakt. (Foto Jeroen van Haltum/Beeldbank Texel) De brandweercommandanten van Curagao, Bonaire, Sint-Eustatius, Sint Maarten en Saba en een officier van Aruba hebben giste ren en vandaag een bezoek aan Texel gebracht. De groep kwam om zich nader te verdiepen in de bestuurlijke organisatie rond hulpverlening. De Caribische eilanden krijgen vol gend jaar een andere bestuurlijke verhouding met Nederland (eigen land of speciale gemeente) waar door zich veranderingen voordoen in de regelgeving rond hulpverle ning. Ter voorbereiding daarop lieten de commandanten zich bijpraten over de wijze waarop de hulpverlening op Texel is geregeld. Ze kregen demonstraties van de brandweer en het SIGMA-team en burgemeester Joke Geldorp gaf tekst en uitleg over de wijze waarop de hulpver lening op Texel bestuurlijk is gere geld. De groep stond onder leiding van Wim Goedhart, adviseur Neder landse Antillen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Konink rijkrelaties. Volgens Goedhart was voor Texel gekozen, omdat het ook een eiland is waardoor brandweer, ambulance en politie bij calami teiten en rampen het eerste uur op ziqhzelf zijn aangewezen. 'Maar Texel is niet geheel vergelijkbaar met de Antillen. Daar duurt het 24 uur voordat er versterking is.' Volgens Goedhart is het de bedoe ling dat de eilanden straks wetge ving krijgen die op maat is. Sint- Eustatius, Saba en Bonaire worden speciale gemeenten van Nederland, Sint-Maarten en Curagao krijgen een onafhankelijke status binnen het Koninkrijk der Nederlanden. De brandweercommandanten bezoeken deze week ook brand weerkorpsen in Nederland waarmee ze een vriendschapsband hebben. Vrijdag hebben ze hun jaarlijkse overleg in Den Haag. schip. Maar om dat allemaal naar de NlOZ-haven te halen, daar komt veel bij kijken. Denk maar aan de wegen, die er wellicht voor moe ten worden aangepast. Bovendien wil je geen modder van trekker banden op de Pontweg. En je zit met de bestemmingsplannen van 't Horntje en voor het NlOZ-polder- tje. Die moeten worden aangepast. Dan zijn er nog de eigenaars, het NIOZ en Domeinen. Voor we daar ook maar iets gaan doen, moeten er dus nog allerlei vragen worden beantwoord.' Toeristenbelasting boven één euro De politieke partijen bespreken in november tijdens de begrotings raad de voorstellen van het col lege voor de toeristenbelasting. De plannen waar de toeristische sector zelf al geruime mee bezig is, komen mogelijk een maand later alsnog aan de orde. Dat liet wethouder Peter Bakker (financiën) gisteren weten. Volgens het collegevoorstel gaat de toeris tenbelasting volgend jaar omhoog van €0,85 naar €1,06 per persoon per nacht. Een deel van de extra inkomsten is bestemd voor het strand, een deel voor het toeristisch investerïngsfonds en een deel om de gemeentelijke kosten voor het toerisme te minderen. Texel besteedt jaarlijks €1,7 miljoen meer aan het toerisme dan het de gemeente oplevert. Het college wil dat bedrag omlaag brengen naar €1,2 miljoen. Bedoeling is dat het toeristisch investeringsfonds de komende vier jaar met in totaal €2,4 miljoen wordt gevuld. Wat de toeristische sector allemaal van plan is, is tot nu toe niet bekend gemaakt. Oud TVL-voorzitter Bart Robbers is momenteel bezig als kwartiermaker de laatste punten op de i te zetten. Volgens Bakker moet de raad echter wel een besluit kunnen nemen, waardoor uitgegaan wordt van het collegevoorstel dat een paar maanden geleden nog als voorlopig werd gepresenteerd. De kans bestaat dat in 2009 alsnog een ander kostenplaatje dan €1,06 uit de bus rolt als de voorstellen van de toeristische sector in decem ber door de gemeenteraad worden behandeld en goedgekeurd. Honden achter schapen aan Twee honden die vorige week aan de Oorsprongweg zes schapen hadden gebeten, hebben een spuitje gekre gen. De honden waren woensdag losgebroken en achter een kudde van 52 schapen aangegaan. De schapen zijn eigendom van een 56- jarige Texelaar. Zes schapen werden gebeten. Eén schaap was er ernstig aan toe. De 46-jarige eigenaar van de honden heeft zijn honden 's mid dags laten inslapen. Chinees mag alsnog open Grote drukte bij Chinees-Indisch res taurant Nieuw-Azië, dat dit weekend alsnog de deuren mocht openen. Nadat vorig weekend bleek dat de drank- en horecavergunning niet in orde was, streek de gemeente dit maal de hand over het hart en ver strekte de familie Hu een voorlopige vergunning. Met wel als beperking dat totdat de definitieve vergunning is verleend, geen alcohol mag wor den geschonken. Deze vergunning is inmiddels aangevraagd. Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van woensdag 5 tot en met vrijdag 7 november schietoefeningen gehouden. Afhankelijk van de weers omstandigheden vinden deze dage lijks plaats tussen 9.00 en 16.00 uur. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1