CU Cjrocn 'wortrjexeh in het hart Texel keldert op lijst van schone stranden Strandpaviljoens mogen jaarrond blijven staan 'Erfpachters moeten krachten bundelen' College terug naar Oosterend 'In de dorpscommissie, daar zit de democratie' Koude douche na warm protest strandexploitanten Aannemers doen houtbewerker Ferrari 'cadeau' EKSSBl texelse'^courant I Timmer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12321 VRIJDAG 31 OKTOBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Het dorpsontwikkelingsplan voor Oosterend waarbij basisschool De Akker naar de rand van het dorp verhuist, is van tafel. Het college gaat op aandrang van een grote meerderheid van de gemeente raad met inwoners van het dorp en andere belanghebbenden in gesprek over een nieuw plan. Het plan dat wethouder Nico Kikkert te vuur en te zwaard had verdedigd, had in Oosterend tot een storm van verzet geleid. Dat het onderwerp leeft, was dinsdagavond te zien aan de tribune, die vol zat met Ooste- renders. Joop Groeskamp (TB en voorstander van het plan) meldde veel e-mails te hebben gehad, maar ook tegenstander Frans Visman (D66) was veel benaderd. Groes- Hoe kan het dat het Texelse strand op de lijst van schone stranden in één jaar van de top vijf naar de onderste regionen is gedaald? Die vraag is actueel nu Texel van de 28 strandgemeenten in Nederland bijna onderaan is komen te staan. Wethouder Kikkert (Strand) moest dinsdagavond het antwoord schul dig blijven, maar strandexploitant Jur Schuiringa had al een verklaring. 'De strandexploitanten hielden het strand altijd schoon, maar dit jaar is afgesproken dat de gemeente dat zou doen. Het zag er niet uit.' Feit is in ieder geval dat de Texelse stran den behoren tot de 92 stranden die zijn bezocht door inspecteurs van moeten de inspraakprocedure nog doorlopen, waarna de vrijstelling in 2009 definitief wordt. Het hoog heemraadschap is verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van de duinen. Volgens de richtlijnen van dynamisch kustbeheer moeten duinen de ruimte krijgen om aan te groeien. Daarom moeten de pavil joens op een bepaalde afstand van het duin staan. Die plek wordt elke vijf jaar bepaald. Dat betekent dat de meeste paviljoens in zeewaartse richting moeten worden verplaatst. Gerbrand Poster (VVD) vond het een slechte ontwikkeling. Hij vreest dat door de extra paviljoens de spoeling voor de bestaande over winteraars dunner zal worden. Strandpaviljoens mogen ook in de winter blijven staan. Onder welke voorwaarden heeft Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier dinsdag vastgesteld. In januari wordt het besluit defini tief, maar paviljoens die dat willen mogen al open blijven. Op Texel staat in ieder geval dat bij paal 17 nog op het strand en wil ook de eigenaar van '33' blijven. Het hoogheemraadschap is er onder druk van de gemeente en de provincie mee akkoord gegaan de paviljoens jaarrond te laten staan. De vereniging van strandexploitan ten heeft zich er lange tijd hard voor gemaakt. De voorwaarden Texelse erfpachters bij Staats bosbeheer moeten de krachten bundelen in een Texelse vereni ging voor erfpachters. Dat heb ben burgemeester Joke Geldorp en Harry Wuis, erfpachter bij Staatsbosbeheer, voorgesteld. Dat doen zij naar aanleiding van een bijeenkomst met de commissie-De Jong die op verzoek van de Tweede Kamer de erfpachtproblemen rond Staatsbosbeheer (SBB) onderzoekt. SBB wil marktconforme prijzen in rekening brengen, waardoor veel erfpachters de kosten met soms honderden procenten zien stijgen. De burgemeesters van Texel, Vlie land en Terschelling zetten bij de commissie gezamenlijk uiteen wel ke bedreigingen de eilanden staan te wachten als SBB de plannen daadwerkelijk doorzet. Daarnaast kregen erfpachters de gelegenheid hun visies te geven. Terschelling en Vlieland werden vertegenwoordigd door eigen verenigingen van erf pachters. Voor Texel nam Wuis de honneurs waar. Volgens hem kan een vereniging of platform de Texelse erfpacht houders een sterkere positie ten Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg kamp hield vol dat het een 'gemiste kans' zou zijn als dit plan niet door zou gaan, maar was ook gevoelig voor de commotie: 'Dat gaat je niet in je koude kleren zitten.' Binnen zijn fractie werd er 'lichtelijk verdeeld' over gedacht, maar vooralsnog steunde hij zijn wethouder. Nadat hij koppen had geteld, ging ook TB overstag. Frank Kingma (WD) tapte uit een ander vaatje. 'Dit plan is er doorgestampt door de plaatselijke ontwikkelaar, die de wethouder voor zijn karretje heeft gespannen.' Marijke Eelman (CDA): 'De inwo ners moeten het gevoel hebben dat ze serieus worden genomen. Tijds- drang is ondergeschikt aan andere belangen. Zorgvuldigheid weegt zwaarder.' Lees verder op pagina 3 de ANWB. Dat er verschil is tussen de verschil lende slagen blijkt uit de waardering met sterren. Op Texel kregen de strandslagen bij paal 21 en 28 drie sterren, de overige slagen kregen geen ster. De lijst wordt samen gesteld door de Stichting Schoon Strand. Winnaar was het Zeeuwse Sluis (vier sterren), dat het schoon houden van het strand uitbesteedt op basis van beeld en kwaliteit. 'Dit stimuleert de uitvoerder om het strand zo slim mogelijk schoon te houden', aldus de stichting. De lage klassering werd in de raad aangekaart door Gerbrand Poster (WD). Strandpaviljoenhouders kregen na hun warme protest tegen de Strandnota dinsdagavond een koude douche. De raad stemde ondanks de chocola in met de plannen van het college om de inkomsten uit de pacht met 42 procent te verhogen en onderver huur in geen enkele vorm meer toe te staan. Strandexploitanten, die zich overvallen voeien door de gemeente, kondigden aan het besluit bij de rechter te zullen aanvechten. De strandexploitanten deden een beroep op de raadsleden om tegen de 'Uitvoeringsnotitie beheer en onderhoud strand' te stemmen. De pachtverhoging van 42 procent vloeit voort uit de verdeling van de uitgaven voor onderhoud van het Texelse strand (€452.523,-). Het college wil dat deze kosten gelijk worden verdeeld over drie 'partijen': Algemene middelen, toeristenbelas ting en gebruikers van het strand. De strandexploitanten vinden dat zij, hun klanten/gasten en huurders van een strandhuisje daardoor naar verhouding teveel worden belast en dat mensen die wel op het strand komen, maar geen gebruik maken van deze voorzieningen, worden ont zien. Wethouder Kikkert (Strand) gaf aan dat wel sprake is van een verho ging van de pachtopbrengsten van 42 procent, maar dat deze kosten onder meer uit de verhuur van extra meters moeten komen. 'Dit kan van geval tot geval verschillen, ik hoop dat de kosten door het meergebruik meevallen.' De strandexploitanten ageren ook tegen de passage dat geen enkele vorm van onderverhuur meer mag plaatsvinden. Hierdoor zouden onder meer Loes en Hans van Ammers van strandpaviljoen paal 19,5 worden getroffen. 'Te gek voor woorden. We huren dit paviljoen al zes jaar. Nu worden we verplicht om dit te kopen. Er is de paviijoenhouders gevraagd om mee te denken. We hebben een alternatieve strandnota ingediend, maar daar zien we helemaal niets van terug.' Door de pachtverhoging worden we bovendien gedwongen om onze prijzen te verhogen.' Desondanks keerden de raadsleden niet terug op het besluit dat in feite vorig jaar al tijdens de vaststelling van de strandnota was genomen. Het verbod op onderverhuur moet volgens Gerard Weijers (eigen partij) voorkomen dat bepaalde onderne mers meerdere paviljoens opkopen en daarmee een te grote machts positie verwerven. Maar volgens de exploitanten kan de beperking met name bij overname van paviljoens problemen opleveren. De raadsleden namen genoegen met de bepaling dat de notitie na een jaar wordt geëvalueerd en mogelijk aangepast. Frans Visman (D66) pleitte wel voor een geleidelijke verhoging van de pacht. Dit zal in de begrotingsver gadering worden besproken. Wat betreft de pachtsom is er wel een ongelijkheid, want paviljoens vallen buiten het pachtbesluit. Kikkert gaf aan geen juridische middelen te heb ben om die pacht op te eisen. 'Die auto is zeker verdwaald, maar wat is ie mooi', dacht Harry Schra- ma toen hij woensdagmiddag een glimmend rode Ferrari het erï van zijn werkgever aannemer Bruin en Weijers op zag rijden. De Ferrari F355 GTS had echter niet de ver keerde afslag, maar was door zijn werkgevers ingehuurd ter gelegen heid van het afscheid van hun mede werker die al jaren met de grootste vakbekwaamheid kozijnen, deuren en trappen maakt. Schrama begon zijn loopbaan als vijftienjarige bij de toenmalige timmerfabriek van Bak ker op het Wezenland, het bedrijf waar hij bleef werken toen het naar Den Helder verhuisde. Na 16 jaar stapte hij over naar aannemer Drij ver, om weer een poos later bij Piet de Bloois van de firma Daalder in De Cocksdorp aan de slag te gaan, het bedrijf dat in 2003 werd over genomen door Arie Bruin en Ruud Weijers. Het was hen niet ontgaan dat Schrama (bijna 60) niet alleen een vakbekwaam mechanisch hout bewerker is, maar dat hij ook gek is van auto's van het merk Ferrari. De liefde houdt niet op bij een vitrine die hij thuis vol heeft met schaal modellen van zijn favoriete auto. Met zijn zoons Joris en Martijn en als het kan ook echtgenote Geertje en dochter Lotte reist hij ook regel matig af naar Europees circuits om de Ferrari's over het asfalt te zien scheuren. Nu hij na 45 jaar te heb ben gewerkt gebruik maakt van de VUT-regeling, redeneerden Bruin en Weijers dat het een mooi moment is om hem zelf eens achter het stuur opzichte van SBB bezorgen. 'Je loopt minder het risico tegen elkaar te worden uitgespeeld als je geza menlijk om tafel zit.' Lees verder op pagina 7 Brandweer blust schoorsteenbrand De brandweer moest gisteravond vlak voor 19.00 uur uitrukken om een schoorsteenbrand in een pand aan de Oesterstraat in Oos terend te bestrijden. Het blussen viel nog niet mee. Nadat de vuurhaard in de voorzet- kachel was verwijderd, bleef het branden in de schoorsteen, ook toen brandweerlieden de pijp met een rammeneur hadden geprobeerd schoon te vegen. Uiteindelijk werd de klus geklaard met behulp van bluspoeder. De schade was te overzien. Wel raakte de schoorsteen onklaar, zodat de bewoners het dringende advies kregen een aannemer in te schakelen en voorlopig niet te sto ken. Arie Bruin en Ruud Weijers luisteren naar de bijzonderheden die hun medewerker Harry Schrama vertelt over de Ferrari. te laten kruipen van zo'n bolide. Omdat ze op Texel niet rondrijden, werd er eentje gehuurd in Utrecht, waarin Schrama zich woensdag een middagje mocht uitleven. Zodat hij zelf kon ervaren hoe het is om een auto met 8 cilinders, 40 kleppen, een vermogen van 381 pk en een topsnelheid van 293 kilometer en allerlei andere luxe te besturen. De geparkeerde Ferrari deed bij voor bijgangers de gedachte postvatten dat de kredietcrisis geen vat heeft op de aannemerij in De Cocksdorp. Woningen voorzien van energielabel Om de energiekwaliteit ervan in kaart te brengen, voorziet Woon- tij de komende maanden al haar woningen van een energiela bel. Per 1 januari moet van elke woning duidelijk zijn hoe energie zuinig deze is. Het epergielabel, oplopend van A (zeer zuinig) tot G (niet zuinig) zegt iets over de kwaliteit van de vloer-, wand- en dakisolatie van de woning en over de zuinigheid van installaties voor verwarming, warm water en ventilatie. De woningen worden van een label voorzien door het onaf hankelijk inspectiebureau Inspec- trum. De bewoners zijn inmiddels schriftelijk op de hoogte gebracht van de inspectie, die op 3 novem ber begint en tot eind december zal duren. Woontij gaat zelfs nog een stap ver dere dan de door het ministerie van VROM geïnitieerde energielabels. Naast het inzichtelijk maken van de energiekwaliteit van de woningen, wordt ook gekeken waar verbete ringen mogelijk zijn wat hiervan de financiële consequenties zijn. Oppervlaktewater De WD-fractie in het nieuw te vor men waterschapsbestuur wil dat het Hoogheemraadschap Hollands Noorder Kwartier aandacht besteedt aan de beschikbaarheid van vol doende oppervlaktewater op Texel. Volgens de liberalen is 'her en der' sprake van een tekort. Pagina 5 Casa dei Colli Frans en Ingrid Scherpenisse zijn druk aan het afstrepen. De verhui zing naar Italië zit er grotendeels op. Zo ook de verbouwing van het vakantiehuisje. 'Casa dei Colli voelt echt als thuis', aldus de Italianen in spé. Pagina 7 Jan Plezier Arie Kikkert, koetsier van de Jan Plezier, rijdt alweer dertig jaar met zijn paard en wagen over het eiland - Tot groot vermaak van veel toeris ten, die hem na afloop belonen met een flink applaus. Per 1 januari geeft Kikkert de teugels over aan Pieter Dros. Pagina 9 Bromfietser aangehouden De politie heeft maandagavond een 34-jarige bromfietser uit Den Burg aangehouden omdat hij teveel had gedronken. De man werd gepakt op de Sluy- scoog in Den Burg nadat hij een botsing had gehad met een 56- jarige automobilist uit Oudeschild. De man blies bij een ademtest 820 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht (ug/l) en dat is vier keer de toegestane hoeveelheid van 220 ug/l. De politie nam hem mee naar het bureau waar de man een proces-verbaal kreeg en een rijverbod van tien uur. De botsing werd overigens veroorzaakt door de Oudeschilder. Die hield in een bocht onvoldoende rechts waardoor de botsing plaatsvond. Beste verkopers kinderpostzegels Leerlingen uit de groepen 7 en 8 van De Fontein in Den Burg mogen zich mede de beste kin derpostzegelverkopers van Nederland noemen. Beide groepen zitten bij de 25 klas sen die landelijk de meeste post zegels verkochten. Groep 7 wist voor circa €6000,- aan postzegels en kaarten te verkopen en groep 8 haalde zo'n €7000,- op. De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft de groepen uitgenodigd voor een uitje naar Amsterdam op 20 novem ber, samen met de andere klassen. De kinderen bezoeken onder meer Nemo en de Amsterdam Arena. Het uitje is een cadeau van TNT Post aan de Stichting Kinderpostzegels die het 60-jarige jubileum viert. C/rti* mbei hirL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant met folders van: 1 De Echte Bakker Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Strandexploitanten hadden uit protest een strandhuisje gebouwd bij het raadhuis. Genietend chocola laat raadslid Marijke Eelman zich bijpraten door Jur Schruinga.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1