Overblijvend strandpaviljoen trekpleister Cjrocn TtvarLr Jexeh in het hart-, Vijf jaar celstraf voor doodrijden Afira Hof Plan moet schapen op de Hogeberg houden iSSISï 'Hier lacht een drankrijder om' Voor projecten met meerwaarde Toeristisch fonds heeft circa 7,5 ton te besteden Kleine invasie olievogels TIME OUT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12323 VRIJDAG 7 NOVEMBER 2008 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Schapenhouders in het Hoge- berggebied zouden tegemoet gekomen kunnen worden met pri vate financiering of 'aanbestedin gen in concurrentie'. Dat wordt gesteld in een rapport dat de ILG- Gebiedscommissie Texel over de problemen in het Hogebergge- bied heeft laten maken. Een van de problemen is dat al snel sprake is van door 'Brussel' ver boden staatssteun als over steun wordt gesproken. Bij private finan ciering of 'aanbesteding in concur rentie' zijn de staatssteunregels niet van kracht. Schapenhouders in het Hogeberggebied vragen al jaren om steun, omdat zij door beperkingen aan de grond (het merendeel is in handen van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten) moeite heb ben hun bedrijven te exploiteren. Om private financiering een kans te geven, wordt geopperd een fonds in het leven te roepen. De rendemen ten daarvan zouden op structurele basis kunnen worden besteed voor het beheer van natuur en landschap in het Hogeberggebied. Het voor vergadering van de ILG-Gebieds- commissie, waar het rapport werd besproken, tot twijfel bij regio directeur Krijn Jan Provoost van Natuurmomenten. Hij vroeg zich af qf private financiering daadwerkelijk mogelijk zou zijn. Voorzitter Joke Geldorp liet weten dat zoiets niet onmogelijk is. Bij 'aanbesteding in concurrentie' komt het erop neer dat het werk van de schapenhouders als dienst wordt aanbesteed. Dat kan volgens aan- bestedingsregels voor decentrale overheden (provincie of gemeente) waardoor de mogelijkheid bestaat voorwaarden te stellen. Als voor waarde zou gesteld kunnen worden dat alleen boeren op de Hogeberg in aanmerking komen voor de aanbe stede diensten. Onderzoekers Jan Buijs, Paul Terwan en LTO Noord, opstellers van het rapport, advise ren de ILG beide financieringsvor- men nader te verkennen. Naast private financiering of aanbe steding is ook publieke financiering vanuit de provincie mogelijk. Ook deze wordt aangevraagd bij de pro- 1 ÉL Strandpaviljoen De Zeester op paal 17 heeft over klandizie niet te klagen. stel leidde vorige week tijdens een Meer hierover op pagina 5. De rechtbank in Alkmaar heeft de 20-jarige chauffeur wegens het doodrijden van Afira Hof uit Wer- vershoof dinsdag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Tegen hem was acht jaar geëist. Het Openbaar Ministerie besluit bin nen twee weken na het vonnis of er al dan niet hoger beroep wordt aangespannen. Voor de ouders van Afira viel de straf wat tegen. De Duitse chauffeur had niet alleen veel te veel gedronken toen hij het 17-jarige meisje van de zomer op de Krimweg van de fiets reed, hij reed daarna door en reed op de terugweg bijna een toerist aan die hem probeerde te stoppen. Daar na sloeg hij met hoge snelheid op de vlucht, waarna hij bij Den Burg alsnog kon worden aangehouden. Dat de rechtbank geen celstraf van acht, maar vijf jaar oplegde, kwam doordat hij werd vrijgesproken van de poging tot doodslag van een toerist uit Apeldoorn. Die zou tijd genoeg gehad hebben om opzij te springen, dader een rijontzegging van acht jaar op. Hij was zelf met aanwezig bij de uitspraak van het vonnis. De moeder van Afira: 'Wij hadden ingezet op zes jaar gevangenisstraf, het viel dus wat tegen. We probe ren de officier van justitie zover te krijgen dat hij in hoger beroep gaat. Al komt dat ene jaartje er maar bij. In het wetboek van strafrecht staat voor doodslag een straf van vijftien jaar. En hij krijgt maar vijf, terwijl hij zóveel fouten heeft gemaakt. Wat moet je dan doen om de maximale straf te krijgen? Een hoge straf zou een goed signaal zijn voor notoire drankrijders om er onmiddellijk mee te stoppen. Nu is dat absoluut niet het geval. Van die vijf gaat nog eenderde af, hij zit al vier maanden, dus hij moet nog drie jaar zitten. Hier lacht een drankgebruiker om. Wij stoppen pas als we het gevoel hebben dat we echt alles uit de kast hebben gehaald. Voor Afira. We hebben beloofd dat we voor haar zullen vechten.' Uitgaanders gewaarschuwd Burgemeester Geldorp treedt deze winter onverminderd hard op tegen overlast in de Kooger Dorpstraat door Texels uitgaanspubliek. 'De De rechtbank legde de Texelse jeugd heeft zich deze zomer goed gedragen, maar is de schade nu aan het inhalen en dat wordt niet getolereerd.' De eerste waarschu wingsbrieven zijn de deur uit: Na de brief volgt een gele kaart en daarna een straatverbod. Een strandwandeling en daarna even opsteken in eeri strandpaviljoen. In herfst en winter kon dat tot voor kort alleen bij paal 9 en paal 28, nu de paviljoens mogen blijven staan kan men ook terecht bij paal 17 en 33. Een schot in de roos, want bij De Zeester was dit weekend soms geen stoel meer vrij en ook door de week liep het volgens exploitant Mare Röpke de hele dag 'lekker door'. Het mes snijdt aan meerdere kanten. 'We blijven open, maar toch geeft het meer rust. Want ook als je dicht bent, heb je als strandexploitant veel drukte. Er moet geschilderd, onder houd worden gepleegd en ander werk worden verzet. We hoeven nu één gebouw minder af te breken. Natuurlijk gaan we ook in het onder- houd, maar we kunnen de winter nu beter benutten om dingen te doen waar we anders niet aan toekwa men. Zoals speciale menu's, gerech ten en arrangementen voorbereiden en andere werkzaamheden die de sfeer en de kwaliteit verhogen.' Ook de werkgelegenheid gaat erop voor uit. 'Anders werkten we 's winters door met zeven tot acht mensen, nu met het dubbele. Dat is goed voor de continuïteit en medewerkers hoe ven niet de WW in.' Angst dat zijn strandbedrijf bij de eerste de beste storm wegspoelt, heeft hij niet. 'Het bedrijf staat zeven meter boven NAP. Bovendien zijn we goed verzekerd.' Voor Röpke gaat met de winterope- ning een wens in vervulling die hij al lang koestert. 'Ik zit hier nu 12 jaar en heb na het eerste jaar meteen een aanvraag gedaan om ook 's winters te mogen blijven staan.' Nu het ein delijk zover is, werkt hij aan plannen voor een nieuw, permanent pavil joen, dat geheel uit hout zal worden opgetrokken. Zodra hij in januari een vaste plek krijgt toegewezen, werkt hij de plannen verder uit. De Zee ster is elke dag open, door de week vanaf 11.00 uur en in het weekend vanaf 10.00 uur. Sinterklaasspektakel in De Koninghal Jaarlijks zou €650.000,- tot €750.000,- uit de toeristenbelas ting in de op te richten Stichting Toeristisch Investerings Fonds Texel (STIFT) moeten vloeien. Bedoeling is dat de stichting pro jecten en initiatieven steunt en stimuleert die door hun 'maat schappelijke meerwaarde bijdra gen aan het vergroten van de kwaliteiten en de aantrekkelijk heid van Texel voor inwoners en toeristen'. Dat valt op te maken uit de brief (adres) die kwartiermaker Bart Rob bers donderdag aan het college van b en w heeft overhandigd. Daarin zet hij de voorstellen uiteen die hij heeft uitgewerkt in samenwerking met een werkgroep van vertegenwoor digers uit de toeristische sector. Deze groep heeft zich onder leiding Storm Maandag was er een rampoefening. Een zeer zware storm vanaf Groen land zou hier bij springtij aankomen en gevaarlijk hoge waterstanden veroorzaken. Je kunt zeggen dat dit scenario echt uit het leven gegrepen was. De resultaten waren als volgt: De depressie kwam uit IJsland, en de schade bedroeg acht miljoen. Het schuim stond ons op de lippen. Het strand is schoongeveegd. Schreeu werige vlaggen, wrakke strandhuis jes en verveloze uitbaatcontainers zijn verdwenen. De strandpaviljoens hebben de storm glansrijk door staan, De strandnota is helaas weg gewaaid, onvindbaar. Ten noorden van De Koog zijn de duinen beroofd van alle plantengroei. Elders in de duinen zijn natuurstruners gesigna leerd. Het college is bijna wegge blazen, en het plan voor een nieuw gemeentehuis staat op de tocht. Een leerzaam reisje naar Gotland ging niet door. Warme chocola bleef gewoon verkrijgbaar. Woelmuis Blijkbaar dreef de afgelopen weken ergens een kleine olie vlek in zee, want Ecomare kreeg een kleine invasie van met olie besmeurde vogels te verwerken. In een paar dagen tijd vonden tien zeekoeten, een alk en een Jan van-Gent onderdak in de vogel opvang. In de herfst en winter foerageren zeevogels meer langs de kust dan in de warmere maanden, waardoor ze meer risico lopen in de vaargeul in een olievlek terecht te komen. De meeste vogels die vervuild raken met olie, overlijden op zee. Slechts ongeveer 10 procent spoelt aan op het strand. Ais een olievogel wordt binnenge bracht, wordt aan de hand van het gewicht en de conditie bepaald. De vogels die de afgelopen tijd werden gevonden, waren allemaal sterk en zwaar genoeg om behandeld te wor den. Na een paar dagen rust zijn ze gewassen in de speciale vogelwas machine. Alleen de Jan-van-Gent moest met de hand worden gewas sen, omdat hij te groot was. Na de wasbeurt werden de vogels in de droogkast geplaatst. Daarna moes ten ze zelf aan het werk. Samen met de olie werden ook alle natuurlijke van de voorzitter van het Toeristisch Kennisinstituut Texel over de mate rie gebogen. Dit gebeurde op ver zoek van wethouder van Financiën Peter Bakker. Het resulteerde in een voorstel. Daarin staat dat STIFT een onaf hankelijk orgaan moet worden, dat opereert los van instanties zoals de gemeente, beroepsorganisaties of andere instellingen. Het bestuur zal bestaan uit onafhankelijke leden, dat - na goedkeuring door het col lege van b en w - zelf (nieuwe) leden benoemt. Het bestuur hoeft niet noodzakelijk uit Texelaars te bestaan, kennis over toerisme, het 'merk' Texel, openbaar bestuur en subsidieregels wordt van groot belang geacht. Naast uit de toe ristenbelasting, kunnen inkomsten komen uit alle andere wettelijke bronnen, giften, legaten en fondsen. Met uitzondering van de bestuursle den of leden van de adviescommis sie kan iedereen een aanvraag voor een project indienen. De beoog de activiteiten of doelen moeten binnen de Texelse grenzen vallen. Activiteiten voor voorlichting of promotie, beleids- en onderzoeks- nota's kunnen niet uit het fonds worden bekostigd. Die activiteiten zijn voorbehouden aan de VW en In alle dorpen op het eiland, behalve in De Waal, zijn vanaf deze week kaarten te koop voor het groots Sinterklaasspektakel dat zondag 30 november wordt gehouden in de Burgemeester De Koninghal. Het evenement, vergelijkbaar met het grote spektakel dat jaarlijks in Ahoy wordt gehouden, wordt geor ganiseerd door Klaassen MediaTain- ment en Texel Catering. In een twee uur durende show komen kunnen de bezoekers kennis maken met de Swingpiet.en de Pieta's, bekend van het net uitgekomen boek en de gelijknamige film Sinterklaas en het geheim van het grote boek. Daar naast speelt de Verstrooidgoed- band en maakt het publiek deel uit van een spannend verhaal met in de hoofdrollen de boeven Hoop en Loos, de echte burgemeester van Texel en een heldhaftige poli tieagent, De zaal is verder geheel in sinterklaassfeer, er staan en hangen de gemeente. Uitzondering geldt als sprake is van een bijdrage die specifiek voor dit doel is bestemd. Projecten moeten een aantoonbare meerwaarde hebben voor de aan trekkingskracht van Texel. De pro jecten worden beoordeeld door een deskundige, door de stichting in te stellen adviescommissie. Voor de beoordeling van de aanvragen wor den eenduidige criteria opgesteld. Kerken en Minima erkend goed doel vetten van hun veren gewassen. Door uitvoerig poetsen brengen de vogels hun verenpak weer in model en maken ze het weer waterdicht. In het begin van deze periode mogen ze dagelijks even in het water en worden ze de rest van de dag bin nen gehouden. Na verloop van tijd mogen ze steeds langer zwemmen, totdat ze weer helemaal hersteld zijn. Uiteindelijk worden ze op zee De Stichting Kerken en Minima Texel is per 1 januari 2008 door de Belastingdienst aangemerkt als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI Dit houdt in dat bijdragen van particulieren aftrekbaar zijn van de inkomsten belasting. De stichting heeft, met dank aan personen en instanties die dit financieel mogelijk maak ten, in 2007 aan negentien perso nen een lening verstrekt. Het ging hierbij om een totaalbedrag van bijna €30.000,-. Naast deze leningen heeft de stich ting aan tien personen giften over gemaakt, voor een totaalbedrag van €5182,-. De giften en lenin gen waren vooral bestemd voor het aflossen van schulden, om op die manier te voorkomen dat mensen in de schuldsanering terecht kwa men. Om leningen en giften aan Texelaars in financiële nood moge lijk te maken, ontvangt de stich ting vaste bijdragen van de deelne mende kerken en wordt tweemaal per jaar in de kerken gecollecteerd. Deze eigen fondsenwerving leverde in 2007 €7310,- op, terwijl €7925, werd terugontvangen op uitstaand renteloze leningen. Aan giften en schenkingen van particulieren en instellingen kwam €13.818 binnen. De opbrengst van de hutspotactie van de LTO, die in december werd gehouden (€3215,-), werd in 2008 ontvangen. De doelstelling van de stichting is het bieden van ondersteuning in gevallen waarin hulp vanuit andere bronnen niet mogelijk is. Mensen die deze doelstelling willen onder steunen, kunnen een bijdrage stor ten op bankrekening 36.25.99.343 ten name van Stichting Kerken en Minima Texel, overal Zwarte Pieten en de Goed heiligman zelf komt natuurlijk ook langs. Er worden twee shows gehouden, de eerste om 12.00 uur, de tweede om 16.00 uur. Publiek is een uur van tevoren welkom. Feestelijke kleding wordt op prijs gesteld. De toegang bedraagt €15,- aan de zaal, in de voorverkoop kosten kaarten €12,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Inde Soete Suyckerbol, HEM A en Bru- na in Den Burg; EP Voordeelland en Texel Catering in Oudeschild; Goënga in Den Hoorn; Slijterij/wijn huis Oosterend; Van der Linde Bike Totaal in De Cocksdorp en Van Beek Bijoux en Sam in De Koog. Ook is het mogelijk kaarten te downloaden via www.texelcatering.nl. Aanlegvergunning van terras ontbrak Met het bestraten van het plant soen aan het dorpsplein in Den Hoorn door eigen mensen heeft de gemeente zichzelf in een lastig parket gebracht. Hiervoor ont brak namelijk de vereiste aanleg vergunning. Het bestraten door medewerkers van Gemeentewerken gebeurde van dë zomer op verzoek van de exploitanten van café Inn de Knip. Maar nadat de buren (nog vóór de rechtszitting) op het ontbreken van de benodigde vergunning hadden gewezen, heeft de gemeente een onderzoek ingesteld. De uitkomst was dat de gemeente, conform het eigen beleid, over zou kunnen gaan tot handhaving. Dat betekent dat het terras moet worden verwijderd. Maar b en w geven er de voorkeur aan om alsnog een aanlegvergun ning aan te vragen, zodat het terras wordt gelegaliseerd. jongeren centrum m Nieuwe dominee 'Het varieert van mensen die bijna niets geloven tot een groep die intens gelooft en met hart en ziel het goede nastreeft en wil dat de kerk zich daarvoor inzet. Wat ze gemeen hebben, is dat de mensen volstrekt eerlijk zijn en dat ze wat ze samen delen voor geen goud zouden willen missen.' Aldus Hans Marseille, de nieuwe dominee van de doopsge zinde gemeente. Pagina 3 m Grooten Slock Heino Huizing en Sita Mijwaard worden de nieuwe exploitanten van café In den Grooten Slock en het nog te bouwen 'cultuurcentrum' aan de Parkstraat in Den Burg. Pagina 5 Jan Snelbokaal Met 71 vissen, met een gezamen lijke lengte van 1880 centimeter, heeft Nico Tessel zondag de boot viswedstrijd om de Jan Snelbokaal gewonnen. Samen met Map van der Zwaag wist hij hiermee beslag te leggen op de seizoenstitel. Pagina 7 Rapport over IJslandse euro's De Rekenkamercommissie pre senteert donderdag 13 november een rapport over de storting van €8 miljoen op een bank in IJsland. De presentatie gaat vooraf aan de vergadering van de raadscom missie Middelen (waarin onder meer over de toeristenbelasting wordt gesproken) en begint om 19.30 uur. De raadsleden hebben het druk komende week, want ook op drie andere dagen wordt vergaderd. Maandag 10 november komt de commissie Grondgebied om 20.00 uur bijeen. Daarin wordt onder meer gesproken over de Nulmeting exploitatie strand, de basis voor overeenkomsten met strandexploi- tanten. Ook aan de orde komt de verordening voor planschadeproce dure onder de nieuwe Wet Ruimtelij ke Ordening. Dinsdag 11 november vergadert de gemeenteraad vanaf 19.00 uur over de gemeentebe groting. Woensdag 12 november is de WMO-beleidsnota één van de onderwerpen van gesprek van de commissie Welzijn. Alle vergade ringen worden in het gemeentehuis gehouden. Gemeente neemt wegen rijk over Na de haven van Oudeschild, hebben gemeente en rijk ook een akkoord bereikt over de overname van de wegen van Rijkswaterstaat. Het betreft wegen naar de strand- slagen en de Volharding. Het rijk stoot ze af omdat ze gezien de functie en het gebruik geen rijkswe gen meer zijn. Bij overname door de gemeente blijven het openba re wegen. Voor de overdracht is een overeenkomst gemaakt waarin onder meer vergoedingen zijn opge nomen voor onderhoud en beheer. Het betreft eenmalig €12.221 en jaarlijks €85.508.- (geïndexeerd). Daarnaast is er een verrekening voor verhuur aan de KNRM. Vol gens het college zijn de bedragen zodanig dat het werk hiervoor ade quaat kan worden uitgevoerd en de gemeente er geen geld op hoeft toe te leggen. (Advertentie) TEXELSE-^COURANT (jnu ril hd hjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1