lift Actief Componist en geluidsman streng voor zichzelf 'Bij eerste CD waren we sneller tevreden' Film WM TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild TEXEL 44 E Aëenda TES O DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Blok van der Velden in Buureton Complexe afperspraktijken voor James Bond Jonge kinderen nader onderzocht voor Texelaar en toerist Winnaar cabaretprijs in Klif 12 VRIJDAG 7 NOVEMBER 2008 Informatie over voetreflexologie Manda Bergsma verzorgt vrijdag 21 november een informatiedag over de opleiding tot voetreflex therapeut. Geïnteresseerden zijn vanaf 16.30 uur welkom in gebouw Zenit aan de Spoorstraat 62 in Alk maar. Op de informatiebijeenkomst wordt uitgelegd wat de opleiding tot voetreflextherapeut inhoudt, welke vakken gegeven worden en welk lesmateriaal gebruikt wordt. De opleiding begint in januari en wordt gegeven op de vrijdagavond en zaterdagmiddag in Stayokay aan de Haffelderweg. Meer informatie is te vinden op www.voetreflexologie.com en te verkrijgen via tel. 319708 of e-mail- adres voetreflexologie@hetnet.nl. Discussieavond Twee Vrouwen In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg wordt woensdag 12 november een discussie gehou den over het boek Twee vrouwen van Harry Mulisch. De bibliotheek heeft enkele honderden exemplaren van het boek verspreid, de reacties zijn wisselend. De discussie wordt geleid door Jaap Dros, docent Nederlands op de OSG, en begint om 20.00 uur. Er zijn nog enkele exemplaren van het boek beschik baar. Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP/Vrouwen van Nu houdt donderdag 13 november een beau ty-avond. Vier dames worden in het zonnetje gezet en er wordt van alles verteld over nagels, haren, voe ten en huid. Daarnaast vertelt Nelly Bruin over haar reis naar Ierland en worden er kerstkaarten verkocht ten bate van het goede doel. De bijeen komst begint om 20.00 uur en vindt plaats in het Eierlandsche Huis. Opgeven voor verwenmiddag Leden van de Astma-, Diabetes- of Reumavereniging Texel die maan dag 10 november willen deelne men aan de verwenmiddag in de Gollards, wordt aangeraden zich zo snel mogelijk op te geven. Dit in verband met de beschikbare ruimte. De middag, die om 13.30 uur begint, is bedoeld voor chro nisch zieken en hun mantelzorgers en wordt georganiseerd door MEE Noordwest Holland in het kader van de Week van de Chronisch Zieken. Opgeven kan bij Natasja Beijert, tel. 363200 en Francis van den Berg, tel. 0223-688688. Vr. 7 1.26 en 13.15 u. Za. 8 02.24 en 15.00 u. Zo. 9 03.57 en 16.35 u. Ma. 10 05.15 en 18.06 u. Di. 11 06.15 en 19.06 u. Wo. 12 07.10 en 19.55 u. Do. 13 08.05 en 20.46 u. Aan het strand Is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 13 novem ber volle maan. Zondag 9 november zon op 7.54, zon onder 16 58 uur. GARNALENVISSEN EN- NAAR DE ZEEHONDEN WINTERPROGRAMMA Woensdag, zaterdag en zondag af vaart om 12.00 uur (haven Oudeschild) Plaatskaarten verkrijgbaar aan boord TÖZ'k Voor info en reserveringen: 0222-313545 of 06-51528174. J. Hutjes privé: 06 2074 0665, boot: 06 4620 I4S6 www.zeestertx35.nl Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Vertrek om 10.30 uur en 14.00 uur voor een tocht van 2 uur, óók op zondag om 11.30 uur en 14.00 uur Reserveren: 06 -51105775 Ons schip heeft een ruime, verwarmde salon, consumpties verkrijgbaar Vrijdag 7 november: Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13 45). Quantum of Solace (16.15, 19.00, 21.30). Anubis (13.30), Rade loos (15.45) en Bride Flight (18.30. 21.15). Zaterdag 8 november: In de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg wordt van 9.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt gehouden. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 10.30 uur het Spring- spektakel voor de gymverenigingen uit de buitendorpen. Muziek- en Dansschool Texel verzorgt een workshop 'papier marmeren'. Deze duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Meer informatie: info@mdt-texel.nl of tel. 313493. In sporthal Ons Genoegen begint om 18.00 uur het Status Dick-zaal- voetbaltoernooi. De finale wordt rond 21.45 Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelmmalaan in Den Burg is van 19.30 tot 22.00 uur geopend voor jongeren van 10 tot 15 jaar. Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in De Wielewaal in De Waal het stuk 'Broeders bij de nonnen... waar zijn we aan begonnen'. Aanvang 20.00 In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van de Model Racing Texel. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.45), Quantum of Solace (16.15. 19.00, 21.30). Anubis (13.30), Rade loos (15.45) en Bride Flight (18.30. 21.15). Zondag 9 november: In manege Akenburg nabij Den Burg wordt van 10.00 tot 15.00 uur een grote zwarte markt gehouden. Om 11.00 uur begint in de Slufter de excursie 'Door het zout van de zee', o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare. tel. 317741 Jaap Dros presenteert zijn in Cinema Texel in Den Burg. Samen met The Small Buzz en gastmuzikan ten speelt hij alle dertien nummers die erop staan. Aanvang 11.30 uur. Van 13.00 tot 14.00 uur kan bij hotel Prins Hendrik aan de Stuifweg nabij Oosterend worden gestart voor de Najaarswandeltocht van Het Gouden Boltje. Er zijn tochten van 5, 10 en 15 km. In de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg zijn van 14.00 tot 17.00 uur dertig pentekeningen van Blok van der Velden te zien In de doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 14.30 uur de intrededienst van de nieuwe predikant. Hans Mar seille. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een optreden van caba retier Katinka Polderman. Entree €15,- een diner vooraf is mogelijk Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.45), Quantum of Solace (16.15, 19.00, 21.30), Anubis (13.30), Rade loos (15.45) en Bride Flight (18.30, 21.15). Maandag 10 november: Van 10 00 tot 16.00 uur staat de Geheugenbus op de Groeneplaats in Den Burg. Vrijwilligers geven informa tie over het geheugen, dementie en Alzheimer. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In verzorgingshuis De Gollards in Den Burg wordt van 13.30 tot 16.30 uur een verwenmiddag gehouden voor chronisch zieken en hun mantelzor gers. Aanmelden via tel. 363200. In de Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing van Hanne Looi), over spel en speelgoed. De toegang is gratis. In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Grondgebied Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (14.30, 20.00) en Bride Flight (14.00 seniorenvoorstelling, 20.15). Dinsdag 11 november: Sint Maarten De gemeenteraad vergadert in het raadhuis over de gemeentebegroting. Aanvang 19.00 uur. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg) Meer informatie staat op de website www.bewonersveremgingtexel.nl. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.00) en Bride Flight (20.15). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel 369600 of website www.teso.nl. lijst ingevuld. Als het nodig wordt geacht, kunnen oudere kinderen, van vier tot zestien jaar, dezelfde behandeling krijgen. Componist en tekstschrijver Jaap Dros (links): 'Zo' muzikant en geluidstechnicus Rikus Kloosterhuis. hartstochtelijke liefde z ir schrijven.' Rechts €8,00 pp 3 - 10 jaar 7,- 0 Ook voor feesten en partijen beschikbaar Info en boeken: A. Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje 'Een overzicht van mijn oeuvre', kondigde Jaap Dros in 2003 met een mengeling van trots en zelf spot de drie CD's aan die hij wilde gaan maken. Hoewel hij nog steeds streeft naar het vol tooien van de trilogie, heeft het vijf jaar geduurd voor het tweede album klaar was. 'Het was niet altijd even gemakkelijk iedereen bij elkaar te roepen om de studio in te gaan. Het is allemaal week endwerk', verontschuldigt Dros zich. De vertraging is voor een belang rijk deel te wijten aan de stren gere normen die Dros en bassist en geluidstechnicus Rikus Kloosterhuis zichzelf in de loop der jaren heb ben opgelegd. Dros: 'Het gebeurde soms dat we een dag lang had den opgenomen en dat we dan toch moesten constateren dat het niet zo goed was. Althans, dat de sound niet zo was als ik me had voorgesteld. Probeer dan iedereen de week erop maar weer terug te krijgen. Dat is toch anders dan dat je drie nummers helemaal af hebt en iedereen enthousiast is.' Veel belang hechtten de twee aan de klankkleur. Dros: 'Je kunt wel een nummer schrijven, je moet het nog invullen ook.' Als voor beeld noemt hij de slottrack, Vam pire Woman. 'Dat is een rockachtig nummer, maar we kregen die roek- sound maar niet te pakken. Het werd meer countryachtig, eigenlijk een beetje lullig.' Kloosterhuis: 'De nadruk lag meer op de stemmetjes, in plaats van op de rockende gitaar. En dat wilden we niet. Dan moet je het opnieuw doen. Bij de eerste CD waren we veel sneller tevreden. Toen wilde ik nog dat een nummer binnen een bepaalde tijd af was.' Met een grijns: 'Het was tegelijker tijd een studieopdracht en als de opnamen te lang duurden, ging mijn cijfer omlaag.' Vertragend werkte ook het verschil van mening dat de muzikanten er soms op na hielden. Kloosterhuis: 'We hadden hele discussies over de werkwijze. Zo vond Jan Kühne (die op enkele hummers saxofoon speelt, red.) dat we allemaal tegelij kertijd moesten inspelen. Alsof het live was, eigenlijk. Dat vond hij goed voor de interactie. Maar erg prak tisch is het niet. Veel plezieriger is het om eerst de drums en bas als basis op te nemen en daar op ver der te bouwen.' Dat deze werkwijze de mogelijkheden sterk vergroot, bleek wel bij de opname van het nummer Five Chairs. 'We hadden eerst een drumcomputer gebruikt. Maar René Smit, onze drummer, vond dat geen gehoor en wilde het zelf inspelen. Toen dat niet meer op Texel lukte, heeft hij dat in zijn eigen studio in Heerhugowaard gedaan. Die partij is er later tussen gezet.' In zijn arrangementen neigt Dros naar soberheid. 'Bij een optreden luistert het niet zo nauw. Dan kun nen in één nummer Jan en Nils (Lely, de gitarist) een solo geven. Maar op de plaat kan het gemakkelijk te lang duren. Om te voorkomen dat de luisteraars zich gaan vervelen, heb ik de solo's een beetje moeten verdelen.' Dros glimlacht: 'Jan vindt mij een goede singer/songwriter. Dat zegt hij althans. Maar hij vindt dat ik eigenlijk een professionele arrangeur moet vragen. Dat is best mogelijk en misschien doe ik het ook nog wel eens, maar dan is het niet echt meer mijn eigen CD.' Ondanks de lange duur van de opnamen, zijn Dros en Kloosterhuis over het resultaat zeer te spreken. Dros: 'Veel beter dan de eerste CD.' Kloosterhuis: 'Dat komt ook door de verschillende ruimtes waarin de nummer zijn opgenomen Die hebben allemaal een eigen geluid.' Dros: 'Na de opnamen hebben we ze ook uitgebreid beluisterd. Klinkt het in een auto? Klinkt het in een grote ruimte? Daar gaat het per slot van rekening om.' Kloosterhuis: 'We hebben ook verschillende mensen een demo meegegeven, om ver schillende meningen te horen.' Op de CD staan dertien nummers, die allemaal goed in het gehoor lig gen en voor een deel nogal jazzy klinken. De oudste werd zo'n 25 jaar geleden geschreven, de nieuw ste zeer onlangs. En dat is goed te horen. Dros: 'Een nummer als Burn- in', over een hartstochtelijke liefde, zóu ik nu niet meer schrijven. Maar het past wel mooi in dit rijtje.' Ook het componeren van protestsongs behoort tot het verleden, vindt Kloosterhuis. Daar is de schrijver het echter niet helemaal mee eens: 'Dreaming gaat over de wereld van nu, waarin iemand vreselijke dingen registreert en benoemt. Aan het einde constateert hij dat het geluk kig maar een droom is. Terwijl het natuurlijk wel degelijk vanuit de rea liteit is geschreven.' Dat zijn oeuvre aan verandering onderhevig is, erkent ook Dros zelf. 'We worden allemaal ouder. Ik ben bijna 55. Als je mijn liedjes goed beluistert, hoor je dat ik het allemaal meer van een afstand bekijk. Mijn boomgaard speelt een grote rol op deze CD. Als verwijzing in de titel: In the light through the leaves. Maar ook in de zin dat ik er het leven een beetje aan me voorbij laat gaan, er niet meer middenin sta. Als ik in mijn boomgaard ben, ben ik natuur lijk wel aan het werk, maar het is lekker, relaxt. Ik kan mezelf daar helemaal in terugvinden. Dat was op mijn vorige CD al te horen en die invloed groeit nog.' Het album wordt zondag 9 november op feestelijke wijze gepresenteerd in Cinema Texel. Bij die gelegenheid worden alle dertien nummers die erop staan ten gehore gebracht en spelen naast Dros en de andere leden van The Small Buzz ook de gastmuzikanten die hebben mee gewerkt: Mark Fonds, Ben Bak ker, Willem Beerling, Hans Hopman en Gerben Wester. De presentatie begint om 11.30 uur en duurt onge veer een uur. De CD kost €15,- en is verkrijg baar bij Music Store in de Wever straat en bij Dros thuis op Haller- weg 26. Bestellen per e-mail kan ook: via jaapdros@hotmail.com en rikus@audioph14.com. Het schijf je wordt dan opgestuurd of thuis bezorgd. Joop Rommets Een molentje tussen Den Burg en Oudeschild, door Blok van der Velden getekend in 1947. Dertig pentekeningen van Ad Blok van der Velden zijn zondag te zien in De Buureton. De tekeningen geven een prachtig beeld van het Texelse landschap zoals dat er in de jaren veertig en vijftig uitzag. Het werk is eigendom van de gemeente Texel, de tentoonstelling is georganiseerd door de culture le organisatie Windkracht 7. 'Voor oudere Texelaars is het interessant hun kennis van Texel te testen aan de hand van de tekeningen', menen de organisatoren. Blok van der Velden werd in 1913 in Dordrecht geboren. Hij geldt als Quantum of Solace is de 22ste film rond geheimagent James Bond en de tweede waarin Daniel Craig de hoofdrol speelt. Daarin moet 007 na het verraad van Vesper Lynd moeite doen om zijn gevoe lens buiten zijn missie te hou den. Samen met M (een rol van Judi Dench) ondervraagt hij Mr. White (Jesper Christensen), wiens bekentenissen tot meer inzicht lei den in de complexe af perspraktij ken waarmee Lynd te maken had. Een nieuwe ontdekking brengt Bond naar Haïti, waar hij de even mooie als mysterieuze Camiüe (Olga Kurylenko) ontmoet. Enkele andere films zijn geprolon geerd, waaronder het romantische de bekendste Texelse schilder. Zijn werk getuigt van een grote betrok kenheid bij het eiland. Hij schilderde en tekende het Texels landschap, boerderijen en strand- en duinge zichten. De Buureton, gevestigd op het adres Beatrixlaan 43 in Den Burg, is zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Voor iedere bezoeker ligt een korte beschrijving van de kunstwerken klaar. De tekeningen blijven daarna nog een tijd hangen en zijn dan voor de vaste gebruikers van De Buureton uiteraard ook nog te zien. drama Bride Flight, waarin Rutger Hauer, Willeke van Ammelrooy. Waldemar Torenstra en Karina Smulders de hoofdrol spelen. Om te ontsnappen aan het naoorlog se klimaat van Nederland en een nieuw begin te maken in hun jonge 'Dingen die anders moeten, dingen die anders gaan dan gewenst en natuurlijk de dingen in het alge meen', dat zijn onderwerpen van cabaretier Katinka Polderman. Waar anderen het zeggen in een con ference, doet zij dat in een lied je, 'eigenzinnig, dwars, liefdevol, onverstoorbaar, intelligent en hila risch.'. Andere karakteriseringen zijn 'lichtvoetig cynisme' en 'sub tiele lompheid'. Recensenten zijn enthousiast over haar. Zo schreef De Volkskrant: 'Jeroen van Merwijk. Theo Nijland, Joop Visser, Kees Torn, het zijn allemaal intelligente mannen die een avond vol kunnen zingen, zorgvuldig met taal omspringen en ironie tot hun machtigste wapens rekenen. In dat rijtje hoort nu ook een vrouw: de jonge Zeeuwse Katinka Polderman. Zij tilt banale onderwerpen naar een poëtisch niveau en is heel, heel Kinderen van nul tot vier jaar die met een wond of breuk binnenko men bij de spoedeisende hulp van het Gemini Ziekenhuis, worden sinds deze week onderworpen leven emigreren Marjorie, Ada en Esther in 1953 naar Nieuw-Zee- land. Vol dromen en verlangens over liefde, geluk en succes reizen ze hun verloofdes achterna. Aan boord van de vlucht ontmoeten de drie de jonge Frank, die plannen heeft om als wijnboer fortuin te maken. Hij is aantrekkelijk, anders dan hun Nederlandse verloofdes en een vrij man. leder voor zich voelen de vrouwen zich tot hem aangetrokken, maar ze beseffen nog' niet dat de ontmoeting grote gevolgen heeft voor de rest van hun nieuwe leven. Het volledige programma staat elders ïri de krant én op de web site www.texelsecourant.nl. Katinka Polderman, ti oio wiiem de Roon) erg geestig.' Het optreden in Klif 12 begint om 20.30 uur. Entree €15,-. Een diner vooraf is mogelijk (reserveren in dat geval gewenst). aan een compleet onderzoek. Dit om te voorkomen dat mogelijke oorzaken over het hoofd worden gezien. De nieuwe werkwijze wordt voor gestaan door Han Zeegers, nurse practitioner van de spoedeisende hulp. Hij was al enkele jaren op zoek naar een manier om de zorg voor de jongste kinderen te verbe teren. 'Soms kloppen de letsels die je ziet niet met de verklaring die er voor gegeven wordt. We zien bij voorbeeld dat een kindje meerdere blauwe plekken heeft die niet alle maal veroorzaakt kunnen zijn door die ene valpartij. Door de nieuwe aanpak hopen we meer duidelijk heid te krijgen over wat dan wél de aanleiding is. Een kind kan bijvoor beeld een stollingsprobleem heb ben of een andere aandoening die voor onverklaarbare blauwe plekken zorgt.' Zeegers benadrukt dat hij geen heksenjacht op kindermishande ling wil ontketenen. Bij de nieuwe werkwijze worden jonge kinderen standaard van top tot teen beke ken. Daarnaast wordt een vragen- Katinka Polderman, winnaar van zwel de jury- als de publieksprijs van het Leids Cabaretfestival in 2005, verzorgt zondag 9 novem ber een optreden in theater Klif 12 in Den Hoorn. Het betreft een try- out van haar nieuwe programma Polderman kachelt door...

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2