'Verbanden leggen tussen activiteiten' Doopsgezinde dominee voelt zich 'manusje van alles' TEXELSE j COURANT 'Wat moet je zonder gymvereniging in het dorp?' 80 jaar VRIJDAG 7 NOVEMBER 2008 Het leven hangt soms van toeval ligheden aan elkaar. Ook bij Hans Marseille. Als hij zelf de telefoon had opgenomen toen een beroep op hem werd gedaan om domi nee te worden van de doopsge zinde gemeente op Texel, dan had hij waarschijnlijk nee gezegd. Zijn echtgenote Wikke, ook predikant, had het immers zo naar haar zin in het ziekenhuis in Dokkum. Maar toevallig pakte zij de tele foon op: 'Dat is leuk voor je Hans, doen!', was haar reactie. Zo kwam het dat Hans Marseille de doopsgezinde gemeente van het Friese Veenwouden (in de driehoek Leeuwarden, Groningen en Dok kum) vaarwel zei en vanaf komende zondag officieel de nieuwe predi kant is in het schilderachtige kerkje aan de Kogerstraat. Predikant of dominee vindt hij overigens niet helemaal de juiste benaming. Wat oneerbiedig omschrijft hij zichzelf als het manusje van alles of die naar van de doopsgezinde gemeen schap die ongeveer 170 zielen telt. 'Ik verzorg de zondagse vieringen, leg huisbezoeken af, doe aan jeugd werk, bezoek het zorgcentrum, leidt gespreksgroepen en doe allerlei andere dingen. Daarbij probeer ik verbanden te leggen tussen die activiteiten. Het is bijvoorbeeld leuk als dingen die we met de bloem- schikgroep maken, zondags zijn te zien tijdens de viering. En als de bij- belleesgroep iets moois tegenkomt, dan is het leuk om dat thema op zondag te gebruiken.' Texel is niet de eerste gemeente voor Marseille (48) die na zijn stu die geschiedenis en theologie het doopsgezinde seminarium doorliep. Als beginnend predikant maakte hij al kennis met het eiland.Toen ik als student op Wieringen mijn allereer ste preek zou houden, lag er hon derd gulden voor me klaar. Dat was best veel. Wat bleek het geval: de voorganger van de afgelopen zon dag had zijn preekvergoeding voor mij achtergelaten. Een spontane actie om een student een steuntje in de rug te geven. Deze goedgeefse (leke)prediker kwam van Texel.' De om daar als gastpredikant voor te gaan. 'Dat vond ik heel bijzonder. Ik werd bij de boot opgewacht door de toenmalige voorzitter Dick Bruin. Hij was voor mij een soort onge kroonde koning van Texel. Hij reed me met de auto naar Den Burg en kwam.' Een predikant blijft doorgaans nooit erg lang op één plek. Na Wierin gen volgde de Haarlemmermeer, de gemeente die hij weer een poos later verruilde voor Veenwouden. 'Als je ergens een tijdje zit, dan ken je de mensen, je weet hoe alles loopt en weet alles te vinden. Dan is het best moeilijk om dat te verlaten en weer opnieuw te begin nen. Alleen zo'n verhuizing is al een enorme klus.' Maar hij heeft geen spijt van zijn keus en geniet er met volle teugen van. Ook van de verscheidenheid van de Texelse doopsgezinde gemeente. 'Het varieert van mensen die bijna eerlijkheid en zouden datgene wat Hans Marseille, de nieuwe dominee delen voor geen goud willen doopsgezinde gemeente. De kennismaking met Wieringen beviel, want later werd hij als vaste predi kant in de gemeente aangesteld 'Ik had vooraf afgesproken dat ik tien proefpreken zou houden, maar na drie keer wisten ze wel genoeg.' Zo nu en dan reisde hij naar Texel gaf onderweg commentaar op de dingen die we passeerden: Bijvoor beeld dat een bepaalde schapen- boet nog van zijn achter-achter grootvader was geweest en zo. Hij gaf het landschap een ondertite ling mee, waardoor het tot leven niets geloven tot een groep die intens gelooft en met hart en ziel het goede nastreeft en wil dat de kerk zich daarvoor inzet. Wat ze gemeen hebben, is dat de mensen volstrekt eerlijk zijn en dat ze wat ze samen delen voor geen goud zouden willen Op verzoek van de Texelse Courant hield Ellen Douma een week lang een weblog bij over de organisatie van het Springspektakel voor gym nasten, dat zaterdag 8 november in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden. Over het gewicht waar jong en oud mee worstelt, een helikopteravontuur, een mega opblaaskussen en lekkere spek lapjes. Hieronder een bloemlezing. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. Wat het dit jaar extra leuk maakt is, dat we weer bij alle dorpen een gymleerkracht hebben. Dit is de laat ste paar jaar erg onrustig geweest. Verenigingen werden hierdoor hard kleiner. Voor nu is wat dat betreft het zonnetje weer gaan schijnen en komen ook de leden weer terug. Wat zou je toch ook moeten zonder een gymvereniging in het dorp? Er wordt steeds meer gesproken over het gewicht waar jong en oud mee worstelt. Wat is er nou leuker om samen op al die toestellen lekker te bewegen? (Zondag) We konden daarna door om aan ons helikopteravontuur te beginnen. Een ter plekke gecreëerde basis met spontaan verschenen brug over de sloot maakte het mogelijk om vanaf een weiland in Uitgeest onze vlucht te beginnen. Je weet het, maar toch verrast de wind van de wieken en stappen we vlug in. Het opstijgen is toch wel het meest leuke van dit gebeuren. En dan op zoek naar de kustlijn, die is snel gevonden, maar wat eigenlijk nog meer de aandacht trekt, is toch wel dat windmolenpark in zee. Erg bijzonder om zo vanuit de lucht te bekijken. Als windmolenfan vind ik het toch nog steeds een gemiste kans om ook op Texel niet een aantal van die dingen terug te vinden. En dan bedoel ik niet zo'n overdosis zoals je in de Flevopolder ziet. (Maandag) Vandaag weer terug in het strakke ritme van de week. 6 uur de wekker en dan begint het hier langzaam te lopen. Kids eruit, hond uitlaten. Brood smeren voor ontbijt en vaak ook lunch van mijzelf en de kids. En dan ieder een de deur uit. Meiden naar school en ik heerlijk een stukje fietsen met als doel mijn werk, het Maartenhuis. Ik ben een vliegende kiep binnen de werkplaatsen en vandaag mag ik naar de moestuin. Gelukkig knapt het weer goed op en is het lekker tot 'rust' komen. Het echte oogsten is nagenoeg voorbij en de boel mag weer winterklaar gemaakt worden. (Dinsdag) Ook een extern toestel is rond. Dit betekent dat de kinderen weer op een mega opblaaskussen kunnen duikelen, klimmen en glijden. Vorig jaar hebben we dit in de kast gelaten om de kosten wat te drukken, maar met vijf goed draaiende verenigingen wilden we het weer écht groots aan pakken. Voor nu op naar een goede nachtrust en tot morgen, dan gaan we weer lekker aan het werk. Ditmaal op de boerderij. Eens kijken of onze nieuwe varkentjes zich op de kiek willen laten vastleggen. (Woensdag) Niet alleen bij de schapen loop ik langs, maar ook het hok van de var missen. Als je het vergelijkt met de katholieke of gereformeerde kerk, dan heeft het doopgezinde geloof van zichzelf ook niet zoveel; geen dogmatiek, geen kerkrecht, een beetje theologie. Doopsgezinden zijn sprokkelaars. Alle ervaringen die ze in het leven hebben, mooie, indringende momenten, alles dat ze raakt is van grote waarde en willen ze delen.Dat is hun rijkdom.' Zelf leerde Hans Marseille geloven van Aart Staartjes. 'Ik was een jaar of tien en toen had je dat programma Woord voor Woord van de IKON. Aart Staartjes vertelde daarin bij belse verhalen, maar op een heel menselijk manier. Ik luisterde daar ademloos naar. Toen ik de ban den van dat programma jaren later tegenkwam in het Bijbels Museum, beleefde ik dat gevoel opnieuw en begreep waarom ik het toen zo mooi vond.' Zijn eerste indrukken van Texelaars: 'Ze onderscheiden zich door hun mildheid, humor en relativeringsver mogen. En ze weten een vraagstuk bijna altijd in relatie tot een eilandge- noot te brengen. Opscheppers zijn het niet. Toen ze eens op bezoek waren in Veenwouden, stonden ze naar een boom te kijken. Zulke hoge bomen hadden ze niet op Texel.' De doopsgezinde gemeente krijgt een dominee die bescheiden en dienstbaar is, veel kennis heeft, graag praat en dat op een onder houdende manier doet. 'Ik hou ervan om bij dingen stil te staan, in het schijnbaar alledaagse iets bij zonders te zien en om dingen met elkaar te vieren en te delen, of het nu lief of leed is. Je moet het ook een beetje leuk maken.' Zijn gevoel voor humor brengt hem op het idee om voor de foto met een sche merlamp over straat te gaan. 'Een realistisch beeld; ik gebruik deze lamp voor de bijeenkomst in het jeugdhonk. Daar is alleen TL-licht, maar dat is zo sfeerloos.' De intrededienst van dominee Hans Marseille zondag 9 november in de doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 14.30 uur. Tekst en foto Gerard Timmerman Inloopmiddag pootaardappels De Coöperatieve Aardappel bewaar plaats op Meyertebos 7 beschikt sinds kort over een installatie die het mogelijk maakt om de kiem- groei van pootaardappelen te regu leren met het middel Talent. Een nieuwe ontwikkeling waarvoor de CAB op donderdag 13 november van 15.30 tot 17.30 uur een inloop middag organiseert. Leveranciers van installaties en producten zijn aanwezig voor een toelichting. kens duik ik even in. Ze zijn nog zo lief. Flink veel vlekken hebben ze dit keer en ze komen echt een kroel bij je halen. Uiteindelijk kunnen we niet wachten tot het lekkere speklapjes worden (sorry voor de vegetariërs), maar voor die tijd gaan ze nog heel hard voor ons op de akker aan het werk. Daar kan geen ploeg tegen op. Ze lusten bijna alles. Zo wordt de grond schoon en los voor ons gemaakt en het is een genoegen om te zien. Zondagochtend 19 oktober is Molly, één van mijn twee poezen, dood gebeten door twee huskies die bij mij in de buurt wonen, terwijl de respectievelijke baasjes niet thuis waren. Ik heb over deze gebeurte nis de publiciteit niet gezocht, maar ik heb wel mijn verhaal verteld toen de Kabelkrant belde. Daar heb ik nu een beetje spijt van. Het verhaal op de kabel wekte de indruk van een soort burenruzie, maar dat is het niet. Het drama heeft zich afgespeeld in mijn achtertuin, op mijn eigen erf. Details heb ik gehoord van buren die ooggetuige zijn geweest. Het is wel duidelijk dat het geen spel letje was. Feit is dat de honden zijn losgebroken. Dat noem ik geen ongeluk, maar nalatigheid. Ik ont dekte wat er gebeurd was toen ik zondagavond thuis kwam en toen werd ook duidelijk dat mijn andere poes spoorloos was. Maandag ben ik bij de politie en de dierenarts geweest om hulp en raad, en ik heb in de buurt een briefje rondgebracht met het ver zoek naar mijn vermiste poes uit te kijken. (Dat briefje is later op het kantoor van de Kabelkrant terecht gekomen, ik weet niet hoe). Ik wist met of ik haar ooit terug zou zien en zo ja, hoe? Dood of levend, gewond of gezond? Gelukkig is Snoes na meer dan drie dagen thuis gekomen. Lichamelijk gezond, maar haar gevoel voor veiligheid is zwaar beschadigd. Dat van mij overigens ook. Zelf heb ik geen poort bij mijn ach terom. Die was er niet toen ik hier kwam wonen en ik heb geen geld er één te laten zetten. Ik heb er nooit bij stilgestaan dat ik een poort nodig zou kunnen hebben om te voor komen dat mijn poes zou worden doodgebeten. Misschien is het een idee de SWT te vragen of zij daar een rol in kan spelen. Bij de politie krijg ik namelijk geen gehoor als ik vraag of zij ervoor kunnen zorgen dat de poort waar die honden ach ter horen te blijven, in het vervolg op slot blijft. De eigenaresse van de huskies is blijkbaar geschrokken van de reac ties uit de buurt. Het is nooit mijn bedoeling geweest haar zwart te maken, maar witwassen is ook niet mijn ding en van het gebruik van doofpotten ben ik geen voorstan der. Ik kan wat er gebeurd is ook niet ongedaan maken en ze kan toch niet van mij verwachten dat ik zeg dat het niet erg is? Het is wel erg. Als ik mijn verdriet niet mag uiten, kan het ook niet overgaan. De buurvrouw neemt de telefoon niet meer zelf op als ik bel en ze belt ook niet terug. Ze suggereert dat er niets aan de hand geweest zou zijn als ik niet dat weekend van huis was gegaan en als mijn poes niet los had gelopen, ledereen heeft recht op zijn of haar eigen kijk op de zaak. Daarom nodig ik alle lezers uit zelf een antwoord te vinden op de volgende vraag: als een hond poe zen dood kan bijten, welk dier moet dan door de eigenaar op het eigen erf worden gehouden? Els Bakker, Ada van Hollandstraat, Den Burg. De Achteraffers Annie M.G. Schmidt heeft eens een gedicht geschreven onder de titel De Achteraffers, een geestig rijm over mensen die achteraf altijd zo goed weten hoe de dingen moe ten. Zij zouden nooit zulke stomme fouten maken. Hun oordeel hebben ze klaar over de verantwoordelijke voor een fout. Als die fout dan ook nog veel gemeenschapsgeld dreigt te kosten, kan er nog een schepje goed klinkende heilige verontwaar- Wat ik zeggen De week van Eric Hercules Eric Hercules uit Den Burg is de vol gende blogger in de serie De week van... Als raadslid voor de PvdA vergadert hij komende week over de gemeentebegroting, als schrijver presenteert hij een nieuw stripboek. diging bovenop. De forse uitspraken van de Achter affers zijn voor de sprekers zelf vei lig en vrijblijvend. Mensen genoeg die het graag met je eens zijn. Lekker makkelijk. Verder nadenken hoeft niet. Weg met zo'n wethouder. Dat die man zich al zo vele jaren met verstand, inzet en idealisme voor de gemeenschap inzet, tellen we even niet mee. En hoe dan verder? Daar hebben de Achteraffers geen boodschap aan. Het klinkt erg flink wat ze zeggen en morgen is er wel weer iemand anders waarop we vrijblijvend kritiek kunnen spuien. Fridt Blanken, Den Burg. Bedrijvenbowling Marijn Beumkes van 12 Balcken gooide in de bowlingcompetitie voor bedrijventeams met 806 pins deze week zowel de individuele hoogste serie als de hoogste teamserie. Voor de stand had dit geen verstrekkende gevolgen, L'Avenir handhaafde zich aan de kop, ondanks een nederlaag tegen Kager. Uitslagen: Land en Zeezicht-Gezondinbalans.nl 1-4; Kraanverh. Kager-L'Avenir 4-1; Hotel Taten- hove-TegelbedrijfHuijsman 5-0; Torenrestau rant-Loonbedrijf Plaatsman 0-5; Sam Sam- Grandcafé Noordzee 0-5; De 12 Balcken-Paal 19 4-1. Achter elke traan die blinkt, schuilt een glimlach van herinnering. Verdrietig, maar dankbaar dat haar verder lijden bespaard is gebleven, is onze lieve zus en tante van ops heengegaan Alie Hutjes Wij wensen Hendrik veel sterkte toe met dit grote verlies. Johan en Sonja Wil Anouschka en Cees Arthur en Harald Wij gaan trouwen! Sander van Gijzen Suzanne Rikkenberg geven op 14 november 2008 elkaar het ja-woord, om 14.30 uur in het gemeentehuis op Texel. Adres: Prisma 18, 1704 ZH Heerhugowaard 'Een stilgelukjs ons overkomen Mooier don in onze mooiste dromen 'Vandaag hebben unj ons fian verloren vandaag werd onze zoon geboren 'Den, m hem gege ven, m zijn teven, zijn: Jan A(6ert Wiffefm "Does Mitchel Mij is geboren op 5-11-2008 te Oosterend, weegt 3680gram en is 52 cm lang 5ljan &Shireen •Peperstraat 51, 1794 DJ Oosterend 06-22578133 Kraamvisite vinden wij reuze fijn. "Een belletje van tevoren zou handig zijn. •Wij rusten van 13.00 tot 1530 uur. Deze man wordt vandaag Hartelijk dank voor de kaarten en bloemen met onze 50-jarige trouwdag. De kinderen heel hartelijk bedankt voor wat jullie voor ons gedaan hebben als cadeau. Henk Witte en Ina Hoogeduin Bernhardlaan 25, Den Burg 'Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,00 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,00 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Basic- jeans 2 voor 40,= 3 wassingen. Rabbit Ha- bit Weverstraat 39 Den Burg. 's Nachts overvaren voor groepen tot 16 pers. of bij calamiteiten. Het SOP, tel. 310533. Restaurant Bos en Duin. Vergader-, cursus- of hobbyruimte. Max. 30 personen. Stretch- jeans 2 voor 50,= Rabbit Habit. We- verstraaat 39 Den Burg. Scouting Texel komt langs op 8 november met speculaas Cafe De Kombuis Alle dagen open vanaf 12:00 uur - donderdag avond gesloten. KarweiServiceTexel.nl Een dienstverlenend be drijf. De helpende hand voor al uw karweitjes.Tel. 0650582181 T.k.a.: i.v.m. sterfgeval Liebherr vrieskist. Tel. 0222 314621. Bowlen en steengrillen gaan prima samen. Bow ling de Koogel, tel. 0222- 317586. B-Kids Teens lampion wedstrijd!!! 11 novem ber: de mooiste lampion wint een cadeaubon t.w.v. €25,-!!! Wellnessbeurs 2009. On dernemers aanmelden bij Aita Muilwijk, 0629427185 of anitamuilwijk7@hotmail. com. Verleden van Nederland in het Maritiem Jutters Museum, www.texelsma- ritiem.nl Natuursteen Texel. Voor grafmonumenten, onder houd en bijgraveren. Tel. 310168, Mark Pijper. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. ROMMELMARKT Witte Burcht zat. 8 nov. 9.00 tot 13.00 uur. Vinyasa flow yoga José de Bloois, tel. 06-30291758. yoginijose@hotmail.com Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www. texelsecourant.nl Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www. texelseau to pa gina.nl Nu gitaarles, nog enkele plaatsen vrij, ook aan huis. Tel. 06-22272699. Restaurant 't Pruttel- huus in De Koog, iedere dag geopend vanaf 16.30 uur. Tel. 0222-317586. Antiek Boeken Curiosa De Bonte Hond, Heren straat 54, Den Hoorn. Open: 11-17 uur. Maandag gesloten. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a. Oudeschild, Tel. 321113 of 06-53898264. B-Kids Teens lampion wedstrijd!!! 11 novem ber: de mooiste iampion wint een cadeaubon t.w.v. €25,-!!! Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer. Oosterend, tel. 0222- 318221. Holiday On Ice. 7&14 dec. Boek via www.texeltours. nl 0222-315555 Haircare Californië Anja Zijm, tel. 06-22917603. Cafe De Kombuis is 8 november van 21:00 tot 23:30 uur alleen open voor genodigden. Voor al uw schilderwerk binnen en buiten- Schil dersbedrijf Eschweiler Tel. 315032. Computercursus vol gen nieuwe cursusdata bekend, kijk op www.tca- texel.nl of kom langs. Sony, Panasonic, JVC, Philips, Pioneer. Repara tie en verkoop, EP Voor- deelland, 322 398., Een onmogelijke liefde in de 18e eeuw. Lezing Machiel Bosman www. texelsmaritiem.nl Verzamelaar Jaarbeurs Za. 22 nov. Boek via texel- tours.nl 0222-315555 Droog haardhout. Eelke Kloosterman, 06 55341347. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Damesmodé Weversend: Nu binnen: nieuwe col lectie Chalou, Sempre Piu, Twister, maat 40-60, www.weversend.nl Oud geld? De KNRMiser blij mee! Bel W. Grisnigt, tel. 312299. Margriet Winterfair. Do. 20 nov. boek via texel- tours.nl 0222-315555 Miele, Siemens, AEG, Za- nussi, Liebherr Reparatie en verkoop, EP Voordeel- land, 322 398. WWW.WOONKRACHT7. NL voor baden en whirl pools Weekaanbieding dames- en herenwinterjassen 20% korting Fashion Store Texel Weverstraat 45 Shoppen in Utrecht? Di verse data. Kijk op www. texeltours.nl t. 315555 Bowling De Koogel - het adres voor een gezellig avondje uit! Tel 0222- 317672. Voor uw feestje, groot of klein, moet u in Bowling De Koogel zijn. Tel. 0222- 317672. www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! www.woonkracht7.nl Vo gelenzang 11 in Den Burg Jos Bosma Twan Krafft www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. Maaien ook met nat weer geèn probleem. Allround Texel, 0222 888989. Taxi nodig? Bel Taxi At tent, 0222-320020, 24 uur per dag bereikbaar. Héérlijke speculaas 8 november Scouting Texel Frans Bauer Live! Zo. 7 dec.Boek snel via texel- tours.nl 0222-315555 De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Nieuw bij Texeltours: mi nibus 16 personen. Voor info tel. 0222-315555 DROS BAKKERIJ Kogcrslraai -J*i Den Burg Uw bakker op de hoek Aankomende week: Volkoren van €1,80 voor €l.- 6 krentebollen van €1,98 voor €1,25 Een goede start met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Spinbaan 6 in Den Burg. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Voor al uw tuinbeplan- ting, bomen en struiken. Tuincentrum Eureka. De speculaasactie van Scouting Texel is op 8 november Zondag 9 november Zwarte Markt Manege Akenburg tussen 10.00 en 15.00 öur. Wetradio 94.5 FM is ook live aanwezig en de oliebollen van de Waddenruiters en Klep- pertjes zijn er ook weer! www.somt.info Smeg fornuizen en koel kasten. Nu bij EP Voor- deelland, 322 398. Nu ook dagelijks het laat ste nieuws op www.texel- secourant.nl Kerstshoppen in De Boet op 11dec. €16,- pp.Tel 315555 of Texeltours.nl www.texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texel se nieuws. Houtbouw „It Paradys- ke" B.V., Noordbergum Frl Voor sierlijke autogara ges, tuinhuisjes, schuren, paardenboxen, loodsen enz. Gemaakt uit 32 mm gg vuren geïmpregneerd rabat. Alle maten mogelijk, rechtstreeks vanaf de fa briek. Info en folders 0511- 474655. fax 0511-475711. Blue-Ray led blacklight, 200 Hz, De nieuwste tech nieken, EP Voordeelland. 322 398. www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Onderhoudsklussen- schilderwerk? Allround- Texel kan het! 0222 888989.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3