'IJzersterk verhaalof 'plan waar toch geen geld voor is' 'Fonds biedt mogelijkheid achterstand in te lopen' TEXELSE 5 COURANT Meningen over rapport schapenhouderij verdeeld Hogeberg vergt andere aanpak Groen Zwart De Cocksdorp vraagt advies woningbouw Thomas Berge zingt voor Femmy GOH OOKDOOR/ [HRDOE marreen mrcutlrmCer moeten bi»w en' |Hgni Nieuwe exploitanten In den Grooten Slock College blij met plan toeristische sector VRIJDAG 7 NOVEMBER 2008 Een 'ijzersterk verhaal' of 'een plan waar toch geen geld voor is'. De meningen over het rapport van de ILG Gebiedscommissie over de schapenhouderij op de Hogeberg verschillen. Doel is in ieder geval de schapenhouders meer financi ële steun te bieden. Een plan dat keuzes biedt voor vergoedingen voor de instandhouding van dit cultuur- en natuurgrond, al liggen er nog wel de nodige obstakels. Het meest vergaande voorstel is de realisatie van een nieuw 'Hoge- bergpakket' waarin alle bestaande overeenkomsten worden gebun deld. De nadruk moet daarin niet langer zoals nu op weidevogelbe heer en botanisch grasland liggen, maar op het beheer van landschap met schapenbeweiding. Een twee de variant is een 'modulair pakket' waarin een boer zelf kan samen stellen op welke wijze hij aan cul tuur- (landbouw) of natuurbeheer doet. Daarbij is rekening gehouden met schapenbeweiding, maar ook het verhogen van de natuurwaarden van de graslanden. Op die manier hopen de opstellers, onderzoekers Jan Buijs en Paul Terwan en LTO Noord, tegemoet te komen aan de verschillende soorten bedrijvigheid In het gebied (schapen, paarden en koeien). Dit betekent dat boeren meer steun kunnen verwachten. Er wordt ook nog gesproken over een pakket voor 'instandhoudings- beheer', waarbij de boeren geld krij gen voor alle 'natuurlijke handicaps' (landschapselementen als tuinwal- len en poelen) die ze in het veld tegenkomen, maar die variant wordt bij voorbaat echter al als weinig haalbaar ingeschat omdat 'Brussel' al snel om de hoek komt kijken. Brussel De Europese staatssteunregels zor gen bij de andere twee voorstellen ook voor obstakels. Tot nu toe is 35 tot 50 procent van de financiering in de voorgestelde pakketten 'Brus- selproof'. Voor de overige zaken zou de provincie zich eerst in het Interprovinciaal Overleg hard moe ten maken om de zogeheten 'Cata logus voor groenblauwe diensten' uit te breiden. Wat daarin staat, vol doet aan.de Europese regels. Eer dere acties van de provincie op dat gebied hebben niet altijd resultaat opgeleverd. De regels voor Euro pese staatssteun kunnen gemeden worden als private financiering of 'aanbesteding in concurrentie' haal bare kaart is. Pachtprijs Regiodirecteur Provoost van Natuur monumenten zegde vorige week tijdens overleg van de ILG-Gebieds- commissie toe zich in te zetten voor een behoud van de pachtprijs op de Hogeberg zoals die nu is. Voorzitter Joke Geldorp schreef dat meteen met dikke letters op. Staatsbos beheer zei er niets over. De leden van de ILG-Gebiedscommissie (gemeente, hoogheemraadschap, Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten, provincie, LTO en Recron) stemden ermee in dat het rapport aan Gedeputeerde Staten wordt voorgelegd, zodat zij er verder mee aan de slag kunnen gaan. Het is aan Gedeputeerde Staten om keuzes te maken in de voorgestelde opties. Wisselend Onder boeren in het Hogebergge- bied wordt wisselend over het rap port gedacht. Hans Witte is terug houdend. 'Ik ben zelf niet bij een bijeenkomst geweest die een paar weken geleden over dit rapport is gehouden, maar ik ben bang dat er weinig uitkomt, want geld is er niet.' Hij vindt het jammer dat kamperen bij de boer in het Hogeberggebied nog steeds niet wordt toegestaan en dat de boeren met beperkingen aan de grond blijven. Piet Bakker is optimistischer. 'Het is een ijzersterk verhaal waarbij aan alle boeren is gedacht.' Volgens hem is het zaak dat alle belangheb benden het rapport goed doorne men en zich daarbij niet teveel laten leiden door alles wat in het verleden is gebeurd. De boeren hebben in de loop der jaren geregeld adviseurs en rapporten aan zich voorbij zien trekken, zonder dat er voor hen in de praktijk iets veranderde. Beleidsmedewerker Hans Ghijsels van LTO Noord proefde tijdens de bijeenkomst met de boeren even eens dat er een 'forse erfenis uit het verleden' ligt. 'Dat heeft zijn invloed op het geloof of het allemaal wel goed kan komen', liet hij weten tijdens de vergadering van de ILG- Gebiedscommissie. Hij voorspelde ook meteen dat er nog een lange weg te gaan is. Voorzitter Jaap Hin van de Texelse afdeling van LTO Noord merkte ook op dat alles nog heel gevoelig ligt.' Voorgesteld werd nog eens met de boeren een bijeenkomst te houden om over het rapport te praten. Steun aan de schapenhouderij op de Hogeberg staat al tientallen jaren op de agenda. Maar door het uit blijven van een goede regeling kost het de sector in dit gebied steeds meer moeite het hoofd boven water te houden. Texel heeft er dan wel voor gekozen de schapenhouderij in het Hogeberggebied in de benen te willen houden, maar de genomen maatregelen en omstandigheden hebben in de praktijk een averechts effect. De kleinschaligheid en inde ling van het gebied, de aanwezig heid van tuinwallen, kolken, boeten en andere landschaps- en cultuur historische elementen beperken de effectiviteit, grasland kan niet naar believen worden gescheurd en er zijn andere knelpunten. Daarnaast is het zo dat de status van de Hogeberg van landschapsreservaat halverwege de jaren negentig is omgezet in natuurreservaat. Dit maakte het mogelijk dat Staats bosbeheer en Natuurmonumenten, die inmiddels zo'n tweederde van het gebied in handen hebben, er het door hen gewenste natuurbe heer kunnen toepassen. Ze stre ven 'botanisch beheer' na, maar de voorwaarden van die beheerspak- ketten stroken niet met de belangen van de schapenhouders. Die heb ben in het voorjaar de graslanden hard nodig als de lammetjes wor den geboren, terwijl er volgens de richtlijnen van het botanisch beheer dan geen schapen in de weilanden mogen lopen om planten te laten groeien. De voorgeschreven late maaidata (afhankelijk' van de zwaarte van de beheerspakketten van juni tot en met augustus) zijn nadelig voor de kwaliteit van de grasmat, wat het naweiden voor de schapen houderij minder interessant maakt. Bijkomend nadeel is volgens de schapenhouders dat het geoogste (botanische) hooi niet geschikt is voor hun dieren. Anderzijds is het zo dat een 'zwaar' botanisch pak ket, zoals bonte hooiweide waarbij pas laat .mag worden gemaaid, het aantrekkelijk maakt om er vleesvee of paarden te weiden, zodat inmid dels heel wat weiland door rundvee en paarden wordt begraasd. Gun stig voor deze bedrijfstak, maar deze ontwikkeling staat haaks op de wens om de schapen op de Hogeberg te houden. Hieruit moet niet de conclusie worden getrokken dat de voorstellen in het rapport nadelig uitpakken voor de houderij van vleesvee of paarden,, het rap port beoogt 'slechts' de aanwezige schapenhouderij te versterken. Wel is het de vraag of het bota nische beheer tot de gewenste veelzijdigheid aan plantensoorten leidt. De vegetatie op de schraal gehouden weilanden, waarin vooral ridderzuring, wltbol en bie zen goed gedijen, is tamelijk een zijdig. Als de pachters vanaf 2010 worden afgerekend op de soortrijk heid, is het de vraag of dat voor hen voordelig uitpakt. Schapenhouders wijzen verder op een afspraak in het beheersplan van 1988 dat SBB en NM de beheersvergoedingen volledig naar de pachters zouden doorsluizen, maar dat dat is er tot dusver niet van gekomen. Bovenstaande maakt duidelijk dat voor een gezonde toekomst van de schapenhouderij op de Hoge berg meer nodig is dan een nieuw rapport en voorstellen waarvan het nog maar de vraag is of die 'Brusselproof' zijn. Het roer moet om, en dan vooral in financiële zin, zodat ook deze sector weer jaren vooruit kan. Het provinciebestuur heeft toegezegd dat er eindelijk een oplossing voor dit probleem moet komen, het is te hopen dat die belofte houdbaarder is dan het cynisme dat over dit onderwerp steeds de kop opsteekt. 'In De Cocksdorp is een tekort aan goedkope huizen voor jongeren, huisvesting voor seizoensperso- neel en betaalbare woningen voor senioren.' Voorzitter Gerrit Koorn van de dorpscommissie deed een beroep op de gemeente tijdens het overleg met het college van b en w in het Eierlandsche Huis. Volgens Koorn zijn er diverse nota's geschreven, wordt er veel over gepraat en worden er veel lucht ballonnen opgelaten. 'We komen alleen geen stap verder omdat in het dorp geen geschikte locaties zijn.' Wethouder Kikkert nodigde de dorpscommissie uit om gezamenlijk te kijken naar mogelijkheden. Hij wil de plannen tegen het licht, van Task- force Ruimtewinst en de woonvisie houden. Met behulp van een onaf hankelijke en stedenbouwkundige bril worden de ruimtelijke oplossin gen in kaart gebracht. Koorn gaat hier graag op in. Uit behoefteonderzoek blijkt volgens wethouder Marian Merkelbach dat in De Cocksdorp behoefte is aan circa 50 woningen in drie prijsklassen. In de klasse tot €175.000,- is vraag naar circa 25 huizende behoefte aan het middensegment tot €272.000 is tussen de 17 tot 25 wonin gen. In de dure prijsklasse vanaf €272.000 staan van de 11 woningen 'waar behoefte aan is, al zes wonin gen in de planning. Een bustocht met gezellige reisge noten door Duitsland en Oostenrijk, een verblijf in een mooi hotel aan het Gardameer, excursies naar de historische binnensteden van Ver ona en Venetië en iedere avond sfeervolle optredens van artiesten als Frans Bauer, Marianne Weber en René Froger. Femmy Voigt-Visser uit Den Hoorn genoot met volle teugen van de reis die ze vorige week in het kader van het TROS-televisieprogramma Bella Italia naar Italië maakte. 'Ik ben vorig jaar weduwe geworden en hoopte onderweg een beetje vrolijkheid tegen te komen. Het was vooraf best spannend, maar ik heb genoten. Het gezelschap bestond bijna helemaal uit echtparen, maar direct vanaf Akersloot, de plek waar we in de bus stapten, ben ik heel leuk opgevangen door de groep. Ik heb de hele week gelachen.' Hoogtepunt was een ontmoeting met de jonge zanger Thomas Berge, die haar beloofde 1000 sterren stra len voor haar te zingen. Hij hield op een bijzondere manier woord. 'Het was geweldig, ik was helemaal van de kaart en ik weet zeker dat Heinz, mijn man, daarboven ook heeft meegeluisterd. Later sprak ik de componist van 1000 sterren stralen en die zei dat Thomas het nog nooit met zoveel gevoel had gezongen.' Bella Italia wordt vanavond (vrijdag) uitgezonden op Nederland 1 en begint om 20.30 uur. de gemeente kijken ruimtelijke oplossingen CRh pincj -u.'. RNTOON SOES (C) O?- H-2008 Toeristenbelasting nieuwe stijl Heino Huizing en Sita Mijwaard worden de nieuwe exploitanten van café In den Grooten Slock en het nog te bouwen 'cultuurcen trum' aan de Parkstraat in Den Burg. Bedoeling dat de bouw van het cul tuurcentrum in de loop van volgend jaar van start gaat. De bouwaan- vraag is nog in behandeling, meldt initiatiefnemer Jook Nauta, die tevens eigenaar is van het gebouw waar het café in is gevestigd. Nauta wil in het nieuwe centrum ruimte bieden aan 'optredens, kleinscha lige evenementen, presentaties en uitvoeringen'. Meer over zijn plan nen en de voortgang van de rea lisering staat op de website www. dehollebol.nl. In den Grooten Slock wordt op dezelfde manier voortgezet, met behoud van het karakter en 'de sfeer van de gezellige bruine huis kamerkroeg'. Wél wordt de zaak opgeknapt. Zo worden de toiletten en de bar vervangen. De huidige exploitant, Jaco van Trigt, neemt op 1 februari afscheid. Hij werkt sinds te onder meer bij De Lindeboom begin dit jaar als bedrijfsleider voor en is momenteel bedrijfsleider bij de nieuwe C&A-vestiging in Den Burg. Huizing en Mijwaard hebben veel ervaring in de horeca. Huizing werk- Cinema Texel. Door exploitant van 'De Slock' en het cultuurcentrum te worden, gaat een lang gekoesterde wens in vervulling als zelfstandig ondernemer aan de slag te gaan. exploitanten van In den Grooten Slock en het Overdaad verkeersborden De Cocksdorp wil als pilotdorp meewerken aan een proef om het teveel aan verkeersborden terug te dringen. Op de Postweg staan vol gens de dorpscommissie op som mige plaatsen teveel verkeersbor den. Dit maakt de verkeerssituatie er volgens voorzitter Gerrit Koorn niet duidelijker op. Wethouder Peter Bakker wil samen met het dorp kijken hoe dit terug te dringen is door het sociale gedrag in het verkeer terug te laten keren. Uit een inventarisatie door de dorps commissie bleek dat op een stuk van 600 meter liefst 40 verkeersborden staan. 'Dat kan niet veilig zijn', merk te Koorn op. Bakker heeft na het zien van voorbeelden in Friesland ideeën om sociaal gedrag te bevorderen, wat sommige borden overbodig maakt. 'Door een teveel aan borden zie je vaak door de bomen het 'bord' niet meer. Ik wil ernaar toe dat men sen bijvoorbeeld zelf beseffen dat ze op sommige plaatsen hun auto echt niet kunnen parkeren omdat dat te asociaal is. met omdat er een bord staat." Nog dit najaar moet de proef van start gaan.. Diabetes Fonds De onlangs gehouden collecte voor het Diabetes Fonds heeft op Texel €4054,33 opgebracht. Dat is iets minder dan vorig jaar, toen meer collectanten actief waren. Giften kunnen nog worden gestort op giro 5766, ten name van het Diabetes Fonds. Verhoging van de toeristenbe lasting tot €1,50 per nacht (met een maximum van vijf nachten) zoals door de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) wordt voorgesteld, genereert per jaar een meeropbrengst van €150.000,-. Deze opbrengst moet toevloeien naar de Stichting Toe ristisch Investerings Fonds Texel (STIFT). De meeropbrengst is de uitkomst van een berekening van kwartier maker Bart Robbers van STIFT. TVL stelt als voorwaarde dat deze meer opbrengst in zijn geheel naar het STIFT-fonds gaat. Om scholen, die vrijwel altijd maximaal vier nachten op het eiland doorbrengen, niet de dupe van de verhoging te laten wor den, is het voorstel om de huidige korting van 50 procent te verhogen naar 65 procent. Wethouder Peter Bakker (Middelen) vindt het positief dat de sector volle dig achter het plan staat. 'De heffing van de toeristenbelasting staat lan delijk ter discussie, omdat de indruk bestaat dat dit voor financiering van niet-toeristische zaken wordt gebruikt, zoals scholen. Hier op Texel werkt dat niet zo. We hebben alle inkomsten en uitgaven aan het toerisme keurig op een rijtje gezet. Uit de verdeelsleutel blijkt dat we er niet aan verdienen, maar dat we €1,7 miljoen meer aan het toerisme uitgeven dat we aan'toeristenbelas ting incasseren. Dat, en de steun van het bedrijfsleven voor deze een malige verhoging, is een goed argu ment om onze werkwijze overeind te kunnen houden. In dat opzicht zouden we zelfs als voorbeeld voor andere gemeenten kunnen dienen.' Positief is volgens Bakker ook dat het fonds de mogelijkheid biedt om de achterstand bij investeringen in de toeristische infrastructuur in te lopen. 'En het is ook goed dat de gemeenteraad niet meer zelf hoeft te besluiten over elke investering in het toerisme, maar dat hiervoor een onafhankelijk instituut komt dat het geld beheert en over de inves teringen gaat.' Mocht de raad in de toekomst tot een verhoging van de toeristenbelasting besluiten, bij voorbeeld een trendmatige verho ging, dan vloeit een evenredig deel van de opbrengst in het toeristisch fonds. Initiatieven vanuit de sector die tot een hogere opbrengst van de toeristenbelasting leiden, wor den toegevoegd aan de jaarlijkse bijdrage. Gemeente en STIFT slui ten steeds een vijfjarige fianancie- ringsovereenkomst af, zoals dat ook met de WV gebeurt. De raad neemt op 2 december een besluit over het voorstel. Bart Robbers, kwartiermaker van de Stichting Toeristisch Investerings Fonds Texel, overhandigt burgemeester Joke Geldorp het voorstel over de toeristenbelasting.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5