Verbouw van raadhuis wordt nader bekeken Cjrocn ^warLr Jéxeh in het harL, Stijging naar €1,50 geen gelopen race Rekenkamer over 'Landsbanki': 'Onvoldoende proactief gereageerd op signalen' Minister werkt toch mee aan getijdencentrale Turbines verankerd bij NlOZ-haven 'Smulagenda' Brief wekt verwarring over zelfstandigheid Veiligheidsregio wil voortzetting Ambulance sneller bij permanente bezetting Burgernetwerk zorgt voor snelle reanimatie gemeentetexel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12325 VRIJDAG 14 NOVEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Bij het stallen van €8 miljoen bij Landsbanki is weliswaar voldaan aan de eisen van het treasury- statuut, maar er is teveel blind gevaren op de informatie van De Nederlandsche Bank en onvol doende proactief gereageerd op signalen uit de financiële sec tor, de media en de samenleving. Aldus concludeert de Rekenka mercommissie in het gisteren ver schenen rapport 'Kredietcrisis'. Het (vernieuwde) treasurystatuut waar de politiek zich op 16 decem ber 2006 over zou buigen en waar sindsdien naar wordt gehandeld, blijkt formeel nooit te zijn vastgesteld door de raad. De Rekenkamercom missie ziet dit als een tekortkoming van de leiding van de organisatie. 'Deze had moeten signaleren dat de besluitvorming nog niet was afge rond.' Het besluit om de miljoenen uit te zetten bij Landsbanki en de twee andere banken, blijkt niet door de treasurer zelf te zijn genomen, maar in zijn afwezigheid door zijn vervanger, de teamleider. Dit is ove rigens conform het statuut. Uit het rapport blijkt ook dat wethouder Peter Bakker, die zelf heeft aange geven niet op de hoogte te zijn, op 4 augustus 2008, bijna een maand vóór het ingaan van de drie deposi to's, is geïnformeerd over het uitzet ten van de deposito's. Dit gebeurde tijdens regulier portefeuilleoverleg. Onduidelijk is echter of daarbij uit drukkelijk is vermeld of het om drie buitenlandse banken ging. Er blijkt geen verslag van dit gesprek. Wel wist de wethouder dat het om drie verschillende banken ging. 'Details blijven normaal achterwege, omdat dit de verantwoordelijkheid van de treasurer is', aldus de Rekenkamer. Uit niets is gebleken dat de wethou der hierover zelf om informatie heeft gevraagd. Artist impression van de getijdencentrale, gesitueerd bij de NiOZ-haven. De verhoging van de toeristen belasting naar €1,50 is politiek gezien nog allerminst een gelopen race. De politieke partijen hadden gisteravond tijdens de raadscom missie Middelen de nodige kant tekeningen bij de plannen van de toeristische sector. Kwartiermaker Bart Robbers waar schuwde de commissieleden op een gegeven moment dat zij het 'commitment' van de sector in de waagschaal legden. 'Zij hebben hun nek uitgestoken en wat u doet, voelt als een terugslag.' Hij sloot niet uit dat de sector afziet van medewer king aan het Toeristisph Investe ringsfonds als de politieke partijen niet willen instemmen met een ver hoging naar €1,50 voor maximaal vijf nachten. Heikel punt was de vraag wie wat in het fonds stopt. Rikus Kieft (Groen- Links) miste financiële toezeggin gen van de sector, terwijl een jaar geleden in een raadsbesluit over het fonds is bepaald dat er publiek en privaat zou worden geïnves teerd. Zo is het de bedoeling dat de gemeente de komende vier jaar gemiddeld zes ton in het fonds stopt. Robbers wilde zich niet op getallen vastleggen. Hij wees erop dat de sector al het nodige bijdraagt aan het toerisme. 'TVL heeft bij voorbeeld geld beschikbaar gesteld voor de zeepromenade bij De Koog, de openbare ruimte in De Koog en er is geld gegeven aan het Texel- fonds.' Frans Visman (D66) en Kieft wilden meer gegevens om ook zelf reken sommen kunnen maken, voordat ze tijdens de raadsvergadering van 2 december instemmen met een ver hoging. Robbers zegde toe die op te sturen. Wethouder Peter Bakker (financiën) merkte op dat er gege vens zijn voor berekeningen, maar dat die bewust nog niet aan de poli tieke partijen waren gegeven omdat ze anders verstrikt zouden raken in een cijferbrei. Lees verder op pagina 5 De regering wil toch meewer ken aan het realiseren van een getijdencentrale in de Wadden zee. Die bevestiging hebben bur gemeester en wethouders deze week gehad van minister Cramer van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Tot op heden was zo'n centrale niet mogelijk, omdat de Planologische Kern Beslissing bouwwerken in de Waddenzee verbiedt. Gezien het belang dat de minister hecht aan groene energie doet zij een voorstel de wet hierop aan te passen. De gemeente had bij Cramer het verzoek ingediend een trale in 2010 operationeel te laten zijn. Voorwaarde is wel dat de aan vraag voor subsidie bij het Wad denfonds wordt gehonoreerd. De gemeente kreeg eerder al een klei ner bedrag uit dit fonds om voorbe reidende werkzaamheden mee te bekostigen. getijdencentrale mogelijk te maken in de Waddenzee. Zij heeft aan gekondigd door middel van een Algemene Maatregel van Bestuur een uitzondering te willen maken óm onderzoek naar groene energie bronnen toe te staan. Het kabinet moet nog overeenstemming berei ken. Naar verwachting neemt de Tweede Kamer volgend jaar zomer De gemeente verwacht dat getijde een besluit. Het streven is de een- nenergie een belangrijke bijdrage levert aan de doelstelling van de Waddeneilanden in 2020 duurzaam in de energiebehoefte te voorzien. Belangrijk voordeel ten opzichte van windenergie is dat er continu stroom wordt opgewekt. Bedoeling is eerst een proefinstallatie aan te leggen, bestaand uit een ponton met zes turbines, dat wordt verankerd bij de NlOZ-haven. Deze turbines wekken maximaal 500 kilowatt op, genoeg voor zo'n 1400 woningen. Slaagt deze proef, dan wordt een centrale van 5 megawatt gebouwd, die dus tien keer zoveel energie kan opwek ken. Waterschap 'Wie is dat bestuur? U mag het vertellen', zingt Arie Lap, de enige Texelse kandidaat bij de verkie zingen voor hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Vandaag vallen de enveloppen in de bus en kunnen de Texelse kiesgerechtig den hun voorkeur aankruisen. Pagina 3 m Belastingen De gemeenteraad heeft dinsdag tijdens de begrotingsraad nieuwe belastingtarieven voor 2009 vastge steld. De meeste lasten zijn trend matig met vier procent verhoogd. In deze krant een overzicht van de wijzigingen bij de belangrijkste tarieven. Pagina 5 Friezen bouwen ook nieuwe OSG Bouwgroep Dijkstra Draisma uit Bolsward is bij de aanbesteding van de nieuw- en verbouw van OSG De Hogeberg als meest geschikte partij uit de bus gekomen. Dat maakten burgemeester en wethouders giste ren bekend. Eerder al had de Friese aannemer de opdracht gekregen het nieuwe gemeentehuis te reali seren. Klaver Technisch Bedrijf uit Obdam verzorgt de elektrotechni sche installaties, Schulte Lestra- den BV uit Lisse de werktuigbouw kundige installaties. Wat valt er de komende maand op Texel te beleven op culinair gebied? Dinsdag is in deze krant speciale aandacht voor het thema 'Smullen op Texel'. Geef uw (kook)workshop, culinaire uitspatting of smulrondlei- ding op, zodat deze in' de agenda wordt vermeld. Aanmelden kan tot maandagochtend 12.00 uur, via redactie@texelsecourant.nl. Het aantal overschrijdingen van de minimale aanrijtijd van de ambulance (vijftien minuten) daalt van circa 25 naar 8 procent wan neer deze dag en nacht wordt bemand. Dat blijkt uit een proef in het derde kwartaal waarbij ambulancemede werkers ook 's avonds en 's nachts paraat waren in plaats van piket dienst te draaien. Voortzetting vergt hoge kosten, de Veiligheidsregio is hierover in gesprek met de zorgver zekeraar. Normaal is het zo dat medewerkers overdag op de ambulancepost zijn, de ploeg van de tweede ambulance vanaf 17.00 uur piketdienst draait en die van de eerste ambulance om 20.00 uur de pieper mee naar huis neemt. Dat betekent dat ze zich bij alarm eerst naar de ambulancepost moeten begeven. Met als gevolg dat het 's avonds en 's nachts doorgaans langer duurt alvorens de ambulance op de plaats van bestemming arriveert. Bij de proef die in juli, augustus en september werd gehouden, draaide de beman ning van de eerste ambulance dag en nacht aanwezigheidsdienst. Dat gebeurde vanuit de woning naast het PHH-gebouw, zodat ook de toekomstige ambulancepost kon worden getest. Lees verder op pagina 3 Verbouw van het huidige raadhuis in plaats van nieuwbouw komt weer in beeld door de problemen met de acht miljoen euro die bij Landsbanki in IJsland was gestald. De politieke partijen hebben het college gevraagd een inschatting te maken van de kosten die met verbouw zijn gemoeid. Dat staat in een motie waarin coa litiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks hebben aangedrongen op een extra brede commissiever gadering op woensdag 26 novem ber waarin besproken moet worden wat de gevolgen zijn als Texel de acht miljoen euro echt kwijt is. Daar wordt tot nu toe nog niet van uit gegaan, maar de partijen houden er voor de zekerheid wel rekening mee. Het college moet tijdens de brede commissievergadering inzichtelijk maken welke uitgaven er inmiddels zijn gedaan voor het PHH-gebouw, de nieuwe OSG en het gemeen tehuis en welke verplichtingen al zijn aangegaan. Dat moet duidelijk maken in hoeverre het, bij verlies van de acht miljoen, nog mogelijk is door te gaan met het nieuwe raadhuis. Om goede vergelijkingen te maken, willen de politieke partijen weten wat het moet kosten om het hui dige raadhuis zo te verbouwen dat weer aan de ARBO-eisen wordt voldaan. Wethouder Peter Bakker (financiën) vroeg de partijen of zij ermee akkoord gaan dat voor dat laatste gebruik wprdt gemaakt van interne gegevens. Volgens hem is de tijd tekort om nog een quickscan te laten uitvoeren waarbij gege vens over verbouwing ook door een onafhankelijke worden getoetst. Dat was voor de coalitie geen probleem. Joop Groeskamp (Texels Belang) merkte op ook nog nooit een goede Een uitgebreid netwerk van AED's (Automatische Externe Defibril lator) die worden bediend door getrainde vrijwilligers, kan levens reden. Zo'n burgernetwerk zorgt ervoor dat mensen die zijn getrof fen door een hartstilstand bin nen zes minuten kunnen worden gereanimeerd. Een ambulance is doorgaans niet eerder dan binnen een kwartier ter plekke. Het gaat om cruciale minuten, want hoe sneller de reanimatie start, des te hoger is de kans op overle ving. Het initiatief voor een netwerk van achttien AED's op strategische plekken op het eiland is afkomstig van de Veiligheidsregio Noord-Hol en kan in principe gebeuren door Granaat bij paal 9 ontploft vrijwilligers die over een basisdiplo ma reanimatie beschikken. Dat dit Medewerkers van de Explosieven ter. 'Een flinke jongen', bevestigt in één middag kan worden gehaald, Opruimings Dienst hebben gister- een woordvoerder, die vermoedt dat bewees onder meer burgemeester ochtend bij paal 9 een explosief tot het wapentuig vlak na de Eerste Joke Geldorp. ontploffing gebracht. Het betrof een Wereldoorlog is gemaakt. zogeheten oud-Hollandse granaat Lees verder op pagina 3 met een omvang van 24 centime- (Fotosyts*eu/kse«/ inschatting te hebben gehad van de kosten die met verbouw gemoeid zouden zijn. Hij kreeg daarin bijval van anderen. Dat was overigens opmerkelijk omdat in 2003 nog een bedrag van €12,5 miljoen) is genoemd en het college in 2006 €5 miljoen voor verbouw beschikbaar wilde stellen. Frans Visman (D66) adviseerde te kijken wat het kost om te stop pen met het nieuwe raadhuis. 'Als dat bijvoorbeeld een miljoen kost, schiet het ook niet op.' De bouw van het raadhuis is inmiddels aan besteed. Dat gebeurde in juli. De kale bouw werd toen gegund aan Dijkstra en Draisma in Friesland, de elektrotechnische en werktuig bouwkundige installatie ging naar installatiebedrijf ITBB uit Heeren veen. Aanbestedingen voor de inrichting van het gebouw zijn nog niet uitgevoerd. De gemeente was van plan eind dit jaar te beginnen met de eerste werkzaamheden aan de Haffelderweg. Voor de bouwver gunning is de eerste fase inmiddels doorlopen. Het wachten is op afron ding van de tweede fase. WD-voorman Gerbrand Poster vond het onnodig een extra verga dering over de miljoenen te houden. Volgens hem kon dat ook wel in de begrotingsraad gebeuren, omdat volgens hem vaststaat dat het geld weg is. 'Wie denkt dat dat nog terugkomt, leeft in een droomwe reld.' Hij vroeg Bakker uit te spre ken of het nieuwe raadhuis wel of niet doorgaat, maar daar reageerde de wethouder niet op..Groeskamp merkte op dat de coalitiepartijen bewust om een extra commissie vergadering in plaats van een extra raadsvergadering hebben gevraagd. Dan heeft de bevolking ook nog de mogelijkheid in te spreken. Bij een extra raadsvergadering, geregeld aangevraagd door de WD, is dat niet mogelijk. Een brief van de provincie over herindelingen in de Kop van Noord-Holland heeft afgelopen week tot verwarring geleid. De brief wekte de indruk dat Gede puteerde Staten vanaf 2012 geen plaats meer zien voor een zelf standig Texel, maar dat is volgens de provincie niet zo. In de brief staat letterlijk dat Gede puteerde Staten (GS) het 'noodzake lijk achten dat in de Kop van Noord- Holland tenminste twee gemeenten overblijven, waarbij een zelfstandig Texel niet één van die twee is.' De brief werd gestuurd aan alle gemeenten in de Kop van Noord- Holland. GS geeft de gemeenten erin tot 1 augustus 2009 de tijd met een breed gedragen visie op de bestuurlijke toekomst te komen. Als dat niet lukt, overweegt ze zelf een herindelingsproces te starten. De brief leidde tot ongerustheid bij burgemeester Joke Geldorp die de raadsleden dinsdag tijdens de begrotingsraad aanspoorde zich goed in de materie te verdiepen om de discussie met raadsleden van andere Noordkopgemeenten aan te gaan. Gisteren liet ze tijdens de commissie Middelen weten dat de situatie genuanceerder ligt. Vol gens een nadere toelichting van de ambtenaar die de brief van GS had opgesteld, heeft het provinciebe stuur nog geen standpunt ingeno men over de zelfstandigheid van Texel. 'Wat GS betreft, kan Texel best zelfstandig blijven, maar in dat geval moeten er dus minimaal drie gemeenten overblijven. Als Texel voor fusie zou kiezen, wordt het weer minimaal twee gemeenten', aldus de nadere toelichting. De brief is een vervolg op een besluit van GS af te zien van een ambte lijke werkgroep waarin de negen gemeenten over hun bestuurlijke toekomst zouden discussiëren. Die werkgroep maakte bij voorbaat wei nig kans, omdat de negen gemeen teraden teveel op hun eigen manier en in hun eigen tempo zeiden te willen discussiëren. Dat was in strijd met de opvattingen van GS. Het provinciebestuur wil dat er gro tere gemeenten ontstaan zodat die voldoende bestuurskracht hebben om 'regionale opgaven' aan te kun nen. Onder die regionale opgaven worden onder meer de ontwikkeling van regionale bedrijventerreinen, recreatiegebieden en grootschalige woningbouwprojecten verstaan. GS zeggen het belangrijk te vinden dat dergelijke vraagstukken binnen de grens van één gemeente worden opgepakt. Het samenvoegen van alle gemeenten in de Noordkop tot één gemeente van circa 160.000 inwoners gaat GS een stap te ver. Een manier voor Texel om de zelf standigheid te behouden, is veel meer samen te werken met andere gemeenten. Aan de overkant hebben inmiddels diverse kleinere gemeen ten hun zelfstandigheid verzekerd door hun ambtelijke organisaties deels of geheel te bundelen. (Advertentie) l i XI I SE OURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Wie - wat - waar gids Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1