Waterschapsbestuurder houdt van een kwinkslag Een gevoel van geluk op het Achterom Texels enige eigen kandidaat TEXELSE j COURANT www.texelsecourant.nl Duurzaam inkopen thema Ondernemersbeurs BBSH F amilieberichten VRIJDAG 14 NOVEMBER 2008 'Zo'n waterschap besturen is een serieuze zaak. Maar een grapje tussendoor om de spanning te breken, dat werkt soms net zo goed.' Was getekend Arie Lap, de enige Texelaar die kandidaat staat voor de verkiezingen van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier waarvan van daag de stembiljetten op de mat vallen. Lap staat vierde op de lijst van het CDA. Denk nou niet dat de spraakza me Hoornder in de bestuurszaal in Edam de clown uithangt, want hij neemt zijn bestuurstaak uiterst serieus. 'We praten wel over vei lige dijken, over de zuivering van het oppervlaktewater, de afvoer van overtollig regenwater en het onderhoud van de wegen. Dat laat ste speelt op Texel niet zo'n rol, want hier zijn ze in hoofdzaak van de gemeente. Al die taken moeten gebeuren en daar kunnen wij als bestuurders weinig aan verande ren. Meer invloed hebben we op de franje. Of je bijvoorbeeld de museumdijk in stand houdt en hoe je met natuur en landschap omgaat. Als de natuur met een bepaald waterproject kan meeliften, ben ik daar groot voorstander van. Maar ik vind niet dat het hoogheemraad schap zelf aan natuurbouw moet gaan doen, zoals de aanleg van eilandjes in het Amstelmeer. In dat opzicht is het doorgeslagen. Die kri tiek heb ik geuit en dat is me niet in dank afgenomen. Maar uiteindelijk denk ik dat het wel effect heeft op hoe er tegen toekomstige projec ten wordt aangekeken.' Kritisch is Lap over de waterberging die het hoogheemraadschap in Waalenburg heeft gemaakt. 'Een sombere bak water zonder natuurwaarden want een vogel kan niets met die steile kanten. Het zou beter zijn als zo'n gebied normaal gesproken droog zou staan en alleen bij wateroverlast onderloopt.' Lap zit al tientallen jaren in het bestuur van het hoogheemraad schap. Begonnen als bestuurder van Waterschap Texel, na de fusie bij Hollands Kroon en na weer een samensmelting bij het hoogheem raadschap, waarvan het gebied zich uitstrekt tot het Noordzeekanaal. 'Een grote oppervlakte, met ver schillende belangen, maar die ook veel gemeen hebben. Want we wil len allemaal droge voeten houden en schoon water hebben.' Hij is één van de tientallen bestuur ders. De vraag is hoe je als een ling invloed kunt uitoefenen. 'Als je krachten bundelt, dan kun je wat voor elkaar krijgen. Ik probeer het ook op een andere manier. Ik heb de waterschappers wel eens uitge nodigd op Texel. Je moet het een beetje leuk maken. Ik vroeg TESO bijvoorbeeld of ze in de stuurhut mochten. Vonden ze prachtig. Ik heb ze bijgepraat over de gewenste verplaatsing van de haven, zodat ze daar bij aanleg van de infrastructuur al rekening mee kunnen houden. En ik nam ze mee naar het land van Geert Timmer in de PH-polder, die voor het hoogheemraadschap metingen uitvoert. Want er wordt wel geroepen dat door daling van het land en stijging van de zee de zoute kwel zodanig toeneemt dat landbouw in zo'n polder op den duur onmogelijk wordt, maar door het grondwater diep weg te houden valt dat probleem erg mee en kan er nog jaren prima worden geboerd. Als mijn medebestuurders dat met eigen ogen zien, dan nemen ze dat mee naar Edam. Het zorgt ervoor dat er in de besluitvorming meer rekening wordt gehouden met ken nis uit de praktijk en veldonderzoek. Resultaat bereik je niet altijd tijdens, maar ook voor of na de vergade ring. Een praatje hier, een woordje daar, zeg maar via de achterdeur. Ik schiet ook wel eens een ambtenaar aan.' Nu bestuurslid Wim Grisnigt na deze periode niet terugkeert, is Lap de enige Texelse kandidaat. 'Nu je alleen via partijen kunt worden gekozen, heb ik nagedacht over een strategie. Ik zou een partij Texel kunnen starten, maar al zou elke Texelaar op me stemmen, zou dat niet voldoende zijn voor één zetel. Ik ben bij het CDA terechtgeko men omdat dié een grote achterban heeft, in het midden zit, belang hecht aan de primaire taken van het hoogheemraadschap, een visie waarmee Texel goed uit de voeten kan.' Lap staat vierde op de lijst en insiders verwachten dat hij daarmee op een verkiesbare plaats staat, maar zelf is hij er niet gerust op. 'Ik laat niets aan het toeval over en voer campagne/Laatst nog in Den Helder, op de Kroonpassage. Je kon merken dat die mensen weinig op hebben met het waterschap. Ze keurden me geen blik waardig. Maar toen ik begon te zingen had ik wél de aandacht en kon mijn ver haal kwijt. Bovenal hoop ik dat alle Texelaars op me stemmen. Dat ze die brief die ze vandaag krijgen niet weggooien, maar zo snel mogelijk aankruisen en terugsturen, anders vergeten ze het toch.' Dan zet hij zijn zelfgeschreven waterschapslied in. 'Het pompen en malen, wie moet dat betalen...' Gerard Timmerman Waterschapslied De wereld ontstond het is lang geleden Een aarde nog woest, ledig en kaal De bergen daarginds, een rivier naar beneden Hier vormde zich land voor ons allemaal Het rein Wie zegt dat de dijken Bij storm niet bezwijken Sloten kanalen Met molens gemalen Wie schoont hier het water Voor nu maar ook later Dat is het werk van het waterschap Het leven aan zee, rivieren en meren Dat leven dat ging met een lach en een traan Men bouwde hier dijken om 't water te keren Zo is het waterschap vroeger ontstaan Het pompen en malen, rtie moet dat betalen? Een veilig bestaan en liefst niet te duur Wie regelt die zaken, wie gaat dat betalen? Het waterschap heeft daarvoor een bestuur Wie is dat bestuur? U mag het vertellen Tjerk, Jan, Annet of Co Maria Ook ik wil mijzelf daar beschikbaar voor stel len Op plaats nummer vier bij het CDA. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield schrijver en PvdA- raadslid Hercules een week lang een weblog bij. Over het strip figuurtje Elsje, een gevoel van geluk, rundercurry, de begrotings- raad en een nieuw gemeentehuis. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Nationale Goed Nieuwsdag was het vandaag dus. Net alsof Gerben en ik het hadden gepland! Want vandaag kwam al weer het tweede album van het stripfiguurtje Elsje uit. Zes dagen per week staat Elsje in zo'n vijftien kranten, van Gronin gen tot Zeeland, van Texel tot ver in de Achterhoek. Dagelijks werken de tekenaar Gerben en ik aan een stripstrookje voor Elsje en na een jaar wordt het gebundeld en mooi gedrukt. Elke dag iets mogen maken voor een krant, dat is al mooi, maar een boek laten drukken... dat geeft een merkwaardig fijn gevoel. Ik geef toe, niet iedereen zal zich kunnen inleven, maar om de bladen van een nieuw boek te laten bladeren, de geur van inkt en lijm te snuiven, de korrel van het papier te voelen. Een beetje vreemd, maar wel lekker, een kleine gebeurtenis die relatief veel geluk opwekt. En aangezien Ger ben en ik het boek samen hebben gemaakt, hoeven we dat geluk ook maar door twee te delen! Vanmiddag liep ik door Den Burg, over het Achterom naar de Wever straat. In mijn handen een klein, maar zwaar doosje, met 39 exem plaren van het stripalbum Elsje. Het werd al een beetje schemerig, de In tijden van recessie kan het lonend zijn om duurzaam in te kopen. Dat is dan ook het thema van de tweede Texelse Onderne- mersbeurs die op donderdag 12 februari wordt gehouden in Stay- Okay. In aansluiting hierop wordt de Texelse Ondernemersprijs uit gereikt, de prijs voor maatschap pelijk verantwoord ondernemer schap. De beurs beoogt ondernemers en ander publiek een beeld te geven wat er op het gebied van duur- VERVOLG VAN PAGINA 1 Reanimatie Bedoeling is dat de AED's verspreid over het eiland buiten worden opge hangen, in kasten die 'hufterproof' zijn en die worden bediend door twee vrijwilligers. Opzet van het plan is dat de meldkamer niet alleen de ambulance waarschuwt, maar via hun mobiel ook vrijwilligers die het dichtst in de buurt zijn. Twee van hen spoedden zich direct naar het slachtoffer om via hartmassage en mond-op-mond beademing eerste hulp te bieden. Twee anderen halen de AED op, waarna ook hiermee zo snel mogelijk kan worden gere- Vogelexcursie over zuidpunt Vogelwerkgroep Texel verzorgt zon dag 16 november een excursie over de zuidpunt van het eiland. Deze staat onder leiding van Giel Witte. Deelname is gratis, ook voor niet- leden. Tijdens de tocht, die onder meer door de Kreeftepolder leidt, wordt aandacht geschonken aan de De week lucht nattig. Aan de overkant wordt het boekje verspreid door distri butiebedrijf Van Ditmar, en door Krantenuitgevers Wegener en HDC Media. Maar op Texel breng ik het zelf naar de boekhandels. Een doosje vol, wat weegt het, tien, elf kilo? Niet prettig en onhandzaam om mee te lopen, zo'n doosje, je moet er ook nog voorzichtig mee zijn. Maar een paar seconden vond ik het niet erg om mee te lopen, een paar seconden, misschien was het maar één, had ik een gevoel van geluk. (Zondag) Vanochtend wat later uit bed na een nachtelijk bezoek aan wat kroegen in Den Burg. Het plan voor de dag: een rundercurry koken. Na het ont bijt was ik meteen begonnen met het klaar zetten van de ingrediënten. Tijdens het snijden van de uien keek ik op de klok. Tien uur in de och tend. Een prima tijd om een curry te maken. Runderlappen snijden, kruiden bij elkaar harken, kardemon, koriander, mosterdzaad, fenegriek en eigenlijk alles wat ik maar kan vinden en lek ker ruikt. Uien, knoflook, gember in de pan, tomatenpuree. Een curry koken is een prima manier om een kater te verdrijven. En boven de pan hangen is in ieder geval een goede zaamheid te koop is op het eiland en waarvoor ze dus niet naar de overkant hoeven. Hiervoor hebben mediabureau Langeveld de Rooy en Stichting Duurzaam Texel voqr de tweede keer de handen ineen geslagen. Opmerkingen van stand houders naar aanleiding van de eer ste beurs worden gebruikt bij de organisatie. Ondernemers die een stand willen, kunnen zich opgeven via e-mail info@duurzaamtexel.nl. Naar datzelfde adres kan iedere Texelaar de naam van een bedrijf doorgeven waarvan hij of zij vindt animeerd. Zo moet er binnen zes minuten hulp ter plaatse zijn. Deze hulp komt niet in de plaats van de ambulance, zodra die arriveert (en ook de tweede) nemen zij de hulp verlening over. Texel beschikt al over meerdere AED's, onder andere in het raad huis, en ook de politie heeft ze in de auto. Bij het uitkiezen van de locaties wordt hiermee reke ning gehouden, verzekert Martin Smeekes van de Veiligheidsregio. De uitvoering wordt betaald door de zorgverzekeraars, de provincie, de Veiligheidsregio en ook van de gemeente wordt een bijdrage ver wacht. De gemeente moet hierover nog een besluit nemen. laatste trekvogels die op weg zijn naar zuidelijker oorden. Ook wordt gekeken naar de overwinteraars die het gebied de komende maanden bevolken. Deskundige vogelaars geven de andere deelnemers graag uitleg. De excursie begint om 9.30 uur. Verzamelpunt is de parkeerplaats bij de Horsmeertjes. Het verdient aan beveling zelf een verrekijker en/of telescoop mee te brengen. test of het gisteravond niet te bont was. Tijdens het koken zet ik de things to do van de komende week op een rij. Twee afleveringen van de TV-serie Het Zandkasteel schrijven, inclusief liedjes, een paar plotjes voor Jan, Jans en de Kinderen zelf maken en een paar van andere schrijvers redi geren, zes strookjes voor de strip Elsje afmaken, zodat er dinsdag kan worden geschetst. Weblog bijhou den natuurlijk. Commentaar geven op een storyboard van een stop- motion animatiefilm. Bijna vergeten, meedenken aan een idee voor een pitch bij de Efteling. Dan de politiek nog. Raadscommissies deze week en de begrotingsraad. Presentatie van het rapport van de Rekenkamer over het deposito in IJsland. Eigen lijk ook een soort curry, een werk- curry, die ik deze week ga maken. (Woensdag op donderdag, 00.59 uur) Dingen verliezen, daar kun je af en toe flink de pest in hebben. Zo verloor ik juist minimaal 300 woor den omdat mijn laptop vastliep. Document niet opgeslagen. En laat ik nou geen zin meer hebben om te reconstrueren wat ik over de kort ste begrotingsraad van de Texelse geschiedenis schreef, of over de recordverhoging van de toeristen belasting, over het eventuele groot ste verlies van gemeenschapsgeld in IJsland, over het wel of niet bou wen van een nieuw gemeentehuis en of dat ons uiteindelijk meer dan twintig miljoen gaat kosten. Zo liet ik in 300 woorden toch heel wat euro's de revue laten passeren en dat het in aanmerking komt voor de Texelse Ondernemersprijs. De prijs heeft eerdere winnaars geen windeieren gelegd. Het was een oppepper voor de ontwikkelaars van de Sumwing, de Stichting Wad denhaven en voor Keijbouw Ook genomineerden zoals de Texelse Bierbrouwerij waren er blij mee. De prijs is een beloning voor duur zaam ondernemen, met als centrale begrippen people, planet en profit. Een onafhankelijke jury beoordeelt de inzendingen. Prentbriefkaarten in Tusse de Banke In Tusse de Banke wordt vrijdag 21 en zaterdag 22 november een expositie van bijzondere Texelse prentbriefkaarten uit particulier bezit gehouden. De expositie wordt gehouden in gemeentelijke expositieruimte Tus se de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. Vrijdag zijn de kaarten te bekijken van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie wordt geopend tijdens een avond voor verzamelaars van Texelse prentbriefkaarten die don derdag 20 november in Tusse de Banke wordt gehouden. Die avond begint om 19.30 uur. ja, die woorden was ik ook zo weer kwijt. Soms is het beter om tussen door even te saven. Waar wilde ik na die verloren inlei ding ook al weer heen? Ah ja. Naar een persoonlijke mening. Of mis schien moet ik het zelfs een plei dooi noemen, een vurige wens. Of gewoon een mooiste plan voor een gemeentehuis op Texel. In de afge lopen jaren zijn er natuurlijk vele discussies geweest. Behouden, verbouwen, verplaatsen, nieuw- bouwen, uitstellen. De hoofdlijn was daarbij altijd het budget. Het mogelijke verlies van acht miljoen euro breekt de discussie over het gemeentehuis weer open. Wat zou ik nou willen, voor het gemeentehuis? Wat lijkt mij het bes te voor mensen die op Texel wonen, voor de levendigheid in Den Burg, voor de werkplek van ambtenaren, voor de diensten aan burgers, voor de portemonnee van ons allen? Och, het is eigenlijk niet anders dan de mening die ik altijd al had. En die kunt u morgen lezen, in dit weblog. De week van Brendan de Graaf Brendan de Graaf uit Oosterend is de volgende blogger in de serie De week van... Als directeur bereidt hij zich voor op de eerste algemene ledenvergadering van Texel Energie, die maandag 24 november bij Stay- okay wordt gehouden. Bedrijvenbowling Kraanverhuur Kager heeft dins dag de koppositie in de bowling competitie voor bedrijventeams overgenomen van Sponsorloos (voorheen 12 Balcken). Maar liefst vijf spelers gooiden een game van boven de 200 punten. Uitschieter was Jan Plaatsman, die scores van 229 en 202 liet note ren. Daarmee kwam het totaal aan tal 200-games op zes. De andere topscoorders waren Marijn Beum- kes, Piet Kager, Rolf Brouwer en Paul van Dijk. Ook bij de dames werden mooie scores behaald. Sam Sam lijkt na een stroef begin nu op het goede spoor te zijn. Uitslagen: Grandcafé Noordzee-Hotel Tatenhove 4-1, L'Avemr-Tegelbedrijf Huijsman 2-3; Gezon- dinbalans.nl-Loonbedrijf Plaatsman 1-4; Sam Sam-App.Land en Zeezicht 4-1, Torenrestau- rant-Sponsorloos 1-4, Kraanverhuur Kager- Paal 19 3-2. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Ambulance Martin Smeekes van de Veiligheids regio Noord-Holland was blij met het resultaat. (Dit bewijst dat de aanwezigheidsdienst betere presta ties oplevert. Tevens een stuk min der belastend voor het personeel. Het geeft veel meer vrijheid aan de andere ploegen. Het is onze mede werkers heel goed bevallen.' Smeekes streeft ernaar de proef een permanent karakter te geven. Hij schoof gisteren aan met verte genwoordigers van de zorgverzeke raars, die de extra kosten moeten betalen. 'Het Rijk heeft meer geld beschikbaar gesteld voor de ambu lancezorg. Texel staat, net als de andere waddeneilanden, hoog op de prioriteitenlijst. Dat is bevestigd in een rapport van het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu.' Coopertest Op de atletiekbaan in Den Burg wordt dinsdag 18 november een Coopertest gehouden. Deelnemers kunnen testen hoe het met hun con ditie is gesteld. De test begint om 19.00 uur. ledereen kan meedoen en de deelname is gratis. Voor meer informatie: Jan Zijm, tel. 314205. Na een kort ziekbed is onze lieve zorgzame ma, oma en grootoma overleden. Martha Verberne weduwe van Thames Commandeur A 21-09-1923 t 14-11-2008 Haar kinderen Martien en Anneke Arie en Rinske Peter Jan en Margriet Wilfried Gery en Frank Klein- en achterkleinkinderen Onze moeder is overgebracht naar de land schapkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bern- hardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op maan dag 17 november van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum en na afloop van de crematieplechtigheid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehou den op dinsdag 18 november om 12.00 uur in crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Je levenspad loopt anders dan je gehoopt had en verwacht Je zult hierin nooit alleen staan, er wordt door zovelen aan je gedacht Na het overlijden van onze papa, zoon, broer en oom JAN hebben wij pas ervaren hoe verweven zijn leven was met ons, maar ook met u. Het heeft ons goed gedaan te weten dat hij voor zoveel mensen, veel heeft betekend. Al uw aandacht en zorg hebben ons getroost, daar willen wij u hartelijk voor danken. Danny en Nikki Spoelstra R. Spoelstra-Lap E. Kampstra A.J. Spoelstra A. Spoelstra-van den Brink Owen, Stan R.E, Spoelstra J.A.M. Spoelstra-Kok Richelle, Sherinda November 2008 O TE ERVAREN DAT ZOVEEL Piet Vlaming Oosterend - Texel, i Onze ouders en grootoucCers Q-Cen(i Tjevkema Sd 'Maatje Tj'epfzema-van Leeuwen zijn 25 november 50 jaar getrouwd. Wij wiÜen dit heugelijke feit vieren op 2 S november, in dorpshuis 'De "Bijenkorf in Oosterend. De receptie is van 15.00 tot 17.30 uur. 11 bent van haite welkom. Kadotip(jraag een gift voor het KW'F fonds. 1Kinderen en kleinkinderen We willen iedereen bedanken die, in welke vorm dan ook, onze 30-jarige huwelijksdag op 27 oktober voor ons onvergetelijk heeft gemaakt. Jan en Wil de Vries-Wuis ^exelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €6,00 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,00 (incl. btw). 's Nachts overvaren voor groepen tot 16 pers. of bij calamiteiten. Het SOP, tel. 310533. Liesbeth Roeper uit vaartverzorging tel. 310952. Dag en nacht be reikbaar. www.aardeenhe- mel.nl Satelliet en Digitenne Ser vice/Reparatie Stiehl De Waal 311 777 Een idee van Nicolaas historische miniaturen. 24 motieven als luxe kaar ten in geschenkverpak king. Te koop bij de Eiland- galerij en Nauta Boek. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl www.texeltoerist.nl Met de meest actuele evene mentenagenda. Nu bij Weversend, ele gante hoge Badelli - da meslaarzen, t/m schacht wijdte 50 cm! Weverstraat 104, Den Burg. tel 313702 www.weversend.nl Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Restaurant 't Pruttel- huus in De Koog, iedere dag geopend vanaf 16.30 uur. Tel. 0222-317586. Bowlen en steengrillen gaan prima samen. Bow ling de Koogel, tel. 0222- 317586. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3