Lokale lasten en tarieven op Texel Politiek zit met oud besluit in z'n maag Sint Maarten in raadzaal Rechter veroordeelt jaloerse Texelaar Krijgskunst jeet kune do Politiek wil regie over belasting vasthouden TEXELSE j courant Verbod sekswinkel 'belachelijk' Kopstoot berust op 'vergissing' mrwM Mmuwi wet kon VöNHUP mm&i mmm ODV^seus NlÊTOEE-R W6LKO«V. Ijpra VRIJDAG 14 NOVEMBER 2008 Wethouder Marian Merkelbach kijkt toe hoe vier jongens in de microfoons op de collegetafel een Sint Maartensliedje zingen. \im/BeeldbanK Total) De begrotingsraad kende dins dag een wat ongebruikelijk begin met gezang. Vier jongens die buiten op pad waren voor Sint Maarten belandden opeens in de raadzaal, nadat ze het gemeentehuis waren binnengelo pen. Daar stond de vergadering op punt van beginnen, maar voor de heren werd even ruimte gemaakt om in de microfoons op de college tafel een liedje te zingen. Er deed zich één euvel voor: er was niet zo snel snoepgoed aanwezig om uit te delen. Burgemeester Joke Geldorp maakte het goed met de heren door ze toch iets te geven. De begrotingsraad kende overigens ook een bijzonder einde. Iets over half tien kon Geidorp de vergade ring al sluiten, een record voor een begrotingsraad omdat zulke verga deringen in het verleden vaak tot middernacht of langer doorgingen. De vergadering was snel klaar omdat er geen algemene beschou wingen meer werden voorgelezen en omdat veel zaken de afgelopen tijd al waren besproken. De toeris tenbelasting werd doorgeschoven naar de donderdagavond waar het onderwerp dik anderhalf uur op de agenda stond. 'Belachelijk, het ziet er keurig verzorgd uit.' Aldus uitte Martijn Eelman (CDA) zijn kritiek op het besluit van de gemeente om de erotiekwinkel in de Weverstraat te verbieden. 'We moeten niet op de stoel van de ondernemer gaan zitten. Laat haar zelf bepalen wat ze in de winkel heeft.' Ook Hen- ny Festen (GL) zag het probleem niet. 'Niets aan de hand.' Toch was het de plaatselijke politiek zelf die na opheffing van het bor deelverbod in 2000 heeft besloten dat een sekswinkel zoals die van Elly Verkaik taboe is op Texel. Om dit besluit te achterhalen moeten de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) en het bestemmingsplan erbij worden gepakt. In de APV staat een sekswinkel omschreven als: de voor publiek toegankelijke, besloten ruimte waarin hoofdzakelijk goe deren van erotisch-pornografische aard aan particulieren plegen te worden verkocht of verhuurd. Deze omschrijving is volgens b en w van toepassing op de winkel in de Weverstraat. In het bestem mingsplan prostitutie staat dat een sekswinkel een vorm van strijdig gebruik is. Reagerend op de opmer king van Eelman gaf wethouder Merkelbach aan dat het de raad vrij staat om te besluiten tot een aan passing van het bestemmingsplan. Maar dit soort aanpassingen vergen een ingrijpende procedure. ODYSSEUS «iimnfimmi. i mm EB-h. VIktMrM, AMNEHHENk WILOB MlnÊ/limii 2 H KflNi TflMKruis punr G'^ GLUIPER Tc® ;t optijd flKTOOK 2,008 En ze konden zo goed opschieten... Menno Siebinga introduceert komende maanden een voor Texel nieuwe krijgskunst: jeet kune do. De lessen worden gegeven op maandag (de eerste keer op 17 november) en duren van 20.30 tot 21.30 uur. Jeet kune do is een vrije jonge krijgskunst en ontwikkeld door niemand minder dan vechtspor ter annex filmster Bruce Lee. Hij vond dat de andere krijgskunsten te beperkend waren voor 'de ware ontwikkeling van zowel de vech ter als het individu zelf'. De sport laat zich beter omschrijven als een proces in plaats van een stijl. Lee wilde dat de beoefenaren vrij waren, waardoor ze beter in staat zouden zijn zichzelf te ontwikkelen. In de cursus leren de deelnemers zowel uit de voeten te kunnen met een staand- als met een grond- gevecht. Maar belangrijker is nog dat ze zich concentreren op waar ze van nature aanleg voor hebben. Volgens Siebinga is jeet kune do - ook wel een voorloper genoemd van mixed martial art - goed voor de lichamelijke en geestelijke ontwik keling. Beoefenaren kweken meer zelfvertrouwen, discipline, creativi teit, conditie, kracht, coördinatie, lenigheid en de mogelijkheden zich zelf te kunnen verdedigen. De cur sus is zowel geschikt voor mannen als vrouwen. Voor informatie en opgave kan men contact opnemen met Sie binga, tel. 315331 of e-mail mennosiebinga@gmail.com. De politierechter in Den Helder heeft een 22-jarige inwoner van Den Burg veroordeeld tot een werk straf van 40 uur. De man heeft zich volgens justitie schuldig gemaakt aan mishandeling. In een café aan de Dorpsstraat in De Koog had hij een andere man een kopstoot gegeven. De geweldpleging bleek achteraf te berusten op een misverstand. De ver dachte was samen met zijn vriendin te stappen en zag op een bepaald moment een voor hem onbekende man bij zijn vriendin staan. Hij was er van overtuigd dat hij haar lastig viel, stapte op hem af en gaf hem een kopstoot. Het slachtoffer hield daar een bloedneus aan over. Even later bleek de man een oude vriend van het meisje. De twee stonden geheel onschuldig bij te kletsen. Toen dit eenmaal duidelijk was, maakte de verdachte zijn excuses en bood hij zijn 'opponent' een biertje aan. Later op de avond heeft hij ook nog de taxi voor de man betaald. De verdachte ging er vanuit dat de zaak hiermee af was gedaan, maar tot zijn verbazing bleek het slachtof fer later alsnog aangifte te hebben gedaan. En dus moest de Texelaar zich vrijdag voor de politierechter ver antwoorden voor mishandeling. De zaak werd echter, zoals dat heet 'bij verstek' behandeld, omdat de ver dachte niet was komen opdagen. Officier van Justitie Eggink achtte de mishandeling overtuigend bewezen. 'Duidelijk een geval van handelen uit jaloezie', aldus de officier. 'En ook dat is ontoelaatbaar!' Ze eiste een werk straf van 40 uur en daarin kon rechter Bakker zich vinden. Virtueel droogvallen op Zeeinzicht Boetes voor ondeugdelijke brandmelder Eigenaren van een ondeugdelijke brandmeldinstallatie lopen kans op forse boetes. Slaat het appa raat alarm terwijl er geen brand is, dan wordt na een waarschu wing per keer een dwangsom van €2000,- opgelegd. Dit bedrag kan oplopen tot een maximum van €20.000,-. De maatregelen zijn vastgelegd in een beleidsnota van de Veilig heidsregio Noord-Holland Noord, opgesteld om het groeiend aantal loze meldingen terug te dringen. De Texelse brandweer rukte in 2005 149 keer voor niets uit, in 2006 152 keer en in 2007 179 keer. Dat is om meerdere redenen een kwalijke zaak, constateren de opstellers. Zo lijdt de motivatie van de 52 vrijwil lige brandweerlieden er onder, wat kan betekenen dat ze minder snel uitrukken. Verder worden genoemd onnodige risico's voor de verkeer- veiligheid, onnodige geluidsover last, extra kosten en een verminder de bereidheid van werkgevers om medewerkers hun vrijwilligerswerk bij de brandweer te laten doen. De nota noemt verschillende maat regelen om de loze meldingen terug te dringen tot een 'accepta bel niveau' (op basis van regelge ving wordt een maximum van 80 genoemd). Zo moeten de instal laties worden gecertificeerd is ook een onderhoudscontract verplicht. Daarnaast wordt gekeken naar nut en noodzaak van een melder. Zo volstaat in sommige gevallen ook een zogenoemde ontruimingsinstal latie, die niet is aangesloten op de meldkamer en waarvoor de brand weer dus niet automatisch hoeft uit te rukken. In de nota wordt een winkelpand met bovengelegen woningen genoemd, waarvoor het volgens de nieuwste wetgeving niet verplicht is een brandmeldinstallatie aan te leggen. De onderwaternatuur van de Noordzee kon er al langer worden verkend, nu kan de bezoeker van www.zeeinzicht.nl ook een leer zame duik nemen in een wadgeul en ontdekken wat daar allemaal leeft. Bovendien wordt met een druk op de knop de tijd ruim zes uur vooruit gezet; waardoor het tijd verloopt het landschap een totaal ander karakter krijgt. De zoekplaten op www.zeeinzicht.nl vormen de eerste laag van het edu catieve aanbod. Alle dieren en andere objecten kunnen worden aangeklikt, waarna extra informatie, dia's, en eventueel geluiden en filmpjes wor den getoond. Los van de zoekplaten kan informatie worden gevonden in de digitale encyclopedie. Daarnaast bevat de site achtergrondartikelen over lopende onderzoeken, de trek tochten van zeehonden en de laatste nieuwtjes op het gebied van onder waternatuur. Waddenruiters onzeker over subsidiebedrag Het is nog onzeker of de ruiters van De Waddenruiters-De Klep- pertjes subsidie krijgen voor de aanschaf van springhindernissen en een transportkar. Het gemeen telijk budget Investeringssubsidie voor 2008 is op en de gemeente wil niet op voorhand toezeggen dat de vereniging volgend jaar wél geld krijgt. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten naar aanleiding van een verzoek van de ruiter- en pony vereniging om de hindernissen nu alvast te mogen aanschaffen, omdat deze niet meer aan de eisen voldoen. Eerder al had het college laten weten dat een subsidie er dit jaar in ieder geval niet inzit en dat de behande ling van de aanvraag wordt doorge schoven naar volgend jaar. De totale kosten die met de investering zijn gemoeid, zijn geraamd op €3.675,-. De maximale subsidie bedraagt een kwart van dit bedrag, of wel €918,75. €240.000,- voor café Texelhoeve De gemeente is bereid een forse bijdrage te leveren aan de start van een lunchcafé in de voormalige Texelhoeve. Voorwaarde is dat spe cifiek bestemd is als dagbesteding voor mensen met een verstande lijke handicap, langdurige psychi sche en/of sociale problemen of om andere reden moeite hebben een baan te vinden. Het is ook de bedoeling dat er appar tementen de Texelhoeve komen voor zelfstandig begeleid wonen voor ver standelijke gehandicapten. Dit laatste gebeurt in samenwerking met de pro fessionele instelling De Waerden. Hier voor is het nodig dat het voormalige restaurant grondig wordt verbouwd, wat veel kosten met zich meebrengt. De gemeente werkt in dit project samen met stichting Woontij en zorg groep Omring. Woontij komt in aan merking voor een Europese subsidie van €240.000,-, onder voorwaarde dat andere overheden hetzelfde bedrag bijdragen. De provincie draagt via het programma 'Wonen, Welzijn en Zorg landelijk gebied' €47.000,- bij. Vanuit het budget dat beschikbaar is voor uitvoering van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning kan de gemeente dit met €193.000,- aanvullen, tot het benodigde bedrag. Dit onder voor waarde dat het bestemd is voor de start van het lunchcafé. Het is nog niet bekend wanneer het café open gaat. Nasi en bami in De Bijenkorf Inwoners van Oosterend gaan don derdag 27 november in dorpshuis De Bijenkorf aan tafel voor een geza menlijke maaltijd. Op het menu staan nasi en bami. In verband met de ver gadering van de dorpscommissie en burgemeester en wethouders, die op dezelfde avond om 20.00 uur begint, wordt het eten al om 17.30 uur geser veerd. De zaal is open vanaf 17.00 uur. Deelname kost €7,-. Opgave is tot donderdag 20 november mogelijk via tel. 315224 of 06-57621779 of tijdens de inloopochtend van het ser vicepunt. De politieke partijen hebben tijdens de begrotingsraad de nieuwe gemeentelijke tarieven voor 2009 vastgesteld. In dit plaatje een kort overzicht van de belangrijkste lasten en de stijging ten opzichte van 2008. De meeste lasten zijn trend matig (inflatiecorrectie) met 4 procent verhoogd. Parkeertarief 2009 I Rioolbelasting 2009 Reinigingsrechten 2009 - Eénpersoonshuishoudens €152,74 - Meerpersoonshuishoudens €246,11 - Recreatiewoning €192,08 De reinigingsrechten blijven voor het derde jaar op rij ongewijzigd. De gemeente verhoogt ze niet omdat de hooilasten al fors stijgen. Bedoeling is dat in 2010 nieuwe kostendekkende tarieven voor de afvalstoffenheffing worden inge voerd. Dat had aanvankelijk in 2009 moeten gebeuren, maar dat is ver traagd. De verwachtte opbrengst is €1.430.000,- voor huishoudens en €255.000,- voor bedrijven. De Onroerend Zaakbelasting stijgt trendmatig met 4 procent. De belas ting wordt in 2009 op een nieuwe manier geheven, omdat er niet meer met waarde-eenheden wordt gewerkt. De hoogte van de OZB wordt volgend jaar bepaald door de WOZ-waarde te vermenigvuldigen met een OZB-percentage (zie hieronder). Die percentages gelden voor woningen en niet-woningen (bijvoorbeeld bedrijfspanden) en worden omgeslagen op eigenaren en gebruikers. Woningen Niet-woningen -eigenaarsdeel 0,0395 procent -eigenaarsdeel 0,0650 procent -gebruikersdeel afgeschaft -gebruikersdeel 0,0159 procent Dit betekent dat bij een woning met een WOZ-waarde van €250.000,- de OZB wordt berekend door die €250.000,- te vermenigvuldigen met 0,0395 procent wat een heffing van €98,75 oplevert. De gemeente verwacht bij eigenaren in totaal €1.231.000,- te innen, de opbrengst van het gebrui kersdeel is geraamd op €284.000,-. Parkeren in de binnenring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog kost 0,60 per 14 minuten. Parkeren in de buitenring van Den Burg en elders op betaalde parkeerplaatsen kost €0,60 per 28 minuten. Dat tarief is sinds 2006 ongewijzigd. De gemeen te wacht met tariefswijzigingen totdat het lukt tegen lage kosten de parkeerautomaten aan te passen. De opbrengst is ge raamd op €569.000,-.. Dat is op basis van parkeerautomaten en parkeervergunningen. Parkeer boetes zijn niet meeberekend. Per eigendom moet in 2009 een tarief van €245,11 worden be taald. Dat is €85,82 meer dan in 2008. De stijging is als volgt opge bouwd: €8,76 ervan is een trend matige verhoging van 4 procent, €50,- extra verhoging (eenmalig) voor groot onderhoud aan het riool en €27,06 in verband met het opheffen van een fonds waarmee de gemeente de kostenstijging wil de temperen. De gemeente wilde dat fonds nog een paar jaar in de min laten staan, maar dat mocht wettelijk niet meer. De geraamde opbrengst is €2.627.000,-. Toeristenbelasting 2009 Bescheiden 2009 De kosten van een rijbewijs stijgen naar€32,55(+ €0,75). Een paspoort gaat €49,60 kosten €1,25) en het halen van een identiteitskaart kost €41,76 €1,06). De toeristenbelasting stijgt op ba sis van de besluitvorming in de be grotingsraad vooralsnog van €0,85 naar €0,93 per persoon per nacht. De stijging is opgebouwd uit €0,03 trendmatig en €0,05 extra voor de strandnota. De kans bestaat dat het bedrag in december doorgroeit naar €1,50 per persoon per nacht (met een maximum van vijf nach ten), maar daar moeten de politieke partijen nog besluiten over nemen. De extra opbrengsten worden ge bruikt voor het nieuwe Toeristisch Investeringsfonds en als algemene dekking van de meerjarenbegro ting van de gemeente. De gemeen te verwacht op basis van de €0,93 een bedrag van €2.790.000,- te in nen. De forensenbelasting, gekop peld aan de toeristenbelasting, sti jgt eveneens met 9,41 procent. Er is een kans dat daar ook nog wat wijzigt als de toeristenbelasting wordt opgetrokken naar €1,50. Extra geld voor sociale minima Het ministerie van Sociale Zaken stelt extra geld beschikbaar voor de minima. Het gaat om een eenmalige uitkering van €50,-, voor iedereen van wie bij de gemeente bekend is dat ze op 1 december van dit jaar een inkomen hebben dat niet meer dan 120 procent van de bij standsnorm bedraagt. Het extraatje is onbelast en heeft geen invloed op bijvoorbeeld huur- en zorgtoeslag. IJsclub Den Burg Bij boekhandel Het Open Boek in Den Burg kunnen in de maand november ledenkaarten voor IJs club Den Burg worden afgehaald. Deze kosten €5,- voor volwassenen en €2,50 voor kinderen tot en met 15 jaar. Wie tijdens een vorstperi ode lid wil worden, betaalt €10,- (kinderen €5,-). Eenmalige toegang tot de baan kost €1,50. Kinderen tot en met zes jaar hebben gratis toegang. Horecabeurs In sporthal Ons Genoegen wordt dinsdag 17 maart de jaarlijkse Hore ca- en Recreatiebeurs gehouden. Bedrijven die aan dit evenement wil len deelnemen, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Dat kan via tel. 317970, fax 327143 en e-mail info@horecabeurs-texel. nl. Gezien de positieve reacties tij dens eerdere edities, worden ook leveranciers van recreatiebedrijven opgeroepen zich aan te melden. Nieuw wegdek voor Randweg Staatsbosbeheer laat de Randweg tussen de Ploegelanderweg en de Californiëweg herbestraten. Daarmee knjgt ook het laatste deel van deze weg een nieuw wegdek. Het herbe straten is onderdeel van de realisa tie van het Verbeterplan Recreatieve Infrastructuur Nationaal Park Duinen van Texel en wordt uitgevoerd door Westeriaken BV. Het werk gaat maan dag van start en moet half december klaar zijn. Het traject is in deze peri ode afgesloten voor alle verkeer. Het naastgelegen fietspad blijft beschik baar voor fietsers en wandelaars. Wél is het mogelijk dat zij enige hinder van de werkzaamheden ondervinden. Een ander punt bij de discussie over de toeristenbelasting was de vraag welke ruimte de gemeente raad nog heeft om die te verhogen als de €1,50 vier jaar contractueel zou worden vastgesteld. Willem Vlas (Texels Belang) Eric Her cules (PvdA) en Kieft wilden daar meer duidelijkheid over. Volgens de laatste stond vast dat de gemeente de toeristenbelasting ook moet kun nen blijven aanwenden voor nieuwe zaken als 'een mobiliteitsplan, well- nesstoerisme of energietoerisme.' Robbers merkte op dat de gemeente 10 procent van de toeristenbelasting in het fonds steekt en over de rest zelf blijft beschikken. Hij wees erop dat het voor de toeristische sector een voorwaarde is dat de belasting niet wordt verhoogd om gaten in de gemeentelijke begroting te dekken. De wijze waarop het fonds bestuurlijk wordt ingevuld, was eveneens een knelpunt. De sector wil een onafhan kelijk stichtingsbestuur dat zelf nieu we leden kan voorstellen en benoe men. Het college houdt een vinger in de pap doordat het vetorecht heeft als het niet met een benoeming eens is. Het bestuur bepaalt op basis van criteria welke aanvragen voor geld uit het fonds in aanmerking komen en om de paar jaar krijgt de gemeen teraad de gelegenheid te beoordelen wat de stichting heeft gedaan. Wet houder Bakker kwam tussenbeide met een voorstel dat de verdeling van de gelden in handen blijft van de raad: Die zou moeten beslissen op basis van voorstellen van een bestuur en daar alleen beargumen teerd vanaf kunnen wijken. Hij stelde eveneens voor op 2 december wel een besluit over verhoging van de toeristenbelasting te nemen, maar om voor de oprichting van de Stich ting Toeristisch Investerings Fonds voor Texel (STIFT) langer de tijd te nemen. 'Dan beschouwen we 2009 als overgangsjaar en beginnen we in 2010. Dat gaat dan ook gelijk op met de verkiezingen.' Er werd wisselend op gereageerd. De partijen trokken wel redelijk eensgezind de conclu sie dat het lovenswaardig is dat de sector gezamenlijk met plannen is gekomen. Inspreekster Maria van der Spek van hotel Tatenhove liet weten dat er binnen de sector ech ter ook andere gedachten leven. Zij merkte op dat hotelgasten meestal maar een paar nachten blijven, waar door zij volgend jaar de verhoging naar €1,50 voor hun kiezen krijgen. 'De hoteliers draaien straks op voor de tekorten die worden geleden op huisjes waar mensen langer dan vijf nachten blijven.' Hetzelfde geldt vol gens Van der Spek voor bed-and- breakfast. 'Mensen vragen zich af waarom dit niet .vanuit de gemeente te regelen is. Verhoog de toeristen belasting naar €1,06 of voor mijn part €1,10 en zet jaarlijks 6 ton opzij voor investeringen in het toerisme.' Ze zette ook vraagtekens bij de veiligheid. 'Er zijn vaker bestuur ders met de kas ervandoor gegaan.' Vertegenwoordigers van de Texelse Hotelvereniging dietop de publieke tribune zaten, lieten Robbers meteen weten dat de hotelvereniging achter de plannen van de sector staat. Van der Spek liet weten elf hoteliers te hebben gesproken bij wie toch zorgen leven. 'Er is na de zomerva kantie ook niet veel communicatie meer over de plannen geweest en nu ligt er ineens een stuk op tafel.' Robbers merkte op dat de bereid willigheid van de sector onder druk kan komen, nadat onder de commis sieleden voorkeuren voor een ver hoging naar €1,06 of €1,10 klonken. Hercules zei nog niet overtuigd te zijn. Vlas wilde het onderwerp mee terugnemen naar zijn fractie en de WD stelde zich kritisch op. De plan nen werden overigens niet meteen afgewezen. Alleen Weijers zei tegen te stemmen omdat hij principieel tegen boventrendmatige verhogin gen is. Robbers zegde de partijen toe ze de komende week met infor matie te bestoken om meer duide lijkheid te scheppen. De hoogte van de toeristenbelasting is overigens tijdens de begrotingsraad vastge steld op €0,93. Er is een trendmatige verhoging van €0,03 doorgevoerd en een boventrendmatige van €0,05 voor uitvoering van de strandno ta. De stijging met acht cent was voor de gemeente voldoende om de begroting sluitend te houden. Er werd tijdens de begrotingsraad nog niet al te veel over dé €1,50 gespro ken omdat dat op verzoek van de sector naar de raadsvergadering van 2 december is overgeheveld. De tijd was tekort om die plannen al in de begroting op te nemen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5