25 Sneeuwuil trekt honderden kijkers (jroen c/tmrts-J~exels in het hart Texelse restaurants in Top 500 Lekker Animo bij jeugd voor boscross I OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12326 DINSDAG 18 NOVEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Brasserie Rebecca in De Waal, Het Vierspan in Den Burg en Bij Jef in Den Hoorn hebben een plaats verworven in de Top 500 van beste restaurants in Neder land in de Lekker 2009. Maar het blad heeft de nodige kritiekpun ten. Met name Het Vierspan moet er volgens de recensenten voor waken niet uit de Top 500 te vallen. Het eten was volgens het blad prima, maar de bediening liet steken val len. 'De jassen werden niet aan genomen, er werd geen wijnkaart aangeboden en bij het vullen van het glas werd niet verteld om wat voor wijn het ging.' Dat Het Vierspan toch in de lijst is opgenomen, is volgens het blad te danken aan de verrichtingen van kok Tessa van der Meent. De recensen ten hadden onder meer een voorge recht van bitterballen van asperges en Texelse garnalen en een hoofd gerecht van een krokant gebak ken zwezerik met paddenstoelen, champignonsaus en serranoham. Enige minpunt was dat ze dezelfde garnering aantroffen als een jaar geleden. 'Dat kan echt niet.' Jef Schuur en Nadine Mögling van Bij Jef krijgen eveneens compli menten voor het eten, maar kritiek op de entourage. De recensenten stoorden zich aan vieze ramen en zagen wat dode vliegen in de ven sterbank liggen. 'Dat was met goed voor de eetlust.' Het blad is zeer te spreken over een dessertamuse met banketbak kersroom, mokkasorbert en olijfolie. 'Daar komen we een keer voor terug.' Het hoofdgerecht met ver schillende soorten lamsvlees mocht er eveneens zijn. 'Jef kookt Frans mediterraans en beheerst zijn vak. Nadine zorgt voor een prima bedie ning.' Bij Rebecca wordt het vakman schap in de keuken geroemd al missen de recensenten creativiteit en ontbreekt het streven naar per fectie. Zo wordt een hoofdgerecht van gegrild Texels rund met tartaar goed bereid, maar niet spannend gepresenteerd. De bediening wordt vakkundig genoemd en lof is er voor het dessert van Franse kaas en een crème brülée met vijgen. De wijnkaart is doordacht. De Lekker stelt jaarlijks een lijst van de beste restaurants in Nederland op. Drukte op de Stengweg bij De Cocksdorp voor de sreeuwuil die daar zondag was neergestreken. Uit het hele land kwamen vogelaars naar Texel om het dier te zien. (Foto Reni Pop. Skateparkt toe aan opknapbeurt Het skatepark in Den Burg is dringend toe aan een opknap beurt. Die boodschap had skater Sil Kooger vorige week in petto voor de raadscommissie Welzijn. 'De ondergrond is net een kaas schaaf en door slijtage aan de objecten is het er niet veilig meer.' De opknapbeurt kost €74.532,-. Gerucht roept vragen op VVD De WD wil duidelijkheid over een gerucht dat de Rabobank de gemeente zou hebben geadvi seerd geen geld uit te zetten bij Landsbanki in IJsland. De partij heeft daarover dit week end schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. De liberalen kaartten het verhaal ook al aan tijdens de raadscommissie Middelen, maar toen bleef duide lijkheid achterwege. De voorzitter van de Rekenkamercommissie liet weten te gaan nadenken of er nog contact moet worden opgenomen met de Rabobank waar het geld stond voordat het (onder meer) in IJsland in deposito werd gezet. De Rabobank en de gemeente geven geen duidelijkheid over het verhaal, zodat de WD van het college wil horen of wethouder Peter Bakker of één van de ambtenaren in augustus is gewaarschuwd niet met Lands banki in zee te gaan. Volgens fractie voorzitter Gerbrand Poster heerst er momenteel grote verwarring over die vraag. De verwarring houdt moge lijk verband met de waarschuwing die Rabo-topman Bert Heemskerk in juli liet uitgaan. Hij zei onder meer dat nieuwkomers op de spaarmarkt, zoals Icesave (van Landsbanki), een hogere spaarrente bieden dankzij risicovollere beleggingen. Skaten is populair onder de jeugd die varieert in leeftijd van 15 tot 20 jaar. Het wordt beoefend in het skatepark en op straat. Trappe tjes, verhogingen, bankjes en ander straatmeubilair vormen een gewilde uitdaging. Maar van de spullen in het skatepark is eigenlijk alleen de betonnen ramp die door Meijert Boon is gemaakt nog intact. De overige spullen moeten nodig ver vangen. 'Het is daarom belangrijk dat er nieuwe en veilige elemen ten komen, niet alleen voor begin ners, maar ook voor de gevorderde skaters', aldus een pamflet. Ook het asfalt moet vernieuwd. Het is scherp en ruw en jongeren halen zich er bij het vallen aan open. De ondergrond moet glad worden afge streken. Het vergt de nodige kosten, maar hiervoor liggen de subsidie aanvragen al klaar. Voor de spullen gaat de voorkeur uit naar slijtvast materiaal van beton, waarvoor de jeugd al had geïnformeerd bij Bart Boon. Die deed het aanbod dat als ze hem helpen, hij korting verleent. De politici kregen het verzoek of de gemeente de kosten (€31.000,-) voor het glad maken van de vloer wilde betalen. Vogelaars zijn sinds een paar dagen in de ban van een sneeuw uil die op Texel haar bivak heeft opgeslagen. Het circa één jaar oude dier trekt sinds zaterdag grote belangstelling. Het is. de tweede keer dat er een sneeuwuil (Bubo scandiacus) op het eiland is. Het dier is er vermoede lijk al sinds donderdag of vrijdag, maar staat sinds zaterdag volop in de belangstelling. Het nieuws ver spreidde zich als een lopend vuur tje onder vogelaars die spoorslags naar Texel kwamen. - Zaterdagochtend werd de uil waar genomen bij Ceres, zaterdagmid dag langs de Koningsweg bij Oos terend, zondag ten noorden van De Cocksdorp en gisteren was ze in polder Eierland. Er ontstonden op die plekken ont stond lange rijen met geparkeerde auto's van vermoedelijk honderden mensen die de sneeuwuil wilden zien of op de foto zetten. Gister avond besteedden ook het NOS Journaal en RTL Nieuws aandacht aan de uil. Het is volgens vogelkenner Adriaan Dijksen de veertiende keer dat in Nederland een sneeuwuil is waar genomen. De vorige keer dat er een op Texel was in 1992 in De Hem- mer. 'Dat dier is toen nog vrij lang in Noord-Holland gebleven.' Volgens Eckard Boot van Natuur monumenten is de uil met geringd, waardoor met zekerheid kan wor den gesteld dat het om een wilde Jeugdcaravans verleden tijd Twee jeugdcaravans die nog in gebruik zijn, moeten dicht. Dit gebeurt op gezag van het Rijk, dat de caravans niet langer toe staat. De gemeente gedoogt deze jeugdhonken sinds 1996, maar er was al sprake van een uitsterfre geling. Wethouder Marian Merkelbach meldde woensdag tijdens de raads commissie Welzijn dat de caravans worden ontmanteld. Ze staan al lang ter discussie, omdat ze de naam hebben dat jeugd er zich te buiten gaat aan 'voordrinken' en overmatig drankgebruik en dat de brandveilig heid te wensen over laat. Als alter natief wijst de gemeente zogeheten hangplekken aan, maar het is nog met duidelijk waar die gaan komen. Henny Festen (GL) vroeg zich af of de jeugd zich daar wel heen laat sturen. Maar de wethouder gaf aan met de jeugd in overleg te treden over mogelijk alternatieve locaties, bijvoorbeeld in Oudeschild. De hangplekken kwamen ter sprake tijdens de bespreking van de nota Wet Maatschappelijke Ondersteu ning, waarin de gemeente jeugd- zorg- en welzijnsbeleid voor de komende jaren heeft omschreven. In deze nota miste Festen onder meer pannaveldjes en hangplek ken voor de oudere jeugd. Het is de bedoeling dat er meer ontmoe tingsplekken komen voor de jeugd, onder meer in Oudeschild en De Koog. Kotex lijdt onder vergrijzing leden De animo bij de jeugd voor de boscross is aan het toenemen. Zondag zag de organisatie tien tallen kinderen aan de start ver schijnen. Onder hen de 2-jarige Ravi van den Berg die met zijn moeder Bian- ca en zijn broertje meedeed. Met een beetje hulp en ondersteuning van zijn moeder wist Ravi de 1000 meter in 8.12 minuten af te leg gen. De jeugd startte op het fiets pad langs de Randweg tegenover Bos en Duin. Ze liepen een rondje en eindigde een stukje verderop in het bos. Ze werden onthaald met applaus van ouders en grootouders van wie een deel zelf ook meedeed aan de boscross. Nikay Sangers was de snelste jongen in 3.40 minu ten die daarmee net geen persoon lijk record neerzette. Kyane Sangers was in een tijd van 4.28 minuten het snelste meisje. Zie voor de uitslagen pagina 5 Het gaat niet zo goed met de in 1942 opgerichte kleindiersport- vereniging Kotex. Mede door de vergrijzing loopt het ledental sterk terug. Dertien fokkers uit Den Hel der hebben zich bij de Texelse club ingeschreven, om zo de ver eniging in stand te houden. Hun dieren zijn te zien tijdens de jaar lijkse tentoonstelling, die zaterdag 22 en zondag 23 november wordt gehouden. Kotex ziet het ledental de laatste jaren behoorlijk slinken. Het meren deel van de fokkers is al op leeftijd en de vereniging kreeg al menig sterfgeval te verwerken. Ondanks inspanningen van het bestuur blijkt het niet mee te vallen jongere men sen aan het fokken te krijgen. Zo is er nu maar één lid dat eenden inbrengt, en zijn er op de tentoon- Het houdt een beetje het mid den tussen een concert en een kerkdienst. Het koor van Antoi- ne Oomen uit Amsterdam komt zondag 30 november (de eerste advent) naar Texel voor een litur gisch concert. Bij een concert wordt het publiek geacht stil te zitten en te luisteren, terwijl de bezoekers van een kerk dienst wordt gevraagd met gebed en gezang te participeren. Bij het liturgisch concert, gebaseerd op Psalm 119, worden eerst met de aanwezigen enkele refreinen inge studeerd, die op bepaalde momen ten kunnen worden meegezongen. uil gaat. Volgens Dijksen is dat ook te zien aan de gaafheid van het verderdek. 'Als ze uit gevangen schap zou komen, elke dierentuin heeft wel sneeuwuilen, zou ze wat meer slijtageplekken bij de punten van zijn vleugels hebben gehad.' De laatste keer dat in Nederland een wilde sneeuwuil werd gezien was volgens Boot in 2000 bij de Oost- vaardersplassen. Lees verder op pagina 5 stelling geen cavia's te vinden. Het inschrijven van leden uit Den Helder is een noodsprong en het bestuur hoopt dat de komende tentoonstel ling de belangstelling weer nieuw leven inblaast. Als vanouds wordt bij de tentoonstelling samengewerkt met aquariumvereniging In Aqua Vita en vogelvereniging Op Eigen Wie ken. Op de tentoonstelling, die wordt gehouden in het gebouw van Kotex aan de Schoudieck, zijn dan ook zo'n honderd dieren te zien, waar onder kippen en konijnen, maar ook watervogels en duiven. De dieren worden vrijdag 21 november van 10.00 tot 14.00 uur gekeurd. Deze keuringen zijn voor publiek toegan kelijk. De tentoonstelling is op zater dag geopend van 10.00 tot 19.00 en op zondag van 11.00 tot 18.00 uur. De tóegang is gratis, publiek kan meespelen in de verloting. Afscheid waterschap Een garagehouder in het water schapsbestuur, in 1978 vooral een organisatie van de landbouw, leek even bijzonder maar was in de prak tijk geen enkel punt. 'Mijn schoon vader had nog in het bestuur van de Dertig Gemeenschappelijke Polders gezeten', vertelt Wim Grisnigt, die nu afscheid neemt. Pagina 3 m Unieke vangst De TX1 Klasina-J. van de fami lie Vonk heeft begin augustus een unieke vondst gedaan. Voor de Engelse kust werd een fossiel stuk van de voorpoot van een grote sabeltandkat (Homotherium crena- tidens) opgevist. Pagina 5 Texel'94 scherp Texel'94 heeft zondag voor een stunt gezorgd door op eigen veld titelkandidaat Den Helder met 3-2 te verslaan. Een terechte uitslag. Trainer Ben Jansen had zijn team flink op scherp gezet Pagina 7 Smullen geblazen De dagen worden kort, de avonden lang. Volop tijd om binnen te genie ten, te smullen zelfs. In een res taurant, de eigen keuken, van een heerlijk glas wijn of van lekkernijen uit de bakkerij. In deze krant volop aandacht voor de goede dingen van het leven. Pagina 8 en 9 Hij komt, hij komt Na zijn grootse intocht in Almere, afgelopen zaterdag, is Sinterklaas onderweg gegaan naar Texel, om naar verwachting zaterdag 22 november te arriveren in de haven van Oudeschild. Het programma begint om 12.00 uur; Sinterklaas arriveert rond 12.30 uur met de volgeladen pakjesboot om door vele tientallen kinderen verwelkomd te worden. Om het wachten te bekorten en om de inwendige mens te versterken, zijn tegen kindvriendelijke prijsjes passende etens- en drinkwaren te koop. Het KTF zorgt voor de bege leiding van de uit volle borst meege zongen sinterklaasliedjes. Spreek- stalmeester is Kees Klaassen, die ook een gesprek zal voeren met Sint en Piet. Ook burgemeester Geldorp zal niet ontbreken. Na de intocht in de haven van Oudeschild vervolgt Sinterklaas zijn tocht langs de verschillende dorpen. De rondgang door Den Burg begint traditiegetrouw op het parkeerter rein bij sporthal Ons Genoegen. Om 14.00 uur vertrekt daar een bonte en uitbundige stoet om na een tocht door de strateq van Den Burg te eindigen op de Groeneplaats. Wijziging telefoonummer Langeveld en de Rooy Mediabureau Langeveld en de Rooy aan de Spinbaan in Den Burg is via een tijdelijk telefoon nummer bereikbaar. Het tijdelijke nummer is 31 44 44. Liturgisch concert in kerk Den Burg Het concert is gebaseerd op de tekst van Psalm 119, in een nieu we vertaling van Huub Oosterhuis: 'Gelukkig allen die uw wegen gaan rechttoe rechtaan aldoende uw Thora'. Deze vertaling werd op muziek gezet door Antoine Oomen en uitgevoerd doorzijn koor voor nieuwe religieuze muziek. Uit reacties op het liturgisch concert blijkt dat bezoekers het 'zeer inspirerend' vinden. Het concert begint om 15.30 uur. De toegang bedraagt €5,-. Vanaf 17.00 uur is er gelegenheid na te pra ten. Voor meer informatie: Janneke Tolsma, tel. 320370, e-mail d.van. sijp@kpnplanet.nl. TEXELS E0COURANTI Onze bezorgers verspreiden j vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. DOMINEE VOELT Zich 'manusje VAN.ALLES' Alle zegen komt Van bo-hoh-hoh De sneeuwuil die in 1992 voor het laatst op Texel werd gezien. De jeugd gaat onder gehouden. ouders en grootouders van start bij de boscross die afgelopen zondag in De Dennen werd

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1