Willem Grisnigt vertrekt bij hoogheemraadschap 'Belangrijk om Texels geluid te laten horen' Mediabureau stapt met drukpers nieuw tijdperk binnen TEXELSE j COURANT F amilieberichten Kiera Na een kort ziekbed is overleden onze lieve zus Martha Verberne Familie Verberne DINSDAG 18 NOVEMBER 2008 Wat ik zeggen wou... Na een leven van liefde en zorg voor velen, is thuis rustig overleden mijn lieve vrouw, moeder en onze oma Jelkje Aafje Martens - Mosk Jellie A 7 juni 1951 117 november 2008 Cees Martens Maja en Roel Youri Simone Schilpbanck 33 1791 WH Den Burg Jellie is thuis, waar wij als gezin graag de laatste dagen met haar samen zijn. Er is gelegenheid tot condoleren op donderdag 20 november van 19.00 tot 20.00 uur aan huis. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 21 november om 16.15 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het cremato rium waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Overeenkomstig haar wens, liever geen bloemen maar een donatie aan Stichting Broodnodig Texel, banknr.12.08.86.308 ik zeggen wou... Getijdencentrale Het plan van de gemeente Texel voor de bouw van een getijden- centrale voor energieopwekking in het Marsdiep weegt niet op tegen de duurzame natuur van de Wad denzee. Bezwaren tegen een getijdencen trale zijn: 1. De onwenselijkheid om structu ren in het water van de Waddenzee te plaatsen; 2. De getijstroom is niet continu, maar varieert van stilstand (ken tering) tot maximale vloed of eb. De meeste energieopwekking vindt plaats gedurende een klein deel van de getijperiode omdat energie evenredig is met snelheid tot de derde macht. Het getij is wel beter voorspelbaar dan wind. 3. Getijdencentrales worden pas rendabel bij snelheden groter dan twee meter per seconde. Die snel heid wordt zelden bereikt voor de NlOZ-haven. 4. De Waddenzee is een van de productiefste zeeën ter wereld. Dit betekent ook verhoudingsgewijs veel aangroei aan in zee geplaats te structuren. Daarnaast zal ook het grote zandtransport voor extra onderhoud zorgen. Mondiaal gezien kunnen getij den nooit een grote rol spelen als duurzame energiebron, simpelweg omdat er te weinig energie in zit. Maan en zon genereren slechts een vijfde deel van de energie die de mensheid op dit moment verbruikt. De totale energie in wind is vijf keer de huidige menselijke consumptie en de op aarde vallende zonne- energie meer dan tienduizend keer het menselijk verbruik. Van geen van deze natuurlijke bron nen is alles te gebruiken en boven dien is het winnen erg inefficiënt. Dit allemaal meerekenend, is getij- denenergie hooguit een druppel op de gloeiende plaat van onze ener giebehoefte. Waarom de Planolo gische Kern Beslissing Waddenzee openbreken voor een getijdencen trale die noch rendabel, noch duur zaam is, maar wel het leven in de Waddenzee permanent verstoort? Hans van Haren, Den Burg. Wat ik zeggen wou... Hond als roofdier Onze hond is een moordenaar. Dat wisten we toen we hem uit het asiel haalden. Hij heeft het vooral voor zien op katten en honden, maar ook egels, eenden, paarden en zelfs zware machines zijn een geliefde prooi. Gelukkig houdt hij wel veel van mensen, raar genoeg. Sinds hij bij ons woont, is hij veel rustiger geworden, maar het is ook al eens misgegaan. Een keer sprong een kat bij ons in de (afgesloten) tuin zijn dood tegemoet. Een heel akelige ervaring. De baas van de kat hebben we nooit kunnen achterhalen. Onze hond loopt op straat altijd met een muilkorf. Onze tuin is goed afgesloten en als hij alleen thuis blijft, sluiten wij hem op. Thuis is hij heel lief en gemoedelijk. Op straat hou den we hem aangelijnd, gemuilkorfd en stevig in de gaten. Dat moet. Dat is onze verantwoordelijkheid, omdat wij deze hond willen hebben (en van hem houden). Het is de verantwoor delijkheid van alle hondenbezitters, aangezien alle honden in hun aard moordenaars zijn. Zelfs het liefste kleinste hondje kan heel hard bijten. Een poes (ook een roofdier) vangt ook wel eens vogels en muizen. Vervelend als het de kanarie van de buren is, maar geen mens verwacht van een kat dat hij welopgevoed doet wat zijn baas wil. Van een hond mag je dat terecht wel verwachten. Ik weet zeker dat de eigenaar van de husky's die poes Molly hebben doodgebeten er enorm mee in haar maag zit. Het is verschrikkelijk als je hond zoiets doet. Wat te doen? Een poort, een afgesloten tuin, een bench, een muilkorf, maar eerst en vooral lieve medehondenbezitters: houd uw dier aangelijnd! Het is niet voldoende te roepen 'dat hij toch niks doet', want als hij iets in zijn hondenkop krijgt, is hij. sneller en sterker dan jij. En ongehoorzamer dan hij ooit is geweest. Hij ontsnapt een keer aan je aan dacht, je houdt hem niet, hij bijt een dier dood (kat, hond, schaap, maakt niet uit) en de ellende is niet te over zien. Laat toch het plezier van het hebben van een hond niet vergallen en draag die verantwoordelijkheid. Susanna Vroom-Barnard, Den Burg. boer met. Die ziet het water in zijn sloten stijgen en is erbij gebaat dat het waterschap op tijd met bemalen begint, zodat hij geen overlast krijgt. Ik hoop dan ook dat in het nieuwe bestuur (dat krimpt van 40 naar 30 zetels) straks nog veel mensen uit de landbouw zitten. Het zou jammer zijn als hun aandeel kleiner wordt.' Bij de verkiezingen zijn 23 zetels te ver delen. De overige zeven (geborgde zetels) zijn inmiddels toegewezen aan vertegenwoordigers uit de land bouw, natuur en het bedrijfsleven. Volgens Grisnigt is de komende jaren voor het hooheemraadschap een belangrijke rol weggelegd bij het realiseren van opvangbekkens voor water. 'Een bui van veertig tot vijftig millimeter op een dag is sinds een paar jaar geen bijzonderheid meer. Maar dat betekent dat je meer plaat sen moet -hebben om water vast te houden. Het eiland kan 14 mm per etmaal uitdraaien, dus voor een bui van veertig tot vijftig millimeter ben je vier etmalen bezig.' Leven Dat het waterschap leeft als persoon lijke belangen een rol spelen, merkte Grisnigt de afgelopen bestuursperi ode toen er een erfpachtkwestie in Amsterdam op de agenda stond. 'De publieke tribune zat vol bewoners. Dat hebben we ook nog een keer meegemaakt toen er werd gespro ken over het afstoten van wegen, maar toen waren het vooral ambte naren die wilden weten wat er ging gebeuren.' Grisnigt is van plan het hoogheem raadschap na zijn afscheid te blijven volgen. 'Ik zal ook bij de installatie van het nieuwe bestuur zijn en mis schien nog eens als toehoorder op de publieke tribune zitten. Maar ik hoef straks gelukkig niet alle stukken meer door te nemen. Je krijgt soms stapels van 4,5 kilo die over twee enveloppen worden verdeeld, omdat het anders niet meer door de brie venbus past. Er is de afgelopen jaren menig avonduur in het doornemen van alle stukken gaan zitten. Ik vond dat ik dat moest doen om tijdens vergaderingen vragen te kunnen stellen. Ik heb mijn vrouw beloofd dat de tijd die nu vrijkomt voor haar is. Zij heeft mij altijd gesteund om dit werk te ktinnen doen, anders red je het ook niet.' Jeroen van Hattum drukkerij gebracht. e Heidelberg Printmaster pers wordt per heftruck naar de Daarna wordt de pers door technici de drukkerij ingereden. Drukker Peter van der Zwart en directeur René de Lange laten zich bij de nieuw pers bijpraten door technici van de firma Heidelberg. trom Jemen vat De tijd staat niet stil, zeker niet bij mediabedrijf Langeveld en de Rooy aan de Spinbaan. Aan de ene kant van het bedrijf werkt Duin Bouwbe drijf volop aan het nieuwe kantoor waarin het mediabureau, de redactie van de Texelse Courant, de admini stratie en directie begin volgend jaar onder één dak worden gehuisvest, waardoor efficiënter kan worden gewerkt en de service kan worden verhoogd. Verderop in het. bedrijf werd de drukkerij vorige week uit gerust met een fonkelnieuwe pers. Het betreft een Heidelberg Print master 74-4 Ecolor, die onder meer bekend staat om z'n milieuvriende lijkheid. De vierkleurenpers vervangt de oude Miller, die na tientallen jaren trouwe dienst aan vervanging toe was. Een omvangrijke klus, alleen al doordat de nieuwe machine 16.000 kilo weegt. Om dat gewicht te kun nen dragen is de vloer van een extra draagconstructie voorzien. Ook moest een nieuwe stroom voorziening worden aangelegd. De pers is opgebouwd uit meerdere delen en werd door een konvooi van folders, brochures en andere uitga drie vrachtauto's naar Texel overge- ven en straks ook de Texelse Cou- bracht. Momenteel wordt de machi- rant in eigen huis worden gedrukt, ne getest en worden drukkers Peter De drukkerij wordt binnenkort ook van der Zwart en Gwen Gommans uitgerust met een machine waar- vertrouwd gemaakt met de pers. mee het drukwerk wordt vergaard Daarmee kunnen, net als voorheen en gevouwen. Als verwoed Texelganger wil ik graag op de hoogte blijven over alles wat er op Texel gebeurt. Een abonne ment op de Texelse Courant was hiervan een logisch gevolg. Deze krant lees ik met plezier en geeft mij inzicht hoe het gemeentebestuur werkt en denkt. Het moge duidelijk zijn dat hun denkwijze en ideeën, met betrekking tot bepaalde zaken niet de mijne zijn. Toen ik hoorde dat er een sekswinkel op Texel was geopend, nam ik dit aan als gewoon een nieuwtje. So what. Echter, het feit dat deze sekswinkel niet past in het bestemmingsplan en daarom gesloten dient te worden, geeft mij te denken. Om dicht bij huis te blijven: hier zakt mij de broek van af. Het getuigt van een enorme burger lijke kleinzieligheid uit de tijd dat de etalages van seksshops met zwart plastic werden afgeplakt. Natuurlijk op een klein stukje na op een zoda nig hoogte dat alleen volwassenen de etalage konden bekijken om zich vervolgens te vergapen aan seks boekjes en fallusachtige attributen. Gezegend waren de kinderen die lang van stuk waren. Gemeentebestuur van Texel, stap af van die burgerlijke kleinzieligheid en verbreed uw horizon. Waar u nu mee bezig bent is mierenneukerij. Oeps, sorry. Edith van Aagten, Apeldoorn. Alzheimer De collecte van Alzheimer Neder land heeft op Texel €4359,25 opge bracht. Wie de collectant heeft gemist en toch nog een bijdrage wil leveren, kan een gift overmaken naar giro 2502, ten name van Alzheimer Nederland in Bunnik. Nieuwe vrijwil ligers kunnen zich opgeven bij M. Waverijn-Mok, tel. 312016. Esther Oostra collecteert voor MS Fonds Het Nationaal MS Fonds houdt deze week (van 17 tot en met 22 november) haar landelijke collec te. Omdat het moeilijk bleek vrij willigers te vinden, collecteert op Texel alleen Esther Oostra-Beijert voor dit doel. 'Omdat mijn vader dertig jaar lang multiple sclerose heeft gehad en daar bijna acht jaar geleden aan is overleden, voel ik me extra betrokken', ver telt Oostra. Om anderen te vertellen wat deze ziekte inhoudt en hoe daar als gezin mee om te gaan, bemande ze gis teren een kraam op de markt in Den Burg, kosteloos beschikbaar gesteld door de gemeente. Hoewel ze bij die gelegenheid de nodige giften voor het MS Fonds ontving, hoopt ze op nog meer animo. Wie alsnog wil collecteren of een dona tie wil doen of op zoek is naar meer informatie kan bij haar terecht via tel.'322458 of 06-54301951. Een bedrag storten kan ook op giro 5057, ten name van Nationaal MS Fonds in Maassluis. Wij willen u allen hartelijk danken voor de vele reacties die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn lieve vrouw, moeder en oma. Familie Veldwisch Onze droom, Een kind Ons kind, Een droom Anna Thea Kiera is geboren op 16-11-2008. Ze weegt 3200 gram en is 49 cm. Marcel en Silvia de Ridder Kogerstraat 56 1791 ET Den Burg 06-29568834 Wilt u beschuit met muisjes komen eten, laat het ons dan even van tevoren weten. een primaire waterkering betaalt, omdat we in hun opdracht uitvoeren, maar als waterschap moet je voor financieren en dan heb je te maken met de rentelasten,"zeker als het rijk wat later over de brug komt.' Willem Grisnigt bij het polderhuis op de Vismarkt waar hij dertig jaar geleden als waterschapsbestuurder begon. Tot verrassing van zichzelf en veel anderen werd hij in 1978 in een uur tijd lid van het bestuur van het Waterschap Texel. Na dertig jaar stopt hij met het werk als bestuur der bij het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. 'Het is met pijn in het hart, maar ik ben bijna zeventig en je kunt niet altijd blijven zitten.' Een belangstellend gesprek over het waterschap en een handtekening voor een kandidaat-hoofdingeland, daar begon het in 1978 mee. 'Er was in het bestuur een plaats vrij gekomen in de categorie gebouwd en ik werd gevraagd of ik die kan didaat wilde steunen. Een uur vóór de stemming bleek echter dat hij helemaal geen kandi daat kon zijn, omdat zijn zwager al in het waterschapsbestuur zat. Ik werd toen gebeld met de vraag ik geen kandidaat wilde zijn, omdat ik belangstelling had in het water schap. De mensen die de andere kandidaat hadden gesteund, zijn ook gebeld en zij hadden er geen moeite mee dat' ik het werd.' Een garagehouder in het water schapsbestuur, destijds vooral een organisatie van de landbouw, leek even bijzonder maar was in de prak tijk geen enkel punt. 'Mijn schoon vader had nog in het bestuur van de Dertig Gemeenschappelijke Polders gezeten en ik heb ook familie in de landbouw, dus het was al snel goed. Maar het wekte ook verbazing. Veel mensen dachten aanvankelijk dat het een neef van mij was die in het waterschap was gekozen.' Grisnigt begon als hoofdingeland (vergelijkbaar met een raadslid) en werd vier jaar later heemraad (ver gelijkbaar met een wethouder). Dat bleef hij tot 1994 toen het water schap opging in Hollands Kroon. Ook daar werd Grisnigt heemraad,, totdat er opnieuw een reorganisatie plaatsvond en het huidige hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier ontstond. Daar is Grisnigt sinds de verkiezingen in 2003 weer hoofdingeland. Hij begon onder dijk graaf Marius Roeper, gevolgd door Jacques Dijt, Simon Steltenpool (Hollands Kroon) en de laatste jaren oud-staatssecretaris Monique de Vries (Hollands Noorderkwartier). Schaal Het huidige hoogheemraadschap beslaat heel Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, telt 850 arbeidsplaatsen en kent een jaarom zet van circa tweehonderd miljoen euro. Niet bepaald de schaal meer waarop Grisnigt dertig jaar geleden begon. 'Bij waterschap Texel werkte destijds veertien man en we hadden omzet van 4,5 miljoen gulden. Als bestuur kwamen we nog wekelijks op dinsdagavond bij elkaar bespra ken we elke sloot en dam. Tegen woordig wordt er minder vergaderd en bestuur je veel meer op hoofd lijnen.' Texel kent door de schaalvergrotin gen geen eigen waterschap meer, maar volgens Grisnigt is het goed dat de waterschappen groter zijn gewor den, met name omdat het aantal taken is toegenomen. 'De zuivering van rioolwater is erbij gekomen en we hebben meer taken gekregen bij het veilig houden van primaire en secundaire waterkering. Het zou nu ondoenlijk zijn geweest als een waterschap Texel de verbetering van de Waddendijk en het Molwerk had moeten betalen. Daar is vijftig tot zestig miljoen euro mee gemoeid. Dat had een klein waterschap nooit kunnen opbrengen. Nu worden die kosten verspreid en betaalt bijvoor beeld ook iemand uit Alkmaar mee. Het is wel zo dat het rijk uiteindelijk de kosten van de verbetering van Regio Door de schaalvergroting is het volgens Grisnigt belangrijk dat het waterschapsbestuur mensen uit zoveel mogelijk regio's kent. 'Dat hebben we (hij en Arie Lap, red.) de afgelopen jaren gemerkt als er over Texel werd gesproken. Je hebt een streepje voor als je praat over een gebied waar je zelf vandaan komt, dan wordt er extra naar je geluisterd. Dat heeft geholpen bij de plannen om alle riolering via Everstekoog te laten lopen en om op die plek nieu we kantoorruimte te realiseren voor de mensen die nu nog in units in Oudeschild zitten. Het was belang rijk dat we bij die zaken een Texels geluid konden laten horen, vooral bij de mensen die zich afvroegen of de investeringen op Texel wel nodig waren. Als bestuurder ben je uiteindelijk niet degene die het regelt, maar je kunt wel een tandwiel in het gro tere geheel zijn. We hebben plannen voor Texel continu gesteund en dat heeft geholpen bij de investeringen. Andersom werkt het ook zo. Een waterplas bij bijvoorbeeld Purmerend zegt mij niks, dus dan luister ik met belangstelling als een bestuurder uit die regio daar iets over zegt. Op die manier sluit je compromissen.' Verkiezingen Grisnigt is benieuwd hoe de ver kiezingen, die tot en met dinsdag 25 november duren, gaan verlopen omdat er voor het eerst op partijen wordt gestemd en niet meer op per sonen in verschil lende categorieën. 'Ik vraag me af of mensen volgens vertrouwde partij lijnen stemmen of dat ze toch kiezen voor iemand uit hun eigen gebied. Op Texel hebben we nu één kandidaat (Arie Lap, red.) en dat is gunstig. Als je met meerdere kandidaten zou zijn geweest, was er het risico dat je elkaar stemmen afvangt en niemand kans maakt.' Bij de vorige verkiezingen kende Texel een opkomst van bijna 50 procent (het dubbele van het gemid delde) wat ertoe leidde dat zowel Grisnigt (gebouwd) als Lap (inge zetene) in het bestuur van Hollands Noorderkwartier belandde. Grisnigt: 'Je merkt daaraan dat het water schap op het platteland meer leeft dan in een stad. Als je daar een bui regen hebt, verdwijnt het water via de dakgoot en ben je er vanaf. Een

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3