i Sint moet schimmel even missen Eilanden zetten Texel op afstand Cjrom Twartsjexeh in het harL, Topjaar voor Texelse telers suikerbieten Hoofd Ontwikkeling niet meer in functie EP: Roterende energy |J Ball stuk na Nieuwe plannen uitgewerkt Toch rookverbod in De Kombuis Uitbater zwicht voor dreigende taal minister -*-Jui-.-'? 'li texelse'Scourant BEZORGER texelseÜcourant Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12327 VRIJDAG 21 NOVEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 2008 gaat voor de telers van sui kerbieten als een topjaar de boe ken in. Het suikergehalte van 17,7 procent stemde tot tevredenheid en met een gemiddelde opbrengst van 70 ton netto per hectare was de suikeropbrengst per hectare van recordomvang. Texel heeft de gewoonte dat het sui kergehalte in de bieten gemiddeld aanzienlijk hoger is dan elders. Met 17,7 procent stak Texel dit jaar wel iswaar niet met kop en schouders boven de rest uit, in verhouding tot andere jaren mogen de akkerbou wers zeker niet klagen. De oogst van gemiddeld 70 ton was in ieder geval hoger dan de 68,4 ton van vorig jaar. De gunstige groeiom- standigheden in mei, september en oktober gaven volgens Ron Blan kevoort van de Suikerunie waar schijnlijk de doorslag. De gemid delde suikeropbrengst per hectare ligt tussen de 12 en 13 ton. Waar door de opkoopregeling vorig jaar nog werd gevreesd dat de opper vlakte suikerbieten op Texel zou teruglopen, waardoor de teelt in gevaar zou kunnen komen, is het tegendeel het geval. Weliswaar ver kocht één bedrijf z'n bietenquotum, andere Texelse bedrijven kochten juist aan. Hierdoor en doordat de oppervlakte iets mocht worden ver ruimd, groeide de teelt van 510 naar 540 hectare. Door de natte herfst bedroeg de hoeveelheid tarra (grond en andere verontreiniging) dit jaar 12,5 tot 13 procent, want nog altijd 1 tot 1,5 procent lager is dat elders. De totale Texelse oogst omvat 40.000 tot 42.000 ton, gelijk aan ongeveer 40 scheepsladingen. De gemeente heeft gisteren bekendgemaakt dat Mimi Eelman haar functie als hoofd van de afdeling Ontwikkeling niet meer vervult. Er is overleg gaande over de ontstane situatie. Mimi Eelman haalde de publiciteit toen ze vorig jaar als hoofd van de sectie Ruimte (Ontwikkeling, Ver gunningen en Toezicht) door het managementteam van de gemeen te werd genomineerd voor de titel van Jonge Ambtenaar van het Jaar 2007. In de aanbeveling werden haar onder meer creativiteit, lef en bereidheid tot het nemen van risico's toegedicht. Zelf omschreef ze haar stijl van leidinggeven als 'behoorlijk direct' en haar aanpak 'onconven tioneel'. Zo liet ze medewerkers spijkers slaan, om de creativiteit Sneeuwuil Groot, wit met een beetje grijs, gele toendra-ogen, bolle kop. Je moet toch als vogelaar toch wel een grote uil zijn om deze niet te herkennen. Haar komst is een grote eer voor ons eiland, en al die publiciteit! is goed vóór Texel. Maar het beest hoort niet hier. Toegegeven, de meest toendra-achtige landschap pen die we hebben liggen achter Oosterend en bij De Cocksdorp. De grote toestroom aan telescopen en zwaar geschapen camera's hebben uiteraard minder met wetenschap dan met verdrongen jachtdrift te maken. Een kniesoor die daarover valt, maar ik heb wel een paar vragen aan de vogelaars. Wat zou zo'n uil nou van jullie vinden? En kan deze Hedwig gelukkig zijn op Texel? Woelmuis HARDE WIND... WAT EEN WERVELENDE Energie zit er TOCH IN DIE BAL te prikkelen. Haar aanpak was niet onomstreden en over haar stijl en aanpak verschilden de meningen. In januari reisde een bus collega's met haar mee naar Utrecht, waar de verkiezingen werden gehouden. Ze won niet, maar beschouwde het wel als een leerzame ervaring. Na een interne reorganisatie bij de gemeente werd ze hoofd van de afdeling Ontwikkeling, met als werkterrein ontwikkeling, projecten en grondzaken. Deze functie vervult ze inmiddels niet meer. De reden is niet bekend en ook het persbericht dat de gemeente uitgaf verschaft geen duidelijkheid. Over personele kwesties worden geen mededelin gen gedaan. Wel wordt aangegeven dat het besluit niet in relatie staat tot bijvoorbeeld verwikkelingen rond de CPO (Collectief Particulier Opdrachtgeverschap) of de krediet crisis, waarmee de gemeente recent in het nieuws kwam. Er is overleg gaande, maar omdat Eelman ziek is zijn de uitkomsten nog niet dui delijk. Wethouder bezig met werkgroep Diverse partijen in Oosterend zijn uitgenodigd deel te nemen aan een nieuwe verbrede werkgroep daarin om nader te praten over het dorpsontwikkelingsplan. Wethouder Marian Merkelbach heeft de afgelopen dagen gesproken met verschillende organisaties en bewe gingen in het dorp en gevraagd vertegenwoordigers af te vaardigen voor de werkgroep. Bedoeling is dat daarin 'mét elkaar in plaats van óver elkaar wordt gesproken' zodat de neuzen in het dorp weer dezelfde kant op gaan. De wethouder ging daarmee aan de slag nadat het college onder druk van de politieke partijen het dorps ontwikkeling had teruggetrokken uit de laatste raadsvergadering. Burgemeester Han ter Heegde van Heerhugowaard wordt voorzitter van de brede werkgroep. Hij was ook voorzitter van de Taskforce Ruimte die vorig jaar bekeek op welke manieren diverse vraagstuk ken in Oosterend in één plan konden worden ondervangen. De gemeente neemt naast de faciliterende rol de komende tijd bewust een terug houdende rol in, zodat Oosterend zelf de gelegenheid heeft nog eens over het dorpsontwikkelingsplan te spreken. De wethouder heeft de betrok kenen gevraagd wel meteen van start te gaan, zodat de kwestie niet te lang blijft liggen. Het dorpsont wikkelingsplan staat nog niet op de agenda van de eerstkomende raadsvergadering die op 2 decem ber wordt gehouden. Het kan wel worden aangekaart bij de dorpen ronde. Burgemeester en wethou ders zijn volgende donderdag in De Bijenkorf voor de jaarlijkse vergade ring met de dorpscommissie. Drie Zwarte Pieten probeerden van de week 'stiekem' het paard van Sinterklaas wit te schilderen, maar werden betrapt. Ze besloten hem toch maar bruin te laten. (Foto je Sinterklaas rijdt morgen bij zijn aankomst in Oudeschild voor de verandering op een bruin paard in plaats van zijn vertrouwde schim mel. De Zwarte Pieten hebben per onge luk een verkeerd paard meegeno men uit Almere waar de Sint vorig week afmeerde. Niet Amerigo, het vaste paard van Sinterklaas, maar de wat onbekendere Africo is naar Texel gebracht. De Pieten hadden .da misser nog willen verdoezelen door Africo stiekem wit te schil deren, maar ze werden jammerlijk 'betrapt' toen ze in een schuur met de witkwasten in de weer waren. Na enkele diepe overpeinzin gen besloten ze Africo toch maar gewoon bruin te laten. Volgens een van de Pieten zou Sinterklaas het eigenlijk ook niet leuk vinden als ze hem voor de gek zouden houden. 'Sinterklaas houdt niet van liegen. We doen dit jaar dus maar een keer een bruin paard en dan volgend jaar De vier Friese Waddeneilanden hebben onder de naam 'VAST op Koers' plannen voor een nieuw samenwerkingsverband uitge werkt. Texel maakt daar niet meer direct deel van uit, maar kan nog wel aansluiten in de vorm van een arrangement. De burgemeesters Bert Swart (Schiermonnikoog) en Jurrit Visser (Terschelling) komen maandag naar Texel om tekst en uitleg te geven over de koers die Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermon nikoog voor ogen hebben. De vier zijn zelfstandig verder gegaan met intensievere samenwerking nadat Texel daar niet mee had ingestemd. Ze hebben min of meer de plannen uitgewerkt waar Texel zich niet in kon vinden. De Friese eilanden zeggen echter nog steeds met Texel te willen blij ven optrekken en hebben daarom een 'arrangement' opgesteld. Dat moet er toe leiden dat Texel en de andere eilanden kunnen blijven samenwerken als het om de 'klas sieke OOW-taken' gaat zoals een meerderheid van de Texelse raad voor ogen heeft. Onder de klassieke OOW-taken wordt samenwerking verstaan op het gebied van bij voorbeeld volkshuisvesting, Natura 2000, werkgelegenheid of de Wad denzee en andere gezamenlijke aangelegenheden.. Het moet er in de praktijk op neer komen dat een versterkt secreta riaat in Harlingen (waar Texel zich niet in kon vinden) beleid voor der gelijke zaken voorbereidt, waarna de Friese eilanden zich daar geza menlijk in de Eilander Raad over buigen en Texel zich er apart over buigt. De raden van de vier eilanden zijn bereid delen van hun bevoegd heden aan de Eilander Raad over te dragen, zodat er een verlengd lokaal bestuur ontstaat. De eilanden bekijken nog op welke wijze dat in de Gemeenschappelijke Regeling, de basis onder het huidige samen werkingsverband De Waddeneilan den kan worden geregeld. Het arrangement voor Texel is niet vrijblijvend: er wordt vanuit gegaan dat dat zo'n €150.000,- per jaar gaat kosten. Lees verder op pagina 9 Ingrid Hennink van café De Kom buis heeft besloten zich toch aan het rookverbod te houden. Ze is gezwicht voor dreigende taal van de minister, die zegt overtredin gen als economisch delict aan te merken. Hennink was één van de eerste Texel se horecaondernemers die de strijd aanbonden met het landelijke rook verbod in horecagelegenheden. Ze ging zelfs zover roken in de avond uren openlijk toe te staan. Het risico te worden bekeurd, nam ze voor lief. Om een eventuele bekeuring te kunnen betalen, vroeg ze rokers - op vrijwillige basis - een 'boetepot' te vullen. Ook nadat controleurs had den geconstateerd dat het rookver bod in De Kombuis werd ontdoken en haar een boete oplegden van €300,-, bleef Hennink volharden. In de Texelse Courant van dinsdag 11 november verklaarde ze nog: 'Ik heb een advocaat in de arm genomen en bezwaar gemaakt. Dat blijf ik doen.' Woensdag besloot ze alsnog het verbod te accepteren. Reden was een bericht van haar advocaat, die waarschuwde dat de minister roken als economisch delict wil aanmer ken. Dat maakt het de overheid mogelijk harder te straffen. Al bij één overtreding kan een geldboete van maximaal €18.500,- worden opge legd. Ook is het mogelijk het café een jaar lang te sluiten of de vergun ning voor ten hoogste twee jaar in te trekken. 'Dat wordt me te gek. Dat is een risico dat ik niet wil nemen', zegt Hennink. Hennink is niet bang dat ze alsnog hard wordt gestraft voor de in augustus geconstateerde overtreding. 'Ik heb al een boete van €300,- gekregen. En volgens mijn advocaat kan dezelfde overtreding op basis van de Tabakswet dan niet óók nog als economisch delict wor den aangemerkt.' Meer over het rookverbod op pagina 5. Gemeente Texel Werving dorpscommissie Den Burg 0p de eerste oproep in september voor de oprichting van een dorpscommissie in Den Burg hebben 8 personen gereageerd. Om de oprichting van de dorpscommissie verder vorm te geven wordt op dinsdag 25 november om 20.00 uur een kennismakingsbijeenkomst gehouden in de kantine van gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat 7. De bespreekpunten van deze bijeenkomst zijn o.a. Kennismaking Voorlichting over inhoud en betekenis van de dorpscommissie Voorlopige samenstelling Vervolgafspraken Wij roepen belangstellenden op om bij deze bijeenkomst aanwezig te zijn. Indien u vragen en of opmerkingen heeft of u wilt aanmelden kunt u zich wenden tot de heer P. Bolier van Gemeentewerken, contactpersoon voor de dorpscommissies. Telefonisch bereikbaar via nummer 362291 of per e-mail: pbolier@texel.nl. Wij rekenen op een grote belangstelling. Het College van B&W Stormbal Bijna had het bestuur van de Maar tenskerk uit Oosterend de oude stormbal bij een zolderopruiming deze week naar vuiloverslag De Hamster in Oudeschild gebracht. Maar men bedacht zich en schonk het ruim vijftig jaar oude exemplaar aan het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Pagina 6 Bunkerwandeling Met de computer een virtuele wan deling maken door de telefoonbun ker bij Texla, waarbij door middel van beeld en geluid het dagelijks leven van de manschappen in de bunker wordt geschetst. Dat is wat de stich ting Texels Museum wil bereiken met het project Digitale bunkerwande ling. Pagina 7 Frans Zegel Ontelbare keren heeft hij al moeten uitleggen hoe het zit: een eige naar die Schellinger heet, die een (familie)bedrijf runt met de naam Frans Zegel. Wellicht dat dit inter view met aannemer Siep Schel linger, die 25 jaar geleden in Oude schild voor zichzelf begon. Pagina 9 (Advertentie) weer een schimmel.' De Pieten baalden er een beetje van dat ze al vóór de aankomst van de Sint op het eiland zijn gezien. 'Dat mag eigenlijk niet. Maar we gaan van te voren altijd even langs om te kijken of alles in orde is voordat de Sint aankomt. Normaal ziet alleen niemand dat.' De goedheiligman arriveert morgen (zaterdag) rond 12.30 uur met de pakjesboot in de haven van Oudeschild. Het pro gramma begint om 12,00 uur. Extra vergadering gemeenteraad De gemeenteraad komt woensdag 26 november bijeen voor een extra (brede) commissievergadering. Op de agenda staan onder meer de reactie van het college op het rap port van de Rekenkamercommissie, het voorstel van het college naar aanleiding van de motie Moeilijke tijden en nadere richtlijnen over de uitvoering van het treasurystatuut. Wij zoeken met spoed een die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in de omgeving De Cocksdorp Hier wonen ongeveer 60 abonnees. De kranten worden dinsdag en vrijdag bij u thuis bezorgd En een bezorger voor de wijk Rozen dijk van Pontweg tot Fonteinsweg Hier wonen ong. 35 abon nees, de kranten kunnen op dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur a/d Spinbaan wor den opgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Cou rant aan de Spinbaan. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Voordeelland www.OGOGOnu.nl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1