De jungle of de dierentuin in New York? TEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild ma Magna Carta neemt afscheid in Klif 12 Orgel in gebruik genomen Agenda TESQ DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Film VRIJDAG 21 NOVEMBER 2008 Subsidie voor aanpassingen tuin Mensen die hun tuin geschikt wil len maken voor de instandhou ding van bijvoorbeeld de gewone dotterbloem, de waterspitsmuis, de bittervoorn, de groene glazen maker, de graafwesp of de ijs vogel, kunnen daarvoor subsidie aanvragen bij de provincie. De subsidieregeling geldt voor der tig soorten planten en dieren. Op de website van de provincie (www. noord-holland.nl) en van Landschap Noord-Holland (www.landschap- noordholland.nl) is een rapport te vinden waarin de soorten staan beschreven en welke maatregelen kunnen worden getroffen. Daarbij valt te denken aan de aanplant van riet, het aanleggen van ondiepe vlakke oevers en het creëren van nestgelegenheid door het aanleg gen van schuilplaatsen. Particulie ren kunnen tot 100 procent subsidie krijgen. Aanvragen kan nog tot het eind van het jaar, tot het subsi dieplafond is bereikt. Mensen die advies willen over het aanvragen van de subsidie, kunnen terecht bij Landschap Noord-Holland, tel. 088- 0064444. Argentijnse tango Oud-Texelse Marieke Timmer geeft zondag 23 november met haar dans partner Hugo Buiten een workshop en demonstratie Argentijnse tango in hotel Den Burg aan de Emmalaan in Den Burg. De workshop, belegd door TexelTango, wordt gehouden van 16.00 tot 17.00 uur. Na afloop geven Buiten en Timmer, die een dansschool in Rotterdam hebben, op enkele bekende tangonummers hun interpretatie van de Zuid-Ame rikaanse dans. Na de demonstratie kunnen de deelnemers tot 21.00 uur vrij dansen op muziek van DJ El Ruido. Deelname aan de workshop (inclusief toegang tot het dansen) kost €15,-. Alleen meedoen aan de salon (het dansen) kost €5,-. Vergadering Texel'94 W Texel'94 houdt maandag 24 november de algemene ledenver gadering. Op de agenda staat onder meer de benoeming van een nieuwe secretaris, als opvolger van de over leden Jan Raven. Het bestuur heeft René Guldemond, thans secreta ris van de jeugdcommissie, bereid gevonden deze functie te aanvaar den. De vergadering wordt gehouden in kantine De Kletskeet en begint om 20.00 uur. Vr. 21 02.06 en 14.40 u. Za. 22 03.04 en 15.47 u. Zo. 23 04.05 en 17.07 u. Ma. 24 05.25 en 18.05 u. Di. 25 06.24 en 19.10 u. Wo. 26 07.05 en 19.55 u. Do. 27 07.50 en 20.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 27 november nieuwe maan Vrijdag 21 november doodtij. Zondag 23 november zon op 8.13, zon onder 16-39 uur. DE ZEESTER TX35 GARNALENVISSEN EN... NAAR DE ZEEHONDEN WINTERPROGRAMMA Woensdag, zaterdag en zondag af vaart om 12.00 uur (haven Oudeschild) Plaatskaarcen: verkrijgbaar aan boord www.texel44. Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Winterprogramma: woensdag, zaterdag en zondag vanat 14.00 uur tot 16.00 uur Reserveren: 06 -51105775 Ons schip heeft een ruime, verwarmde salon consumpties verknjgbaar. 8,00 p.p. 7 3- 10 jaar 7, 0 Ook voor feesten en partijen beschikbaar. Info en boeken: A. Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje Uit Actief voor Texelaar en toerist Op hun afscheidtournee Time for the leaving doen de muzikanten van Magna Carta ook Texel aan. Dat gebeurt vrijdag 28 novem ber, wanneer de Britse band een optreden verzorgt in theater Klif 12 in Den Hoorn. Met een bijna 40-jarige historie is Magna Carta de langst spelende akoestische groep ter wereld. Linda en Chris Simpson, die de vaste kern vormen, speelden in talloze concertzalen, van de Royal Albert Hall tot in Katmandu, en verkochten meer dan 8 miljoen platen, CD's en DVD's. 'Maar het gaat natuurlijk niet om die aantallen: de optredens van Magna Carta zijn zonder uitzondering een traktatie voor muziekliefhebbers', roemen de fans. 'Twee akoestische gitaren gecombineerd met twee uit- pende muzikale genres, zoals coun- zonderlijke stemmen zorgen voor try, folk en ballads. Iedere emotie yfÜSïS» O een uniek geluid.' Het duo mengt humor en verhalen over hun ervaringen met uiteenlo tussen een lach en een traan komt aan bod. Het optreden in Klif 12 begint om 20.30 uur. De entree bedraagt €14,-. Een diner vooraf is mogelijk (reser veren in dat geval gewenst: tel. 319633). In het atelier van Charles Janko aan de Witteweg in Den Hoorn wordt zaterdag 29 november het gerestaureerde en omgebouwde orgel uit de voormalige gere formeerde kerk in Oosterend in gebruik genomen. Zondag 30 november wordt een open dag gehouden, tijdens welke drie kor te orgelbespelingen plaats heb ben. Sinds de verhuizing uit de kerk heeft het orgel enkele grondige wijzigin gen ondergaan. Als eerste werden de nodige restauratiewerkzaamhe den aan de pijpen verricht en werd het hele orgel opnieuw geïntoneerd. Daarbij werd de vrij scherpe klank die het orgel in de kerk had, omge bogen naar een milder geluid, dat meer geschikt is voor gebruik in de kleine ruimte én beter aansluit bij het oorspronkelijke geluid, zoals het orgel na de bouw in 1908 moet hebben geklonken. Of dat helemaal gelukt is, is de vraag, want tijdens een uitbreiding in 1959 is er veel aan het orgel veranderd. De orgelkast is door Janko volledig gerestau reerd en geschilderd in een nieuwe kleurstelling met marmerimitatie en lijstwerk met bladgoud. De ingebruikname is alleen toe gankelijk voor genodigden. Andere belangstellenden zijn zondag 30 november welkom tijdens de open dag. Deze duurt van 13.30 tot 17.30 uur, met orgelbespelingen om 13.30, 15.00 en 16.00 uur. Toneelclub Eierland zoekt leden Babymassage In het Ganeshacentrum aan de Nieuwstraat in Den Helder verzorgt Linda van der Wal in december een cursus babymassage. De cursus bestaat uit drie bijeenkomsten, op de zaterdagen 6, 13 en 20 decem ber, steeds van 10.00 tot 11.30 uur. Babymassage is geschikt voor kinderen van zes weken tot onge veer negen maanden. Volgens de cursusleider is masseren is een goede manier om intensief contact met een baby te maken. Het geeft een gevoel van liefde en geborgen heid en werkt ontspannend. Deel name kost €46,50, leden van het Servicepakket van Omring beta len €42,-. Aanmelden kan via tel. 0223-650135 of via e-mailadres gezondheidswijzer@omring.nl. Sinterklaas voor goede doelen Wie Sinterklaas op bezoek wil heb ben en daarmee het goede doel wil steunen, kan contact opnemen met Henk en Gea Beijert. Zij regelen de bezoekjes van de Goede Doelen Sint. Deze komt voor €25,- een half uur op bezoek, de opbrengst gaat naar de stichting Samen Lappen die vakanties verzorgd voor gezinnen die het moeilijk hebben. De Goede Doe len Sint is te boeken via tel. 315058 en via www.goededoelensint.tk. stuk op de planken te brengen Toneelgroep Eierland hoopt in april een 'We hebben geen school meer, geen jeugdclub. Er is al zoveel verdwenen uit Eierland. Het zou wel erg jammer zijn als de toneel club ook nog ophoudt te bestaan. Daarom hebben we dringend behoefte aan nieuwe leden.' Ze noemt het zelf een 'brandende oproep', Lindy Stroo van Toneel club Eierland. Het gezelschap heeft steeds meer moeite voldoende spe lers te vinden om een stuk op de planken te brengen. 'Van een echte club kun je niet eens spreken. Elk jaar bellen we een rondje, om te vra gen wie het leuk vindt mee te spe len. Dit keer komen we niet verder dan twee mannen en vier vrouwen. Dat is eigenlijk te weinig.' Hoge eisen stelt Toneelclub Eier land niet aan de leden. 'Ervaring is niet nodig. Het gaat om de lol en de gezelligheid van het spelen met een kleine groep in een kleine zaal. Veel mensen zien er tegenop een grote rol te moeten leren. Maar als je met een man of tien bent, kun je ook eens een stuk kiezen waarin iedereen wat minder tekst heeft. Bovendien hoef je dan ook niet ieder jaar te spelen. We hopen daarom op veel nieuwe leden. Hoe meer, hoe beter De repetities gaan begin januari van start. Bedoeling is in april een stuk op te voeren. Belangstellenden kun nen voor meer informatie terecht bij Lindy Stroo (tel. 311270 of e-mail strootex@wanadoo.nl) en Saskia Slot (tel. 311400). Mercurius Prof. dr. C. de Jager geeft vrij dag 28 november in De Slinger bij Ecomare een lezing over Nieuwe inzichten over de planeet Mercurius. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €5,-. Bibliotheek in Sinterklaassfeer De Texelse bibliotheek heeft net als voorgaande jaren boeken ingepakt voor de klanten. Het zijn geen Sinterklaascadeautjes om te houden, maar boeksurprises die ze mogen lenen. Klanten lenen een ingepakt boek, zonder te weten wat voor werk er mee naar huis gaat. Er kan een liefdesverhaal in het pakje zitten, een thriller, oorlogsboek, reisver haal of een waar gebeurd egodocu ment. Vaak kiezen leners iets uit een voor hen bekend genre, nu laten ze zich verrassen. De bibliotheek pakt nieuwe boeken in, maar ook oude re titels, bekende en onbekende schrijvers of boeken die het perso neel zelf met plezier gelezen heeft. Op deze manier worden leners geïn spireerd eens heel andersoortige boeken te lezen Uit de reacties van vorige jaren blijkt dat lezers zich maar al te graag laten verrassen en zich willen verbazen. En daar is de Sinterklaastijd uiter mate geschikt voor, redeneren de medewerkers van de bibliotheek. Er zijn niet alleen pakjes voor vol wassenen. maar ook voor de jeugd. Deze zijn onderverdeeld in drie cate gorieën (6 tot 9 jaar, 9 tot 12 jaar en 12 jaar en ouder). Voor kinderen zijn ook veel boeken met Sinterklaas verhalen te leen. Sinterklaas in Oosterend Na zijn aankomst in Oudeschild maakt Sinterklaas zaterdag ook zijn opwachting in Oosterend. Om 14.00 uur verzamelen zich de kin deren voor dorpshuis De Bijenkorf, vanwaar zij in optocht naar het brandweerhuisje aan de Achtertu ne vertrekken, waar de Sint wordt opgewacht. Voorafgegaan door Excelsior wordt een rondgang door het dorp gemaakt, die weer eindigt bij De Bijenkorf, waar Sinterklaas officieel wordt welkom geheten Jaap de Graafbokaal In manege Akenburg wordt zon dag 23 november de tweede wed strijd om de Jaap de Graafbokaal gehouden. Om 10.00 uur gaan de achttien deelnemende menners van start voor een vaardigheidsproef en een dressuurproef. De prijsuitreiking volgt direct na afloop, rond 16.00 uur. Publiek heeft gratis toegang. Themadienst De baptistengemeente houdt zon dag 23 november een dienst met als thema Vergeving bevrijdt! De dienst, die om 19.30 uur begint, wordt gehouden in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg. De overdenking wordt verzorgd door ds. Wesseling, de eigen predi kant, muzikale medewerking wordt verleend door The Messengers. Vrijdag 4 november: In de kantine van Texel'94 in Den Burg gaat om 19.00 uur de 25ste editie van de Wampex van start. Om 19.27 uur begint op Nederland 1 een uitzending over de cafébrand in Volendam. met informatie over brand preventie die ook voor Texelse hore caondernemers van belang kan zijn. Cinema Texel vertoont The 40 year old virgin (aanvang 19.00 uur), Johan (19.15 uur), Pride Prejudice (21.30 uur) en Bewitched (21.45 uur). Zaterdag 5 november: Vrijwilligers werken van 10.00 tot 16.00 uur aan het onderhoud van het Doolhof op de Hoge Berg. Informatie bij EcoMare, tel. 317741. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Fanfarefestival in de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. Met medewer king van alle Texelse fanfarekorpsen. Aanvang 20.00 uur. Hans Dulfer treedt op in Question Plaza in Den Burg. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Toegang €5.- Cinema Texel vertoont Het paard van Sinterklaas (aanvang 14.00 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Wallace Gromit (14.15 uur), Madagascar (16.15 uur). The 40 year old virgin (19.00 uur), Johan (19.15 uur), Pride Prejudice (21.30 uur) en Bewitched (21.45 uur). Zondag 6 november: Om 10.00 uur begint in de doopsge zinde vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg een 'vriendendienst', voor gemeenteleden en andere belangstel lenden. Vandaag wordt in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn het Eenakterfes tival gehouden. Met zeven voorstel lingen van Texelse gezelschappen. Aanvang 14.00 uur. Volgende week wordt het festival herhaald. Cinema Texel vertoont Het paard van Sinterklaas (aanvang 14.00 en 16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Wallace Gromit (14.15 uur), Madagascar (16.15 uur), Pride Pre- Vrijdag 21 november: In Tusse de Banke aan de Groene- judice (20.15 uur) en The 40 year old virgin (20.30 uur). Maandag 7 november: In het kader van de jaarlijkse dor penronde vergadert het college van burgemeester en wethouders met de dorpscommissie van De Koog. Cinema Texel vertoont The 40 year old virgin (aanvang 19.00 uur), Johan (19.15 uur), Pride Prejudice (21.30 uur) en een sneak preview (21.45 uur). Dinsdag 8 november: Bij de Texelse Ambachtelijke Choco latier Looyer (Spinbaan 1a, Den Burg) wordt bij voldoende belangstelling van 14.00 tot 17.30 uur een cursus bonbons maken gehouden. Kosten €15,-. Opgave via tel. 313179. Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een coopertest, geor ganiseerd door Sportservice Texel en Atletiekvereniging Texel Deelname is gratis en staat open voor iedereen. Om 19.30 begint in de brandweer kazerne aan de Bernhardlaan in Den Burg een informatieavond over het PHH-gebouw. In Tusse de Banke op de Groeneplaats begint om 20.00 uur een bibliotheek- avond van de Histonsche Vereniging. Tevens komt de afdeling stambomen bijeen. Cinema Texel vertoont Pride Preju dice (aanvang 20.15 uur) en The West Side Story (20.30 uur). TESO zet maandag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. De veerdienst verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn die dag uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Van 1 november tot en met 31 december is op elke dag van de week het daltanef van kracht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Work talaia Project 3 T>n\arex Sommeltjespop in bergen Nepal Via via kwam Jeroen Schoo, orga nisator van Sommeltjespop, in het bezit van bijgaande foto, gemaakt in de bergen van Nepal. Het shirt werd uitgegeven ter gelegenheid van de tweede editie van het festi val in De Waal. Hoe de man op de foto eraan komt, is onbekend. 'Nie mand, zelfs de man of de vrouw met de camera niet, weet wie de meneer in het shirt is. Een eeu wig raadsel, hopelijk gevolgd door mythevorming', schrijft Schoo de redactie. Beeldbank archeologische vondsten Provinciale Staten gaat de moge lijkheid onderzoeken om een beeldbank op te zetten voor door particulieren en amateurarcheo logen gevonden voorwerpen en sporen. Dit naar aanleiding van een motie die maandag werd ingebracht door statenlid Greet Blokker (PvdA). Behalve door archeologen in over heidsdienst worden ook veel vonds ten gedaan door particulieren en amateurarcheologen. Deze vonds ten worden nog niet centraal vast gelegd. Historische verenigingen en archeologische werkgroepen in de provincie houden regelmatig publieksbijeenkomsten, waar parti culiere vondsten worden getoond. Deze hebben echter pas waarden als de vindplaats bekend is en wordt geregistreerd. Statenlid Blokker heeft het College van Gedeputeerde Staten verzocht te onderzoeken of in samenwerking met de historische verenigingen een provinciale beeld bank kan worden opgezet. Dat deed zij tijdens de behandeling van de Cultuurnota 2009-2012. Zowel de Cultuurnota als de motie werd door de staten aangenomen In Cinema Texel draait deze week de Nederlands gesproken anima tiefilm Madagascar 2, het vervolg op het succesvolle eerste deel uit 2005. Hoofdpersonen zijn opnieuw de dieren uit Central Park Zoo in New York. Wanneer ze in een oud. neergestort vliegtuig stappen, dat zogenaamd is gerepareerd door de pinguïns, gaat het helemaal mis. Ze storten neer en komen terecht in een wildreservaat in Afrika. Daar ontmoeten ze voor het eerst hun soortgenoten uit het wild en ont dekken ze de verschillen tussen de jungle en de Afrikaanse vlaktes. Grote vraag is natuurlijk of Afrika leuker is dan de dierentuin in New York. Anubis het Pad der 7 Zonden is de verfilming van de populaire tv- serie van Nickelodeon. Daarin gaan de bewoners van Het Huis Anubis op schoolreisje. Hun tripje wordt bruut verstoord door iets onver klaarbaars. Ze komen in een spook- dorp terecht waar ze op een oude legende stuiten. Wie is Rohan, de graaf zonder hart? En wat betekent de toegangspoort tot het pad der zeven zonden? Als Fabian 's nachts op onderzoek uitgaat, krijgt hij een vreemd voorgevoel. Zijn lieve Nien- ke is met op de afgesproken plek en ook Appie en Jeroen gedragen zich vreemd. En waar zijn Victor en Van Swieten opeens gebleven? Zijn de bewoners verwikkeld geraakt in een vooropgezet spelletje of is er meer aan de hand? Is de liefde tussen Fabian en Nienke sterk genoeg? Kan iedereen zijn zonde overwin nen en doorgaan tot het bittere eind? De meeste andere films in Cinema Texel zijn geprolongeerd, waaronder Quantum of Solace, de 22ste film rond geheimagent James Bond en de tweede waarin Daniel Craig de hoofdrol speelt. Daarin moet 007 na het verraad van Vesper Lynd moeite doen om zijn gevoelens buiten zijn missie te houden. Samen met M (een rol van Judi Dench) onder vraagt hij Mr. White (Jesper Chris- tensen), wiens bekentenissen tot meer inzicht leiden in de complexe afperspraktijken waarmee Lynd te maken had. Een nieuwe ontdekking brengt Bond naar Haïti, waar hij de even mooie als mysterieuze Camille (Olga Kurylenko) ontmoet. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2