Vrouwenkoor schittert in jubileumconcert 'Reis door de tijd met hoog gehalte sentiment' Warm onthaal Sinterklaas op koude haven TEXELSE 2 COURANT Dirigent trots op dames 'Texels Vrouwenkoor een heel goeie club' Asenda TESO oPIENie Wa DINSDAG 25 NOVEMBER 2008 Volop variatie, samenzang, goed pianospel, solo's, passie, mooi aankleding en sfeer, het was allemaal aanwezig op het jubile umconcert van het Texels Vrou wenkoor dat zondagmiddag werd gehouden in de Nederlands Her vormde kerk in Den Burg. Muisstil was het in de uitverkoch te kerk. waar ieders oren waren gespitst om geen noot te missen van het jubileumconcert en waar zangeressen en publiek pas toe gaven aan de kou in hun ledema ten toen de muziek was verstomd. Onder leiding van dirigent Arie Groen zong het 25-jarige koor een klassiek getint repertoire met uit werken van Mendelssohn, Rossini, Schubert, Verdi, Brahms, Bernstein en andere beroemde componisten. Het reper- 'Een heel goeie club', omschrijft dirigent Arie Groen het Texel se Vrouwenkoor dat al 22 jaar onder zijn leiding staat en waar voor hij vanuit zijn woonplaats Schagen elke maandag naar Texel reist om te repeteren. Dat gebeurt met overgave. 'Al kun je nog zo goed noten lezen, als je een stuk niet vaak oefent, dan wordt het niets.' 'Het bevorderen en ontwikkelen van de zangbeoefening in het algemeen en van de zangkunst in het bijzonder', werd in 1983 opgetekend in de oprichtingsakte van het Vrouwenkoor. Wat met een klein groepje begon, groeide uit tot een volwaardig koor dat het liefst vierstemmig zingt, over een indrukwekkend repertoire beschikt en dat niet van halve maatregelen houdt. 'De organisatie is altijd heel hecht geweest', vertelt Groen. Hij volgde 22 jaar geleden Riet Buijs- man op als dirigent en was met een onder de indruk. 'Het niveau was aanzienlijk. Ik raakte daar heel enthousiast van. Er wordt gestreefd naar kwaliteit en dat is voor een dirigent altijd leuk.' Dat kwaliteits- doel gold ook voor de dirigent, want het koor zocht iemand die de benodigde papieren op zak had. Eens per week repeteren de leden samen, maar daar blijft het vaak niet bij. 'De dames oefenen vaak thuis of in kleinere groepjes en tegenwoordig zelfs met behulp van de computer.' Dat houdt wel licht verband met de huidige ver jonging van het koor, waardoor de gemiddelde leeftijd iets is gedaald. Gerepeteerd wordt elke maandag middag. Groen: 'Veel vrouwen werken tegenwoordig, maar de maandagmiddag houden ze vrij.' Het koor zingt het liefst vierstem mig (eerste en tweede sopraan en eerste en tweede alt). Dat het zo goed klinkt, komt - behalve door de serieuze inspanningen en de professionele leiding - doordat de dames hun eigen krachten en beperkingen kennen. Groen: 'leder zingt binnen het eigen stembereik en op de juiste plaats.' toire weerspiegelde de voorliefde van het koor voor klassiek. Werken die het koor in de afgelopen 25 jaar had gezongenen en nieuw ingestu deerde klassiekers. Een reis door de tijd met een hoog gehalte aan sentiment, waarbij het ene moment ingetogen werd gezongen, maar het andere vol overgave en waarbij op zulke momenten de zang van het podium 'spatte'. Het bevestigde dat een grote kwaliteit van het koor schuilt in expressieve stukken uit de opera, zoals La Traviata van Verdi. Wie een oogje hield op de dirigent, zag dat het mede zijn verdienste is dat de vocalisten zich volledig lieten gaan. Een concert met veel dyna miek, waarmee het koor de inspan ningen van 25 jaar verzilverde. Prominent aandeel was er voor soliste Elma van den Dool. Met de komst van deze professional ging een wens van het zilveren koor in vervulling. Ze etaleerde haar kwa liteit en veelzijdigheid en maakte meerdere keren haar opwachting. Als een echte diva steeds in een ander robe of jurk, al naar gelang de rol die ze vertolkte. En soms ook met een knipoog. 'Ik sta hier wel als Hollands welvaren, maar La Traviata die ik vertolk ligt eigenlijk op haar sterfbed.' Indrukwekkend waren ook de gastoptredens van fluitiste Imme Wassink en hoor nisten Marleen Mulder en Wendie Mermet. Veel lof was er ook voor pianiste Annemiek Jasper, al jaren de toonvaste steun en toeverlaat van het koor. Fluitiste Imme Wassink. Met de komst van soliste Elma van de Dool ging een wens van het koor in vervulling. Klaverjasdrive De klaverjasdrive voor het goe de doel te Oudeschild heeft ruim €400,- opgeleverd, goed voor veertig kerstpakketten, samen gesteld en rondgebracht door de SOSA. Mede door de weersomstandighe- Orgelfront In verband met de te verwach ten grote drukte en de beperkte ruimte, wordt de open dag van de stichting Orgelfront in tweeën verdeeld. Zijn zaterdag de (financiële) hel pers en direct betrokkenen welkom om het orgel aan de Witteweg in gebruik te nemen, zondag zijn de andere genodigden welkom van 13.30 tot 14.30 uur. Andere belangstellenden zijn vanaf 14.30 uur welkom, het orgel wordt in ieder geval om 15.00 en 16.00 uur bespeeld. Vergeet niemand. den was de opkomst niet zo groot, maar de aanwezige kaarters heb ben flink in de buidel getast en veel loten gekocht. Martien Visser en Bennie Visser werden eerste met 7137 punten. Ze werden op de voet gevolgd dopr Dirk Roeper en Simon Dros (7101 punten). Derde werden Riet van Heerwaarden en Jaap Tuitman (7006). FNV Vrouwen Evalien Smit van de Wereldwinkel spreekt woensdsg 23 november in De Schakel aan de Binnenburg voor de FNV Vrouwen. De bijeenkomst Het Texels Vrouwenkoor, met op de voorgrond pianiste Annemiek Jasper. begint om 20.00 uur. Oude agenda Per abuis is in de rubriek Agenda van de Texelse Courant van vrijdag jl. verouderde informatie geplaatst. Ook de gegevens over TESO waren niet meer geldig. De redactie biedt haar excuses aan voor eventueel ongemak. Winterwandeling De Vereniging voor Natuur- en Milieu educatie IVN verzorgt zaterdag 29 november een winterwandeling. Een gids vertelt over bomen in de winter en laat de verschillende soorten zien. De tocht begint op 14.00 uur op de kruising van het Gerritslanderdijkje en de weg naar camping De Bre makker en duurt ongeveer een uur. Deelname is gratis. Dinsdag 25 november: Bij Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over het gebruik van GPS in de landbouw. Deze wordt georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. In het zaaltje van de doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing over muziek. Keesfrank Klaassen spreekt over Russische kerkmuziek. Toegang €3,-. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Schakel aan de Bin nenburg in Den Burg. Spreker is Eva lien Smit. Om 20.00 uur komt in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg de afdeling dialect van de Histonsche Vereniging bijeen. Slow Food verzorgt een rondleiding en lezing bij bakkerij Timmer aan de Schilderweg in Oudeschild Aanvang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.30) en Bride Flight (20.00). Woensdag 26 november: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarkolonie van de Geul; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. De gemeenteraad komt om 20.00 uur in het raadhuis bijeen voor een extra commissievergadering. Op de agenda onder meer het rapport van de Reken kamercommissie. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 14.00, 16.15), Sinterklaas (13.30), Anubis (16.00), Quantum of Solace (20.30) en Bnde Flight (20.00). Donderdag 27 november: In dorpshuis De Bijenkorf begint om 17.30 een gezamenlijke maaltijd van inwoners van Oosterend. Sterrenwacht De Jager houdt vanaf 18.30 uur een sterrenkijkavond. Deel name kost €2,-. Bij twijfel over het weer kan rond 17.00 uur gebeld wor den met 06-25081070. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een klaverjas drive. Deelname staat open voor Hoogwater te Oudeschild Hoog water ter rede van Oude schild: Di. 25 06.24 en 19.10 u. Wo. 26 07.05 en 19.55 u. Do. 27 07.50 en 20.20 u. Vr. 28 08.07 en 20.40 u. Za. 29 08.30 en 21.05u. Zo. 30 08.57 en 21.44 u. Ma. 1 09.40 en 22.36 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Donderdag 27 novem ber nieuwe maan. Vrijdag 21 november doodtij. Zondag 23 november zon op 8.13. zon onder 16.39 uur. Burgemeester en wethouders zijn van af 20.00 uur in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend voor de dorpenronde en een vergadering met de dorpscom missie. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.30) en Oorlogswinter (20.00). Vrijdag 28 november: Professor De Jager geeft in De Slinger in Ecomare een lezing met de titel 'Nieuwe inzichten over Mercurius'. Aanvang 20.00 uur, toegang €5,-. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een optreden van de Engelse folkgroep Magna Carta, die een afscheidstournee houdt. Entree €14.-. Een diner vooraf is mogelijk (reserveren in dat geval gewenst: tel. 319633). Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 14.00, 16.15), Oorlogswinter (16.00, 19.00), Quantum of Solace (21.30), Sinter klaas (13.30), Mamma Mia (18.30) en Bride Flight (21.15). TESO zet vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder uur twee afvaarten, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaar ten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSEÜCOURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar €37,95 36,25 Per jaar €74,10 71,75 <c Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Hedwig Zaterdag een slechte dag gehad. Daar stond ik op de dijk in storm en hagel. Me af te vragen of HIJ nog wel zou komen nu het weer zo lelijk was. Nou komt die gast wel ieder jaar, maar met de gestegen olieprijzen en de reces sie op de stoep is met alles meer vanzelfsprekend. Om mij heen bespeurde ik alom verwachting. Ineens besprong mij een gevoel van paniek, een stekende pijn in mijn linkerarm. Ik kon nauwelijks op de been blijven. Hartaanval? Nee, het was de sneeuwuil die contact met me zocht. Haar stem was nieuw voor mij en het duurde even voor ik haar noodkreet ver stond. Vraag Sint die hele groen- troep in de zak te stoppen en af te voeren naar Spanje. Vogelmin naars, natuurvnenden? Het mocht wat. Ik word sinds mijn aankomst hier belaagd door hordes zoge naamde natuurliefhebbers. Met auto's vol rijden ze achter me aan en alles onder ooh en aah geroep. En maar gluren en foto's maken. Waar blijft mijn privacy? Voor één mogelijke foto bevui len ze het milieu met honderden kilometers uitlaatgassen. Ik vlieg op schone windkracht en energie van jullie smakelijke noordse vip- woelmuis. Ik ben geen bedreigde soort zoals jullie met de dreigende energietekorten, wateroverlast en recessie. Als uil met bijzonder scherpe blik bekijk ik jullie blind heid onder het mom van. Crazy people, go home en blijf daar voortaan. Eckard stuurt wel een foto en laat dat genoeg zijn.Het telepathisch contact met Hedwig sloeg in als een bom. Ik ben naar huis gegaanheb Sint gelaten voor wat-ie was. De boodschap van de uil was meer dan mijn schoen kon bevatten. Pien Verberg Begeleid door een flinke sneeuwbui maakte Sinterklaas zaterdag kort na de middag zijn entree op Texel. Ondanks het barre weer stond het tijdens de intocht van de kinder vriend uit Spanje bomvol op de dijk van Oudeschild en hadden velen er een uurtje koukleumen voor over. De goedheiligman en zijn kleur rijke gevolg werden na het afmeren van de stoomboot officieel wel kom geheten door burgemeester Joke Geldorp, waarna het eminente gezelschap zich onder begeleiding van muziek van het fanfare van KTF spoorslags begaf naar het balkon van het Stoombootkoffiehuis, om de vele huldeblijken in ontvangst te nemen. Na deze ceremonie begaf de sint zich tussen de kinderen om Heeft u 'm al gedaan? De Diabetes Risicotest vele handen te schudden. 'De klein sten zijn het belangrijkst', nodigde hij de jongsten uit naar voren te komen. Kinderen, vaak geschminkt getooid met mijters of mutsen, toon den ontzag voor hun beschermhei lige. Gezien de gladdigheid had de organisatie er om veiligheidsrede nen van afgezien om Sinterklaas te paard het eiland over te laten gaan. maar volbracht hij zijn missie per automobiel. Diezelfde middag demonstreerde hij andermaal zijn onwaarschijnlijke gave om vrijwel gelijk in alle dorpen zijn opwachting te maken.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2