tl t t.u, ■F TEXELSE j COURANT Alarmmast Oudeschild verplaatst Geknipt? HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Wat ik www.texeIsecourant.nl beeldbanktexel.nl F amilieberichten Marieke DINSDAG 25 NOVEMBER 2008 Directeur Jan Bot van Kopwerk nam gisteravond onder toeziend oog van Brendan de Graaf van TexelEnergie en Rob van Rees van Greenchoice officieel als eerste gas af. De overkoepelende organisatie van protestant-christelijke scholen in de Kop van Noord- Holland (waaronder de Akker en de Fontein) koopt zowel gas als elektriciteit in bij de energiecoöperatie. 'Foto Ha Jonge componiste op weg naar het Concertgebouw De 15-jarige Elisabeth Waverijn uit Den Burg is kanshebber in de compositiewedstrijd Op weg naar het Nieuwjaarsconcert. Met de compositie Los van God heeft ze de voorronden overleefd. Of ze de hoofdprijs krijgt, een optreden samen met het Nederlands Bla zers Ensemble in het Concertge bouw, hangt af van de bezoekers van de website www.jongnbe.nl, die door te stemmen de winnaar aanwijzen. Los van God is een stuk voor fluit, trompet, hoorn en piano, het instru ment dat Waverijn zelf sinds zeven jaar bespeelt. Opdracht voor de jon ge componisten - ze mochten niet ouder dan achttien jaar zijn - was zich te laten inspireren door 'een hogere macht' en eigen 'goddelijke muziek' te schrijven. Niet eenvou dig, vertelt Waverijn op de website. 'Ik geloof dat er misschien wel een hogere macht is, maar daarover heb ik ook mijn twijfels. Mijn stuk gaat daarom over die twijfels. Ik denk er best vaak over na of ons universum niet gewoon een molecuul uit de tafelpoot van een enorme reus is. Of dat wij allemaal bedacht zijn door iemand die achter een computer zit en wij spelers in het spel zijn. Mis schien is alles uitgedacht, maar mis schien ook niet en is alles ontstaan door de oerknal. In mijn stuk hoor je die eeuwige vraagtekens terug.' Resultaat is een afwisselend stuk. 'Mensen hebben veel ruzie over het geloof, ze willen andere dan hun eigen geloof uitsluiten. Maar uitein delijk zijn ze op hetzelfde principe gebaseerd en gaan ze best samen of vullen ze elkaar zelfs aan. Daarom heb ik geprobeerd de verschillende geloven te laten horen.' Op weg naar het Nieuwjaarsconcert wordt voor de vijfde keer georgani seerd door het Nederlands Blazers Ensemble en de VARA. Het optreden in het Concertgebouw vindt plaats op 1 januari en wordt uitgezonden op televisie. De composities en film pjes van alle genomineerden (en meer informatie) zijn te vinden op www.jongnbe.nl/#opwegnaar (door klikken naar 'regio noord'). Stemmen is mogelijk tot 10 december. VERVOLG VAN PAGINA 1 TexelEnergie Dat is nu nog niet het geval, maar de coöperatie gaat er grofweg van uit dat er na drie jaar meer inkom sten dan uitgaven aan vaste lasten zijn en dat na vijf jaar de aanloop verliezen zijn teruggewonnen. Kieft verzocht alle leden vóór de kerstva kantie drie nieuwe leden te zoeken. Hij sprak de verwachting uit dat vanaf dit kwartaal de groei echt gaat beginnen. TexelEnergie telt een jaar na de oprichting 1654 leden en er zijn meer dan 4000 aandelen verkocht. Nog eens 500 aandelen zijn in bestelling. Er wordt inmiddels op jaarbasis 2,5 miljoen kilowattuur aan stroom geleverd (afgenomen bij de Huisvuilcentrale in Alkmaar). Ter .vergelijking: Texel heeft jaar lijks een behoefte aan ongeveer 85 miljoen kilowattuur. 'Het moet dus nog als een speer omhoog', aldus De Graaf. De elektriciteit van TexelEnergie is iets goedkoper dan de stroom van de NUON. Bekend is dat diverse bedrijven en huishou dens willen overstappen, maar nog vastzitten aan contracten. Sören Hermansen zei onder de indruk te zijn van wat hij zag. Hij vergeleek de eerste ledenvergade ring met de bijeenkomsten die hij sinds 1997 op Samso heeft belegd om in tien jaar tijd zelfvoorzienend te worden in duurzame energie. 'Jullie zijn aanbeland in een pro ces dat je wat doet. Maar jullie hoeven er geen tien over te doen, omdat jullie niet meer de fouten hoeven te maken die wij al hebben gemaakt.' Het is de vierde keer dat Hermansen, die de hele wereld over reist om te vertellen over de duur zame verrichtingen op zijn eiland, op Texel is. Wat ik zeggen wou... Aanhankelijk varken Kleindochter Julie van mevrouw Spetgens-Den Dekker uit Sittard is gek op varkens. Op het eiland Texel zag ze op een grasveld voor een boerderij een varken lopen. Ze wilde het dier per se aaien. Het varken was heel aanhankelijk en ging er zelfs als een hond die geaaid wordt bij liggen. „Dit is toch veel leuker dan al die arme beesten in die stal len", aldus mevrouw Spetgens ÉIS Mountainbikers Zondagochtend, zo tussen 11.00 en 12.00 uur, dacht ik fijn met de hond jes een stukje in het bos te lopen. Over het Dunningspad, waar je rus tig de honden los kunt laten lopen. Er kwamen vier oudere, zogenaamd stoere, mountainbikers met grote snelheid aan. Mijn pup liep ook los, maar daar hielden ze geen rekening mee. Op mijn duiding dat dit geen fietspad was, joegen ze de pup honderden meters op, met bijna verschrikkelijke gevolgen. Uit angst rende hij weg voor de stoere kerels die het met hun jachtinstinct pret tig vonden de pup steeds verder het bos in te jagen. Het is een grof schandaal. Er zijn speciale fietspa den voor deze stoere kerels, laat ze daar gaan fietsen! Ik wens dan ook van harte dat de heren op een later tijdstip ten val zijn gekomen. Ze mogen ook blij zijn dat ik ze niet te pakken heb gekregen. Mocht iemand zich hierin herkennen, blijf dan stoer en meld het even. Kan ik alsnog een goed gesprek met jul lie aangaan. Ik ben woest, en met mij nog vele andere wandelaars - vaak met kleine kinderen aan het genieten van het bos -, die het recht hebben om op de wandelpaden te lopen. Let wel: dit verhaal geldt niet voor de echt sportieve biker, maar slechts voor hen die denken dat heel Texel aan hen toebehoort. Fiets veilig, vermijd gevaarlijke situaties voor wandelaars en honden en fiets op je eigen pad. Yvette Berndes, Den Burg. Als alles volgens plan verloopt, laatste hand aan de verbindingen, klinkt de sirene van Oudeschild op Het idee is dat de sirene vanaf de de eerste maandag van december nieuwe lokatie aan de Trompstraat vanaf de nieuwe lokatie. Momenteel een groter bereik heeft dan vanaf de leggen medewerkers van NUON de oude, aan de Vlamkast. ifoio*b«*«on,^ Wat ik zeggen wou... In het Limburgs Dagblad een stukje over de diervriendelijkheid van Texel en hoe dit bezoekers verrast. Vol gens mevrouw Lammers uit Eysels- hoven, al zestig jaar gast op Den nenoord, zijn de foto's gemaakt in de Prins Hendrikpolder. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 zeggen wou.. Waalenburgerdijkje Het fietspad over het Waalenbur gerdijkje. Zonder twijfel één van de mooiste fietspaden van het eiland. Eenvoudig, smal, een beetje span nend met zijn verschillende karak ters, de bruggetjes, de bochten. Texelaars fietsen het graag en tonen het graag aan hun vrienden van de overkant. Meestal kom je er nie mand tegen, soms moet je even achter elkaar fietsen om een tegen ligger te laten passeren. Een enkele keer is het beter even af te stappen om bijvoorbeeld een gezin met klei ne kinderen voorbij te laten. Geen enkel probleem langs dit wonder schone fietspad waar je met liefde even stilstaat en om je heen kijkt. Maar dat kan niet meer, het pad moet op de schop. 'Het levert teveel problemen op, vooral bij tegemoet komende fietskarren', lezen we in de krant. Het pad wordt verbreed tot 2/2 meter en bekleed met beton platen. De route wordt drie maanden afgesloten. Kosten ruim zes ton. En een maatregel waar dit prach tige stukje Texels landschap gega randeerd mee om zeep geholpen wordt. Want behalve dat die beton platen belazerd fietsen (dat ervaar ik dagelijks als ik op het fietspad naar de boot langs die nieuwe bus haltes voor gehandicapten rijd waar ik zelden iemand heb b zien in- of uitstappen), zijn ze ook afschuwelijk lelijk. En ze zullen door de breedte een belangrijk deel van de schoon heid en romantiek van dit unieke weggetje doen verdwijnen. Het maakt me razend dit gewoon in de krant te moeten lezen (de bouw begint deze week) zonder dat gemeenteraadsleden, laat staan burgers enige kans hebben gehad hier hun mening over te geven. En wat een verspilling van gemeen schapsgelden. Met hier en daar een bordje 'Let op, smal pad' of iets dergelijks zou Staatsbosbeheer veel geld hebben kunnen besparen en was deze wanstaltige maatregel ons bespaard. Gaan we straks het Hogebergge- bied op dezelfde wijze 'opknappen' en 'ontsluiten' voor wielrijders, men sen met fietskarren en op scootmo- biels...? Je houdt je hart vast! Hannie Oskam, Den Burg. Inschrijven voor nieuwjaarsduik Hoewel Sinterklaas nog maar amper voet aan wal heeft gezet, is De Koog zich aan het warmlopen voor het volgende evenement. Via een speciale website kunnen lief hebbers zich inschrijven voor de nieuwjaarsduik bij paal 20,. die op 1 januari om 14.00 uur wordt gehou den. De bedoeling is dat op de site straks ook foto's en filmpjes van de duik zijn te zien. Inschrijven kan ook op de dag zelf, vanaf 12.30 uur bij restaurant Noordzee. De website is te vinden op www.nieuwjaarsduik- dekoog.nl. Connexxion Over drie weken is het zover. Dan gaat de busverbinding in Den Hel der veranderen. Waarom? Opdat de chauffeurs niet meer hals over kop hoeven te rijden om mensen op tijd bij de trein te brengen om te voor komen dat zij een boete krijgen. De officiële vertrektijd verandert zoda nig dat het niet langer verplicht is de trein van vier minuten over het half uur te halen, maar die van een half uur later. Helaas peinst TESO er niet over om hun aankomsttijd aan te pas sen, zoals Connexxion graag wil. Maar..., dat hoeft ook helemaal niet. Als TESO' er voor zou zorgen' dat voetgangers om twintig minuten over het uur werkelijk van de boot af kunnen lopen, kan de bus zijn oude tijd aanhouden en makkelijk de aansluitende trein halen. Nu is het zo dat de boot tegen twintig over het uur de haven binnenvaart, maar dat het enkele minuten duurt voordat hij vast ligt, de brug naar beneden zakt en het hek open gaat. Met de laatste boot van de dag lukt dat altijd. Vaak zelfs nog sneller. Kan TESO dan niet overdag ook voor een vaste afstaptijd van twintig over het uur zorgen? TESO, de wereld houdt niet op na aankomst in Den Helder, Probeer mee te leven met mensen die het milieu sparen door het openbaar vervoer te nemen zonder dat zij daar teveel tijd aan kwijt willen zijn. P. Pollen, Den Burg. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS TERMIJN Asenda Zaterdag 29 november: Op de kruising Gerritslanderdijkje en de weg naar De Bremakker begint om 14.00 uur een winter- wandeling door de Dennen. Een gids van IVN vertelt over bomen. Deelname is gratis. Om 15.00 uur begint een excursie over het wad; de bodem van de zee. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 19.30 uur een voorstelling van het verteltheater Springtij(d), waaraan wordt meege werkt door senioren uit het dorp. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.30 uur een disco avond. M.m.v. DJ's Fred en Gauke. De best verklede bezoeker wint een prijs. Entree gratis. Ginema Texel vertoont Madagas car 2 (Nederlands gesproken ver sie 14.00, 1615), Oorlogswinter (16.00, 19.00), Quantum of Solace (18.30, 21.30), Sinterklaas (13.30) en Bride Flight (21.15). Zondag 30 november: In de Slufter begint om 11.00 uur de excursie 'Door het zout van de zee'; o.l.v. de boswachter. Reser veren bij Ecomare, tel. 317741. Bij Bos en Duin aan de Bakkenweg gaat om 11.00 uur een boscross van Atletiekvereniging Texel van start. Inschrijven vanaf 10.15 uur. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 12.00 en om 16.00 uur een groot Sinterklaas spektakel. Toegang €15,-. In het atelier van Charles Janko aan de Witteweg bij Den Hoorn wordt van 13.30 tot 17.30 uur open orgeldag gehouden, met orgel bespelingen om 13.30, 15.00 en 16.00 uur. Om 15.30 uur begint in de hervorm de kerk van Den Burg een liturgisch concert, door het koor van Antoine Oomen uit Amsterdam. Het thema is Psalm 119. Toegang €5,-. Een foto uit deze krant die door ons is gemaakt kunt u vanaf morgen bestellen op Heeft u geen internet? Kom dan langs bij Mediabureau L&R, Spinbaan 6, Den Burg In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 16.00 uur een voorstel ling van Springtij(d), het vertelthe- ater waaraan wordt meegewerkt door senioren uit het dorp. Cinema Texel vertoont Madagas car (Nederlands gesproken ver sie 14.00, 16.15), Oorlogswinter (16.00, 19.00), Quantum of Solace (18.30, 21.30), Sinterklaas (13.30) en Bride Flight (21.15). Maandag 1 december: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoorn der kerkje. De afdeling Texel van Horeca Nederland houdt vanaf 20.30 uur jaarvergadering in eetcafé Vincent aan de Grensweg in de Dennen. Cinema Texel vertoont. Mamma Mia (20.30) en Oorlogswinter (20.00). Dinsdag 2 december: In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. Woensdag 3 december: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarkolonie van de Geul; o.l.v. de boswachter. Reser veren bij Ecomare, tel. 317741. Burgemeester en wethouders zijn vanaf 20.00 uur in dorpshuis De Wielewaal in De Waal voor de dor penronde en een vergadering met de dorpscommissie. Cinema Texel vertoont Madagas car (Nederlands gesproken ver sie 14.00, 16.15), Oorlogswinter (16.00), Quantum of Solace (20.30), Sinterklaas (13.30) en Bride Flight (20.00). Donderdag 4 december: Sterrenwacht De Jager houdt van af 18.30 uur een sterrenkijkavond. Deelname kost €2,-. Bij twijfel over het weer kan rond 17.00 uur gebeld worden met 06-25081070. Zaterdag 6 december: Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg is van 19.30 tot 22.00 uur geopend voor jongeren van 10 tot 15 jaar. Zondag 7 december: Om 11.00 uur begint in de Slufter de excursie 'Door het zout van de zee'; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Maandag 8 december: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoorn der kerkje. Dinsdag 9 december: Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. Woensdag 10 december: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarkolonie van de Geul; o.l.v. de boswachter. Reserve ren bij Ecomare, tel. 317741. "it's nice to be important but it's more important to be nice": was Han's motto Verbijsterd en vol ongeloof laten we weten dat Han is overleden. Mijn man en onze vader., we willen hem niet missen. Henri Jacobus Zier "hanmijneman" Amsterdam, 15 november 1946 De Koog - Texel, 20 november 2008 Els Zier-Harpman Jeroen Zier en Angelica Horstman Roosmarijn Zier en Annemieke Bijkerk Gijs Zier en Kaatje Haveman Ruigendijk 25 1796 MP De Koog Han is thuis. Er is gelegenheid tot condolèren op dins dag 25 november van 19.30 tot 20.30 uur aan huis en na afloop van de begrafenis in "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Een kort samenzijn zal worden gehouden op woensdag 26 november om 13.30 uur in het uitvaartcentrum. Aansluitend zullen wij Han begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats van Den Burg. Zij die geen rouwcirculaire hebben ontvangen, kunnen deze advertentie als zodanig beschouwen. Bedroefd en geschokt zijn wij door het plotse linge overlijden van onze vriend en buurman Han Zier Wij wensen Els en de kinderen veel sterkte toe. Cees en Renet Ries en Marjan Nely Hein en Maatje Hans en Nicolette Henk en Piëta Na een ongeneeslijke ziekte is nog vrij onver wacht in Canada overleden onze broer, zwager en oom Marius Bakker Texel, 5-10-1930 Oakville, 16-11-2008 Jaap Piet Trijntje en Marius Corrspondentie-adres: J.J. Bakker, „Gollards" k. 11, De Zes 12, 1791 EX Den Burg. Na 8 dagen in het ziekenhuis te hebben gelegen voor de tweede nieuwe knie, verblijf ik nu nog even in de ziekenkamer van de „Gollards", kamer 102. Het gaat erg goed met me. Heel hartelijk bedankt voor alle post en attenties die ik heb ontvangen. Cneel Vonk - van der Vis Oosterweg 32 1794 GL Oosterend Dolblij zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Mika Geboren op 20 november 2008 om 17.59 uur. gewicht 4760 gram. Jeroen van der Uring, Mirjam Pansier en Senna Noordwester 136 1791 HG Den Burg Door bezoek graag even bellen, fel. 0222-312211 Ons kleine schoppertje, speelt niet langer verstoppertje. 33 november 3008 3180 gram Gerard ftikkenberg Colette2(1 erveld Commandeurssingel 3J 1793 AV Oudeschild Wiljemjjn oogjes zien twinkelen, laat de telefoon dan even rinkelen. 0333 - 330536,

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3