'Ons best gedaan om dit er te laten komen' PHH-gebouw nadert voltooiing Cocksdorper beboet voor huisvredebreuk Breuk in waterleiding Verbouw Waldhoorn loopt vertraging op TEXELSE J COURANT Op zoek naar gestolen spullen Nieuwe wet gooit roet in eten Gaslek langs Gasthuisstraat DINSDAG 25 NOVEMBER 2008 Volgens Buijsman is er ook bezui nigd op de kosten door in de twee uitsteeksels aan de voorkant de plafonds niet helemaal door te trekken. 'Dat hebben we gedaan op een plek waar je het niet ziet. Het gaat ver, maar op die manier hebben we het wel gered.' Om dezelfde redenen is het binnen werk van de gebouwen meer op elkaar afgestemd, zijn er staande toiletpotten in plaats van zwevende wc's gekomen en is een geplande personenlift door een platformlift vervangen. 'Het voordeel daarvan is dat er geen liftput meer hoefde te komen.' Het PHH-gebouw nadert zijn vol tooiing. Nog iets meer dan twee maanden en dan wordt het nieu we hulpverleningsgebouw aan de Pontweg opgeleverd. Een 'blikken trommel' of 'blikken doos' zijn enkele meesmuilende bijnamen die het gebouw al te pak ken heeft door de aluminiumplaten aan de buitenkant. Niet terecht in de ogen van de bouwers zegt pro jectleider Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf. 'We hebben allemaal flink ons best gedaan ervoor te zorgen dat dit gebouw er toch kon komen. Natuurlijk was een gras dak, zoals oorspronkelijk bedoeld, mooier geweest, maar dat zat er helaas niet meer in.' Een rondleiding door het nieuwe gebouw leert dat de aannemers op veel fronten aanpassingen hebben doorgevoerd om de bouw moge lijk te maken. Dat gebeurde nadat Woontij de aanbesteding van de gemeente had overgenomen. De stofkam ging door de ontwerpen politiebureau kijkt uit op de Pontweg. om te bezuinigen waar het mogelijk was. 'We hadden zes weken de tijd om de euro's te vinden, maar het is ons gelukt.' Zowel de aanne merscombinatie De Geus/Duin, als aannemers Taylor en IBS moesten snijden. Buijsman: 'We zaten met het probleem dat de bouw telken is opgeschoven, waardoor we het moesten doen met budgetten van een paar jaar geleden. De bouw wordt elk jaar zo'n 10 procent duur der, dus reken maar uit.' Metal stuc Een van de zichtbare bezuini gingsmaatregelen is het gebruik van metal stuc (systeemwanden) in plaats van binnenmuren. Dat is onder meerte zien als vanaf de ach terzijde naar de kantine boven de brandweerkazerne wordt gekeken. Door het gebruik van de systeem wanden zijn er ook geen liggende, maar staande ramen gekomen. 'Het voordeel van metal stuc is dat je het allemaal prefab kunt laten maken.' Aan de deuren van de kazerne is eveneens het snijden in de kosten te zien. De brandweer had ze het liefst volledig doorzich tig gehad, maar het zijn deuren geworden waar doorzichtige en metalen platen elkaar afwisselen. Imposant Ondanks de bezuinigingen ziet het nieuwe gebouw er van bin nen imposant en vooral groot uit. De brandweer krijgt op de bega ne grond de beschikking over een ruime kazerne (die gedeeld wordt met de ambulancedienst), een grote ruimte voor de kleding en om te wassen, een plek voor de jeugdbrandweer en een eigen werkplaats. Opvallend zijn enkele slangen aan het plafond. 'Die wor den aan de uitlaten van de wagens gekoppeld, zodat er geen uitlaat gassen in de kazerne komen als de wagens wegrijden.' Op de eerste verdieping krijgt de brandweer de beschikking over een zeer ruime kantine. De gemeente had die ruimte aanvankelijk willen delen met de andere gebruikers, maar dat plan sneuvelde tijdens het proces. Buijsman verwacht niet dat het aluminium dak bin nen geluidsoverlast oplevert als het regent, onder meer omdat er nog een dikke laag glaswol onder ligt. Tijdens de rondleiding regent het overigens ook en dat is binnen niet te horen. De onderkomens voor de brand weer en de ambulancedienst zijn het verst gevorderd. Daar wordt aan de betegeling gewerkt en de muren worden geschilderd. Bin nenkort worden water en elektri citeit aangesloten. Buijsman: 'Als dit gedeelte klaar is, gaan we ver der met het medische gedeelte en daarna komen we bij het politie bureau uit. Dat is nog het minst ver gevorderd.' De ruimte voor de ambulancedienst bestaat uit een gezamenlijk zitkamer, een keuken en twee slaapkamers zodat de post straks 24 uur per dag bemand kan zijn. Medisch gedeelte In het medische gedeelte komen een jeugdtandarts, het maatschap pelijk werk, de Brijderstichting, de praktijk van verloskundigen Theda Niehof en Petra Kolkman en de dok terspraktijken van Rick van Hattem, Ab Waverijn en Marnix de Witte. De spreekuren die Robbert van de Bent en Frank Haasdijk 's morgens op het Schilderend houden, verhui- e kantine voor de brandweer. De ruimte kijkt uit op de wagens beneden in de kazerne. zen ook naar het medisch gedeel te. Daar komen zes praktijkruimten, een gezamenlijke wachtkamer, een kantoor voor ondersteuning en een laboratorium voor de huisartsen. De Texelse Apotheek neemt een kamer in gebruik om bezoekers van de artsen meteen te kunnen helpen. Het politiebureau is eveneens ruim van opzet. Bezoekers worden straks beneden aan een balie ontvangen. Verder zijn op de begane grond en de eerste verdieping onder meer spreekkamers, verhoorkamers en ruimte voor de recherche. De kan tine is aan de voorzijde en kijkt uit op het verkeer dat over de Pontweg voorbij rijdt. De politie Noord-Holland Noord wil het nieu we bureau gebruiken als voorbeeld voor andere bureaus in de regio. Het betekende dat tijdens de bouw nog verschillende wijzigingen wer den doorgevoerd. Constructie De bouw is overigens niet bepaald van een leien dakje gegaan. In het begin lag het werk stil doordat er asbest in de grond zat. Daarna waren er problemen met de staal constructie. Volgens berekeningen van de constructeur was die in orde, maar een tweede bureau dat op verzoek van de gemeente alles doorrekende, vond van niet. Woon tij is bezig de extra kosten op de constructeur te verhalen. Om hoe veel het gaat, wil directeur Jan van Andel niet zeggen, maar het is vol gens hem een aanzienlijk bedrag. 'De huurders hoeven niet te vrezen dat dat tot een verhoging van de huur leidt, daar zijn contracten over getekend.' De achterzijde van het PHH-gebouw met het medische gedeelte en boven de zijkant van de brandweerkantine. De achterzijde wordt door betrokkenen ook wel beschouwd als de tweede voorzijde van het gebouw. De bouw van de hulpverleningspost Romein Dros, de gebroeders Huys- ging in oktober 2007 van start. De man en Assink als onderaannemers oplevering is begin februari 2009 in en rond het gebouw bezig. Buijs- gepland. Naast de drie hoofdaan- man: 'Dat draagt ook weer bij aan nemers zijn Tatenhove, Cor Bremer, de werkgelegenheid op Texel.' De politierechter in Alkmaar heeft een 54-jarige inwoner van De Cocksdorp wegens huisvrede breuk veroordeeld tot een boete van €150,-. De man was op 20 januari van dit jaar een huis van een eilandgenoot binnengedron gen, op zoek naar van hem gesto len spullen. Justitie had een boete van €200,- geëist. De rechter was heel duidelijk: 'Ondanks dat de voordeur geopend was, had u het huis nooit binnen mogen gaan. Ik begrijp het wel, maar een huis is heilig en u had dat nooit mogen doen.' De Cocksdorper verdacht een 19- jarige eilandgenoot ervan eerder die week te hebben ingebroken in zijn huis. Hij miste êen portemonnee, een afstandsbediening, sleutels, zijn ffatscreen-televisie en twee slangen met terrarium. De inmiddels veroor deelde verdachte ontkende diefstal van de televisie en slangen. De Cocksdorper vond daar ook geen bewijzen voor in de woning. In de eerste instantie legde de offi cier van justitie een geldboete op van €200,-, waarbij de man niet naar de rechtbank hoefde te komen. De Cocksdorper had daar bezwaar tegen ingediend. Hij hoopte dat de rechtbank begrip voor de situatie zou hebben en iets van het bedrag af wilde halen. De rechter was inder daad coulant en vond €150,- wel genoeg. Het is echter nog maar de vraag of de man het bedrag uit eindelijk betaalt. Vanaf de publieke tribune riep zijn echtgenote dat ze in hoger beroep zouden gaan. De man heeft twee weken de tijd daarover te beslissen. Nieuwe winkel bij Maartenhuis Het Maartenhuis opent volgende week weer een winkel op het eigen terrein aan de Ruijslaan in De Koog. De verkoop van pro ducten in de Wereldwinkel in Den Burg wordt beëindigd. Het Maartenhuis trok twee jaar gele den in bij de Wereldwinkel, maar mist daar het directe contact tussen bezoekers en de leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten. Naar eigen zeggen werd tijdens de markten die afgelopen zomer elke dinsdagmiddag bij de werk plaats werden gehouden duidelijk dat mensen graag naar het Maar tenhuis komen. De nieuwe winkel komt in de werk plaats waar tot een paar jaar gele den ook al een winkel was. Er worden producten verkocht die in de werkplaats zijn gemaakt. De win kel wordt woensdag 3 december geopend. De verkoop in de Wereld winkel stopt in januari. De Wereld winkel blijft een stageplaats voor het Maartenhuis. Een gebroken waterleiding heeft maandag voor enige overlast in de Warmoesstraat in Den Burg gezorgd. Achter het Chinese res taurant knapte een leiding waardoor het water over de weg stroomde. De breuk bevond zich precies onder een geparkeerde auto, maar die had verder geen last van het opwel lende water. De straat was enige tijd afgesloten voor verkeer in verband met de reparatie. Volgens een van de reparateurs was het een stevige breuk. IFolo Jemen i Gemeente heeft geen geld voor Hoornder pleintje Den Hoorn hoeft voor het opknap pen en opnieuw inrichten van het dorpspleintje voorlopig niet op financiële steun van de gemeente te rekenen. Wél mag de dorps commissie bij het werven van fondsen een beroep doen op de expertise op het gemeentehuis. Dat antwoordde wethouder Bakker donderdag in de vergadering met de Hoornder dorpscommissie, nadat voorzitter Herman Ridderinkhof had gevraagd of renovatie - een lang gekoesterde wens - op de meer jarenbegroting van de gemeente staat. Dat bleek niet het geval. Bak ker toonde echter zijn goede wil door allerlei organisaties te noemen die mogelijk wél bij de financiering kunnen helpen. Hij tekende daarbij aan dat de gemeente graag helpt bij het indienen van een aanvraag. De verbouw van dorpshuis De Waldhoorn kan op zijn vroegst volgend jaar zomer van start gaan. De dorpscommissie had gehoopt al in april of mei te kun nen beginnen, maar door veran derde wetgeving blijkt dat niet mogelijk. Oorzaak is de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening, die sinds 1 juli van kracht is. Deze bepaalt dat in dergelijke gevallen een partiële herziening van het bestemmings plan nodig is. De procedure die daarmee gemoeid is, duurt mini maal 26 weken. Dienen omwo nenden bezwaar in tegen de plan nen, dan kan deze termijn langer worden. Voorzitter Herman Ridderinkhof was geschrokken van dit nieuws. Dat zei hij donderdag tijdens de vergadering met het college. Rid derinkhof vertelde dat het besluit om de verbouw door te laten gaan in augustus was genomen, nadat zeventig tot tachtig procent van de benodigde subsidie was toe gezegd. 'We hoopten snel door de procedure te kunnen, omdat het schetsontwerp een paar jaar geleden al met de gemeente was bekeken.' Toen hij vorige week de vergunningsaanvraag indiende, werd hem echter duidejijk dat hij te optimistisch was geweest. Burgemeester Geldorp zei dat ze het vervelend voor de Hoornder dorpscommissie vond, maar dat de gemeente zich nu eenmaal aan de (landelijke) wetten moet houden. Ook op de vraag van Ridderinkhof of de procedure kon worden ver sneld, had ze een ontnuchterend antwoord. 'Eerst neemt het col lege een besluit, daarna gaat het naar de commissie en ten slotte moet de gemeenteraad zich erover uitspreken. Dat laatste lukt niet eerder dan in de vergadering van januari. Pas daarna treedt de pro cedure van 26 weken in werking.' Gordijnen Er was niet alleen slecht nieuws voor de dorpscommissie, die vori ge week van het Oranje Fonds te horen kreeg dat het €4790,- krijgt voor de aanschaf van nieuwe gor dijnen in de grote zaal. De oude zijn tientallen jaren oud, versleten en zitten vol gaten. Bedoeling is ze zo snel mogelijk te vervangen. Na de verbouwing blijven de nieuwe gor dijnen hangen. Het Oranje Fonds is het grootste nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar doneert het ongeveer 22 miljoen euro aan organisaties die 'een betrokken samenleving' bevorderen. Burgemeester Geldorp beloofde haar invloed te zullen aanwenden om de Hoornder plannen op de lijst van de ILG-gebiedscommissie te krijgen. Bereidwilligheid was er ook bij Bakker en Geldorp toen Bart Witte van de dorpscommissie vroeg of de gemeente bereid is 'manuren' te steken in het helpen ontwikkelen van plannen, als alternatief voor financiële steun. Volgens Bakker is er inmiddels contact geweest met ondernemer en aanwonende Minne Goënga en komt het onderwerp over drie weken opnieuw aan de orde. Kinderarts neemt afscheid Kinderarts J.A.M. van den Ham en het Gemini Ziekenhuis nemen afscheid vari elkaar. Van den Ham heeft maar liefst 27 jaar in het Hel- derse ziekenhuis gewerkt. Wie hem de hand wil schudden, is donder dag 27 november welkom in de Zr. Kueterzaal in het ziekenhuis, waar van 16.00 tot 18.00 uur een receptie wordt gehouden. Een gaslek op de hoek Pontweg- Gasthuisstraat bracht maandag avond brandweerlieden en mede werkers van energiebedrijf NUON op de been. Er werd alarm geslagen door een voorbijganger, die een ver dachte lucht had geroken. Het ver moeden bestond dat bij het maaien van de berm een markeringspaaltje was geraakt, waardoor een lek in het onderliggende leidingnet was ont staan. Toen de brandweer met een meetinstrument peilde, gaf dat aan vankelijk geen alarmsignaal. Maar toen de meter binnen een straal van een halve meter van de verdachte plek kwam, sloeg de wijzer alsnog uit. Hierop werd de storingsdienst van het NUON erbij geroepen, om het euvel te herstellen. Brandweer en politie hadden de Gasthuisstraat intussen afgezet. Brandweerlieden verrichten metingen bij de plek waar gas werd geroken.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5