Positie wethouder staat onder druk Texels restaurant krijgt Michelinster Aanleg wandelpad zeereep gaat door Loodsmansduin gaat rigoureus op de schop Cjrocn "ZwarLr JexeU in het hart Bouw raadhuis blijft financieel mogelijk Camping wordt jaarrondbedrijf Forse kritiek op Peter Bakker Paal OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12329 VRIJDAG 28 NOVEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Camping Loodsmansduin gaat op de schop. Texel Cam pings presenteerde deze week een ambitieus plan om het terrein opnieuw in te delen, 60 chalets te plaatsen en een terrein in te richten voor 150 jaarrond standplaatsen met aansluitingen op riolering, energie en kabel. Toe ristische standplaatsen krijgen meer ruimte, er komen nieuwe toiletgebouwen en centrale voorzieningen worden vernieuwd en uitgebreid. 'We willen er een goedlopend recreatiebedrijf van maken', aldus Bart Bos, voorzitter van de Raad van Commissarissen. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het plan dat Texel Campings in eigen beheer heeft ontwikkeld, moet van Loodsmansduin een moderne camping maken die inspeelt op de vraag van kampeerders naar meer luxe en comfort, mikt op ver schillende doelgroepen en er een gedeeltelijk jaarrond bedrijf van maken. Een project dat in fases zal worden uitgevoerd en waarvoor nog meerdere hobbels moeten worden genomen. Zo moet de financier nog akkoord gaan, pachtbaas Staats bosbeheer moet ermee instemmen en de gemeente moet akkoord gaan met de omzetting van een twintigtal toeristische kampeerplaatsen naar vaste plekken. Tevens een plan waarmee gehoor wordt gegeven aan de roep van uit van Den Hoorn, dat al jaren aandringt op modernisering van de grootste logiesverstrekker bij het dorp. 'We kregen wel eens het verwijt dat we stil hebben gezeten, maar dat is bepaald niet zo', vertelt Bos. 'Je kunt dit niet van het ene op het andere moment doen, dit moet geleidelijk.' De eerste aanzet (eind 2004 toen stacaravanhouders een brief kregen dat de contracten werden ontbon den, red.) was misschien wat rigou reus, maar daar zijn we op terugge komen. Er werd toen zélfs gezegd dat de camping er vanaf 2010 niet meer zou zijn. Dat hebben we nooit gezegd, wel dat er vanaf dat jaar duidelijkheid moet zijn dat de kwa liteit beter wordt.' Dat de plannen daarvoor aanvankelijk niet wilden vlotten, kwam door bureau Gront- mij Route 4 dat Texel Campings had ingehuurd. Die plannen ble ken uiteindelijk onbruikbaar. 'Maar toen waren we wel een jaar verder', aldus directeur Harry Mathijsen. Het succes waarmee hij campings De Shelter en Om de Noord recentelijk heeft gerevitaliseerd, was voor de RvC reden om hem de opdracht te geven ook een plan te maken voor Loodsmansduin. Meer over dit plan elders in deze krant. Wethouder Peter Bakker (financi en) ligt onder vuur. Bakker kreeg woensdagavond tijdens een extra commissievergadering over het IJsland-debacle stevige kritiek over de verdwenen €8 miljoen. Er werd openlijk op zijn aftreden aangedrongen. Behalve de WD vindt ook de PvdA dat wethouder Bakker de eer aan zichzelf moet houden. 'We voelen een plaatsvervangende schaamte dat er €8 miljoen op het spel staat, maar dat niemand verantwoordelijk is', aldus Eric Hercules (PvdA). Hij vond het onacceptabel dat de wethouder niet heeft gevraagd waar de miljoenen waren gebleven toen hij op 4 augustus te horen kreeg dat zijn ambtenaren op 1 augustus in totaal €24,4 miljoen (geleend voor de kanjerprojecten) bij drie buiten landse banken op deposito hadden gezet. 'We hebben het wel over de grootste lening ooit.' Dat gevoel leefde ook sterk bij de overige par tijen. Frans Visman (D66) en Joop Groeskamp (Texels Belang) merkten op dat zij and.ers zouden hebben gehandeld als ze wethouder waren geweest. Bakker kreeg van alle kanten het verwijt dat hij de raad te laat heeft ingelicht. Dinsdag 7 oktober werd duidelijk dat er problemen waren, maar pas maandagavond 13 okto ber werden de raadsleden voor het eerst vertrouwelijk geïnformeerd. 'Als we het eerder hadden geweten, hadden we misschien nog adviezen kunnen geven', aldus Groeskamp. 'Er is donderdagavond 9 oktober zelfs nog een commissievergade ring Middelen geweest, maar ook daar is niets gezegd, zelfs niet ver trouwelijk na afloop.' Texels grootste coalitiepartij had er moeite mee dat, vóórdat het geld naar IJsland, Denemarken en Ier land werd overgemaakt, niet even contact is geweest met de gemeen telijke schatkistbewaarder. Die was op 1 augustus met vakantie, waar door een plaatsvervanger het geld overmaakte. 'Er had toch even een sms'je gestuurd kunnen worden of een telefoontje gepleegd', aldus Groeskamp. Hij hield verder zijn kruit droog, maar het debacle is een heikel punt binnen Texels Belang. Afgelopen maandag spraken frac tie en steunfractie er al uitgebreid over en komende maandag gebeurt dat opnieuw, liet Groeskamp weten. 'We wilden nog even deze vergade ring afwachten.' Coalitiepartij CDA liet zich ook nog niet duidelijk uit over de positie van de wethouder, maar ging evenmin tevreden naar huis. De late infor matievoorziening en het niet tijdig reageren op signalen uit de markt, werd hem aangerekend. Martijn Eel- man zei tegen het einde van het debat ook het gevoel te hebben dat niet alles boven tafel was gekomen, terwijl het college van mening was dat er open gecommuniceerd was Jos de Wolf (WD) sprak van een 'verzaking' van de actieve informa tieplicht van het college. Hij vond het niet kunnen dat er €8 miljoen weg is, maar dat niemand politieke verantwoording neemt. Rikus Kieft (GroenLinks) nam het op voor zijn partijgenoot. Hij prees Bakker dat hij niet zijn biezen pakt, maar wil doorgaan om te werken aan oplossingen. Hij wees de ande re partijen erop dat de gemeente de €24,4 miljoen in 2006 in opdracht van de raad heeft geleend, maar dat de partijen tot voor kort weinig interesse hebben getoond in de Grote bossen bloemen en de hele dag door felicitaties. Culinaire Verwennerij Bij Jef in Den Hoorn heeft deze week na jaren keihard werken een Michelinster gekre gen. Het is de eerste keer dat de hoge gastronomische onder scheiding op Texel is uitgereikt. Dinsdagochtend, iets na tienen, werd het eigenaren Jef Schuur en Nadine Mögling duidelijk dat het een bijzondere dag zou worden. Het begon met een visboer die ze telefonisch feliciteerde. Daarna regende het de hele dag sms'jes, stroomden per e-mail de felicitaties binnen en kwamen mensen langs met bloemen. Schuur en Mögling wisten dat dins dag de sterren bekend zouden wor den gemaakt, maar toch overviel de boodschap ze volledig. 'We zijn er al een paar jaar mee bezig een ster te krijgen, maar we hadden het nu nog niet verwacht. Dit is echt een opsteker', aldus een stralende Jef Schuur. 'Het was twintig jaar geleden toen ik nog leerling was al een droom om een Michelinster te krijgen en nu is het zover.' Schuur en Mögling maakte twee jaar geleden de keuze volledig aan het behalen van een ster te gaan werken. Een avond uit eten gaan werd een avond culinair genieten. Voor de medewerkers werd het kei hard werken om het niveau telkens een stukje hoger te krijgen. 'Het betekende dat je ook wel eens hard naar elkaar moest zijn, maar het is wel een teken van vertrouwen als je hem dan hebt.' Bij Jef is één van de twaalf restau rants die dinsdag voor het eerst een ster hebben gekregen. In totaal telt Nederland 68 restaurants met één ster, 13 met twee sterren en 2 met drie sterren. Op basis waarvan Michelin Bij Jef heeft uitverkoren, is niet bekend. De inspecteurs van de Michelinggids stellen zeer hoge eisen stellen aan het eten en de hele entourage daaromheen. Bij Jef heeft een Frans-Mediterrane keu ken waar veel Texelse producten worden gebruikt. Volgens Schuur wordt het nu mét ster zaak om te blijven werken aan het verbeteren van de kwaliteit zoals de afgelopen jaren is gedaan. 'We blijven werken aan het concept om te zien waar het beter kan. Het is telkens de puntjes op de i zetten, maar als je dat blijft doen, wordt het vanzelf routine.' Het restaurant wordt gerund door een kernploeg van Schuur, Mögling, Ronald Oêrlemans, Boy Schuiling en Sabrina Plagger. Volgens Mög ling is de ster echter de verdienste van het gehele team. 'Ook van de mensen die voor het hotel zorgen of de zaak schoon houden.' Bij Jef is sinds acht jaar in Den Hoorn gevestigd. Ongeveer 95 pro cent van de gasten komt van de overkant en zo'n 5 procent van Texel. Voordat hij naar Den Hoorn vertrok, was Bij Jef 5 jaar aan de Gravenstraat in Den Burg gevestigd (de huidige Osprey). Tijdens zijn koksopleiding werkte Schuur, die sinds zijn zesde op Texel woont, in diverse restaurants met Michelin- sterren. Volgens Schuur is het ook geweldig voor de uitstraling van Texel dat er een restaurant met een Michelinster is. 'En het is kicken dat wij die stem pel hebben mogen drukken.' De aanleg van het wandelpad in de duinen bij De Koog gaat door. Werner Dros start begin februari met de werkzaamheden die naar verwachting drie weken gaan duren. De werkgroep en stichting Coeghe (van Harry Wuis), die al een paar jaar bezig zijn met het pad, heb ben het besluit genomen van start te gaan ook al is nog niet al het geld binnen. Volgens Wuis moet het wel, omdat de vergunningen in sep tember 2009 verlopen. Daarnaast hebben de initiatiefnemers ook te maken met de broedtijd. Als die van kracht is, kan er niet in de duinen worden gewerkt. Het pad wordt ongeveer 300 meter lang en loopt vanaf het slag bij paal 20 tot het slag bij Opduin, Het wordt drie meter breed en opgebouwd uit tegels van drie bij twee meter groot. De onderkant is van beton en de bovenkant is een kleurige natuur lijke steen. Welke kleur het wordt, moet volgens Wuis nog worden bepaald. Het pad, gepland aan de buitenste duinenrij, is toegankelijk voor mindervaliden. De werkgroep en Coeqhe hebben voor €70.000,- aan toezeggingen binnen, maar er is nog een tekort van €50.000,-. De initiatiefnemers hebben hoop dat bedrag te kun nen dekken met bijdragen van de ILG-Gebiedscommissïe Texel en het nieuwe Toeristisch Investerings fonds. Om de kosten te drukken wordt veel werk zelf gedaan. 'We kunnen bijvoorbeeld met vrijwilli gers het helm weghalen en daarna verkopen.' Er js ook een actie gestart waarbij Texelaars, bedrijven en toeristen het pad kunnen sponsoren door voor €250,- per stuk tegels te kopen. Als tegenprestatie worden kopers vermeld op een infopaneel dat bij het pad komt te staan. Volgens Wuis is met Dros afgesproken dat er gespreid kan worden betaald als toch niet het volledige bedrag wordt binnengehaald. Het wandelpad was aanvankelijk op €250.000,- begroot, maar een deel daarvan was bestemd voor onder houd in de komende jaren. De initi atiefnemers hebben dat losgelaten. Gerard Zoetelief heeft als alternatief toegezegd het pad zo nu en dan bij te houden. Het is ook nog een optie dat het onderhoud bij de gemeente wordt ondergebracht. Het pad is een vervolg op het his torische wandelpad dat in de jaren zeventig in de duinen van De Koog lag en waar veel mensen destijds een ommetje over maakten. Het komt op ongeveer 20 meter van de Buteriggel (tussen het pand en de zee) te liggen, zodat gasten er geen last van hebben. Dat was vorig jaar nog een heikel punt, maar die strijd bijl is begraven. De €70.000,- is afkomstig van TESO, TVL, de Rabo bank, De Koog Badplaats, Bakker Stichting, het Prins Bernhardfonds en de familie Zoetelief. Landbouwkalender Wie geeft Texel kleur? De foto's op de verjaardagskalender die gister avond in Hotel Texel werd gepre senteerd, laten aan duidelijkheid niet te wensen over: de boeren. Pagina 2 Koger 'horror' 'Horror in. De Koog', spot schoor steenveger André Brouwer, die tij dens het reinigen van een schoor steen zo'n tweehonderd dode vogels aantrof, vrijwel zonder uit zondering kauwtjes. Pagina 7 Topjudoka 'De houdgreep en de heupworp, daarmee heb ik mijn tegenstanders verslagen', vertelt Marieke Zijm, Texelse topjudoka, over haar selec tie voor het Nederlandse G-team. Zaterdag komt ze uit voor Oranje in het Duitse Hückeswagen. Pagina 7 Oud-Texelaar verdronken Oud-Texelaar Jan Maas (49) is eind vorige week verdronken. Vrijdag morgen 21 november werd hij dood aangetroffen in een sloot langs de provinciale weg N831, vlakbij zijn woonplaats Kerkdriel. Ook zijn fiets lag in de sloot. Uit onderzoek ter plaatse kwam niets naar voren dat wees op een misdrijf. Aangenomen wordt dat hij donderdagavond met zijn fiets in het water is beland en is verdronken. Martijn Eelman stopt Ben Zegeren wordt raadslid Ben Zegeren uit Den Burg wordt raadslid voor het CDA. Hij neemt de plaats in van Martijn Eelman die dinsdag afscheid neemt van de gemeenteraad. Eelman, raadslid sinds 2006, stopt omdat hij het raadslidmaatschap niet langer gecombineerd krijgt met zijn werk bij de brandweer in Hoofd dorp en zijn eigen bedrijf. Zegeren, die dinsdag wordt geïnstalleerd, is sinds 2006 actief in de commissie Middelen. Bij de verkiezingen stond hij vijfde. Hij neemt plaats naast frac tievoorzitter Marijke Eelman. Er zijn deze raadsperiode al diverse wisselingen van de wacht geweest. Eerder vertrokken Arthur Oosterbaan (GroenLinks), Piet Standaart (Texels Belang) en Rob Heijman (Groen Links). Rikus Kieft (GroenLinks) ver trok ook nadat hij tijdelijk wethouder was geweest, maar keerde weer terug nadat Heijman ermee stopte. vraag waar dat geld eigenlijk was. Die opmerking leidde tot gemor bij andere fracties. Kieft verweet het college wel een te defensieve hou ding in zijn reactie op het onderzoek van de Rekenkamercommissie. 'Het klinkt alsof de problemen niet hele maal serieus worden genomen.' Burgemeester Joke Geldorp vond dat die kritiek niet terecht was. Of het debacle daadwerkelijk gevol gen heeft voor wethouder Bakker werd woensdagavond niet duidelijk, maar zijn positie raakte verzwakt. Bakker legde de bal bij de raad neer. Als de raadsleden vinden dat hij moet opstappen, moeten ze dat zeggen Hercules (PvdA) legde de bal bij Bakker en vond dat de wet houder beter zichzelf kan afvragen of hij het nog verdient zijn porte feuille te bekleden. De Wolf (WD) vond dat de wethouder de gelegen heid moet hebben de eer aan zich zelf te houden. Visman en Gerard Weijers (Fractie Weijers) vonden het niet nodig aan de stoelpoten van Bakker te zagen. De overige par tijen komen waarschijnlijk tijdens de raadsvergadering van 2 december op de kwestie terug. Bouw van het nieuwe raadhuis blijft financieel mogelijk, ook al zou de €8 miljoen in IJsland voor eeuwig weg zijn. Dat komt naar voren uit een berekening die het college op verzoek van de raad heeft gemaakt. Daaruit blijkt dat de gemeente voor €4,2 miljoen het schip ingaat als de nieuwbouw wordt afgeblazen. Door een beroep te doen op de reserves, verkoop van bouwgrond en door een extra bedrag van €2,5 miljoen te lenen, kan er volgens het college toch voldoende geld worden gevon den om voor €12 miljoen een nieuw raadhuis te bouwen. De kans is aannemelijk dat een meerderheid van de raad daar mee instemt. Woensdagavond tij dens een extra commissievergade ring hadden coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks er oren naar door te gaan met nieuwbouw. Het CDA was wel verdeeld: raads leden Marijke Eelman en Martijn Eelman hebben een voorkeur voor nieuwbouw, maar hun steunfractie ziet meer in verbouw van het raad huis aan de Groeneplaats. Volgens TB en GL is het beter door te gaan met nieuwbouw dan een bedrag van €4.2 miljoen te moe ten verliezen. Dat zijn al gemaakte kosten, financiële verplichtingen en gederfde inkomsten bij elkaar opge teld. De oppositie wilde dat het college eerst met een betere onder bouwing van de cijfers komt. Tot een verdere behandeling kwam het woensdagavond niet omdat het half elf was geweest en de raadsleden naar huis wilden. Lees verder op pagina 5 TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: .com Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. MlEP, JE BENT NU TE OUD OM ALS 'CLUB BUNNY' DIENST TE DOEN Sam te feliciteren met de Michelinster. die dinsdag naar Bij Jef kwamen om Jef Schuur, Nadine Mögling WV-directeur Wouter de Waal

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1