Uit fr Actief Landbouw presenteert kalender IEXELSE 2 COURANT Hoogwater te Oudeschild Agenda r Volwassen worden in de laatste oorlogswinter Film Mi Marco Borsato in 'besneeuwd' Oosterend VRIJDAG 28 NOVEMBER 2008 Voorlichting voor bedrijven Leon Tweebeeke, Jan Giliam en Peter Houtsma van NBC Eelman Partners zijn maandagavond 1 december spreker op een avond van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting in StayOkay. Onder werp zijn fiscale en bedrijfseco nomische zaken. De avond begint om 20.00 uur. Onderwerpen die worden bespro ken zijn fiscale regelgeving, bedrijfs overname, belastingplan 2009 en eindejaarstips. Aan de orde komen ook toeslagrechten, mestwetge ving en subsidiemogelijkheden voor jonge ondernemers die een bedrijf overnemen. Ook wordt een visie gegeven over het investeren in pro ductiemiddelen waarbij aandacht wordt besteed aan de financiële onzekerheden van de laatste tijd. Nieuw onderdeel zijn de rapportcij fers die banken gebruiken voor het vaststellen van de rentepercentages bij het afsluiten van leningen. Vuurwerkshow Een grote vuurwerkshow wordt komende zaterdag gehouden tegen over Voordeelland in Oudeschild, waar tussen 19.30 en 20.30 uur vuurpijlen en ander materiaal wordt afgestoken. 'Een cadeautje aan de klanten en een opwarmertje voor oud en nieuw', vertelt vuurwerk verkoper en initiatiefnemer Raoul Helleman van Voordeelland. 'Op het gebied van vuurwerk is een hele boel veranderd. Zwaarder, mooier en luxer vuurwerk en dat willen we graag laten zien. Tevens een stukje promotie voor ons bedrijf. Het krijgen van een vergunning via de provincie viel niet mee, maar is gelukkig toch gelukt.' Voordeelland heeft voor de vuurwerkshow een overkants bedrijf ingehuurd. Vr. 28 08.07 en 20.40 u. Za. 29 08.30 en 21.05 u. Zo. 30 08.57 en 21.44 u. Ma. 1 09.40 en 22.36 u. Dl. 2 10.07 en 22.54 u. Wo 3 10.40 en 23.25 u. Do. 4 11.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Zaterdag 29 november springtij Zondag 30 november zon op 8.24, zon onder 16.33 uur. .texel44.nl Rondvaarten naar de zeehonden en de marinehaven in Den Helder Winterprogramma: woensdag, zaterdag en zondag vanaf 14.00 uur tot 16.00 uur Reserveren: 06 -51105775 consumpties vedcijgbaar 8.00 p p 3 -10 jaar 7.- n Ook voor feesten en partijen beschikbaar. Info en boeken. A. Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop 't Haventje Cinema Texel beleeft deze week de première van Oorlogswinter, gebaseerd op het beroemde boek van Jan Terlouw, die daarvoor in 1973 een Gouden Griffel kreeg. Het is het verhaal van Michiel, die in de laatste ijskoude winter van de oorlog volwassen wordt. Zijn oom Ben, die in het verzet zit, is zijn grote voorbeeld en Michiel kan niet wachten tot hij ook wat kan betekenen in de strijd tegen de bezetter. Tot zijn grote erger nis neemt echter niemand hem serieus. Dat verandert wanneer zijn oudere buurjongen Dirk hem een opdracht geeft. Voordat hij het weet, zit Michiel tot over zijn oren in de problemen, terwijl hij nie mand in vertrouwen kan nemen. Een publiekstrekker is de Neder lands gesproken animatiefilm Madagascar 2. het vervolg op het succesvolle eerste deel uit 2005 Hoofdpersonen zijn opnieuw de dieren uit Central Park Zoo in New York. Wanneer ze in een oud, neergestort vliegtuig stappen, dat zogenaamd is gerepareerd door de pinguïns, gaat het helemaal mis. Ze storten neer en komen terecht in een wildreservaat in Afri ka. Daar ontmoeten ze voor het eerst hun soortgenoten uit het wild en ontdekken ze de verschillen tussen de jungle en de Afrikaanse vlaktes. Grote vraag is natuurlijk of Afrika leuker is dan de dierentuin in New York. Even terug van weggeweest is Mamma Mia!, een vrolijke en romantische film rond de hits van ABBA, die deze week de magi sche grens van 1 miljoen bezoe: kers overschnjdt. Om dit te vieren, is het tweede kaartje gratis. De meeste andere films in Cinema Texel zijn geprolongeerd, waaron der Quantum of Solace, de 22ste film rond geheimagent James Bond en de tweede waarin Daniel Craig de hoofdrol speelt. Daarin moet 007 na het verraad van Ves per Lynd moeite doen om zijn gevoelens buiten zijn missie te houden. Samen met M (een rol van Judi Dench) ondervraagt hij Mr. White (Jesper Christensen), wiens bekentenissen tot meer inzicht leiden in de complexe afperspraktijken waarmee Lynd te maken had. Een nieuwe ontdek king brengt Bond naar Haïti, waar hij de even mooie als mysterieuze Camille (Olga Kurylenko) ontmoet. Het volledige programma staat In het atelier van Charles Janko aan de Witteweg bij Den Hoorn wordt van 13.30 tot 17.30 uur open orgeldag gehouden, met orgelbespelingen om 13.30, 15.00 en 16.00 uur. Sinterklaas arriveert om 14.00 uur op het dorpsplein van De Koog. Bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg gaat om 14.00 uur de Sinterklaasrit van de MAB van start. Inschrijven vanaf 13 30 uur. Om 15.30 uur begint in de hervorm de kerk van Den Burg een liturgisch concert, door het koor van Antoine Oomen uit Amsterdam. Het thema is Psalm 119. Toegang €5,-. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 16.00 uur een voorstel ling van Springtij(d), het vertelthea ter waaraan wordt meegewerkt door senioren uit het dorp. Cinema Texel vertoont Madagascar (Nederlands gesproken versie 14.00, 16.15), Oorlogswinter (16.00, 19.00), Quantum of Solace (18.30, 21.30), Sinterklaas (13.30) en Bride Flight (21.15). Maandag 1 december: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur een voorlichtingsbijeen komst voor agrarische ondernemers over fiscale en bedrijfseconomische zaken. De afdeling Texel van Horeca Neder land houdt vanaf 20.30 uur jaarver gadering in eetcafé Vincent aan de Grensweg. Cinema Texel vertoont. Mamma Mia (20.30) en Oorlogswinter (20.00). Dinsdag 2 december: In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.30) en Oorlogswinter (20.00). TES O TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Vrijdag 28 november: Professor De Jager geeft in De Slinger in Ecomare een lezing met de titel 'Nieuwe inzichten over Mercurius'. Aanvang 20.00 uur, toegang €5.-. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een optreden van de Engelse folkgroep Magna Carta, die een afscheidstournee houdt. Entree €14,-. Een diner vooraf is mogelijk (reserveren in dat geval gewenst: tel. 319633). Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 14.00, 16.15), Oorlogswinter (16.00, 19.00), Quantum of Solace (21.30), Sinter klaas (13.30), Mamma Mia (18.30) en Bride Flight (21.15). Zaterdag 29 november: Op de kruising Gemtslanderdijkje en de weg naar De Bremakker begint om 14 00 uur een winterwandeling door de Dennen. Een gids van IVN vertelt over bomen. Deelname is gratis. Om 15.00 uur begint een excursie over het wad; de bodem van de zee. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 19 30 uur een voorstelling van het verteltheater Springtij(d), waaraan wordt meege werkt door senioren uit het dorp. Tegenover Voordeelland in Oude schild wordt vanavond van 19.30 tot 20.30 uur een grote vuurwerkshow gehouden. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.30 uur een disco-avond. M .m.v. DJ's Fred en Gauke. De best verklede bezoeker wint een pnjs Entree gratis. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 14.00. 16 15). Oorlogswinter (16.00. 19.00), Quantum of Solace (18.30, 21.30), Sinterklaas (13.30) en Bride Flight (21.15). Zondag 30 november: In de Slufter begint om 11.00 uur de excursie 'Door het zout van de zee'; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Bij Bos en Duin aan de Bakken- weg gaat om 11.00 uur een boscross van Atletiekvereniging Texel van start. Inschnjven vanaf 10.15 uur. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 12.00 en om 16.00 uur een groots Sinterklaasspek takel. Toegang €15,-. Augustus: loonwerker Fulps Duinker tijdens de graanoogst. (Foto Gemrd Timmerman) rotisserie 't Kerckeplem 'sneeuw' naar beneden dwarrelt maakt Marco Borsato een praatje met Oosterender Fup Wie geeft Texel kleur? De foto's op de verjaardagskalender die gister avond in Hotel Texel werd gepre senteerd. laten aan duidelijkheid niet te wensen over: de boeren. De kalender is gemaakt op initiatief van de PR Commissie van de Texelse landbouw, om de beroepsgroep die in elk jaargetijde z'n stempel op het Texelse landschap drukt in de schijnwerpers te zetten. 'Een sector met dynamiek en gelukkig ook veel jonge boeren, zoals ook blijkt uit de portretten op de kalen der', aldus LTO-bestuurder Johan nes van Heerwaarden. Hij kreeg als eerste de kalender aangeboden door vormgeefster Karen den Draak en fotograaf Gerard Timmerman. Zijn missie was om een kleurig en eigentijds beeld te schetsen van de Texelse landbouw, met als lei draad de verschillende maanden van het jaar. Het resulteerde in een serie portretten waarop landbou wers, van jong tot oud en soms met een knipoog naar de werkelijkheid, vereeuwigd zijn tijdens hun dage lijkse werkzaamheden. Leden van LTO-Noord op Texel krijgen de ver jaardagskalender thuisgestuurd, hij is vanaf maandag voor €7,50 ook te koop in de Texelse boekhandels en bij ijsboerderij Labora. Sneeuwvlokken, glühwein, houtvuur en kerstmuziek donderdagavond in Oosterend. Alsof de kerstdagen er al waren aangebroken. Het winterse tafereel dat voor restaurant rotis serie 't Kerckeplem met behulp van een sneeuwkanon in scène was gezet, was een verrassing voor Mar co Borsato, die voor de opname van het tv-programma Gesprekken bij de haard van Eén Vandaag in Oosterend was. De regisseur had voor de rotisserie gekozen omdat die volgens een woordvoerder 'de mooiste open haard van Nederland heeft'. Na het interview met Mare Schrikkema van Eén Vandaag, wan delde Borsato naar buiten, waar hij werd opgewacht door een groepje Oosterenders, waarna ook de zan ger zich tegoed deed aan een beker glühwein. 'Heel leuk dit allemaal. Het doet me beseffen dat ik hier al veel te lang niet ben geweest.' Borsato nam ruimschoots de tijd om meisjes uit het dorp een hand tekening te geven en een praatje te maken met omstanders. Na Bor sato worden Jan Terlouw en andere bekende Nederlanders voor wie 2008 een succesvol of bijzonder jaar was geïnterviewd in het Stren- der restaurant. De uitzending is 29, 30 of 31 december. Karen den Draak en Gerard Timmerman (rechts) overhandigen het eerste exemplaar van de kalender aan LTO-bestuurder Johannes van Heerwaarden. (Foto nico Kikken) voor Texelaar en toerist Seventiesparty in Question Plaza Geheel in stijl naar de disco. Dat kan zaterdag in Question Plaza, waar een Saturday Night Feverparty wordt gehouden. De best geklede man of vrouw wint een gratis overnachting in hotel Greenside in De Koog, inclu sief whirlpool en sunshower. De muziek wordt verzorgd door DJ's Fred Winkel, Gauke van Lingen en Niels Lefeber. De zaal wordt geheel aangekleed in de stijl van de jaren zeventig, de tijd waarin John Travolta triom fen vierde met de film Saturday Night Fever met muziek van de Bee Gees, die de doorbraak betekende voor de disco. De sfeer van toen wordt goed beschreven door DJ Gauke van Lingen als hij herinne ringen ophaalt: 'Question was van alle markten thuis. De geweldige sfeer eindigde vaak in broeierige zwetende nachten waarbij zowel de zitkuil, als de achter- en bovenbar volledig gevuld waren. De fenome nale Bose-installatie zorgde voor een ongekende geluidsbeleving, die echter tijdens de topavonden maar net boven het publiek uit kwam. Diverse keren sprongen de stoppen er uit van de hitte. Met de handdoek in je nek en de discotheek volledig naar achteren gereden kon je amper horen welke plaat er draaide. De meters bier werden aan de tafeltjes bezorgd op donkerbruine bladen door heren met enorme (rechter) spierballen.' De avond begint om 22.30 uur. De entree is gratis. Anna Sikkers in Tusse de Banke In Tusse de Banke is tot en met 10 december een expositie te zien van werk vanaf 1993 van Anna Sikkers uit Gouda. Sikkers bracht lange tijd door in Tanzania en Botswana, waar zij samenwerkte met lokale beeldend kunstenaars. Later volgde zij enkele jaren de School voor Beeldende Kunst in Aarschot en studeerde zij aan de Vrije Academie in Den Haag. Haar werk, dat veelal uit series bestaat, kenmerkt zich door het gebruik van heldere kleuren. In Tusse de Banke toont zij nieuw werk uit de serie Mensen als tui nen en eerder werk uit de Morvan in Frankrijk, waar zij vooral bomen schilderde. Daarnaast is ouder werk uit verschillende series te zien. Op de foto legt zij de laatste hand aan een installatie met rozen en foto's. Verzamelingen tentoongesteld De Stichting Welzijn Ouderen Texel is op zoek naar verzamelingen, vooral uit de jaren vijftig en zestig. In die tijd werden verzamelingen van de meest uiteenlopen aard aan gelegd: sigarenbandjes, suikerzak jes, lucifermerken, voetbalplaatjes, speldjes, sigarettenmerken en dinky toys. De bedoeling is aan de hand van een tentoonstelling van deze verzamelingen een halve eeuw terug te gaan in de tijd. Wie een verzameling bezit en deze voor dat doel in bruikleen wil geven, kan contact opnemen met de SWOT, tel. 312696, e-mailadres swot@texel.com. De expositie in Tusse de Banke is geopend van 11.00 tot 16.00 üur, uitgezonderd zondag en dinsdag. Op vrijdagavond is de expositie te bezoeken tussen 18.00 en 21.00 uur. Nieuw gedicht In het monumentje voor Huib Fenijn op de Groeneplaats is de komende weken een gedicht te lezen van Theo Hoogwerf uit Ouderkerk aan den IJssel. Naast poëzie houdt deze kunstenaar zich bezig met tekenin gen en grafiek. Regelmatig is werk van zijn hand te zien in galeries in de omgeving. Het getoonde gedicht is Liedje voor jou, uit Muziekstuk MVIX: Klinkend landschap. Sinterklaas in De Koog Ook De Koog verwelkomt Sinter klaas. Zondag doet de Goedheilig man zijn intrede in de badplaats. Toeschouwers worden om 14.00 uur verwacht op het dorpsplein. Na afloop van de officiële intocht gaat het feest verder met een peperno- tenparty in het dorpshuis.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2