'In augustus stonden alle seinen op groen' Stoppen met raadhuis loopt in de miljoenen TexelEnergie start werven vrijwilliger Michelinster bestaat sinds jaren twintig Brugklasser strijdt voor behoud bushalte TEXELSE J coURANT Wethouder vaart blind op organisatie .rcKt VRIJDAG 28 NOVEMBER 2008 Als wethouder Peter Bakker (financiën) op 4 augustus wél had geweten dat er op 1 augustus €8 miljoen in IJsland was gestald, had dat niet tot andere besluiten geleid. Dat zei hij woensdagavond tijdens de extra commissieverga dering over het IJsland-debacle. Bakker kreeg op 4 augustus te horen dat de €24,4 miljoen in het buitenland was uitgezet, maar vroeg toen niet waar het geld gebleven was, wat hem woensdagavond op veel kritiek kwam te staan. Bakker zei dat hij niet had doorgevraagd, omdat er geen reden was te twijfe len aan het besluit van zijn ambte naren. 'En had ik het wel geweten, dan was het niet anders geworden, want ik had zelf ook niet de ken nis het anders te doen.' Hij wees de partijen er nadrukkelijk op dat op 1 augustus alle seinen nog op groen stonden en dat er toen ook nog geen signalen waren die erop wezen dat IJsland een risico werd. Boetekleed De wethouder trok het boetekleed aan voor het feit dat de raad laat werd geïnformeerd. Op dinsdag 7 oktober werd duidelijk dat er wat mis ging en op maandag 12 okto ber werd de raad op de hoogte gebracht. Volgens Bakker is het echter wel de vraag wat hij de raadsleden eerder had kunnen ver tellen. 'Op vrijdag had ik kunnen vertellen dat Landsbanki genatio naliseerd was, dat we er geld op deposito hadden staan en dat we een brief aan de minister van Finan ciën aan het schrijven waren.' Met minister Hirsch Ballin (justi tie) die vrijdag 10 en zaterdag 11 oktober op Texel was, werden de financiële problemen al wel doorge nomen. Bakker maakte nog de grap dat hij de raadsleden een paar sla peloze nachten had bespaard ('die heb ik voor mijn rekening genomen') maar daar werd niet om gelachen. Diverse raadsleden vroegen zich af waarom het college tussen 30 september en 7 oktober geen actie heeft ondernomen. Toen begon ook al duidelijk te worden dat het mis ging in IJsland. Volgens Bakker was het echter niet mogelijk het geld, dat voor drie maanden was wegge zet, tussentijds terug te halen. Dat dat op vrijdag 17 oktober wel lukte met de miljoenen in Denemarken en Ierland had een andere reden. Texel was door de problemen in IJsland te boek komen te staan als 'nadeel- gemeente' waardoor de banken in Denemarken en Ierland een uitzon dering maakten. Nederlandsche Bank Bakker zei het jammer te vinden dat De Nederlandsche Bank niet eerder heeft gewaarschuwd. Daar waren in juli de problemen in IJsland al bekend, maar dat werd niet verkon digd. 'Dat was een soort afspraak tussen De Nederlandsche Bank en IJsland om te voorkomen dat er een run op Landsbanki zou ontstaan. Maar De Nederlandsche Bank had die afspraak kunnen opzeggen, omdat Landsbanki zich niet aan de afspraak hield niet meer dan €500 miljoen aan Nederlands geld te lenen.' De bank leende €2 miljard. Diverse raadsleden onderschreven Bakkers kritiek. Joop Groeskamp zei dat bij Texels Belang geluiden waren opgegaan De Nederlandsche Bank aansprakelijk te stellen voor de €8 miljoen. Bakker herhaalde dat de Rabobank de gemeente niet heeft gewaar schuwd. Hij zei dat de Rabobank de opdracht had gekregen de €24,4 miljoen op de rekening van de gemeente bij de Bank Nederlandse Gemeenten te storten en dus ook niet kon weten dat het geld naar buitenlandse banken zou gaan. Hij werd op dat punt uit de tent gelokt door Hercules die de vraag over het wel of niet informeren door de Rabobank omdraaide en vroeg of het soms niet kwalijk was als de Rabobank geen advies zou heb ben gegeven, terwijl ze een goede relatie met de gemeente heeft. Het geld ging overigens naar het bui tenland omdat het vrij kwam bij de Rabobank en omdat in IJsland, Denemarken en Ierland hogere ren tes golden. Vakantie Volgens Bakker, was het geen optie geweest op 1 augustus de vakan tievierende schatkistbewaarder TexelEnergie heeft een oproep aan de aandeelhouders gedaan zich als vrijwilliger in te zetten voor de coöperatie. Dat gebeurde tijdens de eerste algemene leden vergadering. Volgens voorzitter Rikus Kieft is het de bedoeling een soort kaartenbak met deskundigen te aan te leggen op wier kennis TexelEnergie een beroep kan doen. De coöperatie heeft aandeelhouders ook gevraagd of zij op andere fronten vrijwilliger willen worden, zoals bij het werven van nieuwe afnemers. Tijdens de vergadering werd beslo ten de raad van commissarissen te verkleinen van zeven naar vijf per sonen. De raad was automatisch al verkleind omdat Brendan de Graaf directeur werd (hij was eerst com missaris) en omdat Gerard Bakker (één van de oprichters) er maandag avond uitstapte. Hij had eerder al gezegd aan te blijven tot de eerste vergadering. Bij zijn afscheid prees hij de motivatie die hij bij de mede oprichters had geproefd. 'Het was een inspirerende groep waarbij je de tintelingen voelde.' Hij noemde het een groot goed dat de eerste raad van commissarissen (allen oprichters van TexelEnergie) is samengesteld uit een mix van mensen die sterke ondernemers zijn, een groot sociaal hart hebben en duurzaamheid en milieu uitdra gen. Hij adviseerde de aandeelhou ders dergelijke eigenschappen als pijlers voor TexelEnergie te blijven beschouwen. Bakker deed, net als Kieft en De Graaf, een algemene oproep aan de aandeelhouders om energie van TexelEnergie af te nemen en vroeg ze ook anderen daartoe over te halen. 'Er wordt voor energie nu veel geld betaald dat allemaal naar de vastewal gaat. Dat kan ook op Texel blijven, zodat je het hier kunt investeren.' De raad van commissarissen van TexelEnergie. Van links naar rechts: Kees Groenewoud, Petra Schut, Hans Roeper, Gerard Bakker en Gert-Jan Schoorl. Naast hem directeur Brendan de Graaf en sprekend voorzitter Rikus Kieft. (Foto Jemen ven Helium/Beeldbank Texel) De gemeente heeft voor het nieu we raadhuis al negen ton uitgege ven aan onder meer de architect, projectbegeleiding en de vroeg tijdige inkoop van staal. Dat blijkt uit berekeningen die het college op verzoek van de raad heeft gemaakt naar aanleiding van de verdwenen €8 miljoen. Dat geld is weg als er nu zou wor den gestopt met de nieuwbouw. Hetzelfde geldt voor een bedrag van nog eens €2,1 miljoen dat afge rekend zou moeten worden voor al aangegane verplichtingen. Dat is berekend dat bouwmanagement bureau ABC dat de gemeente bege leidt bij het nieuwe raadhuis Daarnaast zou de herinrichting van het centrum van Den Burg afge blazen moeten worden, waardoor de gemeente eveneens geld zou kwijtraken. In dat geval gaat het om drie ton die al aan het project is uitgegeven. Ook gaat een winst van waarschijnlijk negen ton dan aan de neus van de gemeente voorbij. Die bedragen gezamenlijk komen op €4,2 miljoen uit. Het grootste deel daarvan zou de gemeente direct moeten afrekenen (in plaats van afschrijven) waardoor de algemene reserves in de min komen. Volgens het college komen bij het afblazen van de nieuwbouw ook nog de kosten voor verbouw nog om de hoek zetten. Daarvoor is op z'n -minst €5 miljoen nodig, maar wil het goed gebeuren, dan gaat verbouw volgens een grove raming €9 tot €10 miljoen kosten. In dat geval wordt er bijgebouwd en kan het gebouw er weer 20 tot 25 jaar tegen. Een verbouw van €5 miljoen zou goed zijn voor een verlenging van de levensduur met 10 tot 15 jaar. Volgens het college is het beter €2,5 miljoen bij te lenen en zoals gepland voor €12 miljoen een nieuw raadhuis met een levensduur van 40 jaar te bouwen. Dat betekent een extra jaarlast van €140.000,- over een periode van veertig jaar. Volgens weihouder Peter Bakker (financiën) is de extra lening echter waarschijnlijk niet eens nodig omdat de gemeente al over behoorlijke reserves beschikt en in de nabije toekomst nog ruimer in de mid delen komt te zitten door verkoop van bouwgrond. Bij de afgelopen jaarrekeningen is veel geld over gebleven en in 2006 en 2007 werd €4,1 miljoen verdiend aan de uitgifte van bouwgrond in de Volmolen, Den Burg-West en 't Zouteland in Den Hoorn. Volgens het college kan er nog meer geld worden vrijgemaakt door min- (treasurer) te bellen, zoals Texels Belang stelde. 'Als medewerkers vakantie hebben, gaan we ze niet met werk confronteren. Het is ook de vraag of de treasurer over andere informatie had kunnen beschikken.' Kritiek van de PvdA dat het college bewust het treasury-statuut (spelre gels voor het omgaan met geld) zou hebben achtergehouden, was vol gens Bakker niet waar. Het college handelde op basis van een statuut uit 2006 maar uit onderzoek van de Rekenkamercommissie bleek dat dat hele document door misver standen nooit door de gemeente raad is bekrachtigd. De wethouder zei volledig te ver trouwen op de afdeling financiën en dat vertrouwen nog steeds te heb ben. 'In de 27 jaar dat ik hier bij de politiek betrokken ben, is er nooit een reden geweest aan de afdeling financiën te twijfelen.' Volgens hem is het ook nog altijd mogelijk dat het geld terugkomt. Hij weerlegde een opmerking van de WD dat het geld definitief weg zou zijn. De gemeente is samen met andere gedupeerde gemeenten en de provincie Noord- Holland bezig de miljoenen alsnog terug te krijgen. Nog kaarten voor verteltheater Er is nog een beperkt aantal kaar ten beschikbaar voor de uitvoe ringen van het verteltheater die zaterdag en zondag in Den Hoorn en Oudeschild worden gegeven. Bij deze uitvoeringen vertellen oude ren uit het dorp over hun leven en ervaringen. Zij doen dit aan de hand van het thema 'deur'. De voorstel ling in Den Hoorn wordt gegeven op zaterdag 29 november en begint om 19.30 uur, de voorstelling in Oude schild begint zondag 30 november om 16.00 uur. Beide voorstelling vinden plaats in het dorpshuis. De toegang tot de voorstelling kost €3,-, een programmaboekje kost €1,-. W/E 2.(TT EN illluMW En het geschiedde in die dagen... De Michelinster, die deze week voor het eerst op Texel is uitge reikt, bestaat al sinds de jaren twintig. De hoge gastronomische onderscheiding is een initiatief van de Franse broers André en Edouard Michelin. De oprichters van de gelijknamige bandenfabrikant introduceerde de ster in een gids die zij in augustus 1900 voor het eerst uitbrachten. In die tijd reden er nog amper auto's in Frankrijk, maar de broers hadden in de gaten dat het autoverkeer snel zou toenemen en sprongen daarop in met een gids die allerlei tips voor onderweg gaf. Arie Lap Het is nog onduidelijk of Arie Lap uit Den Hoorn een plaats in het bestuur van Hollands Noorderkwartier heeft veroverd. Het hoogheemraad schap had gisteravond de uitslagen van de waterschapsverkiezingen bekend zullen maken, maar ér zijn problemen met de verwerking van de stembiljetten ontstaan. Volgens de Unie van Waterschappen kan het bedrijf dat de biljetten verwerkt niet aan de verplichtingen voldoen, waardoor pas dinsdag 2 decem ber de uitslag definitief kan wor den vastgesteld. Naar verwachting wordt zaterdag al een voorlopige uitslag bekendgemaakt. Jef Schuur werd dinsdag overladen met bloemen, telefoontjes en emails. In 1920 besloten ze restaurants in de Michelingids op te nemen. Om een onderscheid in kwaliteit aan te geven, begonnen ze in 1926 met sterren te werken. Een ster betekent 'zeer goede keuken', twee sterren staat voor 'een omweg waard' en drie is volgens Michelin 'een ver plaatsing waard'. Die definities zijn volgens het bedrijf tegenwoordig nog steeds van kracht. Het Franse bedrijf kent in Euro pa zo'n zeventig inspecteurs die gemiddeld drie weken per maand onderweg zijn om anoniem hotels en restaurants te inspecteren. Vol gens Michelin zijn het over het alge meen mensen die gemiddeld vijf tot tien jaar in de horeca hebben geze ten. Voor ze het veld in gaan, geeft Michelin ze een interne opleiding van een half jaar. Twee keer per jaar hebben de inspecteurs, de hoofdredacteur en de directeur van de Michelingids algemeen overleg met elkaar. Dat zijn de momenten waarop gezamen lijk wordt bepaald waar de sterren naartoe gaan, wie er een verliest of wie er een bijkrijgt. Op het moment zijn er in totaal 1800 sterren in 22 landen verdeeld. 'Een restaurant met een ster is dus niet alleen één van de beste van het eigen land, maar ook één van de beste in de wereld.' De ervaring van Michelin is dat het hebben van een ster altijd leidt tot een toename van gasten. der geld in het nieuwe toeristisch investeringsfonds te storten, groot onderhoud aan de wegen uit te stel len en een egalisatiefonds voor de reinigingsrechten aan te spreken. Opheffen van dat fonds kan wel betekenen dat de reinigingsrechten (nu al drie jaar ongewijzigd) moe ten worden aangepast. Het college oppert ook minder geld te besteden aan de eigen organisatie door te snijden in verhogingen van budget ten voor opleiding en vervanging bij ziekte of door seniormedewerkers na hun pensionering niet meer te vervangen. Titanic De WD en de PvdA hadden weinig goede woorden voor het college. Frank Kingma (WD) sprak van een 'Texelse Titanic die recht op een ijsberg afvaart' en vroeg zich af hoe lang de burger voor de kosten moet blijven opdraaien. Eric Hercules (PvdA) was verbaasd dat een verloren bedrag van €8 miljoen kan worden goedgemaakt met een lening van €2,5 miljoen. 'Dan hebben we €5,5 miljoen teveel geleend en €5,5 miljoen teveel ver loren.' De verbazing werd nog gro ter toen Bakker duidelijk maakte dat de benodigde €2,5 miljoen ook misschien niet eens hoeft te worden Om de bushalte vlak bij zijn huis in stand te houden, is de vandaag 12 jaar geworden Milan Holman uit Eierland een handtekeningen actie begonnen. De brugklasser reist dagelijks met de bus naar Den Burg en terug en stapt dan in bij halte Bern aan de Hoofdweg, die vanaf 14 december dreigt te verdwijnen. 'In de winter is het niet te doen om naar school te fietsen. Zeker niet met die harde wind. Ik vind het echt belachelijk. En ik ben niet de enige die elke dag met de bus gaat', ver telt Milan, die de actie helemaal zelf op touw heeft gezet. Zijn moeder, Inge Lekkerkerker, is even veront waardigd. 'Hij gaat elke dag met deze buslijn naar de OSG. Het is de enige manier om vanuit hier naar Den Burg te komen met het open baar vervoer. We zijn hier een jaar geleden komen wonen. Dat er een bushalte haast voor de deur was, was toen een belangrijk onderdeel van onze beslissing. Ik snap ook niet dat ze dit zomaar doen, zonder ons in te lichten. Vorige week was er een briefje op de halte geplakt, met de mededeling dat deze gaat verdwijnen. Een tijdje geleden werd er aan de weg gewerkt en reed de bus helemaal niet. Daar moesten we ook zelf maar achter komen.' Bij busonderneming Connexxion kon gisteren niemand uitleg over de op handen zijnde verandering geven. Maar volgens Peter van Ree van de gemeente gebeurt de ingreep op verzoek van de dorpscommissie van De Cocksdorp en Eierland. 'Het is een oude wens om de bus niet meer langs de Hollandseweg maar langs de Oorsprongweg te laten geleend als er versneld grond wordt uitgegeven. 'Dan hebben we zelfs €8 miljoen teveel geleend.' De wethouder erkende dat er meer is geleend dan nodig, maar stelde dat daar in 2006 nog geen zicht op was, toen de gemeente in totaal €24,4 miljoen voor de kanjerprojec ten aantrok. De gemeente komt door alle perikelen naar verwachting voor hogere rentelasten te staan. Bakker: 'We moeten tien jaar lang elk jaar acht ton ophoesten, maar daarvoor hebben we ruimte genoeg.' rijden. Dat maakt de route veiliger, want de Hollandseweg is eigenlijk te smal voor zulk zwaar verkeer. Bovendien wonen er niet zoveel mensen in dat stuk van Eierland en wordt de bus daar weinig gebruikt.' Lekkerkerker is niet zo blij met het alternatief. 'Milan moet nu een paar honderd -meter fietsen om bij de bushalte te komen. Dat wordt straks ruim twee kilometer. Dat vind ik niet plezierig. Zeker niet in de winter, wanneer het 's ochtends nog don ker is.' Vraag is of de bewoners van Eier land niet beter hadden moeten wor den ingelicht. Volgens Lekkerkerker waren ook haar buren niet op de hoogte. Dat wordt bevestigd door buurvrouw Saskia Slot, wier zoon Coen eveneens dagelijks van de bus gebruik maakt. 'Wij wisten van niets. Net als Milan en Inge hoorden we het per toeval.' Verbaasd is ze echter niet: 'Jaren geleden wilde Connexxion de lijn aan de Holland seweg al opheffen. Daar is actie tegen gevoerd door Piet Bolier, die toen nog kinderen op school had.' Volgens Van Ree heeft de gemeente geen grote rol in het vervallen van de halte Bern gehad. 'Er is wel over leg geweest met Connexxion. Maar wat de communicatie betreft, zijn we niet actief geweest. Het is niet om iemand de Zwarte Piet te geven, maar dit is eigenlijk de verantwoor delijkheid van de dorpscommissie. Als die deze wens doorgeeft, mogen wij er vanuit gaan dat ze dat met de bewoners hebben afgestemd.' Lekkerkerker wil geen verwijten maken. 'Maar het is wel opvallend dat alle buren die thuis waren - de belanghebbenden dus - hebben getekend tegen het opheffen van de lijn langs de Hollandseweg.' Gevraagd om een reactie blijkt de dorpscommissie nog niet van de veranderingen op de hoogte. 'We hameren al jaren op "meer veiligheid voor de Hollandseweg. Het onder werp is in allerlei vergaderingen en overleggen aan de orde geweest. Maar bij het verleggen van de bus route zijn we niet betrokken. Ik hoor nu van jou dat dit staat te gebeu ren', zegt voorzitter Gerrit Koorn. Met de oplossing kan hij wel vrede hebben. 'We hadden liever gezien dat er graskeien langs de hele route zouden worden gelegd, zodat de weggebruikers elkaar beter kun nen passeren. Maar ik begrijp ook dat dat een dure oplossing is en dat het goedkoper is de bushalte op te heffen. Dat is niet leuk voor de bewoners die een eind moeten fietsen, maar het komt de veiligheid wél ten goede. In die zin kan ik me er wel in vinden.' Milan laat het er niet bij zitten. Woensdag had hij al meer dan tachtig handtekeningen van buren, vrienden en anderen verzameld. Nu er ook lijsten liggen bij de super markt en de huisarts in De Cocks dorp verwacht Milan dat er nog veel meer bij zullen komen. Het resul taat stuurt hij op naar Connexxion, met kopieën naar de gemeente en gedeputeerde staten van de pro vincie. Hij heeft ook het Jeugdjour naal gevraagd er aandacht aan te besteden in de rubriek Dat zit mij dwars. 'Ik heb al bericht gekregen. Ze waren geïnteresseerd, maar kon den nog niet beloven dat ze naar Texel zouden komen.' Milan Holman (rechts) en buurjongen Coen Slot maken dagelijks gebruik van bus 29. (Foto Joop Rc

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5