Met z'n allen nieuwe brug uitpakken Sekswinkel krijgt steun van politiek Wethouder Bakker blijft in zadel zitten Martin Schroder nieuwe voorzitter luchthaven Cjroen ^warL-Jexels in het harL Continuïteit op de tocht Duurzaam Texel mikt op doorstart in 2009 De Waal wil af van beperkingen dorpshuis OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12331 VRIJDAG 5 DECEMBER 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag De continuïteit van Stichting Duur zaam Texel staat op de tocht. Door het wegvallen van subsidies van de gemeente en de provincie zijn de belangrijkste financiële pijlers weggevallen. Volgend jaar zal een doorstart worden gemaakt. De Ondernemersbeurs en de uitrei king van de Ondernemersprijs op 12 februari gaan in ieder geval door. Stichting Duurzaam Texel heeft als doelstelling het initiëren en stimuleren van activiteiten die een duurzame ontwikkeling van Texel bevorderen en die een goede balans vormen tussen de economische ontwikkelingen en behoud van natuur- en cultuurwaar den. De gemeente en de provin cie staken er jarenlang aanzienlijke bedragen in, maar vorig jaar besloot de politiek dat de stichting het op eigen kracht moet redden. 'We heb ben dit zien aankomen en onszelf de vraag gesteld of de stichting moet blijven bestaan. Als bestuur hebben we na een kritische analyse en over leg met de achterban volmondig ja gezegd. We verheugen ons op een succesvolle doorstart in 2009', rea geert voorzitter Nel Eelman op het nieuws. 'Duurzaam Texel heeft voor het eiland belangrijke dingen gedaan en dat willen we absoluut voortzetten. Uniek zijn de samenwerkingsverban den die in de Texelse samenleving tot stand zijn gebracht. Kijk maar naar duurzame ontwikkelingen in de bouw, het toerisme en in de landbouw. Ook op het gebied van maatschappelijk verantwoord ondernemen hebben we veel bereikt. Maar er is nog veel werk te verzetten. Het is bijvoorbeeld nodig om een platform te hebben waar binnen bedrijfsleven kennisinstellin- De Waal wil af van het verbod om in het dorpshuis paracommerciële activiteiten te houden, zoals brui loften en partijen. 'Het dorpshuis is de spil in onze kleine gemeen schap en er zijn in het dorp geen andere lokaliteiten die in aanmer king komen', pleitte Edo Kooiman, voorzitter van de dorpscommissie, ervoor om het voorste (café)deel van het dorpshuis een volledige vergunning te geven. Paracommercie is een beladen onderwerp. De horeca beschouwt het als oneerlijke concurrentie, omdat verenigingen en instellingen vaak goedkoper kunnen werken dan de commerciële horecaondernemers. Er bestaat wetgeving over en de Texel se afdeling van Horeca Nederland conformeert zich daaraan. Maar de beperkingen leiden er in De Waal toe dat Marco Witte het dorpshuis moei lijk kan exploiteren. Kooiman kaartte het probleem woensdagavond aan tijdens de dorpenronde, de openbare vergadering, tussen dorpscommissie Hostmanship Ik heb een beetje spijt van mijn vorige column. Ik spotte daarin over de toeloop bij de sneeuwuil. En nou lijkt het of ik meezing in het rancu neuze koortje van onverdraagzame kleinzieligheid. De zilverwitte uil is er door bezoedeld. Beste vogelaars, hoe raar u ook doet, weet dat Woel- muis u hartelijk welkom heet op ons mooie eiland. Als u de vogel maar niet verjaagt. Van sommige eiland genoten echter mag je op Texel niet voor je plezier naar een uil komen kijken. Mensen die dat doen, houden namelijk van de natuur. Dus horen ze bij de groene maffia. Die mogen geen auto rijden. En ze moeten vooral wegblijven van ons eiland. Geachte natuurbeschermings->haters, dit is uilezeikachtige, bekrompen flauwe kul. Dit is geen hostmanship. Woelmuis en het college van b en w en vroeg de gemeente om een principe-uitspraak. Maar volgens wethouder Nico Kikkert schiet De Waal met zo'n uitspraak weinig op. Om onder de beperking uit te komen moet namelijk de bestem ming van het cafégedeelte van het dorpshuis worden aangepast. Dat vergt een procedure, waarbij bezwa ren kunnen worden ingediend. Kik kert zegde toe mee te werken aan zo'n procedure. Burgemeester Joke Geldorp adviseerde De Waalders eerst een rondje langs de plaatselijke horeca te maken, want bezwaren van hun kant kunnen een obstakel zijn. Tevens gaf ze aan dat De Waal er verstandig aan doet passende criteria aan het dorpshuis te verbinden, naar voorbeeld van het café in Den Hoorn. Kooiman: 'Het is niet de bedoeling dat er van buiten af bussen vol men sen komen om hier feest te vieren, het is puur voor de eigen bevolking.' Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg gen en overheden elkaar versterken, waarmee we voor Texel zaken kun nen bereiken en sectoren helpt om zaken te realiseren en uit te wisselen. Mede daarom moeten de Onderne mersbeurs en -prijs ook doorgaan. We zijn nu al druk doende om een aantrekkelijke spreker te strikken.' 'Maar financiële en andere omstan digheden dwingen nu helaas tot keu zes.' Zo is het kantoor aan de War moesstraat nog sporadisch geopend en heeft het bestuur moeten ingrijpen in het personeelsbestand. Dagelijks bestuursleden Jan Jacob Rab, Kees de Waal, Iwan Groothuis en Nel Eel man trekken er zelf hard aan om de trein rijdend te houden. 'Nadat bekend werd dat de gemeente en de provincie dit jaar voor het laatst subsidie verleenden, hebben we een beleidsplan opgesteld, dat nu in een actieplan met speerpunten is omge zet om middelen binnen te halen. We willen dit waar mogelijk koppelen aan voor Texel aantrekkelijke projec ten. We richten ons met name op duurzaamheid in het onderwijs. Op de OSG en in het basisonderwijs. Dat is één van de redenen dat we onlangs naar Gotland zijn geweest. We focussen ook op de toeristische sector en willen een loket inrichten waar ondernemers en particulieren voor dienstverlening terechtkunnen. Ook energie is een speerpunt. Op dat gebied heeft de gemeente hoge ambities. We moeten elkaar niet over lappen, maar elkaar juist aanvullen. Wij kunnen met ons netwerk en jaren lange ervaring voor de gemeente, maar ook voor de provincie projecten uitvoeren en daarmee onszelf terug verdienen. We zijn ook in beeld bij de Urgenda en er loopt een aanvraag bij het Waddénfonds.' Linda de Graaf onthullen kinderen de Oudeschild heeft gekregen. Onder toeziend oog v. e spanbrug die GOS Met z'n allen tegelijk mochten kin deren 'van de gymvereniging in Oudeschild dinsdagmiddag een bij zonder cadeau onthullen. Ze kregen van de Rabotoncommis- sie een nieuwe spanbrug met onge lijke leggers. Het cadeau was voor de gelegenheid helemaal ingepakt in papier. Allé circa zestig kinderen en een stel moeders waren opgetrom meld om de onthulling in de sport hal achter dorpshuis 't Skiltje bij te wonen. De gymvereniging (GOS) had geld voor een nieuwe aange vraagd, omdat de oude spanbrug een tijdje geleden was afgekeurd. GOS is bezig meer afgekeurde dan wel verouderde spullen te vervan gen. 'Bij de grote clubactie hebben de kinderen eerder voor een nieuwe dikke mat gezorgd', liet Linda Graaf van GOS weten. Het gymmen zit sinds enige tijd ook weer in de lift, omdat er een nieuwe trainer gevonden is. De Rabotoncommissie schonk €3600,- voor de aanschaf van de spanbrug. De sekswinkel van Elly Verkaik in Den Burg mag blijven. De erotiek- zaak heeft steun van de gemeen teraad gekregen. De politieke partijen hebben het college opgedragen het bestem mingsplan en de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) aan te passen, zodat een sekswinkel niet langer een probleem is. Vol gens het huidige facet-bestem mingsplan prostitutie uit 2002 (met daarin bepalingen die voor heel Texel gelden) zijn sekswinkels in de dorpen ongewenst, maar volgens de gemeenteraad is die gedachte achterhaald. Daarnaast bepaalt de APV dat het college handhavend kan optreden als zaken van 'erotisch-pornogra- fische aard die de openbare orde of leefomgeving in gevaar bren gen'. Martijn Eelman (CDA) vond het beter als daarvoor het begrip 'aanstootgevend' in de plaats komt. In de ogen van de meeste raadsle den kan de sekswinkel in de Wever straat niet als aanstootgevend wor den beschouwd. Henny Festen (GroenLinks) sprak over een detailhandel met goederen die elders in Den Burg ook verkrijg baarzijn. Eric Hercules (PvdA) merkte op bij 'een speelgoedwinkel' te zijn uitgekomen toen hij Joel bezocht. Gerard Weijers (Fractie Weijers) zei er zelf niet te zijn geweest, maar gaf aan dat zijn vrouw niet eens was opgevallen waar de sekswinkel zat toen ze door de Weverstraat liep. Volgens Weijers zou de winkel ook een goede plek zijn om materiaal voor seksuele voorlichting aan jon geren te halen. Het college toonde zich bereid de winkel te gedogen. Wethouder Nico Kikkert merkte op dat het wel een tijd duurt voor het facet-bestem mingsplan is aangepast. Hetzelfde geldt voor de APV. Volgens Gel dorp moet die te handhaven blij ven. Ze wees erop dat dat een klus wordt met het begrip 'aanstoot gevend' omdat iedereen daar zijn eigen invulling aan kan geven. 'Het is dus nog geen ja', liet ze de raad weten. Weerstand tegen breder fietspad Plannen voor verbreding van het fietspad Waalenburgerdijkje hebben tot verzet geleid. Zeker in De Waal, waar burgemeester Geldorp woens dagavond tijdens de dorpenronde citeerde uit een ingezonden brief in deze krant, waarin een lezeres haar verontwaardiging uitte. Meer dere Waalders delen haar kritiek. Wethouder Peter Bakker beloofde de grieven onder de aandacht van Staatsbosbeheer te brengen. Dat lijkt mosterd naar de maaltijd, want het werk is aanbesteed en al in volle gang. Terugdraaien is volgens SBB weggegooid geld. Adventsdienst In de Gereformeerde Kerk in Den Burg wordt zondag 7 december een adventsdienst gehouden waar bewoners van het Maartenhuis, de Waerden en Noorderhaven aan meewerken. In eenvoudige taal wordt duidelijk gemaakt wat een advent is. De dienst begint om 9.30 uur. Voorganger is Jan Glazema. Adventsmiddag Speciaal voor ouderen van het dorp houdt de dorpscommissie van De Koog vrijdag 19 december vanaf 14.30 uur een adventsmiddag. Deelname kost €3,- per persoon, opgeven kan bij Veronica van Beek, tel 06-28787820 Losse nummers 1,10 Rector-magnificus Prof. dr. W.H.M. (Henk) Zijm is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde vrij dag bij zijn afscheid als rector-mag nificus van de Universiteit Twente. Pagina 3 Nieuwe raadhuis Het nieuwe raadhuis trekt opnieuw een spoor van verdeeldheid door de gemeenteraad. De coalitie wil het liefst zo snel mogelijk doorgaan met de nieuwbouw, maar de oppositie wil eerst meer duidelijkheid over de gegevens die het college heeft gepresenteerd. Pagina 5 Toeristenbelasting Scholen hoeven vanaf volgend jaar geen toeristenbelasting meer te betalen. Dat heeft een meerder heid in de raad bepaald op verzoek van de PvdA. De toeristenbelas ting wordt met ingang van 1 janu ari alsnog verhoogd naar €1,50 per nacht, met een maximum van vijf nachten (€7,50). Daartoe besloot de gemeenteraad, met als tegenstem mers de WD en Fractie Weijers. De gemeente verplicht zich om jaarlijks €408.464,- in het Toeristisch Inves- terings Fonds te storten. Pagina 9 Fakkeloptocht In verband met het zestigjarig jubileum van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens houdt Amnestygroep Texel woensdag 10 december een fak keloptocht door Den Burg. De tocht vertrekt om 17.00 uur van de Groeneplaats om ongeveer een uur later daar weer te eindigen. Amnesty vraagt deelnemers aan de tocht en voorbijgangers te 'vlam men voor de vrijheid' en hun steun te betuigen aan de mensenrechten beweging. Ook bezoekers aan de kerstmarkt in Oosterend, zaterdag 13 december, wordt gevraagd een digitale kaars aan te steken op www. vlammenvoordevrijheid.nl. Winkeliers in het centrum van Den Burg tonen van 7 tot en met 21 december fotoposters met betrek king op de mensenrechten in hun etalage. Deze posters geven op beknopte wijze de dertig vastgeleg de rechten weer en koppelen deze aan situaties in de wereld. De actie van Amnesty wordt onder steund met een speciale televisie-uit zending op woensdag 10 december. Een Avond voor de Vrijheid begint om 21.30 uur op Nederland 1 Wethouder Peter Bakker (finan ciën) hoeft niet af te treden om de in IJsland kwijtgeraakte €8 miljoen. De wethouder doorstond tijdens de raadsvergadering een motie van treurnis en een motie van afkeuring. De motie van afkeuring, die het verst ging, kreeg alleen steun van de WD en indiener PvdA. De motie van treurnis kreeg alleen steun van indie ners Texels Belang en CDA. Beide kampen zagen niets in de motie van de ander. GroenLinks, D66 en Fractie Weijers wilden geen enkele de eigen achterban werd op de man af gevraagd of Bakker (GroenLinks) moest blijven of vertrekken. Volgens fractievoorzitter Joop Groeskamp werd toch unaniem voor blijven gekozen. 'We vroegen of ze een leidende wethouder wilden of een lijdende wethouder die thuis zit. Het werd leidend met een korte ei.' Rikus Kieft (GroenLinks) bekritiseerde de emoties rond de positie van Bakker. Hij noemde het een verantwoording van de raad daar niet in mee te gaan en het hoofd koel te houden. Hij zei dat er grenzen waren. 'Het is belang rijk dat fracties een buffer vormen motie steunen. Beide moties hadden tussen de samenleving en iemand overigens het karakter van een tik op de vingers. Bakker was niet verplicht op te stappen als er wél een was aangenomen. Dat is alleen het geval bij moties van wantrouwen. De posi tie van Bakker is de afgelopen dagen onderwerp van hevige discussies geweest. Tijdens een vergadering van de fractie van Texels Belang met die de verantwoordelijkheid draagt. Eric Hercules (PvdA) beet Kieft toe dat hij 'onzin verkocht', waarna een geïrriteerde Kieft stelde dat de raad juist aan dergelijke emoties met moet toegeven. Hercules bood hem later zijn excuses aan. Lees verder op pagina 5. 'Werken aan verjonging' De politieke partijen moeten gaan werken aan verjonging. Daar pleitte burgemeester Joke Geldorp voor na het vertrek van Martijn Eelman als raadslid Hij was de jongste en enige dertiger van de vijftien raadsleden. Volgens Geldorp is verjonging een thema dat de politieke partijen seri eus moeten nemen als ze in de loop van volgend jaar de kieslijsten voor de raadsverkiezingen in 2010 opstellen. Eelman is na ruim tweeënhalf jaar gestopt als raadslid omdat hij te weinig tijd had het raadswerk te combineren met zijn werk bij de brandweer, zijn eigen bedrijf en zijn gezin. Martin Schroder, oprichter en voormalig directeur van lucht vaartbedrijf Martinair, is de nieu we voorzitter van de Raad van Commissarissen van NV Lucht vaartterrein Texel. Zijn installa tie vond woensdag plaats, nadat afgelopen maandag de aandelen van het vliegveld waren overge dragen aan de gemeente, Stich ting Vrienden Luchtvaartterrein Texel (SVLT) en de Kamer van Koophandel Noordwest-Holland (KvK). Na de overdracht van de aandelen van rijk (65,4 procent van de aan delen) en provincie (5,1 procent) heeft geen van de huidige eige naars een meerderheidsbelang. De gemeente bezit 47,5 de SVLT 47,5 en de KvK 5 procent. De gemeente had al twee bestuurs zetels, die tot dusver werden inge vuld door leden van het college. Daarmee had de gemeente direct invloed op het beleid van het vlieg veld. Met de komst van de Code Tabaksblatt was het gewenst om meer afstand te scheppen tussen college en bestuur en is gekozen voor het aantrekken van externe bestuurders. Naast Schroder zetelt Ronald Bleeker, directievoorzit ter van Rabobank Noord-Holland Noord, namens de gemeente in de geheel vernieuwde Raad van Bestuur (RvB). De drie aandeel houders besloten woensdag deze RvB om te zetten in een Raad van Commissarissen, die vooral een toezichthoudende rol heeft. In deze raad zetelen namens de SVLT Cees den Ouden van Grand Hotel Opduin en Roel Hijmans, directeur van Den Helder Airport. Jan Glaubitz zit namens de KvK in het bestuur. Joop Groeskamp vertegenwoordigt de gemeente raad op de aandeelhoudersverga dering. Met de overdracht van de aan delen is een eind gekomen aan een proces dat 11,5 jaar gele den werd ingezet, toen het rijk ermee begon om luchthavens die niet van nationaal belang zijn af te stoten. Dat het zo lang heeft geduurd, heeft meerdere redenen. Aftredend voorzitter Hen de Boer tinuïteit en het belang van het vliegveld voor onze sector. Dus investeren we daarin', motiveert Den Ouden de bereidheid van de 'Vrienden' om te investeren in het vliegveld en zitting te nemen in het bestuur. De Bruijn ziet de nieuwe eigen domssituatie en de overgang naar een RvC, waarmee duide lijke afspraken zijn gemaakt over ieders bevoegdheden, als positief. 'Hier is heel lang naar toe gewerkt. Dat het zo lang duurde, was lastig voor het oude bestuur, waarmee ik wel goed heb samengewerkt. Ik ga er met goede moed tegenaan.' Op de bijeenkomst werd geen woorden vuil gemaakt aan scher mutselingen in het verleden. De Boer: 'De sfeer is hier al lange tijd prima. Ik ben ervan overtuigd dat ook het gebruikersoverleg dat we wijst vooral de provincie aan als vorig jaar november zijn gestart vertragende factor, maar volgens daarbij een rol heeft gespeeld.' luchthavendirecteur Ed de Bruijn komt het ook doordat de over dracht van vliegvelden Eindhoven, Maastricht en Eelde hogere prio riteit hadden. 'We zaten aan het einde van de lijn.' De SVLT bestaat uit TESO, RAB, Grand Hotel Opduin, TVO, TVL, Dutch Dakota Association, Den Helder Airport en de Rabobank. 'Behoud van het vliegveld, con- Zie ook pagina 9.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1