Geld Sint Texel viert Ouwe Sunderklaas voor Samen Lappen oPIENie TEXELSE 2 COURANT Heeft u al een idee voor Ouwe Sunderklaas? Muziekschool sluit af met samenspel Winstpunten voor Marissa Roeper Veel bramen aangespoeld Agenda oud Papier TESO texelseSJcourant Daar zit je dan, als columnist op maandagmorgen. Er is weer van alles gebeurd waar wat over te zeg gen valt, maar met een lonkende chocoladeletter vol hazelnootjes is het moeilijk concentreren. En ook het boek waarmee de goede Sint mij wist te verblijden, is een ander voorwerp dat mij wil verleiden de boel de boel te laten. Ik neem nog maals de TC ter hand om inspiratie op te doen. Raak terecht op het Waalenburgerfietspad. Zie mezelf weer genietend fietsen langs het uitbundige fluitekruid dat het pad in het voorjaar omzoomt. Zon der proces veroordeeld een witte betonweg te worden. Who cares? Meedenken is op Texel een manier geworden om de mensen van de straat te houden en vervolgens niets met de uitkomsten te doen. Beleidsmakers, die alles doen om het de toerist naar de zin te maken, werken volgens wel heel rare kron kels. Terug naar dit, terug naar dat, boetje restaureren, tuunwalletje zetten en dan ineens uit een hoek vanwaar je op compassie rekent een actie tot dodelijke verminking van iets bijzonder lieflijks. Terug naar wanneer is dit dan? Wie stopt de bulldozer? De voorvaderlijke wijsheid 'beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald' is voor SBB geen optie verkeerde beslui ten terug te draaien. Zonde van het geld, zeggen ze Nee, zonde van een bijzonder fietspad. Zonde van de tijd die mensen steken in het bedenken van een aantrek kelijk Texel. Wat gaat er over een paar jaar gebeuren met de extra inkomsten uit de toeristenbelas ting 'die straks geheel besteed zullen worden aan zaken die de sector echt belangrijk vindt'? Dan graven we de betonbaan weer op om het pad terug te brengen naar de situatie van nu, leggen er nog een extra kronkel in en motiveren dat onder de noemer veranderd inzicht. Ander potje, andere baas. En intussen wordt een uniek fiets pad verkracht en het geld over de balk gesmeten. Pien Verberg DINSDAG 9 DECEMBER 2008 Angststoornissen GGZ Noord-Holland verzorgt dinsdag 16 december een voor lichtingsbijeenkomst over angst stoornissen. Na een inleiding over het onder werp door een hulpverlener wordt ingegaan op behandeling en bege leiding. Daarnaast wordt een (kor te) film vertoond over straatvrees. Uiteraard is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. De weken voor de kerstvakantie staan bij de Muziek- en Dans school volledig in het teken van het (kerst)samenspel. Bijna alle leerlingen spelen deze weken in orkesten en bands, die vooral kerstliedjes uitvoeren. Ouders en belangstellenden kunnen van 15 tot en met 18 december het resul taat beluisteren. De presentaties vinden plaats tij dens het laatste kwartier van de groepslessen. Een overzicht met tijden en lokaties is te vinden in de school. Op maandag 15 december wordt een voorspeelavond trompet, zang, drums en piano gehouden, waar bij leerlingen zich presenteren. Het optreden, dat ongeveer een uur duurt, begint om 19.00 uur De hele week verzorgt dansdocent Roos Bakker open lessen. Ook zaterdag 20 december zijn belang stellenden welkom de danslessen van Marga van der Park bij te wonen. Het lesrooster van de danslessen is te vinden op www.mdt-texel.nl. Vorige week sloten leerlingen van De Fontein de IMV-lessen af met een optreden in de voorspeelruim te Vijftien leerlingen, op keyboard, bugel en tinwhistle, lieten horen wat zijn de afgelopen weken hadden geleerd tijdens de muzieklessen op school, verzorgd door leraren van de muziekschool. Uit een vorig jaar gehouden enquête bleek dat de IMV-lessen zowel door ouders als door het onderwijs als belangrijk wordt gezien. Door er al vroeg ken nis mee te maken, gaan de leerlin gen de muziek eerder waarderen. Dit is ook te zien aan het aantal leer lingen van de muziekschool, dat de afgelopen twee jaar een stijgende lijn vertoont. Voor wie werkelijk nog geen idee heeft wat hij vrijdag moet speu- len, deed de redactie een kleine greep uit het nieuws van het afge lopen jaar. Wateroverlast; boerenommetje bij Oosterend; TV-serie geen reclame voor Texel; megamanege wordt kleiner; uitbreiden Waldhoorn blijft lastig; sumwing; eerste aandelen TexelEnergie; Woningstichting breidt werkzaamheden uit; Molengat wordt Halani 1; 100 jaar Excelsior; Wage- maker heeft black-out; jaren veer tig centraal bij Oosterend Present; windmolen Oudeschild explodeert; webcam in lepelaarskolonie; panna- veld Oudeschild; Greenside tilt dak op; bomen bij Zevenhuizen gerooid; appeltaartenproeverij; sneeuw met pasen; première Zomerhitte; Beat les herleven in Koninghal; extreem hoog water; Den Helder wil tunnel; 100 jaar Badhotel; ondernemers wil len hotel in Oosterend; rookverbod in horeca; protest tegen erfpacht; Karseboom gekraakt; actie tegen concessie TESO; filmopnamen De Vliegenierster; luilakkers breken straat op; theater in de Dennen; festival Midzomerschans; grauwe ganzen gevangen; plan voor poli kliniek bij PHH-gebouw; recordpo ging met blijde; Seelsorge bestaat veertig jaar; burenruzie Dorpsstraat; afplaggen De Nederlanden; Krim koopt Hoogelandt; spijkers opge doken in scheepskist; ontsluiting PHH-gebouw; dorpscafé Den Hoorn eindelijk geopend; toekomst visie verdeelt Oosterend; Ooste rend Present; brug over Pontweg; gemeentelijke herindeling; pavil joenhouders protesteren; plan voor breder gebruik NlOZ-haven; boren naar warm water; kleine windmo lens gedoogd; acht miljoen kwijt; haven overgedragen; cafés niet in top-100; restaurant krijgt ster; ruzie bij boogschutters; sneeuwuil; getij- dencentrale; sekswinkel; windmo len De Waal stuk; toekomstvisie Oudeschild. In manege Akenburg werden zon dag, tijdens de laatste dressuur- wedstrijd van het jaar, nog flink wat winstpunten veroverd. Maris sa Roeper stak daarbij de andere deelnemers naar de kroon. Zij behaalde drie winstpunten (192+ en 201) in de klasse L1-paarden en werd daarmee twee keer eer ste. Gerard Roeper deed niet veel voor zijn kleindochter onder en pakte met zijn paard Vision in dezelfde klasse de tweede plaats en twee winstpunten (192 en 186). In de klasse B-paarden was Annemieke Bos met Wannahave oppermachtig. Zij behaalde twee winstpunten (188 en 193) en werd twee keer eerste. Bij de B-pony's reed Marleen Zethof met Billie twee constante proeven. Ook zij behaalde twee winstpunten (185 en 184) en pakte tweemaal de eerste prijs. Lianne Wetenkamp behaalde met Jip twee winstpunten en twee eerste plaatsen bij de L1- pony's (184 en 184). De laatste wedstrijd van het jaar is de Kerstbokaal op 27 en 28 decem ber. Opgeven kan in de manege. Overige uitslagen: Z1-, Z2-paarden: eerste proef Tessa van Daalen (Z2) met Socrates, twee winstpun ten (218 en 211), winstpunt voor Priscilla Noorlander; tweede proef Priscilla Noorlan- der (Z1) met Unique (220); winstpunten voor Marloes van der Vis met Newton (Z2, 213), Rianne Broekman met McCloud (Z1, 211). M2-paarden: winstpunten voor Hanmta de Wit met Timdora (185). L2-paarden: eerste proef Marteen van der Werve met Spens Wal lace. twee winstpunten (189 en 187); tweede proef Charity Wetsteen, één winstpunt (192); winstpunten voor Maaike Hoovschuur met Ulver (182 en 187). L1 -paarden; winstpunten voor Maartje Meijer met Vasco L (185 en 180), Maybritt Grootenboer met Olvalinde (187 en 189), Mandy Bosma met Pride Silvano Texel (188 en 181). B-paarden; winstpunten voor Sophie Bakker met Uworka (186 en 192). B- pony's: winstpunten voor Lianne ter Steege met Dandy (180) L2-pony's: winstpunten voor Sterre Veltkamp met Mario (180). Kerstconcert Amici Cantus Kamerkoor Amici Cantus verzorgt zondag 14 december een kerst concert in de kerk van De Waal. Op het programma staan kerstliederen uit verschillende landen en tijden. Medewerking wordt verleend door sopraan Ingrid Wage, Hedwig Ens (harp) en Dyo Wassink (orgel). Het concert begint om 16.00 uur. De bijeenkomst wordt gehouden in De Witte Burcht aan de Molen straat in De Burg en duurt van 19.00 tot 20.30 uur. De toegang is gratis, reserveren gewenst. Dat kan bij GGZ NHN, tel. 0224-211311 e- mailadres v.smit@ggz-nhn.nl. Eilandschutters naar Jong Oranje Maikel Smit en Esther van Gils van handboogvereniging Eilandschutters gooiden zondag hoge ogen bij een scoutingday in de sporthallen Zuid in Amsterdam. Smit eindigde als eerste De Stichting Samen Lappen heeft €1000,- gekregen van de Goe de Doelen Sint. Henk Beijert en Joop Schouwstra overhandigden het geld aan gisteren aan Kees Breeuwer en Narda Dros. Het geld is de opbrengst van de tientallen huisbezoeken die vrijwil ligers van de Goede Doelen Sint de afgelopen weken hebben afgelegd. De opbrengst is bestemd voor de gratis vakanties die de Stichting Samen Lappen aanbiedt aan mini ma in een caravan op Kogerstrand. Breeuwer was zichtbaar geroerd door de schenking. Hij liet weten dat de vakanties veel betekenen. 'Je ziet mensen die aan het eind van hun Latijn zijn als ze komen en er weer tegen kunnen als ze gaan.' Veel indruk maakte afgelopen jaar het bezoek van een familie die al tien jaar niet meer op vakantie was geweest. 'De kinderen werden op school automatisch al overslagen als het om vakanties ging, maar nu konden ze meepraten en vertellen dat ze op Texel waren geweest.' De Goede Doelen Sint koos voor De één vindt er niets aan en blijft gewoon thuis, de ander gaat alleen even kijken naar het speu- len en een derde is al weken in touw met de voorbereidingen. Maar voor allemaal is het vrijdag Ouwe Sunderklaas. Hierbij een overzicht per dorp van alle activi teiten die zij kunnen verwachten. Jeugdige speulers in Den Burg kun nen zich vanaf 16.30 uur inschrij ven in hotel De Lindeboom. Er zijn drie categorieën; enkelingen, paren en groepen. De jurering vindt tus sen 17.00 en 18.00 uur plaats op diverse locaties in het centrum. In Question Plaza hebben de kinde ren tussen 18.00 en 20.00 uur hun eigen 'Mini Ouwe Sunderklaas'. Het hossen en springen wordt om 19.00 uur onderbroken voor de uitreiking van de prijzen. De volwassenen in Den Burg kun nen zich vanaf 20.15 uur inschrijven in De Lindeboom. Daarna wordt tot circa 22.30 uur gespeuld. Om te voorkomen dat ze vastlopen, mogen wagens niet langer zijn dan 6,50 meter en niet hoger dan 3,80 meter. De uitslag wordt rond 23.30 uur bekend gemaakt. Ook de speulers in De Waal gebrui ken de straat om hun spel te ver tonen. Dat gebeurt van 19.30 tot 20.30 uur. Een nummer kan vanaf 19.00 uur worden afgehaald op het adres Hogereind 10. De prijsuit reiking vindt rond 21.00 uur plaats in dorpshuis De Wielewaal, waar vervolgens tot in de kleine uurtjes een feestje wordt gebouwd en ook niet-speulers welkom zijn. In Den Hoorn speulen zowel de kinderen als de volwassenen (inclu sief de OSG-jeugd) in dorpshuis De Waldhoorn, De Vermaning en bij Henk en let de Ruyter (Herenstraat 9). Voor de volwassenen is er boven dien een juryadres in Ons Huis. Alle speulers kunnen van 15.00 tot 18.00 uur een nummer halen in De Waldhoorn. Er wordt gespeeld in drie categorieën: enkelingen, kleine groepen (tot en met vier personen) en grote groepen. De kinderen zijn van 16.00 tot 17.00 uur in touw en de volwassenen van 20.00 tot 22.00 uur. De prijsuitreiking vindt plaats rond respectievelijk 18.00 uur en middernacht. Entertainer Kees Klaassen alias Truus Trut zorgt na het speulen voor feestmuziek. De kinderen van Oosterend speu len van 17.00 tot 18.00 uur in het centrum van het dorp, waar ook jury rondloopt. Daarna gaat iedereen naar dorpshuis de Bijenkorf voor de prijsuitreiking en kinderdisco. Dè volwassenen komen in actie tus sen 20.30 en 21.30 uur, eveneens in de straatjes rond de kerk. De prijzen worden rond 22.00 uur uitgereikt in het dorpshuis. Daarna is er feest. Kinderen in Oudeschild kunnen tussen 16.30 en 17.00 uur een deel nemerskaartje ophalen in dorpshuis 't Skiltje. De jury staat tot 17.30 uur voor hen klaar bij W. Schouten (De Ruyterstraat 35) en M. Lavaleije (De Ruyterstraat 63). Na afloop wordt er gedanst in 't Skiltje, waar om 18.15 uur de prijswinnaars bekend wor den gemaakt. De volwassenen kunnen zich tus sen 20.30 en 21.15 uur aanmelden in 't Skiltje. Speulen kan tot 22.15 uur, eveneens bij W. Schouten en bij J. de Lugt (De Ruyterstraat 84). Tussen deze adressen lopen boven dien juryleden die niet als zodanig herkenbaar zijn. De prijsuitreiking wordt rond 23.00 uur verwacht, waarna in het dorpshuis tot in de kleine uurtjes kan worden gedanst. Voor elke speuler, jong of oud, is er een herinneringsvaantje. De Dorpsstraat is als vanouds het toneel waar de inwoners van De Koog hun spel laten zien. Kinderen speulen van 17.00 tot 18.00 uur, de volwassenen beginnen om 20,30 uur. Café-restaurant Tumbleweeds biedt beide groepen een half uur na het spel onderdak voor de prijsuit reiking. Ook in de badplaats wordt na afloop een feestje gebouwd. In De Cocksdorp wordt traditio neel gespeuld in de huiskamers. De kinderen speulen van 17.00 tot 18.00 uur in de Kikkertstraat, tussen herberg De Aanleg en La Morena. Na afloop is er kinderdisco in het Eierlandsche Huis. waar de prijzen bekend worden gemaakt en alle kinderen iets lekkers krijgen. Het Eierlandsche Huis is ook de plek waar de deelnamenummers kunnen worden afgehaald. De volwassenen speulen van 19.30 tot 23.00 uur in de Kikkertstraat, de Ploosterstraat en de Joan Hods- honstraat. Tot 23.30 uur is er de gelegenheid om bekend te maken 'wie wie' was, waarna in het Eier landsche Huis de prijzen worden afgereikt en een bal wordt gehou den. Alzheimer Café In het Alzheimer Café spreken dins dag 16 december Atie Overtoom en Wilma Vonk (activiteitenbegeleiders van de Gollards) over activiteiten en ontspanning. Zij laten daarbij spelmatehaal zien, waarbij plezier en genieten centraal staan. Het Alzheimer Café wordt gehou den in De Buureton en begint om 19.30 uur. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door een groep flui tisten onder leiding van Loes Bak ker en een groep die 'wereldmuziek' speelt. De toegang is gratis, aan melden is niet nodig. mare invasieachtig trekjes gekre gen. Dierverzorger Salko de Wolf vond dit weekend in zijn eentje al 17 bramen, over een lengte van 8 kilometer strand. In tientallen jaren heeft een dergelijke invasie niet plaatsgevonden. In 1976 zijn 107 bramen van de hele Neder landse kust gerapporteerd. De braam (Brama brama) komt voor in de noordelijke Atlantische Oce aan, in water van 12 tot 24 graden Celcius, op een diepte van 0 tot 400 meter. Het zijn forse vissen met een hoge rug. De aangespoelde exemplaren zijn zo'n 50 cm lang. De vis schijnt zeer smakelijk te zijn. De paaiplaatsen zijn ter hoogte van Portugal. Het zijn pelagische (in open zee zwemmende) roofvissen, die vis, inktvis en kreeftachtigen eten. Op voedseltrek komen ze noordelijk tot de kust van Noorwe gen. Bij bepaalde weersomstan digheden komen de vissen die via de Noordzee terug willen trekken in al te ondiep, koud water terecht. Ze spoelen dan hulpeloos aan, en worden dan soms nog levend op de stranden gevonden. Dit gebeurt bij na altijd in november en december. Vorig jaar zijn enkele bramen gevon den aan de Nederlandse kust. lierenverzorger Salko de Wolf met een braam die hij net uit de branding heeft gehaald. IFoio MonM van Sambeek) Het aanspoelen van bramen, oce anische vissen die normaal op een diepte van meer dan 100 meter leven, heeft volgens Eco- Dinsdag 9 december: Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg) Meer informatie staat op de website www. bewonersverenigingtexelnl Cinema Texel vertoont Quantum of Solace (20.30) en Body of Lies (20.00). Woensdag 10 december: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarkolonie van de Geul, o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. In het Eierlandsche Huis in De Cock sdorp begint om 14.00 uur een work shop kerstversiering maken, verzorgd door Lida Kooiman en georganiseerd door de NBvP Vrouwen van Nu. In het kader van zestig Jaar mensen rechten vertrekt om 17.00 uur vanaf de Groeneplaats een fakkeloptocht door Den Burg. Cinema Texel vertoont High School Musical 3 (14.00,16.15.19.30). Mada gascar 2 (Nederlands gesproken ver sie 13.30, 16.00) en Oorlogswinter (20.00). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat Hoogwater te Oudeschild Di. 9 04.17 en 17.00 u. Wo. 10 05.25 en 18.10 u. Do. 11 06.35 en 19.04 u. Vr. 12 07.40 en 20.04 u. Za. 13 08.46 en 21.05 u. Zo. 14 09.35 en 21.56 u. Ma. 15 10.30 en 22.35 u. Di. 16 11.04 en 23.26 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Vrijdag 12 december volle maan. Zondag 14 december springtij. Zon dag 14 december zon op 8 41. zon onder 16 28 uur. Donderdag 11 december: Inge Stevenson houdt vanaf 20.00 uur een meditatie-avond aan Bnnk 28 in De Koog. Deelname gratis. Cinema Texel is de hele dag gesloten Vrijdag 12 december: In alle dorpen wordt Ouwe Sunder klaas gevierd. Het programma staat in de Texelse Courant van dinsdag 9 december Cinema Texel is in verband met Ouwe Sunderklaas de hele dag gesloten. TESO zet vnjdag 12 december een extra boot in en verzorgt dan van 9.30 tot 16.00 uur ieder uur twee afvaarten, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verknjgen via tel. 369600 of website www teso nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6*1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al onze advertenliecontruclen en aanbiedingen daartoe ziin van toepassing de Regelen voor hol Advertonliewezen van de Stichting ROTA gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabnelcen de Regelen voor het Advertoniiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar €74,10 71.75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel nl Kerstverhalen voor Radio Texel Radio Texel is voor de kerstuit zending op zoek naar mensen die hun kerstverhaal willen vertellen. Mensen die een verhaal willen vertellen, kunnen zich aanmel den via tel. 312199 of e-mailadres wijkievandenberg@cs.com. Pro grammamaker Wijkie van den Berg zorgt er dan voor dat het verhaal wordt opgenomen en uitgezonden in de kerstuitzending op eerste kerstdag. Woensdag 10 december herhaalt Radio Texel van 17.00 tot 18.00 uur het programma Even bijpra- bij de heren, Van Gils werd tweede bij de dames. Beiden gaan in januari door voor de uiteindelijke selectie, waarmee zij kans maken op een plaats in Jong Oranje. Op de scoutingday voor jong talent werden wedstnjden gehouden, waarbij ook werd gelet op talent, natuurlijke aanleg en schiettechniek van de jonge deelnemers. ten met..., waarin Jan Klok vertelt over de geneeskracht van honing en Ellen Verburgt over de workshop Christmas Carols van de muziek school. Radio Texel is te ontvangen via 106.1 FM (98.5 via de kabel). Reis naar Maria en kerststallen Texelaars kunnen donderdag 18 december mee met een reis naar religieuze uitingen Hoorn en Egmond. In Hoorn wordt een bezoek aan het Westfries Museum gebracht waar een tentoonstelling rond Maria is opgebouwd. In Egmond-Binnen gaat de reis langs de Adelbertusabdij waar diverse kerststallen te bezichti gen zijn. De groep vertrekt om 10.00 uur met de boot en keert terug met de boot van 17.30 uur. Deelname kost €14,-. Opgeven is mogelijk tot maandag 15 december bij Ria van den Berg, tel. 314675 tussen 19.00 en 20.00 uur. De reis gaat door bij voldoende deelname. Henk Beijert overhandigt, onder toeziend oog t cheque van duizend euro aan Kees Breeuwer Narda Dros en Joop Schouw i de stichting Samen Lappen. Samen Lappen, omdat ook veel kinderen van de caravan gebruik maken. In schoolvakanties wordt die altijd standaard beschikbaar gesteld aan families. De organisatie kiest elk jaar bewust voor iets Texels met kinderen. 'Als mensen nog suggesties hebben, horen we ze graag', aldus Beijert. Breeuwer zei nog steeds op zoek te zijn naar nieuwe vrijwilligers voor Samen Lappen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2