Vlieland trekt knip voor behoud Texel Munitie vertraagt aanleg duikers OSG begint met verhuizen lokalen Cjroen ^tmrL-Jexels in het harL. Flora levert decormateriaal voor toneelstuk Kerken in Den Burg gaan federatie aan Texelaar rijdt met auto in sloot OPEIU HUIS Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12333 VRIJDAG 12 DECEMBER 2008 TEXELSE COURANT Vlieland heeft gisteren met een opmerkelijke actie Texel binnen het samenwerkingsverband De Waddeneilanden gehouden. Het buureiland trok tijdens een bij eenkomst van de Eilander Raad in Leeuwarden de portemonnee om een bedrag van €20.000,- te done ren dat Texel niet voor de samen werking op tafel kon leggen. Daarmee kwam een eind aan een conflict tussen Texel en de andere Waddeneilanden over de begroting van het samenwerkingsverband in 2009. Vlieland ruimde met het trek ken van de portemonnee ook met een een potentieel struikelpunt voor verlenging van het Texels verblijf bin nen De Waddeneilanden uit de weg. Een meerderheid van de Texelse raad wilde het liefst per 31 decem ber uittreden, tenzij zwart op wit zou worden gegarandeerd dat een versnelde uittreding in 2010 mogelijk is en er niet meer dan €150.000,- in de begroting van 2009 hoeft te wor den - gestoken. Texel zou eigenlijk €170.000,- moeten betalen, maar had in de eigen begroting maximaal €150.000, voor de samenwerking opgenomen, waarvan een deel als reserve. Toen de €20.000,- een discussie punt werd, besloot de Vlielander raad (grotendeels aanwezig in Leeu warden) dat Texelse deel voor te schieten. Vlieland betaalt daarvan in ieder geval €5000,- en doet voor de overige €15.000,- een beroep op Terschelling, Ameland en Schier monnikoog. Dat verzoek kon in Leeuwarden rekenen op instemming, maar moet formeel nog in de gemeenteraden van Terschelling, Ameland en Schier monnikoog worden bekrachtigd. De toezegging dat Texel in 2010 versneld mag uittreden, werd door Eilander Raad bevestigd. Het betekent dat Texel en de Friese Waddeneilanden volgend jaar nog gezamenlijk optrekken in de Eilander Raad, maar dat Texel op afstand opereert. De Friese Waddeneilanden gaan hun intensievere gemeentelijke samenwerking verder vorm geven en Texel doet mee als het om 'Wadden- gerelateerde zaken' gaat. Dan gaat het om de gezamenlijke belangen die vroeger door het Overlegorgaan Waddeneilanden (OOW) werden beheerd. Bedoeling is dat in 2009 die vorm van samenwerking verder wordt uitgebouwd. Wat Texel betreft, wordt daar de Texelse bijdrage van €150.000,- aan besteed. De Friese eilanden willen Texel voor de Wad- dengerelateerde samenwerking een soort arrangement aanbieden. Bedoeling is dat Texel per 31 decem ber 2009 de Eilander Raad verlaat. Per 31 december 2010 is het eiland dan volledig los van de intensievere gemeentelijke samenwerking tussen de Waddeneilanden die een paar jaar geleden werd ingezet. Een meerder heid in de Texelse politiek (CDA, GroenLinks, PvdA, D66 en Frac tie Weijers) geeft na een paar jaar ervaring binnen De Waddeneilanden (opgericht in 2005) de voorkeur aan verdere samenwerking met de Kop van Noord-Holland. De Friese eilanden zijn van plan van lieverlee bevoegdheden van hun gemeenteraden over te dragen aan de Eilander Raad. Hun samenwer king moet volgend jaar verder zijn beslag krijgen in een gemeenschap pelijk kantoor ('versterkt Waddense cretariaat') in Harlingen. Bedoeling is dat daar straks ambte lijk werk voor de vier eilanden tegelijk wordt verricht. Texel was aanvanke lijk ook voorstander van intensievere gemeentelijke samenwerking tussen de eilanden alieen in een sneiler tem po dan de Friese eilanden wilden. Voorwerpen uit de collectie van Jut- museum, op zoek naar authentieke bruikbaar materiaal, waaronder een aters in het land. Op 25 januari staat tersmuseum Flora zijn. binnenkort voorwerpen uit de tijd van het stuk, rieten mand, juthout, een roeispaan het in theater De Vest in Alkmaar- te zien in de productie van Heijer- dat in november 1900 in première en een whiskykist. Om verwarring te voorkomen: het mans' Op Hoop van Zegen door ging. Hij was enthousiast over het Na twee try-outs in IJmuiden gaat gaat hier dus niet om de musical Op Het Toneel Speelt. Decorontwerper aanbod en na een uurtje museum- het stuk op 12 januari in première, Hoop van Zegen met Ben Cramer Guus van Geffen kwam naar het jutten was hij goed voorzien van waarna het tot april te zien is in the- en Ellen Pieters. en$4 Texelse markt Een verrijking voor de haven. Wie het ontwerp van het nieuwe cafe taria van Veronica en de Texelse markt ziet, kan niet anders con cluderen. Een ambitieus plan van de familie Van Liere, die de huidige snackbar wil uitbouwen tot een vol waardig cafetaria, met daarnaast een Texelse markt. Pagina 5 m Debuutfilm 'Texel was liefde op het eerste gezicht', verklaart scenarioschrij ver, regisseur en producent Threes Anna, wier debuutfilm The bird can't fly woensdag- en donderdagavond is te zien in Cinema Texel. 'Na een week wist ik het: hier wil ik wonen.' Pagina 9 Misleidende factuur Een onbekend maar waarschijn lijk groot aantal Texelse bedrijven heeft een factuur met begeleidende brief gekregen van een organisa tie die zich Kantoor voor Klanten noemt. Omdat de afkorting KvK wordt gebruikt en ook de vorm van de brief er erg op lijkt, kan gemak kelijk de indruk ontstaan dat het om een schrijven van de Kamer van Koophandel gaat. Misleidend is ook de mededeling dat de geadres seerde met bedrijfsgegevens staat geregistreerd in het 'KvKhandelsre- gister' en dat daarvoor een bijdrage wordt gevraagd. Bedrieglijk is ten slotte dat het in rekening gebrachte bedrag, €149,-, hetzelfde is als voor een registratie van de Kamer van Koophandel wordt gevraagd. Landelijke media melden dat de brief in heel Nederland is verspreid en dat de Kamer van Koophandel inmiddels aangifte van fraude heeft gedaan. De mogelijke aanwezigheid van oude munitie bij het Eijerlandsch Kanaal heeft de aanleg van twee duikers tussen de polders Eijer- land en Het Noorden vertraagd. De munitie is nog een erfenis van de Georgische Opstand. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, dat de duikers laat aanleggen, liet onderzoek doen, nadat een agrariër ze had gewe zen op de hevige gevechten die in 1945 bij het Eijerlandsch Kanaal zijn gevoerd. Volgens bodemonder zoeksbureau T&A Survey in Amster dam is er een 'wezenlijk risico' dat er munitie ligt op de plekken waar de duikers moeten komen De ene is gepland in de dijk tussen beide polders ter hoogte van boerderij Klein Zeeland, de ander ter hoogte van Hogezandskil. De mogelijke aanwezigheid van munitie heeft ertoe geleid dat het werk opnieuw moet worden aan besteed. Het hoogheemraadschap heeft daarvoor drie bedrijven aan geschreven die bevoegd zijn explo sieven op te sporen en te verwij deren. Eind deze maand heeft de aanbesteding plaats, zodat het werk in januari alsnog kan beginnen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de duikers er rond deze tijd hadden gelegen. Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap gaat het om munitie die een paar meter diep in de grond kan zitten. Bij de aanleg van de natuurvriendelijke oevers eerder dit jaar langs het Eijerlandsch Kanaal was eventueel aanwezige munitie geen risico, omdat er min der diep hoefde te worden gegra ven. 'Uit het onderzoek bleek ook dat juist op de twee plekken waar de duikers komen hevig is gevoch ten.' De duikers moeten ervoor zorgen dat water in het Eijerlandsch Kanaal ook door gemaal Krassekeet kan worden verwerkt. Nu moet alles via het gemaal bij De Cocksdorp, maar daar is de capaciteit niet altijd toereikend, waardoor er ook een noodpomp staat. Krassekeet kan meer water aan, omdat de capaci teit eerder dit jaar is verhoogd van 300 naar 375 kubieke meter per minuut. De ene buis krijgt een doorsnee van 1,5 meter, de ander wordt iets kleiner. Er komen stuwen in die opengaan als het water in het Eijer landsch Kanaal een hoog peil nadert. De duikers kunnen met schotten worden afgesloten, zodat de water- kerende functie van de dijk intact blijft. De aanleg is onderdeel van het voormalige masterplan Water dat in 2007 in de gebiedsplannen van de ILG-Gebiedscommissie Texel is opgenomen. De Gereformeerde Kerk Den Burg en de Hervormde Gemeente Den Burg gaan een federatie aan. De twee kerken ondertekenen daar voor zondag 21 december een overeenkomst. De federatie is een stap op weg naar een fusie tussen de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente. Beide kerkgenootschappen zijn daar sinds 2005 met elkaar over in gesprek. Dat heeft er in de praktijk inmiddels toe geleid dat er veel gezamenlijk wordt ondernomen, dat de diensten gezamenlijk zijn en dat er ook samen wordt vergaderd. De kerken gaan in federatieverband verder onder de naam Protestante Gemeente Den Burg in wording. Beide kerken behouden daarin vooralsnog hun zelfstandigheid en hun bezittingen. Lees verder op pagina 7 Een 44-jarige man uit Oosterend is vanochtend rond kwart over vijf met zijn auto op de kop in de sloot langs de Laagwaalderweg beland. Het voorste gedeelte van de onder steboven liggende auto verdween onder water, maar bij de achterbank wist de Oosterender toch deels boven water te blijven. Hij had het geluk dat de waterstand laag was. De man kon zelf niet uit de wagen komen, maar wist met zijn mobiele telefoon alarm te slaan. Voor de hulpdiensten was het daarna in het donker zoeken waar de auto precies langs de Laagwaalderweg lag, maar doordat er met meerdere voertui gen werd gezocht, werd hij vrij snel gevonden. De man bleef ondertus sen via zijn telefoon continu in con tact met de politie. De brandweer bevrijdde de Ooste render, waarna hij door de ambu lance naar het ziekenhuis in Den Helder werd gebracht. De man had op het eerste gezicht geen verwon dingen, maar werd voor de zeker heid tegen onderkoelingsverschijn- selen behandeld, omdat hij een tijdje in het water had gelegen. Aan de overkant was een duikersteam gealarmeerd, maar hun komst kon worden afgeblazen. De man reed vanaf De Waal in de richting van Oudeschild en geraak te door onbekende oorzaak in de berm, waarna hij over de kop in de sloot sloeg. De wagen moest door Schoenmaker uit het water worden getakeld. Registratie geluidsgevoelige huizen Ook op Texel zijn woningen waarin meer verkeerslawaai kan doordrin gen dan volgens de Wet Geluidshin der toelaatbaar is. De gemeente is verplicht deze te registreren, zodat ze voor sanering in aanmerking gebracht kunnen worden. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van gelden uit het Investeringsfonds Stedelijke Vernieuwing. Recente lijk is een lijstje van 16 woningen opgesteld op basis van een inven tarisatie van de Milieudienst Kop van Noord-Holland. De betreffende huizen staan alle in Den Burg: aan Emmalaan, Schilderend, Burdet- straat, Sluyscoog, Kogerstraat en Beatrixlaan. B en w beschouwen de melding van de panden als een verplichte forma liteit die geen gevolgen zal hebben voor de betrokken eigenaars. Het is althans niet de bedoeling om daad werkelijk tot sanering over te gaan. De OSG begint volgende week met verhuizen. In 't Plein, het tijde lijke gebouw dat in oktober naast de Burgemeester De Koninghal is geplaatst, worden vijf klaslokalen ingericht. Deze verhuizing is volgens rector Henk de Vries een voorproef voor de grote verhuizing naar het apparte mentencomplex in de Volmolen dat in de loop van januari wordt betrok ken. Daarin komen de HAVO en het VWO met circa driehonderd leerlin gen plus directie en ondersteunende diensten, 't Plein wordt ingericht voor de onderbouw van het VMBO, zodat het gehele VMBO aan de Emmalaan wordt geconcentreerd. De verhuizing naar de Volmolen onderneemt de school samen met De Bolder. Volgens De Vries wordt het een ingrijpende operatie. 'Het is niet moeilijk een stel tafels die kant uit te krijgen, maar ze moeten ook nog naar boven worden gedragen en de trap pen zijn met al te groot. We moeten er dus nog eens goed over na gaan denken hoe we dat gaan doen.' Beide verhuizing hebben later plaats dan gepland, 't Plein zou aanvankelijk in de herfstvakantie worden ingericht, maar dat werd vertraagd door de verdwenen €8 miljoen. De verhuizing naar De Volmolen stond eind dit jaar gepland, maar er moest eerst op de oplevering van het complex worden gewacht. Het betekent dat de leer lingen na de kerstvakantie eerst nog even aan de Haffelderweg zitten. Er zijn bij de Volmolen inmiddels de nodige verkeersmaatregelen geno men of in de maak om de kinderen veilig naar school te laten gaan. De maximumsnelheden op de Flallerweg en de Kadijksweg worden verlaagd naar 60 kilometer. Langs beide wegen komt vlakbij de school een in- en uitstapplaats waar ouders kinderen kunnen afzetten zonder de Volmolen in te rijden. Aan de Vuurvlinder komt een hek om bouwverkeer en school te scheiden en er is éénrichtingver- keer ingesteld. Zodra het schoolgebouw aan de Haf felderweg leeg is, begint de sloop van een deel van het pand. Woensdag hebben burgemeester en wethou ders de contracten voor de nieuw bouw getekend met Draisma/Dijkstra in Friesland (voor de bouw), Klaver in Obdam (voor de elektronische instal laties) en Schulte&Lestraden in Lisse (voor de werktuigbouwkundige instal laties). Met de werkzaamheden is zo'n tien miljoen euro gemoeid. Dronken man vernielt camera op TESO-terrein De politie heeft woensdag rond 16.00 uur een 18-jarige inwoner van Den Burg aangehouden, nadat een mede werker van TESO had gezien dat hij een camera op de verkeerstoren op het haventerrein had vernield. Agen ten zagen de man met hoge snel heid op een brommer over Pontweg rijden. Nadat hij staande was gehou den, roken ze een alcohollucht en besloten ze hem aan een blaastest te onderwerpen. Hij blies 590 ug/l, bijna zeven keer zoveel als toegestaan bij een beginnend bestuurder Omdat hij inderdaad degene was die de camera had kapotgemaakt, kreeg hij een pro ces-verbaal voor rijden onder invloed, te hard rijden en vernieling. De wagen van de 44-jarige Oosterender wordt door Schoenmaker uit de sloot langs de Laagwaalderweg gehaald. Nieuwbouw de Volmolen-Den Burg 20 december van 11.00 tot 15.00 uur

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1