Ook met kerst melken op Noorderschorren Werken in strandpaviljoen is met niets te vergelijken' 'Anders duren al die zondagen veel te lang' 'Gewend in zorg om met kerst te werken' De Zeester met kerst gewoon open Speeltreintje vernield TEXELSE ^2 COURANT ff Kerkdiensten Mec^schc zorg JLWerk aan de WGg oud Papier Radio Texel 106.1 WOENSDAG 24 DECEMBER 2008 het bedrijf willen voortzetten. Ons land lag tegen elkaar, nu is het één groot blok. We versterken elkaar en zijn een stuk grootschaliger. We kunnen goedkoper werken, heb ben één melkmachine in plaats van twee melkmachines nodig, doordat we meer melk leveren krijgen we een betere prijs en kunnen scher per inkopen. Daar komt bij dat we makkelijker werken en elkaar bij ziekte en vakantie kunnen vervan gen. Waar je in je eentje de boe- renhulp nodig hebt en je vakantie in feite twee keer moet betalen, nemen wij het werk van elkaar over. Tot vijf jaar geleden kon ik wel eens een lang weekend weg, nu ben ik zelfs veertien dagen achter elkaar op vakantie geweest. Ongekend. Ik heb er geen tel spijt van gehad.' of zes werk. Waarbij je het midden van de dag vrij bent.' De samenwerking verloopt tot ieders tevredenheid. Witte: 'De start ging moeizaam, vooral omdat de koeien moesten wennen aan de nieuwe situatie. Sommigen sneeuwden gewoon onder. Maar uiteindelijk bleven de dieren die zich goed aanpasten over. Het selec teerde zichzelf. Nu hebben we een beste stal en de schaar goed in het laken. Het draait als een speer.' Je doet het goed, of je doet het met, is het motto op Noorderschorren. Het bewijs daarvan zijn onder meer de vijf schildjes aan de muur, elk goed voor een 100.000-liter koe. Het is de bedoeling dat René samen met zijn jongere broer Martijn het Ewald Witte en René e. 'Vervelend om met kerst te moeten werken? Ben je gek, anders duren al die zondagen veel te lang.' Was getekend Ewald Witte, die samen met vader Rien en zonen René en Martijn van de Star melkveehou derij Noorderschorren in polder Het Noorden runt. Dat betekent onder meer tweemaal daags 145 koeien melken. Maar sinds hun twee bedrijven vijf jaar leden zijn samengegaan, kunnen de venno ten om de week een zondag vrij en zelfs op vakantie. Noorderschorren omvat 96 hectare n melkveehouderij Noorderschorren. grond. Een bedrijf waarop naast het melkvee zo'n 250 stuks kal veren en vleesvee worden gefokt en gemest en 150 schapen wor den geweid. Werk in overvloed dus op de boerderij, waar het vee dagelijks moet worden gemolken, gevoerd, verzorgd, gecontroleerd, van een vers strobed worden voor zien en wat al niet meer. En waar op gezette tijden een koe moet kal ven, die zich daarbij niet aan kan toortijden houdt en geen rekening houdt met zon- en feestdagen. Dat geldt trouwens ook voor machines. Rene: 'Vorig jaar ging uitgerekend met kerst de voerwagen stuk. Die moet dan wel worden gerepa reerd.' Onverwachte gebeurtenis sen horen bij het bedrijf en houden de sleur op afstand. Ewald: 'Rien en ik hebben 25 jaar lang elke dag, ook op zondag, de koeien gemolken. Dat vond ik wel lang genoeg. Bovendien had ik geen opvolger. Toen Rien hier eens op een bakkie kwam, waren we er snel uit: samen verder.' Dat was vijf jaar geleden, waarna de deal snel was beklonken. Ewald: 'Er waren meerdere redenen om dat te doen. Rien heeft twee zonen die Zo is het ook bij de familie' Van der Star. Rien: 'Ik was altijd op het bedrijf, dat was ik zo gewend. Het kostte mij in het begin zelfs moeite om me ervan los te maken.' Maar inmiddels is ook hij eraan gewend om eens per twee weken een zon dag vrijaf te hebben. 'Het is best lekker om eens te kunnen blijven zitten en achterover te leunen.' Op Noorderschorren melken de vennoten beurtelings. Rien: 'Als de één melkt (twintig koeien tegelijk), dan haalt de ander de koeien, voert en doet het andere werk. Ook op zondag. Dat is per man een uurtje bedrijf overneemt. Rien: 'Op deze manier moet dat kunnen.' René: 'We willen met het melkvee verder doorgroeien.' Genoeg gepraat, want ook op deze middag moeten de koeien gemol ken en wacht het andere werk. Ewald: 'Als het werk lekker loopt, dan is het heerlijk om in de stal bezig te zijn. Ook op zondag en met kerst. Maar Rien en ik hebben nu wel elk één dag vrij met kerst.' Gerard Timmerman Voor ambulanceverpleegkundige Saskia Engelhard-Roos en ambu lancechauffeur Robert Jalving zijn de kerstdagen twee reguliere werkdagen. Zij staan donderdag en vrijdag paraat om met de zie kenwagen op pad te gaan. De twee malen er niet om dat ze beide kerstdagen de hele dag dienst hebben. Is een onderdeel van het vak. 'Ik ben met anders gewend in de zorg', aldus Jalving. 'Het voelt als een weekenddienst.' Ook Engel hard kan zich niet anders herinneren dan dat er met de kerstdagen zo nu en dan moet worden gewerkt. De twee hulpverleners zitten beide dagen van 8.00 tot 20.00 uur op de ambulancepost in Den Burg. Tussen 20.00 en 8.00 hebben twee colle ga's dienst, maar die hoeven niet op de post te verblijven. Een verschil tussen de kerstdagen en reguliere werkdagen, is dat er bij Ruud Boom een kerstlunch mag worden besteld. Het avondeten is een gewone maaltijd op de post in plaats van een kerstdiner met de familie. Wordt ook met moeilijk over gedaan. Engelhard: 'Het is mis schien zelfs beter, want je kunt als je een moeilijke dienst hebt gehad, zelf nog in een heel andere sfeer zijn dan de sfeer die je dan thuis aantreft. Maar de kinderen zijn er dit jaar ook elders, dus we doen niet eens een kerstdiner.' Qua hulpverlening verschillen de kerstdagen niet veel van andere dagen. De kans op verslikkingen is iets groter dan gebruikelijk. Jalving: 'Je ziet soms dat oudere mensen tijdens het kerstdiner dingen eten die ze de rest van het jaar nooit eten en dan kan het wel eens mis gaan.' Een ding staat voorop: tij dens de kerstdagen in een ambu lance worden weggebracht is extra beladen. Engelhard: 'Daar houden we rekening mee als we bij mensen thuis komen. Het blijft je altijd bij als zoiets met de kerst gebeurt.' Tegenover het werken met de kerst dagen staat dat de twee volgende week met oud en nieuw vrij zijn. Dan hebben collega's die nu vrij zijn dienst. 'Het wordt elk jaar zo geregeld dat je met één van de twee vrij kunt zijn.' Een voordeeltje: omdat het kerst is, hoeven Jalving en Engelhard vrijdag met de ambu lance uit te soppen. 'Vrijdag is altijd een vaste sopdag, maar deze keer nemen anderen dat voor hun reke ning.' 'Vroeger was ik kok in een restau rant en werkte ik elke kerst. Voor mij was dat de gewoonste zaak van de wereld. Toen ik twaalf jaar geleden dit strandpaviljoen over nam en we 's winters dicht waren, was het wel lekker om met kerst even bij te komen. Maar inmid dels staat de organisatie als een huis, verdelen we het werk over een heel team en is er voldoende energie over om met kerst aan de slag te gaan.' Mare Röpke van strandpaviljoen De Zeester en zijn medewerkers laten zich de oliebollen alvast goed sma ken. TESO staat er op de kaart. 'Texelse Eerste Strand Oliebollen- kraam'. speelt de gastheer in op de tijd van het jaar. Er heerst volop drukte in de keuken van het pavil joen waar op deze doordeweekse middag behoorlijk wat aanloop is. Maar vooral in de weekenden is het een komen en gaan van bezoekers. Röpke: 'We zijn alle dagen vanaf 11.00 uur open, ook met kerst. Dat betekent niet dat alle medewerkers de hele kerst hoeven te buffelen, we hebben het zo verdeeld dat iedereen één dag vrijaf is.' Als ze dat willen, want wie dat wil, mag werken. Zoals Maurice Alves. één van de acht koks in het paviljoen. 'Ik werk beide kerstdagen. Ik zit al zo lang in de horeca en heb nooit anders gedaan. Hier op Texel, waar ik al zeventien jaar werk en ook vóór die tijd. Het mooie van deze dagen is dat de sfeer anders is. Er hangt wat meer spanning in de keuken.' Röpke: 'We hebben al aardig wat reserveringen en er staan bijzondere dingen op het menu. Zoals Coquil les Saint Jacques, gecombineerd met tongfilet. Maar ook gewoon pannenkoeken. Want niet iedereen houdt van al die bijzonderheden.' Alves: 'Ik heb in verschillende zaken gewerkt, maar zo'n strandpaviljoen is nergens mee te vergelijken. Veel hectiek, soms hollen of stilstaan en bij piekdrukte veel uren maken. Maar altijd met plezier en in een leuke sfeer.' Röpke: 'In een strand- bedrijf zoals dit kom je alle facetten van horeca tegen. Van een bruiloft tot een bloedhete stranddag en van een kinderfeestje tot de Ronde om Texel. Als je goed tegen dynamiek kunt, dan ga je hier vanzelf van houden.' Oudeschild heeft opnieuw last gehad van vandalisme. Onbeken den hebben zondagavond een speeltrein die op het schoolplein van De Bruinvis stond, omver geduwd. Het was het zoveelste voorval in een reeks van vernielin gen en overlast in het dorp. De trein, die enkele duizenden euro's kostte, stond er pas een half jaar en was grotendeels door ouders bij elkaar gespaard. Het speelob- ject staat weer overeind. Er moet nog bekeken worden in hoeverre er schade is. Bij de school is de laatste tijd ook veel vuurwerk afgestoken (onder meer vanaf het dak), één van de nieuwe toegangshekken wordt con stant vernield, na Ouwe Sunder- klaas lag de fietsenberging vol afval en op het schoolplein lag glas van kapot gegooide bierflesjes. Eerder werd ook al een brieven bus van de school in brand gesto ken en er werden hakenkruizen op de ramen van de peuterspeelzaal geklad. Bij de haven moest vorige week de kerstboom het nog ont gelden, daar werden de lampjes gestolen. Acties van peuterleidster Martha Witte, die de vele vernielingen aan de kaak stelde, leidden inmiddels tot resultaten. Er beginnen ouders aan haar te vragen of hun kinderen ook bij de overlast betrokken zijn. Witte vroeg ouders in het algemeen er niet automatisch vanuit te gaan dat hun kinderen met zouden mee doen aan de vernielingen. De politie houdt extra toezicht bij de school. Woensdag 24 december Kerstavond PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 22.30 u. ds. J. Glazema, mmv The Sin gers of the Lord; gezamenlijke dienst. Gereformeerde kerk Den Burg: 22 30 u. gezamenlijke dienst in her- vomde kerk. ds. J. Glazema, mmv The Singers of the Lord. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 17.00 u. kinderkerstfeest, met voorafgaand lampionoptocht; 21.00 u. ds. K.F. Klaassen, mmv Riétte Olthof (viool) en Renske van Raaphorst (fluit). PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 21.30 u. ds. F. van Helden, mmv Tex. Chr. Mannenkoor. De Cocksdorp: 19.00 u. zingen onder de kerstboom; 22.30 u. mw. K.M. Dijker man, mmv ensemble Beau Forte. Oudeschild: 22.00 u. ds. P.O. Barnard, mmv Amici Cantus BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 22.00 u. ds. H.A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 19.00 u. Herdertjesviering, mmv kerstkinderkoor; 23.00 u. heren koor. De Cocksdorp: 21.00 u. Donderdag 25 december Eerste Kerstdag PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, mmv de Cantorij en Hanna den Braanker (hoorn); gezamenlijke dienst. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in hervormde kerk. ds. P.A. den Braanker, mmv Canto- rij en Hanna den Braanker (hoorn). Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoom: De Koog: 11.00 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen, mmv DEK. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. C. der Nederlan den, dienst voor jong en oud. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.O. Bar nard. Oudeschild: GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. ds. P Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte Doopsgezind Wereldwerk; 16.00 u. Kinderkerstfeest. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg- 10.00 u. ds. H. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. The Gospeltrain. Oudeschild: 9.30 u. Vrijdag 26 december Tweede Kerstdag GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 u. leesdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Oosterend: 10.00 u. Zondag 28 december PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in gerefor meerde kerk, ds. J. Glazema. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. ds. J. Glazema, gezamenlijke dienst. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: De Cocksdorp: 10.00 u. ds. F. van Hel den, Waddendienst, na afloop koffie drinken in 't Gebouwtje. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 14.30 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: geen dienst. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. K. van der Bijl uit Sneek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Houd de 'vreesboeze- mende dag' goed in gedachten; Wacht torenstudie, 11.20 u.: Neem je de leiding in het betonen van eer? OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur Tele foon: 0900-8844. In spoedeisende geval len: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpen- siontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11 Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vra gen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@brijder.nl Van 22 tot 28 december zijn de volgende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden: tussen De Waal en De Koog: fietspad Waalenburgerdijkje. De Koog: Ruijslaan tussen Epelaan en kombord. In verband met de kerstvakantie haalt Scouting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het club gebouw aan de Bernhardlaan. TEXELSEStoURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentlecontraclen en aanbiedingen daartoe zl|n ven toepassing de Regelen voor hel Advertentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam .ander nummer 41198699 Een esemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 €38.15 Per jaar 77,90 75,55 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 24 december 16.00 u. Is Texel klaar voor de kerst? 18.00 u. Eigenwijs 18.30 u. Overdenking 19.00 u. Verzoekprogramma 20.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 23.00 u. Kerstnachtmis, rechtstreeks uit RK-kerk Den Burg Donderdag 25 december: 9.00 u. Klassiek met kerst 10.00 u. Kerstviering vanuit de doops gezinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Frans gaat het doen met top pers van toen 16.00 u. Even bijpraten met... Kersthe rinneringen van El Kortenhoe- ven, Antoon Goes, Fridt Blan ken en Wies van Beek 18.00 u. Pietelepote 19.00 u. Radio Noord-Holland. Vrijdag 26 december: 18.00 u. De kerstkeuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 27 december: 16.00 u. Wegdromen met een boek 16.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 28 december: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit de hervorm de kerk De Waal 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde Vaart 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. radio Noord-Holland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag 30 december: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noord-Holland Voor meer informatie over medische zorg. hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden alvast van een oliebol op de feestdagen. De medewerkers jfSgMnjijjifl li tt jij! De omver geduwde speeltrein in Oudeschild zoals hij er maandagochtend bij lag. Saskia Engelhard-Roos draaien tijdens de kerstdagen dienst op de (Foto Jemen van HallumlBeeMDank Texel) Robert Jalving ambulance.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 12