'Juist nu is van belang te investeren in de toekomst' 'Het is wel druk, maar je doet het met z'n allen' Stroomstoring legt sporttoernooi plat TEXELSE J J COURANT Pendelende ambtenaren tussen bank en raadhuis? Kosters hebben veel voldoening van hun werk Sneeuw in Dorpsstraat Chauffeur sterft natuurlijke dood WOENSDAG 24 DECEMBER 2008 Kerstmannen trakteren op chocolademelk Ter verhoging van de sfeer op de Groeneplaats brachten kerstman nen maandag een bezoek aan de markt. Ze kwamen per arrenslee, met aan de teugels Piet Daalder. Het gezelschap kwam niet met lege handen, er werd warme chocolade melk geschonken. Het jaarlijkse familievoetbaltoer nooi in sporthal Ons Genoegen in Den Burg is zaterdagavond abrupt geëindigd door de stroom storing die een deel van Den Burg en De Koog trof. Zowel het licht als de muziek viel uit, waardoor voetballen niet meer mogelijk was. De acht deelnemen de families besloten aanvankelijk te wachten, maar omdat het lang duurde werd besloten te stoppent 'De poulewedstrijden waren afgelo pen, maar ze waren nog bezig met de wedstrijden om de eerste tot de achtste plaats', aldus beheerder Hans Polderman van Bar Sportief in Ons Genoegen. Er wordt bekeken wanneer het toernooi kan worden afgemaakt. Polderman: 'Aanvankelijk rees het plan over een jaar het nieuwe toer nooi met de finale van dit jaar te laten beginnen, maar later waren er ook plannen een keer eerder terug te komen naar de zaal." De finale wordt gespeeld tussen de families De Vries en Vlaming. Door de stroomstoring ging bij 1255 aansluitingen het licht uit. Volgens een woordvoerder van Liander (de Van alle kanten*^>0 Rabobank Noord-Holland Noord biedt het kantoor aan de Groene plaats te koop aan de gemeen te, als alternatief van een nieuw raadhuis. Een goed plan of een slecht alternatief? De redactie peilde de meningen. Niek Kuip op de maandagmarkt: 'De gemeente in twee aparte gebouwen tegenover elkaar op de Groeneplaats? Dat lijkt wel sym bolisch voor de afstand tussen het gemeentebestuur en de bevolking. Raad en college doen er goed aan serieus naar de bevolking te luiste ren. Het is wel duidelijk hoe die hier over denkt. Ik vind dat de gemeente dit aanbod serieus moet bekijken. Ik ben mijn hele leven al bij de Rabo bank, maar wat mij betreft hoeft de bank met in het centrum te zitten. Wel een pinautomaat. Als ze maar wel een kantoor op Texel houden.' Joop Vlaming, eveneens op de maandagmarkt: 'Wat mij betreft komt er geen nieuw raadhuis. Waar om niet? Waarom wel? ledereen moet pas op de plaats maken, na wat er is gebeurd bij de gemeente Texel zeker. Ik weet zeker dat ze bij de bank beter op het geld passen dan bij de gemeente. Ik denk dat dit een mooie en betaalbare oplos sing is.' Cees Hin, oud-raadslid: 'Ik was voorstander van verplaatsing van het gemeentehuis, want dat geeft mogelijkheden voor de Groene plaats. Sinds die financiële proble men ligt het wat moeilijker. Mis schien toch maar plan B. Maar juist in tijden van crisis moet de overheid investeren. Mits het werk wel aan Texelse bedrijven wordt gegund.' Nel Eelman, in het vorige college pleitbezorger voor het nieuwe raadhuis: 'De gemeen te hoort een goed werkgever te zijn, met werkplekken waar mede werkers goed kunnen zitten. In dit gebouw kan het 's zomers bloed heet worden en er is geen goede airco. Om het aan de Arbo-eisen te laten voldoen, dat is geen sini- cure. Verbouwen kost onwijs veel geld. De Groeneplaats verdient een betere uitstraling. Daarom was ik voor verplaatsing van het raadhuis. Het zoekraken van die miljoenen heeft het vraagstuk in een ander daglicht geplaatst. Een pas op de plaats kan geen kwaad, maar de financiële consequenties van zo'n besluit kan ik niet overzien. Maar we kunnen ook niet blijven pappen en nathouden. Er moet een knoop worden doorgehakt. We moeten wel alles op alles zetten om het werk aan de plaatselijke aannemerij te gunnen.' Jan Winnubst (sr.), ondernemers aan de Groeneplaats. Toen ik hier vijftien jaar geleden begon, werd al over verhuizing van het raadhuis gesproken. Ik ben daar altijd tegen geweest. Het raadhuis bezorgt mij veel klanten. Texelaars die voor een De Rabobank heeft het kantoor aan de Groeneplaats aan de gemeente aangeboden. vergunning of wat anders bij de gemeente moeten zijn, lopen even binnen om bijvoorbeeld hun ogen te laten meten. Het plan om de bega ne grond wat uit te bouwen naar de Groeneplaats. met winkeltjes, cafe- tjes en terrasjes, vind ik zo gek nog niet. Dat kan best mooi worden. Je kunt de bank er bij trekken, maar of je dan een tunnel of loopbrug moet maken, weet ik zo niet. Voor tijdelijk kan het een praktische oplossing zijn. Want die geluiden over her indeling van de gemeenten klin ken wel steeds luider. En als Texel fuseert, wat moet je dan moet zo'n groot, nieuw gemeentehuis?' Harry de Graaf, TC-journalist en ereburger: Voor de Rabobank lijkt het me een goede deal. Die krijgt totale nieuwbouw naar wens op een betere locatie in Den Burg en is op eenvoudige wijze van het bestaan de bankgebouw af door het aan de gemeente te verkopen. een bruisend hart van te maken Peter Visch van makelaardij, ing Jan Duin over de vraag of er voor het pand van de Rabobank, buiten een mogelijke belangstelling van de gemeente, een markt is: 'Het is in de eerste plaats een goede oplossing als de gemeente het zou gebruiken. Daarnaast is op zo'n prominente plek veel mogelijk. De huidige bestemming is kantoor met wijzigingsbevoegdheid naar detail handel. Maar je kunt ook denken aan cultureel gebruik. Voor de levendigheid van het plein zou het sowieso goed zijn als er een gebrui ker in komt die langer open is dan van 9.00 tot 17.00 uur.' Peter Bakker, wethouder: 'Voor het college is het aanbod van de Rabo bank geen serieuze optie. Vanuit bedrijfsmatig en financieel oogpunt. Het is met praktisch om in twee panden te werken en zeker geen Of het voor de gemeente en dus de gemeenschap zo aantrekkelijk is, is zeer de vraag. Hoewel pas een oor deel is te geven als de zaak is door gerekend, wil ik alvast de volgende kanttekeningen plaatsen. Volgens het door de bank gelanceerde plan wordt het raadhuis over twee, eigen lijk drie gebouwen verdeeld. Dat lijkt me niet zo handig. Bovendien vrees ik dat een kostbare verbou wing nodig is die nooit een ideale situatie kan opleveren, zoals haast elke verbouwing. Ik neem aan dat de huidige Rabobank en het expo sitiecentrum ook ingrijpend moeten worden verbouwd om geschikt te worden als raadhuis, wat hetzelfde bezwaar oproept: het kost een hoop en het resultaat is altijd een com promis, dus niet ideaal. Winkels en horeca op de begane grond en in de kelder van het huidige raadhuis? Ik feliciteer bij voorbaat de architect die daar iets leuks en sfeervols van weet te maken. Een woon- en kantoorbestemming lijkt me een voudiger. Horeca en winkels kun nen dan in de beoogde nieuwbouw voor de huidige raadhuisgevel. De Groeneplaats wordt dan kleiner en daardoor gezelliger, al zal er heel wat meer moeten gebeuren om er oplossing voor de komende 40 jaar. En over die termijn praten we. Daar om houden we als college vast aan het plan voor het nieuwe gemeente huis. Dat is ook de eerste keus van de gemeenteraad, laat daar geen misverstand over bestaan. De voor bereiding van het nieuwe raadhuis gaat gewoon door, we hebben wel gezegd dat we in deze periode geen onomkeerbare besluiten nemen. Het plan van de Rabobank is finan cieel niet goed onderbouwd. De hierinrichting van de Groeneplaats is er bijvoorbeeld niet voldoende in meegenomen. En daar heeft het wel grote effecten op. Want als je het gemeentehuis laat staan, dan ontneem je voor een groot deel de mogelijkheid om het plan zoals we dat tot dusver voor ogen hebben uit te voeren. Ik vind wel dat als er op de plaats van de Rabobank andere, passende bebouwing zou komen, dit een belangrijke versterking van de Groeneplaats zou kunnen zijn.' Marjan Nicolay, voorzitter van de Ondernemingsraad (OR) van de gemeente Texel: 'Dat de besluit vorming over het nieuwe raadhuis vertraging heeft opgelopen, is ver velend. fylaar we hopen wel dat de extra tijd bijdraagt aan het goede besluit. Het zou jammer zijn als de besluitvorming door het aanbod van de Rabobank extra vertraging ople vert. We zijn blij dat het college in de discussie over de financiële con sequenties achter het besluit voor nieuwbouw aan de Emmalaan is blijven staan. Ook als OR staan wij volledig achter dat plan. Het biedt werkplekken die voldoen aan de eisen van de Arbo-wet en het is een goede locatie om klanten te ont vangen Vanuit dat oogpunt is heel zorgvuldig naar de indeling gekeken Ook de bereikbaarheid is beter. Het plan van de Rabobank is nog niet bekend bij de OR. Maar spreiding over meerdere locaties lijkt me niet wenselijk. Een vraag van een klant, bijvoorbeeld over een vergunning, vergt vaak overleg met meerdere disciplines in het raadhuis. Zelf ben ik beleidsmedewerker en overleg regelmatig met collega's. Als je op verschillende locaties werkt, wordt dat er niet makkelijker op.' Jook Nauta: De Rabobank en het gemeentehuis hebben twee dingen gemeen, beide zijn achterhaalde gebouwen, beide hebben het hart van Den Burg grondig verpest. Ingaan op het aanbod van de bank betekent dat de gemeente met twee achterhaalde gebouwen zit opge scheept Het lapwerk wat je aan deze gebouwen besteed is weggegooid geld. Het is goed geld naar kwaad geld, armoede compromissen van tijdelijke aard. Grootschalige kan toorbouw. de statussymbolen uit de jaren 60 en 70, ze passen voor geen meter in de kleinschalige en beslo ten dorpsstructuur. Ogenschijnlijk doet het even pijn maar het beste en goedkoopste is beide gebouwen te slopen en te vervangen door compromisloze nieuwbouw. Het betekent tevens het herstel van de planologische miskleunen van uit het verleden. Het is kortzichtig, misleidend en populistisch om de huidige financiële tegenwind aan te grijpen om te pleiten voor schijn bare oplossingen die het probleem alleen maar erger en duurder maken. Typisch korte termijn denken om over de kwaliteitsverbetering van het hart van Den Burg maar te zwij gen. Juist nu het financieel tegenzit is het van belang te investeren in de toekomst. Met een beetje boerenverstand weet je dat je beter 13 miljoen kan investeren in een modern toe komstgericht gebouw dat je in 40 jaar kan afschrijven dan de helft of meer aan compromisverbouw te besteden die je in 20 jaar moet afschrijven en waarbij de rendabele investeringen voor het herstel van het hart van Den Burg achterwege blijven. Wanneer je vervolgens de helaas heersende aversie tegen de gemeente en haar ambtenaren ter zijde zet en het herstel van het hart van Den Burg prioriteit, dan wil je zo snel mogelijk elders nieuwbouwen plus de daarop volgende herbouw van een echt hart van Den Burg. Iets waar de Rabobank een voorbeeld aan mag nemen. Gerard Timmerman Kosters Frans Witte (op de ladder) en Willem van der Gracht 'Het is mooi werk', zegt de één. 'Je hebt er heel veel voldoening van', meent de ander. 'Als dat niet het geval geweest was, waren we allang gestopt', vult de derde aan. Willem van der Gracht, Frans Witte en Giel Witte zijn de kosters van de RK-kerk in Den Burg. Al wekenlang zijn ze bijna dagelijks in touw om het gebouw in gereed heid te brengen voor de kerst. Dat daar flink wat tijd in gaat zitten, vinden ze geen probleem. 'Met z'n allen klussen is best gezellig.' Bescheidenheid siert de mens. Ondanks al hun eigen werkzaam heden beginnen de kosters het gesprek met de opmerking dat ze niet de enigen zijn die veel doen. Van der Gracht: 'Neem Ina van den Berg, die alle bloemstukken in de kerk verzorgt. Ze is al vanaf Sinter klaas bezig. Wieb, haar man, die in het kerkbestuur zit en ons ook veel helpt, vertelde laatst dat het hele huis dan vol ligt met takken en ver sieringen en dat ze moeite moeten doen om een plaats te vinden om te eten. Ina maakt prachtige stukken. Die hangen eerst in de kerk, ver huizen dan voor de kerstviering van de senioren van Oosterend naar De Bijenkorf en komen dan vlak voor de kerst weer terug naar de kerk. Ze worden dus wel gezien.' Andere vrijwilligers zingen in één van de katholieke koren, vervaardigen parochieblad De Vuurtoren (dat in een oplage van 1100 over het eiland wordt verspreid) of helpen mee bij de grote schoonmaak, waarbij de kerk eens in de twee maanden een grote poetsbeurt krijgt. Frans Witte: 'Dat wordt gedaan door een groep vrouwen. De meesten zijn al een eindje in de zeventig. Vergis je niet, alleen met het soppen van de banken zijn ze al gauw een paar uur bezig. Dat gebeurt nadat wij, als kosters, hebben gestofzuigd. Dat willen ze niet.' Giel Witte grijnst: 'Dat maakt te veel herrie. Dan kun nen ze niet met elkaar kletsen. Wij doen het graag hoor, dat stofzuigen. Want we kunnen die vrouwen met missen. Dat geldt natuurlijk voor alle vnjwilligers. Zonder hen is het zo afgelopen.' Van der Gracht, Witte en Witte doen samen het kosterswerk. Met de aantekening dat Van der Gracht hoofdkoster is en het meeste werk verricht. Hij nam die functie in mei over van Frans Witte, die op zijn beurt de honneurs waarnam voor Jaap Kager. 'Dat is een jaar of elf, twaalf geleden. Maar vóór die tijd hielp ik Jaap al bij uitvaarten. Toen ik het definitief van hem overnam, kreeg ik meteen in mijn eerste week drie begrafenissen. Giel heeft het record. Hij had eens vier begrafenis sen in één week.' Dat het hen niet aan ervaring ontbreekt, blijkt ook uit de doopceel van Giel Witte. 'Ik kwam er in 1976 bij, toen Willem Witte een hartaanval kreeg. Dat was op de dag van de geboorte van mijn dochter.' Alle drie zijn inmiddels VUT'er of gepensioneerd. Dat is geen over bodige luxe, want er is altijd veel te doen. Van der Gracht: 'Elke dag draaien we het slag- en uurwerk op Dat gebeurt nog met de hand. Bij uitvaarten moet ook de klok worden geluid. Maar dat hoeven we niet zelf te doen. Dat doet Sieme Goeman voor ons.' Bij de reguliere vierin gen opent de koster de deufen, doet hij de verwarming aan, steekt hij de kaarsen aan en sluit hij na afloop ook weer de deuren. 'In een gewoon weekend ben je toch gauw drie uur bezig.' De afgelopen weken kwam daar veel werk bij. Dal begon met het verven van alle muren. Geen gewone rou tine voor de kerst, maar omdat het dak inmiddels volledig hersteld is. vonden de kosters het verstandig alle sporen van lekkage uit te wis sen. Ook extra was dit jaar het restaureren van de kerststal en de bijbehorende beelden (zie elders in deze krant). Daarna begon het versieren van het gebouw. Eerst met het ophangen van de advents krans, met kabels bevestigd aan de loopbrug die op dertien meter hoogte over de galerij loopt. Daarna werd de stal neergezet. Alvorens de kerstboom op z'n plek werd gezet, werden de paarse linten ver vangen door rode en witte. Frans Witte: 'Elke gebeurtenis heeft z'n eigen kleur. Paars hoort bij rouw en de adventsdagen, wit bij feest en rood bij Pinksteren. Vroeger had den we doeken in die kleuren voor de achterwand van het altaar. Die moesten steeds worden verwisseld. Tegenwoordig hebben we één doek met een neutrale, crème-achtige, kleur. Maar de kleden op de lesse naar hebben wél allemaal nog eigen kleuren. Bij een begrafenis wordt het versieren uitgesteld. Maar als alles al hangt, houden we dat zo. Dan heb je een uitvaart in kerstsfeer. Dat is niet anders. Bovendien heeft het wel iets, vind ik.' Als de voorbereidingen erop zit ten, kan Kerstmis beginnen. Ook dan is het werk nog niet gedaan. Rond de kerstdagen zijn er diverse vieringen in de kerk, op kerstavond zelfs twee: de Herdertjesviering en de nachtmis. Van der Gracht: 'Nor maal kunnen we het wel alleen af, maar op zo'n avond zijn we met z'n tweeën. Er is dan veel meer te doen. Met alleen al het aansteken van de kaarsen - een stuk of honderd - ben je al een hele tijd bezig. Je bent dan niet veel thuis. Eerst ben je van zes tot negen uur in de kerk, daarna is er even tijd voor een kop koffie thuis en om tien uur zorg je dat je er weer bent. Adh. het is wel druk, maar je doet het met z'n allen.' De Koog kreeg zaterdagmiddag bezoek van de 'Verschrikkelijke Sneeuwman'. Voorafgegaan door de kampeerbus van Frits Lange- veld daalde vanuit een installatie op een rijdende boerenwagen een wit 'sneeuwtapijt' neer op het plavei sel van de Dorpsstraat. En terwijl de stoet achter de wagen steeds witter -werd, klonk uit de speaker 'Dreaming of a white Christmas' van Bing Crosby. Het sneeuwkanon werd volgens de speaker bediend door de Verschrikkelijke Sneeuw man, een kerstman waarin horeca ondernemer Paul van Dijk viel te herkennen. Ook andere kerstman nen en vrouwen verhoogden de sfeer in de Dorpsstraat. (Foto s Geranl TimmermanrBeeiObv* Total) Hulpverleners kwamen vrijdagmid dag kort na half drie in actie nadat langs de Koningsweg bij Oosterend een trekker in de sloot was beland. De bestuurder, de 77-jarige Theus Witte uit Eierland, was vermoedelijk achter het stuur onwel geworden en overleden. Hij was door de vaart waarmee de trekker in de droog staande sloot belandde uit het raam geslingerd en volgens de politie een natuurlijke dood gestorven. De hulpverlening, waarbij brandweer, ambulances en politie in actie kwa men, trok veel bekijks. nieuwe naam van netwerkbeheerder Continuon) kwam om 21.20 uur de eerste melding binnen. Om 22.15 uur was de storing volgens hem voorbij. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Volgens de woordvoer der lijkt het erop dat de storing te wijten is aan kabelschade. Die kan al eerder bij graafwerkzaamheden zijn ontstaan. 'Huizen in de buurt van de 1255 aansluitingen kunnen ook iets van de- storing hebben gemerkt, omdat er even in een dipje in de spanning was toen de stonng begonHulpverleners en omstanders ontfermen zich over de trekkerchauffeur.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 13