ZOUT houdt eerste expositie Verkoop 'tegels' voor wandelpad duinreep Vrijwilligers knappen kerstgroep op Keuze uit zes films in Cinema Texel oPIENie Film Agenda TESO WOENSDAG 24 DECEMBER 2008 TEXELSE 2 COURANT Eén Vandaag In Tusse de Banke in Den Burg is vrijdagmiddag de eerste expositie van kunstenaarsvereniging ZOUT geopend. Op de tentoonstelling zijn schilderijen, sculpturen, kera miek en andere werken te zien van een kleine vijftig Texelse kun stenaars. In het laatste weekend van 2008 stellen de kunstenaars hun ateliers open. Behalve door kwaliteit kenmerkt de expositie zich ook door een enorme variatie aan kunstuitingen. Van 'geknoei met olieverf', zoals veteraan Gradus Hakkenberg zijn verrichtingen met het penseel wat erg bescheiden omschreef, tot een complete documentaire over het Texelse schaap van de hand van Michiel Bieshuizen, die hier voor materiaal gebruikte voor de documentarie Skéép die hij aan het maken is. Maar ook een met Pho toshop bewerkte foto van Marlon Paul Bruin en daarnaast op groot formaat een abstract ogend werk waarin na bestudering een soort cactus is te herkennen. Verder wer ken uit speksteen, van koper, papier en andere materialen. Met wellicht als meest bijzondere object een tweetal groentekisten, met daarin aardappels en appels, met daarop een dik boek met foto's van deuren, gemaakt door Ericka Voortman: 'Ik kom uit een tuindersfamilie. In mijn familie kom ik veel gesloten deuren De expositie werd geopend door VW-directeur Wouter de Waal. Kunst levert volgens hem een bij drage aan de manier waarop toe risten het eiland beleven. 'Hoe intenser de beleving, hoe waarde voller het verblijf', doelde hij onder meer op de positieve verhalen die ze aan het thuisfront vertellen. Hij nodigde de kunstenaarsvereniging uit voor een gesprek om te kijken in hoeverre VW en kunstenaars elkaar kunnen ondersteunen. Rem- melt Loos van Meijel, voorzitter van ZOUT, zei met plezier op de uitnodi ging in te gaan. Wat hem betreft is de vereniging behalve een bindend element voor kunstenaars ook een aanspreekpunt voor de gemeente op het gebied van kunst en cultuur. 'We denken graag mee over beleid.' Daarmee doelde hij onder meer op de onlangs door het CDA aan gezwengelde discussie over hoe moet worden omgegaan met het gemeentelijke kunstbezit. De ten toonstelling in Tusse de Banke. De expositie is geopend tot 7 janu ari 2009, dagelijks van 11.00 uur tot 17.00 uur. Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. De atelier route op zaterdag 27 en zondag 28 december is van 11.00 en 17.00 Gesprekken bij de open haard, het programma van Eén Vandaag dat is opgenomen bij de haard van Rotis- serie 't Kerckeplein, wordt uitge zonden op maandag 29 en dinsdag 30 december, na het Journaal van 18.00 uur. In het programma behal ve interviews met Marco Borsato, Jan Terlouw en andere bekende Nederlanders ook veel fraaie beel den van Texel. Sterren kijken Bij Volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare worden op zes donder dagen in januan en februari ster- renkijkavonden gehouden. Daarbij wordt aandacht besteed aan ster- hopen, nevels, melkwegstelsels en de planeten Venus en Saturnus. Deelname kost €2.- en is gratis voor donateurs. Aanmelden is niet nodig. De sterrenkijkavonden kun nen alleen doorgaan bij helder weer. In geval van twijfel kan rond 18.00 uur contact worden opgenomen met tel. 06-33808361. De sterrenkijkavonden vinden plaats op 15, 22 en 29 januari en 12,19 en 26 februari, van 19.00 tot 21.00 uur. Kinderkerstfeest In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt don derdag eerste kerstdag van 16.00 tot 17.00 uur een kinderkerstfeest gevierd. De kinderen van de zon dagsschool voeren een kerstspel op en lezen gedichten voor en er wordt een kerstverhaal verteld. De jeugdclub werkt mee en er worden kerstliedjes gezongen. Voor alle kin deren ligt er een kleinigheidje onder de kerstboom. Molen geopend De molen van Het Noorden is zater dag 27 december van 11.00 tot 15.00 uur voor publiek geopend. De vrijwillige molenaars vertellen over historie en werking van deze uit 1878 daterende beeldbepalende molen. Vogelexcursie door de Slufter Vogelwerkgroep Texel houdt zaterdag 27 december een win terse wandeling door De Slufter. Met verrekijkers en telescopen (door de deelnemers zelf mee te bren gen), wordt naar wintergasten als strandleeuwerik, frater en sneeuw- gors gekeken. Hopelijk worden ook roofvogels als blauwe kiekendief en slechtvalk gespot. Deskundige vogelaars geven de minder ervaren geïnteresseer den uitleg over het herkennen van vogels en vertellen over de moeilijke omstandigheden waarin vogels zich vaak bevinden. De excursie, onder leiding van Vin cent Stork uit De Cocksdorp, gaat om 10.00 uur van start bij de par keerplaats bij paal 28, aan het einde van de Krimweg. Deelname is gra tis, opgave is niet nodig. Na afloop wordt opgewarmd bij strandpavil joen Paal 28. Kerstmis bij Jan en Paula Per abuis zijn de kerstvieringen die het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer de komende dagen verzorgt niet allemaal correct aan gekondigd in de Vakantiekrant. Daarom hierbij de juiste vermeldin gen. Op eerste kerstdag (donderdag) begint om 10.30 uur een kerstsa menkomst, vanaf 17.00 uur wordt gezamenlijk koffie gedronken en een kerstverhaal voorgedragen. Op tweede kerstdag (vrijdag) verzorgt het echtpaar een kerstmaaltijd. De gasten, die zich van te voren moe ten opgeven, gaan om 17.30 uur aan tafel. Zondag 28 december is er vanaf 10.00 uur een (reguliere) huissa menkomst, donderdag 1 januari wordt om 10.00 uur het nieuwe jaar ingeluid. Alle bijeenkomsten worden gehou den op het adres Haffelderweg 18 in Den Burg. De aanleg van een wandelprome nade over de zeereep ter hoogte van De Koog moet eind februari van start gaan, maar de financiën zijn nog niet rond. De werkgroep van de stichting Coeghe die het initiatief voor het pad heeft geno men, heeft daarom het startsein gegeven voor een sponsoractie. Daarbij wordt ieder die waarde hecht aan kwaliteit en variatie van de toeristische voorzieningen op Texel opgeroepen stukjes van het pad financieel te adopteren. Men kan een of meer van de genummer de betonnen platen ('tegels') van 1,2 x 3 meter waaruit het pad zal bestaan voor zijn rekening nemen voor 250,- per stuk. Wie op deze wijze steun wil betui gen kan een certificaat van deel name aanvragen via wuis@coeghe. nl, r.manse@hetnet.nl of harrydegraaf@tele2.nl. Per tele foon kan het ook: 06-53733382. De namen van de sponsors worden vermeld op de door hun gespon sorde tegel(s) of op een paneel bij de ingang van het pad. Ze zijn bovendien met partner eregast bij het midzomerfeest op 21 juni waarbij het pad officieel zal wor den geopend. De bedoeling is dit feest jaarlijks te herhalen rond een telkens ander Texels thema. Ook daarbij zijn de sponsors welkom en volgens Coeghe-voorzitter Harry Wuis kunnen die rekenen op een VIP-behandeling. Door het invullen van het certificaat machtigt men de Stichting Coeghe om het bedrag per tegel eenmalig van zijn/haar bank- of postbankrekening te halen. Deze incasso wordt geïnd als daad werkelijk met de aanleg van het pad is begonnen, dus eind februari. De bedoeling is om ook bij deze 'eerste schop' alle donateurs uit te nodigen 'onder het genot van een warme versnapering'. Er zijn al dertig tegels verkocht. Een van de afnemers is Margaret Kious, weduwe van de bekende oud-oorlogsvlieger Harold Kious die zich sterk met de Texel se gemeenschap verbonden heeft gevoeld. Hajry Wuis: 'We rekenen ook op steun van toeristen, vooral de herhalingsbezoekers die wij als vrienden van Texel beschouwen.' Op dit moment is voor de aan leg van het pad €80.000,- beschik baar, afkomstig van TESO, Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, Rabobank, De Koog Badplaats, de Bakkerstichting, het Prins Berhard- fonds en de familie G. Zoetelief. Voor de uitvoering van het totale project is €234.000,- nodig. Toch wil de werkgroep niet langer met de aanleg wachten omdat het ernaar uitziet dat de tegelverkoop een suc ces zal worden en omdat volgend jaar een beroep kan worden gedaan op onder meer het Toeristisch Inves- teringsfonds. Een groep vrijwilligers is de afge lopen weken in touw geweest om de kerststal en de bijbehorende beelden van de RK-kerk in Den Burg op te knappen. Een tijdro vende klus. Niet alleen werden de beelden goed schoongemaakt, ook werden afgebroken oren en andere ledematen weer aange zet, waarna de kale plekken een schilderbeurt kregen. 'Een precies werk, omdat de kleuren goed moesten worden gemengd. En om het helemaal af te maken wer den alle beelden in de was gezet', meldt één van de vrijwilligers in het kerstnummer van het parochieblad. Om de beelden weer netjes te kun nen opbergen, werden ook nog hoezen genaaid. Na zondag 4 janu ari krijgen ze een plaatsje in de biechtstoel, 'zodat ze in het vervolg hoog en droog kunnen staan, in plaats van in het altijd enigszins vochtige schuurtje'. De kerstgroep is al bijna driekwart eeuw één van de pronkstukken van de kerk. De stal, in de vorm van een Texelse schapenboet, werd in december 1936 belangeloos ver vaardigd door timmerman Jacob Bakker uit de Gravenstraat en later door de gebroeders Schoenmakers ingekort om beter in de nis te pas sen, ontdekte parochiearchivaris Sjaak Schraag bij een duik in het archief. Aanvankelijk werden beelden van triplex gemaakt, met de hand gete kend en geschilderd. Op eerste kerstdag 1942 werd een collecte gehouden voor een 'nieuwe, pas sende beeldengroep'. Ook plaats te men bij de kerststal een col lecteschaal. Omdat er met meer dan 175,- binnenkwam, werd de inzameling een jaar later herhaald en werd een offerbus bij de stal gezet. In 1947 was het dan einde lijk zover en kon met kerstmis de nieuwe groep worden tentoonge steld. De beelden werden door de firma Linssen in Venlo gemaakt en voor ƒ715,- geleverd door paro chielid en ondernemer Jan Nauta uit Den Burg. Toen bleek dat er nog geld over was, werd kunstenaar Ad Blok van der Velden een jaar later gevraagd een doek voor de achter wand van de stal te schilderen. Hij kweet zich uitstekend van zijn taak, ware het niet dat hij de engelen naakt schilderde en dat vond pas toor Gussenhoven 'onkuis'. Om het schilderij voor iedereen geschikt te maken, kregen de engelen een wolk voor hun edele delen. De gerestaureerde kerstgroep is te bezichtigen voor publiek. De kerk is vanaf kerstavond tot en met zondag 4 januari dagelijks geopend. Kosters Willem van der Gracht, Frans Witte en Giet Witte showen trots de kerstgroep. Schraal 'Ondanks recessie toch Kerst - Kerst met de broekriem aange haald - Zuinig en toch een goeie Kerst - Schrale Kerst door reces sie?' Zomaar wat koppen, die onze ellende etaleren. Ja/a. Nu weet ik natuurlijk niet hoe het met een ander zijn portemonnee staat, maar wie goed heeft huisgehouden, kan dit jaar met schraler voor staan dan vong jaar. De recessie wordt nu voornamelijk nog aangewakkerd door de kranten en de beurzen en onze acht miljoenclaim, maar bestaat op dit moment alleen nog maar op papier. Er staan hoogst waarschijnlijk magere tijden voor de deur, maar waar is de voor raad van de vette jaren die we tot vandaag genieten dan gebleven? Opeens iedereen zielig? Ik zie fol der na folder de deur binnen vallen. Kersteten en -hebbedingen volop, oudejaarsvuurwerk voor kapita len te koop. Wat nou armoede en schrale feestdagen? We moes ten ons dood schamen als we het nu al over schraal en broekriemen hebben. Echt schraal en afgnjse- lijk armoedig is het zorgpakket uit het verhaal van Menno Stam en de achttien uur zorg die wettelijk besteed mag worden aan een com pleet hulpbehoevend mens, waar van zeven uren verdwijnen aan, ja waaraan? Aan het bijhouden in hoeveel minuten een bordje wordt aangedragen, de toiletgang is ver zorgd, de wasbeurt is gedaan? Dat is pas schraal. Vóór de Kerst, na de Kerst, alle dagen, ieder uur. Na een welbesteed leven verzorging en aandacht op een brievenweger. Hoe zijn we zover gekomen in onze welvaartsstaat? Ik zou iedereen die van hulp afhankelijk is goede kerst dagen willen toewensen, maar wat zijn woorden als er geen handen bij wapperen? Pien Verberg Bezoekers van Cinema Texel heb ben de hele week keuze uit zes films. Hugh Jackman en Nicole Kidman zijn de hoofdrolspelers in het drie uur durende romantische drama Australia. Het verhaal speelt zich af in het Australië van even voor de Tweede Wereldoorlog. Een Engelse aristocrate erft een ranch ter grote van Maryland. Wanneer Engelse veebaronnen het gemunt hebben op haar grond, sluit ze zich met tegenzin aan bij een ruwe vee drijver. om zo haar 2000 runderen over honderden kilometers land te drijven. Marco Borsato debuteert als acteur in de film Wit Licht, die ook rond de kerstdagen in Cinema Texel draait. De zanger en componist speelt er de rol in van de 40-jarige in Afrika geboren Eduard Zuiderwijk, die het na de plotselinge dood van zijn vrouw Anna moeilijk vindt het leven weer op te pakken. Hij moet niet alleen zijn restaurant draaiend houden, maar staat ook alleen voor de opvoeding van zijn 10-jarige zoon Thomas. Het jon getje vindt in deze moeilijke tijden steun bij zijn vriendje Abu, zoon van Mafillu, één van de zwarte personeelsleden in het restaurant. Als Abu bij een nachtelijke overval door rebellen met nog tien kin deren wprdt ontvoerd, is Thomas ontroostbaar. Eduard besluit een poging te wagen erachter te komen wat er met de kinderen gebeurd is. Terwijl Abu met harde hand wordt opgeleid tot kindsoldaat, verhardt Eduard steeds meer in zijn pogin gen het jongetje te redden. De 30-jarige hulpverleenster Valerie (een rol van Thekla Rutten) is aan vankelijk erg sceptisch over deze onmogelijke missie. Maar gaande weg krijgt zij steeds meer bewon dering voor Eduard en probeert hem zoveel mogelijk bij te staan. Oorlogswinter is gebaseerd op het beroemde boek van Jan Terlouw. die daarvoor in 1973 een Gouden Griffel kreeg. Het is het verhaal van Michiel. die in de laatste ijskoude winter van de oorlog volwassen wordt. Zijn oom Ben, die in het verzet zit, is zijn grote voorbeeld Een uitgebreide agenda met rond leidingen, excursies en andere toe ristische informatie staat in de (gra tis) Vakantiekrant, die vandaag met de Texelse Courant wordt verspreid en op tal van plaatsen op het eiland verkrijgbaar is. Woensdag 24 december: In restaurant Quinty's in De Koog begint om 16.30 uur een optreden van een clown. Op het dorpsplein van De Koog begint om 19.00 uur een volkskerstzang, met medewerking van KTF en solisten Rob Manse en Gerrit Terwindt. In de katholieke kerk in Den Burg begint om 19.00 uur de Herdertjesvie ring, speciaal voor jonge kinderen en hun (groot)ouders. M.m.v. het Kinder- kerstkoor van Michiel Drijver. In de J'elleboog aan de Kantoorstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een dartstoernooi. Inschrijven kan tot een uur van tevoren. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11.30. 16.30) en Wit Licht (21.45). Donderdag 25 december: Muziekvereniging Excelsior brengt in alle vroegte, vanaf 7.00 uur, op diver se plaatsen in Oosterend muziek ten gehore. Bij het evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.30 uur een Kerstsamen komst. Vanaf 17.00 uur koffiedrinken en een kerstverhaal. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt van 16.00 tot 17.00 uur kinderkerstfeest gevierd. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11.30, 16.30) en Wit Licht (21.45). Vrijdag 26 december: Muziekvereniging Excelsior geeft een kerstconcert in de Maartenskerk in Oosterend. Aanvang 12.00 uur. Toe gang gratis. In de café-brasserie van De Linde boom in Den Burg begint om 16.00 uur een optreden van Kalio Gayo Met (folk)muziek uit verschillende delen van de wereld. Entree gratis. Evangelistenpaar Jan en Paula Brou wer (Haffelderweg 18, Den Burg) verzorgt een kerstmaaltijd. Aanvang 17.30 uur. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00. 19.15), Quantum of Solace (11.30, 16.30) en Wit Ucht (21.45). Zaterdag 27 december: Ruiters van uiteenlopend niveau strij den vandaag en morgen in manege Akenburg bij Den Burg om de Kerst bokaal. Aanvang 9.00 uur. Publiek is welkom. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn 27 ateliers geopend voor publiek. De routebe schrijving staat in de Vakantiekrant. De molen van Het Noorden is van 11.00 tot 15.00 uur geopend voor publiek. In Oranjerie 't Vogelhuis in De Koog begint om 11.15 uur een schaaktoer nooi. Deelname kost €7.-. Informa tie/opgave bij Dick van Barneveld, tel. 313919 of dicktexel@hetnet.nl. De Texelse Bierbrouwerij is van 13.30- 18.00 geopend. Rondleidingen om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Toegangs prijs incl., consumptie €6,50. Kinderen t/m 15 jaar €3,50. Tel. 320325. In de café-brassene van De Linde boom in Den Burg begint om *16.00 uur een optreden van Kalio Gayo. Met (folk)muziek uit verschillende delen van de wereld. Entree gratis. In sporthal Ons Genoegen begint om 17.00 uur het Dorp-tegen-dorptoer- nooi voor zaalvoetballers. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur de '24 minuten van Texel', een duurwedstrijd van Model Racing Texel. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur een swingende avond met de Texelse band Wad Zou 'T. Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11.30, 16.30) en Wit Licht (21.45). Zondag 28 december: Ruiters van uiteenlopend niveau strij den ook vandaag in manege Aken- burg bij Den Burg om de Kerstbokaal. Aanvang 9.00 uur. Publiek is welkom. Bij evangelistenpaar Jan en Paul Brouwer (Haffelderweg 18, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamen komst. Bij Bos en Duin aan de Bakkenweg in de Dennen gaat om 11.00 uur de Winterbosloop van start. Inschnjven kan vanaf 10.15 uur. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn de deuren van 27 ateliers geopend voor publiek. De routebeschrijving staat in Vakan tiekrant. TexelTango verzorgt een Argentijn se tangosalon in Hotel Den Burg. Om 16.00 uur begint een inlooples, om 17.00 uur de salon. Voor meer informatie: www.texeltango.nl of tel. 315140. In restaurant Quinty's in De Koog tre den een clown en een goochelaar op (aanvang 16.30 respectievelijk 17.00 uur). Cinema Texel vertoont Madagascar 2 (Nederlands gesproken versie 11.00, 13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), High School Musical 3 (14.00, 19.15), Quantum of Solace (11.30, 16.30) en Wit Licht (21.45). Maandag 29 december: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Dinsdag 30 december: In de Kikkerstraat in De Cocksdorp wordt van 11.00 tot 17.00 uur een Wintermarkt gehouden. Met onder meer een draaimolen, spelletjes en muziek van The Messengers en ande- In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een bingo voor ouderen, voor de gelegen heid omgedoopt in Oliebollenbingo. Opgave bij de SWOT, tel. 312696. Woensdag 31 december: Gymvereniging Texel verkoopt oliebol len ter versterking van de clubkas. Dat gebeurt van 10.00 tot 14.00 uur bij de Beatrixzaal aan de Beatrixlaan ïn Den Burg. In De Toekomst Dance Factory in De Koog begint om 20.00 uur het Gala Extravaganza, een feest vol culinaire hoogstandjes en entertainment. Meer informatie op www.galaextravaganza. nl. TESO zet vrijdag, zaterdag en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Maandag worden in Den Helder tussen 12.00 en 15.00 uur wachttijden van een half uur verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. en Michiel kan niet wachten tot hij ook wat kan betekenen in de strijd tegen de bezetter. Tot zijn grote ergernis neemt echter niemand hem serieus. Dat verandert wan neer zijn oudere buurjongen Dirk hem een opdracht geeft. Voordat hij het weet, zit Michiel tot over zijn oren in de problemen, ter wijl hij niemand in vertrouwen kan nemen. High School Musical 3: Senior Year gaat over het eindexamenjaar van Troy en Gabriella. Zij kunnen maar niet wennen aan de gedachte van elkaar te worden gescheiden. Samen met de andere Wildcats besluiten ze een musical op te zetten, waarin ze hun gevoelens kunnen uiten met betrekking tot de onzekere toekomst. De andere films zijn de James Bondfilm Quantum of Solace en de Nederlands gesproken anima tiefilm Madagascar 2. Het volledige programma staat elders in de krant én op de website www.texelse- courant.nl. Kerstzang De Koog Op het dorpsplein van De Koog wordt woensdag 24 december van af 19.00 uur een kerstzang gehou den, waaraan medewerking wordt verleend door KTF en de solisten Rob Manse en Gerrit Terwindt. Oliebollenbingo De Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt dinsdag 30 december een bingo, voor de gelegenheid omge doopt in Oliebollenbingo. De deelnemers spelen vijf rondes, waarin ze leuke prijzen kunnen verdienen. Daarnaast worden ze getrakteerd op koffie en oliebollen. Tussen de rondes door wordt een quiz gehouden. Deelname kost €5,-, inclusief versnaperingen. Het evenement wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 14.00 uur. Opgave via tel. 312696.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2