Kerstmis: feest van licht, warmte en gezelligheid 'Diner zonder stoofperen is onbestaanbaar, punt uit!' Kerstfeest in verzorgingstehuis De Gollards ons gezinnetje samen' 'Voor het eerst met TEXELSE g coURANT 'De herdenking van de geboorte van Christus' 'Kerst geeft zo'n speciaal gevoel van verwachting' 'De maand zit vol feesten en wij vieren ze allemaal' WOENSDAG 24 DECEMBER 2008 De kachel in de woonkamer in de Kotterstraat te Oosterend verspreidt een warme gloed als de verslagge ver Corrie Hordijk (57) komt bevra gen over haar kerstgevoelens. Een crèmekleurige jonge hond spnngt zo enthousiast om ons heen, dat hij voor de duur van het gesprek naar de hal wordt verbannen. 'Het eigen lijke Kerstfeest', zegt Corrie dan, 'is voor mij de kerstviering in de kerk, de herdenking van de geboorte van Christus. Het begint al op kerstmor gen wanneer in alle vroegte Excel sior door het dorp begint te spelen. Ik zet mijn slaapkamerraam open en ga heerlijk liggen luisteren. Ik ga ook - in de kerk. niet thuis - heel bewust de advent in. Beleef de Boodschap: nu is het nog donker, maar er komt steeds meer licht. Totdat op Kerst alle lichten volop branden. Kerst gaat mij ook niet om de grootse dingen, mooie kleren, dure dingen, maar om het samenzijn met je fami lie.' 'Mijn vader, die vorig jaar overleden is, was op tweede kerstdag jarig en eerste kerstdag ging vaak een beet je geruisloos heen. Alhoewel, bij de maaltijd deden we allemaal wat. De een deed de schriftlezing, een ander las een gedicht en we zon gen samen. Maar verder waren we druk bezig waren met de voorbe reidingen voor mijn vaders verjaar dag, want dat werd groots gevierd, ledereen kwam, de ooms en tantes, neefjes en nichtjes. Dat was altijd zo ontzettend gezellig. Mijn vader en mijn moeder kwamen allebei uit een gezin met negen kinderen, dus dan kun je je daar wel wat bij voorstellen. En wij, de kinderen, mochten altijd met de restanten van de kaarsen knoeien; geweldig natuurlijk. Wij waren thuis zelf met zes kinderen en tot 2006 kwamen we altijd nog met z'n allen bij elkaar irgen, wanneer in alle vroegte Excelsior door het op mijn vaders verjaardag. Ja, dat is nu voorgoed voorbij, maar we zien elkaar nog wel op een vaste dag in het jaar. Ik vier nu de Kerst thuis, met mijn eigen kinderen. Op eer ste of tweede kerstdag, een beetje afhankelijk van hun plannen en de plannen van hun schoonfamilie, komen ze hierheen en dan koken we met z'n allen, leder doet wat of heeft iets meegenomen. Maar het is dit jaar spannend of Corina er ook bij zal zijn, want ze loopt op alle dagen. Wordt het een kerstkind? Ik hoop het met, want dat is toch wel een lastige datum om jarig op te zijn. In elk geval zal ze het geen Jezus noemen', lacht ze dan. 'Ik heb het hier geweldig naar m'n zin. Niet alleen met kerst, maar het hele jaar door.' Traditiege trouw leest de 96-jarige C.P. Laan, beter bekend als meester Laan, een zelfgemaakt Texels gedicht voor met kerst. 'Ik ben daarmee begonnen tijdens de kerstmaaltij den van de ANBO. Daar zaten heel verschillende mensen aan tafel. Dus las ik één christelijk en één werelds gedicht voor. Je moet je publiek tenslotte geïnteresseerd weten te houden. Dat heb ik, in de 46 jaren die ik voor de klas heb gestaan, wel geleerd.' ter, die bij sociale zaken in Zaandam werkt, heeft er toen voor gezorgd dat ik naar De Gollards kon. Hier ben ik helemaal opgeknapt. Er wordt van alles georganiseerd en ik doe aan zoveel mogelijk dingen mee. Dat wil zeggen, voor zover ze me passen. Ik sjoel, zing en gym, maar bij activitei ten als handwerken of breien moet ik het natuurlijk af laten weten.' De meester glimlacht eens vnendelijk en zegt helemaal met te merken dat hij 96 jaar oud is. 'Dat voel je niet als je het naar je zin hebt. Ik heb vijftien kleinkinderen en vijftien achterklein kinderen. Ze zijn dit jaar allemaal bij zelfgeschreven gedichten terug. 'Het ging dit jaar niet geweldig, dat schrij ven. In zo'n geval kan ik altijd op een oud gedicht terugvallen. Maar let wel, ik léés het niet voor. ik draag het voor. Op de lagere school werd ons vroeger al geleerd dat je een zin op verschillende manieren kunt uitspreken. Het is maar waar je de klemtoon legt.' Naast meester Laan zitten Henk Stark (86 jaar) en zijn vrouw Stina (79 jaar) Ze zijn 60 jaar getrouwd. 'Ja, ik zit al heel wat jaren onder deze baas', merkt Stark opgewekt anderhalf jaar in De Gollards wonen. 'Vroeger zaten we aan de Vuurtoren- weg, daar hebben we 40 jaar lang op een boerderij gewoond. Later zijn we naar de Langeveldstraat in De Cocksdorp verhuisd. En nu zit ten we dan in De Gollards. Het is hier goed, zonder meer. We doen aan bijna alles mee, we hebben een heel druk programma. Vooral in dit soort weken. Ik heb me vanmor gen niet eens kunnen scheren. Stina heeft me zo uit bed naar het sjoelen gejaagd.' 'Ja, en dan te bedenken dat een verzorgingshuis vroeger rusthuis dingen bij. Daarom hebben we het normale ochtendprogramma even laten vervallen. We doen erg ons best de bewoners een sfeervolle, intieme omgeving te bieden. En het vooral gezellig te maken. December is voor ons een heel drukke maand. Gelukkig kunnen we altijd rekenen op de vrijwilligers, die ons de hel pende hand reiken. Zonder hen zou den we lang niet alles kunnen doen wat we willen.' De Gasterij. het grote restaurant van De Gollards. heeft het de afgelopen weken druk gehad. Verleden week dinsdag bracht het Texels Chris telijk Mannenkoor in deze ruimte kerstliederen ten gehore. Afgelo pen zaterdag maakte het Koninklijk Texels Fanfarecorps z'n opwachting. Optredens die door de bewoners bijzonder op prijs worden gesteld. Maandag had de echte kerstvie ring er plaats. Een sfeervolle dienst, geschikt voor alle gezindten. En dan was er dinsdag natuurlijk nog het grote kerstdiner, waarbij de bewoners keurig in het sis aan de feestelijk gedekte tafel verschenen. Het menu is ieder jaar anders, alleen de stoofperen zijn een vast gegeven. 'Stoofpeertjes zijn zo geliefd, dat ze beslist niet mogen ontbreken', vertelt Petra Eelman. coördinator van de keuken. 'Er werken vier koks en drie keukenassistentes aan het diner. We weten vnj precies wat de mensen lekker vinden. Als de bewo ners het ons niet via het bedienend personeel laten weten, knjgen we het wel via de cliëntenraad te horen Zo is een diner zonder stoofperen onbestaanbaar Punt uit Ook Eelman loopt al heel wat jaren mee, een kwart eeuw om precies te zijn. Dit jaar stond er gebak ken ossenhaas met cranberrysaus op het menu. Met aardappelen, natuurlijk ook gebakken, en groen ten. Compleet met amuse en soep vooraf, tot aan een kerstdessert met slagroom toe. 'We gaan rond half vijf 's middags aan tafel en beëin digen het diner altijd rond een uur of acht met koffie en bonbons. De opkomst is groot, hoewel er door ziekte altijd een stuk of 30 mensen op hun kamer eten Maar dan zitten er nog altijd 110 bewoners aan tafel. Hard werken voor de mensen in de keuken. En we zijn er nog niet. want straks moet het keukenpersoneel in touw voor de oliebollenbmgo op oudejaarsdag. Pas in januari komen we weer in het normale ritme.' Afgezien van een optreden van acht leden van het Christelijk Mannen koor tijdens de ochtendkoffie op eerste kerstdag, staat er verder voor beide kerstdagen bewust mets gepland. Die dagen zijn gereser veerd voor familie en vrienden van de bewoners. Maar 30 december is er nog iets om naar uit te kijken. Wie van winterverhalen houdt, mag dan met ontbreken, want Dirk Haker leest voor! Margreet Berndsen me op bezoek geweest. Niet langer op.'Maar zonder gekheid, het is een werd genoemd. Tegenwoordig is dan een uurtje, want dat is lang genot om met deze vrouw getrouwd er geen tijd meer om te rusten, genoeg als je boven de 90 bent.' te zijn.' Hij werpt een blik in haar meneer Stark', mengt activiteiten- Het gesprek komt nog even op zijn richting en vertelt dat ze nu zo'n begeleidster Conme Bakker zich in het gesprek. Ze vindt het leuk dat de bewoners zich tegenwoordig zo bewust zijn van het nut van bewe gen. Het aantal dat met de gymnas tiek meedoet is de afgelopen jaren enorm toegenomen. 'Er zitten zelfs mannen bij. Die lieten het een paar jaar geleden nog massaal afweten. Dat is echt iets wat in de loop der tijd is veranderd. We brengen nu met gymmen toch zeker 25 mensen in beweging. Bakker kan het weten, ze loopt al meer dan 20 jaar mee. Niet altijd in dezelfde functie, maar wel in de ouderenzorg. Samen met drie col lega's - Wilma Vonk, Atie Overtoom en Natasja Beijert - draagt ze zorg voor de activiteiten die in De Gol lards worden ontplooid. 'We zingen, sjoelen, luisteren naar muziek, leiden gespreksgroepen, organiseren quiz zen, gymmen, koken, bakken. We hebben zelfs een beautyvereniging. Meer dan honderd bewoners van De Gollards genoten gisteravond van een gezamenlijk kerstdiner. Rond kerst komen daar nog allerlei In De Gollards is al volop kerstfeest gevierd. Meester Laan is blij dat hij er deel van mag uitmaken. 'Na de dood van mijn vrouw - we zijn 52 jaar getrouwd geweest - bleef ik alleen in mijn huis aan de Bernhard- laan achter. Aanvankelijk ging dat nog wel.goed. maar toen ik slecht ter been werd en bijna de deur niet meer uitkwam, sloeg de eenzaam heid toe. Verschrikkelijk. Daar gaat een mens aan ten onder. Mijn doch- Kerst wordt dit jaar voor mij een supersupersuper feest!' Jolande Buisman (26) uit de Distelvlinder te Den Burg. verpleegkundige, zee mansvrouw en partner van Peter Paul Vrijdag, kijkt de verslagge ver stralend aan en herhaalt het nog eens. 'Super! Dit jaar zijn we met kerst voor het eerst met ons gezinnetje samen. Ik verheug me er geweldig op. Mijn geliefde komt een paar dagen voor kerst thuis van zee. Hij is dan twee maanden weg geweest. Dat is nooit leuk, maar... ik ben een goede zeemansvrouw in wording.' 'Vorig jaar had ik het niet gemak kelijk alleen. Eerst wilde ik het feest dan maar gewoon helemaal over slaan, maar op het laatste moment heb ik toch nog een boom gekocht. Maak er wat van, zei ik tegen mezelf. Sven, onze zoon, was toen net een half jaar oud en hij zat er in zijn wip- stoeltje bij om me te helpen. Ik hou van een echte boom, zo'n nepperd vind ik helemaal niks. Het uitzoeken is al een feest op zich. Keuren, kij ken en ineens is daar de boom waar je op valt. Vorig jaar had ik alles nog in champagnekleur en goud, maar nu ga ik voor wit en zilver. Zo lekker fns. Ik ben een tut hoor. En de ballen zijn dit jaar van onbreekbaar materi aal. Ik moet er niet aan denken dat Sven met zijn kleine grijpertjes zo'n breekbaar ding kapot zou knijpen.' Terwijl Jolande nog een kopje thee inschenkt, heeft Sven als bewijs waartoe hij in staat is, vliegensvlug een doosje zilveren kerstboomhan gers soldaat gemaakt. Hij komt ze even later stralend één voor één weer terugbrengen. Alles nog heel. 'Ik wil Peter Paul in kerstsfeer ont vangen, dus de boom moet staan als hij thuiskomt. Ik heb een foto van hem uitvergroot en geplastifi ceerd voor Sven. Iedere dag kijken we samen naar de foto, zwaaien naar papa en zijn boot. Ons jongetje kan nu papa zeggen. Hij is gek op de foto van zijn papa en neemt hem overal mee naar toe. Zo klein als ze zijn, weten ze het hoor. Wat zal Peter Paul blij en trots zijn als zijn zoon papa tegen hem kan zeggen. Ik verheug me zo op deze kerst en al de gezelligheid. Ik trek een mooie jurk aan en we gaan eerste kerstdag gezellig gourmetten bij mijn ouders, met mijn zusje en mijn tante. Het wordt dit jaar een superfeest! Corrie Stiehl-van der Vis: 'Een feest o n Sven: 'Het wordt dit jaar een superfeest. Ook Corrie Stiehl-van der Vis (65) van de Hoofdweg in Eierland is bereid haar kerstgevoelens met ons te delen. 'Kerst is voor mij het feest van het Licht en van licht. Het feest van de geboorte van Christus én het feest van lichtjes, kaarsen, een boom, de gezelligheid binnen en met ons gezin. Kerst is voor mij een feest om naar uit te kijken. Het mooiste van alles vind ik dat je met kerst wereldwijd allemaal op dezelfde datum de geboorte van Christus herdenkt. Je voelt als chris ten de verbondenheid met elkaar, maar ook met met-christenen. De geboorte van Christus en daarmee het ontstaan van het christendom is de rode draad in mijn leven. Een gevoel dat ik meeneem in het leven van alle dag en waarop ik mijn leef regels probeer te baseren.' 'HoeWel Kerstmis voor haar onlos makelijk is verbonden met het geloof, verliest Corrie ook de wereldse aspecten niet uit het oog. 'De eigenlijke viering begint bij ons thuis op 24 december, Heiligabend. Daarvóór is er de drukte van het bedrijf en breng ik als ouderling van de Waddengemeente een kerst groet bij leden die een steuntje in de rug nodig hebben. Heiligabend is een Duitse gewoonte die mijn Thomas heeft meegenomen vanuit Duitsland. We dineren eerst heel uitgebreid met elkaar. Het ene jaar bij de een, het andere jaar bij de ander. Traditioneel hoort daar een garnalencocktail bij. het middelste gedeelte kan van alles zijn, maar het besluit is altijd een Charlotte russe, een pudding van slagroom, eiwit en rode gelatine. Een pudding zoals mijn moeder ook altijd met kerst maakte. De pudding wordt afge maakt met een rand lange vingers, soms vastgebonden met een mooi kerstlint met grote strik.' 'Toen Thomas' moeder nog leefde, kwam ze in de kersttijd altijd een paar weken logeren. Cadeaus mee, naar goed Duits gebruik. Nu de kinderen volwassen zijn en we nog geen kleinkinderen hebben, combi neren hebben we de pakjes van Sin terklaas met Heijigabend. Meestal kijken Thomas en Jw later nog naar een nachtmis of kerkdienst op tv. Op eerste kerstdag gaan we naar een kerkdienst en tweede kerstdag, vaste prik, naar het kerstconcert van Excelsior. Kerst geeft me altijd zo'n speciaal gevoel van verwachting. Ook van spanning en blijdschap dat we er allemaal nog zijn. Wij waren thuis met vijf kinderen en zij en hun partners leven allemaal nog. Dat kun je best bijzonder noemen.' Wat doen we met de kerstdagen? We vroegen het enkele willekeurige Texelaars. Niet iedereen stond te springen zijn of haar verhaal te vertellen. 'Ik ben niet zo kersterig, doe er niks aan in m'n uppie', zei iemand. 'Moet dat in de krant, sla mij maar over', liet een ander ons weten. Maar dat je er in je uppie best wat van kan maken, vertelt Jolande Buisman, die er dit jaar gelukkig niet alleen voor staat. Kerst vraagt vooral van de (huis)vrouw veel voorbereiding, maar zijn de bood schappen eenmaal gedaan, de plannen voor het kerstmaal rond, de boom versierd en de kaarsen aangestoken, dan is het ook echt feest. Feest dat men het liefst viert met familie en vrienden, in de kerk en thuis. 'Oei. iedereen kent ons van De Vriendschap, maar dat is zake lijk. Dit gesprek gaat over privé en iedereen leest het.' Sil Boon en Janka van den Brink uit De Cocksdorp aarzelen even, maar zijn er gauw overheen. De decem bermaand is zo'n gezellige maand, daar kun je niet lang over zwij gen. Janka: December is voor ons één groot feest. We kunnen afkic ken van het drukke seizoen, lek ker wat aankeutelen, hebben tijd voor allerlei sociale dingen. De maand zit vól feesten en wij vie ren ze allemaal; Sinterklaas, Ouwe Sunderklaas en dan stiefelen we langzaam aan op kerst en oud en nieuw. December is voor ons ook echt de maand van bezinning. Nadenken over het afgelopen jaar, hoe ga je verder, zakelijk en privé. Ik ben best wel een spiritueel typje, doe aan yoga en probeer te mediteren. Van huis uit ben ik katholiek, maar daar doe ik verder niks meer aan, wel geloof ik dat er iets is. Geboren worden, leven en sterven is toch niet zomaar voor niks. Ik geloof in de verbonden heid van alles met elkaar, mensen en natuur, in het geluksgevoel, gewoon door er te zijn.' Sil: 'Ik heb niks met geloof. Een kerstlied? Stille Nacht? Ik herken het wel, maar zou het niet kunnen zingen. Voor mij is kerst het feest van het licht. We gaan de goeie kant weer op, hebben de kortste dag gehad en gaan kalmpjes aan weer op weg naar 21 juni.' Janka heeft nog de oude kerst stal van thuis: 'Die zet ik altijd. Sil maakt van juthout, een plankie zonder knoest, weer een nieuwe stal, lekker ruig, beetje wild stro en dan zet ik de figuren er in. Jozef en Maria en het kind, de os en de ezel, veel lammetjes, de hele san tenkraam. En natuurlijk hebben we een boom. Mét kluit, dan kan-ie zo de tuin weer in. Kijk eens achter je, daar staan er al een hele zooi. Eer- Sil Boon en Janka van den Bnnk: 'Biertje, borreltje, wijntje, ouwenelen en iedereen ste kerstdag beginnen we met een lekker lang ritueel ontbijt, niet luxe maar gewoon met een eitje van onze eigen kippetjes. Dan gaan we wat keutelen, kaarten schrijven, misschien wat in de tuin rommelen en 's middags naar vrienden, lek ker samen koken, gezellig. Twee de kerst zijn we bij mijn zus. Met alle broers en zussen; een man of twintig. Biertje, borreltje, wijntje, ouwenelen en iedereeti neemt wat mee. Wij misschien een kip. Zo'n lekkere, dikke kip van anderhalve kilo. Er gaat niks boven een kip uit eigen hok Corrie Timmer

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9