Relaxte 'thuiswedstrijd' schrijfster Tessa de Loo Veel bezoek Gala Extravaganza Sfeervolle lezing in bibliotheek TEXELSE 2 COURANT Meezingen in opera bij Muziek- en Dansschool E Agenda TES O oPIENie ÏIWrttJIIII/r DINSDAG 6 JANUARI 2009 Bijeenkomsten voor moeders Rachel Kruk van de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk houdt elke maand een bijeenkomst voor voe dende moeders. De bijeenkom sten, aan de Commandeurssingel in Oudeschild. verlopen zonder vast programma en zijn vooral bedoeld voor het uitwisselen van ervaringen en het beantwoorden van vragen. Deelname is gratis, een vrijwilli ge bijdrage wordt op prijs gesteld. Aanmelden kan via tel. 322734 en e-mailadres vbnOtexelxom. Meer informatie is te vinden op www.vbn- texel.nl. De bijeenkomsten worden gehouden op 14 januari, 18 februari, 10 maart, 14 april. 12 mei en 9 juni. Klokslag twaalf uur daalden duizenden snippers op de bezoekers van het Gala Extravaganza in De Toekomst neer. In een regen van snippers beleef den zo'n 140 mensen de jaar wisseling tijdens het eerste Gala Extravaganza dat in De Toekomst werd gehouden. De discotheek in De Koog was voor de gelegenheid aangekleed als gala zaal met een pracht aan bloemen en sierlijk gedekte tafels. De avond was een initiatief van exploitant Paul van Dijk en Jef Schuur en Nadine Mögling van culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn. De Michelin- ster die Bij Jef in november verwierf gaf volgens de organisatoren extra cachet aan de avond. De gasten, van wie zo'n 70 procent van de overkant en 30 procent van het eiland, kregen een luxe maaltijd, afgewisseld met diverse optredens. De hoofdact kwam van de groep Giga en de zangeres daarvan, Mar- jet van den Brand, wist de zaal muisstil te krijgen. Eize Hoomoedt nam het extravaganza-gedeelte voor zijn rekening door onder meer met het showballet van de Samba- dihnas het nummer This is my life te vertolken. Illusionist Mr. Vanish was volgens, de organisatie een ander hoogtepunt van de avond. Voor één van de gasten was zijn optreden zo levensecht dat hij na afloop dacht dat zijn portemonnee gestolen was. Die bleek bij nader inzien nog gewoon op de hotelkamer te liggen. Om klokslag twaalf uur daalden, net als op Times Square in New York, de duizenden snippers naar bene den. De avond werd afgesloten met een optreden van dj Rob From Hol land die clubhouse draaide. Volgens Van Dijk was het een geslaagde avond. 'Volgend jaar willen we weer zoiets gaan doen, want dit was een unieke samenwerking.' Nieuwjaarsbal Het Danslaboratorium van Ericka Voortman houdt zaterdag 10 januari een NieuwJaarsBal in dorpshuis de Wielewaal in De Waal. De avond begint om 20.15 uur met live per cussie en van 20.30 tot 24.00 uur wordt er gedanst. Elk half uur komt er een andere stijl voorbij. Er wordt onder meer aan salsa, pop, fado, blues en reggae gedaan. De entree bedraagt €3,- en kinderen betalen €2.-. Klaverjasdrive Klaverjasclub De Waal houdt dins dag 13 januari een open drive in dorpshuis De Wielewaal. Er wordt met vaste maat gespeeld, inschrij ven kost €3,50 per koppel. De drive begint om 20.00 uur. Er zijn diner bonnen voor Paal 17, staatsloten en flessen Jutter te winnen. Tevens wordt er een verloting gehouden. Ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan studeert het Muziek school Kamerkoor dit jaar de semi-opera King Arthur van Hen ry Purcell in. Een feestelijk stuk in een grote bezetting, met veel humor en (muzikale) kwaliteit. Er wordt gewerkt met professionele solisten en musici. In overleg is er nog plaats voor nieuwe leden. Het werk wordt gedurende dertig repetities van elk twee uur inge studeerd. De repetities vinden plaats op donderdag van 19.55 tot 21.55 uur. King Arthur wordt uitgevoerd op 10 en 11 oktober. Deelname kost €165,-, opgeven kan via tel. 313493 of www.mdt- texel.nl. De opvoering van King Arthur is maar een greep uit het aanbod van de Muziek- en Dansschool. In dit jubileumjaar wordt ook een pop koor opgencht en wordt een korte cursus harp aangeboden. Deelne mers daaraan kunnen een trouba- doursharp in bruikleen krijgen. Op de knutselzolder kan op woens dagmiddag geknusteld worden en kinderpartijtjes worden gevierd en bij de stoomcursus gitaar leren de deelnemers eenvoudige liedjes begeleiden. De cursussen buikdan sen en salsa zijn wegens succes geprolongeerd. Hierbij een over zicht van het aanbod aan korte cur sussen en workshops. In de meeste gevallen gaat de cursus alleen door bij voldoende deelname. De introductiecursus harp wordt gegeven gedurende vier lessen van een uur (op 8 en 15 mei en 5 en 12 juni). Docent is Colet Nier- op. deelname kost €50.-. inclusief bruikleen instrument. Het popkoor repeteert op maandag vanaf 20.15 uur. Maandag 12 januari wordt een open les gehouden, de repetities beginnen een week later. Deelna me kost €75,-. Voor mensen die graag willen samenspelen, maar geen medestanders weten te vin den, kan de muziekschool bemid delen. Bij voldoende belangstelling krijgen zangers en instrumentalisten de gelegenheid bandjes en ensem bles te starten en samen te spelen in een ruimte in de muziekschool. Desgewenst kan tegen een klei ne vergoeding enige begeleiding worden geboden. De ruimtes zijn beschikbaar op vrijdagmiddag en -avond en zaterdagmiddag. Muziek Stemvorming basiscursus -10 les sen van 60 minuten, maandag 13.30 uur en dinsdag 19.30 uur, vanaf 12 en 13 januari. Docent Claudia Reij, €80,-. (een cursus stemvorming klassiek kan op verzoek worden georganiseerd). Stoomcursus gitaar (liedbegelei- ding) - ,10 lessen van 60 minuten, 19.30 uur. Docent Henk Vroom, vanaf 20 januari, €80,-. Drummen voor huisvrouwen (en - mannen) - Speciaal voor volwassen vrouwen en mannen die nog nooit achter een drumstel hebben geze ten. 8 lessen van 45 minuten, dins dag 11.30 en/of 18.45 uur, maan dag 17.30 uur, vanaf 19/20 januari. Docent Wobbe Visser, €80,-. Wereldmuziek - 10 lessen van 45 minuten, woensdagavond vanaf 14 januari. Docent Loes Bakker, €80,-. Doedelzak - Er wordt gewerkt in groepjes van twee. De instrumen ten kunneq worden gehuurd van de muziekschool. 6 lessen van 45 minuten, dag en tijdstip in overleg vanaf 11 januari. Docent Loes Bak ker, €75,- (huur instrument: €25,-). Tinwhistle - Een kennismaking met de traditionele Ierse (Keltische) muziek. Noten kunnen lezen is niet noodzakelijk. 8 lessen van 45 minuten, dinsdagavond. Docent Loes Bakker, €65.-. Accordeon - Instrumenten zijn op de muziekschool aanwezig en kun nen tegen een vergoeding worden geleend. 8 lessen van 45 minuten, donderdagavond vanaf 22 januari. Docent Tineke Schoo, €80,- (huur instrument: €20,-). Dans Buikdansen - Voor vrouwen van alle leeftijden. 8 lessen van 60 minu ten. maandag. 19.30 uur en 20.30 uur vanaf 12 januari. Docent Diana Moens, €55,-. Salsa en merengue - Aanmelding indien mogelijk per paar. 12 lessen van 50 minuten, maandag. Open les op 12 januari, cursus start een week later. Docenten Amanda en Raymond van Dansschool Corma, €70.- per persoon. Stijldansen, ballroom voor gevor derden - 15 lessen van 60 minuten, 19.30 uur vanaf februari. Docenten Glenn en Linda, €90,- per persoon. Theater Musical 'basic' voor OSG-leerlin- gen van 12 t/m 16 jaar - 15 lessen muziek, dans en drama, woensdag 16.15 uur, vanaf 21 januari. Presen tatie op 27 mei. Docenten Anneke Berghuis, Mathieu Vulto, €115,-. Verteltheater, Springtij(d) voor 55+ers - Na het succes van vorig jaar begint in januari een tweede serie in Den Burg en Oosterend. Hier is nog plaats voor enkele nieu we cursisten. Voor meer informatie: www.verteltheatertexel.nl. 11 les sen van 2 uur op een nader bekend te maken dag en tijdstip, bekend gemaakt. Docent Anneke Berghuis, €36,-. Beeldend Tekenen/schilderen - Zowel bin nen als op locatie, geschikt voor beginners en gevorderden. 10 les sen van 2 uur, dinsdag 9.45 uur, donderdag 13.30 uur, vanaf 13/15 januan. Docent Door Dogger, €130,- (excl. materiaal) Mozaïek - 3 lessen van 2 uur, zaterdag 13.30 uur vanaf 24 januari. Docent Rebecca Geskus, €45,-. Papier marmeren - zaterdag 14 maart van 13.30 tot 15.30 uur. Docent Rebecca Geskus, €14,- (incl. materiaal). Jeugd Knutselzolder voor kids (ook voor kinderpartijtjes). Onder leiding van een kunstenaar tekenen, schilde ren, boetseren en veel meer. Elke woensdag van 14.30 tot 16.00 uur. Deelname kost €7,50. een knipkaart voor vijf keer €35,-. Ee kinderpar tijtje met maximaal tien kinderen €75,-. Muziek op schoot (vanaf 1 jaar) - (Groot)ouders en (klein)kinderen maken samen muziek. 10 lessen van 35 minuten, dinsdag 9.15 uur vanaf 20 januari. Docent Klarina Combé, €40,-. Muzikaal spel en beweging voor kleuters - 10 lessen van 35 minuten, woensdag 13.00 uur vanaf 21 janu ari. Docent Klarina Combé, €40,-. Kinderkoor - Hele jaar, woensdag 13.45 uur, gratis voor leerlingen van de muziekschool. Andere deelne mers betalen €4,-. Docent Mathieu Vulto. Jeugdtheater 1 voor kinderen van 6 t/m 9 jaar - In het tweede blok, dat vrijdag 9 januari begint is nog ruim te voor nieuwe leerlingen, 8 lessen, €56,-. Derde bok start op 27 maart (10 lessen, €62,-). Vrijdag 16.00 uur, docent Anneke Berghuis. Roy Aernouts in theater Klif 12 Samen met muzikant Hannes d'Hoine brengt de Vlaming Roy Aernouts vrijdag 9 januari in Klif 12 zijn programma Alles Overal en Altijd. Deze voorstelling stond aanvankelijk gepland op vrijdag 21 november 2008, maar kon wegens ziekte niet doorgaan. Aernouts (winnaar Leids Cabaret Festival 2007) staat op het podium alsof hij er werd geboren. Aan het kleinste gebaar, het zachtste woord en het meest fluisterende gitaarak koord heeft hij genoeg. Als vol leerd songschrijver en theatermaker sleept de charmante Vlaamse reus zijn publiek mee in een wereld vol wonderlijke gebeurtenissen. Zijn eerste avondvullende cabaretpro gramma is inmiddels in de kleinere zalen gerijpt. Onder de ogenschijn lijke banale anekdote legt hij met ontwapenende lichtheid de onein dig menselijke complexiteit bloot. Doodvermoeid wordt hij wakker, rust even uit in de zetel en verveelt zich bij de koffie. Hij zoekt een reden om te betogen, een verklaring voor zijn ontrouw en verlangt wanhopig naar een hobby. Roy legt uit waarom vrij dag geen dag is en waarom we op zoek moeten gaan naar de humor die ons verbindt. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15,-. VERVOLG VAN PAGINA 1 Steekpartij Uit reacties op de website van deze krant valt op te maken dat er al langer spanningen zijn tussen Texelaars in het uitgaansleven en dat het deze keer uit de hand liep Er staan eveneens oproepen tus sen om de ruzies op te lossen. De verdachte en het slachtoffer kregen vorig jaar beiden nog zowel een lokaal- als een straatverbod. Dinsdag 6 januari: Jongerencentrum Time Out in Den Burg is van 15.00 tot 17 00 uur geopend voor jongeren van 12 t/m 18 jaar In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschnjven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. Cinema Texel vertoont Australia (20.00) en Wit Licht (20.30). Woensdag 7 januari: Om 11.00 uur begint een winterwan- deling door de Geul: o.l.v. de bos wachter. Reserveren bij Ecomare. tel. 317741. Jongerencentrum Time Out in Den Burg is van 15.00 tot 17.00 uur geopend voor jongeren van 12 t/m 18 jaar. Gymnastiekvereniging Texel houdt van 15.30 tot 16.30 uur in de gymzaal aan de Beatrixlaan in Den Burg een kennismakingsles acrogym. In het raadhuis in Den Burg begint om 19.30 uur een openbare bijeenkomst over de toekomst van de meierblis. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30.16.30), Oorlogswinter (16.00), High School Musical 3 (14.00), Austra lia (20.00) en Oorlogswinter (20.30) oud Papier avond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 4. Waalderstraat, Marelstraat, Bur gerhoutstraat, Jan Reystraat, Wil- helminalaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 6 01.40 en 12.50 u. Wo. 7 02.37 en 14.20 u. Do. 8 05.00 en 17.00 u. Vr. 9 06.10 en 18.27 u. Za. 10 07.20 en 19.45 u. Zo. 11 08.25 en 20.45 u. Ma. 12 09.35 en 21.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uu eerder hoog water. Zondag 11 januan volle maan. Zondag 11 lanuari zon op 8.50. on der 16.45 u. Donderdag 8 januari: In buurthuis De Bethel in Zuid-Eier- land begint om 20.00 uur een klaver- jasavond. Cinema Texel vertoont Australia (20.00) en Mystery Movie (20.30). Vrijdag 9 januari: In theater Klif 12 in Den Hoorn speelt cabaretier Roy Aernouts het program ma 'Altijd alles en overal'. Aanvang 20.30 uur, entree €15,-. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), Piet Piraat (14.00), High School Musical 3 (16.15), Anyw here but home (19.00) en The day the earth stood still (21.45). In verband met de dokbeurt van de Dokter Wagemaker verzorgt TESO tot vrijdag 6 februari geen extra afvaarten. Automobilisten moeten vrijdagmid dag in Den Helder rekening houden met wachttijden. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. T E X E LS E SfcoU RANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E mail mfo@lenr.nl Op ali Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 38,15 Per jaar 77,90 75,55 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode VERVOLG VAN PAGINA 1 Zwaan 'Wie het langst leeft, heeft toch alles. Heel Amsterdam en Texel als achtertuin', was een gevleugeld gezegde van een ouwe tante van me. Een gezegde dat ze bezigde als verontschuldiging wanneer zij een in eigen ogen te luxe uitgave had gedaan. Met gedachten aan de Texelse miljoenenschuld en kijkend naar het uitbundige vuur werk van oudejaarsavond, stel ik vast: er zijn meermensen met zo'n tante. Geniet nu we nog wat in de knip hebben, ruk de oliebollen aan en laat de champagne knallen. Overmoed of juist vertrouwen? Ik houd het op het laatste. Onze eerste goede daad ter opvijzeling van de economie hebben we ten minste alweer gedaan. Hij moet alleen nog naar de landelijke pers uitlekken. Letten lullie een beetje op daar bij de WV? We spaar den kosten noch moeite om een gestreste zwaan liefdevol uit het water te vissen en door te sturen naar een eigen praatgroep aan de overkant. Waar wij op Texel toch zeker drie dierenfluisteraars hebben, kozen wij met verachting van eigen werkgelegenheid voor het beste van hot beste. Mensen van Nederland en daarbuiten, zie ons aan, wij houden best van vogels, als het er maar met teveel zijn. Met het schrijnende verhaal van Menno Stam nog in het ach terhoofd komt onwillekeurig de gedachte bij me op: leek de hulp behoevende mens, geringd door allerlei protocollen en hulpeloos fladderend op koude berekenin gen, soms maar wat meer op een gestreste zwaan. Vertraging 'Reizigers hebben geleerd dat klagen bij Connexxion met veel uithaalt, maar weten vaak niet dat het doorgeven van een misstand aan een reizigers vereniging soms wel resultaat heeft', aldus Ludolf Maat van de afdeling Noord-Holland Noord van Rover. Hij wijst erop dat de provincie en Con nexxion de wettelijke plicht hebben een advies van consumentenorgani saties als Rover. SBO en FNV, uit te voeren. Als dat met kan, moeten ze schriftelijk aangeven waarom niet. Volgens Maat is het mogelijk om meldingen te doen op de website www.rover.nl of www.ovloket.nl. Maat: 'Leden kunnen een klacht ook direct doorgeven aan de regio nale afdeling. Het is alleen jammer dat maar heel weinig Texelaars lid zijn van Rover' Schietoefeningen Vanaf fort Erfprins in Den Helder worden van 14 tot en met 16 januari schietoefeningen gehouden. Afhan kelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. In een sfeervol versierde bibli otheek verzorgde de bekende schrijfster Tessa de Loo, die oud en nieuw op het eiland had gevierd, op 2 januari een geslaag de lezing. Uitgebreid vertelde ze over haar nieuwe boek 'Harle- kino' en nam rustig de tijd voor signeren en vragen uit de zaal. 'Heel leuk om dit hier te doen.' Van 1974 tot 1980 woonde ze op Texel en hoewel ze later naar Portu gal verhuisde, keert ze nog regelma tig terug. 'Mijn moeder en diverse kennissen wonen hier nog.' Indertijd gaf ze als invalster les op de Rijks scholengemeenschap in Den Burg en woonde ze kort in Den Burg en lang in De Waal. In haar Texelse tijd ontdekte ze dat ze schrijver wilde worden, zo verklapte ze. 'Op mijn 18e had ik al ambitie. Ik maakte wat aanzetjes tot het schrijven van een roman. Na een pagina of vijf besefte ik hoe moeilijk dat was en legde de pen weer neer. Maar op Texel kwam die behoefte weer op. Ik stuurde verhalen in voor de rubriek 'De lezer' in Vrij Nederland en tot twee keer toe werd een stuk geplaatst.' Een van die verhalen leverde haar het stempel van 'femi niste' op. 'De vrouwen in De Waal vonden het geweldig, maar de helft van de mannen liep me schrikachtig voorbij.'Een andere actie was het schrijven voor 'De Witte Roeper', een literair alternatief voor de als 'oubollig' betitelde Texelse Cou rant. De lezing van vrijdagavond was een spontaan initiatief van een goede vriendin, Ada de Wolf uit Den Burg. De bieb en boekhandelaar Theo Timmer van 'het Open Boek' regel den de rest. Timmer (destijds ook betrokken bij 'De Witte Roeper') had 's morgens nog met een bezorgd gezicht getrokken, want er had den zich maar een paar mensen aangemeld. In de pauze moest hij echter in allerijl nog een extra stapel boeken laten aanrukken. Na alle kerst- en nieuwjaarsdrukte waren toch nog circa veertig belangstel lenden op de lezing afgekomen. Zij werden op hun wenken bediend. Voor de pauze stond haar recent verschenen boek 'Harlekino' cen traal. Gezeten op een laag podium, opgefleurd met kerstslingers en waxinelichtjes, gaf Tessa de Loo (pseudoniem voor Tineke Duyvené de Wit) een toelichting. Ze kreeg daarbij assistentie van een bevrien de journaliste, Litza Kapitzaki, die haar vragen stelde. De schrijfster, inmiddels de zestig gepasseerd maar gezegend met jeugdig elan, wijdde in haar antwoorden vaak flink uit. Soms maakte ze zoveel zij sprongen, dat ze zich aan het eind afvroeg wat de vraag ook al weer was geweest. Van begin tot eind bleef het echter boeiend. Voor haar boek maakte Tessa de Loo een intensieve rondreis door Marokko, waar het verhaal zich afspeelt. Hoofdpersoon is Said, zoon van een Nederlandse moeder, die samen met een vriend op zoek gaat naar zijn Marokkaanse vader. Achter het podium in de biblio theek waren prachtige dia's te zien van de reis. 'Moeilijk om daar géén mooie foto's te maken.' Voor de aandachtige toehoorders legde de schrijfster uit hoe zij op het idee was gekomen. 'Ik heb er de laatste 3,5 jaar aan gewerkt, maar eigenlijk is het al ontstaan na de aanslagen in New York op 11 september 2001. Al gauw werd ik geboeid door de daders. Hoe komt iemand tot zo'n daad? Stel dat je eigen zoon zoiets doet. of dat je het zelf bent....' Haar fantasie was geprikkeld en zo kon ze bovendien haar reislust botvieren. 'Verre landen hebben me altijd getrokken, vooral als ze ber gen hebben.' Na de pauze, waarin De Loo heel wat bekende gezichten zag, kreeg zij veel vragen op zich afgevuurd. Waarom het boek was opgedra gen aan oud-Texelse Gerrie Kloos terman, wilde iemand weten. 'We woonden allebei in de Thijsselaan, bij de bejaardenwoningen, en heb ben daarna altijd contact gehouden. In Portugal heeft ze eens op mijn huis gepast en daarna ging ze er zelf ook wonen. Zo woonden we opnieuw bij elkaar in de buurt, maar dan 2.800 km zuidelijker. Samen hebben we heel wat doldwaze avon turen beleefd. Tijdens het schrijven van 'Harlekino' werd ze ernstig ziek. Ze heeft het eindresultaat helaas niet meer kunnen lezen. 'Omdat je een dikker boek wilde', heb ik er daarom bij gezet.' Tekst en foto: Frans Hopman/HopText met signeren, dat er ijlings een extra stapel boeken moest worden aangerukt rm Frans hc

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2