F amilieberichten 'Moeite met eten, want het blijft steeds druk' i W^at ik zeggen TEXELSE 3 COURANT Qeslaagd Wat ik De toekomst van Texel IWat ik^» wou.. Lil oe DINSDAG 6 JANUARI 2009 J J Bnftrn wi Ir/cn ir .,vn Op verzoek van de Texelse Cou rant hield ondernemer, vuurwerk- verkoper en mede-eigenaar van EP Voordeelland in Oudeschild een week lang een weblog bij. Over bruin- en witgoed, scho- telklussen, kapotte vaatwassers, roken, oliebollen met poedersui ker en een enorme pan nasi. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Ik, Raoul Helleman, ben in 1999 Voordeelland begonnen, samen met mijn vrouw en mijn broer Dimitri. Dit jaar zijn wij van naam veranderd in EP (Electronic Partner) Voordeel land. Wij werken met 14 perso neelsleden. ledereen heeft zijn eigen verantwoordelijkheid binnen ons bedrijf, dat bestaat uit de verkoop van bruin- en witgoed, alle soor ten onderdelen, kabels, souvenirs en speelgoed en de reparatie van bruin- en witgoed. Dit alles bij elkaar is een hele klus. Dimitri stuurt de jongens in de werkplaats aan, het bestellen van onderdelen doet hij ook. Daarbij hoort onderdelen van wit- en bruingoed, kabels, acces soires registratie en de admini stratie van de reparaties. Ik doe de planning van de storing en de levering van de apparaten. Geza menlijk met Dimitri en de verkopers doen we de inkoop. Ook doe ik een stuk administratie en communica tie. Onze vrouwen doen de inkopen van het speelgoed en de souvenirs. Dit is een kleine indruk van hoe ons bedrijf werkt en hoe wij de functies verdeeld hebben. Het is allemaal een drukke bedoeling. (Zaterdag) Nog een paar dagen en dan begint de verkoop van het vuurwerk. De bunkers liggen overvol en de des betreffende instanties hebben alles goed gekeurd voor de verkoop. De politie en de gemeente zijn langs geweest voor de laatste inspecties. Vanmorgen zijn we begonnen, met het ombouwen van de winkel. De stellingen met kabels, stofzuigerzak- ken en de visspullen zijn opgeruimd in dozen en voor deze drie dagen vuurwerkverkoop naar de schuur verplaatst. Tussen het opruimen door verkopen onze jongens nog een enkele LCD. Tussen twee stukke vaatwassers en een verwaai de schotel in wordt deze vanmiddag nog bezorgd. Nadat alles opge ruimd was, hebben we de stellingen gereed gemaakt, zodat maandag al het vuurwerk er kan staan. Rond 11 uur kwam Frank onze monteur terug van de schotelklus en begon te klagen of we de schotelklus- sen niet naar de zomer konden verplaatsen (ha ha). Ondertussen staan de kapotte vaatwassers in de werkplaats en ontfermt Dimitri zich met twee monteurs over de appa raten. Een paar man is ondertussen de puntjes op de i aan het zetten in de winkel. Het begint langzaam te lijken op een echt vuurwerkver kooppunt. (Maandag) Om ongeveer 10.30 uur begint het aardig druk te worden en Kleine Daan en Stefan beginnen druk te roepen dat er snel bijgevuld moet worden, want de winkel begint al aardig leeg te raken. Richard en Danielle beginnen te roepen dat zij niet kunnen bijvullen omdat ze het te druk hebben met het maken van de vuurwerkbestellingen. De bezor gers hebben ook geen tijd om bij te vullen, want zij zijn wasmachines en een droger aan het verkopen. En de monteurs moeten doorgaan van Dimitri, anders wordt het te vol in de werkplaats. Gelukkig is het in de winkel niet zo druk en heeft John wel tijd om de winkel bij te vullen. Ondertussen probeer ik hier en daar wat bij te springen en sla zo twee vliegen in een klap. Er zitten ook nog klanten in het kantoor waar ik mee bezig ben om diverse appara ten aan te verkopen. Even snel een kort overleg gehouden met Dimitri en daarna maar even roken (moet ook gebeuren als je'verslaafd bent). Ik weet, het is slecht voor je, maar voor de rest leef ik wel gezond (Dinsdag) Frank is ondertussen weg gegaan met de eerste bus vol was machines en drogers. Deze zijn gis teren verkocht en worden vandaag al bezorgd. Hij heeft ook nog een lijst mee met wat storingen die ver holpen moeten worden. En hopelijk kan Frank de storingen verhelpen, want de werkplaats staat ondertus sen ook al aardig vol defecte appa raten. Ondertussen loopt alles weer op rolletjes in de winkel. Richard, Jolanda en Iris (zusje van mij) zijn druk bezig met het maken van de laatste bestellingen. Ik ben onder tussen de verkochte machines weer aan het bestellen en alvast een indeling aan het maken voor van middag. Daar komt Kees aan met een bus vol vuurwerk dat hij bij onze leverancier in Friesland heeft afgehaald. Even lossen en sorteren. Hatsjee, een halfuurtje later en alles staat weer op zijn plek. Een lek ker gevoel weer genoeg voorraad. 'Kom maar op met die mensen', denk ik. (Woensdag) 08.00 uur: alle stellingen worden helemaal vol gelegd met vuurwerk. Alle tassen zijn klaar, dus daar hoe ven we ons niet druk meer over te maken. Om 10.00 uur barst het los. Het gaat precies zoals we gehoopt hadden. Het loopt vol en op de piekmomenten staat er wel veertig man te wachten. Alle 14 werkne mers lopen kriskras door elkaar. Vijf .mensen zijn vuurwerk aan het verkopen, vier mensen zijn continu bezig met bijvullen. De laatste vier man maakt alle dozen open. Super is dit. ledereen doet zijn werk en alle klanten worden in een snel treinvaart geholpen. Echt top. Om elf uur krijgen we wel vijf schalen oliebollen van Helga Betsema, mijn buurvrouw (wat een schat), ze heeft er zelfs poedersuiker bij gedaan. De oliebollen leiden ons door de drukte heen en we hebben er heerlijk van gegeten. Helga hartelijk bedankt. Voordat we het wisten was het half een en kwam de vader van Stefan met een enorme pan nasi. Bij de nasi zat zelfs nog satésaus. We hebben moeite met eten, want het blijft steeds druk. Je kunt net een paar happen nemen of je moet weer de winkel in om daar te assisteren. De dag vliegt voorbij. We vragen ons echt af waar de mensen alle maal vandaan komen. De week van Henk de Vries Henk de Vries uit Oudeschild is (vanaf vrijdag a.s.) de volgende blogger in de serie De week van... Als rector van OSG De Hogeberg is hij druk met de verhuizing van de school, die binnenkort wordt gesloopt, om plaats te maken voor een nieuw gebouw. :eggen wou... Fietspad We komen nu al zo'n tien jaar op Texel, zo'n drie tot vier keer per jaar. Texel, ons paradijsje op aarde, plekje waar we heerlijk kunnen wandelen, de oerhollandse sfeer proeven, gezel lige kroegjes bezoeken, kortom totale ontspanning genieten. Tot gisteren. Gistermiddag (dinsdag 30 december), prachtig winterweer, we zijn op weg naar de Waalenburgerdijk, onze favo riete wandelroute. Daar hebben we ons overleden hondje uitgestrooid, om de doodeenvoudige reden dat Merlijn het daar altijd zo naar zijn zin had. Soeks, ons huidige hondje, denkt er net zo over. Tot gisteren. De Waalenburgerdijk, een prachtig stukje natuur, waar wandelaars en fietsers genieten van rust, het mooie uitzicht, Texel. Bij helder weer zie je de vuurtoren. Als we weer op Texel zijn voor een heerlijke vakantie, plannen we altijd een dag om vanuit ons vaste logeeradres op het Schilderend via de Waalenburgerdijk en het Kogerstrand een bezoek te brengen aan Oranjerie Het Vogelhuis voor een welverdiende pauze. Een heerlijk wandeling van 3 uurtjes. Tot gisteren. Gastvrouw Riek had ons al gewaar schuwd dat Staatsbosbeheer bezig is met verbreding van de Waalenbur gerdijk. Maar dat we zo'n slagveld zouden aantreffen, hadden we nooit kunnen vermoeden. Het karaktenstieke schelpenpad, ver dwenen. De prachtige groene dijken langs het schelpenpad, verdwenen. Deze eens zo mooie dijken lagen nu vol met puin. We liepen nu over een verbrede weg, vol stenen en oneffenheden. Voor Soeks een ware ramp om over te lopen. Hij moest zoeken naar effen stukken pad om zijn pootjes neer te zetten. Voor ons een ramp om er te lopen. We konden het aangezicht van deze moedwil lige 'vernieling' niet verdragen, door Staatsbosbeheer nog wel. Hoe gaat dit weer in volle glorie hersteld wor den? Kunnen we ooit weer genieten van ons favoriete plekje op Texel? Na een kwartier hebben we de Waalen burgerdijk met pijn in het hart verlaten en zijn we via het nieuwe geasfal teerde fietspad naar de Pontweg en de bossen naar het strand gelopen. Gedesillusioneerd, boos, verdrietig, zo'n prachtig stukje op brute wijze 'verkracht'. Staatsbosbeheer gaat er nog een zware kluif aan knjgen om deze schade ongedaan te maken. Waarom zo'n mooi schelpenpad ver breden en vervangen door betonnen platen of asfalt? Het gaat ons ver stand ver te boven. Vanmorgen vroeg ben ik mijn geliefde rondje wezen hardlopen. Over de Hoge Berg en het Skillepaadje naar Oudeschild en weer terug naar het Schilderend. Het Skil lepaadje, prachtig smal schelpenpad door oerhollands landschap. Ik hoop dat dit juweeltje gespaard blijft. Twan van Meersbergen. Ananne Roovers, 's-Hertogenbosch. Tonnie Dunselman, Amsterdam. Hans van Es (27) uit Den Burg heeft met succes de proeve van bekwaamheid voor makelaars afge legd en mag nu zelfstandig taxaties verrichten. Hij is inmiddels in het zogeheten VastgoedCert ingeschre ven en mag zich registermakelaar en -taxateur noemen. Binnenkort zal hij bij de NVM formeel worden beëdigd. Van Es is sinds 2003 werk zaam bij makelaardij Eelman van Heerwaarden, waar hij zich bezig houdt met de aan- en verkoop van woningen en recreatiebungalows. Kan Texel in de toekomst een zelf standige gemeente blijven of is dit een utopie? Door deregulering van de overheid komen steeds meer taken op het bordje van de gemeente te liggen. De WMO (Wet Maatschap pelijke Ondersteuning) is daar een goed voorbeeld van, waar de over heid faalde, mogen gemeenten het Meierblis Texel wil graag 'duurzaamheid' uit stralen. Het 'nutteloos' verbranden van afval past daar niet in. Het ligt in deze tijd meer voor de hand afval in 'groene' energie om te zetten. Ook dat aspect mag wel eens onder de aandacht gebracht worden bij de discussie over het eventueel voort bestaan van de Meierblis. Misschien kan Duurzaam Texel ook eens uitre kenen hoeveel huishoudens we van energie kunnen voorzien met al die 75 meierblissen. Gerhard C. Cadée, Den Burg. Via het gemeentefonds krijgt de gemeente haar inkomsten, waarvan de hoogte primair bepaald wordt door onroerend goed en het aantal inwoners. De eilandpositie wordt hier bij deels door de overheid gecom penseerd. Door deze maatstaven voor het inkomen van gemeenten,' zal een gemeente met ruim 13.000 inwoners in de toekomst niet levens vatbaar zijn. Een gemeentelijke her indeling met de kop van Noord-Hol land betekent dat de compensatie voor de eilandpositie vervalt, waar bij het gemeentelijk inkomen gelijk zal worden aan de criteria die voor andere gemeenten gelden. De vraag is of andere gemeenten in de kop van Noord-Holland willen samenwerken met een eilandgemeente waar meer regelgeving van toepassing is dan elders in de kop van Noord-Holland. De PKB Waddenzee (Planologische Kern Beslissing) en Natura 2000 zijn hier een mooi voorbeeld van. Naar de huidige maatstaven voor het gemeentelijk inkomen, is een samen werking met de andere eilanden, met gezamenlijk zo'n 23.000 inwoners, op de lange duur ook niet haalbaar. Eigenlijk zitten alle Waddeneilanden in een onmogelijke positie en hebben binnen het huidige systeem van de overheid geen overlevingskans. Sommigen van u zullen zeggen: Dan worden we toch een regiegemeente. Maar niet alles kun je uitbesteden en wat je uitbesteed, moet je ook betalen. Daarnaast blijkt het moeilijk om mensen te vinden met voldoende capaciteit die de regie kunnen voe ren. Door stapeling van regelgeving, zowel planologisch als ecologisch, zitten de Waddeneilandgemeenten economisch in een nadeligere positie dan andere gemeenten in Nederland. Daar de problematiek van de Wad deneilanden gelijksoortig is, zou het voor de hand liggen, wanneer deze zich zouden verenigen in bijvoorbeeld een Waddenfederatie. Een federatie die opkomt voor de belangen op de eilanden en staat voor de instandhou ding en het beheer van het gebied zoals de overheid dit voor ogen heeft. Als we spreken over een gezamen lijk beheer van de eilanden en het Waddengebied in zijn algemeenheid, kan de overheid worden gevraagd hiervoor een financiële bijdrage te leveren, zodat de eilanden niet meer alleen afhankelijk zijn van een inko men gebaseerd op onroerend goed en inwoner aantal. Uit dat oogpunt zijn de Waddeneilanden eigenlijk tot elkaar veroordeeld, om hun zelfstan dige positie in de toekomst te kun nen behouden. De eilanden zullen hierin gezamenlijk zelfstandig moeten optreden naar de overheid toe. even tueel gesteund door beide provin cies. Op trilateraal niveau zou zelfs vanuit Brussel steun kunnen worden gevraagd voor de instandhouding en beheer van het Waddengebied. Het is voor mij onbegrijpelijk dat de gemeenteraad van Texel met 8 tegen 7 stemmen een samenwerking met de andere eilanden heeft afgewe zen. Juist hier liggen kansen voor de toekomst om onze zelfstandig heid zoveel mogelijk te behouden. De opgelegde beperkingen (PKB. Natura 2000 en Werelderfgoed) kunnen kan sen zijn voor de toekomst, maar dan moeten we wel samen optreden. Ik hoop dat de raad van Texel zich het komende jaar bezint en moge lijke kansen afweegt, alvorens tot een besluit te komen. En juist wanneer het gaat over de toekomst van Texel is burgerparticipatie een groot goed in het duale stelsel. Ik wens een ieder in 2009 voorspoed en wijsheid toe. P. Standaart Den Burg. Geheel onverwacht ging een bijzonder mens van ons heen... Totaal onverwacht hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve moeder en onze lieve zus, schoonzus en tante Violetta Cathalina Angelina Sanchez-Tocon Vi 19 februari 1968 t 2 januari 2009 Crista Schilder Esther Sanchez-Tocon Dennis Vonk Kimberley Cynthia Savannah Parkstraat 12 1791 CA Den Burg Vi is overgebracht naar de strandkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op woensdag 7 januari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaart centrum en na afloop van de crematieplechtig heid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op donderdag 8 januari om 13.15 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentieadres: Fam. D. Vonk, Klimpstraat 10, 1795 AL De Cocksdorp Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. Geen bakkie meer Geen sigaretje meer Nooit meer bij Den en Es Wat zullen we je missen Ko. Dolly, Angeliqué. Michiel en Maickel Nooit meer sms met me, 'Bolletje' Vi Rust Zacht In korte tijd zo'n onuitwisbare indruk. Daar zijn geen woorden voor. We zullen je missen. Melle, Nicolet en de kinderen Leer ieder moment van geluk bewust te leven Heb het nooit te druk om liefde te krijgen of te geven Een simpel woord of handgebaar Een moment van warmte, ze zijn zo kostbaar Wij bedanken u voor de hartverwarmende belang stelling en betrokkenheid na het overlijden van LILY KONINGSVELD-VAN GEMERT Siem Dean en Leo Sven en Dieuwertje Texel, januari 2009 Het was hartverwarmend zoveel reacties van Texel te ontvangen na het overlijden van onze lieve man en vader FRITS RADEMACHER Uit het oog blijkt niet uit het hart te zijn. Mede namens de kinderen, heel hartelijk dank. Frouwke Rademacher-Rab Borne, 6 januari 2009 We zijn blij dat we maandag 5 januari j! het 60-jarig huwelijk hebben mogen vieren met onze (groot)-ouders Dirk Terpstra Corrie Terpstra-Spierings Adres: De Rede 13 1797 SM Den Hoorn Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Plotseling moeten wij afscheid nemen van onze zwager Lieve man van onze zus Anneke. Wij wensen Anneke en de kinderen veel sterkte. De broers en zusters Van der Meer en aangetrouwden Op 30 december jl. is plotseling overleden onze oud-collega Pieter Duiven Ruim 30 jaar is Pieter werkzaam geweest bij ons instituut en gedurende deze periode heeft hij met veel toewijding een belangrijke ondersteuning geleverd aan het voedselketen- en vogelonder- zoek van de afdeling Mariene Ecologie. Op 1 september 1998 werd het dienstverband beëindigd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Wij wensen zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen veel sterkte bij het verwerken van dit verlies. Directie en medewerkers van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Zeeonderzoek Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van het plotseling overlijden van onze buurman Wij zullen zijn gezelligheid erg missen. Wij wensen Anneke, kinderen en kleinkinderen veel sterkte om dit zware verlies te verwerken. Truus Erna Jaap en Nel Siets en Riet Piet Anneke en Herman Magda Plotseling uit het buurtje weggenomen Piet Duiven Wij wensen Anneke, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. De Buurtjes 't Horntje Geschokt zijn wij door het plotseling overlijden van onze collega ringer We zullen je inzet en humor heel erg missen. De familie wensen wij heel veel sterkte toe. De kooiker, ringers en assistenten van de Korverskooi Vogelwerkgroep Texel Varend door het leven. Het weer voorspellen, aan de hand van de lucht. Voor de wind, tegen de wind Uiteindelijk rust in veilige haven. Na een bewogen leven is toch nog onverwachts overleden Adrianus Martinus Maria Schoo Adrie - 18 mei 1953 t 4 januari 2009 Willem Schoo, in hermnenng Annie Schoo-Houmet, in herinnering Peter Schoo, in herinnering Willie Schoo, in hennnenng Martien Schoo Yvonne Joosten Wilmer Duinroosstraat 22 1796 BJ De Koog Adrie is overgebracht naar de robijnkamer van ..Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De uitvaartmis zal worden gehouden op zater dag 10 januari om 10.30 uur in de Johannes de Doper kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij Adrie begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum waar gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: M. Schoo, Ruyslaan 85, 1796 AZ De Koog. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Heel bijzonder, heel gewoon. Gewoon een hele lieve moeder. Intens verdrietig, maar vol bewondering voor haar optimisme en wilskracht, hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve moeder, schoonmoeder en oma Neeke Boukje Hoep-Smit Nel weduwe van Arie Hoep 20 februari 1928 t 2 januari 2009 Hans en Els René en Petra Meryem Cees, in herinnering „Verpleeghuis Texel" Hollewal 2 - Den Burg Moeder is overgebracht naar de landschapkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op dinsdag 6 januari van 19.30 tot 20.30 yur in het uitvaart centrum en na afloop van de crematieplechtig heid in de koffiekamer van het crematonum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op donderdag 8 januari om 17.00 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentieadres: Fam. H Hoep, Bernhardlaan 93,1791 XC Den Burg. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. "Wat een fantastisch begin" Op vrijdag Zjanuan 2009 is'eeboren onze dochter en zusi Dirlcje Johanna O pnieuw zo allemachtig prachtig, samen met jou ontdeldcen wij al het rr Jacco, Linda en 5il van de R.ee~Dinlcelman De Dat ^eraad 57 V97SK D en Hoorn O222.S8O515 Ons geluk heeft zich vermenigvuldigd Robin van Klaveren 31 december 2008 Zusje van Tessel, dochter van Gert van Klaveren en Femmy Saai Hartelijk dank voor bezoek, kaarten en andere mooie dingen. M. Eelman-Westerlaken

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3