'Het uitpakken was soort spoedcursus' Lichtschip Texel krijgt Wat ik zeggen wou... nieuwe eigenaar Tuinwallen in tv-documentaire Musea lijden niet onder kredietcrisis Drie maanden spanning en erotiek TEXELSE COURANT yyy yy v - yf\ DINSDAG 6 JANUARI 2009 Namens Rijkswaterstaat droeg regiohoofd Ronald Bisschop vori ge week lichtschip Texel officieel over aan voorzitter Henk Mosk van de Stichting Historie der Kustver- lichting. Bij de overdracht behoor de een cheque ter waarde van €60.000,- voor een grote dokbeurt en het nodige onderhoud aan het in 1950 gebouwde schip. Lichtschip Texel, ook wel Licht schip Nr. 10 genoemd, werd in 1950 gebouwd op Willemsoord en deed van 1952 tot 1992 dienst op de 'loca tie Texel', zo'n achttien mijl uit de kust, als markering voor de splitsing van vaanwegen. Nadat het in 1992 buiten werking werd gesteld, lag het schip drie jaar werkeloos langs de walkant, waarna Rijkswaterstaat het beheer over het 45 meter lange schip overdeed aan de gemeente Den Hel der. Deze meerde het af in het bas sin van de Oude Rijkswerf Willems oord als één van de eerste nautische monumenten van de toekomstige museumhaven. Het beheer kwam in handen van de Stichting Histo rie der Kustverlichting, geleid door Lyda Voska-van der Steen en Nanne Voska. Met steun van de Stichting Nautische Monumenten Den Helder werd het schip in de daaropvolgende jaren door vrijwilligers gerestaureerd. Onder toepend oog van wethouder Hans Boskeljon (cultuurhistone) en muzikale begeleiding van Stookers- koor Den Helder werd het schip vnj- dag m het Schipperscafé overgedra gen aan de huidige beheerder. Meer informatie over het lichtschip Texel is te verkrijgen bij de Stichting Nau tische Monumenten Den Helder (tel. 0223-531800) en te vinden op www. texel-no10.de. Blootsmansduin Sinds ruim 40 jaar kom ik al op camping Loodsmansduin. Aanvan kelijk als puber, op de bromfiets, kamperend op het zogeheten 'jon gensterrein'. Later met mijn gezin en kinderen en weer veel later weer met z'n tweetjes. Sinds het natu ristenterrein bestaat, kamperen we daar met de caravan. Elk jaar meer dere weekends en ook altijd een aaneengesloten periode van min stens drie weken, meestal nog wel langer. Door ons toedoen zijn ook diverse kennissen en vrienden daar gaan kamperen. We genieten enorm van dit terreintje, met het eenvou digste sanitair van de hele camping, maar we zijn er tevreden mee en blij dat we met zo'n groot en modern sanitairblok hebben. Het is wat zuur uit de Texelse Cou rant te moeten lezen, bij monde van de directeur van TexelCampings, dat 'naturisten een apart soort men sen zijn, die nooit van reserveren gehoord hebben'. We reserveren altijd, evenals al onze naturisten vrienden, soms wel meer dan een jaar tevoren, zolang als ik me kan herinneren. Dat moet eenvoudig te achterhalen zijn in de administratie. Ook is van 'ons soort mensen' bekend, dat ze geen rotzooi maken, eventuele ongerechtigheden zelf opruimen, ook ais het van een ander is, en milieubewust zijn tot en met. Geluidsoverlast of overlast van alcoholische drank komt niet voor op 'ons' terreintje. Kortom, het lijken me voor een camping ideale gasten, behalve dan misschien, dat het geen big spenders zijn. Maar op Loodsmansduin kun je toch moeilijk Via de NCRV op Nederland 2 is donderdag 5 maart (aanvang 20.00 uur) de eerste aflevering te zien van de zesdelige documentaire over cultuurlandschappen. In deze uitzending wordt prominent aan dacht besteed aan de tuinwallen op Texel. De serie is gemaakt door journa list-cineast Manfred van Eyk van Viverra Films in Hilversum die meer producties over cultuurhistorische zaken in binnen- en buitenland op zijn naam heeft staan. Zijn bedoe ling is niet alleen de schoonheid van door mensen gemaakte landschap pen te laten zien, maar vooral ook uit te leggen welke natuurlijke en eco nomische omstandigheden aan die landschappen ten grondslag lagen. Omdat die omstandigheden overal anders waren, ontstond in Nederland een grote diversiteit. Dat die nu dreigt te verdwijnen, maakt de serie tot een pleidooi voor (financi ële) maatregelen om de landschappen te beschermen met behoud van de menselijke bestaansmogelijkheden. In verband met dat laatste en wegens de promotionele betekenis voor Texel heeft de Stichting Gemeenschaps fonds Texel (Texelfonds) de productie gesteund met een gift van €10.000.-. Onder het motto 'Met Van Rossem op reis' volgt de camera presentator Maarten van Rossem bij zijn bezoek aan de diverse landstreken. Daarbij geven ook mensen uit de omgeving uitleg. In de eerste aflevering wordt ook aandacht besteed aan het Friese (terpen)landschap. Na een bezoek aan de meest uit eenlopende landschappen in Neder land. volgt in de laatste aflevering een terugblik. Presentator Van Rossem - fervent bezoeker van het éiland - laat zich daarbij ontvallen dat het Texelse landschap voor hem favoriet is, vooral door de veelzijdigheid. 'Als ik daar van mijn fiets val. heb ik daar vrede mee.' De kredietcrisis lijkt weinig vat te hebben gehad op de Texelse musea. De bezoekersaantallen verschillen in 2008 niet veel van voorgaande jaren, met een enkele uitschieter naar boven. Ecomare verwelkomde dinsdag 23 december de 300.000ste bezoeker, de familie Scholte uit Zoetermeer. Esmée (13) en Jeroen (10) en hun ouders werden welkom geheten door hoofd marketing Henriëtte de Waal, met koffie, gebak, een ver wenpakket met cadeautjes en een rondleiding achter de schermen van de zeehonden- en vogelopvang door dierverzorger Bert Hoeve. Het was de eerste keer voor de familie op Texel, dus ook in Ecomare was. De 300.000ste bezoeker arriveerde dit jaar iets later dan in 2007. Toen vielen de bezoekersaantallen hoger uit dan gemiddeld. Ecomare ver wacht dit jaar 305.000 bezoekers. Het Luchtvaartmuseum/Texel '40- '45 is met 14.000 bezoekers dik tevreden. 'We zitten al jaren tus sen de 13.000 en 15.000', vertelt voorzitter Theo Witte. 'Het doet ons deugd dat er veel jongeren komen die vooral geïnteresseerd zijn in het verhaal over de Georgische Opstand. Daarvoor hebben we hier ook veel media over de vloer gehad. Een stukje museum dat onvervang baar is en waar we extra goed op passen. Het onderdeel over de luchtvaart zouden we graag wat uitbreiden, maar - en dat klinkt mis schien wat vreemd - daarvoor heb ben we te weinig vierkante meters. We willen graag uitbreiden en wer ken daar voorzichtig aan. Daarmee is meteen onze wens voor 2009 uit gesproken.' Met 37.000 bezoekers zet Schipbreuk en Juttersmuseum Flora de Stijgende lijn voort die na de oprichting in 2000 is ingezet. '7000 méér dan vorig jaar', meldt Jan Uitgeest Het aantal groepen dat de kassa passeerde, groeide met 20 tot 222. Daarvan bestonden er zo'n 85 uit scholieren. 'Ik krijg hier wel klassen binnen, waarvan de leiders niet weten wat ze er mee aan moeten. Er zitten ook wildebrassen tussen. Maar na een kwartiertje heb ik ze allemaal stil. Dan geniet ik ervan. Een uurtje of anderhalf lullen is niet zo moeilijk.' Uitgeest hoeft het niet allemaal alleen te doen. 'We zijn hier met vijf vrijwilligers.' Zorgen over opvolging heeft de 70-jarige strandjutter niet meer. Henk Brugge, de zeehondenverzorger die dit jaar afscheid nam van Ecomare en bij wie ook juttersbloed door de aderen stroomt, treedt in zijn voetsporen. De vrijwilligers van Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal had den dit jaar 6.750 bezoekers binnen de poorten. 'Precies zoveel als in 2006', meldt Jean Vaillant. Wel wat minder dan vorig jaar, toen de twee jaarlijkse quilttentoonstelling 1500 extra bezoekers trok. 'Met het oog op het toenemend aanbod op het gebied van vrijetijdsbesteding op het eiland zijn we niet ontevreden.' Met 60.000 bezoekers boerde het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild iets achteruit (65.000 in 2007). Het verschil zit hem volgens directeur Esther Banki in de twee grote tentoonstellingen (TESO en Verkade) in 2007, die veel bezoe kers trokken. Om in 2009 meer bezoekers naar het museum te trek ken staat de tentoonstelling 'Emmer vol verhalen' op het programma en wordt het vierde huisje geopend. 'En wil willen graag dat er meer Texelaars naar het museum komen. Als die hier komen, dan verbazen ze zich er over dat er zoveel te zien is.' Met de Rabobank kaart kon den Texelse musea gratis worden bezocht, maar nu die er niet meer is, scheelt dat. We gaan ons extra inspannen hen terug te halen.' De Oudheidkamer, waar onder meer de expositie Teetjestied werd gehou den, bleef steken op 4000 bezoe kers. Banki: 'Dit museum staat dicht bij de Texelaars, maar we moeten het nóg bekender maken.' geld uitgeven. Lezend in de krant en in De Hoornder en sprekend met medewerkers van de camping ontstaat er bij mij en anderen toch onrust over de toekomst. Waarom moeten wij nu toch zo nodig ver dreven worden van ons zo geliefde Blootsmansduin, de plek waar we zo van zijn gaan houden, de plek die zo mooi beschut ligt door boom singels en waar niemand zich aan ons stoort en die toch niet is afge schermd met rietmatten en voor ieder die dat wil vrij toegankelijk is? Op een andere plek op de cam ping is die afscherming wellicht wel noodzakelijk, in verband met zicht vanaf de openbare weg of overlast van harde wind, waar bloteriken wel gevoelig voor zijn. De beginselen van deze camping, waar juist ook mensen met een smalle beurs terecht moeten kun nen, worden losgelaten door een upgrading waar wij met op zitten te wachten! Op pad voor gestrand jacht De bemanning van de Francine Kroesen uit Oudeschild heeft op oudejaarsdag waargenomen voor de KNRM in Den Oever. De red dingboot uit die plaats kon door de ijsgang op de Waddenzee niet uitvaren voor een schip dat op de Waddenzee was vastgelopen. De Francine Kroesen kon wel uit varen, waardoor die naar het Vis- jagersgaatje ging waar een stalen zeiljacht met twee volwassenen en twee kinderen was vastgelo pen. Voor de Francine Kroesen was het niet mogelijk het schip los te trekken. Het moest nog opkomend water worden, waardoor beslo ten werd daar op te wachten. De KNRM, de schipper van de zeilboot en het Kustwachtcentrum spraken af dat de KNRM opnieuw zou wor den gealarmeerd als het schip ook bij vloed vast zou blijven zitten. 'Het alarm is niet meer afgegaan, dus de Texelse redders konden met een gerust hart oud en nieuw vieren', aldus een woordvoerder van de KNRM. LRND5P>E&flNk! SPuke-ES op O J PMC \vpy PRS OP \JRLC£h i f tjiersTo rem film a -y ,^«0- ,U wn*- lM.gy.jJ Jt>\ M IN OOH &OK L oow 2008: Texel in de spotlights De familie Scholte uit Zoetermeer werd vorige week bij Ecomare binnengehaald als 300.000ste bezoekers. Terugkijkend op het afgelopen jaar, vertelt Elly Verkaik (54 jaar) dat ze geen moment bang is geweest seksshop Joël te moeten sluiten. 'Ik heb er geen seconde van wak ker gelegen. Natuurlijk is het goed gekomen. Het zou toch ook te gek voor woorden zijn als ik dicht had gemoeten.' Een terugblik óp roe rige maanden. Zestien jaar geleden kwam ze vanuit Brabant naar het eiland. Werkte in de horeca, bij de dekbeddenfabriek van Henk Broekman en als leidinggeven de bij een schoonmaakbedrijf. Toen tweeëneenhalf jaar geleden haar man overleed, werd het moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. 'Ik maakte nog wat bungalows schoon en deed thuis wat naai- en verstelwerk. Daar kun je niet van leven. Ik moest dus iets bedenken om financieel rond te komen. Nou heb ik m'n hele leven graag een winkel gewild, dus daar ben ik goed over gaan nadenken. Ik wilde iets verkopen wat er op Texel nog niet was. Op die manier kwam de erotiek in beeld.' Elly Verkaik ging eerst de mensen om haar heen polsen over haar idee. Er werd welwillend op gereageerd. 'Mijn dochter en zoon vonden het een goed plan. De jeugd raakte ook enthousi ast. Die vonden het een gemis dat er qua erotiek niets op het eiland was. Natuurlijk waren er ook mensen die zeiden dat ik het beter niet kon doen, omdat er toch geen Texelaar de win kel in zou durven. Maar over het alge meen waren de reacties positief. Dus ging ik op zoek naar een pand.' Verkaik plaatste een advertentie en kreeg vrij snel respons. Een zaak in de Weverstraat, waarin Beautifull Woman was gevestigd, werd door omstandigheden gedwongen de deuren te sluiten. De oppervlakte van de winkel bleek geschikt. 'Ik kon de hele inventaris overnemen en hoefde alleen twee wanden te laten schilderen. Op 1 oktober kreeg ik de sleutel en de negende ben ik open gegaan. Ik was zo ziek als een hond, maar ik stond er. Bij het uitpakken van de dozen - ik had van iemand die al 35 jaar erotiekwinkels bevoorraadt een starterspakket gekocht - voelde ik me net een kind. Ik was in deze spullen helemaal niet thuis en wist van de meeste apparaten absoluut met waar ze voor dienden. Als er bat terijen bijzaten, stopte ik die er eerst maar eens in om te kijken wat ze wel of niet deden. Ik beschouwde het uitpakken als een soort spoedcursus. Ik heb hier 3000 films staan, waarvan ik er nog niet één heb gezien. Maar al uitpakkende leert men. En de loop kwam er eigenlijk gelijk in. Niet alleen Texelaars, ook toeristen wisten me te vinden.' Drie weken later plofte echter een brief van de gemeente op de mat. De zaak moest dicht, want qua assor timent paste de winkel met in het bestemmingsplan. 'Dan sta je toch wel even raar te kijken. Eerst geven ze je groen licht en ga je investeren en vervolgens krijg je te horen dat je vóór 1 december alweer moet slui ten. ledereen vond dat ik er vrij rustig onder bleef. Ik heb er ook écht met van wakker gelegen. Ik ben er tegen in verweer gegaan en omdat het niet verkeerd was medestanders te krijgen, ben ik een handtekeningen actie gestart. Er zijn heel veel mensen binnengekomen om te tekenen. Ik heb meer dan 1150 handtekenin gen verzameld, kun je nagaan. Maar de aandacht begon uit de hand te lopen toen de landelijke pers zich er op stortte.' 'Ik ben er bijna gek van geworden, want het ging maar door. Ik had om elf uur 's morgens een kop thee voor mezelf ingeschonken, die ik om drie uur 's middags onaangeroerd in het aanrecht leeg kon kieperen. Er waren opnamen - gemaakt door TV Noord-Holland - in het televisie programma De Wereld Draait Door en SBS6 en RTL 4 kwamen langs. De kwestie is zelfs in Duitsland op de televisie geweest, hoorde ik van een Duitse toerist. En dan nog aller lei vraaggesprekken voor de radio, telefoontjes, het was een heksenketel hier. Ik werd er op het laatst kriegelig van. Het overspoelde me. Laat me toch gewoon klanten helpen, dacht ik. Wat is er nou ook helemaal aan de hand om zoveel landelijke publiciteit te veroorzaken...' De rust keerde pas weer toen op 3 december de uitspraak kwam dat de gemeente de regelgeving gaat aan passen. "Nu kan ik tenminste weer normaal m'n werk doen', vindt Elly Verkaik. 'En het is precies zoals ik me heb voorgesteld. Er komen mensen van alle leeftijden bij me, hoewel de hoofdmoot uit dertigers en veertigers bestaat. Maar ik krijg ook mensen van 70 jaar en ouder. Er is werkelijk geen peil op te trekken. Ik ben heel tevre den met mijn pand. Het is geen dool hof. zoals ik aan de overkant wel heb gezien. Geen ordinaire, duistere tent, maar een lichte, vrouwvriendelijke winkel, toegankelijk voor rolstoelers. Daar ben ik trots op. Eigenlijk zijn er overeenkomsten met de horeca. Ook hier komen mensen hun problemen op tafel leggen. En het is duidelijk geworden dat de Texelaars willen dat ik blijf. Er is behoefte aan. Natuurlijk zijn er mensen die niet in mijn winkel gezien willen worden en lekker ano niem naar Den Helder gaan. Nou en? ledereen moet doen wat hij niet laten kan. Ik wil graag nog even van de gelegenheid gebruik maken de naam te verklaren, want ik kreeg van een boze moeder te horen dat ze niet blij was met de naam Joël, omdat haar zoon ook zo heet. Maar het Jo komt van Jolanda, mijn dochter, het El is van mijn naam. Het is dus gewoon een samenvoeging, meer niet. Ik heb niemand willen kwetsen.' 'Nu de media-aandacht verdwenen is en het normale leven weer is begon nen, heb ik het behoorlijk naar mijn zin. Een roerig 2008, bepaald niet saai. In de Telegraaf stond dat de gemeente Epe. zeer christelijk, van erotiekwinkels geen probleem maakt. Zij hebben daar de gemeentelijke regelgeving waar ik hier mee te maken kreeg, allang aangepast. Alleen is er niemand die daar een seksshop wil beginnen. Misschien moet ik in Epe maar een dependance beginnen.' Margreet Berndsen Elly Verkaik beleefde door de opening van de seksshop een roerig 2008.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6