'Dé kans in de uniciteit van Texel' Bewogen jaar voor wethouder Peter Bakker 'Achter de geraniums kan ik schade niet beperken' Ronald Bleeker (Rabobank) over economie: Veel belangstelling voor energie 'Jaarlijks miljoenen naar de overkant' TEXELSE J CouRANT Jarig schapenstamboek houdt winterkeuring DINSDAG 6 JANUARI 2009 '2008 was niet het plezierigste jaar uit mijn politieke loopbaan. Aan het woord is wethouder Peter Bakker. Verantwoordelijk voor de gemeentelijke financiën 'overkwam' hem het ergst denkbare: €8 miljoen raakte zoek. Hij kwam zwaar onder vuur te liggen, maar bleef op zijn post. We kijken terug en blikken vooruit. ben geschoten. En als je het analy seert, dan moet je dat ook gewoon constateren. Over de schuldvraag heb ik een andere visie dan de WD. Die partij weet de onvrede uit de burgerij wel te verwoorden. Per soonlijk word ik er niet negatief op aangesproken. Mensen steken me wel een hart onder de riem Wat erg dat het jou is overkomen. Zo voelt het ook.' Texel probeert het geld samen met de andere gedupeerde overheden terug te halen. Hoe realistische is dat? 'Landsbanki heeft geld uitstaan. Daar proberen we claims op te leggen. Ik heb goede hoop dat er geld terugkomt. Niet alles, wel een belangrijk deel. Wel voel ik me in de steek gelaten door minister Bos, die ons dat probeert te belem- Heb je overwogen om ermee te stoppen? 'Moet ik doorgaan of niet? Die vraag heb ik mezelf natuurlijk gesteld. Het was een serieuze optie geweest om te stoppen en - eerlijk is eerlijk - in deze situatie was het best aantrek kelijk geweest. De deur achter me dichttrekken en laat ze het maar uitzoeken. Als ze mij niet willen, dan ga ik wel. Er zijn twee moties over tafel gegaan, eentje van afkeu ring en eentje van treurnis. Maar de meerderheid bleef mij steunen. Opstappen is mij te makkelijk.' Als het fout gaat in de politiek, dan is het toch gebruikelijk dat bestuur ders hun politieke verantwoordelijk heid nemen. 'Die verantwoordelijkheid neem ik ook. Niet door op te stappen, maar door er alles aan te doen om de schade zo beperkt mogelijk te hou den. Als ik thuis achter de gerani ums ga zitten, dan kan ik dat niet. En het is maar de vraag of een ander bereid zou zijn het over te nemen, want zo'n leuk dossier is het niet.' Wordt je er op straat op aangespro ken? 'Landsbanki loopt als een rode draad door de politiek, ook door de burgerij. Ik kan me de heftige reacties wel voorstellen. €8 miljoen, dat is nogal wat. Het gaat je voor stellingsvermogen te boven. Maar ik heb niet het gevoel dat ik tekort Criticasters lijken te vergeten dat dit raadhuis door het uiterlijk en de plek al dertig jaar wordt verfoeid. We zijn als werkgever verantwoordelijk voor een goede huisvesting van mensen. En een gemeentehuis mag representatief zijn, het is immers het huis van de gemeente. Herhuisves ting van de ambtenaren hangt ook samen met versterking en opknap pen van het dorpscentrum.' Maar is het niet de kortste klap om die €8 miljoen boven tafel te krij gen? 'Financieren van onroerend goed gaat anders in zijn werk als het huis houdboekje van een burger. Als die de onderkant van zijn portemonnee ziet, dan is die leeg. Bij een overheid moet je dieper duiken in de finan ciële mogelijkheden. Bovendien is het niet zo dat in dit stadium alle besluiten nog mogelijk zijn. Wij den ken dat het nieuwe gemeentehuis mogelijk is, zonder de burgers extra te belasten. Onze vermogenspositie is stevig genoeg om dit op te los sen.' Als het om duurzaamheid gaat, waar ben je trots op? 'De hoeveelheid zonnepanelen en zonneboilers op het eiland. En de sumwing, waarmee dertig pro cent energie en het milieu wordt gespaard. Dat wordt hier bedacht. Gewoon door mensen die naden ken over hun werk. Hoe we de kritiek die we als vissers krijgen, kunnen omzetten in praktische doe len. Voor mij het summum van duur zaamheid. Innovatie komt niet bij oliemaatschappijen vandaan.' Duurzaamheid leeft volop. Wat doet de gemeente op dat gebied? 'De overheid heeft gezegd dat elke gemeente in 2020 voor 50 pro cent duurzaam moet zijn. Texel wil voorloper zijn. Om die ambities te verwezenlijken, moeten we naar onze omgeving kijken wat er moge lijk is: zon. water en windkracht. Grote windmolens passen niet in het landschap, maar zonne-ener- gie en waterkracht wel. Ook met afval kunnen we energie opwekken en met geothermie, warme uit de aarde. Er zijn belemmeringen, zoals meren. En door Nout Wellink van de Nederlandsche Bank. Die heeft toegestaan dat Landsbanki hier een half miljard mocht ophalen, uitein delijk twee miljard binnenhaalde en daarna een lange neus trok. Wij zijn voor informatie aangewezen op de Nederlandsche Bank. Als je die al niet meer kunt vertrouwen...' Er klinken verwijten over prestigeob jecten en grootheidswaanzin van de gemeente. 'Waarom? We doen wat de Texelse samenleving nodig vindt. De brand weer en ambulances zitten nu op een achterafje. Als je die concen treert, helpen we Texel vooruit. Dan is het logisch dat je daar ook de politie, huisartsen en andere hel perverleners onder brengt. Dat is niet prestigieus, maar praktisch en toekomstgericht. Datzelfde geldt voor de OSG. We hebben geke ken naar de leerlingen en naar de onderwijsbehoefte. Daar hebben we ons op gericht en er middelen bijgezocht. Dan het gemeentehuis. En straks de OZB omhoog? 'Eén procent verhoging levert €13.000,- op. Daar kun je geen gemeentehuis mee financieren. De OZB is hier zó laag, dat is geen afdoende financieringsmiddel. Voor welke investering dan ook. Boven dien: op Texel zit het idee om de OZB laag te houden diep ingebak ken, zo'n voorstel wordt voor de deur al afgeschoten.' Is het nog leuk om wethouder te zijn? 'Er zijn voldoende andere dossiers die wel leuk zijn. Zoals het Toeris tisch Investeringsfonds. Dat komt hier vandaan. Het is goed voor Texel. Er is wel wat discussie over de manier van heffing, maar wordt breed gedragen. Ook duurzaamheid is leuk. Daar is bijvoorbeeld Texel Energie uit voortgekomen. Die heeft zijn eerste jaarvergadering gehad en veel aandeelhouders. Een teken dat het wordt gedragen door de bevolking.' de PKB Waddenzee. Hierover is gesproken met minister Cramer en de eerste belemmeringen voor een getijdecentrale zijn weggenomen. We moeten ook naar onze eigen beleid voor ruimtelijke ordening kij ken. Naast een watertoets, zou je daar ook een energietoets in moe ten opnemen.' Rendeert duurzame energie? 'Het is nog geen uitontwikkelde techniek. De huidige zonnecollec toren zijn bijvoorbeeld erg zwaar. Maar je hebt tegenwoordig ook flin terdun folie met zonnecellen. Daar mee zouden we bijvoorbeeld het zuidwestelijk gelegen dak van het PHH kunnen bedekken. Maar ook boerenschuren.' Biedt duurzaamheid kansen voor ondernemers? 'Absoluut. Bijvoorbeeld in de bouw. Investeren in duurzaamheid loont. Er zijn met bouwtechnieken enorme energiebesparingen te behalen en dan heb ik het niet eens over instal laties en lichtinval.' Maar de Texelse energiewoning kwam met van de grond. 'Als je pioniert, moet je ook accep teren dat zaken met lukken. Maar er is bij het Waddenfonds een aan vraag gedaan voor acht nulenergie- woningen in Den Hoorn, We kunnen al energieneutraal bouwen en zelfs energieplus, een woning die energie opwekt. Duurzaam bouwen staat aan het begin van een ontwikke ling. We moeten mensen blijvend enthousiast maken. Hiervoor is nu en dan resultaat nodig.' Hoe moet het verder met stichting Duurzaam Texel? 'Het is opgezet als denktank en daar zijn mooie dingen uit voort gekomen. Nu moeten de ideeën worden omgezet in realiteit. Hier ligt een belangrijke taak voor de stichting en voor de gemeente. Hoe krijgen we mensen enthousiast om ermee aan het werk te gaan?" Het je het idee dat je boodschap overkomt? 'Als je moet opboksen tegen €8 miljoen die weg is en een nieuw gemeentehuis, dat word ik wel eens in de verdediging gedrukt. De raad en de media zijn mijn podium. Als het met goed is overgekomen, is dat jammer. Ik ga niet elke maandag op de markt staan om de boodschap te verkondigen. Ik ga door op de ingeslagen weg, omdat ik ervan overtuigd ben dat dat de juiste is.' Erger je wel eens aan reacties, bij voorbeeld op websites? 'Er is veel gebeurd in het afgelo pen jaar. Mensen worden er door geraakt en hebben behoefte er op te reageren. Er is nog nooit zoveel gebruik gemaakt van podia, media of websites. Elk commentaar is acceptabel. Maar weet wel waar over je praat. Daar ontbreekt het wel eens aan. Niet alles dat je op een verjaardag hoort is waar en ook een krant is niet volledig. Dat kan ook niet, want dan zouden de artikelen zo lang worden dat nie mand ze meer leest. Maar als je zó uitgebreid je mening wilt ventileren via sites, neem dan ook een abon nement op de raadsstukken. Want wat ik zeg, staat allemaal in die stukken. Ik bedenk het niet zelf en ben geen goeroe.' Gerard Timmerman Manege Akenburg biedt zaterdag 10 januari onderdak aan de twaalf de winterkeuring van het Texels Schapenstamboek in Noord- Holland, dat in 2009 een eeuw bestaat. Zestien fokkers hebben hun deelname toegezegd. Keurmeesters Jakko Bregman en Jacob Wijnker wordt gevraagd hun oordeel uit te spreken over 75 scha pen. De dieren worden verdeeld over zeven rubrieken: rammen geboren tot en met 2006, rammen geboren in 2007, ramlammeren, ramlamme- ren met een hoge fokwaardeschat ting voor vruchtbaarheid (>112), 2008 was het jaar dat de economie tot stilstand kwam, het jaar dat banken die als onaantastbaar en onschendbaar bekend stonden omvielen of met staatsgeld in leven moesten worden gehouden. 'Een bizar jaar', omschrijft Ronald Blee ker, directievoorzitter van Rabobank Noord-Holland Noord, marktleider op Texel. We vroegen hem naar zijn kijk op de Texelse economie. Hoe heeft de Texelse economie het gedaan in 2008? In procenten uitgedrukt ietsje minder dan in 2007. Welke sectoren hebben het beter gedaan, welke minder? De visserij kampte tot en met augustus, september, toen voor Noordzeeolie nog 145 dollar per vat moest worden betaald, met hoge brandstofpnjzen. Nu is de olie gezakt naar 41 dollar en dat geeft de sector enige lucht. Helaas staan ook de pnjzen van tong en schol onder druk en er is op Urk zelfs een verwerker failliet. Positief is dat er een sanenngsronde achter de rug is en er wordt geïnnoveerd. In de melkveesec tor zijn de prijzen wat gedaald. Of dat met de kredietcrisis te maken heeft, is moeilijk te zeggen. De kaasexport is wel gedaald, doordat exportlanden minder afnemen. Dat heeft effecten Zijn er verschillen tussen de bedrijven en hoe komt dat? 'Verschillen zijn er zeker en dat heeft hoofdzakelijk met ondernemersschap te maken. Ik ken ondernemers die een noodscenario klaar hebben voor als het tien of twintig procent minder wordt. Wat betekent dat voor hun kos tenpatroon, waar moeten ze snijden? Het is goed om je daar vooraf bewust van te zijn.' Hoe doen particulieren het? 'Particulieren sparen absoluut meer, maar zijn niet massaal uit beleggin gen gestapt. Het aandeel dat ze in beleggingen hebben geïnvesteerd, is relatief gezien wel verminderd. De beurs is in een jaar tijd in waarde immers gehalveerd. Geld dat over is, steken particulieren nu. in liquiditeiten. In hoeverre men nu meer spaart dan voorheen, is moeilijk te zeggen. Bij de paardrijden, waterrecreatie, excursies, prachtige fietsroutes en noem maar op. Maar dat aspect blijft in de promo tie wat onderbelicht. Ik denk dat we Texel als doe-eiland nog beter in de markt moeten zetten.' Moeten we investeren in duurzaam heid en hoe? 'Dat is een open deur. We leven niet alleen voor nu, datgene wat je doet is ook voor de generaties na ons. We moeten het hier netjes achterlaten voor-de volgende. Als bank brengen we dat in de praktijk door gebruik van groene stroom, zelfs voor de geld automaat, zonnepanelen, aardwarmte en noem maar op. Maatschappelijk verantwoord ondernemen staat bij ons hoog in het vaandel. Bij iedere kredietaanvraag vragen we aan de ondernemer: Wat doet u? Hoe gaat u om met het personeel? Wel materiaal ooilammeren, ooilammeren met een hoge fokwaardeschatting voor vruchtbaarheid en een jeugdrubriek. Ook de toeschouwers mogen mee- jureren en de publiekskampioen aanwijzen Zij maken daarbij kans een prijs te winnen. Tevens wordt een verloting gehouden. Hoofdprijs is een ooilam uit de stal van Loek van Vliet. De keuring begint om 13.00 uur. Rond 15.30 uur is er een korte pauze, waarna de trekking van de verloting wordt gehouden en de kampioenskeuring begint. Het eve nement zal rond 16.30 uur zijn afge lopen. op de prijsvorming. De akkerbouw kampt met ziekte in de pootaardap- pels (Y-virus, waardoor veel partijen in een lagere klasse zijn gekomen). Afnemers in het Midden-Oosten en Afrika hebben minder geld en bestel len minder pootaardappels. In de toe ristische sector is de bedbezetting gemiddeld op niveau gebleven. Van grotere bedrijven hoor ik dat de bezet ting redelijk goed is. Toeristen zijn wel geneigd minder geld uit te geven, dus ook in de horeca. In het midden- en kleinbedrijf is wat uitbreiding geweest. Daarom is het goed dat de gemeente met een nieuw distributie planologisch onderzoek komt (DPO), om te kij ken of het aantal vierkante meters al dan niet kan worden uitgebreid. Voordeel van Texel is ten opzichte van andere gebieden dat de ontwik keling van winkelketens hier redelijk beperkt is gebleven. Dat maakt Texel aantrekkelijker als winkelgebied. Want je gaat niet naar Texel om de twaalfde C&A te zien. Maar mensen vinden het wel leuk om door bijvoorbeeld de zaak van Mantje te struinen en andere winkels te ontdekken die ze thuis met hebben.' Rabobank hebben we veel aanwas van spaargeld. Het aantal hypotheken bleef tot halverwege 2008 op niveau, maar is de laatste vier maanden fors verminderd. In november is het aantal hypotheken in het hele werkgebied, dus niet alleen die bij de Rabobank zijn afgesloten, met twintig procent gedaald.' Waar liggen voor Texelse ondernemers de kansen en bedreigingen? 'De kans ligt in de uniciteit van het eiland. "Dichtbij en toch heel anders." En de bedreiging is dat de verhouding prijskwaliteit uit de pas gaat lopen. Dat laatste geldt voor elke periode van tegenspoed, want dan kijken mensen extra kritisch naar de kosten. Het geheugen van de consument is ster ker dan menigeen denkt en slechte ervaringen worden vaker rondverteld dan goede. Een enorme kans is de gnjze massa, die door de demografi sche ontwikkeling verder zal groeien. Het is een markt waar Texel zich meer op kan richten. Kansen zijn ook de slechtweervoorzieningen, zoals brood bakken, bier brouwen en andere doe- dingen. Op Texel is het aanbod aan activiteiten enorm. Parachutespnngen, Brendan de Graaf in actie als directeur van TexelEnergie tijdens de eerste algemene ledenvergadering. gebruik u? Wat doet u met het restma- tenaal? Zaken die bij ons in het proces zijn ingebakken.' Wat brengt 2009 en wat adviseert u ondernemers? 'Bij particulieren voorzie ik enige voor zichtigheid. Ze zullen wat meer spa ren. Wat minder verre en lange reizen maken, men zoekt het wat dichter bij huis. Dat kan positief uitpakken voor Texel, mits we dat stukje uniciteit behouden en prijs en kwaliteit in even wicht blijven. Denk na over noodscenario's, blijf bij, doe investeringen die nodig zijn en hou de liquiditeit op peil.' Hoe beleefde u 2008 als directeur van Rabobank NHN? 'Een bizar jaar.- Ook een jaar waarin we enorm zijn gegroeid. De krediet- cnsis heeft daar een rol in gespeeld. Maar zeker ook het feit dat mensen vertrouwen hebben in de Rabobank, ons beleid en in de mensen die bij ons werken. Bekende gezichten, Texelaars die ze al zo lang kennen. Daar ben ik trots op.' Gerard Timmerman Energie stond in 2008 ruim in de belangstelling. De meeste aan dacht ging uit naar TexelEnergie, dat in april startte met de levering van groene elektriciteit en sinds november ook duurzaam gas op de markt brengt. Nee, hij zit gelukkig niet alleen maar achter zijn bureau sinds hij direc teur van TexelEnergie is geworden, zegt Brendan de Graaf lachend. Hij had daar even zorg over toen hij in augustus de functie aanvaardde, maar is sindsdien vaak genoeg op pad geweest. Met gedrevenheid leidt hij de coöperatie die hij in 2007 mee opnchtte en waarvan hij dnekwart jaar commissaris was, totdat hij werd gevraagd de positie van George van Overbeeke over te nemen. Die startte eind januari als eerste directeur, maar in augustus besloten hij en TexelEnergie dat het beter was weer uit elkaar te gaan. 2008 was een enerverend eerste jaar voor de coö peratie. Er werd een kantoor betrokken bij de Rabobank in Den Burg, eind februari werden officieel de eer ste aandelen uit gegeven, er was de vroege direc tiewisseling en in het najaar werd de eerste alge mene ledenver gadering gehou den. Een van de laatste wapenfeiten was de levering van gas via duurza me leverancier Greenchoiche Dat loopt goed volgens De Graaf. 'We krijgen veel aanvragen van mensen die willen overstappen. Ook de aan vragen voor stroom zitten in de lift, nadat we op ledenvergadering de leden hadden opgroepen ambas sadeur van TexelEnergie te zijn en nieuwe leden te werven.' Het aantal leden staat rond de 1700. Er zijn ruim vierduizend aandelen verkocht en een paar honderd in bestelling. De meeste afnemers zijn zakelijk gebruikers, gevolgd door particulieren. TexelEnergie leverde afgelopen jaar voor ongeveer 2.5 miljoen kilowattuur aan stroom. Een goed beeld is volgens De Graaf nog met te geven, omdat het eerste jaar van levering nog niet rond is en naar verwachting rond deze periode de echte groei doorzet. De Graaf laat intussen geen gele genheid onbenut te pleiten voor het behoud van inkomsten uit stroom op Texel. 'We hebben er allemaal moeite mee als een groot bouwpro ject naar een overkantse in plaats van een Texelse aannemer gaat, maar voor gas en elektriciteit geven we met elkaar miljoenen uit die zo naar de overkant gaan En dat doen we jaar in, jaar uit. Moet je eens zien wat voor mogelijkheden je schept als je een deel daarvan op het eiland weet te houden en hier investeert.' Tijdens de aandeelhou dersvergadering werd meegedeeld dat het eerste jaar nog geen winst is gemaakt, maar naar verwachting zijn er over dne jaar meer inkom sten dan uitgaven en zijn na vijf jaar de aanloopkosten teruggewonnen. Voor 2009 wordt het vizier onder meer gericht op het verder verho gen van het aantal afnemers en de afzet. 'Dat heeft de hoogste prioriteit.' Er wordt meegewerkt aan de getijdencentrale die in het Mars diep mag komen en de coöperatie is betrokken bij de plannen voor boringen naar warm water onder het eiland waarvoor de provincie bereid is vier miljoen op tafel te leg gen. Volgens De Graaf is het zinvol na te denken of het warme water kan worden gekoppeld aan een districtheatmg. Dat is een systeem waarbij warm water in een stelsel langs een groep huizen wordt geleid, zodat die met de warmte van het water kunnen worden verwarmd. 'Dat zijn zaken waar je aan moet den ken bij nieuw bouw. Het kabi net heeft er ook subsidie voor beschikbaar.' Rekening De administratie wordt momen teel aangepast om afnemers vanaf volgend jaar één rekening te kun nen sturen waarop zowel elektri- citeits-, gas- als netwerkkosten vermeld worden. 'Dat is nieuw en kan klanten veel werk in de admi nistratie besparen als zij bijvoor beeld meerdere huisjes hebben. Dan kun je meerdere adressen op één factuur laten zetten.' Tij dens de ledenvergadering wordt gevraagd naar dergelijke rekenin gen. De coöperatie bekijkt ook op welke wijze voorzieningen voor de leden op goedkope wijze kunnen worden ingekocht. Zonne-energie staat eveneens op het programma, alleen is dat momenteel niet renda bel te krijgen door het ontbreken van financiële tegemoetkomingen die de overheid een paar jaar gele den nog wel verstrekte. 'En verder blijven we ernaar streven vragen snel te beantwoorden. Toen ik zelf nog ondernemer was, vond ik dat ook altijd prettig.' Dat TexelEnergie Texels van karakter is, is overigens ook te merken aan het ophalen van de aandelen. 'Er liggen hier nog stapels die opgehaald moeten worden. Maar geregeld komt er wel iemand om dat alsnog te doen. Het is wel handig als dat zo gaat, dan hebben we meteen de tijd een praatje te maken.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7