Een recept voor na het schaatsen TESO test evacuatiesysteem i mm Geknipt Buitenaardse vredestichters nemen wraak Aëenda E TESO DAGELIJKS TEXELS NIEUWS WW w.texelsecourant.nl TEXELSE 2 COURANT Bernard Wolf over vallen Fysiotherapeut Bernard Wolf vertelt dinsdag 13 januari tijdens de inloop ochtend van het dorpsservicepunt van Oudeschild over vallen. Hij legt uit welke oorzaken vallen kan heb ben en wat mensen kunnen doen om valpartijen te voorkomen. De inloopochtend wordt van 10.00 tot 12.00 uur gehouden in dorps huis 't Skiltje. SWOT zoekt winkeltjes De Stichting Welzijn Ouderen Texel is op zoek naar oude winkeltjes. Voorheen waren in alle dorpen win keltjes te vinden, veelal gerund door een weduwe. De SWOT wil graag inzicht krijgen in de winkeltjes en wie de weduwen waren. Als tijd- grens is 1960 gesteld. Alles voor dien is interessant. Wie iets over winkeltjes en weduwen heeft te melden, kan contact opne men met de SWOT, tel. 313696, e-mail swot@texel.com. Workshop koken Annette van Ruitenburg verzorgt woensdag 14 januari en 25 februari een workshop koken met vergeten groenten. De workshop vindt plaats bij Pieter Dros Houtbewerking aan de Laagwaalderweg. Daar wordt op een Aga-fornuis een driegan genmenu bereid. Deelname kost €47,75. leden van Slow Food krij gen korting. De workshop duurt van 18.00 tot 22.30 uur. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Annette van Ruitenburg, tel. 06- 25081083 of 310982, e-mailadres annette@waaldam.nl. Het evacuatiesysteem van de Dokter Wagemaker in bedrijf. Via een slurf kunnen passagiers zich naar beneden op een platform laten glijden. <Fol° TESO) TESO heeft dinsdag samen met de KNRM de evacuatiesystemen van de Dokter Wagemaker getest. De mogelijkheid tot oefenen deed zich voor doordat de Wagemaker tijdelijk uit dienst is gesteld voor de dokbeurt. Tijdens reguliere 'natte trainingen' wordt normaliter niet met het zogeheten Marine Evacuation System geoefend, omdat het lang duurt voordat alle materialen weer zijn opgevouwen en de boot dan beschikbaar moet zijn. Het evacuatiesysteem bestaat uit overdekte platforms die in zee wor den neergelaten en daarna zichzelf opblazen. Via een slurf kunnen pas sagiers zich vanaf het salondek op een platform laten glijden. In de slurf zit een soort nylonkous die de glij- tocht naar beneden afremt. TESO kent vier van die systemen, Twee zijn er dinsdag getest. Ruim twintig medewerkers van de veerdienst lie ten zich naar beneden glijden. Reddingboten de Beursplein uit De Cocksdorp, Francine Kroesen uit Oudeschild en Joke Dijkstra uit Den Helder kwamen langszij om te zien of zij goed bij de platformen konden komen om passagiers in veiligheid te brengen. Dat bleek het geval te zijn. De platforms bieden in totaal ruimte aan 1800 mensen, waardoor bij een evacuatie het maximum aantal pas sagiers (1750) kan worden opge vangen. Ze zijn bedoeld voor als het tot een evacuatie op open zee zou komen. Avonddienst over Malawi De eerste avonddienst die in het nieuwe jaar in de Maartenskerk in Oosterend wordt gehouden, is geheel voorbereid door de dia conie van de Waddengemeente. Gesproken wordt over de stich ting Kondanani, het diaconaal project van 2009. Kondanani verzorgt zorg en oplei ding voor wezen en andere alleen staande kinderen in Malawi. De stichting is opgezet door Annie Terpstra, wier broer Geert in de dienst het woord zal voeren. Hij doet dit samen met Hetty van Dijk. Tijdens de dienst wordt beelden van het project vertoond. Als diaconaal project wordt het hele jaar extra aandacht aan de stichting gegeven en worden er extra collec tes gehouden voor dit doel. Meer informatie over de stichting is te lezen op www.kondanani.nl. De dienst in de Maartenskerk begint zondag 11 januari om 19.00 uur. Mooie plaatjes van Texel kom je overal tegen, op de meest onver wachte plaatsen. Zoals in de catalogus voor 2009 van Trek, leverancier van mountain bikes, ATB's en andere rijwielen. Marianne Witte bij FNV Vrouwen Kinderboekenschrijver Marianne Witte houdt dinsdag 13 januari een lezing voor de FNV Vrouwen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. Keanu Reeves, Jennifer Connelly en John Cleese spelen de hoofd rollen in de sciencefictionfilm The day the earth stood still, die deze week in Cinema Texel draait. Het verhaal gaat over het bezoek dat het buitenaardse wezen Klaatu en zijn onvernietigbare robot Gort aan de aarde brengen. Hij heeft een belangrijke waarschuwing: als de mensheid met stopt met oorlog voeren, dan zullen buitenaardse vredestichters wraak nemen en de aarde vernietigen. Regeringsleiders en vooraanstaande wetenschap pers verdringen zich vervolgens om het raadsel achter het bezoek van Klaatu te ontwarren. Van heel andere aard is de komedie Anywhere but home, in de Ver enigde Staten bekend geworden onder de naam Four Christmases. Kate (Reese Witherspoon) en Brad (Vince Vaughn) zijn een gelukkig stel samen. Met de kerst in aantocht schijnen ze alles voor elkaar te heb ben. Totdat hun ouders vragen of ze kerst bij hun komen vieren. Omdat al hun ouders gescheiden leven, zorgt dit voor problemen. Voor de jongste jeugd draait Piet Piraat en het zwaard van Zilvertand, de nieuwste creatie van de Vlaamse tv- en filmproducent Studio 100. Daarin belandt kapitein Eksteroqg na een hevige storm op een onbe woond eiland. Hij is op zoek naar een schat, die zijn aartsvijand Zil vertand daar ooit heeft begraven. Al gauw merkt Eksteroog dat hij niet alleen is. Reus, een grote kerel van twee meter, en vijf kinderen met hun hondje Smikkel zijn ook op het eiland terechtgekomen. Wanneer ook piraten Piet, Stien. Berend en Steven er neerstrijken, kunnen de avonturen beginnen. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Het volledige pro gramma staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant. Schaatssoep. Zo noemen mijn kinderen erwtensoep. Ook op de TESO-boot werd wel eens schaats soep besteld, wat tot enige ver warring kon leiden. Deze soep is onvergetelijk, vooral na een polder tocht tussen de kale landerijen (uit het boek Onvergetelijke Groenten) Wij gebruiken hiervoor spliterwten, (runder)klapstuk. echte varkenspoot of stukjes varkensvlees met been en eventueel vergeten groenten als haverwortel, pastinaak, witte en gele wortel en wortetpeterselie. Daar naast nog niet vergeten selderijknol en prei en natuurlijk aardappel. Zijn er geen vergeten groenten dan is wortel, aardappel, met selderij en prei ook heerlijk! Bij de supermarkten of bij de Wei koop zijn de erwten te koop. Ik gebruik voor deze soep gele erwten. Wist u dat pastinaak ook op Texel wordt geteeld? Hannie van Blade ren teelt hele mooie en ze zijn te koop in de natuurwmkel. De smaak van pastinaak doet wonderen in de erwten soep. Met smaak! Annette van Ruitenburg en Ruth de Ruwe Schaatssoep Voor een grote pan soep, 6-8 personen: 400 gram spliterwten 1,5 liter water 500 gram vlees: runderklapstuk en/ of 1 varkenspootje of twee schou derkarbonades 150 gram doorregen spek of ham lappen 1 zelfgemaakte rookworst van de slager of 2 saucijsjes 2 pastinaken 2 wortelen, geel en wit of zwarte 2 haverwortels 1 wortelpeterselie 1 prei 2 aardappelen 1 kleine selderijknol, selderijblad selderijzout zeezout peper Was de spliterwten goed en doe ze samen met het vlees in een pan water. Breng het water aan de kook en haal met een schuimspaan zo nu en dan het schuim eraf. Kook de erwten en het vlees gedurende twee uur. Vul zo nu en dan het vocht aan en roer regelmatig. Maak intussen de groenten schoon en snijd ze in kleine stukjes. Haal het vlees uit de pan en verwijder de botjes. Snijd het vlees klein. Voeg de groenten toe en laat ze met het vlees 45 minuten op laag vuur garen. Voeg zo'n 20 minuten voor het einde de worst of saucijsjes toe. Breng de soep op smaak met wat selderijblad, selde rijzout, zeezout en de (pippali) peper (long peper, deze peper geeft een verfijnde smaak). Als je de soep een dag van te voren maakt, laat hem dan op de volgende wijze afkoelen: plaats de pan in een bak met koud water en zet hem pas in de koelkast als hij geheel afgekoeld. Erwten soep kan snel gaan gisten! Haal de volgende dag wat van het gestolde vet eraf als je erwtensoep wilt ser veren met minder calorieën. Vakantiespreekuur In de bibliotheek aan het Bern- hardplein in Den Helder houden medewerkers van MEE Noord- West zaterdag 24 januari van 10.00 tot 16.00 uur een vakantie spreekuur. Tijdens het spreekuur wordt informa tie gegeven over een breed aanbod aan vakanties en reisorganisaties voor mensen met een chronische aandoening. In een gesprek met de consulent kunnen de vakantiewen- sen op een rijtje worden gezet en een selectie worden gemaakt van de meest geschikte mogelijkheden. Dit kan resulteren in een gericht en op maat gesneden reisadvies. Voor boekingen verwijst MEE naar de gevestigde reisbureaus. Meer informatie is te verkrijgen via tel. 0900-9998888 en te vinden op www.meenwh.nl. Of via Francis van den Berg, contactpersoon van de regio Noordkop, tel. 0223-688688. Receptie SVO ledereen die voetbalvereniging SVO een warm hart toedraagt, is zondag 11 januari vanaf 16.00 uur welkom op de nieuwjaarsreceptie in de kan tine aan de Vliestraat. Er wordt die dag niet gespeeld. Energieboxen nog beschikbaar De gratis energiebox die de gemeente minima heeft aange boden als steuntje in de rug bij de hoge energieprijzen is nog steeds aan te vragen. In aanmer king komen inwoners van Texel met een inkomen dat ten hoogste 120 procent van het minimumloon bedraagt. Er zijn inmiddels 100 boxen aan de bij de gemeente geregistreerde minima aangeboden. De box bevat producten die energie- en kosten besparend zijn, zoals spaarlampen, een zuinige douchekop, een dou- checoach, waterbespaarders, een brievenhusborstel en een energie meter. Een juist gebruik van deze producten kan een huishouden jaar lijks een besparing van €200,- op de energierekening opleveren. Om de producten op een goede manier te gebruiken wordt de energiebox op afspraak aan huis bezorgd door deskundige energieconsulenten. Deze geven naast de uitleg van het gebruik tevens een energieadvies. Voor meer informatie of aanvraag kan contact opgenomen worden met het team Werk, Inkomen en Zorg, tel. 362205. Inleveren van kerstbomen Kinderen die de afgelopen dagen kerstbomen hebben verzameld, kunnen die woensdagmiddag 14 januari vanaf 13.00 uur op ver schillende plekken inleveren. Per boom krijgen ze 20 cent van de gemeente en ze maken kans op een bioscoopbon. In Den Burg kun nen de bomen worden ingeleverd bij Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat, de hoek Buytengors/ Sluiscoogh en bij parkeerterrein De Krakeling. In De Koog is de inleverplek aan de Nikadel, in De Cocksdorp bij het Eierlandsche Huis, in Oosterend bij parkeerterrein achter de bejaarden woningen aan de Botterstraat, in Oudeschild aan de Trompstraat bij de ingang van het voetbalveld, in De Waal aan het Vermaningspad en in Den Hoorn bij het parkeerterrein aan de Stolpweg. Per inleverplek worden drie bioscoopbonnen verloot. Ondememersbeurs Voor de Ondememersbeurs, die donderdag 12 februari wordt gehouden in Stayokay in Den Burg, zijn nog enkele plaatsen vrij. De beurs duurt van 15.00 tot 20.00 uur, met aansluitend de uitreiking van de Texelse ondernemersprijs. Het thema is duurzaam inkopen, de toegang is gratis. Standhouders kunnen zich tot uiterlijk vrijdag 16 januari aanmelden via e-mailadres info@duurzaamtexel.nl. Een stand plaats kost €30,-. Barwedstrijd Blauwvinger Wie zelf eens een avond de sfeer in het café wil bepalen, kan mee doen aan de Barwedstrijd van café De Blauwvinger in De Koog. De barkeeper (of het team) dat gedu rende een avond de hoogste omzet scoort, wint een prijs ter waarde van €350,-. Meer informatie is te krijgen in het café, dat elke zaterdag vanaf 22.00 uur is geopend. Nieuwjaar voor reumavereniging Leden van de reumavereniging zijn zondag 11 januari vanaf 11.00 uur welkom in de serre van De Lin deboom voor de nieuwjaarsbijeen komst. Vrijdag 9 januari: In theater Klif 12 in Den Hoorn speelt cabaretier Roy Aernouts het program ma 'Altijd alles en overal'. Aanvang 20.30 uur, entree €15,-. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), Piet Piraat (14.00), High School Musical 3 (16.15), Anyw here but home (19.00) en The day the earth stood still (21.45). Zaterdag 10 januari: In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 13.00 uur de twaalfde win- terkeuring van het Texels Schapen stamboek Met na 15.30 uur de kam pioenskeuringen. De Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg (halverwege Den Burg en Oudeschild) is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen beginnen om 14.00,15.00 en 16.00 uur. Opgave 20 minuten van te voren. Bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg gaat om 20.00 uur de Nieuwjaarsrit van de MAB van start, de eerste orientatierit die mee telt voor het kampioenschap 2009. Het Danslaboratorium van Ericka Voortman houdt van 20.30 tot 24.00 uur een nieuwjaarsbal in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Entree €3,- (kinderen €2,-). Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), Piet Piraat (14.00), High School Musical 3 (16.15), Anyw here but home (19.00) en The day the earth stood still (21.45). Zondag 11 januari: Bij restaurant Bos en Duin aan de Bakkenweg in de Dennen gaat om 11.00 uur een boscross van Atletiek vereniging Texel van start. Inschnjven vanaf 10.15 uur. Om 11.00 uur begint in de Slufter een excursie; o.l.v. de boswachter. Reser veren bij Ecomare. tel. 317741. Bij Bos en Duin gaat tussen 13.00 en 14.00 uur een wandeltocht van wan delsportvereniging Het Gouden Boltje van start. Deelnemers kunnen kiezen uit tochten van 5 en 10 kilometer. Hoogwater te Oudeschild Vr. 9 06.10 en 18.27 u. Za. 10 07.20 en 19.45 u. Zo. 11 08.25 en 20.45 u. Ma. 12 09.35 en 21.45 u. Di. 13 10.26 en 22.26 u. Wo. 14 11.05 en 23.05 u. Do. 15 11.25 en 23-45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zondag 11 januan volle maan, dinsdag 13 januan spnngtij. Zondag 11 januari zon op 8.50, onder 16.45 u. Voetbalvereniging SVO houdt vanaf 16.00 uur nieuwjaarsreceptie in de kantine aan de Vliestraat. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (13.30), Oorlogswinter (16.00, 18.45), Australia (21.15), Piet Piraat (14.00), High School Musical 3 (16.15), Anyw here but home (19.00) en The day the earth stood still (21.45). Maandag 12 januari: Gelein Jansen vertelt tijdens de kof- fie-mloopochtend in het Eierlandsche Huis over de historie van De Cocks dorp. Aanvang 10.00 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Jongerencentrum Time Out in Den Burg is van 15.00 tot 17.00 uur geopend voor jongeren van 12 t/m 18 jaar. Muziek- en Dansschool Texel ver zorgt open lessen salsa en merengue en begint een Texels popkoor. Meer informatie via tel. 313493. Bij Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Met een lezing over investeren in de landbouw. In het raadhuis aan de Groenepiaats in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de raads- Grondgebied. Cinema Texel vertoont Australia (20.00) en The day the earth stood still (20.30). Dinsdag 13 januari: Fysiotherapeut Bernard Wolf vertelt tijdens de koffie-inloopochtend in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild over zijn werk Aanvang 10.00 uur. Jongerencentrum Time Out in Den Burg is van 15.00 tot 17.00 uur geopend voor jongeren van 12 t/m 18 jaar. Klaverjasclub De Waal houdt vanaf 20.00 uur een open drive in De Wiele waal. Deelname kost €3,50, er wordt gespeeld met een vaste maat. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Spreker is kinderboekenschrijver Marianne Wit te. Cinema Texel vertoont Australia (20.00) en Anywhere but home (20.30). In verband met de dokbeurt van de Dokter Wagemaker verzorgt TESO tot vrijdag 6 februari geen extra afvaar ten. Automobilisten moeten vrijdag middag in Den Helder rekening hou den met wachttijden. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. 2008 was winderig en regenachtig Dat het op Texel altijd waait, blijkt ook uit de cijfers die Jan van Tunen sinds jaar en dag bijhoudt. In 2008 was het maar vier dagen (nagenoeg) windstil, tegen 152 dagen dat er een wind kracht drie tot vier stond. Stormachtig was het gedurende de negentien dagen dat de wind boven kracht acht uitkwam. Dat de wind daarbij doorgaans zuidwest tot west was (173 dagen) zal geen verbazing wekken, maar ook woei het gedu rende 59 dagen uit het oosten. Wor den ook het noord- en zuidoosten meegeteld, zat de wind 112 dagen in de oostelijke hoek. Verder was 2008 een nat jaar. Gemeten over 24 jaar viel in Zuid- Haffel gemiddeld 841 mm, 2008 ging daar 188 mm overheen tot een jaargemiddelde van 1029 mm (ook 2007 was natter dan gemiddeld). Het meeste neerslag (205 mm) viel in oktober, het minste (12 mm) in mei. De gemiddelde temperatuur over het hele jaar was 14,2 graden Celsius aan de lage kant. Dit had niet alleen te maken met enkele dagen matige vorst, ook kwam de temperatuur gedurende 54 dagen niet boven de tien graden uit. Tem peraturen hoger dan 24 graden wer den op slechts 18 dagen gemeten. VRIJDAG 9 JANUARI 2009

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2