Bouwers regelen werk vanuit café TESO-kapitein signaleert walvis in Marsdiep „Ich will wissen, wo meine Schokolade landet. Für den unpersönlichen Internet- verkauf ist sie zu kostbar." Geknip|<T TfiXêl Geknipt Familieberichten Losbladige bijbels in het Oudeschild van 1793 In het café en toch aan het werk. Die luxe genieten medewerkers die betrokken zijn bij de bouw van het winkel- en wooncomplex van Char les en Moniek Eykhout aan de Ste nenplaats. Terwijl Geert Bosscha in Bruintje Beer koffie serveert, wordt de bouwtekening bestudeerd, vindt overleg plaats en wordt gekeken of de werkzaamheden buiten naar wens verlopen. Het is passen en meten geblazen voor de bouwers. De Stenenplaats is weliswaar sfeervol, intiem en ligt mooi centraal, maar er is weinig Voor de pand werd een kraan met een hefvermogen van 90 ton ingezet. Actie oud-Texelse voor Sierra Leone De 16-jarige Anna Sprenke ling, tegenwoordig woonachtig in Nieuw-Zeeland, is voor een schoolproject een actie gestart voor de Goderich Waldorf School in Sierra Leone, een van de arm ste landen van de wereld. Anna Spenkeling verhuisde twee jaar geleden naar Nieuw Zeeland, waar ze schoolgaat op een Waldorf School (de Engelse naam van de Vrije School). In het twaalfde jaar van de opleiding moeten de leer lingen een schoolproject uitvoeren, dat ze zelf bedenken en dat hen helpt bij hun persoonlijke ontwik keling. Sprenkeling, die als kleuter al de honger de wereld uit wilde helpen, kwam na enig nadenken op het project in Sierra Leone. Op de Waldorf School in Freetown knj- gen de veelal door de burgeroorlog getraumatiseerde kinderen de kans te genezen en in een betere toe komst te geloven. Het project, dat groter wordt dan het gemiddelde schoolproject, heeft und kümmert sich persönlich um die Ban- kette im Rathaus, wie er stolz berichtet. Über einen ganz besonderen Kundén wür- de' er' irgendwie schort auch gerne Aus- kunft erteilen - er dürfe es aber nicht; das sei topgeheim," weicht er aus. Heute verkauft der Handwerker nicht nur in seinem Laden im Industriegebiet, sondern auch in einer Filiale in der Innen- stadt von Den Burg. Übers Internet seine SüBigkeiten verkaüfen, das möchte Looy- er indes nicht, obwohl dies für seine deut- schen Kunden' eine Möglichkeit ware, die Schokolade auch auBerhalb ihres Urlaubs- aufenthaltes zu genieBen. „Ich will wis sen, wo meine Schokolade landet. Für den unpersönlichen Internetverkauf ist sie zu kostbar", mit diesen Worten speist der normalerweise sehr gutmütig wirken- de Unternehmer Kunden ab, die sich nach einer Internetprasenz erkundigen. Und so steht Meister Looyer Tag für Tag geduldig hinter seiner Theke, verkauft, plaudert, demonstriert und sinnt darüber nach, dass er wohl bis zu seinem Lebens- ende Schokoladentürme herstellen wird, genau passend zu den Leuchttürmen der Schokoladeninsel Texel inmitten der stür- mischen Nordsee. Natascha Schneider, Friedrich-Ebert-Gymnasium, Sandhausen In het door gymnasiumleerlingen geschreven katern Jugend schreibt van de Frankfurter Allgemeine Zei- tung beschrijft Natascha Schneider uit Sandhausen de chocolaterie van Arnold Looyer. Over het ontstaan ('eine Schnapsidee, im wahrsten Sinne des Wortes), de workshops ('und dieses Wissen gibt er nun weiter') en de groei van het bednjf ('Arnold Looyer beliefert auch Res taurants, Hotels und Winkels, kleine Laden, und kümmert sich persön lich un die Bankette im Rathaus, wie er stolz berichtet.') In het januarinummer van Motor boot, een glossy magazine voor motorbootvaarders. beschrijven Henk en Diny Bakkenes een reis door Friesland en langs de Wad deneilanden. Hun eerste tocht voert naar Texel, waarvan zij uitgebreid en positief verslag doen. Op hun fietstocht over het eiland bezoeken zij naast Oudeschild en de Wad denhaven Den Hoorn, Den Burg en de Slufter. Woensdagmorgen werd hij rond 10.30 uur gesignaleerd door TESO-kapitein Bas Schaatsen- berg. Het betreft waarschijnlijk de buitrug die op 27 december vanuit een helikopter is gezien en die een paar weken eerder bij Egmond opdook. Schaatsenberg zag de walvis kort nadat hij met veerboot Schulpen- gat de haven van Den Helder was uitgevaren. 'We stevenden af op de stuifdijk, toen ik een grote, zwar te staart boven het water uit zag komen. Later kwam er iets meer van het dier boven water en spoot er water uit z'n kop. Ik bleef hem een tijdje zien, hij zwom in de richting van het Malzwin. Maar goed dat nog een paar mensen hem hebben gezien, anders zouden ze me mis schien niet geloven.' De melding staat niet op zichzelf. Op 3 januari werd ter hoogte van het Westerslag een walvis gezien. Volgens walvis kenner Cees Camphuijsen zwemt er veel haring rond, waaraan de buit rug zich tegoed doet. Het nieuws bracht de nodige walvisspotters op de been, maar het dier liet zich voor zover bekend niet mefer zien. stichting - BROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 Wat ik zeggen wou... TEXELSE J COURANT WOENSDAG 9 JANUARI 2008 ruimte en de straatjes zijn smal, zeker als je met groot materieel aan komt zetten. Neem de hoogwerker, die de betonnen wanden, vloeren, andere segmenten en balken op hun plek zet. Het gevaarte, dat 90 ton kan tillen, is dermate breed dat bij de rit door de Waalderstraat aan weerskanten soms maar drie cen timeter ruimte overbleef. 'Voor de zekerheid hebben we alles vooraf nauwkeurig opgemeten. Het paste precies', zegt Danny van Heerden van VOF Casco Montage. Eenmaal op zijn plek torent de mast van de hoogwerker hoog boven de daken uit. Dat bouwwerkzaamheden snel kun nen verlopen, was zichtbaar in de week die voorafging aan de kerst, toen het ene na het andere segment werd geplaatst en in korte tijd het casco verrees. Niet zichtbaar was dat aan die klus maanden van voor bereiding vooraf waren gegaan. Bij hoofdaannemer Bruin en Weijers uit De Cocksdorp begonnen die onge veer een half jaar geleden. Zo wer den de wanden, vloeren en andere betonnen delen voor het casco kant en klaar gefabriceerd in de fabriek van Spaansen in Harlingen. Ook balken en ander bouwmateriaal werd tevoren gemaakt. 'Een bijzonder project, op een bij zondere plek. Een hele uitdaging', vertelt Gijs van der Lugt, die als uitvoerder bij Bruin en Weijers ver antwoordelijk is. 'Het is wel jammer dat het werk door de vorst nu wat stagneert. Dat geeft oponthoud. We kunnen bijvoorbeeld niet metselen. Vandaag (dinsdag) kunnen we niet veel meer doen dan maatvoeren en kozijnen stellen. Voor de bouw hoop ik dat dit weer niet te lang aanhoudt, want de afspraak is dat het pand in april wordt opgeleverd.' Even later blijkt dat de luxe om van uit het café het werk te regelen, ook zijn grenzen kent. Als de koffiepau ze achter de rug is, gaan de handen weer uit de mouwen en zwermen de werklui uit over de bouwplaats. als doel geld in te zamelen voor studiemateriaal en voor een reis naar Sierra Leone. Daar wil zij zich dienstbaar maken aan de school. Om dit doel te bereiken verkoopt Sprenkeling pannekoeken en neemt ze baantjes als babysit aan, maar ook zoekt ze naar sponsors en schrijft ze Vrije Scholen wereldwijd aan. Alle onderdelen van het project worden op foto en video vastgelegd en gepubliceerd via de hiervoor in het leven geroepen website. Via www.helpmehelp.tk kunnen ook donaties worden overgemaakt. MARTHA COMMANDEUR-VERBERNE Het doet zo goed een handdruk, een welgemeend woord, een kaartje, een telefoontje, wanneer je iemand die je lief hebt verliezen moet. Voor de warme belangstelling na het overlijden van mijn lieve man zeggen wij eenieder hartelijk dank Het heeft ons goed gedaan. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Texel, januan 2009 MARTIN VAN DER STEEN dank ik u hartelijk, Karin van der Steen-Fiedler Texel, januari 2009 Toen de schoenmakenj overging had ik veel plannen, maar het liep anders. Nu, na de bestraling en chemo hopen wij op een mooie tijd. Hartelijk dank voor alle kaartjes, bezoekjes, telefoon en bloemen. Het doet ons goed te merken dat wij er niet alleen voor staan. Wij gaan er voor. Kees, Mieke van Osch Er is opnieuw een walvis gezien tussen Den Helder en Texel. m-winkeldpand aan de Stenenplaats In het gemeentearchief van Amsterdam, dat online is te raad plegen, bevindt zich het familie archief van de familie Boissevain. Daarin het verslag van een reis naar Texel door de Amsterdamse regent Gales, die in september 1793 door de hoogste bewind voerder van de VOC werd uitgeno digd voor een inspectietocht. Het werd een gezellig familie-uitje. Gales nam zijn dochter Marianne Elen en zijn zoontje Hendrik Adri- aan mee, de bewindvoerder zijn vrouw en vier kinderen. Het gezelschap zeilde in de middag van woensdag 4 september 1793 uit Amsterdam weg om bij Marken voor anker te gaan. Daarvandaan begon de volgende dag om half vier 's morgens de reis naar Enkhuizen, waar ze tegen het middaguur aan kwamen. Onderweg, ter hoogte van Hoorn, hadden ze al een waterhoos gezien en een gedeeltelijke zonsver duistering. Omdat de wind wegviel, werd 's avonds bij Wieringen voor anker gegaan. In de loop van de volgende ochtend werd het zeegat tussen Den Helder en Texel bereikt. Daar was het een drukte van belang, met vissers scheepjes en oesterscheepjes (met ijzeren netten), oorlogsschepen en enkele binnengekomen en vertrek kende schepen voor de Oost, die het gezelschap met saluutschoten ontvingen. Bij inspectie aan boord van een van de VOC-schepen viel het Gales op dat de discipline aan boord op marineachtige wijze werd gehandhaafd. De bezoekers gin gen in Den Helder aan land, waar de nieuwe versterkingen werden bezocht die wegens bezuinigin gen onderbemand waren. Zaterdag werd een bezoek aan een boer en aan een eendenkooi gebracht en 's middags aan de in aanbouw zijnde marinehaven. Door de aanleg van deze haven hoefden oorlogssche pen niet langer voor reparatie naar Amsterdam. De volgende dag, zondag, werd de oversteek naar Texel gemaakt, om in Oudeschild ter kerke te gaan. Over het bezoek aan Texel schrijft Gales het volgende: 'Zondag 8 September s'morgens vroeg zijl den wij met een frisse koelte naar het Eijland Texel en kwamen ten 8 Uuren in de haven, waar wij ter ker ke gingen op het dorp het Oud Schil genaamt, onder het gehoor van Ds Cluwen [Clawen?], die predikte over 1 Johannes 3 vs 8 het tweede deel. De kerk had niets bijzonders als alleen dat al het koperwerk ook het geen op de preekstoel was. verciert was met nettjes van geknipt Oranje papier, tgeen eene zeldzame ver tooning gaf. Ook waren de bijbels in onze bank zeer oud, leggende veele bladeren door eikanderen, tgeen oorzaak gaf dat wij een geruijme tijd naar den text moesten zoeken. Ook hoorden wij dat de vrouwen hier niet meede zongen, en dit stuk van Godsdienst alleen voor de mans overlieten. Na den kerktijd gingen wij wederom onder zijl naar het Nieuwe Diep, dog de wind inmid dels opgestoken zijnde, wierden de jongste kinderen van den Heer Elias zeeziek en mijn Marianne kreeg het hier ook benauwd.' De kerk was dus versierd met oranje franje, vermoedelijk om de prinsgezindheid van de dominee en de gemeente te benadrukken. De kerkboeken waren dusdanig vaak gebruikt, dat de meeste losbladig waren geworden en niet iedereen had de losse bladen in de juiste volgorde teruggedaan. Anders dan in Amsterdam zongen de vrouwen niet mee. Op maandag werd langs Wieringen naar Stavoren gezeild, dinsdag werd de terugtocht naar Amsterdam aanvaard. (bron. Gemeentearchief Amsterdam, toegang 394 familiearchief Boissevain, invnr 1009; met dank aan J van Meerwijk) Zwaan Lieve mensen, Graag wil ik mijn dank overbrengen aan ai die mensen die geholpen hebban bij het redden van die jonge zwaan. Heel erg bedankt. J.F. de Jong, Amstelveen. Scepsis Het viel mij al eerder op dat de gemeente denkt dat projectontwik keling van elastiek is. Ook in dit geval, van 17 naar 26 appartemen ten Dat is 50 procent méér bouwen op dezelfde grondoppervlakte en dan ook nog met te stevige prijzen, waar de verkoopkosten niet zijn afgetrokken. Een haalbaarheids onderzoek laten ontwikkelen door marktdeskundigen buiten Texel? Zo kom je theoretisch altijd met verdedigbare cijfers waar tegen vallende resultaten achter kunnen worden verschuild. In de historie is gebleken dat bij vrijwel alle bouw projecten waar de overheid mee van doen heeft, het budget meer dan proportioneel is overschreden. Wil het gemeentebestuur de burger met nog meer risico opzadelen? Ik heb het 'Project Centrum Visie Plus' (zie http://fritslangeveld.texe!. com) redelijk goed doorgerekend, maar zomaar even winst maken Laat me niet lachen. Waarom met het oude gemeentehuis op zichzelf tegen boekwaarde verkopen en de grond in erfpacht (zonder risico) uitgeven aan een Texels consortium en daarin de voorwaarden afdwin gen die voldoen aan de wens van de bevolking. Plannenmakers, ga morgen nog een keer om de tafel. Last but not least: krijgen we met die plannen ook nog een mooier en gezelliger 'centrum van het cen trum', waar de bevolking trots op kan zijn? Als het dan nog iets zou kosten, dan is in ieder geval ieder een ingenomen met onze nieuwe kern. Eenmaal verkaveld in apparte mentsrechten en dus voor eeuwig in eigendom versnipperd, kunnen de volgende generaties ons wel eens gaan verwijten dat we de weg een beetje kwijt waren. En terecht! In het verdere bestaan van Texel kunnen we dit verhaal - eenmalig - goed doen of juist helemaal verkeerd. Frits Langeveld, 'Beerestein' Voor al uw blijken van medeleven en belangstelling na het overlijden van onze moeder, oma en over grootmoeder

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3