'Een prachtige avond' Meierblis overleeft consternatie en crisis Overheden stellen visie voor Waddengebied op 'Verkeershufters' worden gestalkt TEXELSE J COURANT Buitenschoolse Speerpunten in poiitieplannen 2009 Boomkorvisserij niet schuldig aan dood bruinvissen VRIJDAG 9 JANUARI 2009 De meierblis laat Texelse har ten sneller kloppen. Zeker als het vreugdevuur wordt bedreigd. Dan komen emoties los en maken Texelaars ondubbelzinnig duide lijk dat 'overkanters van onze meierblis moeten afblijven'. 'Een prachtige avond', verwoordde oud-dijkgraaf Jacques Dijt de bezorgdheid over het fenomeen die zich woensdag manifesteer de. Het is bepaald met de eerste keer dat het voortbestaan van de meier blis aan een zijden draadje hangt. Dijt: 'In 1971 ontstond consternatie. Door de ruilverkaveling verdwenen kleine stukjes land waarop van ouds her meierblissen werden gehouden. Het is opgelost door andere plek ken aan te wijzen. In 1985 was er opnieuw onrust. Toen werd vanuit het raadhuis ambtelijke druk uitge oefend dat de meierblis weg moest. Ik was toen net dijkgraaf en ben op de nieuwe burgemeester Schipper afgestapt om hem te bewerken. Hij begreep het onmiddellijk en de mei erblis bleef behouden. Later zat ik op een diner eens naast een officier van justitie die pochtte dat hij de meierblis wel even zou afschaffen. Maar een gesprek bracht hem op andere gedachten.' Harry de Graaf bracht de stem ming er in met zijn column over zijn jeugdige belevenissen op en rond de brandstapel, een verhaal over roetzwarte rook en waaghalzerij, dat hij schreef naar aanleiding van een crisis een jaar of vijftien geleden. En in de aanloop van de meierblis van 2003 was het milieuofficier wijlen mr. Groenhuis die roet in het eten dreigde te gooien. Dat onheil werd bezworen door de officier op Texel uit te nodigen. In gezelschap van onder meer De Graaf maakte hij een rondje langs diverse meierblissen, zodat hij kon proeven van de Texel se saamhorigheid Nadat hij zelf de blis van Den Burg had mogen aansteken en op de goede afloop een paar Juttertjes had gedronken, was hij 'zielsgelukkig' op de boot gezet en was de toekomst van de meierblis veiliggesteld. Juttertje Tijdelijk althans, want zijn opvolger en de milieupolitie hebben met de nodige processen verbaal hun visi tekaartje afgegeven. Werner Dros: 'Hoe kan het dat zodra er een nieuwe officier van justitie is, de zaak in rep en roer is? Geef de mensen toch de ruimte. Die officier is een gevaarlijk pericon. nog te slecht om te branden.' Cees Hoo- gereheide: 'Jammer dat die agent van de milieupolitie hier niet is, dan hadden we hem de oren kunnen wassen.' Vanuit polder Het Noorden klonken geluiden dat de gemeente de hand ook in eigen boezem moet steken. Spullen die niet op de blis hoorden en er door de bewoners naast waren gelegd, werden niet door de gemeente opgehaald. Er werd zelfs om brandstof gevraagd voor de kraan, omdat de bewoners de blis zelf opbouwen. Maar vol gens Piet Bolier haalt de gemeente wel degelijk spullen op. maar was er kennelijk in de communicatie wat fout gegaan. Het verzoek om brandstof was nieuw. 'Jullie willen die blis zelf bouwen, als gemeente mogen we er niet eens aankomen. Het Noorden kreeg wel lof toege zwaaid. Bolier: 'De buurt heeft als enige helemaal de verantwoordelijk heid op zich genomen. Met succes, want de blis is schoon.' Elders was die vraag neergelegd bij dorpscom missies, maar omdat daar wél spul len op de brandstapel gingen die er niet thuishoren, bedankten de dorpsbestuurders voor de eer. In Het Noorden waren de controleurs slagvaardiger en onwilligen werden zelfs bij de politie aangegeven. Dat was nodig, want de situatie dreigde uit de hand te lopen. Gewaarschuwd De dreigementen en bekeuringen van de milieupolitie waren veel Texelaars koud op het dak geval len. Waarom was er tevoren niet gewaarschuwd? De verklaring was dat de milieupolitie eigenmachtig is en zelf kan bepalen of er al dan niet wordt opgetreden. Er werd geklaagd over Europese regelgeving en Bob Schelfhout meende zelfs dat de vier christelijke kabinetten genoeg had den van dit heidense gebruik Maar volgens Merkelbach moeten Texelaars niet de illusie hebben dat ze zelf de wetten en regels kunnen veranderen 'We zitten elkaar dwars. Het gaat niet om een paar spijkers, maar om schone blissen en dat de rommel binnen een redelijke temijn wordt opgeruimd. Als we dat doen, dan kunnen we nog steeds prach tige blissen bouwen.' opvang Oosterend Kinderopvang De Pepermolen ver zorgt woensdag 14 januari een infor matiemiddag over buitenschoolse opvang voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar die in Oosterend wonen. Ouders kunnen tussen 13.30 en 17.00 uur binnenlopen in De Parel (Oesterstraat 11). Kinderen kunnen een spelletje doen; ook krijgen ze iets te drinken. Nieuwe aanpak huiselijk geweld De burgemeester mag met ingang van dit jaar plegers van huiselijk geweld de toegang tot hun eigen woning tijdelijk ontzeggen. Ook het contact zoeken met hun part ner en kinderen kan hen in die periode worden verboden. Bedoe ling van deze landelijke maatregel is deze vorm van geweld effectie ver aan te pakken. Het betreft een bestuurlijke maatre gel, die los staat van de rechtsgang en al mag worden uitgevoerd op het moment dat er nog 'mets' is gebeurd. 'De burgemeester mag dit al doen bij een dreiging', vertelde politiechef Jan Kamperman tijdens de presentatie van het jaarplan van de politie, maandagavond in het gemeentehuis. De maatregel geldt voor de duur van 10 dagen en kan worden verlengd tot 28 dagen. De vraag van raadslid Roelie Bakker (Texels Belang) waar iemand naar toe moet wanneer hij zijn eigen huis niet meer in mag, kon Kamperman niet beantwoorden. Suggesties van anderen dat met het ene probleem een ander wordt gecreëerd, wees hij van de hand. 'Als je hiermee voorkomt dat huiselijk geweld uit de hand loopt, moet je zo n maatregel serieus overwegen.' Lamsvlees als paradepaardje Gasten van hotel Golden Tulip Papendrecht kunnen vanaf vol gende week bij het ontbijtbuffet kiezen uit een keur aan Texels lamsvlees. Dit als onderdeel van de nieuwe formule van het res taurant, dat van bar-bistro Le Canard is omgebouwd tot restau rant Simply. Le Canard was bijna twaalf jaar onderdeel van Golden Tulip Papen drecht. Simply is een moderner en luxer concept dat (volgens de betreffende ondernemers) beter vol doet aan de wensen van de gasten. Zowel het interieur als de menukaart is vernieuwd. Directeur Arjan van Dalen was daar bij groot voorstander van het invoe ren van Texels lamsvlees. 'Ik ga regelmatig op vakantie naar Texel en daar heb ik met dit vlees kennis gemaakt.' Door vlees te gebruiken met het keurmerk Waddengoud is het hotel verzekerd van de gewens te kwaliteit. Het vernieuwde restaurant opent op 16 januari. Overheden in en rond het Wad dengebied hebben een gezamen lijke visie opgesteld over hoe het gebied de komende twintig jaar moet worden beheerd en ontwik keld. Het stuk, Leven in de Wadden, is een vervolg op de Planologische Kernbeslissing Waddenzee waarin het rijk het ruimtelijk beleid voor de Waddenzee heeft bepaald. De visie wordt maandag besproken in de raadscommissie Grondgebied. Bij 17 andere Waddenzeegemeenten (waaronder de eilanden), de provin cies Noord-Holland, Friesland, Gro ningen, vier waterschappen en vijf ministeries ligt het stuk de komende weken eveneens op tafel om formeel te worden vastgesteld. Het beheer en ontwikkelingsplan streeft, net als de PKB, na dat de Waddenzee een robuust en veer krachtig natuurgebied is. Tegelijker tijd moet er in het Waddengebied ruimte zijn om te wonen, te werken en te recreëren. De verdere ontwik keling van duurzaamheid speelt een belangrijke rol, evenals toerisme. Die tak zou zich volgens de visie verder moeten ontwikkelen door kwaliteits verbetering, een verbreed aanbod van voorzieningen en door het aan boren van nieuwe doelgroepen. Streekproducten moeten een voor name rol spelen en het Wadden gebied wordt gezien als interes sante vestingplaats voor bedrijven en instellingen in de maritieme tech nologie. Dynamisch beheer van de duin- en kustzones moet ervoor dat het gebied in de toekomst opge wassen blijft tegen een stijging van de zeespiegel. Als woon-, werk- en leefgebied moet het Waddenge bied 'vitaal en sociaal-economisch gezond zijn.' De visie is opgesteld door het Regionaal College Wad- Wagemaker onderweg naar Pernis Onderweg naar Damen Ship Repair ker door Rutgert Oosterhuis gespot in Pernis werd de Dokter Wagema- voor de kust van Huisduinen. dengebied (RCW). een organisatie waarin diverse bij het Waddengebied betrokken overheden zitten. Volgens het RCW wordt er uitgegaan van mogelijkheden in plaats van beper kingen. Status Het beheer- en ontwikkelingsplan heeft geen wettelijke status. Het is wel een stuk waarmee de overheden verder aan de slag kunnen in eigen plannen. Texel heeft de visie inmid dels op tafel liggen bij de actualisatie van de structuurvisie 2020, waarin in grote lijnen beschreven staat hoe Texel zich tot zou moeten ontwikke len. Dat stuk ligt momenteel bij bur gemeester en wethouders en komt binnenkort in commissie en raad aan de orde. Het beheer- en ontwikkelingsplan voor de Waddenzee is opgebouwd uit drie delen. Alle betrokken over heden stellen de komende weken het eerste deel vast. Het tweede deel wordt een verzameling van bestaande wetgeving waar rekening mee moet worden gehouden en het derde deel wordt een zogeheten uitvoeringsdeel. Dat is een deel waar Texel zelf invulling aan kan geven. 'Op die manier kan lokaal beleid een plek in het grote geheel knjgen', aldus burgemeester Joke Geldorp die maandagavond een presentatie over het beheer- en ontwikkelings plan verzorgde. Het plan moet de komende jaren eveneens een kap stok zijn voor het Waddenfonds. Kanttekeningen Het college heeft kanttekening. Er ALS WEi Zo DRulól5,Kottik V0LGÊN P£ KÊtR NtifeOvvoiL DflT PRCKT IK OOK IflLS IK WE VÊhrVfthz»JN t-,5Tfco om ÜRR&ONQO eaaw-; RHTOOH&O^S O^t-Ol-ZcreCi- Faunabeheer? Verkeersdeelnemers die zich notoir schuldig maken aan aso ciaal gedrag, mogen in het nieu we jaar rekenen op de speciale aandacht van de politie. 'Eén van onze speerpunten is het project Stalken van verkeershufters.' Dat vertelde Rob Out, afdelings hoofd van het politierayon Den Helder-Texel, maandag tijdens een presentatie van het jaarplan voor de leden van de Texelse gemeenteraad. Reden van het project is volgens Out dat iedere gemeente wel een aantal verkeersdeelnemers telt die zich stelselmatig schuldig maken aan te snel rijden, hard optrek ken, het afsnijden van bochten en ander irritant gedrag. 'Probleem is dat je ze bij verkeers controles vaak niet tegenkomt, waardoor ze niet kunnen worden gepakt. We willen de zaken daar om nu omdraaien en deze ver keershufters gaan stalken.' Hoe dat precies in zijn werk gaat, liet Out in het midden. 'Maar deze mensen zijn bij ons bekend en we zullen het ze extra lastig maken. We zoeken ze op', vulde groeps chef Jan Kamperman aan. Ook door andere maatregelen wil de politie het verkeer veili ger maken. Zo staan enkele grote alcoholcontroles op het program ma, worden er extra bromfietscon troles uitgevoerd en wordt het pro ject Kinderen anders naar school opgezet, om ouders te stimuleren de schoolgaande jeugd wat min der vaak per auto naar school te brengen. Overlast Ook op andere gebieden laat de politie zich in 2009 met onbetuigd. Een speerpunt is het bestrijden van door jeugd veroorzaakte over last, vooral in het uitgaansleven in de zomermaanden Het gebruik om bekende relschop pers voor enige tijd de toegang tot de horeca te ontzeggen, wordt voortgezet. Nieuw is de zogehe ten patseraanpak: speciale aan dacht voor (jeugdige) criminelen die opzichtig met scooters, dure horloges of snelle auto's pron ken, terwijl hun inkomsten officieel afkomstig zijn uit een uitkering. Out signaleerde een toename van het aantal meldingen van winkel diefstal. Dat wordt volgens hem wellicht ook veroorzaakt doordat winkeliers worden gestimuleerd aangifte te doen. CDA-raadslid en winkelier Ben Zegeren riep in her innering dat jeugdige plegers van winkeldiefstal vroeger vaak naar het bureau werden afgevoerd, waar ze ernstig werden toege sproken. Daar ging volgens hem een prima preventieve werking vanuit, terwijl de 'papierenrompslomp' van het schrijven van een proces-verbaal kon worden voorkomen. Volgens Out was het inderdaad een effec tieve maatregel, die door ver anderde regelgeving echter niet zomaar meer kan worden uitge voerd. 'De kans is nihil, maar stel dat de politieauto op weg naar het bureau wordt aangereden, dan is de dief op zo'n moment niet verzekerd.' Lastig te bestrijden is de diefstal van fietsen, die het afgelopen jaar flink is gestegen: van 68 naar 98. 'We hebben geprobeerd na te gaan of er op sommige plek ken meer wordt gestolen, zodat we daar extra kunnen controle ren. maar dat lijkt niet het geval', aldus Kamperman. Overigens is het maar de vraag of er vorig jaar inderdaad 98 fietsen zijn gesto len. Waarschijnlijker is dat er meer gedupeerden zijn, die de moeite niet nemen aangifte te doen. staat ergens in het stuk dat 'niet- duurzaam gebruik van de Wadden zee niet is toegestaan' en dat is volgens het college te vaag om ver boden aan te koppelen. 'Dat geeft een vrij mandaat en vrije legitimatie aan belangengroeperingen om tegen economische en maatschappelijke projecten in beroep te gaan.' Er wordt gevraagd om meer helder heid in een procedure die nodig is om een getijdenenergiecentrale in de Waddenzee mogelijk te maken. Minister Cramer (VROM) heeft wel iswaar toegezegd dat Texel een pilot mag uitvoeren met een getijdencen- trale, maar dan moet eerst een stukje tekst in de PKB Waddenzee worden gewijzigd en het is niet duidelijk hoe dat moet. Het niet toestaan van bouwwerken in de Waddenzee is een 'concrete beleidsbeslissing' van het rijk ofwel een bepaling die niet zomaar even kan worden gewijzigd. Het college maakt zich zorgen over hoe in de toekomst met bebouwing nabij de Waddendijken om te gaan. Die kan onder druk komen bij het uitgangspunt dat het Waddenge bied 'merendeels één en dezelfde ononderbroken honzon heeft'. Het is een taak van de provincie om dat uitgangspunt handen en voe ten te geven in landschapsontwik kelingsplannen en de gemeente wil daar graag nauw bij betrokken zijn. 'Niet alles dat boven de dijk uitkomt, ontsiert. Verticale elementen in het landschap kunnen juist de weids heid van een gebied accentueren.' Het college zegt al jarenlang een zorgvuldig beleid in bouwhoogtes te voeren, waarbij het te maken heeft met landschappelijke belangen en belangen van de landbouw die niet altijd bij laag bouwen is gebaat. Burgemeester en wethouders vinden dat het onderwerp wonen, werken en recreëren meer betrokkenheid van de gemeente en maatschappe lijke organisaties verdient. De versneden bruinvissen die de afgelopen maand op de Neder landse kust aanspoelden, waren allemaal zeer recent verdron ken in een visnet, waarschijnlijk staand want. Het NIOZ hecht eraan te benadrukken dat het niet de kottervloot is die deze problemen veroorzaakt. Naar aanleiding van artikelen in de landelijke pers is de afgelopen tijd commotie ontstaan in de Neder landse visserijgemeenschap. Dit is volgens Cees Camphuysen van het NIOZ onnodig. De kans om een levende bruinvis te vangen in een visnet hangt samen met het type vistuig dat wordt gebruikt. Met een boomkor of garnalenkor is deze kans uiterst gering. Wel kunnen daar karkassen van bruin vissen mee worden gevangen, die vaak al in vergaande staat van ont binding verkeren. Bij de pelagische spanvisserij of een purse seinenet stijgt de kans om een levende bruinvis of dolfijn te vangen. Uiter aard hangt dit ook samen met de locatie en het seizoen Uit onderzoek dat van het NIOZ, IMARES. Naturalis en de facul teit Diergeneeskunde van de Uni versiteit Utrecht is gebleken dat 25 tot 50 procent van de dood aangespoelde bruinvissen is ver dronken in een vistuig. De onder zoekers pleiten ervoor vissers zelf te laten bepalen wanneer zij maat regelen moeten nemen. Dat kan bijvoorbeeld met het op de net ten aanbrengen van pingers, die een voor bruinvissen afschikkend geluid voortbrengen. Camphuysen heeft al met verscheidene vis sers gesproken en bij een goede samenwerking tussen vissers, overheid en onderzoekers zijn er volgens hem goede vooruitzichten het probleem te kunnen oplossen. at ik zeggen wou... Gemeentehuis (Open brief aan het college) Regelmatig lees ik in de Texelse Courant, als er weer eens iets geschreven wordt over een even tueel nieuw gemeentehuis, dat er al ijzer is gekocht. Nu vraag ik mij af: 1 .Wat voor ijzer is er gekocht? 2.Waar ligt dat ijzer nu opgesla gen? 3. Is dat ijzer al betaald en tegen welke prijs? 4.Wie heeft dit besteld, doet de wethouder dit of ambtenaren? 5.Hoe kan men in vredesnaam aller lei ijzer kopen zonder dat er een aannemer in het spel is, of is die er wel? Vervolgens vraag ik mij het vol gende nog af: 1. Waarom een nieuw gemeentehuis als je niet eens zeker weet of je over bijvoorbeeld 10 jaar nog een zelf standige gemeente bent? 2.Afschrijven in 40 jaar zegt de wet houder, maar wat gebeurt er als we nu eerder ophouden te bestaan als zelfstandige gemeente? 3.Hoe zit het dan met de kosten voor de bevolking, of schrijven we dan in één keer de rest af? 4.Heeft u garanties dat Texel over een aantal jaren nog een zelf standige gemeente? Volgens mijn bescheiden mening kan niemand u deze garantie geven. De provin cie kan dat nu wel zeggen, maar over een paar jaar zitten er weer andere bestuurders met een andere mening. ö.Wethouder Bakker zegt in de Texelse Courant van 6 januari: 'We zijn als werkgever verantwoorde lijk voor een goede huisvesting Sinds wanneer is een wethouder een werkgever? Bovendien stoor ik mij aan het ver eenzelvigen van de burgemees ter en wethouder Bakker met de bevolking. Hier hebben trouwens veel bestuurders last van. De bur gemeester zegt bijvoorbeeld in de Texelse Courant van 31 december 2008 over het PHH-gebouw: 'Het is het gebouw van de bevolking van Texel.' Ammehoela. Als de bevol king van Texel had mogen meebe slissen, had het lelijkste gebouw van Texel echt niet aan de Pontweg gestaan. Wethouder Bakker doet er in de krant van 6 januari nog een schepje bovenop door te stellen dat de huidige brandweer op een achter- afje zit en dat B en W doen wat de Texelse samenleving nodig vindt. Nou, dan zou ik mijn oortje maar eens bij de bevolking te luister leg gen, mijnheer Bakker. Menno Stam, Den Burg. Kijk mee in de wereld van Unicef: unicef-inside.nl unicef Investeren in de landbouw Investeren in de landbouw. Dat is het onderwerp van de lezing die Hans Scholten maandag 12 janu ari verzorgt voor de leden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting. Centraal staat het probleem dat veel agrariërs niet weten welke kant ze met hun bedrijf op moeten om op langere termijn een bestaan te kunnen behouden. Moeten ze investeren in grond, melkquotum of toch in machines? Aan de hand van berekeningen en praktijkvoor beelden schetst Scholten de moge lijkheden. Spreker werkt bij Flynth, voorheen het boekhoudbureau van LTB in Schagen De lezing wordt gehouden in Stay- okay aan de Haffelderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5