Niet verbouwen, maar nieuwbouw Nieuwe houten brug in Slufter Leerlingen OSG verhuizen meubilair Cjrocn ^warLr Jexels in het hart Politiek bijna unaniem: 'We durven niet aan groepen te verhuren' TB wil meer aandacht medegebruik Wadden Hoge kosten brandmeldingen KONSUM OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12341 VRIJDAG 16 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag 'Ik ben nog steeds tegen het nieu we raadhuis, maar kan niet anders zeggen: we gaan dóór. We kunnen de bevolking niet op nog eens €3,1 miljoen aan kosten jagen.' Ook rekenmeester Frans Visman (D66) concludeerde gisteravond tijdens de raadscommissie Mid delen uit het ambtelijke cijferwerk dat verbouw van het raadhuis of overname van het gebouw van de Rabobank duurder zouden uitpak ken. Het college had drie opties naast elkaar gelegd, waarbij de rekensom men geen ander oordeel toelietenHet kostenverschil zat hem vooral in de afschrijvingstermijn. Voor nieuwbouw geldt veertig jaar en voor verbouw twintig, waardoor de gemeente in de rode cijfers belandt. Een gesprek met de huisaccountant van de gemeente bevestigde dat de afschrijvingster mijn bij verbouw niet zomaar kon worden verdubbeld. 'Onjuiste voor lichting', verweet Gerbrand Pos ter (WD), die zijn kruistocht tegen het nieuwe raadhuis tot de laatste hamerslag voortzette. Maar ook het debacle met de verdwenen IJslandse miljoenen leverde hem geen bijval op. Net zoals het aanbod van de Rabo bank niet serieus in overweging werd genomen. 'Waarom deze optie wel meegenomen en andere niet?', vroeg Eric Hercules (PvdA). Ook zijn fractie koos voor nieuwbouw. 'Dat verplicht het college dan wel te laten zien dat bij de nieuwbouw de tering naar de nering wordt gezet.' Wethouder Bak ker zag weinig mogelijkheden: 'Er is in een eerdere ronde al tien procent bezuinigd.' 'Een streep eronder', adviseerde Rikus Kieft (GL). 'Er zijn afspraken gemaakt, investeringen gedaan en afspraken over de begroting gemaakt. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De besluitvorming moet doorgaan.' Dat vond ook Gerard Weijers (eigen partij), die over de financiële toe komst zorgelijk bleef. 'Laten we hopen dat het tij keert.' Visman over het aanbod van de Rabobank: 'Als zij zeggen dat ze wegens de matige bereikbaarheid van de Groeneplaats willen, moeten wij als gemeente niet blijven. Aan de Emmalaan zijn we beter bereikbaar.' Ben Zegeren (CDA) had als enige zelf met de Rabobank gesproken. 'Ze zijn van goede wil, maar wellicht wat enthousiast. De bank heeft geen directe reden om het gebouw te verkopen en blijft op Texel.' Toch was zijn conclusie: 'Niet verbouwen, maar nieuwbouw.' De CDA'er was zelf enthousiast gewor den door een bezoek aan een nieuw gemeentehuis elders in het land dat door dezelfde architect (Alberts en Van Huut) was ontworpen. Het was tijd voor een resoluut besluit. 'Hoe veel twijfelaars zijn niet gevallen bij de slag om de arm', citeerde hij een spreuk bij de betreffende burge meester aan de muur. Wethouder Nico Kikkert constateer de dat de raad nu voor de derde keer besloot dat het nieuwe raadhuis door moest gaan. 'Dan moet het wel een goed plan zijn en dat is het ook.' Hij beloofde zich er sterk voor te maken dat de bouw binnen het gestelde budget blijft. Twijfels waren er over de door de gemeente voorgespiegel de winst op de hennnchting van de Groeneplaats, mede naar Aanleiding van zorgelijke geluiden van make laars. Visman: 'Toen we in 2003 het eerste besluit namen over het nieuwe raadhuis, zaten we in een recessie, er is inmiddels een hausse geweest en nu zitten we weer in een crisis. Als we niet opschieten zitten we straks weer op een hoogtepunt.' Logiesverstrekkers met groepsac- commodaties die groter zijn dan 250 vierkanter worden door nieu we regelgeving over brandmel ding op hoge kosten gejaagd. 'Als het zó moet, is het weinig aantrek kelijk om het bedrijf voort te zet ten', klaagde Chris Commandeur van de Stolp bij Den Hoorn onder meer over hoge boetes. De logiesverstrekker heeft een gevoelige meldinstallatie van vele duizenden euro's moeten aanschaf fen, met bovendien hoge onder houdskosten. Hij schetste scenario's van rokende studenten, met parfum spuitende scholieren, zich misdra gende voetballers en kokkerellende ouderen, waardoor het alarm keer op keer afgaat en brandweerlieden voor niets moeten opdraven. De eer ste keer is boetevrij, maar dan volgt er eentje van €2000,-, met een maximum van €20.000,-. 'Wij durven niet meer aan groepen te verhuren. Waarschuwingen moedigen juist aan tot wangedrag en is niet gastvrij.' Het gevoel dat er elk moment alarm kan klinken, zorgt op de Stolp voor veel stress. Ook Jacob Bakker van de Zilvermeeuw behoort tot de 17 Kortere naam voor Zouteland De gemeenteraad kiest op 3 maart een straatnaam voor het 19 huizen tellende nieuwe woon- wijkje van het bestemmingsplan Zouteland Den Hoorn. Naast de voor de hand liggende naam Zou teland (wat aanslibbing betekent) zijn door de dorpscommissie van Den Hoorn en door amateur-his toricus Gelein Jansen nog andere suggesties gedaan. Namen die worden genoemd zijn 't Zouteland, 't Souteland, Grote Bezaan (achtermast van een zeil schip), Sluisweid (wat betrekking heeft op de afwatering van het gebied), (De)Verlanding (nieuw land ontstaan uit zee), Coen van Ooster wijkstraat (bedijker van het gebied rond 1378) en Kieboom. De laatste naam slaat op Cornelis Kieboom, schepen (wethouder) uit Werken dam die dit terrein ooit in eigendom had. Volgens het veldnamenboek van Jacques Schraag werd het gebied aangeduid als De Kieboom. Nadat de raadscommissie Grond gebied advies heeft uitgebracht zal door de raad de naam worden vast gesteld die de meeste stemmen krijgt. Leerlingen van de OSG hebben deze week een groot deel van de inventaris van het hoofdgebouw aan de Haffelderweg naar het tijdelijk onderkomen aan de Vol molen verhuisdt. De leerlingen van de HAVO en het VWO hadden een paar dagen stu dieverlof gekregen om te leren voor een toetsweek die maandag begint en om een paar uurtjes mee te helpen. De grootste klus was de verplaat sing van de honderden tafels en stoelen. Er waren twee bussen aan wezig om het spul naar het apparte mentencomplex te vervoeren, waar de komende anderhalf jaar zo'n driehonderd leerlingen les krijgen. De leerlingen hielpen in de Volmo len mee met uitladen en het naar de nieuwe klaslokalen dragen van de tafels en stoelen. Docenten en onderwijs ondersteunend personeel hielpen ook mee en er waren mede werkers van De Bolder ingescha keld. Gisteren aan het eind van de middag waren veertien van de zeventien Fokalên ingericht. Vandaag (vrijdag) zijn de eerste les sen in het appartementencomplex gegeven en de lokalen verder inge richt. Rector Henk de Vries was tevreden. 'Het gebouw aan de Haf felderweg is vrijwel leeg.' In de week van maandag 26 januari begint de sloop van een deel van de school. Meer over de verhuizing elders in deze krant. Texelse bedrijven die er aan moest geloven. Hun pleidooi gisteravond in de raadscommissie Middelen voor versoepeling van de regels, had geen effect. Burgemeester Geldorp en brandweercommandant Jonge- neel zeiden dat het van hogerhand komt. Geldorp: 'We kunnen niet afwijken.' Refererend aan de brand in Volendam: 'Toen riep iedereen: Overheid, doe er iets aan!' De sug gestie van de politiek om de boetes te versoepelen, bood enige hoop. De dwangsommen worden weliswaar afgestemd op landelijk beleid, maar de mogelijkheid om dit lokaal vast te stellen zal worden bekeken. Jon- geneel wees op de mogelijkheid om de boetes te verhalen op de daders. Gerard Weijers (eigen partij) vond dat bij een vals alarm een telefoontje naar de meldkamer moet volstaan om de aanstormende brandweerlieden in de kazerne te houden en daarmee kosten te besparen. Maar volgens de commandant gaat de teller lopen zodra het alarm heeft geklonken en geldt een minimum tarief van een uur per brandweerman. Door 180 valse meldingen zijn de kosten voor de gemeente inmiddels opgelopen tot €20.000,-. Statenvragen over bustijden De SP heeft Statenvragen over de gewijzigde tijden van de bus die in Den Helder naar de boot rijdt. De partij wil weten wat Gedeputeerde Staten gaat doen aan problemen die door de veran dering zijn ontstaan. Doordat de bus sinds een paar weken twee minuten eerder vertrekt, is er geen aansluiting meer met ver traagde treinen. Treinreizigers naar Texel moeten daardoor een uur wachten op de volgende bus, terwijl ze voorheen de bus nog wel konden halen. De SP dringt erop aan dat de provincie, verantwoordelijk voor het openbaar busvervoer, de oude situatie herstelt. De partij refereert ook aan een voorstel van reizi gersvereniging Rover, ouderenbon den en de FNV dat buschauffeurs bij vertragingen bijtijds een seintje van de NS zouden moeten krijgen, zodat ze even kunnen wachten. Er wordt ook opheldering gevraagd over de overdekte wachtruimte op het busstation in Den Helder. Er zijn tegenstrijdige berichten of die in de toekomst wel of niet kan blijven. Het begrip 'kleinschalig his torisch medegebruik' moet nadrukkelijker aan de orde komen in het nieuwe beheer- en ontwikkelingsplan voor het Waddengebied. Dat stelde Joop Groeskamp (Texels Belang) maandag in de raadscommissie Grondgebied bij Renato Simonis Tatenhove zijn bezig het verleggen terwijl kraanmachinist Kees ir zorgt dat de brug aansluit op het looppad. Staatsbosbeheer heeft gisteren het bruggetje over de Muykreek in de Slufter vervangen. Er is een houten exemplaar gekomen ter vervanging van de betonnen delen die er tot nu lagen. Het gaat om het bruggetje aan het eind van de mattenbaan die aan de voet van de uitkijkpost begint. De betonnen delen, nog afkomstig van werk aan de haven van Oudeschild, waren behoorlijk versleten. Met de nieuwe brug, gemaakt van duur zaam hout, wordt de toegankelijk verbeterd. Hij ligt iets meer naar links dan het betonnen exemplaar. Volgens woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer is de brug verlegd omdat de loop van de Muykreek aan verandering onder hevig is. SBB wil later dit jaar aan de andere kant van de nieuwe brug de mat tenbaan met ongeveer 100 meter verlengen. Dat gebeurt met matten die vrijkomen bij het herstel van het noodopstelterrein bij de veerhaven. Met de verlenging moeten mensen in een rolstoel of kinderwagens tot aan de uitstroomgeul bij de Slufter- bollen (rand van de duintjes) kunnen komen. 'Het gebied moet zo beter toegankelijk worden en met de nieuwe baan hopen we ook erosie aan de andere kant van de brug te voorkomen', aldus Van der Spek De bodem bij de Slufterbollen is vol gens SBB meestal voldoende vlak en stevig, zodat het straks mogelijk is mobiel tot in de buurt van de Sluf termonding te komen. Sinds een paar jaar is het mogelijk met een rolstoel of kinderwagen in de Slufter te komen, doordat in de duinen bij de trap een pad voor mindervaliden is aangelegd. Rotary 'Rotary leerde leven met de voor oordelen', kopte de Texelse Courant bij het 25-jarig bestaan in 1984. Het artikel was van de hand van Harry de Graaf, toen hoofdredac teur van de krant en (nog steeds) lid van Rotary. 'Toen ik vijfendertig jaar geleden werd gevraagd lid te worden, was mijn eerste reactie: dat doe ik nóóit. Ik had het beeld voor ogen dat men vaak van ons heeft: van een besloten club grijze, sigaren rokende heren, die elkaar al jenever drinkend zakelijk de bal toe spelen. Maar mijn oude moeder zei altijd: onderzoek alles en behoud het goede. Dat heb ik dus gedaan.' Pagina 3 m Sluftervaliei 'Het is zó fantastisch hier. We kwa men hier wel een keer of drie per jaar om vakantie te vieren. Die verre rit ten naar Zuid-Frankrijk, dat hadden we wel gehad. Het is hier prachtig en er werkt hier een prima team. De rust, de prachtige omgeving en het respect van de gasten voor elkaar.' Aan het woord is Dick Jansen, die per 1 januari aan de slag is gegaan als general manager van vakantie park Sluftervallei en Vogelmient. Pagina 4 een bespreking van het eerste, algemene deel van dat plan. Vol gens hem komt het medegebruik slechts summier aan de orde in de visie waaraan diverse overheden de afgelopen twee jaar hebben gewerkt. In het stuk staat alge meen beschreven hoe het Wad dengebied zich kan ontwikkelen aan de hand van landelijke en lokale regelgeving. Groeskamp kreeg bijval van de overige partijen. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) beloofde zich hard te maken het onderwerp beter onder de aandacht te bren gen. Het kleinschalig historisch medegebruik, waar Dick Drijver uit Den Hoorn jarenlang voor heeft geijverd, houdt in dat overheden bij het opstellen van regelgeving rekening moeten houden met activiteiten die van oudsher door eilandbewoners worden beoefend. Dat moet voorkomen dat gebrui ken worden verboden. 'Kleinscha lig historisch medegebruik' is een erkend begrip sinds de trilaterale Waddenconferentie in 2001 in het Deense Esbjerg. Texels Belang heeft sindsdien vaker aan de bel getrokken om het onder de aan dacht te houden. Het beheer- en ontwikkelings plan zelf kan er niet meer voor worden aangepast, omdat er veel partijen bij het opstellen van de tekst betrokken zijn geweest, Het is nog wel mogelijk aanpassingen aan te brengen via een convenant dat getekend wordt bij de formele bekrachtiging van het eerste deel van beheer- en ontwikkelingsplan. Marijke Eelman (CDA) pleitte ervoor dat in het plan ook meer rekening wordt gehouden met dijkverhogin gen. De Planologische Kernbeslis sing Waddenzee, het stuk waarop het beheer- en ontwikkelingsplan is gebaseerd, verbiedt buitendijkse uitbreiding, waardoor een dijkver hoging automatisch ten koste gaat van grond binnendijks. Volgens Eelman moet een verhoging ook buitendijks mogelijk zijn. Jo Roeper De oprichting van de Texelse afde ling van de Lions is een school voorbeeld van de werkwijze van Jo Roeper, de Oosterender achter een reeks initiatieven waarvan Texel tot op de dag van vandaag de vruchten plukt. Zo was hij de grote animator van de gedenkwaardige demon stratie voor de dijkverhoging op het Binnenhof in de jaren zeventig. Maar zonder zijn enthousiasme zou ook Oosterend Present niet van de grond zijn gekomen, noch het Strender dorpshuis. 'Ik bedacht het niet allemaal zelf, maar door op let ten heb ik veel ideeën opgedaan', zei hij ooit. Dinsdag overleed hij op 87-jarige leeftijd. Pagina 7 TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: verkeersschool Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Leerlingen van 3 havo/vwo lopen met tafels

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1