1 Vijftig jaar oude Rotary weinig bekend op eigen eiland 'Een heel actieve club, met leden zonder poeha' TEXELSE j COURANT F amilieberichten VRIJDAG 16 JANUARI 2009 Bi spreker tijdens de wekelijkse clubavond in De Lindeboom Rotarians, luisterend 'De Rotary is een organisatie van zakenlieden uit de vrije beroepen, die als doel heeft individuele hulpverlening, bevor dering van handel en welvaart, zonder te letten op godsdien stige en politieke overtuiging. Doel is het aankweken en aanmoedigen van de wil om te dienen (het dienstideaal) bij al wat ondernomen wordt.' Dat schreef de Texelse Courant van 7 januari 1959, één dag voor de stichting van de Texelse afde ling van deze in 1905 in Amerika ontstane beweging. Hoewel uit idealisme geboren, had de Rotary lang een heel ander ima go. 'Rotary leerde leven met de voor oordelen'. kopte de Texelse Courant bij het 25-jang bestaan in 1984. Het artikel was van de hand van Harry de Graaf, toen hoofdredacteur van de krant en (nog steeds) lid van Rotary. Toen ik vijfendertig jaar gele den werd gevraagd lid te worden, was mijn eerste reactie: dat doe ik nóóit. Ik had het beeld voor ogen dat men vaak van ons heeft: van een besloten club grijze, sigaren rokende heren, die elkaar al jenever drinkend zakelijk de bal toespelen. Maar mijn oude moeder zei altijd: onderzoek alles en behoud het goede. Dat heb ik dus gedaan. Ik ben twee keer naar een bijeenkomst geweest en kreeg al snel een goede indruk. Doorslag gevend was de lijst van mensen die al lid waren. Daar stond bijvoorbeeld Gerard Bakker op, eigenaar van Bak kers Ijzerhandel en samen met nota ris Van Wijland oprichter van de club. Een concurrent van mijn vader, maar door mijn ouders gewaardeerd als een aardig en uiterst integer mens. Als zo iemand lid was, kon de Rotary niet slecht zijn, leek me.' Positief of negatief, waarschijnlijker is dat veel mensen geen idee hebben wat Rotary is of doet, vermoeden de leden zelf. Reden de Texelse Cou rant uit te nodigen eens een kijkje te nemen.op één van de clubavonden. Die voltrekken zich allemaal volgens een vast stramien. Rotary Texel telt bij het 50-jarig bestaan 43 leden, die iedere dinsdag bij elkaar komen in hotel De Lindeboom. Vanaf half zes druppelt iedereen binnen en wordt in groepjes onder het genot van een borreltje of een glas frisdrank op ongedwongen wijze bijgepraat over werk, gezin, vakantieplannen en alles wat verder het bespreken waard lijkt. Om zes uur luidt voorzit ter Germ Keuning een bel, als teken dat het tijd is aan tafel te gaan. Het is een bont gezelschap dat een plaats je zoekt, met onder meer een leraar, een accountant, een bankdirecteur, een journalist, winkeliers, een logies- verstrekker, agrariërs, een directielid van de scholengemeenschap, de directeur van een zorginstelling en een katholieke pastor. Ze werden allemaal pas lid nadat ze werden gevraagd. Je kunt je niet zomaar aanmelden bij Rotary. Het is ook een ietwat elitair gezelschap. Niet dat er geen bakker of bouwvakker bij is, want die zijn er wél. Maar zij hebben een eigen florerend bedrijf, met per soneel. Moesten de leden vroeger zelfstandig ondernemer zijn, tegen woordig zijn ook 'gewone' werkne mers welkom. Hoe komt het dan toch dat de club geen stratenmaker telt? De Graaf: 'Stel dat een straten maker zich maatschappelijk op een positieve manier onderscheidt, dan is het niet uitgesloten dat we hem vragen, ledereen vertegenwoordigt een eigen classificatie. Het is niet de bedoeling dat twee leden uit dezelfde beroepsgroep afkomstig zijn. Maar daar gaan we soepel mee om. Als er iemand is die we er graag bij hebben, zoek je een classificatie. Want het zou zonde zijn noodge dwongen iemand te laten lopen.' 'We hebben bijvoorbeeld twee agrari ërs: een akkerbouwer (Arnold Lange- veld) en een kaasboer (Anton Witte). Dat is geen probleem. Belangrijker is dat je je voor de maatschappij inzet en je niet beperkt tot geld verdie nen. Service above self, dat is ons credo', vult Henk Wierenga aan. Hij is oud-directeur van Medisch Cen trum Alkmaar en als nieuwe eilander pas sinds een jaar bij Rotary Texel. Eerder was hij lid van twee andere afdelingen. 'Bij elkaar ben ik zeven tien jaar lid. Ik voel me overal thuis, in mijn hart ben ik een echte Rotarian. Als ik in het buitenland ben, stap ik ook altijd even binnen bij de plaat selijke club. Zo ben ik al ito de Ver enigde Staten en in Brazilië geweest. In vrijwel alle landen ter wereld is Rotary actief. Alleen niet in landen met totalitaire regimes. Daar krijgen we de ruimte niet, omdat men ons al een bedreiging ziet.' Het eten dat op tafel komt is goed, maar niet overdreven luxe: zalm met pasta en groente. De maaltijd kan pas beginnen als er gelegenheid is gegeven te bidden. Ook na afloop is er tijd om te danken, waarna de voorzitter meldt dat de opkomst 55 procent is. Dat is een stuk lager dan gemiddeld, maar lijkt te worden ver oorzaakt door de kerstdrukte. Leden hebben de plicht zo veel mogelijk te verschijnen. Komen ze vaker niet dan wel, dan wordt geïnformeerd Jubileumviering Rotary viert het 50-jarig jubileum zaterdag 17 januari met een feest voor eigen leden en hun partners. Indachtig het credo Service above self heeft de club besloten ook de Texelse bevolking bij de festivitei ten te betrekken. Over het pro ject Bedrijf en samenleving is de afgelopen maanden al het nodige geschreven. Idee is dat verenigin gen op administratief, bestuurlijk of facilitair gebied kunnen profi teren van de expertise van Rota- ryleden. Daarnaast organiseert de jubilaris een optreden van de Marinierskapel, dat donderdag 2 juli op de Groeneplaats in Den Burg zal plaatsvinden. naar de reden van hun afwezig heid. In het uiterste geval, bij gebrek aan motivatie, kan iemand worden gevraagd zijn lidmaatschap op te zeggen. Na enkele dienstmededelingen krijgt Arnold Langeveld het woord voor een zogeheten drieminutenpraatje. Iedere clubavond krijgen één of twee leden de kans kort te praten over wat hen de afgelopen week heeft beziggehouden. Langeveld heeft een trieste mededeling. Eén van de exchange students (scholieren die dankzij de financiële steun van Rotary in het buitenland studeren) is getroffen door ernstig familieleed. Afgesproken wordt hem de gelegen heid te bieden voortijdig terug te keren, mits de familie dat zelf wil. Daarna is de beurt aan Peter Bakker, oud-ondernemer (HEMA) en al 34 jaar lid. Tijdens zijn vakantie heeft hij een bezoek gebracht aan een Rota- ryclub in Nieuw-Zeeland. Volgens traditie heeft hij een vaantje mee gekregen. Bij de overhandiging aan voorzitter Keuning gaan alle leden staan. 'Dat zijn van die gewoon ten die bij onze club horen', vertelt Wierenga. 'Een deel is afkomstig uit •de Verenigde Staten. We gebruiken ook nogal wat Amerikaanse termen en krijgen ieder jaar bezoek van de gouverneur van ons district. Ook dat hoort erbij. Maar verder zijn we erg autonoom. Je zou ons een fran- chise-organisatie van Rotary kunnen noemen.' Rotary is in 1905 in Detroit ontstaan, als reactie op de toenemende invloed van de maffia op het bedrijfsleven. Enkele vooraanstaande zakenlieden stelden zich ten doel morele stan daards vast te stellen waaraan ieder een zich binnen zijn beroepsgroep zou moeten houden. Nog steeds wordt flinkgediscussieerd. Tijdens de zogenaamde kachelavonden worden in kleine kring uiteenlopende ethi sche onderwerpen besproken. Zo hadden de leden een stevig aandeel in de discussie die in 1974 leidde tot het vaststellen van de bovengrens van 47.000 toeristische slaaplaatsen op Texel. De club bracht daarover een eigen rapport uit. Belangrijk onderdeel van de activitei ten van Rotary is de community ser vice, diensten voor de maatschappij. Dat uit zich op Texel in verschillende vormen. Meest bekend is het werk voor het Tesselhuus, het vakantie huis voor kinderen met een ernstige spierziekte. Samen met zustervereni ging Lions wordt deze instelling niet alleen bestuurd, maar ook gespon sord. Om geld in te zamelen, worden uiteenlopende acties georganiseerd. Zo zamelen leden, hun partners en andere vrijwilligers onder het motto Geef ons de zak enorme hoeveel heden tweedehands kleding in, die daarna wordt gesorteerd, getrans porteerd en verkocht. Ook worden jaarlijks aardappelen verhandeld, beschikbaar gesteld door Arnold Langeveld. Niels Jimmink, het jong ste lid van Rotary Texel, vertelt aan sluitend aan het reisrelaas van Peter Bakker dat 1475 kilo aardappelen zijn bezorgd en dat de opbrengst €1750,- was. In de jaren zeventig en tachtig orga niseerde Rotary eveneens jeugd kampen op de Westermann Hoeve, eigendom van een Duits Rotarylid. De gasten vierden vakantie en maak ten zich ondertussen verdienstelijk voor de samenleving op het eiland. Zo maakten ze speelwerktuigen voor het Maartenhuis en deden ze onder houdswerkzaamheden voor het blin- denpad in de Dennen. Ooit ook wer den kinderen uit Noord-lerland naar Texel gehaald. Ze kwamen uit zowel protestantse als katholieke gezin nen, die thuis op voet van oorlog met elkaar stonden, maar op Texel in harmonie vakantie vierden. Daar naast organiseert Rotary al sinds jaar en dag uitwisselingen van scholieren uit verschillende landen. Texelaars studeren een jaar in het buitenland en verblijven daar in gastgezinnen van Rotaryleden, andersom worden kinderen van elders gastvrij onthaald op Texel. De avond wordt besloten met een lezing van twee gasten. Tineke Knig- ge (een nichtje van lid Edzard van Abs) werkt voor een christelijke men senrechtenorganisatie die rechtshulp verleent aan onderdrukten. Ze vertelt over kinderen in Mumbai (India) die op jonge leeftijd worden verhandeld en tot prostitutie gedwongen. Aan grijpend zijn ook de ervaringen van arme inwoners van Rwanda, die het slachtoffer worden van de diefstal van land en daardoor hun belang rijkste bestaansmiddel verliezen. De andere gast, Specioza Batamuliza, is zelf afkomstig uit Rwanda. Zij studeert rechten in Nederland en zet haar juridische kennis in om gedupeerden in haar vaderland bij te staan. Het zijn hartverscheurende verhalen. Na afloop blijft het dan ook nog enige tijd doodstil. Met enige regelmaat worden gasten uitgenodigd een voordracht te hou den. Maar meestal wordt de avond ingevuld door de leden zelf. De Graaf: 'Je bent gemiddeld één keer per jaar aan de beurt. Velen vertellen over de uitoefening van hun beroep en de integratie in de samenleving. Dat kan heel interessant zijn, want meestal heb je er geen idee van wat een ander doet. Dat heeft me als redacteur van de Texelse Courant geïnspireerd de rubnek Texelaars en hun werk op te zetten. Dat werden de best gelezen stukken in de krant.' Lang niet altijd is men het eens bij Rotary. Als voorbeeld noemt De Graaf de discussies tussen Han Lin deboom - hoogleraar in de biologie en pleitbezorger voor maatregelen om de zee te beschermen - en visse rijvoorman Ben Daalder, die huiverig is voor te veel beperkingen. 'Als die de degens kruisen, gaat het er vaak stevig aan toe. Maar na afloop staan ze weer heel hartelijk met elkaar te praten. Dat vind ik één van de aar digste elementen van Rotary, dat je zo veel verschillende mensen bij elkaar hebt en dat het mogelijk is tegenstellingen te overbruggen.' De combinatie van iets kunnen bete kenen voor de maatschappij en van eikaars gezelschap genieten, is voor velen een goede reden lid te wor den en te blijven. 'Je besteedt er veel energie aan, maar je krijgt ook veel terug', vindt Marijke Eelman, vooral bekend als raadslid voor het CDA. Haar belangrijkste drijf veer was het Tesselhuus. 'Ik had een onderneming die vakantiereizen voor gehandicapten over de hele wereld organiseerde. In die functie had ik het Tesselhuus leren kennen. Ik had wel belangstelling voor een bestuursfunctie, maar kreeg toen te horen dat alleen leden van de Rotary, de Lions en de Plattelandsvrouwen bestuursleden konden leveren Toen ik door de Rotary werd gevraagd lid te worden, heb ik dan ook niet lang geaarzeld.' Dat Rotary nu niet meer dan zeven vrouwelijke leden telt, vindt Eelman geen groot bezwaar. 'Ik heb jaren in het bestuur van de ANVR (branche organisatie van reisondernemingen) gezeten. Dat was pas een man- nenbolwerk. Toch heb ik er met plezier gewerkt. Ik kon alleen ont zettend kwaad worden als ze me een excuus-Truus noemden. Als ik leuke vrouwen weet, zal ik ze heus wel voordragen voor het lidmaat schap van Rotary. Maar niet koste wat kost.' Overigens heeft Eelman geconsta teerd dat het lidmaatschap voor vrouwen soms op praktische pro blemen stuit. 'De clubbijeenkomsten zijn altijd rond etenstijd. Als je een drukke baan én een gezin hebt, is dat moeilijk te combineren. Een van onze leden heeft daarom bedankt. Zelf heb ik geen kleine kinderen meer en mijn man Hans is heel zelf- redzaam, maar ik moet er wel aan denken dat er eten in huis is als ik naar de clubavond ga. Voor mannen ligt dat veel gemakkelijker. Die zeg gen gewoon: tot vanavond schat en trekken de deur achter zich dicht.' Ook het jongste lid, de 38-jarige Niels Jimmink, vindt dat Rotary en het gezinsleven soms op gespan nen voet staan. Lachend: 'Manon, mijn vrouw, noemt de dinsdag al P-day. Een papaloze dag, waarop alleen patat, pannekoeken of pof fertjes op het menu staan. Ook van andere leden heb ik begrepen dat ze dat lastig vonden.' Wat Jimmink betreft, is het de enige schaduwkant van Rotary. 'Toen ik werd gevraagd, stond ik er aanvankelijk nogal scep tisch tegenover Zat ik daar op te wachten? Ik zag Rotary vooral als een sociëteit. Maar ik heb toch ja gezegd en er nog geen moment spijt van gehad. Ik ervaar Rotary als een heel actieve club. met leden zonder poeha, die met beide benen op de grond staan.' Ook Jimmink roemt de bijdragen aan de maatschappij én de contacten met andere leden. 'In mijn werk (hij is bankier bij ING, red.) heb ik vooral met ondernemers te maken. Bij de Rotary spreek ik ook wetenschap pers van het NIOZ en mensen van de sociale bedrijfstak op het eiland, uit bijvoorbeeld het onderwijs en de zorg. Het klinkt misschien een beetje gewichtig, maar dat ervaar ik als een toevoeging aan mijn leven.' Dat hij de jongste is, vindt Jimmink geen probleem. 'Een paar anderen zijn maar een paar jaar ouder dan ik. Bovendien, zo'n Ben Rab, die al in de zeventig is, gedraagt zich nog als een jonge kerel. Die heeft een dynamiek waarmee ik ook graag oud word.' Joop Rommets Na een langzaam verval van krachten is rustig van ons heengegaan mijn man, onze vader en opa Johan Cornelis Roeper Joop Drager van de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau sinds 1984. Texel, 9 augustus 1921 Den Helder, t *13 januan 2009 Den Oever: G. Roeper-Keijser Anna Paulowna: Ans Keppel-Roeper Roel Keppel Klaas Drachten: Janny Roeper Hemke Veenstra Gea Wim Caroline Roeper t Achtertune 2 1794 BM Oosterend Vader is overgebracht naar de landschapkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vnjdag 16 januari van 18.30 tot 20.00 uur in de Doopsge zinde kerk. Peperstraat 26 te Oosterend. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 17 januari om 16.15 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematie komen we samen in de koffiekamer van het crematorium waar gele genheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: G. Roeper-Keijser Robbenoordstraat 2, 1779 BJ Den Oever. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, heschouw deze advertentie dan als uitnodiging. Heden hebben wij het bericht ontvangen dat onze Oud voorzitter en Mede oprichter van ons museum, de heer Johan Cornelis Roeper is overleden. We zijn hem zeer erkentelijk voor al het werk dat hij heeft gedaan voor het museum. Bestuur en vrijwilligers van het Cultuurhistorisch Museum Texel De Waal, januari 2009 Met droefheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons lid en medeoprichter van de club Joop Roeper Lifemember Joop was als medeoprichter van de Lions Club Texel een zeer actief lid binnen de club. Onlangs is Joop het lifemembership van de Lions International toegekend. Wij wensen zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen sterkte toe met dit verlies. Lions Club Texel Joop Roeper Bedankt voor het vertrouwen dat u in ons heeft gehad, voor het mogen behartigen van uw land. Bert en Meina Keijser Wij willen graag iedereen die aan ons dacht in de vorm van kaarten, cadeaus en 'boodschap' Heel Hartelijk Bedanken! Han Sylvia Stapersma Lieve mensen, Wij willen u allen bedanken voor de vele blijken van medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van onze oudste zoon, fijne broer, zwager, oom en neef JAN MAAS Lieve pappa van Inge, Eva en Niek. De vele brieven, kaarten en telefoontjes moeten ons tot steun zijn. Bedankt! Namens onze hele familie Joop en Joke Maas Wij wensen u alle goeds voor 2009. Dolblij zijn wij met de geboorte van Wies Lousewies Cornelia 12 januari 2009-01 -15 Dochter van Corina en Remko Zusje van Goos Boogerd 12, 1791 GX Den Burg t. 0222-321813 Geboren 14 januari 2009 STAN Zoon van Marco Marleen Witte broertje van Daan Noor Marsweg 5, 1791 LV Den Burg Tel.: 0222 - 313044 Voor bezoek graag even bellen. In mama's buik is het wel fijn, maar die wordt me toch wat te klein. Papa en Niek wachten al zo lang, hallo iedereen, hier ben ik dan! En iedereen mag nu weten dat ik een meisje ben en... Lisa Laurence Wopereis zal gaan heten. Geboren op 09-01-2009 Mijn papa, mama en broer zijn: Rolf, Daniëlla en Niek Wopereis-van Leersum Vogelkersstraat 5 7132 CC Lichtenvoorde Wij zijn dolgelukkig met de geboorte van ons wintérkindje Madeleine Tine Eloise geboren op 7 januari 2009 Madeleine weegt 2300 gram Peter en Corine Visser-Boon Zusje van Alice Wilt u haar komen bewonderen? Dan graag eerst een belletje vooraf: 06-14801850 of 06- 22460978 lepenlaan 30, 1702 JJ Heerhugowaard Clubleden bezig met het inpakken van Texels bier, dat verkocht wordt ten bate van het Tesselhuus.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3