Bestuur bewonersvereniging weg na ruzie met biljarters KNRM 60 keer in actie voor hulp Leerlingen bouwen PHH-gebouw na Drie kanshebbers ondernemersprijs Cjrocn 2rwarLrJexels in het hart Oud-minister Joop Wijn spreker Ondernemersbeurs HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12342 DINSDAG 20 JANUARI 2009 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Een conflict over biljarten in het gebouwtje bij Starkenburgh in Den Burg is dusdanig uit de hand gelopen dat het voltallige bestuur van Bewonersvereniging Texel is opgestapt. Een poging van Woon- tij-directeur Jan van Andel om de boel te sussen liep op niets uit. Het bestuur keert niet meer terug. De bewonersverenging behartigt de belangen van alle huurders van Woontij, zo'n 1200 tot 1300. De kiém voor het conflict tussen bestuur en biljarters werd gelegd in 2006. Tot die tijd kon het bestuur voor verga deringen en andere werkzaamheden gebruik maken van het kantoor van Woontij. Toen die mogelijkheid ver viel, bood Van Andel het bestuur het gebouwtje bij Starkenburgh als alternatief. Er werd een samenwer kingsovereenkomst getekend, die er volgens het bestuuur van de bewo nersvereniging op neerkwam dat het bestuur het gebouw naar eigen inzicht zou beheren. 'We hadden onze eigen verantwoordelijkheid.' Het gebouw werd al jaren gebruikt door een groep Texelse senioren, momenteel zo'n 20, die er overdag bij toerbeurten een partijtje biljartten. Het bestuur zorgde dat het interieur van het gebouw werd opgeknapt, zette er een computer neer en zorg de onder meer dat het biljart dat ooit door Wim van Doorn was geschon ken werd opgeknapt. Het gebouw was ruim genoeg om te biljarten en bestuurlijke activiteiten te doen. Als beheerder stelde het bestuur ook andere organisaties in de gelegen heid er gebruik van te maken, zoals stichting Omring, de Woonadvies- commissie, de judovereniging en de plattelandsvrouwen. De verstandhouding bekoelde toen het bestuur bij de biljarters aanklopte voor een hogere gebruiksvergoe- ding. Voorzitter Herbert Naumann: 'De vereniging betaalt de kosten voor het verwarmen en schoonmaken van het gebouw. Wij maken er overdag geen gebruik van, dus het is logisch dat we die kosten verhalen op de bil jarters. Anders moeten we die beta len uit de contributie die onze leden betalen. Dat kan met de bedoeling zijn. We zijn een bewonersveren ging en geen biljartclub. Waren alle spelers nog lid van onze vereniging, maar dat zijn ze niet. Slechts zes van de twintig (volgens de biljarters acht, red.) staan op onze ledenlijst. We hebben de kosten berekend en komen per jaar uit op €2.500,-. We hoeven niet het onderste uit de kan, maar vinden dat de biljarters €2000,- zelf moeten betalen. Dat is vijftig cent per persoon per dag. Dat lijkt ons redelijk, bovendien kost het gebruik van het biljart niets. We hebben ze een keurig contract voorgelegd en zelfs aangeboden het biljart aan hen in eigendom over te dragen. Maar ze wilden het niet ondertekenen en niet verder gaan dan €1000,- per jaar.' Vervolg op pagina 4 De KNRM heeft een druk jaar achter de rug. Vrijwilligers van de reddingmaatschappij kwamen 60 keer in actie om hulp te verlenen, 15 keer meer dan in 2007. Dat maakte burgemeester Joke Gel dorp, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, bekend tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de reddingmaatschappij. De Francine Kroesen uit Oudeschild voer 30 keer uit. de Beursplein uit De Cocksdorp kwam 15 keer in actie en de Zalm uit De Koog ging 8 keer op pad. De wippertruck van station De Koog werd 7 keer opgeroepen voor assistentie van de ambulance op het strand. Er werd onder meer hulp verleend bij een Deense viskotter die zin kende was, een zeiljacht dat bij paal 12 op de strekdam was gevaren on er werd gezocht naar duikers die op de Noordzee vermist waren. De reddingboten hielpen bij het van de Razende Bol halen van een groep kitesurfers nadat het weer was omgeslagen en de bemanning van de Beursplein haalde een hond uit het water die bij paal 33 door de stroming was gegrepen. Veel voorkomend was dat er schepen vastliepen op de Waddenzee. De Bollen is een beruchte plek. De opmerkelijkste redding was voor de Francine Kroesen. Die 'redde' in juli de Beursplein 5 nadat die door motorpech was getroffen en niet meer kon varen. De Durper red dingboot was op dat moment op pad voor een losgeslagen bootje. 2008 was ook het jaar waarin de Beursplein en de Zalm buiten hun gebruikelijke terreinen traden. De Beursplein verrichte onverwacht een redding op het IJsselmeer toen daar een proefvaart met de her stelde motor werd gehouden. De Zalm ging eind dit jaar te water in het kanaal bij de Stuifweg om een kleine zwaan van het ijs te halen. De KNRM ontving vorig jaar €3317,- aan giften en excursies. De bun kerbootjes van Dirk Kruk brach ten €3276,- op en de winkel in het boothuis van De Cocksdorp €3434,-. Tijdens de havenfeesten in Oudeschild haalden vissers met het roken van vis €850,- op voor de red dingmaatschappij. De in november opgerichte Club van Honderd heeft inmiddels 170 leden die vorig jaar elk €100,- doneerden. Geldorp stond stil bij het overlijden van orgelman Peter Kaan die jaren lang met zijn orgel geld voor de KNRM ophaalde. Vlak na zijn dood werd nog €754,- aan opbrengsten bijgeschreven. Ze stond ook stil bij het overlijden van oud-burgemees ter Jo Engelvaart die ruim 21 jaar bestuurslid van de plaatselijke com missie is geweest. Er werd afscheid genomen van Simon Stark uit De Cocksdorp die naar Frankrijk is ver trokken. Hij was 14 jaar lid en in die tijd betrokken bij 212 acties waarbij 399 mensen werden gered. Duin Bouwbedrijf, De Witte Engel en schapenboerderij De Noord- Kroon zijn genomineerd voor de Texelse Ondernemersprijs 2009 van de Stichting Duurzaam Texel. Duin heeft de nominatie gekregen doordat er bij het bouwbedrijf funda menteel over duurzaamheid wordt nagedacht. Directeur Paul Buijsman wordt genoemd als een ambassa deur voor Texel als het om duur zaamheid gaat. De Witte Engel van de familie Van Abs, dat allerlei soorten handwerk pakketten ontwikkeld, is genomi neerd omdat zij het Texels product tot ver over de landsgrenzen verko- Vertrekkende BULTRUG Van Texelse kust... KAN ER GEEN Walvis-traan om laten pen. Het bedrijf heeft een duidelijke groei laten zien en doet het goed in onder meer Azië en Australië. Het heeft ook de Japanse markt betre den. De Witte Engel was in 2006 ook al eens genomineerd. De NoordKroon van Renske van der Tempel wordt geroemd om de dui delijk Texelse signatuur en het mar ketingtechnisch sterke Texels imago. Hoewel de boerderij geen productie bedrijf is, ziet de jury mogelijkheden voor verdere verkoop en distributie van schapenproducten buiten Texel en Nederland. Er is lof voor de web winkel van De NoordKroon. De winnaar wordt volgende maand bekendgemaakt tijdens de Onder- nemersbeurs die Duurzaam Texel en mediabureau Langeveld de Rooij donderdag 12 februari in Stayokay houden. Een onafhankelijke jury bepaalt wie de winnaar wordt. Tot die tijd houden de genomineerden een logboek bij de website van de Texelse Courant. Jeannet van Abs is vanaf vandaag (dinsdag) als eerste aan de beurt. De Ondernemersprijs wordt voor de vierde keer uitgereikt. Eerdere win naars waren de sumwing van Albert Schagen. Jack Betsema en Jaap van der Vis, Keijbouw van Jan Keij- ser en Waddenhaven Texel. Tweedeklassers van het VMBO liepen vorige week bij Texelse bedrijven mee om alvast aan de praktijk te snuffelen. Vrijdag pre senteerden ze hun bevindingen op een markt in de Burgemeester De Koninghal. Met trots toonden Maikel Bout hoorn, Sattya van Schelt, Marco Drijver en Evert Witte een maquette van het PHH-gebouw. Zelfgemaakt op basis van bouwtekeningen die ze tijdens een rondleiding door het hulpverleningsgebouw aan de Pont- weg kregen. De verf was nog nat toen het bouwwerk De Koninghal werd bin nen gedragen, maar er stond een maquette. 'We hebben hem schaal 1 op 100 gemaakt', vertelde Sattya van Schelt. 'We zijn er donderdag de hele dag mee bezig geweest en vrijdagochtend ook nog.' Docent Rob Souverein hielp de mannen een handje mee, zodat het bouwwerk op tijd klaar was. De markt bood een wisselend aan bod van beroepen waar de leer lingen tijdens de snuffelstages op oriënteerden. Ze stonden achter de stands om over hun ervanngen te vertellen en er stonden diverse lap tops voor presentaties. Denise Barhorst, Mirjam Koorn, Melissa van der Slikke en Mara Hui- zinga vertelden bij de Texelse Apo theek te zijn geweest 'Daar moch ten we yan meneer Klok pillen en zalfjes maken. Dat was leuk omdat we zelf wat mochten doen.' Sharon Betsema snuffelde bij Stayokay. 'Daar hebben we geoefend met het aannemen van telefoongesprek ken en we mochten een speelhoek voor kinderen bedenken.' Jet Eel- man en Suzanne Eelman bezochten De Haarzaak in Den Hoorn. 'Daar mochten we eikaars haren wassen en een hoofdmassage geven.' Bij de stages draaide het om de ori- Hoe kijkt voormalig minister en staatssecretaris Joop Wijn aan tegen Texels ondernemerschap? Hoe is de kredietcrisis om te bui gen naar kansen voor onderne mers? De Texelse Ondernemers- beurs staat dit jaar op 12 februari in het teken van duurzaam inkopen. De voormalig topambtenaar zal tijdens het avondprogramma een presentatie verzorgen en zijn visie geven, onder andere op duurzaam ondernemen. Stichting Duurzaam Texel en media bureau Langeveld de Rooy hebben een spreker van formaat weten te strikken voor de tweede editie van de Texelse Ondernemersbeurs. Joop Wijn. Directeur MKB van Rabobank Nederland en tevens oud-minister van Economisch Zaken en oud staatssecretaris van Financiën, geeft op 12 februari zijn visie op Texels- en duurzaam ondernemerschap. In zijn rol als Rabobank directeur voor het midden- en kleinbedrijf zal hij de kredietcrisis en de daarbij behoren de uitdagingen en kansen belichten. Naast een presentatie op de beurs is het ook mogelijk Wijn persoonlijk te spreken tijdens een sessie zakelijk speed daten. Hier kunnen geïnte resseerden in korte gesprekken van slechts vijf minuten vragen stellen aan zowel Wijn als de juryleden voor de Ondernemersprijs 2009. Opgeven hiervoor kan tijdens de Ondernemers beurs bij de stand van Langeveld de Rooy. In zijn loopbaan heeft Wijn onder meer Maatschappelijk Verant woord Ondernemen (MVO) op de kaart gezet, het internationaal onder- nemings- en vestigingklimaat weten te verbeteren en is hij verantwoorde lijk geweest voor een verlaging van de vennootschapsbelasting. In 2007 was hij niet meer verkiesbaar voor de Tweede Kamer en keerde hij terug naar het bedrijfsleven. Sinds 2007 is hij werkzaam voor de Rabobank. De Ondernemersbeurs is op 12 febru- Topambtenaar Joop Wijn spreekt op 12 februari op de Ondernemersbeurs Zware blessure domper op leuke basketbalstrijd De wedstrijd van de U16-basketbal- jeugd van De Mareis tegen Noord- kop kreeg zondag een abrupt ein de toen Florus van Es aan het eind van het derde kwart hard door zijn enkel ging. Aanvankelijk werd gedacht dat het gewncht gebroken was, waarna hij per ambulance naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder werd gebracht. Onderzoek wees uit dat geen sprake was van een fractuur, maar dat de enkel waarschijnlijk uit de kom is geweest. In overleg besloten de coa ches met verder te spelen. De Mareis stond op dat moment met 54-18 voor en werd tot winnaar uitgeroepen. Zeehonden De zeehondenopvang van Ecomare zit behoorlijk vol. Zó vol, dat een interne verhuizing nodig is om alle jonge robben zo goed mogelijk te huisvesten. Pagina 2 Geen platte seks Er kwamen weinig vulgaire grappen voorbij, de stand-up-comedy had plaats gemaakt voor echte klein kunst en de platte seks was naar de achtergrond verdreven van de kwartfinale van het Amsterdams Kleinkunstfestival die dit weekend in Klif 12 werd gehouden. Pagina 2 a Feestmiddag Twaalf kinderen van Logeerhuis Texel beleefden zaterdag een gezel lige feestmiddag in het gebouw van de scouting in Den Burg. Het was de eerste keer dat er gezamenlijk wat werd gedaan met alle kinderen. Pagina 4 entatie op een mogelijk toekomstig beroep. Bij derde- en vierdeklassers van het VMBO is het gebruikelijk om bij Texelse bedrijven stage te lopen, maar dat was het nog met voor tweedeklassers. 'Terwijl veel van nog geen idee hebben voor welke sector ze moeten kiezen', zei docent Ellen Dirks, die de stages en de markt (onder de naam Praktische Sector Oriëntatie) mee opzette. De oriëntatie moet hen daar verder bij op weg helpen. De meeste leerlin gen bezochten twee bednjven. De markt werd bezocht door de twee deklassers zelf, maar er liepen ook andere leerlingen rond. ari van 15.00 tot 20.00 uur in Stayo kay in Den Burg, waarna tijdens het avondprogramma de Texelse Onder nemersprijs wordt uitgereikt. De genomineerden voor deze pnjs worden elders in deze krant bekend gemaakt. Toegang voor de beurs en de presentatie van Wijn zijn gratis. De zaal voor de presentatie van Joop Wijn is vanaf 20.00 uur geopend. Subsidie voor TexelEnergie TexelEnergie heeft een subsidie van €98.000,- gekregen van het Europese subsidieprogramma Leader voor plattelandsontwik keling. Het geld is bestemd voor de opstartfase van de energiecoö peratie. €58.000,- is rechtstreeks afkomstig van Leader, de rest komt bij gemeenten in de Kop van Noord- Holland vandaan. Het gaat volgens Vera van Vuuren van Leader om geld dat de negen gemeenten jaar lijks gezamenlijk beschikbaar stellen (een ton) als cofinanciering voor de Europese subsidieverstrekking. Lees verder op pagina 4 Overal stemmen bij verkiezingen Texelaars kunnen bij de Europe se verkiezingen op donderdag 4 juni hoogstwaarschijnlijk opnieuw bij een willekeurig stembureau terecht. Dat was bij de raadsverkiezingen in 2006 voor het eerst mogelijk en het ministene van Binnenlandse Zaken wil dat experiment in juni herha len. De politieke partijen zijn una niem vóór daar opnieuw aan mee te werken. Er moet nog een definitief raadsbesluit over het plan worden genomen. Het betekent dat mensen met per se in hun woonplaats hoe ven te stemmen, maar ook in een ander dorp terecht kunnen. In 2006 waren de ervanngen daarmee goed. Toen zag de gemeente onder meer op het stembureau in het gemeen tehuis ruim 200 Texelaars van elders komen. Dat waren veelal mensen die in Den Burg werkten en tussendoor even kwamen stemmen. De Texelaars hadden geen kind aan hun Helderse tegenstander. Al na het eerste kwart stond het 19-9. Aan het eind van het tweede kwart was de voorsprong opgelopen naar 36-10. Jorik Heijenk en Manuel Dros scoor den er lustig op los, goed ondersteund door Annick Hoogendijk, Charlotte Hendnks en Femke Heijenk. Terwijl Bram Inpijn als enige lange man zowel aanvallend als verdedigend de rebounds pakte, was Thomas Grem men verdedigend een plaag voor de tegenstander. Ook Florus van Es speelde een prima partij. Helaas is hij voorlopig dus uitgespeeld. Topscorer werd Manuel Dros, die 27 punten maakte. De andere schut ters waren Jorik Heijenk (11). Femke Heijenk en Annick Hoogendijk (4) en Charlotte Hendriks, Florus van Es, Thomas Gremmen en Bram Inpijn (allen 2). TEXELS E0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Leon Daalder, opzichter bij het PHH-gebouw, bekijkt de maquette die Evert Witte, Marco Drijver, Sattya van Schelt en Maikel Bouthoorn van het hulpverleningsgebouw hebben gemaakt. Ifoto J«w var Harjr.'Beeidbar* TexaO

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1