Wrakken worden Rijksmonument Werk aan betonpad Waalenburg hervat Cjroen c/ujartrJexels in het harL, Voordracht minister Plasterk Hercules (PvdA) vijfde raadslid dat vertrekt Gemeente kritisch over woningbouw gesloten Texelse Media ^ROC OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12343 VRIJDAG 23 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg .IJILLILUIUB Vijf wrakken voor de kust van Oudeschild worden dit jaar uitge roepen tot Rijksmonument. Het gaat om restanten op het Burg- zand waaronder Oost-lndiëvaar- der Rob van de VOC en wrakdelen die mogelijk van de VOC-galjoot Lelie zijn. De wrakdelen staan op een lijst van 23 archeologische vindplaatsen die minister Plasterk (cultuur) als nieuw Rijksmonument wil aanwij zen. Die status moet ervoor zorgen dat de historische rijkdommen goed bewaard blijven. De Rob, die in 1640 verging en in 1985 door dui ker- en amateurarcheoloog Hans Eelman uit Oudeschild werd terug gevonden, valt al sinds 1988 onder de bescherming van de Monumen tenwet. Nu wordt een groter deel van het Burgzand met meerdere restanten voorgedragen. Daarbij gaat het ook om wrakdelen die door Eelman aan de Lelie, ver gaan in 1654, worden toegeschre ven. Het RACM (Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschappen en Monumenten) houdt er ook reke ning mee dat ze van de Lelie zijn, maar heeft daar nog geen sluitende bewijzen voor kunnen vinden. In hetzelfde gebied liggen ook de res tanten van een schip dat bekend staat als het 'Pools kanonnenwrak'. Uit dat handelsschip werden na de ontdekking in 1985 onder meer 12 bronzen en 2 ijzeren kanon nen opgedoken die vermoedelijk bedoeld waren om als handelswaar omgesmolten te worden. De wrakdelen werden een paar jaar geleden door het Nederlands Insti tuut voor Scheeps- en onderwater- Archeologie (tegenwoordig onder deel van het RACM) ter bescherming met zand en steigergaas bedekt. De Rob werd eind jaren tachtig ook al ingepakt met doeken en dui zenden zakken zand. Het RACM gaat er vanuit dat bescherming ter plekke de beste methode is om de bodemschatten te bewaren. Volgens Eelman houden het stei gergaas, aan de randen verzwaard met wekkerketting, en het zand het redelijk, maar hij behoudt zijn zor gen. 'Rondom die zandheuvels is het dieper geworden. Eén keer een hele zware storm en je loopt het risico dat de restanten in één keer verdwenen zijn.' Als het Eelman ligt, worden de res tanten van de Rob op een dag gelicht en op Texel geconserveerd en tentoongesteld. Als voorbeeld heeft hij onder meer het Vasa Muse um in Stockholm waar een schip ligt dat in 1628 in de haven van Stockholm verging, in 1956 werd teruggevonden en in 1961 gelicht. Sindsdien wordt aan de conserve ring ervan gewerkt. Het is het enige overgebleven schip uit de zeven tiende eeuw ter wereld. Het RACM is ondertussen ook bezig met het samenstellen van een maritiem archeologische kaart waarop in beeld wordt gebracht wat er allemaal aan wrakken in de Texelse delen van de Noordzee en Waddenzee ligt. Daarvoor wordt momenteel geïnventariseerd wat er al bekend is. Later volgt sonaron- derzoek en gaan duikers naar bene den voor nader onderzoek. 'Dat moet duidelijk maken welk belang welk object heeft', aldus onderzoe ker Peter Stassen van het RACM. Bij dat project wordt samengewerkt tussen het RACM, de gemeente en de provincie. PvdA-raadsiid Eric Hercules stapt uit de gemeenteraad. De reden van zijn besluit laat hij vooralsnog in het midden, tijdens de raads vergadering van komende dins dag verschaft hij openheid van zaken. Hij wordt opgevolgd door partijgenoot Nils Lely. Volgens Hercules, die in 2002 in de raad kwam, is het geen stap om 'persoonlijke redenen' en ook niet uit 'teleurstelling in de politiek'. 'Maar in zijn algemeenheid is er wel iets aan de hand', doelt hij op het ongekend grote verloop tijdens deze periode. Daarin wordt Hercu les het vijfde raadslid dat voortijdig opstapt, waarmee opnieuw ken nis en ervaring verdwijnt. Eerder stopten Arthur Oosterbaan (GL), Piet Standaart (TB), Rob Heijman (GL) en Martijn Eelman (CDA). Ook Rikus Kieft verruilde het raadslid maatschap tijdelijk voor wethouder- Carambole Als je een fiets van iemand anders hebt opgeknapt, is die nog niet van jou. Ook niet als het ding in jouw schuurtje staat. Dat het gebruik van de fiets de eigenaar niets kost, vind ik erg logisch. Je kunt verder niet aan iemand een fiets geven die al van hem is en niet van jou. Je hebt het recht om huur te vragen voor het gebruik van jouw schuurtje. Maar als je het schuurtje op slot doet ter wijl er nog een fiets in staat die niet van jou is, is dat onbehoorlijk tegen over de eigenaar van die fiets. Als je dan ook nog wegloopt en roept dat dat besluit onherroepelijk is. maak je jezelf onmogelijk. Maar een biljart is geen fiets. Daar ligt het natuurlijk helemaal anders bij. Daar kun je niet mee fietsen. schap, maar zit alweer enige tijd op zijn post. Hercules: 'Ik maak me zorgen over zóveel verloop.' De politicus die in 2002 in de raad kwam, heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de communicatie tussen gemeenteraad, college en de ambtelijke organisatie niet lekker loopt. 'De informatie komt gefilterd naar de raad. Het heeft er ook mee te maken dat kleine gemeenten zoals Texel veel verantwoordelijkhe den op hun bordje krijgen.' B en w willen meewerken aan de bouw van een complex woningen aan de Heemskerckstraat in Oude schild op de plek waar zich nu nog bouwbedrijf Frans Zegel bevindt. Het plan moet dan wel worden gewijzigd: geen 13 maar hoogstens 10 woningen en een structuur die veiliger is en meer ruimte laat voor ontwikkelingen in de toekomst. De bouw wordt mogelijk door ver plaatsing van het bedrijf naar het bedrijventerrein van Oudeschild. Dat op de oude plek middeldure en goedkope woningen komen, vindt het college op zichzelf wenselijk Uitgesproken afwijzend staan b en w tegenover het plan voor 14 woningen op het Stappeland in De Koog achter het kartingebouw. Dit zouden 4 zoge heten kangoeroewoningen moeten worden en 10 gelijkvloerse levens- loopbestendige woningen, vooral bedoeld voor ouderen en mensen die zorg nodig hebben. De plannenma kers willen er een soort duinpark van maken, met hoogteverschillen. B en w vinden dat laatste geen goed idee. Er zijn hier nooit duinen geweest zodat ook geen sprake is van landschaps herstel. Bovendien redeneren ze dat er in het dorp nog genoeg andere locaties voor woningbouw beschik baar zijn. Het terrein achter de karting is nu dagrecreatief opvanggebied, een bestemming die al grotendeels is gerealiseerd. Het college ziet geen reden om de afronding van de recrea tieve ontwikkeling door woningbouw onmogelijk te maken. Vrij negatief staat het college ook tegenover het plan voor 5 woningen vanaf de Dorpsstraat parallel aan de Epelaan in De Koog op een plek die voor het daar staande bednjt met meer nodig is. Gesteld wordt dat er in De Koog genoeg andere locaties voor woningbouw zijn. Bovendien wordt een aparte ontsluiting vanaf de Dorpsstraat op deze plek onge wenst en onnodig gevonden. Toch wordt medewerking niet uitgesloten, maar dan voor niet meer dan twee woningen die passen in het huidige straatbeeld. Over het plan voor 26 woningen op het terrein aan de Epelaan in De Koog, waar vroeger hotel Koger Hoop stond, valt wat b en w betreft te pra ten, maar dan moet het vrij ingrijpend worden gewijzigd. De nu beoogde twee appartementencomplexen wor den te hoog en te massaal gevonden en de bouw moet beter aansluiten bij de omgeving. Daarbij moet het stra- tenpatroon worden gevolgd, zodat de dorpse structuur wordt versterkt. In die zin zal de gemeente zelf een plan ontwikkelen. PHH Ook over de bouw van 19 woningen aan de geplande ontsluitmgsweg tus sen de Gasthuisstraat en het nieuwe PHH-gebouw is het laatste woord nog niet gezegd, al staat de gemeen te er niet afwijzend tegenover. Een aanmerking is dat de behoefte aan (duurdere) woningen niet is onder bouwd en dat vormgeving en uitstra ling anders moeten. De grote en dicht op elkaar staande woningen vormen een soort muur, niet fraai voor de aanblik van Den Burg vanuit het wes ten. De gemeente zal voor het aan de ontsluitingswegen tussen de twee rotondes gelegen terrein een visie ontwikkelen, waarin ook de nu aan de orde zijnde woningbouw wordt meegenomen. i Texelpop Het nieuwe fietspad Waalenburger- opgepakt. Bij droog weer wordt met uit van de Ruigendijk tot aan Nieuw- de foto wordt gewerkt op het tracé dijkje krijgt vorm. Medewerkers van een snelheid van 400 meter per landerweg en verder over het dijkje tussen het Oude dijkje en de Pijpers aannemer KWS hebben het werk dag met een speciale machine het richting de Burgerdijk, met als laatste dijk. Het werk wordt uitgevoerd in waar ze in december als gevolg van beton voor het fietspad gestort en stukje het fietspad richting De Waal. opdracht van Staatsbosbeheer, de vorst mee moesten stoppen weer gladgestreken. Het tracé strekt zich Een totale lengte van 4300 meter. Op (FotoGemo nmmeman/Beeiabw* Texan Texelpop, dat vorig jaar na een half decennium een slapend bestaan te hebben geleid een aarzelende herstart beleefde, krijgt in 2009 een nieuwe kans. De organisatie is net als vorig jaar in handen van de Stichting Sommeltjespop, die voor het festival wederom twee avonden uittrekt: vrijdag 20 en zaterdag 21 maart. Ook de locatie, Question Plaza, blijft dezelfde. Pagina 2 Vrijgesproken De rechtbank in Alkmaar heeft dins dag een 46-jange inwoner van Den Burg vrijgesproken van poging tot doodslag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Reden: jus titie is er niet in geslaagd wettig en overtuigend te bewijzen dat de man eind 2007 bij een tumultueus inci dent in het Noordhollandse Zwaag een vrouw neerstak. Ook het bezit van een kleine hoeveelheid drugs werd hem vergeven. Pagina 5 Texels toptalent 'leder jong talent moet zich kunnen ontwikkelen tot een Texelse topper', zegt Adriaan van Rijsserberge van de Stichting Topsport Texel (STT). De stichting heeft zich ten doel gesteld het Texelse topsportklimaat te verbeteren. 'Onze kennis, erva ring en expertise is gericht op het begeleiden van topsport.' Pagina 7 Hoornders op studiereis naar Friese dorpen Vergezeld door wethouders Kik kert en Merkelbach, architecten en andere belangstellenden gaat een groep Hoornders donderdag 26 februari op studiereis. Reisdoel zijn enkele Friese dorpen waar op een volgens initiatiefnemer Minne Goënga 'passende wijze' nieuwe woningen zijn gebouwd. 'Met passend bedoel ik de tegen hanger van Vinex-wijken. Je ziet vaak dat heel nieuwe wijken tegen een bestaand dorp worden aange plakt. Dat willen we niet, zo is Den Woelmuis Hoorn ook met ontstaan. Het is veel beter af en toe een huis te bouwen dat in de dorpssfeer past', betoogt Goënga. In Friesland heeft hij zowel aanspre kende als afschrikwekkende voor beelden gezien. 'In Oudega heb je niet eens in de gaten dat je langs nieuwe huizen het dorp binnen rijdt. In tegenstelling tot Heeg, waar massaal, eenvormig en modern is gebouwd. Witte schimmel, noemen ze dat ook wel.' De Hoornders en hun reisgenoten gaan behalve naar Oudega ook naar Nieuwe Mirdum. In beide plaatsen worden ze door projectleiders en een medewerker van de provincie Fnesland geïnformeerd over dorps ontwikkeling en nieuwbouw, de pro cessen die daaraan voorafgingen en de resultaten. 'Bedoeling is ideeën op te doen en de koudwatervrees 'Jaarrekeningen zijn misleidend' 'De jaarrekeningen van gemeen te Texel zijn misleidend. Wat als saldo van opbrengsten en kosten wordt gepresenteerd, is niet het werkelijke saldo en wat als finan ciële positie wordt gepresenteerd, is niet de financiële positie.' Dat beweert Leo Verhoef, registerac countant uit Wijk bij Duurstede op zijn website www.leoverhoef. nl. Verhoef: 'Het gemeentebestuur pre senteert in de jaarrekening 2007 een voordelig saldo van opbrengs ten en kosten van €7,1 miljoen. In werkelijkheid hield de gemeente 'slechts' €2,2 miljoen over. Waar aan zijn de niet verantwoorde €4,9 miljoen belastinggeld opgegaan?', schrijft Verhoef in een brief die hij aan alle gemeenteraadsleden heeft gestuurd. Ook de gemeentelijke jaarrekeningen van 2004 en 2005 kloppen volgens hem niet. Verhoef houdt op zijn site een dossier bij over Texel, zoals hij dat ook doet over andere gemeenten. Ook in kwijt te raken. Want je moet wel blijven bouwen, alleen moet dat op een verantwoorde wijze gebeuren', aldus Goënga. Wie mee wil, kan zijn of haar naam schrijven op een lijst die in de Hoornder supermarkt ligt. Telefoni sche opgave kan via 319773. 2006 en 2007 'waarschuwde' hij de Texelse gemeenteraad. Als de situatie werkelijk zo alarme rend is, waarom heeft de raad dan niet ingegrepen?, vroeg de redactie aan Frans Visman (D66) en Willem Vlas (TB), die bekendstaan als de rekenmeesters van deze raad. Vis man: 'Ik ga uit van de cijfers van onze eigen accountant (Deloitte) en leg dit terzijde.' Vlas: 'Wij gaan bij de beoordeling van de jaarstukken af op de cijfers van de accoun tant van de gemeente hebben geen enkele reden daaraan te twijfelen.' Verhoef: 'Die reactie had ik wel verwacht. Maar toch heb ik gelijk. Verschillende gemeenten zijn al op hun vingers getikt.' Bon voor negeren van verkeersbord De politie heeft dinsdagmiddag drie automobilisten bekeurd die een tij delijk eenrichtingverkeersbord op de Kadijksweg bij Den Burg hadden genegeerd. Het bord was geplaatst wegens bouwwerkzaamheden en de tijdelijke aanwezigheid van OSG- scholieren in de Mars, waardoor extra drukte op de smalle weg is ontstaan. Door de vele auto's en fietsers worden bermen stuk gere den is het moeilijk elkaar te pas seren, reden om er eenrichtings verkeer met een omleidingsroute in te stellen. De politie is door de gemeente gevraagd nu en dan toe zicht te houden. Zienswijzen tegen wegen hulppost De gemeente heeft negentien zienswijzen ontvangen tegen de plannen om het PHH-gebouw met parallelwegen te ontsluiten. De gemeente wil het hulpverlenings gebouw ontsluiten met zowel een noordelijke als een zuidelijke paral lelweg naast de Pontweg, omdat een rechtstreekse aansluiting niet moge lijk is. Alleen de hulpverleningsvoer tuigen mogen straks rechtstreeks de provinciale weg op- en afrijden. Er wordt binnenkort een hoorzit ting belegd waar de indieners hun zienswijze kunnen toelichten. Daarna nemen burgemeester en wethouders een definitief besluit over de wegen. Indieners van een zienswijze die het oneens blijven met de besluitvor ming kunnen daarna bezwaar aan tekenen en de gang naar de Bezwa- rencommissie en eventueel later de bestuursrechter te maken. Het betekent dat het vooralsnog niet tot de aanleg van de wegen komt. Tot die tijd wil de gemeente gebruik maken van het fietspad langs de Pontweg, zodat mensen toch met de auto bij het gebouw kunnen komen. Lees verder op pagina 5 Aanpak problemen alcohol en psyche Niet alleen het alcoholgebruik is op Texel hoger dan in andere delen van het land, ook psychi sche problemen komen hier aan zienlijk meer voor. Burgemeester en wethouders gaan daar wat aan doen en leggen de gemeenteraad een plan van aanpak voor. Van de Texelse jongeren tussen 12 en 19 jaar drinkt 69 procent regel matig alcohol. Bij jongeren elders in het land is dat 57 procent. Het plan van aanpak is gericht op bewust wording bij de ouders en op hand having van de wet- en regelgeving op dit gebied. Maar liefst 30 procent van de vol wassen Texelaars tussen 20 en 64 jaar kampt met psychische proble men. Bij volwassenen elders in het land is dat 23,5 procent. Het beleid is gencht op het eerder signaleren daarvan, vooral door het bevorde ren van kennis bij vrijwilligers en samenwerking van vrijwilligers met professionele hulpverleners. Het plan is een concretisering van het vorig jaar door de gemeente vastge stelde lokale gezondheidsbeleid. Koopzondagen Op verzoek van de ondernemersver eniging van Den Burg zullen b en w toestaan dat op heel Texel de winkels open zijn op de zondagen 14 febru ari, 20 december en 27 december. Het gaat hier om extra koopzonda gen boven de koopzondagen (plus tweede paasdag, Hemelvaartsdag en tweede pinksterdag) in de periode tussen 15 maart en 1 november. De redactie van de Texelse Courant is vandaag en mogelijk wat lastig bereikbaar in verband met de verhuizing naar de Spinbaan. Bij dringende zaken kunt u bellen naar het mobiele nummer van de dienstdoende redacteur. (Advertentie) I EXELSEi'COURANT gnu ZgrCjitrli m Uil Ulrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Kop van Noord-Holland MBO- special Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1