'Hopelijk meer animo voor Texelpop' Inschrijven voor Regionaal Dictee Pakt om Hitier om het leven te brengen West-Friese humor in 't Skiltje Agenda TES O ":'rï'1iiü)ï'ii Na het succes van het Helders dictee van vorig jaar, wordt dit jaar het Groot Regionaal Dictee gehouden. Zondag 1 maart vindt de eerste voorronde plaats in Den Helder en Schagen en op Texel. Deelnemers kunnen zich tot 14 februari inschrijven. Het Groot Regionaal Dictee is een initiatief van KopGroep Bibliotheken en het Noordhollands Dagblad. De tekst voor de voorronde is geschre ven door Lydia Jasper, verslaggeef ster bij de Schager Courant. De dictees worden voorgelezen in een rustige ruimte waarin iedereen alle aandacht kan geven aan de opdui kende taalproblemen. Het is een wedstrijd, maar het belangrijkste doel is taalliefhebbers een gezellige middag te bezorgen. Alleen van de winnaars wordt het aantal fouten bekendgemaakt. Deelname staat open voor iedereen vanaf 16 jaar, deelname is gratis. De mensen met de minste fouten gaan door naar de finale, die zondag 29 maart wordt gehouden in Den Helder. Aanmelden kan via een bij de bibliotheek af te halen formulier of onder vermelding van naam, leef tijd en telefoonnummer via e-mail- adres redactie.hc@nhd.nl. Er is een beperkt aantal plaatsen beschik baar. Eventueel vindt een loting plaats. In het park, de Burgemeester de Koninghal of De Lindeboom: Texelpop heeft altijd z'n speciale sfeer behouden. Texelpop, dat vorig jaar na een half decennium een slapend bestaan te hebben geleid een aarzelende herstart beleefde, krijgt in 2009 een nieuwe kans. De organisatie is net als vorig jaar in handen van de Stichting Som- meltjespop, die voor het festival wederom twee avonden uittrekt: vrijdag 20 en zaterdag 21 maart. Ook de locatie, Question Plaza, blijft dezelfde. 'Het is ons vorig jaar goed bevallen. De sfeer was prima en ook van de zijde van de muzikanten hebben we enthousiaste reacties gehad. Alleen was er een beetje weinig animo. Hopelijk wordt dat dit keer beter', vertelt Jeroen Schoo namens de organisatie. Hij zegt er vertrouwen in te hebben. 'Vorig jaar hielden we het festival in januari. Dat leek ons een geschikt tijdstip, omdat er in die maand nor maal weinig gebeurt. Maar achteraf hoorden we dat veel mensen dat toch onhandig vonden. En er waren muzikanten die wel hadden willen optreden, maar te weinig tijd had den zich voor te bereiden. Toen we hoorden dat WET-Live niet door ging, hebben we daarom gekozen voor maart. Van origine wordt Texel pop ook in die maand gehouden.' Traden vorig jaar zeven bands op (verdeeld over twee avonden), dit keer hoopt Schoo op vijf of zes bands per avond. 'Dan kunnen ze allemaal zeker drie kwartier optre den. Veel bands hebben even nodig om op gang te komen. Aan de andere kant moeten bands die maar vijf nummera op het repertoire heb ben staan zich daar niet door laten weerhouden. Een optreden van twintig minuten mag ook. Want we moeten niet vergeten dat Texelpop er ook voor is om jonge bands een podium te bieden. Het mooiste zou een combinatie van nieuwe bands en de oude garde zijn.' Texelpop werd geboren in 1980, nadat een groep enthousiastelingen de koppen bij elkaar had gestokken. De eerste edities vonden plaats in het park achter het gemeentehuis. Het waren roemruchte jaren, waar menig Texelaar nog steeds met heimwee aan terugdenkt. Nadat de muzieknis was afgebroken, verhuis de Texelpop naar De Lindeboom en nog later naar de Burgemeester de Koninghal. Wat bleef, was de - volgens velen - speciale festivals feer, waarbij jong en oud zich thuis voelden en die hele families naar de optredens lokte. De komende editie wordt net als vorig jaar in Question Plaza gehouden. Schoo: 'De han digste plek. We hoeven alleen het geluid naar binnen te sjouwen, licht is er al. Voor ons als organisatie is dat ideaal.' Transportbedrijf Bakker op Lanzarote De familie Van der Vis uit Het Noor- rote deze opvallende verschijning den kwam op vakantie op Lanza- tegen. De Nederlandse steractrice Carice van Houten is één van de hoofdrol spelers in de oorlogsfilm Valkyrie, het waargebeurde verhaal van Claus von Stauffenberg. Deze Duitse kolo nel (gespeeld door Tom Cruise) was lange tijd één van de vertrouwelin gen van Hitier. Toen hij steeds meer begon te walgen van de misdaden die in de naam van het Derde Rijk werden gepleegd, sloot hij samen met enkele andere officieren een avond niet naar binnen) worden getrakteerd op een hapje en een drankje en kunnen zich bij uiteenlo pende stand laten informeren over de laatste ontwikkelingen op het gebied van mode, huidverzorging en andere damesaangelegenheden. Tot siot is er een voorstelling, de voorpremière van Last Chance Har vey, een film vol romantiek, humor en drama. Voor kinderen is er deze week een ruim aanbod in Cinema Texel. Ze kunnen kiezen uit Madagascar 2, Piet Piraat en het zwaard van Zil- vertand en Niko en de vliegende brigade. Iedere donderdag is er een mys terie movie (de opvolger van de sneak preview), waarin bezoekers zich laten verrassen. De titel van deze film, die officieel nog niet uit is, wordt tot het laatste moment geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de web site www.texelsecourant.nl. pakt, met de bedoeling Hitier om het leven te brengen. Van Houten speelt in de film, die deze week in Cinema Texel draait, de echtgenote van de kolonel. Dinsdag 27 januari is het Ladies Night in Cinema Texel. Vrouwelijke bezoekers (mannen mogen deze Informatieavond kinderopvang Met als motto 'opvoeden is een vak' verzorgt de Stichting Kinder opvang Den Helder-Texel (SKDT) donderdag 5 februari een infor matieavond voor ouders, verzor gers en andere belangstellenden. Deze wordt gehouden in De Bui- telboet aan de Burdetstraat in Den Burg en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Pedagoog Jetty van de Bent ver zorgt op deze avond een presen- Pianist gezocht voor popkoor De muziekschool is op zoek naar een pianist die de begeleiding van het nieuwe popkoor op zich wil nemen. In een later stadium wordt gekeken of een begelei dingscombo haalbaar is. Het koor repetereert elke maandag van 20.30 tot 22.00 uur in de dans zaal van de Muziek- en Dansschool. Het koor, dat deze week de eerste repetitie had, blijkt in een behoefte te voorzien. In de week na de open les groeide het aantal inschrijvingen naar zestig. Reden om een voorlo pige ledenstop in te stellen. Daar bij wordt een uitzondering gemaakt voor mannen, want er is behoefte aan lage stemmen. Vóór aanmeldingen en meer infor matie: tel. 313493 en www.mdt- texel.nl. Maaltijd De Koog In dorpshuis De Hof in De Koog wordt zaterdag 31 januari de tradi tionele boeren- en zuurkoolmaaltijd voor alle inwoners van het dorp gehouden. Voor kinderen zijn er pannekoeken. De maaltijd begint om 18.00 uur. Opgeven kan bij W. van Benthum, tel. 317936. Oude scherven bij Vrouwen van Nu Gelein Jansen en Jan Jaap Waverijn van de zogenoemde Schervenclub van de Historische Vereniging hou den woensdag 28 januari een lezing voor de NBvPA/rouwen van Nu, afdeling Texel. De twee vertellen over de opgravingen bij 't Buurtje in Oudeschild en laten hun vondsten van aardewerk zien. Waverijn toont ook de oude munten die hij er heeft gevonden. De lezing wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 20.00 uur. tatie met als titel Effectief omgaan met kinderen. Ze vertelt daarbij over de GORDON-methode. een com municatiemodel dat is ontwikkeld door de Amerikaanse psycholoog Thomas Gordon. Hierin staan de vaardigheden centraal die iemand nodig heeft om goede relaties op te bouwen. Deze vaardigheden zijn assertiviteit, open en eerlijk communiceren, actief luisteren en samen problemen oplossen. De uitgangspunten van deze methode zijn opgenomen in het pedagogisch beleid van de SKDT en worden toegepast in de werkwijze van alle pedagogisch medewerkers van de Stichting. De informatieavond is gratig toe gankelijk. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via tel. 310770 bij (De Buitelboet, dagelijks tussen 8.00 uur en 18.00 uur) en tel. 06- 21466678 (Strenderplekkie, maan dag, dinsdag, donderdag tussen 14.00 uur en 18.00 uur). Liefhebbers van humor in sappig West-Fries dialect kunnen zater dag 21 maart terecht in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild, waar Han nes Knoin en Cees Oud - samen het duo Gien Gehannes - hun nieuwe show Koek en Oi op de planken brengen en ook veteraan Piet Zee optreedt. Koek en Oi gaat over 'relaties en eten en de relatie tussen eten en relaties'. In deze show neemt Han nes het publiek in diverse creaties en op zijn bekende nuchtere wijze mee in herkenbare situaties. Het publiek wordt getrakteerd op 'een zorgvuldig aaneen gevlochten ket ting van lachwekkende gebeurte nissen die iedereen wel eens heeft meegemaakt'. Hannes krijgt daar bij steun van Cees, die niet alleen knap accordeon speelt, maar ook als 'aangever' fungeert en diverse typetjes in huis heeft. Te zien zijn onder meer creaties als conducteur Cees en toiletjuffrouw Sjaan uit de Jordaan. Hun sketches worden afgewisseld door bijdragen van veteraan Piet Zee, door Hannes en Cees geïntro duceerd als 'onze mentor van de lach'. Zee, de zeventig inmiddels gepasseerd, heeft enkele fraaie ver- Cursus reiki Na anderhalf jaar afwezigheid biedt Ria Schuijt in Oudeschild binnenkort weer cursussen reiki 1 en 2 aan. Ze omschrijft reiki als 'dé helende ener gie die je voor jezelf kunt gebruiken, maar ook aan andere mensen en aan planten en dieren kunt door geven'. De eerste cursus (reiki 1) wordt gegeven op woensdag 11 of donderdag 12 februari en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Voor infor matie en opgave: tel. 320004 of 06-12647553. Hersenstichting De Hersenstichting is op zoek naar mensen die in de week van 2 tot 7 februari willen collecteren. Belang stellenden kunnen zich melden bij Martien Roeper, tel. 319836. Cursus musical Anders dan eerder aangekondigd, gaat de cursus musical van de Muziek- en Dansschool van start op woensdag 28 januari. Cursisten maken onder leiding van docenten Anneke Berghuis, Matthieu Vulto en Jacqueline kennis met dans, zang en drama en kunnen zo ontdekken waar hun talenten liggen. Naar aan leiding van de vorig jaar opgedane ervaringen is de cursus laagdrem- peliger gemaakt, met meer aan dacht voor bekende popliedjes en musicalfragmenten. De cursus is bedoeld voor leerlin gen van de OSG (tot en met 16 jaar) en wordt gedurende vijftien lessen gegeven op woensdagmiddag. De lessen duren van 16.15 tot 17.45 uur, deelname kost €115,-. Aanmel den kan via tel. 313493 en www. mdt-texel.nl. Vrijdag 23 januari: In sporthal Ons Genoegen wordt van 19.00 tot 22.00 uur een sportmarkt gehouden. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in De Schuilhut in De Koog. BigBand Texel treedt vanaf 22.30 uur op in café De Zwaan in Den Burg. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (19.00, 21.45), Piet Piraat (13.30), High School Musical 3 (15.45), Oorlogswinter (18.30) en Australia (21.15). Zaterdag 24 januari: Ecomare (aan de Ruijslaan nabij De Koog) houdt open dag. De hele dag zijn er allerlei (kinder)activiteiten. Entree gratis. Medewerkers van MEE houden van 10.00 tot 16.00 uur in de bibliotheek in Den Helder vakantiespreekuur voor mensen met een chronische aandoe ning. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Reserveren tel. 316539 In sporthal Ons Genoegen wordt van 12.00 tot 18.00 uur een sportmarkt gehouden. De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Tel. 320325 In het Eierlandsche Huls begint om 19.00 uur een veiling van goederen voor de jeugdclub van De Cocks dorp. In het kader van de Week van Gebed begint om 19.30 uur een bijeenkomst in de kerkenkamer van de hervormde kerk in Oudeschild. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 20.00 uur een toneelvoor stelling van Nieuw Leven. Bal na. Kaarten bestellen bij Tineke van Beek, tel. 313008. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (19.00, 21.45), Piet Piraat (13.30), High School Hoogwater te Oudeschild Vr. 23 05.20 en 18.34 u. Za. 24 06.47 en 19.24 u. Zo. 25 07.40 en 20.10 u. Ma. 26 08.14 en 20.45 u. Di. 27 08.40 en 21.14u. Wo. 28 9.10 en 21.55u. Do. 29 9.44 en 22.36 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Maandag 26 januari nieuwe maan; donderdag 29 januari springtij. Zondag 25 januan zon op 8.36, onder 17.08 uur. Musical 3 (15.45), Oorlogswinter (18.30) en Australia (21.15). Zondag 25 januari: Om 8.00 uur start aan de Hollewal in Den Burg 'Super Sunday', een fietsmarathon van 110 kilometer voor mountainbikers. Er zijn vier etappes, met vier stops. Kosten €10,70. In manege Akenburg nabij Den Burg begint om 10.00 uur een menwed strijd om de Jaap de Graafbokaa! Om 11.00 uur begint in de Slufter een excursie door de zoute kreken; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Eco mare, tel. 317741. Aan de voet van de Fonteinsnol in de Dennen gaat om 11.00 uur een bos- cross van de atletiekvereniging van start. Inschrijven vanaf 10.15 uur bij hotel Bos en Duin (Bakkenweg). Bij boskiosk Het Turfveld in de Den nen gaat tussen 13.00 en 14.00 uur een wandeltocht van wandelsportver eniging Het Gouden Boltje van start. In De Lindeboom in Den Burg begint om 16.00 uur een proefles tango en om 17.00 uur een tangosalon. M.m.v. DJ El Ruido. Meer informatie is te vin den op www.texeltango.nl. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (19.00, 21.45), Piet Piraat (13 30). High School Musical 3 (15.45), Oorlogswinter (18.30) en Australia (21.15). Maandag 26 januari: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Cinema Texel vertoont. Valkyrie (20.15) en Australia (20.00). Dinsdag 27 januari: In Tusse de Banke in Den Burg begint om 15.00 uur een bijeenkomst van de afdeling Dialect van de Historische Vereniging. Cinema Texel houdt een 'Ladiesmght'. Met stands op het gebied van 'well ness' en 'beauty' en de film 'Last Change Harvey'Aanvang 19.00 uur, toegang €12,50. Reserveren nood zakelijk. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.00 uur het maandelijks Alzheimer Café. Arjan Groet spreekt over de financiële en juridische problemen van dementie. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.30). Vanaf 19.00 uur is het 'Ladiesnight' (zie boven). In verband met een dokbeurt van de Dokter Wagemaker verzorgt TESO tot vrijdag 6 februari geen extra afvaarten. Automobilisten moeten vanmiddag (vrijdag) in Den Helder rekening hou den met wachttijden. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Tangosalon in De Lindeboom In de Waaghzaal van De Lindeboom in Den Burg vindt zondag 25 janu ari een tangosalon plaats, voorafge gaan door een proefles door Klaas de Jong uit De Cocksdorp. De les begint om 16.00 uur, de salon een uur later. Tot 21.00 uur kan gedanst worden op muziek van DJ El Rui do. In februari begint TexelTango met een nieuwe lessenserie, zowel voor gevorderde dansers als voor enthousiaste beginners. Meer infor matie is te vinden op www.texel- tango.nl. Salsa Salsa Texel houdt zaterdag 31 janu ari een salsaparty in de Compagnie bij de jachthaven van Oudeschild. De avond, die om 22.00 uur begint, is gratis toegankelijk. Betoverend begin van Voorleesdagen halen verzameld, waarin 'gortdroge humor' een hoofdrol speelt. Belang rijk, volgens Knoin, want 'lachen, boi leed of pom, is ut alderbeste medisoin' De voorstelling in 't Skiltje begint om 20.00 uur. Kaarten reserveren kan via tel. 313868. Meer informatie op www.giengehannes.nl. Informatiemarkten voor scholieren ROC Kop van Noord-Holland houdt vrijdag 30 januari en don derdag 5 februari een informatie markt. Deze is speciaal bedoeld voor scholieren die binnenkort eindexamen doen en nog niet weten wat ze volgend schooljaar willen doen: leren, werken of een combinatie daarvan. Op de markt kan informatie wor den ingewonnen over alle MBO- opleidingen die het ROC aanbiedt. Dat zijn er nogal wat: economisch- administratieve opleidingen, oplei dingen op het gebied van detail handel, facilitaire dienstverléning, horeca, ICT, kappen, de Maritieme Academie, orde en veiligheid, sport en bewegen, techniek, verpleging en verzorging en welzijn. Ook is er voortgezet algemeen onderwijs voor volwassenen (Vavo). Per opleiding zijn vertegenwoordigers aanwezig om specifieke vragen te beantwoor den. Ook medewerkers van het ROC-Loopbaancentrum en het Sta gebureau verlenen medewerking. Daarnaast zijn diverse bedrijven en organisaties vertegenwoordigd met een stand. Scholieren die geïnteresseerd zijn in een MBO-opleiding aan de Mari tieme Academie kunnen zich dit jaar op een wel heel bijzondere manier laten informeren. Zij kunnen in het Hemelvaartsweekend (21 tot en met 24 mei) mee met het zeilschip Morgenster, om letterlijk kennis te maken met het reilen en zeilen aan boord van een schip. Meer informa tie is te vinden op www.rockopnh. nl (onder de button 'Opleidingen' en 'Maritieme Academie'). De markt op vrijdag 30 januari wordt gehouden op het adres Kievitstraat 31 in Den Helder en duurt van 17.00 tot 21.00 uur. Op donderdag 5 februari kunnen scholieren van 19.00 tot 21.00 uur terecht aan de Hofstraat 13 in Schagen. Wie niet in de gelegenheid is de markten de bezoeken, kan voor meer informatie terecht op www.rockopnh.nl of een brochure opvragen via tel. 0223- 611200. Bijna 150 peuters woonden woens dag in de bibliotheek in Den Burg een van de voorstellingen van het Zoldertheater uit Sint Pancras bij. Met de voorstelling Tovertijd wer den de Nationale Voorleesdagen geopend. De voorstelling is geba seerd op het boek Anton kan tove ren van Ole Konnecke, dat tijdens de voorleesdagen centraal staat. Er werden drie voorstellingen gegeven, met toneel, poppenspel en muziek. Het jeugdige publiek keek geboeid toe en ging na afloop met een kleur plaat naar huis.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2