a ttlans Achter de schermen 3 'Belangrijk is realiseren dat iederéén kan zingen' 3 0 COU RANT ''miiiiTHimiMmmi Mac|Texel Familieberichten Verhuisd TEXELSE VRIJDAG 23 JANUARI 2009 Een prachtig klavecimbel siert haar woonkamer op 't Horntje. Anna Cremers vertelt met passie over het instrument en haar liefde voor de muziek. 'Dit klavecimbel is in 1979 gebouwd door Joop Klinkhamer. Het is een kopie van een Portugees klavecimbel van rond 1700. Het origineel bestaat niet meer. Klinkhamer constru eerde het instrument aan de hand van een tekening. Bijzonder is dat dit klavecimbel extra lange snaren aan de onderkant en extra korte aan de bovenkant heeft. Hierdoor ontstaat een heel rijke klank: een prachtig vol, sonoor geluid aan de baskant, terwijl de hoge tonen heel helder klinken. Het instru ment is net in de revisie geweest: de plastic dokken, het overbreng- mechanisme dat omhoog komt als je de toets indrukt, zijn ver vangen door houten dokken. In de dokken zitten pennetjes waarmee de snaren worden aangetokkeld. Vroeger werden die van raven- pennen gemaakt, tegenwoordig van kunststof.' Anna Cremers groeide op in Maas tricht en wilde als kind chirurg worden. 'Ik sneed alles open: mijn poppen, mijn broertjes. Maar die bloedden nogal, dus daar stopte ik mee. Bovendien waren ze flink bang geworden van dat enge zusje. Ik had één knuffel, die liet ik heel, al het andere speelgoed trok ik altijd uit elkaar. Ik wilde weten hoe alles in elkaar zat.' Het werd geen chirurgie, Anna kwam in de muziek terecht. 'Ik bleef zitten op het gymnasium en kwam vervolgens op de MMS, bij de nonnen, met alleen maar meiden natuurlijk. Ik verveelde me te pletter en kreeg daarom extra pianoles, in de voorbereidingsklas van het conservatorium. Daar vond ik het wel leuk. Muziek was bij ons thuis vanzelfsprekend. Er klonk veel muziek, ik had zelf pianoles vanaf m'n 11de, mijn moeder danste veel met ons en er kwamen veel kunste naars over de vloerZo heb ik een soort vanzelfsprekende interesse meegekregen.' 'Op het conservatorium had ik een heel goede leraar. Je moest uit ieder instrument het optimale halen, het moest vocaal klinken. En dat past bij mij. Mijn eerste ingang is emo tie. Ik moet iets kunnen voelen, er moet iets gaan vibreren. Enerzijds is muziek heel aards en gaat het om techniek, anderzijds moet het je ziel raken. Mozart is voor mij de sublimatie hiervan. Zijn werk is heel transparant. Dat vereist veel techniek - je hoort elke foute noot -, Texelaars maar je moet ook het verhaal en de passie erin brengen. Ik vind mezelf een Mozart-pianist. Een leraar zei na een voorspeelavond eens tegen me: Je ziel is Mozart. Dat vond ik een heel groot compliment.' Ter illustratie kruipt Cremers achter de piano en speelt op twee manieren een deel van een sonate van Mozart had een mooi wijnkeldertje, met uitstekende wijnen.' In die periode stortte ze zich hartstochtelijk op de Flower Powerbeweging. Ze woonde in een commune met veel muziek studenten en kwam zo in aanraking met het klavecimbel. 'Dat vond ik een fijn instrument, de piano vond ik in vergelijking daarmee een beetje vettig klinken als ik barokmuziek speelde. Na mijn pianostudie ben ik in Amsterdam verder gaan stude ren, waar de basis werd gelegd voor EttffiiT voor. Hoewel Mozart niet direct mijn eigen ziel heeft gewonnen, ben ik meteen onder de indruk en over tuigd van de zeggingskracht die de pianiste het stuk meegeeft en de emotie die zij door haar interpretatie weet over te brengen. Tijdens haar studie koos Cremers orgel als bijvak. Aanleiding was een baantje dat zij kreeg als koster organist. 'Naast een klein geldbe drag kreeg ik als loon iedere zondag een lunch bij meneer pastoor, en dan mocht ik de overgebleven fles wijn meenemen. Meneer pastoor de authentieke barokpraktijk. Daar kreeg ik les van Ton Koopman en volgde ik masterclasses bij Gustav Leonardt. Ik zat toen helemaal in de oude muziek en speelde met mijn klavecimbel in allerlei ensembles.' De piano raakte daardoor op de achtergrond. 'Naast het geven van piano-, klave cimbel- en orgellessen om in mijn levensonderhoud te voorzien, deed ik iets aan muziektherapie. Ik vond het prachtig om via de muziek men sen met een verstandelijke handi cap of mensen in de psychiatrie te bereiken. Ik wilde daar meer van weten en ben toen stemtrainingen gaan volgen en cursussen dansex- pressie en toneel. Hierdoor werd ik op een nieuw spoor gezet. Ik besef te dat zwaar gehandicapte mensen die niets meer kunnen wel vaak op een nonverbaal, subtiel niveau kunnen communiceren. Met stem, muziek, beweging, kun je toch con tact met die mensen maken. Ik heb deze ideeën als docent op een HBO-opleiding een paar jaar mogen uitwerken en overbrengen op de studenten.' Tien jaar geleden verhuisde Cremers van Amsterdam naar Texel. Aan vankelijk alleen, later voegde haar man Philip zich bij haar. Hier kwam haar liefde voor de piano terug en ging zij zich weer bezighouden met het geven van stemtherapie. Voor Cremers is stemexpressie het sleu telwoord. 'Er is niks leukers dan zin gen. Mensen houden ervan. Maar er zitten veel angsten, mannetjes en vrouwtjes die over je schouders meekijken en kritiek leveren. Of je hebt vroeger van de schoolmeester gehoord dat je lelijk zingt. En dat blijft hangen. Belangrijk is je te rea liseren dat iederéén kan zingen. De een heeft wat mooier materiaal dan de ander, maar het gaat om een stuk vrijheid, je mogelijkheden benutten, teruggaan naar je natuurlijke stem, de stem waar je tevreden mee bent. Als het je lukt iets van jezelf naar buiten te brengen zonder jezelf te beschadigen, is dat prachtig. De kunst van stemtraining is iemand bewust te laten worden van wat de stem, de adem, het lichaam doet. Ik heb zelf geen mooie (podium)stem, maar kan wel goed voordoen hoe het moet. Zingen is een essenti eel onderdeel van mijn leven. Een dag niet gezongen is een dag niet geleefd.' 'Muziek is voor mij heel belangrijk. Ik voel een soort rusteloosheid, die vervuld wordt als ik piano of klave cimbel speel. Ik heb muziek nodig voor mijn welzijn, het is een essen tieel onderdeel van mijn leven, zoals eten en drinken. Voor mij is het doel van het leven dat wat binnen in je is zonder ruis naar buiten dur ven brengen. Wat dat betreft past Mozart helemaal bij mij: Mozart is eigenlijk geen ruis. Ik ben blij dat ik - na alle pieken en dalen van mijn leven - intussen zo gegroeid ben in Mozart. Ik hoop dat hier op het eiland nog eens met anderen te kunnen delen.' De kleine zwaan die eind decem ber de gemoederen op Texel bezig hield, is weer losgelaten. In de buurt van een groep soort genoten, waar zij zich meteen bij voegde. Op 30 december haalden mede werkers van de brandweer en de KNRM de geringde en gestresste kleine zwaan van het ijs. Na een nacht in de vogelopvang van Eco- mare is het dier naar het Neder lands Instituut voor Ecologie in Heteren gebracht. Daar werd het een verblijf bij soortgenoten geplaatst en werd de halsring ver wijderd. Na enkele weken was de zwaan weer hersteld en kon hij worden uitgezet. Nieuwe motor zweefvliegtuig Er is een nieuwe motor nodig voor een motorzwever van Zweefvlieg- club Texel. Eerder dan verwacht heeft de bestaande motor het maxi mumaantal draaiuren erop zitten, een gevolg van de grote vraag naar instructie. Het bestuur van de club zal voor de aanschaf investeringssubsidie vra gen aan de gemeente. Regel is dat die subsidie wordt geweigerd als de investering al is gedaan, maar in dit geval is het college bereid daarvan af te wijken. De motor mag dus direct worden aangeschaft, vooruitlopend op de subsidie waarover in de loop van dit jaar wordt beslist. Opslag straatwerk naar Pontweg De opslag van straatmaterialen aan de Schilderweg bij Oude- schild gaat verdwijnen. Mare Schraag, die het terrein huurt van zijn broer Frank, verplaatst de opslag naar zijn woning Pontweg 51 in de PH-polder, de voormalige boerderij van Juul van der Geest. B en w werken mee aan de beno digde wijziging van het bestem mingsplan op grond van de regels voor hergebruik van voormalige agrarische gebouwen. \vww.macfexe'-ftl ..T!10"6, ..Moe Pro Mac Book Mac Mini iPod' Vanwege een stroom aan gebmikers-vragen en een groei van K gebruikers op bet eiland, hebber) we besloten een forum op te richten. Door al onze kennis te bundelen kunnen we iedereen Laatst bewerkt door Marlon Paul Brum {2009-01-09 23:23:25) Geregistreerd! 3008-06-24 MacTexel nl - Advies en hulp voor al uw Mac vragen] 3113 Platform voor Mac-gebruikers Om het toenemend aantal Mac- gebruikers op Texel een platform te bieden waar zij met vragen en opmerkingen terecht kunnen, heb ben vier gebruikers het initiatief genomen tot een Mac-forum. Kort nadat de website online was gegaan, dienden zich de eerste gebruikers al aan. De gedachte achter het forum is dat gebruikers elkaar met kennis en ervpring verder kunnen helpen. Het Mac-forum, een initiatief van Marlon Bruin, Severin Candel, Flo- rian Julius en Olivier Schilling, is te vinden op www.mactexel.nl. Senioren weer sportief actief Senioren in de leeftijd van 55 tot 75 jaar aan het bewegen krijgen én houden. Dat is de opzet van het GALM-project, dat zater dag 7 februari in sporthal Ons Genoegen in Den Burg van start gaat met een fitheidstest. Het GALM-project werd ontwik keld door de werkgroep Bewe gingswetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen en het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen en in 2004 voor het eerst aangeboden op Texel aan geboden door de gemeente, in samenwerking met Sportservice Texel. Het is bedoeld voor ouderen die niet (meer) sportief actief zijn, maar wel die wens hebben. Ook mensen met een chronische aan doening kunnen meedoen. Deelnemers beginnen met een fit heidstest, die ongeveer een uur duurt. Vervolgens kunnen ze zich opgeven voor een bewegingsintro- ductieprogramma, dat tien weken duurt en - voor zover mogelijk - in alle dorpen wordt gegeven. Hierin worden elke week een uur lang verschillende sport- en spelactivi teiten gedaan, begeleid door een speciaal opgeleide docent. Daar na begint een vervolgprogramma, eveneens met wekelijks wisse lende activiteiten. Dit programma duurt één sportseizoen: ongeveer 30 weken. Afsluitend vindt een tweede fitheidstest plaats. Omdat ouderen soms wel interesse heb ben maar niet durven, spoort de organisatie de deelnemers aan een vriend of kennis mee te nemen. De sporters betalen een vergoe ding. Het project wordt financieel mede mogelijk gemaakt door de gemeente. De uitvoering ligt in handen van Sportservice Texel. Opgave is mogelijk door het for mulier uit de folder (bezorgd met de Texelse Courant) in te vullen en op te sturen naar Sportservice Texel, Antwoordnummer 79105, 1790 VA Den Burg (postzegel niet nodig). Meer informatie kan wor den ingewonnen bij projectleider Connie Joling. Zij is van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 13.00 uur bereikbaar vla tel. 322815. Schietoefeningen Marinekazerne Erfprins in Den Hel der houdt volgende week schiet oefeningen. Deze staan woensdag, donderdag en vrijdag gepland, van 9.00 tot 16.00 uur. Daar zag het eerst niet naar uit omdat er van uit werd gegaan Lida Wels dat Schraag ook aan de Pontweg zijn opslag in de open lucht wil hebben en dat is alleen mogelijk op een bedrijventerrein. Volgens eigen zeggen kan Schraag echter met deze beperking leven. In de schuur bij zijn woning is voor de opslag voldoende ruimte. Verhuizen Vandaag gaat het dan gebeuren, onze verhuizing naar het nieuwe kantoor aan de Spinbaan waarover al zo lang wordt gesproken. Eigen lijk al in 1996, toen mediabureau Langeveld de Rooy de drukkenj van Sjef Brügemann overnam. Druk kers, zetters, vormgevers, admini stratie, bedrijfskantoor en directie namen er allemaal hun intrek en ook de toenmalige redactie besprak een mogelijke verhuizing. Maar wij bleven als enige aan de Warmoes straat. Dat wilden we zelf. De krant hoorde immers in het centrum, in het hart van de lokale democratie waarover wij behoren te waken, was de gedachte. Wel zo laagdrempelig en makkelijk voor iedereen die een stukje voor de krant had. Konden ze dat op weg naar de markt gelijk even afgeven. Het kwam ook wel goed uit, want het zat aan de Spinbaan zó vol, dat met wat overdrijving alleen het fietsenhok nog vrij was. Nu stellen wij niet de hoogste eisen aan onze accommodatie, maar dat was zelfs ons te gortig. Met als resultaat dat in de oude druk kerij aan de Warmoesstraat kosten noch moeite werden gespaard en wij een kantoor tot onze beschikking kregen van een omvang waar menig collega die wij op bezoek kregen van ging watertanden. Het werd wel een stuk stiller in dat gebouw. Door het vertrek van al die collega's, die met z'n alleen voor veel reuring zorgden, maar ook met de aanloop ging het achteruit. Dat had meerdere redenen, maar kwam vooral doordat e-mail en internet om zich heen grepen. Corresponden ten die anders hun sportverslagjes, aankondigingen en andere stukjes persoonlijk kwamen afgeven en toe lichten, stuurden hun stukjes steeds vaker thuis vanachter hun pc met één muisklik naar de redactie. En steeds meer Texelaars benutten de mogelijkheid om zelf hun activiteiten in de Texelagenda te zetten. Net zoals we de correspondenten min der zagen, liep ook het contact met onze gewaardeerde collega's aan de Spinbaan terug. En dat kwam de effectiviteit niet altijd ten goede. De moderne communicatiemiddelen mogen dan een zegen zijn, als je met z'n allen bij elkaar zit, heb je aan een half woord genoeg. De inspanningen van bouwers, installateurs, schilders, woningin richters en anderen hebben een fraai nieuw kantoor opgeleverd. Het zal even wennen zijn. maar de voor delen zijn te over: een veelheid aan kennis en disciplines in één gebouw, meer parkeerruimte, meer reuring en zóveel Texelaars onder één dak, als dat geen inspiratie oplevert... Maar eerst nog die verhuizing. Een operatie die door onze verhuiscoör- dinator Jeroen met militaire precisie is voorbereid. Dat betekent onder meer dat de kantoren en bureaus schoon en leeg moeten worden opgeleverd. In één dag een berg spullen opruimen die in ruim tien jaar is opgebouwd. Onder het motto: weggooien kan altijd nog, had ik eerst de laden gevuld. Daarna was de kast aan de beurt en toen die vol zat, stapelde ik de boekenplan vol mappen, boeken, gemeente lijke stukken, notities, plannen en ander papierwerk waarover ooit was geschreven. Daarna was mijn bureau aan de beurt, waarop zich steeds hogere stapels vormden. Van het grootste deel van die verza meling heb ik deze week afscheid genomen. Onder mijn nieuwe bureau is namelijk één bescheiden laden- kast gemonteerd en volgens Jeroen past daar maximaal de inhoud van één verhuisdoos in. Dus ging ik bij het ontruimen zeer selectief te werk. Alleen het hoogstnoodzakelijk mag mee. Amsing heeft aan mij deze week een goede klant. Het ontruimen van zo'n persoon lijk archief stemt wat weemoedig. Allerlei zaken en gebeurtenissen uit het verleden komen als een deja vu voorbij. Spullen waarvan ik me afvraag waarom ik ze ooit heb bewaard. Weg ermee, of toch maar niet? Het afscheid valt met altijd mee. Met nog één bureau te gaan zit ik al op dne verhuisdozen, nog altijd twee teveel... Een vraag die me bezighoudt is waar ik straks met al dat papier dat ik dagelijks op mijn bureau knjg heen moet Of voeren we de zoge heten clean desk-policy in? Naar voorbeeld van oud-TESO-directeur Theo Hoogerheide, een roerganger die niet van halve maatregelen hield. Naar verluidt ging hij aan het eind van elke werkdag bij de bureau's langs en veegde alles dat er op was achtergelaten op de grond. Zodat zijn medewerkers het de volgende dag wel uit hun hoofd lieten om hun rommel te laten slingeren. Een effectieve regel, maar wel met één nadeel: ik moet zelf het goede voor beeld geven. Gerard Timmerman Connexxion Open brief aan het gemeentebe stuur In de Texelse Courant van 16 januari stond onder de kop 'Statenvragen over bustijden': 'Er zijn tegenstrij dige berichten of die (de passagiers wachtruimte van Connexxion in Den Helder) in de toekomst wel of niet kan blijven.' Het kwam me voor dat de bericht geving verkeerd was begrepen of verkeerd weergegeven. Ik zond de redactie van de Texelse Courant onlangs een kopie van een e-mail die ik over deze kwestie aan de volgende instanties zond, om ervan verzekerd te zijn dat het pro bleem in ieder geval bekend zou worden bij de verantwoordelijken én om te voorkomen dat de ene instan tie de klager verwijst naar de andere. Die brief stuurde ik naar de Provin cie, Connexxion. gemeentebestuur Wat ik zeggen wou... Den Helder en Rover met afschriften naar het Noordhollands Dagblad en deze krant. Uit de inhoud van deze e-mail moet het de lezers duidelijk zijn geworden dat de passagiers wachtruimte in Den Helder plots is verdwenen. Of de wachtruimte 'nog kan blijven' is derhalve in het geheel niet meer aan de orde. Hij is al weg. Los van het andere probleem - de aansluiting op vertraagde treinen - gaf ik in de e-mail mijn ervaring over het wachten vanuit het ziekenhuis op de bus naar de boot weer. Deze was in het kort als volgt: vries kou, veel wind, een wachttijd van drie kwartier voor ondergetekende en vele andëren. Ook voor hen die rond 10.30 uur uit de trein stapten. Ik kan iedereen verzekeren dat een dergelijk uitstapje resulteert in een uitermate bittere wachttijd. Er was één troost: er viel geen drup regen. Tot op je botten versteend van de koude thuiskomend en bijna niet meer in staat zijnd om nog enigszins op te warmen, ter meerdere eer en glorie van het loket van Connexxi on. Waar haalt de verantwoordelijke instantie de euvele moed vandaan hun reizigers letterlijk en figuurlijk in de kou te laten staan. De provincie geen geld meer? Volgens eigen zeg gen zat er nog aardig wat in de pot. Ondanks het vervliegen van die 80 miljoen. En wat te zeggen over het door die zelfde provincie weggesmeten geld voor min of meer luxe bushaltes langs de Pontweg? In de negen jaar dat ik op Texel woon, is het onder getekende slechts twee keer over komen dat op één van die haltes er iemand in- en uitstapte. Zoals zo vaak, is het maar weer waar je de prioriteiten legt. Die prioriteit is in dit stuk waarschijnlijk wel dui delijk geworden, namelijk bedrijfs- of organisatiebelang daar waar de reiziger toch het eerste belang zou moeten zijn. Immers: de reiziger is er met voor de busmaatschappij, maar de busmaatschappij voor de reiziger. Dit laatste heeft kennelijk nu zijn tijd gehad. Dat is dus een van de redenen dat de mensen de auto ingejaagd worden en de bussen leger en leger worden. Omdat óók toensten onderweg naar Texel de dupe zijn van deze han delwijze, lijkt het mij dat niet alleen eerdergenoemde instanties hun verantwoordelijkheden dienen op te pakken, maar dat hier toch ook een ondersteunende taak voor het gemeentebestuur van Texel ligt. Geacht gemeentebestuur: ervan uit gaand dat u ten dienste staat van uw inwoners, adviseer ik u drin gend een deelverantwoordelijkheid in deze zaak te nemen. Evenwel niet alleen voor uw eigen inwoners, maar voor elke (trein)reiziger die Texel per openbaar vervoer aandoet. Sam Kooy, Den Burg. Adri Westerlaken van De Ruyterstraat 63 naar De Wittstraat 4 1792 BP Oudeschild Geboren 14 januari 2009 STAN Zoon van Marco Marleen Witte broertje van Daan Noor Marsweg 5, 1791 LV Den Burg Tel.: 0222 - 313044 Voor bezoek graag even bellen. NIEUW ADRES: «f3 Bolwerk 4 1792 AS Oudeschild Willem Anton Signd, Sven en Marlou Schagen Deze duizendpoot ziet Sarah! TIMMERBEDRIJF PETER HIN FELICITEERT FAM. SEEGERS EN FAM. VAN TRIGT MET Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6.30 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,10 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Creatief consulente, ervaren in het omzetten van negatieve energie in positieve creativiteit Meer weten? 06 40512421 Cursus digitale fotogra fie. Foto's bewerken en verzenden bij u thuis op uw eigen pc. Daan Koop man, 310973 Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www. texelsecourant.nl De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel 315001/06- 20073394. Stretch- jeans 2 voor 50.= Rabbit Habit. We- verstraaat 39 Den Burg. Super Sunday route op www.mtb-texel.nl ülzet nu al vast in je agenda!!! 80-90's ook op 28 maart Droog haardhout. Eelke Kloosterman, 06 55341347. Antiek Boeken Curiosa De Bonte Hond, Heren straat 54, Den Hoorn. Open: 11-17 uur Maandag gesloten. ATB, Sidi. Camelback voeding, Sealskin fiets- kleding, schoenhoezen en nog veel meer voor de Super Sunday bij Bets Fietsen, Oudeschild, tel: 312184. !!!zet nu al vast in je agenda!!! 80-90's ook op 28 maart Kinderfeestje? Vier een schaatsfeestje op De Krim! Tel. 0222-390112. Super Sunday route op www.mtb-texel.nl www.woonkracht7.nl Vo gelenzang 11 in Den Burg Jos Bosma Twan Krafft Smeg fornuizen en koel kasten. Nuibij EP Voor- deelland 322 398. www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. Taxi nodig? Bel Taxi At tent. 0222-320020,24 uur per dag bereikbaar. Vinyasa flow yoga José de Bloois, tel 06-30291758. yoginijose@hotmail.com De Muilenkoog, praktijk voor huidverzorging. Prijzen definitief ontharen consult gratis, bovenlip €50,-, kin €50,-, oksels €75.-. bikimlijn vanaf €75,-, onderbenen €200,-, armen €195,- (per behandeling). Nina Schilling, Dorpsstraat 225, De Koog. telefoon 0222-327850, mobiel 06- 24252224. Nog 1 week 3 HALEN 1 BETALEN mode van maat 40-60 Weverstraat 104, Den Burg 0222 - 313702 www.weversend.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3