'Ik merkte dat er zo'n betrokkenheid was' Na onstuimige start in rustiger vaarwater Nieuwe raadsleden in Eilander Raad TEXELSE J COURANT Texelaar vrijgesproken na spraakmakende steekpartij 9% Medaille redders KNRM Texel prominent aanwezig op Vakantiebeurs Bouw stolp weer afgewezen Windmolen bij Ecomare Bezoekers van Ecomare kunnen in een nieuw onderdeel van de tentoonstelling met handkracht een windmolen in beweging zet ten. Het model werd vervaardigd in opdracht van de stichting De Noordzee. Hoe harder de bezoeker aan het wiel draait, hoe sneller de molen draait. Door het oplichten van foto's VERVOLG VAN PAGINA 1 Hulppost De procedure om daar toestemming voor te krijgen loopt formeel nog, maar het ziet ernaar uit de provincie is te zien hoe de zee verandert naar mate de 'wind' toeneemt. Naast de molen zijn foto's van zeedieren te zien. De verwachting is dat rond de pijlers van een windmolenpark meer zeeleven is dan elders. Dit doordat de pijlers als rotsen fungeren, waar op aangroeisels ontstaan, wat weer vissen aantrekt. De komende jaren wordt hier onderzoek naar gedaan. Ook tijdens de zaterdag te houden open dag kunnen bezoekers de molen laten draaien. er geen bezwaar tegen heeft. Het PHH-gebouw wordt begin vol gend maand bouwkundig opgele verd. Daarna volgt de afwerking en kunnen de gebruikers hun intrek nemen. VRIJDAG 23 JANUARI 2009 Een politicus die in 2002 wat onstuimige van start ging en het nog wel eens met de burgemees ter en college aan de stok had, maar die in zijn tweede periode meer respect toonde voor pro tocollen en spelregels. Maar die de grenzen bleef opzoeken, bleef uitdagen en ook betrokkenheid toonde. Aldus een karakterschets van PvdA-raadslid Eric Hercules. Na zijn komst in de raad werd hij meer dan eens op de vingers werd getikt door de burgemeester. Ande re raadsleden en het college streek hij soms recht tegen de haren in. In zijn tweede periode had hij meer respect voor de kaders en de spel regels, maar was hij niet te beroerd de grenzen op te zoeken. Hij zocht ook de confrontatie en riep daarbij irritatie op. Zoals vorige week, in het debat over het raadhuis, waar in hij met zijn roep om verder te bezuinigen op de bouwkosten het ongenoegen opriep van wethouder Bakker. Conform zijn stijl wierp hij het college een alternatief plan voor de voeten, waarbij de raads- en trouwzaal op de Groeneplaats blijft en aan de rand van Den Burg een sober en doelmatig kantoor wordt gebouwd. 'Belangrijker dan mijn onbegrip voor een ontwerp dat op Texel misstaat, is dat democratie, politiek dicht bij ons ligt, en een raadszaal dicht bij ons moet staan, tussen de mensen, in het gewoel schreef hij in november op het van een goedkopere optie, dan zou weblog van deze krant. Als lid van de oppositie liet hij het miljoenenverlies in IJsland niet ik het wel weten.. In de politieke arena was hij wat wisselend in zijn contacten. In de Eric Hercules toonde zich pleitbezorger voor woningbouw in Oudeschild en Oosterend. Hier presenteert hij samen met Marijke Eelman van het CDA een plan dat woningbouw door particulieren mogelijk moest maken. (Foto arohiet Tantes CouranUBooiabank ToxoO onbenoemd. 'Mensen roepen al dat het verlies van de acht miljoen in IJsland misschien een zegen is voor Texel. Die mensen kunnen niet reke nen. Acht miljoen is een bult geld om terug te betalen. Maar als we door deze financiële strop worden gedwongen tot het afblazen van het nieuwe gemeentehuis en het kiezen kwestie van de megamanege trok hij zij-aan-zij met de WD, maar hij kon ook uitvallen naar Gerbrand Poster. Op het gebied van huizenbouw in Oosterend en Oudeschild trok hij op met het CDA. Zijn verhouding met GL was wat gespannen. Het zat hem dwars dat de partij waarmee de PvdA met de verkiezingen een lijstverbinding was aangegaan, een wethouder mocht leveren in plaats van de PvdA. Zijn partij had bij de verkiezingen namelijk meer stem men dan GL gekregen. Transparant Zijn interesse voor de lokale poli tiek werd gewekt toen hij voor de vernieuwde Strijbosschool in Mid- den-Eierland een kunstobject mocht maken. 'Ik merkte dat er zo'n betrokkenheid was bij die school en besefte hoe belangrijk het is voor zo'n buurtschap. Het voort bestaan is direct verbonden aan de politiek. Daarover werd nogal eens gemopperd en geklaagd. Maar veel Texelaars deden niets. Ik raakte betrokken en het was een kleine stap om de politiek in te gaan en zo een positieve bijdrage te leve ren. Anders dan veel Texelaars, ben ik niet economisch gebonden aan het eiland. Ik kan dus zonder enig zakelijk belang uitspraken doen en meningen hebben. Voor de PvdA was ik meer een spreekbuis voor wat er eerder was gebeurd en beslo ten. Het openbaar onderwijs en de verzelfstandiging had mijn speciale aandacht. Ik ben blij dat de ver nieuwing van de OSG er uiteindelijk komt. Aan de andere kant was drie kanjerprojecten misschien wat veel van het goede en hebben die elkaar misschien in de weg gezeten.' Hercules toonde zich een pleitbezor ger van een transparante gemeente. 'Er wordt nog wel eens geheimzin niger gedaan over zaken dan nodig is. Het college heeft neiging zaken achter te houden.' Hercules heeft aan de fractie moeten beloven dat hij op de achtergrond actief blijft. 'Er zijn meerdere rede nen waardoor de lokale democratie niet functioneert zoals zou moeten. Daar wil ik mee aan de slag.' Geen wettig en overtuigend bewijs De afgetreden Eilander Raads leden Marijke Eelman en Alfred Schaatsenberg worden naar ver wachting opgevolgd door raads leden Frank Kingma (WD) en Willem Vlas (Texels Belang). Zij hebben zich kandidaat gesteld voor de twee vacante posities in het overlegorgaan van de gemeen teraden van de vijf Waddeneilan den. Roelie Bakker (Texels Belang) en Jos de Wolf (WD) willen vervan gende leden worden. Dinsdag wordt er tijdens de raadsvergadering over hun kandidatuur gestemd. Schaatsenberg en Eelman zijn opgestapt uit de Eilander Raad omdat zij het er niet mee eens zijn dat Texel daar toch een jaar langer blijft (tot eind 2009 in plaats van eind 2008) dan een meerderheid in de raad aanvankelijk wilde. Als Vlas en Kingma als opvolgers worden benoemd, ontstaat er een opmer kelijke situatie. Texels Belang en de WD, voorstanders van voortzetting van een intensievere samenwer king, hebben dan elk twee zetels in de vijf zetels tellende Texelse vertegenwoordiging in de Eilan der Raad. Die vertegenwoordiging moet echter in eerste instantie de standpunten van de standpunten van de meerderheid in de raad uit dragen (er wordt niet aan partijpoli tiek gedaan) en de meerderheid van de politieke partijen is voorstander van samenwerking met de Kop van Noord-Holland waar momen teel gesprekken over herindeling worden gevoerd. Er is-in de Eilander Raad echter ook ruimte om standpunten van minderheden te verkondigen. Het komend jaar moet in het samen werkingsverband onder meer gesproken worden over de wijze waarop Texel kan blijven samen werken als het om algemeen geza menlijke belangen gaat. De Friese eilanden bekijken ondertussen ook hoe zij hun intensievere samenwer king verder moeten uitbouwen en hoe zij verantwoordelijkheden van hun gemeenteraden aan de Eilan der Raad kunnen overdragen. Texel doet daar niet aan mee. De Texelse vertegenwoordiging in de Eilander Raad bestaat momen teel uit Joop Groeskamp (Texels Belang), Gerbrand Poster (WD) en Frans Visman (D66). Henny Festen (GroenLinks) is vervangend lid. De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een 46-jarige inwoner van Den Burg vrijgesproken van poging tot doodslag en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Reden: justitie is er niet in geslaagd wettig en overtuigend te bewijzen dat de man eind 2007 bij een tumultu eus incident in het Noordhollandse Zwaag een vrouw neerstak. Ook het bezit van een kleine hoeveel heid drugs werd hem vergeven. Chaos en venwarring. Dat is wat er heerste in de nacht van 12 op 13 november 2007 aan de Paardebloem in Zwaag. De rechtbank in Alkmaar probeerde vorige week de feiten op een rijtje te krijgen, maar dat bleek een lastige klus. Duidelijk is wel dat die nacht een vrouw met een mes in haar nek is gestoken. De verdachte was die dag op visite bij zijn tweelingbroer en diens vrouw in Zwaag. Tegen middernacht kreeg het echtelijke stel ruzie. De vrouw pakte haar koffers, nam de kinderen mee en liep al ruziënd met haar eega naar de tuin. Vanaf dat moment lopen de verkla ringen van de betrokkenen uiteen. Zo zou een man met een kaal hoofd op het gegil van de kinderen in de ach tertuin zijn afgekomen. Nadat hij over de schutting had gekeken, zag hij het ruziënde stel en trapte hij de poort in om hulp te bieden. Zijn meegekomen maat pakte de tweelingbroer bij de kladden, terwijl de kale man het huis in rende. De verdachte zou volgens een verklaring naar buiten zijn gelo pen en later zijn terug gekomen met in iedere hand een mes, hoogstwaar schijnlijk afkomstig uit een messen- blok in de keuken. Een toegesnelde buurvrouw en haar vriendin waren in de achtertuin toen de verdachte de tuin inliep en stekende bewegingen naar een van de dames maakte. De vrouw deinsde in een reflex achteruit, maar werd daarbij wel geraakt in haar nek. Zij wist zeker dat de Texelaar haar had belaagd en niet zijn twee lingbroer. Een buurman verklaarde dat hij de verdachte samen met zijn broer naar buiten heeft zien komen. Hij zag dat de verdachte iets in zijn hand had, "BEWONERS VERENIG IMG OVER DE ROQIE Jl—Jlll-IU-1—1 UUUULl-G j_;il (IKWIL wiTVÓoRZITTER WORDëÏT) [kon OEBILIARTen?) .BNTooN 6oES<3 2.z-o'-z.oeq Op zoek naar nieuw bestuur maar wist niet met zekerheid te zeg gen of het een mes was. De schoon zus van de verdachte had echter geen mes gezien en de tweelingbroer was zo door het lint dat hij zich niet veel meer kon herinneren. De verdachte daarentegen zegt dat hij de hele schermutseling in de tuin niet heeft opgemerkt en dat hij al die tijd op de bank in de huiskamer zat. 'Ik heb niemand de poort horen intrappen en ik weet zeker dat die kale man en zijn maat door de voor deur naar binnen zijn gekomen. Ik ben al die tijd niet in de tuin geweest en ik heb helemaal geen wapen in mijn handen gehad. Pas later toen de politie arriveerde, ben ik naar buiten gegaan', vertelde hij de rechter. Officier van justitie Van der Plas maakte van de verklaringen een vol gens haar kloppend verhaal en kwam tot een eis van drie maanden onvoor waardelijke celstraf voor een poging tot van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Daarbij wilde zij dat de verdachte ook nog een werkstraf van 70 uur kreeg opgelegd, omdat hij ten tijde van het incident in zijn proef tijd zat. Zij achtte bewezen dat de man daadwerkelijk met een mes naar buiten was gelopen en niet al die tijd in de huiskamer had gezeten. De advocaat van de verdachte vond dat de officier verschillende puzzel stukjes in elkaar had gezet die alleen maar in het nadeel van zijn cliënt waren. De raadsman sprak over een 'ongelooflijke hoeveelheid onzin in de verklaringen' en wilde vrijspraak. 'Hier komt niemand meer uit. De een weet niet meer zeker wat er is gebeurd, de ander heeft uitspraken ingetrokken en een andere getuige verklaart dat het allemaal moeilijk te zien was. Er valt dus geen duidelijke beslissing te maken.' De verdachte was duidelijk geëmotio neerd en meest af en toe een traantje wegpinken. Hij begreep niet waarom bijna iedereen belastende verklarin gen tegen hem aflegde, terwijl naar eigen zeggen niets had gedaan. Of de rechtbank hem geloofde, blijft de vraag. Feit is dat justitie niet voldoen de bewijs wist te verzamelen om de rechters te overtuigen. Zorgen toename vergunningen van rechtswege Raadslid Frans Visman (D66) maakt zich zorgen over een toe name van bouwvergunningen die de gemeente 'van rechtswege' moet verlenen. Dat zijn bouw- aanvragen die de behandelings termijn hebben overschreden, waardoor de gemeente auto matisch een vergunning moet verlenen. Volgens Visman is er over 2007 en 2008 een stijging te bespeuren ten opzichte van voorgaande jaren. 'Dat is iets dat je tijdig moet signa leren, zodat er wat aan kunt doen.' Visman drong er recent met klem bij wethouder Nico Kikkert (grond gebied) op aan met cijfers over het aantal van rechtswege verleende vergunningen te komen. Dat waren er 10 volgens de gemeente. Eigen onderzoek van Visman leerde dat het in 2008 13 was voorgekomen. In 2007 was er sprake van 14 overschrijdingen, maar ook dat getal kan meer of minder zijn. Volgens Visman gaat het er echter om dat zich een stijging aan het voordoen is. 'We moeten eens goed kijken hoe dat komt. Je krijgt er geregeld opmer kingen over van anderen. Wat je hoort, is dat de een vecht voor zijn vergunning en alles afgewezen ziet worden, terwijl een ander automa tisch de vergunning krijgt.' Volgens Visman bestaat het risico dat gemakzucht om de hoek komt kijken en het aantrekkelijk wordt lastige dossiers wat eerder aan de kant te leggen. 'Dat is iets wat we niet zouden moeten willen.' Dit jaar zijn vooralsnog geen bouwvergun ningen van rechtswege verleend. Andere partijen hebben in het ver leden ook meermalen aangekaart dat er onder Texelaars veel wordt geklaagd over de afhandeling van bouwaanvragen. Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers Vluchtelingenwerk Noordwest holland is op zoek naar vrijwil ligers voor een op 1 februari op te richten Texelse werkgroep. Het gaat om mensen die vluchtelin gen en asielzoekers helpen bij uiteenlopende zaken. Te denken valt aan de begelei ding bij het inrichten van de nieuwe woning, het wegwijs maken in de nieuwe woonomgeving en zonodig meegaan naar instanties. Daarnaast helpt de vrijwilliger bij het invullen van formulieren en informeert hij of zij over regelgeving. Bedoeling is dat de vluchteling uiteindelijk zelf standig in de Nederlandse samen leving kan functioneren. De leeftijden en achtergronden van de vrijwilligers verschillen, evenals hun beweegredenen. De één wil andere culturen leren kennen, de ander wil werkervaring opdoen. Sommigen werken een halve dag in de week, ander drie hele dagen. Al die vrijwilligers hebben één ding gemeen: ze doen iets concreets voor asielzoekers en vluchtelingen in Nederland. Vluchtelingenwerk vraagt van haar medewerkers een inzet van ten minste vier uur per week. Alle (vrijwillige) medewerkers volgen een cursus en krijgen professionele begeleiding. Daarnaast ontvangen ze een onkostenvergoeding en zijn ze WA verzekerd. Voor meer informatie en opgave: de heer A. Azizi. e-mail a.azizi@vw noordwestholland.nl of tel. 0251- 228013. Hij is van maandag tot en met donderdag bereikbaar. Rogier Krüger. Gerard van Veen en Jacob Bakker van de KNRM in De Koog hebben de Vrijwilligersme- daille Openbare Orde en Veiligheid gekregen. De drie zijn respectie velijk 10, 15 en 30 jaar actief voor de reddingmaatschappij. Krüger is plaatsvervangend schipper, Van Veen opstapper en Bakker chauf feur van de wippertruck. Burge meester Joke Geldorp, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM speldde de onderschei dingen op. Gerard van Veen, Jacob Bakker en Rogier Krüger van de KNRM zijn onderscheiden n de Vrijwilligersmedaille Openbare Orde en Veiligheid. (Foto as k Een Texelse tuk tuk was één van de blikvangers op de landelijke Vakantiebeurs, die afgelopen week in Utrecht werd gehouden. Texel was toch al prominent aan wezig, want ook de Waddenstand - van de gezamenlijke Waddenei landen - trok veel aandacht. Met zand, schelpen, juthout en prachtige foto's was de stand sfeer vol aangekleed. Texelse participan ten waren naast de VW ook vakan tiepark Dennenoord, Villaverhuur Texel, Ecomare, Van der Linde, het Maritiem en Jutters Museum en Texel Yurts. Op de beurs werden duizenden brochures uitgedeeld. Ook het spel Vlaggetje omhoog of vlaggetje naar beneden trok veel belangstellenden. De winnaars kon den een vakantiearrangement op Texel winnen Texel werd verder vertegenwoor digd door Wijnhuis Oosterend (met het Strender Stropertje), slagerij Goënga (lamsworst), kaasboerderij Wezenspyk (schapenkaas) en bak kerij Timmer (Hoornderring), die de bezoekers trakteerden op lokale delicatessen. Texelwool gaf dek bedden als prijzen weg. Ten slotte gaf dus ook Texel Tuk Tuk acte de présence. De VW maakte ook deel uit van de Noord-Holland Zoet Zout Stand, waarin Noordhollandse organisaties en bedrijven zich pro fileerden. De organisatie van zowel de Waddenstand als van de Noord hollandse stand lag in handen van Zilte Zaken uit Den Burg. De Vakantiebeurs trok ruim 130.000 bezoekers. Een enquête onder hen wees uit dat steeds meer Neder landers zich bij de keuze van hun vakantiestemming laten leiden door de vraag of de natuur er ter plaat se mooi is. Dal percentage steeg het afgelopen jaar van 32 naar 36. Ook cultuur (28 procent) wordt een belangrijke factor genoemd. Maar liefst 53 procent is van plan een korte vakantie in Nederland door te brengen. Het 'profiel' van de Vakan tiebeursbezoeker bleef ongewijzigd', hoog opgeleid en in meerderheid met een bovenmodaal inkomen. Dirk Kuip uit De Koog heeft opnieuw geprobeerd gemeente lijke medewerking te krijgen voor de bouw van een woning in de vorm van een agrarische stolp bij het kruispunt Pontweg-Pelikaan- weg. De aanvraag is echter ook nu van de hand gewezen. Kuip wil zijn verouderde bungalow Pontweg 155 (vlak naast het stolp je Langebosch en andere recre atieve opstallen) vervangen door een riante stolpwoning op grotere afstand op een ruim terrein. Hij had daarom om verplaatsing van het woonvlak gevraagd en tevens ver zocht dit vlak te m'ogen vergroten tot 5000 vierkante meter. De afgelo pen zomer besloot het college afwij zend, omdat de nieuwe stolp niet voldoet aan de afstandsmaat tot de weg en leidt tot een te groot beslag van grond die agrarisch is bestemd. Bovendien is een stolp die geheel buiten het bestaande woonvlak komt strijdig met het stolpenbe- leid, omdat er sprake moet zijn van een bestaande woonbestemming. Ook vergroting van het woonvlak tot 5000 vierkante meter is strijdig met de betreffende voorwaarden. In zijn nieuwe aanvraag heeft Kuip afgezien van vergroting van het woonvlak; hij vraagt nu alleen om verplaatsing van het bestaande vlak. Voor het overige kleven aan het verzoek de zelfde bezwaren als aan het vorige, zodat het opnieuw is afgewezen. Een Texelse tuk tuk was één van de blikvangers op de Vakantiebeurs.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5