'Het is een plezier mensen te helpen' Even tot rust komen Wisseling van de wacht bij maatschappelijk werk Woontij <^y 10? Auto gezien op internet? texelseautopagina.n (J(ith(irin(ihoe()F keukenpersoneel i 28?5 BEGRIJP JIJ DE TROTS VAN ONZE KLANTEN? TE HUUR PASFOTO'S DE WAAL TESD Wij staan voor u klaar! Voordeelland Zin in een nieuwe uitdaging? TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 JANUARI 2009 'Werk dat voldoening geeft. Ik krijg er veel dankbaarheid voor terug.' Dat zegt Frank van Lare, die per 1 februari officieel afscheid neemt na 31 jaar als maatschappelijk werker op Texel. Hij wordt opgevolgd door Barbara Pieterse. Ze wordt collega van Marijke Woestenburg, die hier inmiddels negen jaar actief is als maatschappelijk werkster. De medewerkers van het maatschappelijk werk op Texel. Van links naar rechts: Barbara Pieterse (de komende), Marijke Woestenburg (de blijvende) en Frank van Lare (de vertrekkende). 'Het plezier om mensen te helpen', noemt Van Lare zijn belangrijkste drijfveer om het vak van maat schappelijk werker uit te oefenen. 'Mensen komen hier met een pro bleem, we praten erover en leren hen op eigen benen te staan. In feite maken we onszelf als hulpverlener overbodig.' Dat het in de praktijk zo werkt, blijkt uit het feit dat het maatschappelijk werk geen vaste 'klanten' kent. 'Een enkele uitzon dering daargelaten zien we cliënten die we hebben geholpen hier niet meer terug. In ieder geval niet met hetzelfde probleem.' Als maatschappelijk werker is Van Lare een begrip op Texel. Hij vervult hier zijn taak dan ook al geruime tijd. 'Ik begon hier op 1 mei 1976. Daarvoor werkte ik als maatschap pelijk werker op de afdeling Soci ale Zaken in Alkmaar.' Het maat schappelijk werk dat tot die tijd was ondergebracht bij de gemeente Texel, ging onderdeel uitmaken van de stichting die de Kop van Noord- Holland bestreek, een organisatie die zich onder de naam De Wering inmiddels uitstrekt tot Heiloo. Volgens Van Lare kwam hij in zijn praktijk geen typisch Texelse pro blemen tegen. 'Wel is het zo dat het aantal mensen dat we helpen om uit de financiële problemen te komen is toegenomen. Dat komt vooral door de nieuwe wet Schuld sanering natuurlijke personen. Die geeft de mogelijkheid om van de schulden af te komen. Vroeger had je ook mensen met financiële pro blemen, maar die er niet in slaagden op eigen kracht er uit te komen. Die kregen bijvoorbeeld te maken met beslagleggingen. Mensen kun nen door meerdere oorzaken in de financiële problemen komen. Als gevolg van een echtscheiding, maar ook door een verkeerd uitgavenpa troon. Er bestaat tegenwoordig de mogelijkheid in een aantal jaren van deze schulden af te komen. Schuld eisers kunnen door de rechtbank worden gedwongen om akkoord te gaan met een afkoopsom. Als maatschappelijk werker kunnen we zo'n traject begeleiden. Maar we doen ook aan schuldbemiddeling en hebben ook op dat gebied al de nodige successen geboekt. Om uit de financiële problemen te blijven, helpen we mensen ook om hun gedrag te veranderen.' Schroom De stap naar het maatschappe lijk werk neemt niet iedereen even makkelijk. Woestenburg: 'Er bestaat wel eens enige schroom. Jammer, want daardoor stappen mensen hier soms pas binnen als ze bijvoorbeeld uit hun huis dreigen te worden gezet of als de deurwaarder op de stoep staat. Kwamen ze maar eerder, dan kunnen we veel makkelijker dingen doen.' Het is een misverstand om te denken dat het maatschappelijk werk alleen helpt bij financiële pro blemen. Ook bij overspannenheid, depressies, burn out, het verwerken van verdriet, generatieconflicten, problemen met puberende tieners, scheiding, eenzaamheid of andere problemen van sociale, maatschap pelijk of psychische aard biedt het maatschappelijk werk de helpende hand. 'Eigenlijk bij alle problemen die je in je leven tegenkomt en waar je niet zelf uitkomt', vertelt Pieterse. 'Het kan gaan om een zetje in de goede richting, om ondersteuning of andere hulp. Uiteindelijk is het doel van onze hulp dat de cliënt weer op eigen benen kan staan.' Indien nodig verwijst het maatschappelijk werk door naar gespecialiseerde hulpverleners. Assertiviteit Als hulpverleners in de eerste lijn kunnen Texelaars rechtstreeks con tact opnemen met het maatschap pelijk werk, maar ze kunnen ook door een huisarts worden door verwezen. In een eerste gesprek (intakegesprek) wordt onder meer een analyse van de probleemsitu atie gemaakt. Van Lare: 'Iemand kan totaal overspannen zijn of op een andere manier zijn vastgelopen, maar geen idee hebben van de oor zaak. Het kan zijn dat degene niet genoeg voor zichzelf opkomt. Dan is er een assertiviteitsprobleem. Dan leren we zo iemand vast te stellen wat hij of zij zelf wil en keu zes te maken. Die kunnen pijnlijk zijn. Dat moeten ze accepteren. De keuzes moeten ook worden duide lijk gemaakt aan de omgeving. Vaak denken ze dat de mensen om hen heen dat niet accepteert. Meestal valt dat wel mee, maar zo niet, dan is dat jammer. Het belangrijkste is dat er orde op zaken wordt gesteld.' Dat ze niet de enige met dergelijke problemen zijn, merken ze als ze gaan deelnemen aan een groep je waarin assertiviteitsproblemen gezamenlijk worden besproken. Marijke: 'Het idee is dat lotgenoten met elkaar in contact komen, van elkaar leren en elkaar stimuleren. Dat werkt goed. De groep is klein van opzet en komt aan de overkant bij elkaar. Dat is een bewuste keus, om de drempel zo laag mogelijk te houden.' Discretie staat bij het maatschap pelijk werk hoog in het vaandel en ook tijdens het interview stelt Van Lare zich als het gaat om zijn cliënten gereserveerd op. Namen en specifieke situaties worden niet genoemd. Problemen die hij op zijn werk tegenkwam, nam hij nooit meer naar huis. 'Het zijn problemen van anderen. Afstand is belangrijk. Als ik een cliënt op straat tegenkom, dan groet ik wel, maar daar blijft het bij. Ik hanteer duidelijke grenzen, dat bevalt mij het beste.' Jongeren Zijn opvolgster (31) is bepaald geen nieuwkomer in het werk. Barbara Pieterse: 'Ik heb tien jaar in een gesloten jeugdinrichting gewerkt, zeg maar een jeugdgevangenis. En ais maatschappelijk werkster heb ik in Almere twee jaar met jongeren gewerkt. Vorig jaar mei vestigde ze zich op Texel, waar ze tot dus ver op Novalishoeve (voorheen Sint Donatus) werkt. 'Ik heb heel veel ervaring opgedaan met jongeren. Onder andere met puberende jeugd en de spanning die dit met ouders kan opleveren Maar ook met jon geren die niet werken, niet naar school gaan of die geen onderdak hebben.' Maatschappelijke hulpverlening is kosteloos. Er wordt een intake gesprek gehouden en er wordt een hulpverleningsplan opge steld. Woestenburg: 'Mensen die hier komen, weten waaraan wordt gewerkt en wat de prognose is. We overleggen alleen met der den als de cliënt daar toestem ming voor verleent.' Het spreekuur is elke maandag van 8,30 tot 9.30 uur en vrijdag van 15.30 tot 16.30 uur. Er kan ook telefonisch advies worden ingewonnen een afspraak worden gemaakt, tel. 314185. Het maatschappelijk werk houdt nu nog kantoor in d'Ouwe Ulo, in maart verhuist het naar het PHH-gebouw aan de Pontweg. Gerard Timmerman Kom eens langs bij de Texelse merkendealer. Wij helpen u graag met een occasion voor een prijs die u past. Evt. bemiddelen we bij uw aankoop en kunt u voor service en garantie gewoon op Texel terecht! rP> oenltrlj-eetluiu Wij zijn op zoek naar (ervaren/ onervaren) Wij bieden - jaarbetrekking - goed salaris - opleiding behoort tot de mogelijkheden - leuk en gezellig team - flexibele werktijden Voor vragen en/of sollicitaties kunt u bellen of mailen tel: 06-20740793/ e-mail: i nfo@cathari nahoeve-texeln I joost Hoogenbosch COOGHEN' Op zoek naar een nieuwe uitdaging? BEN JIJ... flexibel en enthousiast.' dynamisch en leergierig? woonachtig op Texel en niet afhankelijk van openbaar vervoer? geen 9-17 persoon? Restaurant ontbijt, lunch en diner MEDEWERKER BEDIENING 38 uur Medewerker bediening weekend/vakanties Keuken lunch en diner ZELFSTANDIG WERKEND KOK 38 uur Leerling kok Spoelkeuken weekend/vakanties Wij bieden solans conform Horeca CAO, aantrekkelijke koningen bij Sandton Hotels, prettige werksfeer en leuke collega's met alle mogelijkheden en ruimte om jezelf te ontplooien Stap in de wereld van Sandton! Stuur je CV met motivatiebrief naar onderstaand adres of kom even langs. Sandton Hotel De Cooghen Dorpsstraat 10 1796 BB DE KOOG TEXEL info@cooghen.nl www.sandton.eu/ cooghcn 0222-367020 Geven aan een goed doel? Let op dit keurmerk i Boomsma Connemara 1/ longe jenever 1 liter (ounónu Old Captain Waalderstraat Tel. 0222-313185 Irish single malt 0.7 liter www.gildeslijter.nl fVi'rA 8 Sonnema Drop berenburg 1 liter likeur SHOT °-7 lucr Gilde 095 I vieux 1 liter O* Slijterij Wijnhandel Onze huiswijnen uw thuiswijnen 57 Witte Kruis laan 7 Tel. 0222 -322165 Den Burg ^chipknip Word kassamedewerker bij Weikoop Den Burg ]e vindt het buitenleven heerlijk? Maak er je werk van! Solliciteer nu bij Weikoop. Wij zijn op zoek naar mensen die onze klanten begrijpen. Die een goed advies kunnen geven, omdat ze weten waar ze het over hebben. Mensen die zorgen dat klanten de winkel met een glimlach veriaten. Mensen die weten wat service is. Herken jij jezelf in dit profiel? En heb je VMBO'MBO niveau 2 in een commerciële richting of detailhandel? Dan is een baan als kassamede werker écht iets voor jou. Kijk voor de complete vacature op www.werkenbijwelkoop.nl Woontij Thijsselaan 2 1791 VH Den Burg telefoon 0222 - 36 33 33. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.30 u Toewijzingen reacties inschrijfdatum Toewijzingen reacties inschrijfdatum Gasthuisstraat 86 26 01-01-1992 Koopgarant Weststraat 19 28 14-07-2005 Trompstraat 4 14 01-03-2005 Starkenburgh 16 15 26-05-2008 Verlengen: voor de verlenging van uw inschrijving als woningzoekende moet u jaarlijks €7,- overmaken op rekeningnummer 36.25.53.920. Of u komt langs op ons kantoor Tweekamerwoning Naalrand 53 te Den Hoorn (1e etage met lift) 1. Inschrijvers vanaf 50 jaar 2 Inschrijvers jonger dan 50 jaar 3 Maximaal 2 personen Aantal kamers Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Advertentienummer woonkamer, 1 slaapkamer €360,60 €401,81 20-02-2009 903001 Voor bovenstaande woningen moet uw reactie uiterlijk binnen zijn op 28 janu; L0T Op a.s. Graag het bij de woning genoemde nummer vermelden! v.woontij.nl voor info en online inschrijven. zwart/wit of kleur €6.00 'fbtophis. s 320963 In verband met een verbouwing zal onze kiosk aan de wal Den Helder gesloten zijn vanaf maandag 26 januari 2009. Deze verbouwing voeren wij uit om u ook in de toekomst goed van dienst te kunnen zijn. Tijdens de verbouwing zal in een alternatieve faciliteit worden voorzien. Daarin treft u een aangepast assortiment aan. Vanaf I april 2009 hopen wij u te mogen ontvangen in onze vernieuwde kiosk! Voor verkoop en alle reparaties en onderhoud van wasmachines, drogers, vaatwassers, koel- vrieskasten, ovens, magnetrons, tv's, cd-en dvdspelers, satelliet, camera's, navigatie, mobiele telefonie, enz., kunt u terecht bij Voordeelland. vandaag gebeld/vandaag geholpen Heemskerckstraat 17. Oudeschild. Tel. 322 398, www.epvoordeelland.nl CULINAIRE VERWENNERIJ BIJ JEF C.ESIAUÜANT HOTEl Ter versterking van ons team zoeken wij per direct: Gastheren/gastvrouwen voor fulhrme dienstverband Leerling gastheer/gastvrouw Culinaire Verwennerij Bij Jef is een sterrenrestaurant mei ambitie, We verrassen Medewerkers bediening (vanaf 17 jaar) parttime voor weekeinden en vakanties graag met eigenzinnige "gerechten. Pure ingrediënten en prikkelende smaak Aankomend zelfstandig werkend kok/leerling kok combinaties zijn kenmerkend voor onze keuken. In een informele sfeer, is het heerlijk tafelen Bij Jef. Keuken/afwashulp (paar uur per week) Is één van de vacatures jou op het lijf geschreven? En wil je werken in een jong en dynamisch team? Neem dan contact met ons op! Herenstraat 34 1797 AJ Den Hoorn, Texel T (0222)319 623 www.bijjef.nl Je kunt mailen of bellen naar Culinaire Verwennerij Bij Jef: vraag naar Jef Schuur of Nadine Mögling. info@bijjef.nl of (0222) 319 623.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6