Cjroen r£wartsJ~exeh in het hart Warmte voor huizen uit Texels snoeiafval Onderverhuur strand aan banden gelegd Sloop kantine OSG begonnen Mountainbikers over de sloot op Super Sunday Geen twijfel juistheid jaarrekening gemeente Problemen 't Plein worden verholpen <S) Domeinen schept duidelijkheid is niet in orde. 'Aan de grond is het te koud en boven te warm', aldus De Vries. De toezegging van Touax betekent dat de OSG op het moment niet direct op zoek hoeft te gaan naar andere huisvesting. Die optie werd overwogen voor het geval er niets aan de problemen te doen zou zijn geweest. Vrijdag zijn vertegen woordigers van het Franse bednjf, dat een vestiging in Moerdijk heeft, langs geweest om poolshoogte te nemen. De Vries zegt er vertrouwen in te hebben dat de problemen worden opgelost. De noodbouw, waarin vijf klaslokalen zijn gevestigd, is naar verwachting zo'n anderhalf jaar nodig totdat de verbouw en nieuw bouw aan de Haffelderweg klaar is. Touax leverde in 2003 ook al de units voor een noodgebouw bij het hoofdgebouw die destijds nodig waren om een tekort aan ruimte in de scholengemeenschap op te lossen. De HAVO en het VWO hebben inmiddels hun intrek in het appar tementencomplex aan de Volmolen en daar verloopt volgens De Vries alles goed. 'Daar moet alleen de omgeving nog worden opgeknapt en we hebben in overleg met de brandweer besloten een keer een ontruimingsoefening te houden.' TEXELSE-^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12344 DINSDAG 27 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Onderzoek TexelEnergie en Woontij Nieuw Leven Nieuw Leven heeft een reputatie te verdedigen en dat is met altijd gemakkelijk. Maar met de voorstel ling van zaterdag voegde de Oude schilder toneelvereniging een nieuw hoogtepunt aan haar oeuvre toe. Pagina 2 Een groep van 93 woningen in de omgeving van de Bernhard- laan en de Tjakkerstraat in Den Burg (de zogeheten 99-woningen) krijgt mogelijk duurzame verwar ming op basis van de verbran ding van Texels snoeiafval. De Stichting Woontij, verhuurder van de woningen, en TexelEnergie onderzoeken die mogelijkheid. De huizen, die dit jaar gerenoveerd worden, zijn de enige op Texel die blokverwarming hebben. Ze zijn aangesloten op één grote gezamen lijke CV-ketel die de 93 woningen van warmte voorziet. Dat gebeurt via een buizenstelsel in de grond waar het verwarmde water door heen wordt gepompt. TexelEnergie en Woontij bekijken of het mogelijk is tijdens de renovatie de bestaande ketel te vervangen door een verwarmingsketel die op snoeiafval brandt. Volgens directeur Brendan de Graaf van TexelEnergie is daarvoor dan voldoende hout op het eiland aanwezig. 'Het meeste blijft nu onbenut of wordt naar de overkant afgevoerd.' Bedoeling is dat het hout versnipperd en auto matisch de ketel in gaat, zodat die continu blijft branden om het water warm te houden. Een verkennend onderzoek heeft uitgewezen dat het bestaande bui zenstelsel geschikt is. 'De kwaliteit daarvan is goed en alles is geïso leerd.' Bedoeling is dat het water in de nieuwe situatie op gemiddeld zeventig graden Celsius door de leidingen stroomt. In de huizen kan de warmte via een warmtewisselaar worden afgenomen, zodat zowel de huizen (via de thermostaat) als het drinkwater ermee kunnen worden verwarmd. Het verwarmen van het drinkwater gebeurt in de 93 huizen nu nog veelal met geisers met open verbrandingssystemen, maar daar wil Woontij vanaf omdat die appa raten gevaarlijk kunnen zijn. De duurzame verwarming moet lei den tot lagere stookkosten. Woon tij streeft ernaar dat daarmee een huurverhoging die uit de renova tie voortkomt, wordt opgevangen, zodat de woonlasten onveranderd blijven. Het past ook binnen de ambitie Texel vanaf 2020 duurzaam in de eigen energie- en waterbe hoefte te laten voorzien. Woontij en TexelEnergie hebben recent een informatieavond belegd waar bewoners van de huizen op de hoogte zijn gebracht. Volgens De Graaf werd er wisselend gere ageerd. Sommigen zagen er wei nig in, anderen hadden oren naar het nieuwe systeem. Dat is overi gens allerminst nieuw. Een groep Texelaars die eind vorig jaar het duurzame Zweedse eiland Gotland bezochten, zagen meerdere kachels die op hout werden gestookt en waarmee water in gesloten buizen stelsels werd verwarmd. zolang degene de vergunning maar is verleend aan degene die exploi teert. Het is volgens Domeinen ech ter niet toegestaan dat personen met een vergunning tot exploitatie een paviljoen of kiosk aan derden verhuren en hen vervolgens ook de werkelijke exploitatie laten doen. Domeinen zegt het acceptabel te vinden als de gemeente voor der gelijke situatie tot 31 december 2012 een uitsterfregeling hanteert, maar langer wordt niet toegestaan. Het college heeft voor die datum gekozen omdat dan het laatste onderhuurcontract af. Bestaan de contracten worden tot die tijd gerespecteerd, maar er vinden wat het college betreft geen verlengin gen meer plaats. Bedoeling is dat strandexploitanten straks drie soorten vergunningen krijgen: een meerjarenvergunning, een jaarvergunning en een jaarover eenkomst. De meerjarenvergunning moet voor meerdere jaren duidelijk heid geven zodat een exploitant kan investeren. In de jaarvergun ning komen de voorwaarden voor het gebruik van een stuk strand te staan. En in de jaarovereenkomst wordt de financiële vergoeding daarvoor geregeld. De vergunnin gen komen op naam van de werke lijke exploitant en mogen niet wor den onderverhuurd. Het onderwerp komt vanavond aan de orde in de raadsvergadering. Door rood gereden Strandpaviljoens en -kiosken mogen niet aan derden worden onderverhuurd als die geen ver gunning tot exploitatie hebben. Dat is de strekking van een mail die Domeinen aan de gemeente heeft gestuurd. Onderverhuur is al een tijd een hei kel punt tussen de gemeente en de strandexploitanten. Burgemeester en wethouders willen het uiterlijk per 31 december 2012 beëindi gen, maar daar zijn strandexploitan ten weinig gelukkig mee. Tijdens de laatste commissievergadering Grondgebied werd besloten nadere toelichting te vragen aan Domei nen, omdat de meningen verdeeld waren. Domeinen is een afdeling van het ministerie van Financiën die namens de Staathet strand ver huurt aan de gemeente. Zij verleent de gemeente ook het recht delen van het strand tijdelijk voor exploi tatie te gebruiken. Volgens een mail van Domeinen heeft de gemeente toestemming het strand" onder te verhuren aan derden en hen ook het recht tot exploitatie te verlenen. Dat moeten personen zijn die 'werkelijk' een paviljoen of kiosk exploiteren. Of zij eigenaar zijn van de betreffende voorziening of die van een ander huren, maakt Domeinen niet uit, Raadslid Nils Lely stond bij de verkiezingen als nummer vijf op de lijst van de PvdA, in theorie dus onverkiesbaar. Maar vanavond wordt hij toch geïn stalleerd als raadslid. 'Het was niet mijn doel, maar nu ze mij ervoor hebben gevraagd, vind ik dat erg leuk en zal ik mijn beste beentje voorzetten.' Pagina 5 Vrijwilligers 'Het wordt steeds moeilijker aan vrijwilligers te komen. We zien de echte clubmensen meer en meer verdwijnen. Daar staat tegenover dat de sporter zich steeds vaker als consument gaat gedragen.' Zor gelijke woorden van Albert Hoven, voorzitter van de Sportraad, bij de opening van de Sportmarkt. Pagina 6 Bij een controle bij 't Horntje, don derdag rond 17.00 uur, constateer de de politie dat nogal wat auto's die van de boot kwamen door het rode licht reden. Er werden acht overtredingen geconstateerd. De kentekens zijn genoteerd. De boos doeners kunnen een bekeuring van 150 euro tegemoet zien. De politie meldt dat door rood licht rijden gevaarlijk is. Al bij een snel heid van 35 kilometer per uur is de kans vijf procent dat een voetgan ger of fietser een aanrijding niet overleeft. Bij 50 kilometer per uur is dat percentage 45. Een werknemer van sloopbedrijf WMR loopt door de ontmantelde kantine van de OSG aan de Haffelderweg waar gisteren de Sloopwerkzaamheden begonnen. Foto Jeroen var Hanum/Beeklbark Teven Werknemers van WMR uit het Friese Rinsumageest zijn gisteren begon nen met de eerste sloopwerkzaam heden in de leegstaande OSG aan de Haffelderweg. In de voormalige kantine werd het plafond verwijderd en er werden materialen weggehaald die asbest bevatten. Naar verwach ting begint in de loop van de week de sloop van de voormalige ingang, de kantine en de mediatheek. Vol gens Henk Prins van WMR nemen de werkzaamheden vier tot zes weken in beslag. Daarna kan Bouw- groep Dijkstra Draisma uit Bolsward aan de slag met de nieuwbouw. Er wordt aan de voorzijde van de school een stuk bijgebouwd, zodat straks alle leerlingen in één gebouw les kunnen krijgen. Bedoeling is dat de verbouwde school in de zomer van 2010 wordt opgeleverd. Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg LANGEVELD Zondag stond voor 112 mountainbi- streep haalden. Een dolle rit, over kers in het teken van Super Sunday, zompige boerenakkers, landweg- Een slijtageslag kriskras over het getjes, bospaden, strand, door een eiland, waarbij zo'n 35 volhouders koeienstal en zelfs door café Het na een kleine 120 kilometer de eind- Biervat in De Koog. Ook een tocht waarbij de meerijdende verslagge ver in een valpartij belandde en de rijders op sommige plekken bijzon dere hindernissen moesten worden genomen, zoals nabij De Koog een sloot. Een uitgebreid verslag staat op pagina 7. De bewering van registeraccoun tant Leo Verhoef dat de jaarreke ning van de gemeente misleidend is, is onjuist. Dat zegt oud-raads lid Piet Standaart. 'Deze man stuurde ons in 2003 al soortge lijke brieven. We hebben het toen uitgeplozen en geconstateerd dat er geen reden was om aan de juistheid van de cijfers zoals de gemeente die presenteert, moest worden getwijfeld.' Verhoef schrijft op zijn website dat de gemeente op de jaarrekening van 2007 €4,9 miljoen heeft ver zwegen. Het voordelige saldo van €7,1 miljoen dat de gemeente pre senteert, moet volgens de register accountant €2,2 miljoen zijn. Het door de gemeente gepresenteerde overschot over de periode 2004- 2007 is volgens hem geen €8,8 miljoen, maar €3,3 miljoen, een verschil van €5,5 miljoen. Standaart: 'Het is wel erg makkelijk wat Verhoef beweert. Maar als je de jaarrekening goed bestudeert, kom je tot een andere conclusie. Daarin staat namelijk wel degelijk dat het resultaat van €6,87 miljoen (geen €7,1 miljoen) over 2007 is opgebouwd uit €1,95 miljoen (geen €2,2 miljoen) resultaat uit normale exploitaties en voor 4,9 miljoen uit bijzondere baten en lasten. Dit betreft ruim €3 miljoen voor het Kanjerfonds, €1,4 miljoen wordt overgeheveld naar 2008 en €0,43 miljoen betreft niet gerealiseerde afschrijving van het gemeentehuis. Lees verder op pagina 5 Onder invloed De politie hield zondagavond rond half zeven op de Zanddijk een 49- jarige bromfietser aan, van wie bekend was dat hem door de rech ter de rijbevoegdheid was ontzegd. Uit een ademanalyse op het bureau bleek hij bijna viermaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol in zijn bloed te hebben, 875 ug/l. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. vakantiekrant Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? U kunt uw advertentie voor de editie van vrijdag 13 februari nog opgeven tot woendag 4 februari a.s. Drankrijder raakt rijbewijs kwijt Een 52-jarige man uit De Koog moest vrijdagavond zijn rijbewijs inleveren, nadat hij op de Pontweg nabij Den Burg was betrapt op rij den onder invloed. Surveillerende agenten controleerden hem op de naleving van de verkeersregels. Toen bleek dat hij naar alcohol rook, moest hij de blaastest afleggen. Hij blies 575 ug/l, waar 220 nog net is toegestaan, reden hem zijn rijbewijs in te laten leveren. De problemen in het tijdelijke schoolgebouw 't Plein bij de Bur gemeester De Koninghal worden verholpen. Dat heeft het Franse bedrijf Touax, dat de units voor de noodbouw heeft geleverd, toe gezegd aan rector Henk de Vries van de OSG. Het tijdelijk onderkomen, waar de onderbouw van het VMBO is gehuisvest, kampt met diverse problemen. Het is met name zeer gehorig, waardoor in het ene lokaal te horen is wat er in het andere gebeurt, 't Plein kampt ook met een slechte ventilatie en de temperatuur VOOR HOOGSTANDJES VAN DE Friese architectuur

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1