Politieke commotie na druk Standaart Zegeren en Weijers in Eilander Raad Texelse schaatsers op Weissensee Cjroen c^wartsjexeh in het hart Geschiedenis gaf Theo Hoogerheide gelijk 'Vertrek is ultieme motie wantrouwen' uuoomuvs Bezwaar tegen masten draadloos internetten Zeehond rust op dijk haven ft OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12345 VRIJDAG 30 JANUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag Telefoontjes die oud-raadslid Piet Standaart van Texels Belang begin december met fractievoor zitters Marijke Eelman (CDA) en Henny Festen (GroenLinks) heeft gepleegd, hebben politiek com motie veroorzaakt. Ze waren voor Eelman en Alfred Schaatsenberg (PvdA) aanleiding op te stappen uit de Eilander Raad. Eric Hercules (PvdA) verwees er dins dagavond bij zijn vertrek ook impli ciet naar. Hij sprak over een 'onbe hoorlijke, niet inhoudelijke druk' die was uitgeoefend en waarmee naar zijn mening fatsoensgrenzen waren overtreden. Eelman sprak eerder bij haar vertrek uit de Eilander Raad over 'emotioneel, grote druk' die was uitgeoefend. Tot nu toe was het vaag gebleven wat met die druk bedoeld werd. Standaart pleegde de bewuste tele foontjes dinsdag 2 december kort vóór de raadsvergadering die die avond plaatshad. Hij deed dat nadat hij had vernomen dat een meerder heid in de raad (iedereen behal ve Texels Belang en de WD) per 31 december 2008 uit de Eilander Raad wilde stappen. Standaart is een vurig voorstander van voortzet ting van intensievere samenwerking. Wat hij precies heeft gezegd, is met geheel duidelijk, maar het viel volle dig verkeerd. Standaart, die een jaar geleden opstapte na conflicten met burgemeester Joke Geldorp, houdt het erop dat hij de fractievoorzitters erop heeft gewezen dat zij zich 'als coalitiepartners moeten gedragen' en niet de ene keer met de oppositie en de andere keer met de coalitie moeten meestemmen. Op de vraag of hij gedreigd heeft dat Texels Belang de toen onder vuur liggende wethouder Peter Bakker (GroenLinks) zou laten vallen als de Waddensamenwerking zou worden beëindigd, is Standaart niet expli ciet. Hij zegt er vooral verbaasd te zijn dat er zoveel commotie na zijn telefoontjes is ontstaan. 'Festen heb ik een halve minuut gesproken en bij Eelman heb ik de voicemail inge sproken. En ik mag toch wel mijn mening geven.' De twee fractievoor zitters willen desgevraagd niet op de kwestie reageren. Fractievoorzitter Joop Groeskamp van Texels Belang zegt dat er. wat de TB-fractie betreft, geen link was tussen steun aan Bakker (onder vuur in verband met de €8 miljoen in IJsland) en voortgang van de Wad densamenwerking. Lees verder op pagina 3 Ben Zegeren (CDA) en Gerard Weijers (eigen lijst) worden de nieuwe Texelse vertegenwoor digers in de Eilander Raad. Zij vervangen de opgestapte Alfred Schaatsenberg (PvdA) en Marijke Eelman (CDA). Aanvankelijk hadden alleen Frank Kingma (WD) en Willem Vlas (Texels Belang) zich gekandideerd, maar op het laatst meldden ook Weijers en Zegeren zich. De nominatie van Vlas, die al reservelid was, werd dinsdag tijdens de raadsvergade ring ingetrokken. Volgens fractie voorzitter Joop Groeskamp had de kiesvereniging hem voorgedragen omdat er weinig animo onder de raadsleden was. Hij deed hem deugd dat andere par tijen alsnog iemand hadden voorge dragen, zodat de Texelse delegatie in de Eilander Raad uit vertegen woordigers van zoveel mogelijk par tijen kan bestaan. Met alleen de kandidatuur van Kingma en Vlas zag het er naar uit dat Texels Belang en de WD oververtegenwoordigd zouden worden, omdat zij beiden al iemand in de vijfkoppige delegatie hebben. Zegeren en Weijers kregen elk elf stemmen van de veertien aanwezige raadsleden. Drie stem men werden ongeldig verklaard. De andere drie Eilander Raadsleden zijn Groeskamp, Gerbrand Poster (WD) en Frans Visman (D66). Henny Festen (GroenLinks) en Vlas zijn reserves. Texel maakt dit jaar nog deel uit van de Eilander Raad waarin raadsleden van de vijf Waddenei landen een paar keer per jaar met elkaar overleggen. Texel had daar eind vorig jaar al uit willen stappen, maar besloot er toch een jaartje langer in te blijven na de belofte dat het daarna versneld (per 31 december 2010) uit het samenwer kingsverband De Waddeneilanden kan vertrekken. Nel Bruining, Piet Rodenburg en Siebe van der Zee hebben dins dag optie Weissensee in Oosten rijk de alternatieve Elfstedentocht volbracht. Een prestatie van for maat, want de omstandigheden waren slecht. 'Het sneeuwde en er zaten veel scheuren in het ijs', vertelt Bruining. Alleen groen afval op DE MEIERBLIS "NEE, JOUW KUNSTKERSTBOOM MAG NIET' Er werd geschaatst op het zogehe ten kleine meer, waarop een baan van zestien kilometer was uitgezet. 'Het was heel zwaar. De eerste drie kilometer was heel slecht en het laat ste stuk ook. Van 7.00 tot 11.00 uur sneeuwde het. Door de sneeuw zag je de scheuren niet. Er waren veel valpartijen. Zelf ben ik een keer of tien onderuit gegaan. Gelukkig bleef het bij blauwe plekken. Maar om me heen heb ik veel verwondingen gezien', vertelt de schaatster uit Den Hoom. Had ze niet eens aangekon digd dat ze haar laatste alternatieve Elfstedentocht had geschaatst? 'Dat zou best kunnen. Maar ik vind het zo verschrikkelijk mooi, dus ik ben er weer voor gegaan. Ik dacht, ik zie wel waar ik eindig.' Dat was aan de finish, terwijl meer dan de helft van de rijders de eindstreep niet haalden. Succesvol waren ook Piet Rodenburg en Siebe van de Zee. Er schaatsten meer Texelaars oo de Weissensee. Vnjdag startten Bart Witte, Herman Ridderinkhof, Jack Schilling en Jan Boon voor een toertocht over 200 kilometer. Witte: 'Het ijs was bar slecht. Verschrikkelijk veel scheuren en het werd in de loop van de dag steeds slechter.' Van de 1300 rijders hebben 23 de rit uitgereden. Witte, Ridderinkhof en Schilling kwamen tot 100 kilometer, Boon hield het na 50 kilometer voor gezien.' Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Een TESO-man in hart en nieren, boot Onderneming. Een man die Rijkswaterstaat en het merendeel gebeurde niet. Ik heb dat altijd een gedreven, recht door zee en visi- de bootdienst met succes door een van de Texelaars, maar die achteraf groot schandaal gevonden.' zegt onair. Eigenschappen die worden moeilijke periode loodste, die in de wel gelijk kreeg. 'Toen Hoogerheide Harry de Graaf over hem. Dinsdag toegedicht aan Theo Hoogerheide, roerige kwestie over de aanschaf afscheid nam dachten velen dat ovérleed Hoogerheide op 69-jarige die tussen 1976 tot 1994 aan het van de eerste dubbeldekker tegen- hij wel een hoge koninklijke onder- leeftijd. roer stond van Texels Eigen Stoom- gas kreeg van politici, bestuurders, scheiding zou krijgen, maar dat fFo»re.«se counov TEXELSE®hxiRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Het vertrek van raadslid Eric Her cules (PvdA) moet worden gezien als een 'persoonlijke, ultieme motie van wantrouwen'. Dat zei hij dinsdag tijdens de raadsver gadering bij zijn afscheid. Hercules, die nog geen redenen voor zijn vertrek had genoemd, stoort zich er al langer aan dat de huidige collegepenode wordt gekenmerkt door elkaar opvolgende incidenten. De druppel die de emmer deed overlopen, was druk die oud-fractie voorzitter Plet Standaart van Texels Belang vóór de raadsvergadering van december uitoefende op coa litiepartijen CDA en GroenLinks om langer bij de samenwerking met de Waddeneilanden te blijven. Volgens Hercules werden daarmee grenzen van fatsoen overschreden en leidde het tot slechte besluitvor ming. De raad besloot die avond een jaar langer in de Eilander Raad te blijven, terwijl de meerderheid er eigenlijk per 31 december 2008 uit had willen stappen. Hercules stelde dat de verdwenen miljoenen in IJsland (en daarmee de positie van wethouder Peter Bakker) en de Waddensamenwerking in het toen spelende 'politieke machtsspel' aan elkaar verbonden raakten. 'Het ver lies van de €8 miljoen in IJsland heeft politiek meer kapot gemaakt dan men dacht.' Het stoorde hem ook dat het col lege een houding innam van 'er is niks gebeurd', terwijl het verlies weerslag had op de financiering van het nieuwe raadhuis. Om dat toch mogelijk te maken, wordt onder meer een beroep gedaan op ver wachte inkomsten van grondver- kopen in de komende jaren. Het stoorde Hercules eerder dat dat geld niet meer voor ander beleid kan worden gebruikt. 'Je zou zeggen dat zo'n puinhoop koren is op de molen van de oppo sitie, maar als raadsleden zijn we ook verantwoordelijk voor het gehe le bestuur. En die verantwoorde lijkheid kan ik in deze situatie met meer nemen. Beschouw mijn weg- stappen uit deze raad dan ook als een persoonlijke, ultieme motie van wantrouwen.' Volgens Hercules zou het geen kwaad kunnen als de spanningen tussen coalitie en college eens tot uitbarsting komen. 'Het geheel van deze coalitie en college is minder dan de som der delen. Waarom zo verkrampt aan elkaar vasthouden. Laat die bom maar barsten. Dat zou gezond zijn voor het bestuur van Texel en in het belang zijn van de bewoners.' Lees verder op pagina 3 Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een jonge grijze zeehond had zich van de week genesteld op de dijk bij de haven van Oudeschild. Het zag er leuk uit, maar mede werkers van Ecomare besloten het dier toch maar naar de dijk bij het NIOZ te verhuizen, omdat de plek op de Skilder dijk als te onrustig werd bevonden. De zeehond kwam een week gele den bij Ecomare terecht, nadat wandelaars hem op het strand bij Callantsoog hadden gezien. De red dingsbrigade werd gealarmeerd en zo belandde de zeehond opeens De jonge grijze zeehond op de dijk bij Oudeschild. Het plaatsen van zendmasten voor draadloos internetten op campings Om de Noord en De Shelter in De Koog is op bezwaar gestuit van de buren. Ze vrezen overlast en hinder door straling en geluid en dat het ten koste gaat van hun uitzicht. 'Ik weet hoeveel onrust straling ver oorzaakt in een menselijk lichaam', sprak Ada van de Werken haar vrees uit voor de komst van de zenders in de masten. Het argu ment werd tegengesproken door het college van b en w, bij monde van woordvoerder Cees Witte. 'De zendapparatuur die in de masten geplaatst wordt heeft slechts een vermogen van 100 milliWatt, ofte wel 0.1 Watt. In relatie tot GSM- en UMTS-masten (met een vermogen van 10 tot 80 Watt) en een simpele mobiele telefoon (met een vermogen van 1 Watt) is dit volstrekt verwaar loosbaar, zeker als we bedenken dat de woning van bezwaarmakers zich op een afstand van circa 60 meter bevindt. Bovendien mag een gemeente geen bouwvergunning weigeren op grond van gezond heidsredenen.'- Woordvoerder Mar- tijn Hoogenboom van telecombe- drijf Republicom garandeerde dat de mast geen overlast geeft. 'In Den Burg hangen bijvoorbeeld dezelfde kastjes op het gemeentehuis. Alleen al in de stad Groningen hangen er 1200.' De buurvrouw bracht de geluids overlast die ze verwacht in verband met de geluidsoverlast die ze van de (Foto Econwe/s&iko de woi/) campings zei te ondervinden. 'We in de opvang, terwijl dat volgens Ecomare eigenlijk niet nodig was geweest. Het dier mankeerde niks en was zwaar genoeg om zichzelf te kunnen redden, waardoor het al snel weer op de Hors werd uitgezet. Bij grijze zeehonden is het gebrui kelijk dat moeders hun jongen na gemiddeld vier weken aan hun lot overlaten, zodat ze voor zichzelf moeten zorgen. Na het uitzetten kroop de rob op de dijk bij Oude schild. Ecomare houdt in de gaten of het dier op zijn nieuwe stek vol doende blijft eten. hebben de gemeente gevraagd te handhaven, maar tegen de tijd dat ze konden optreden, zou het sei zoen al zijn afgelopen, dus er werd met gehandhaafd.' Witte noemde dat een 'volstrekt onzinnige' reden. Maar volgens Harry Mathijsen van Texel Campings klopte er weinig van de argumenten. 'Deze buren teke nen bij elke vergunning die we aan vragen bezwaar aan. Ze weten dat als zich overlast mocht voordoen, één telefoontje naar ons genoeg is om daar iets dan te doen.' De direc teur klaagde dat de procedure voor veel vertraging had gezorgd. 'We zijn al veertien maanden bezig.' Het is de bedoeling dat ook op camping Kogerstrand binnenkort draadloos kan worden geïnternet. j Gemeente Texel TOEKOMST VAN TEXEL Uitnodiging Informatiebijeenkomst conceptstructuurvisie 'Koers van Texel' De gemeente Texel nodigt u van harte uit om de informatiebijeenkomst over de conceptstructuurvisie 'Koers van Texel' bij te wonen. Deze vindt plaats op: Woensdag 4 februari 2009 van 19.30 tot 22.30 uur in de Burgemeester de Koninghal in Den Burg. Tijdens deze avond neemt het college u mee naar de toekomst van Texel aan de hand van de thema's in de conceptstructuurvisie. De avond is informatief van aard. Conceptstructuurvisie inzien? Vanaf 30 januari 2009 kunt u de conceptstructuurvisie afhalen bij de recep tie van het gemeentehuis. Ook kunt u het concept downloaden op www.texel. nl>projecten>ruimte voor ontwikkeling. Meer informatie? Hiervoor kunt u terecht bij Simone van der Werf, telefoonnummer (0222) 362 636, e-mail: sjmvanderwerf<!>texel.nl. PT Bunker ontdekt Grote opwinding bij enkele Hoorn der schooljongens, die onlangs in de Dennen de toegang tot een bun ker ontdekten. Eerst durfden ze niet naar binnen, maar nadat ze hun angst hadden overwonnen, ontdek ten ze een heuse schat, bestaand uit glazen potjes en zwaar verroeste conservenblikjes. Pagina 5 Fitnesscentrum 'Een dilemma', oordeelde Hans Roeper, voorzitter van de Commis sie Bezwaarschriften, over de wei gering van de gemeente om mee te werken aan een fitnesscentrum annex dojo voor de budovereniging in de loods op het Wezenland waar tot voor kort Ambachtscentrum Texel was gevestigd. Pagina 5

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1