'Alles was keurig opgeruimd' Dokter Wagemaker terug in thuishaven Agenda E TESO TEXELSE 2 COURANT Oscar-nominatie voor beste buitenlandse film Film Trouwen in schapenboet van Duin Vrijdag 30 januari: In De Poort aan de Elemert in Den Burg begint om 19.00 uur een bingo. De opbrengst is voor het kinderdorp Kondonani in Malawi van het Eilande- lijk Diaconaal Project. Cinema Texel vertoont Niko (13.45). de Nederlands gesproken ver sie Madagascar 2 (16.00). Valkyrie (1900, 21,45). Piet Piraat (13.30). High School Musical 3 (15.45), Oorlogswin ter (18.30) en Australia (21.15). Zaterdag 31 januari: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 8.30 uur een zaalvoet baltoernooi voor F-pupillen. In twee poules wordt tot ongeveer 13.00 uur gespeeld. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 18.00 uur een maaltijd voor de dorpsbewoners. Aanmelden via tel. 317936. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles golf. Reserveren tel. 316539 De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen om 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Tel. 320325 In het theater op vakantiepark De Krim begint om 16.00 uur een goo- chelshow van Wouter Weerman; voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 18.00 uur een maaltijd voor de dorpsbewoners. Aanmelden via tel. 317936. Jongerencentrum Time Out in Den Burg is van 19.30 tot 22.00 uur geopend voor jongeren tussen de 10 en 15 jaar. In de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitiewedstrijd van Model Racing Texel. In café De Compagnie bij de jachtha ven van Oudeschild begint om 20.00 uur een salsa-avond. Deelname is gratis. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild begint om 20.00 uur een toneelvoor stelling van Nieuw Leven. Bal na. Kaarten bestellen bij Tineke van Beek, tel. 313008. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (19.00, 21.45), Piet Piraat (13.30), High School Musical 3 (15.45), Oorlogswinter (18.30) en Australia (21.15). Hoogwater te Oudeschild Vr. 30 09.57 en 22.54 u. Za. 31 10.25 en 23.36 u. Zo. 01 10.55 en 23.54 u. Ma. 02 11.20 u. Di. 03 00.24 en 11.25u Wo. 04 01.00 en 12.15 u. Do. 05 02.00 en 14.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 3 februari eerste kwartier, donderdag 5 februari doodtij. Zondag 1 februari zon op 8.27 u„ onder 17.20 u. Zondag 1 februari: Om 0.00.00 uur precies gaat de inschrijving van de derde editie van de Texel Halve Marathon van start. Opgave via www.texelhalvemarathon. nl. Er is een maximum van 1600 lopers. Maar liefst 137 turners uit vijf provin cies stnjden van 9.15 tot 18.30 uur in Ons Genoegen in Den Burg om de titels in de regio Midwest. Entree €2,50; kinderen €1,30. Mountainbikers rijden de laatste veld- toertocht (van 35 km) van dit winter seizoen. Start vanaf de TESO-boot die even voor 10.00 uur bij 't Horntje aankomt. Opgave op de haven. By de Sluftertrap gaat om 10.15 uur een oefenparcours van 15 kilometer voor de hardloopwedstrijd 60 van Texel van start. Om 11.00 uur begint in de Slufter een excursie door de zoute kreken; o.l.v. de boswachter. Reserveren bij Eco- mare, tel. 317741. Healingpraktijk De Verbinding van Inge Stevenson houdt van 15.00 tot 17.00 uur een open middag aan Brink 28 in De Koog. In de gereformeerde kerk aan de Ele mert in Den Burg begint om 19.00 uur een zangdienst. Cinema Texel vertoont Niko (13.45), de Nederlands gesproken versie van Madagascar 2 (16.00), Valkyrie (19.00, 21.45), Piet Piraat (13.30), High School Musical 3 (15.45), Oorlogswinter (18.30) en Australia (21.15). Maandag 2 februari: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Bij Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de agrarische Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. De heer K Dekker vertelt over het bemesten van gewassen. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.15) en Australia (20.00). Dinsdag 3 februari: In De Poort aan de Elemert begint om 9.00 uur een vrouwenontbijt. Deelna me kost €2,-, opgeven via tel. 313355, 315498 en 320114. In De Witte Burcht in Den Burg wordt geklaverjast (met vaste maat) voor het goede doel. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Deelname kost €3,50 per koppel. De FNV Vrouwenbond komt om 20.00 uur bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Onderwerp is Thuiszorg Omring. Cinema Texel vertoont Valkyrie (20.15) en Entree les murs (20.00). In verband met een dokbeurt van de Dokter Wagemaker verzorgt TESO tot vrijdag 6 februan geen extra afvaar ten. Automobilisten moeten vrijdag tussen 14.00 en 16.00 uur rekening houden met wachttijden die kunnen oplopen tot een uur Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Knutselen met objecten te maken (filmpjes hierover zijn te zien via www.youtube.com). kunstenaars Valkenburg is beeldend kunstenaar, docent beeldende vorming en thea termaker. Hij werkte onder meer bij de Dogtroep. Theater, video, teke nen, schilderen, beeldende kunst en andere disciplines lopen bij hem naadloos in elkaar over. De workshop duurt steeds van 14.30 tot 16.00 uur. Deelname kost €7,50; opgave via tel. 313493 of info@mdt-texel.nl. Woensdag 11 februari verzorgt Rebecca Geskus een workshop mozaïek maken. Optredens op muziekschool Orkesten van de Muziek- en Dansschool in Den Burg verzor gen woensdag 11 februari tussen 19.00 en 20.30 uur een optre den de Voorspeelruimte van het gebouw aan het Schilderend. Zangdienst Poort In Gereformeerde Kerk aan de Elemert in Den Burg (sinds kort De Poort) wordt zondag 1 febru ari vanaf 19.00 uur een zangdienst gehouden. Peter den Braanker is voorganger, Jan Kruithof organist en er wordt medewerking verleend door The Messengers. Thema van de avond is 'helpen waar geen hel per is'. Actuele thema's in uitvoering DEK De Hoornder muziekvereniging DEK speelt bij de winteruitvoering (op zaterdag 7 februari) in op de actu aliteit. Zo presenteert de majoret- tegroep zich met nummers uit de nieuwe musicals Joseph en Mary Poppins en de film Mamma Mia. De drumband brengt repertoire ten gehore van de bekende slag werkcomponisten M. Schneider en Sandrie Egbers. In het fanfa reprogramma staat de solist cen traal. Bijzonder is ook het nummer Voyage with the VOC, waarin de reis van een VOC-schip naar Indië op filmische wijze wordt vertolkt. Daarnaast is er ruimte voor een gezamenlijk stuk. De slagwerkgroep en enkele majorettes assisteren de fanfare bij Canibean Variation van de bekende componist Jacob de Haan. Tot slot presenteert het oplei dingsorkest zich. Bij het nummer Mombassa Beat doen zelfs leerlin gen mee die nog maar vier lessen hebben gehad. De winteruitvoering vindt plaats in de Burgemeester de Koninghal en begint om 20.00 uur. Entree €3,- (inclusief een kopje koffie of thee). Er wordt opgetreden door de Notenkrakers, het Fortissimo-orkest en De Groovers. De laatste groep bestaat uit gevorderde leerlingen van de muziekschool. Het Fortis simo-orkest wordt gevormd door leerlingen die drie of vier jaar les hebben en Notenkrakers bestaat uit beginners. Mogelijk treedt ook een Keltische samenspelgroep op, maar dat is nog onder voorbehoud. De avond, die gratis toegankelijk is, wordt geleid door Loes Bakker en Jenneke Gerritsen. Knutselen met kunstenaars is de naam van een nieuwe workshop, die de Muziek- en Dansschool wekelijks op woensdagmiddag verzorgt. Iedere week is er een andere kunstenaar aan de beurt, die samen met de jeugdige deel nemers aan de slag gaat. Activi teiten zijn onder meer tekenen, schilderen, boetseren, theater maken en papier marmeren. De eerste kunstenaar is op 4 febru ari Rob Valkenburg. Hij vertelt verha len, om samen te onderzoeken wat fantasie is. Daarna kunnen de kin deren hun ideeën uitwerken: samen aan een klein tafeltheater, maar ook door decors, poppen en andere Geuko Haikens uit Den Burg vier de dinsdag zijn tachtigste ver jaardag. Nog steeds vangt hij in zijn huisje aan de Weverstraat jongeren op die in de knel zitten of met een verslaving kampen. Met trots vertelt Haikens hoe 'zijn jongens' zich na afloop van zijn verjaardagsfeest opstelden. Hij ging tegen elf uur 's avonds naar bed, omdat hij moe was na een hele dag visite. De volgende ochtend trof hij een schoon huis aan. 'Ze hadden alles keurig voor me opgeruimd, ik heb zelfs nog nooit zo'n schone keuken gehad.' Het is alweer 35 jaar geleden dat de in Emmer Compascuum gebo ren en getogen Haikens zich op het eiland vestigde. Hij kwam in 1973 als hoofd van het toenmalig gezinsvervangend huis aan De Zes. Haikens staat bekend als de man bij wie jongeren-met problemen terecht kunnen. Twee jaar geleden leek hem dat even teveel te worden en drong de Raad van Kerken bij de gemeente op een oplossing aan, maar inmid dels heeft Haikens geminderd. 'Ik heb nu 's avonds hooguit drie of vier jongeren over de vloer en niet meer twaalf of dertien zoals een paar jaar geleden. En als ik een avond rust wil, zeg ik dat wel.' De zorg voor anderen zat er al vroeg in. Haikens leerde aanvankelijk voor boer en werkte ook drie jaar op de boerderij van zijn familie ('een echte veenkoloniënfamilie') totdat hij eind jaren veertig in militaire dienst ging. 'Dat was een mooie gelegenheid om te ontsnappen. Ik was gelegerd in Ede en daar had ik contact met de rector van het Marnix College. Hij hielp mij na mijn diensttijd aan een baan in het jeugdwerk in Hoen- derloo. Stond ik daar in mijn eentje tegenover een groep van vijfentwin tig jongeren. Daar moest je leren je staande te houden, maar het is me gelukt.' Na Hoenderloo en een opleiding aan de toenmalige Academie voor Kerk in Wereld in Driebergen (tegenwoor dig de sociale academie) werkte Haikens bij Valkenheide, een insti tuut waar jongeren werden herop gevoed en een vak leerden, en een tehuis voor studerende en werken de jongeren in Maassluis. Daarna was hij, op verzoek van een kinder rechter, betrokken bij het oprichten van een opvanghuis in Almelo en werkte tot 1973 voor Bartiméus in Lochem en Doorn. Daar maakte hij de opkomst mee van opvang voor meervoudige gehandicapten. Zijn werk bij het gezinsvervangend tehuis in Den Burg hield Haikens eind jaren zeventig voor gezien toen een midlifecrisis de kop opstak. Hij werkte nog een tijdje bij De Spyker in Den Hoorn (Loodsmanwelvaren), maar ook daar kwam een einde aan. In de jaren tachtig kwamen activiteiten voor de kerk en jongeren om de hoek. Hij zat onder meer in de kerkenraad van de Hervormde Kerk in Den Burg en was jarenlang bestuurslid van de Raad van Ker ken. Van lieverlee begon ook zijn eigen opvang van Texelse jonge ren wat hem in 2004 een konink lijke onderscheiding opleverde. 'Die hebben die jongens toen voor mij aangevraagd. Dat was prachtig.' Haikens heeft nog steeds contact met jongeren die hij vroeger heeft begeleid. Een van hen was dinsdag ook op zijn verjaardag. Met trots vertelt Hij hoe verschillende er uit eindelijk goed terecht zijn gekomen. 'Er zit er een bij die bij het ministerie van Justitie, een ander leidt een accountantsbureau, een paar zijn ook in de hulpverlening gekomen en een is operazanger geworden. Maar de meeste zijn gewoon in een regu liere baan terecht gekomen.' In de serie Specials vertoont Cine ma Texel dinsdag 3 en woensdag 4 februari Entre les murs, genomi neerd voor de Oscar van de beste buitenlandse film van 2009. Hoofd persoon in dit Franse verhaal is Frangois, die zich met zijn collega leraren op een nieuw schooljaar voorbereidt. De middelbare school waarop zij werken, is gevestigd in een probleemwijk. Met zijn eigen zinnige en verfrissende manier van lesgeven weet Frangois vaak te ver rassen. Maar als enkele leerlingen hem op de proef stellen, wordt hij gedwongen zijn manier van werken opnieuw te bezien. Entre les murs begint met een leraar die 's ochtends snel een kopje koffie naar binnen gooit en eindigt twee uur later met beelden van een leeg klaslokaal. In de tussentijd is een schooljaar gevat. Maar anders dan in de doorsnee schoolfilm is aan het einde niets opgelost en zijn leraar en leerling niet nader tot elkaar gekomen. De Nederlandse steractrice Carice van Houten is één van de hoofd rolspelers in Valkyrie, het waar gebeurde verhaal van Claus von Stauffenberg. Deze Duitse kolonel (gespeeld door Tom Cruise) was lange tijd één van de vertrouwelin gen van Hitier. Toen hij steeds meer begon te walgen van de misdaden die in de naam van het Derde Rijk werden gepleegd, sloot hij samen met enkele andere officieren een pakt, met de bedoeling Hitier om het leven te brengen. Van Houten speelt in de film, waarin ook een rol letje is weggelegd voor Halina Reijn, de echtgenote van de kolonel. De meeste andere films zijn gepro longeerd. Voor (kleine) kinderen is er een ruim aanbod in Cinema Texel. Ze kunnen kiezen uit Madagascar 2, Piet Piraat en het zwaard van Zilvertand en Niko en de vliegende brigade. Iedere donderdag is er een mys terie movie (de opvolger van de sneak preview), waarin bezoekers zich laten verrassen. De titel van deze film, die officieel nog niet uit is, wordt tot het laatste moment Hersenstichting Vrijwilligers gaan in de week van 2 tot en met 7 februari langs de deu ren om een bijdrage te vragen voor de Hersenstichting. De opbrengst wordt besteed aan wetenschappe lijk onderzoek naar de oorzaak en behandeling van hersenaandoenin- gen, het geven van voorlichting aan een breed publiek en' het bevorde ren van de samenwerking tussen organisaties die zich bezighouden met hersenen en hersenonderzoek. Valentijnstaart In verband met Valentijnsdag houdt Bakkerij Bos uit Den Burg en Den Helder een wedstrijd voor het bedenken van de 'liefste en lekker ste' taart. Deelnemers kunnen een omschrijving van hun ontwerp inle veren, tekeningen, foto's en recep ten. Het gaat vooral om het idee achter de taart en voor wie hij is bestemd. Het winnende idee wordt in de bakkerij uitgevoerd en op een onverwacht moment bij de Valentijn bezorgd. Deelnameformulieren zijn af te halen in de winkel in de Wever straat in Den Burg, waar ze tot 10 februari kunnen worden ingeleverd. FNV Vrouwen De FNV vrouwen komen dinsdag 3 februari bij elkaar in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Gast is Cathy Maas, die over haar werk bij de thuiszorg van Omring vertelt. Aan de orde komen vragen als; wat doet zij, wat betekent het voor de cliënten en wat doet Omring verder? De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Lezing over bemesting De agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel houdt maandag 2 februari een voorlich tingsbijeenkomst bij Stayokay in Den Burg. De heer Dekker van Prak tijkonderzoek Plant en Omgeving (voorheen PAGV) uit Lelystad gaat in op de actuele ontwikkelingen in het bemesten van gewassen, dat door nieuwe wetgeving sterk is ver anderd. Zo mag minder stikstof en fosfaat worden gebruikt. De indruk bestaat wel eens dat de gronden daardoor schraler worden en de opbrengst terugloopt. Spreker geeft informatie om in de praktijk toch tot goede resultaten te komen. Hij baseert zich daarbij op onderzoek dat op diverse proefboerderijen in Nederland is gedaan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. geheim gehouden. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de web site www.texelsecourant.nl. Veerboot Dokter Wagemaker is na een onderhoudsperiode op de werf van Damen in Pernis sinds woens dag weer terug in de thuishaven. In het dok is de onderkant van het schip schoongespoten en een anti-foulinglaag aangebracht om aangroei te weren. De inlaatkasten voor het zeewater zijn aangepast, schroefbladen gepolijst en er is veel schilder- en ander werk ver richt. Ontsnappingschutes, vlotten en andere reddingsapparatuur is getest. Met behulp van een hoog werker van René Boon zijn donder dag de reddingslijnen weer aange sloten. Monteurs van Rolls Royce kwamen naar Texel om een van de vier roerpropellors te verwisselen. Bij de aanschaf van het schip kocht TESO een vijfde roerpropellor, die in reserve wordt gehouden bij de fabrikant. In geval van nood kan die in 24 uur worden omgewisseld. De propellers kunnen 30.000 draaiuren mee. Omdat de propellers niet alle maal tegelijk kunnen worden gerevi seerd, wordt er elk jaar eentje onder handen genomen. Bijzonder is dat dit kan gebeuren terwijl het schip in het water ligt. Een roerpropeller weegt 25 ton. Komende week wordt proefgevaren, waarna de Wagema ker halverwege februari het dienst rooster weer zal hervatten. De vijfde (reserve) roerpropeller van Rolls Royce, met een gewicht van 25 ton om één van de vier propellers te vervangen. Het betreft regulier onderhoud. B en w hebben de schapenboet Zuidhaffel 21 van Kees Duin met ingang van april aangewezen als permanente alternatieve trouw locatie. In de praktijk is al geble ken dat de boet daarvoor zeer geschikt is. De afgelopen zomer werden al huwelijken voltrokken op Zuidhaf- staat klaar fel, omdat de schapenboet in De Nederlanden wegens werkzaamhe- den niet bereikbaar was. B en w houden er rekening mee dat deze boet ook straks minder toegankelijk zal zijn en door het veranderde ter rein ook minder aantrekkelijk. Om die reden hebben zich al aanstaan de echtparen gemeld voor de boet van Duin. Deze staat op ongeveer 200 meter van de weg en is via een met puin verhard pad goed te bereiken. De boet is recentelijk gerestaureerd en voorzien van stroom en water. Hij is langer dan de meeste scha penboeten en biedt daardoor veel ruimte; er kunnen makkelijk vijftig mensen in. Ook de omgeving - een gaaf tuinwallenlandschap - draagt bij aan de aantrekkelijkheid als romantische locatie. De huurprijs is op werkdagen €225,-, op zaterdagen en zondagen €275,-. De huur wordt verwerkt in het tarief dat de gemeente voor het voltrek ken van een huwelijk in rekening brengt. ;C;V WAGEMAKER Een technicus voor de reddingsapparatuur wordt met de hoogwerker van René Boon omhoog gehesen. De schapenboet Zuidhaffel 21 staat eigenlijk op Noordhaffel.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2