mr a Hoogerheide woog woorden niet op goudschaaltje JJoa TEXELSE J COURANT In Memoriam F amilieberichten Geexttuida Mania AMNESTY International 'Als er iemand van enorme betekenis is geweest voor Texel, was Theo Hoogerheide het wel', zegt Harry de Graaf. 'Mijn bewondering ontstond in de jaren zeventig toen TESO met de twee enkeldekkers de vervoersvraag niet meer aan kon, met enorme wachttijden als gevolg. Hoogerheide was er al gauw achter dat dit probleem moest worden opgelost met dubbel dekkers omdat daarmee de meeste auto's tegen de laagste kosten konden worden vervoerd.' 'Hoogerheide beweerde dat niet alleen, maar rekende het ook voor. Niemand kon aan die berekeningen tornen, maar toch was er enorme tegenstand van de kant van b en w, gemeenteraad, provincie, Rijkswa terstaat en zelfs een deel van zijn raad van commissarissen. Ook het gewone publiek zag weinig in een dubbeldekker. Een door tegenstan ders georganiseerde enquête gaf aan dat meer dan 80 procent van de Texelaars tegen was. De opvatting heerste dat er door zo'n grote boot teveel toeristen naar Texel zouden komen terwijl Hoogerheide volko men terecht stelde dat de drukte op Texel wordt veroorzaakt door het aantal toeristische slaapplaatsen en dat het de taak van het gemeente bestuur is om in het belang van de aantrekkelijkheid van Texel dit aan tal beperkt te houden. TESO moest het vervoer dat zich aandient vlot, veilig en tegen de laagst mogelijke kosten over zetten en niet de boot gebruiken als kraan om de toe stroom af te remmen. Prullenmand In brede kringen op Texel kwam dat niet over. Het was populair om tegen de dubbeldekker te zijn en dat vond zijn weerslag in de politiek. Van die kant werden allerlei andere manieren bedacht om de capaci teit van de veerdienst te vergro ten: verlenging en verbreding van de bestaande schepen, een der de boot, een hogere omloopsnel heid van de bestaande schepen, uitbreiden van de vaartijd en een reserveringssysteem waarmee de bestaande capaciteit beter zou wor den benut. Hoogerheide verwees het allemaal naar de prullenmand en kreeg gelijk van externe deskun digen die de alternatieven hadden doorgerekend. Het was onweerleg baar logisch, maar de tegenstan ders lieten zich niet bekeren.' Administrateur Hoogerheide trad na een werkver band van vijf jaar bij de PTT in 1963 als administrateur in dienst van TESO. Het was de periode rond het omstreden vertrek van directeur Siebinga-Mulder en Hoogerheide ondervond meteen dat de gemoe deren rond de bootdienst hoog konden oplopen. In 1973 werd hij gevraagd om onderdirecteur te wor den. Gorter was toen directeur. Siet- se Broersma, matroos en later kapi tein: 'Hoogerheide was een echte TESO-man. Onder Gorter nam hij Hoogerheide bij de ondertekening van het de bouw van de Molengat. de touwtjes al een beetje in han den. TESO had in die tijd geen cent te makken, maar Hoogerheide was zeer gedreven.' Drie jaar later werd hij directeur. Hij was toen 36. 'Toen ik het eenmaal was dacht ik: Jeetje wat nu?', zei hij in zijn afscheidsin- terview met deze krant. 'Ach weetje, het is allemaal niet zo moeilijk. Eén en één is twee. De logica bepaalt het beleid.' Maar die denkwijze had niet iedereen. 'Meningen en stand punten van mensen worden voor het grootste gedeelte bepaald door emoties. Dat is me wel eens tegen gevallen.' Kort na zijn aantreden stelde hij een lijst op van zaken die hij wilde realiseren op het gebied van capaciteit, organisatie, tarieven en financiën. Theo Dubbeldekker De Graaf: 'De plannen van 'Theo Dubbeldekker' werden gezien als onderdeel van een actie van winke liers en recreatieondernemers ten koste van de rust en de natuur van Texel. Als krant moesten we er natuurlijk voor zorgen dat de verschillende standpunten correct en volledig werden weergegeven. Hoogerheide had er geen probleem mee dat we ook de 'onzin' van de tegenstanders afdrukten, maar had graag gezien dat wij ook zelf een standpunt hadden ingenomen in de vorm van een goed onder bouwd redactioneel commentaar. Hij bood zelfs aan dat verhaal door onafhankelijke economen te laten controleren, maar ik ben daar nooit aan begonnen. Hoogerheide vond me een skijtert. Lobby Hij hield niet van dat voorzichtige. Hij was niet bepaald een tacticus die zijn woorden op een goudschaaltje woog. Hij stak zijn minachting voor sommige personen en instanties niet onder stoelen of banken, waar door hij meer vijandschap opriep dan nodig was. Toen de dubbeldek sboot toch werd besteld, waren de problemen nog niet voorbij. TESO stond er in die tijd niet al te best voor en had de grootste moeite om de financiering van het schip rond te krijgen. Een groot probleem was ook dat van de dubbeldekker eerst slechts één dek kon worden gebruikt omdat Rijkswaterstaat pas na langdurige lobby bereid was de aanleginrichtingen aan te passen. Overspannen De voortdurende strijd die Hooger heide leverde ging ten koste van zijn gezondheid. Een tijd lang was hij overspannen uit de running. Dat hij vervroegd opstapte, zal daar ook wel mee te maken hebben. Je kunt rustig zeggen dat die man zich Wat hem ook typeerde was dat hij koos voor een optimaal schip, vol zekerheden, waarmee ook bij wind kracht 11 kon worden gevaren. Hij was ook de man zich inzette om de busdienst die TESO exploiteerde te verzelfstandigen. Coöperatie 'Visionair', zegt oud-collega Herman Bakker over Hoogerheide. 'Een visie die hij ontwikkelde op basis van serieuze afwegingen. In tegenstelling Theo Hoogerheide tijdens heeft opgeofferd. Hij hield zijn rug recht onder een ontstellende druk. De geschiedenis heeft hem gelijk gegeven. Dank zij de efficiëntie van de dubbeldekkers is TESO nu een kerngezond bedrijf dat zonder over heidssubsidie hoge kwaliteit levert tegen lage tarieven. Toen Hooger heide afscheid nam dachten velen dat hij wel een hoge koninklijke onderscheiding zou krijgen, maar dat gebeurde niet. Ik heb dat altijd een groot schandaal gevonden.' Busdienst Hoogerheide stuitte als directeur op veel hobbels. Zoals de oliecrisis, het gebrek aan financiële reserves en de noodzakelijke tariefsverho gingen die hij moest doorvoeren. Het maakte hem er niet populairder op. 'Waar ik me aan ergerde was, het verschil tussen ratio en emoties Maar als iedereen als een auto maat reageert, is er ook niets aan.' tot zijn voorgangers exploiteerde hij geen schepen, maar een verbinding. Hij stond voor zijn beslissingen en voor het bedrijf, met een optimale bedrijfsvoering. Daarbij keek hij ver der dan de politiek, die gekozen is voor vier jaar. Hij moest wel eens strijd voeren met de politici, maar uiteindelijk heeft hij gelijk gekregen, al heeft de politiek hem dat nooit vol mondig gegeven.' Het werkte zelfs tegen hem. toen hij om TESO te beschermen de NV wilde omzetten in een coöperatie, waarvoor een meer derheid van negentig procent van de stemmen nodig was. Het toenmalige college stemde tegen en uiteindelijk ketste het af op drie stemmen. Oudeschilder Broersma: 'Hoogerheide heeft ont zettend veel werk verzet en TESO kapitaalkrachtig gemaakt. Natuurlijk hadden we wel eens woorden. Hij was wel een Oudeschilder. Als hij wat op z'n lever had, dan zei hij dat. Maar wij konden dat ook doen. Het kon gebeuren dat hij later naar Je toe kwam en zei: 'Je had gelijk'. Hij zei de volgende dag weer vnende- lijk goeiedag. Maar als er wat was, dan zat hij er bovenop. Hij kon zich ergens helemaal in vreten en zocht alles op. Hij had als nadeel dat hij tegenover andere mensen niet altijd even makkelijk was. Soms leek hij wel een beetje mensenschuw.' Rampjaar Oud-TESO-matroos Dirk Kuiter, één van de weinigen die hem thuis nog wel eens opzocht: 'We spraken vaak over de geschiedenis van het bedrijf. Hij was destijds niet zo'n makkelijke man. Hij eiste veel van zijn mede- wekers, vooral van de hopfden van dienst. Maar als iemand persoon lijke problemen had, kon die altijd bij hem terecht. Maar zelf ging hij nooit naar de mensen toe. Hij was recht door zee en kende geen rangen en standen. Het was Dirk of Siets, maar geen kapitein of matroos. 1984 was een rampjaar. TESO stond er slecht voor en er moesten 21 men sen weg. Daarover heeft de Onder nemingsraad pittige discussies met hem gevoerd. Uiteindelijk konden de meeste mensen blijven. Hij nam me wel eens apart. Dirk, hou dit even voor jezelf, zei hij dan. Ten tijde van de onderhandelingen over de dub bele brug vroeg hij of ik als koerier stukken naar minister Nelie Smit- Kroes in Den Haag wilde brengen.' WV Hoogerheide stond ook aan de basis van de huidige WV. Niet alleen als gevolg van de jaarlijkse bijdrage van TESO aan de eilandpromotor. Toen de WV begin jaren tachtig steeds minder functioneerde, zag Hooger heide in dat een nieuwe structuur nodig was. Elk dorp had z'n eigen bestuurders, die wilden meepraten, tot aan de kleur van de folders aan toe. Da\ werkte niet. Tijdens een vergadering zette Hoogerheide de bestuurders voor het blok en kwam met een voorstel om de vereniging in een stichting te veranderen. Aldus geschiedde. Hierdoor werden leden op afstand gezet en kreeg de Texelse WV een voorbeeldfunctie. Hooger heide was ook nauw betrokken bij de oprichting van Vakantiepark De Krim. Gerard Timmerman VRIJDAG 30 JANUARI 2009 VERVOLG VAN PAGINA 1 Politiek 'Tijdens schorsingen in die raads vergadering van december hebben we tegen het CDA en GroenLinks gezegd dat de uitkomst van het debat over de samenwerking geen invloed op de positie van wethouder Bakker zou hebben.' In de steunfractie van Texels Belang waren eerder geluiden opgegaan om Bakker te laten vallen, maar later werd hij toch gesteund. Texels Belang zei toen bij monde van Groeskamp liever een 'leidende' dan een 'lijdende' wethouder te zien Volgens Groeskamp handelde Stan daart bij zijn telefoontjes als privé- persoon en trad hij niet namens Texels Belang op. Standaart zegt zelf ook als privé-persoon te heb ben gehandeld. Groeskamp kaartte de kwestie aan bij het bestuur van de kiesvereniging, waarbij ook met Standaart zelf werd gesproken. Volgens Groeskamp beschouwde Standaart de samenwerking tus sen de eilanden als een onderdeel van het coalitieakkoord, waarvan hij vond dat CDA en GL zich daar aan te houden hadden. 'Terwijl het geen onderdeel is van dhet coal- tieakkoord', aldus Groeskamp. Hij zegt er weliswaar blij mee te zijn dat Texel toch langer in de Eilander Raad blijft, maar de wijze waarop dat tot stand is gekomen, noemt hij 'zeer vervelend'. De politieke partijen hebben onderling inmiddels over het voorval gesproken. Zoals het er nu naar uitziet, zijn de onderlinge ver houding verbeterd als gevolg van de commotie. VERVOLG VAN PAGINA 1 Vertrek Hercules Op de WD na werd door de poli tieke partijen niet op zijn afscheids toespraak gereageerd. Gerbrand Poster (WD) zei het te betreuren dat een ervaren raadslid als Hercu les vertrok. Hij had liever gehoord dat het college zou opstappen. 'Dan hadden we Hoornder Ringen mee genomen.' Burgemeester Joke Geldorp hield het formeel en roemde Hercules als 'nummer één in het debat als het om dualisme ging', omdat hij gere geld de discussie met de andere partijen zocht en daarbij het belang van het betreffende onderwerp de boventoon liet voeren. Hercules, die zeven jaar in de raad heeft gezeten, is opgevolgd door Nils Lely. Als mijn levenseinde nadert, denk ik aan wat ik heb volbracht, eer ik oud, moe en tevreden, sluimer naar de eeuwige nacht. Of het goed was of slechts matig, of te geestig of te statig. 't Komt er dan met meer op aan, alleen... Ik denk ik heb mijn best gedaan. Het is goed zo... Verdrietig zijn we om het overlijden van onze moeder, oma en omarie Maria Cornelia Telman-Joop Rie d 28 mei 1919 t 28 januari 2009 Ratnam, Tosh Ananya Miranda en Job Jansimon en Simone Martijn en Louise Jan Marjolijn Jerre Minne Meert Dieter Jeroen en Gaia Imme en achterkleinkinderen „Gollards", k. 12 De Zes 12 1791 EX Den Burg Moeder is op haar kamer. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 30 januari van 19.30 tot 20.30 uur in de „Carrou sel", van de „Gollards". De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 31 januari om 8.30 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid is er gelegenheid de familie te condoleren in de kof fiekamer van het crematorium. Correspondentieadres: R. Dros-Telman, De Ruyterstraat 62,1792 AK Oudeschild. Indien u geen kennisgeving heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. Heel veel dank voor de zorg van onze moeder en oma door al die lieverds van de "Gollards". Mijn avond gaat vallen, 't wordt stil om me heen. Straks moet ik vallen en laat jullie alleen. Vergeving voor fouten en wat mis is gegaan maar kom in mijn nacht dicht bij me staan. De tranen in miln ogen doen niet zo zeer als jullie me troosten voor de laatste keer. Vandaag is rustig van ons heengegaan onze moeder Pietje Duinker weduwe van Cornelis de Ridder Nieuweschild, Den Burg, 6-7-1922 28-1-2009 Bea en Piet Fup en Siamie Bram en Ada t Kees en Trees Hans Marijke Martien en Carla Dia en Rob Kleinkinderen en achterkleinkinderen Moeder is op haar kamer in de "Gollards". Vrijdag 30 januari is er van 19.30 - 20.15 uur ge legenheid tot condoleren in de Maartenskerk, Kerkstraat 2 te Oosterend. De afscheidsdienst wordt gehouden op zater dag 31 januari om 13.30 uur in bovengenoemde kerk, waarna we moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats bij vader op het kerkhof. Na afloop van de begrafenis komen we samen in "De Parel", Oesterstraat 11 Correspondentie-adres: D.P. Smidt-de Ridder, Kogerstraat 114, 1791 EV Den Burg. "Dag Oemoe" Je kleinkinderen Tony Colinda Sandra Natascha André Emiel Pauline Simone Monique Tamara Louisa Mirella Susanna Jos Jerry Thomas Dag Oma Tony en Gonny, Rick, Maryse Colinda en Edgar, Marilyn, Mike Sandra, Jacob-PieterMarijn, Corné Natascha en Jordy, Ferry, Doris André, Emiel, Pauline en Andy Simone en Wout, Myrthe, Jeff Monique en Arnold, Marit, Imme Tamara en Matthijs, Sam, Nick Louisa en Pascal, Mirella en Sander Susanna en Jan Willem Bianca en Remco, Lyn, Justin llonka en Theo Jos, Jerry, Thomas Doorgrond mij, O God en ken mijn hart toets mij en ken mijn gedachten. Een maand nadat onze broer en zwager is overleden is nu onze zuster en schoonzuster overleden Pietje de Ridder-Duinker Wij wensen kinderen, klein- en achterklein kinderen veel sterkte toe. Ma en Piet t Mar en Wim t Teun t en Co Piet en Annie Thea en Huib Jan t en Janny Veel te vroeg hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve man, vader en schoonvader Theo Hoogerheide d 16 augustus 1939 t 27 januari 2009 Thea Hoogerheide-Lips Marjon Hoogerheide Peter van Rees Naalrand 36 1797 AR Den Hoorn Theo is overgebracht naar de strandkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 30 januari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaart centrum. Een kort samenzijn zal worden gehouden op zaterdag 31 januari om 13.30 uur in het uitvaart centrum. Aansluitend zullen wij Theo begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de begraafplaats van Oudeschild aan de Zuidhaffel. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar gelegenheid is de familie te condoleren. Een goede buur moeten wij heiaas missen. Theo Hoogerheide Wij wensen Thea, Marjon, Peter en verdere familie veel sterkte toe. De buren: Fam. M. Kortenhoeven Mevr. E. Bovenberg-Marrenga Fam. K.J. Albers Mevr. D. Winters-Schellinger Fam. F. Nijdam Fam. J. Teernstra Fam. H. Troost Theo In vriendschap en bewondering. Carel Mijn boek "De Grote Geesten van deze Tijd" is met jou begonnen en geëindigd. grondlegger van Stichting WV Texel Promotie. Ik wens je een behouden vaart. Jaap Drijver, oud mede bestuurslid Het begin van nieuw leven, zo heel erg mooi en klein. Het is eigenlijk niet te omschrijven hoe blij wij met jou zijn. Stije Stije André is geboren op 26 januari 2009 om 14.28 uur. Hij weegt 5280 gram en is 56 cm lang. Mark en Miranda Keijzer-Wessels Duinreep 10 1791 HP Den Burg Voor bezoek: (0222) 320055 Tèxelaartjes INLEVEREN- maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 1-7.00 uur. KOSTEN: €6,30 tot en met 3 regels Per regel meer. €2,10 (incl. btw) FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. lüzet nu al vast in je agenda!!! 80-90's ook op 28 maart GeJooKeM. op 28 jQKUoxi 2009 DocAteA aan GeJitjan au SsiKêa de cWit-l?ood Laagwaa&daweg 22a, 1792 £D De %loai Moede* ex docJUe* iKtóSijoe* nog exige tijd in Ret ziefeex- Ruis dfoon bezoek giaag een seintje ixxMOfj. tel 0222- 314568 (06-51426458) Smeg fornuizen en koel kasten. Nu bij EP Voor- deelland. 322 398. Taxi nodig? Bel Taxi At tent, 0222-320020.24 uur per dag bereikbaar. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Musical Joseph! Zondag 3 mei €68,- p.p. Texel- Tours, tel. 315555. Vinyasa flow yoga José de Bloois, tel. 06-30291758. yoginijose@hotmail.com www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Kinderfeestje? Vier een schaatsfeestje op De Krim! Tel. 0222-390112. Wie heeft dins. 20 jan een d. blauw heren fleecejas per ongeluk meegeno men? Tel. 318357. Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op w ww.texel sea uto pa gina. nl Schaatsen zonder ijs? Dat kan op de schaats baan op De Krim. Elke woensdag, zaterdag en zondag van 14-17 uur. 2,50 p.p. incl. consumptie en schaatshuur. Voorlezen Anton kan tove ren. Boekje met dvd voor €5,- in Het Open Boek. Negenmaandenbeurs 19 febr. €32,- p.p. Tel.315555 of www.texeltours.nl www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Dagelijks het laatste Texel se nieuws op www.texel- secourant.nl !!!zet nu al vast in je agenda!!! 80-90's ook op 28 maart www.woonkracht7.nl Vo gelenzang 11 in Den Burg Jos Bosma Twan Krafft Zomer 2009 Wij zoeken voor de Hoornder Don derdag Stoepenmarkt Hobbyisten, Kunstenaars. "Spullen Bewaarders", Texelse Producten Pro ducenten, Boeren, enz., enz. Meedoen kost niks! Evt. kraam kost wel wat. Interesse? Een mailtje naar info@klif12.nl of bel Leen 80-90's Party in the Qufestion Plaza Zaterdag 7 februari Aanvang 22:00 uur Gratis entrée Met o.a. dj Pieter dj Paul www. questionplaza.nl Op zoek naar een auto? Kijk dan eerst eens op w ww.texel se autopa- gina.nl Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texelse nieuws De redactie van de Texel se Courant is verhuisd en zit voortaan aan de Spin- baan bij Mediabureau Langeveld de Rooij. Nieuwe pc of reparatie, vakkundig en snel TCA, Mariccweg 37a. w ww.texel sea uto pa gina. nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Te koop Leylandi haag coniferen 1.50 tot 2 mtr. a 6.50. Ook kunt u door ons de klus laten klaren. 1 jaar garantie. Theo en Nico boersen. tel 318 238, Schorrenweg 32 www.reu- zenaardbei.nl Nieuws van Texel? Nu dagelijks nieuws op www. texelsecourant.nl De Koog-Texel Feest bv Evenementen, single party, verjaardag, bruiloft, beurs. enz. van 10 tot 1000 personen. Info: 0222- 327303 of 06-22929048. sjanstexel@hotmail.com. Stretch- jeans 2 voor 50.= Rabbit Habit We- verstraaat 39 Den Burg. Droog haardhout. Eelke Kloosterman, 06 55341347. Oud geld? De KNRM is er blij mee! Bel W. Grisnigt, tel. 312299.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3