spMïilL karatevereniging Protest judo- en 'Gemeente meet met twee maten' Opknapbeurt voor Calluna 'We het Bezwaar TvT tegen kleine windmolens Hoornder schooljeugd 'ontdekt' bunker 'We durfden er niet in, was pikkedonker' TEXELSE j COURANT -3- l'; 2 'Een dilemma', oordeelde Hans Roeper, voorzitter van de Com missie Bezwaarschriften, over de weigering van de gemeente om mee te werken aan een fit nesscentrum annex dojo voor de budovereniging in de loods op het Wezenland waar tot voor kort Ambachtscentrum Texel was gevestigd. Volgens het col lege is een fitnesscentrum geen ambachtelijk- of handelsbedrijf, maar betreft het maatschappelijk gebruik, wat niet wordt toege staan. BETAALBARE BUDOSPOB.T EN EI3EN BOJO VOOR BUDOkAl waarom nIet OP TEXEL. B8W? Leden van judo- en karatevereniging Budokai protesteren op het bordes van het raadhuis tegen de weigering van de gemeente om een schuur aan het Wezenland in gebruik te nemen als fitnesscentrum en dojo. (Foio gema rmmemm,Bet<iDank Tvei, VRIJDAG 30 JANUARI 2009 1 «0G5ENRDBPSL/D JffTlV/L f/fcll' TT»1 opstoppen'. ZONES TB)N c: t/tOT) KJ srpin wa i/Epr>£R tierPUNr; Politiek machtsspel? Zwemparadijs Calluna heeft een grondige opknapbeurt onder gaan. De vloer is behandeld, de filtert zijn onder handen geno men en de dakconstructie is ver stevigd. Op de knieën zitten Robert en Elmar Huysman op de tegelvloer van het zwemparadijs bij De Koog. De een smeert een voegmiddel over de vloer, de ander schuurt het bij. In totaal hebben de broers de afge- lopen dagen 350 vierkante meter vloer onder handen genomen, j zodat de voegen weer zijn gevuld. 'We werken met een middel dat I voor het eerst in zwembaden wordt gebruikt', vertelt Robert Huysman. 'We hebben een tijd geleden al een proefstrook bij de bar gemaakt en dat is goed bevallen.' J Het zwembad (met een inhoud van 1040 kuub water) was afgelopen week voor de helft geleegd. Hele- i maal leeg laten lopen was er niet j bij. wat een besparing van circa j tweeduizend euro aan water ople- verde. In de kelder werden de fil ters, waar per uur 350 kuub water wordt gereinigd, nagelopen en waar tiet is onzeker of de kleine wind molen op de rotonde bij De Waal mag blijven staan. Op grond van het bestemmingsplan mag de molen maximaal zes meter hoog zijn, tervijl nu sprake is van een mast var twaalf meter. Tien voor Texel heeft bezwaar aangetekend tegen de plaatsing van deze en andere kiene windmolens. Het collegi heeft voor plaatsing van de vindmolens gedoogbe- schikkingei afgegeven. Volgens de gemeente i dit in overeenstemming met de gereentelijke beleidsnotitie Volgens bezwaarmakers Nico Waerts, de budotrainer die de schuur van Jaap Drijver als fitness centrum en dojo wil exploiteren, meet de gemeente met twee maten. De activiteiten van Ambachtscen trum Texel die tot voor kort in hetzelfde gebouw plaatsvonden, waren namelijk van dagrecreatieve aard Volgens het bestemmings plan zijn ook die niet toegestaan op het bedrijventerrein. Cees Witte, die sprak namens het college van b en w, gaf aan dat de zoge heten binnenplanse wijziging hier- nodig aangepakt. Bovenin de nok waren medewerkers van Visser uit Oudeschild bezig met de construc tie en de trap van de glijbaan werd geschilderd. De badmeesters knap ten de kleedruimten op. De laatste keer dat het .bad werd opgeknapt was in 2003, nadat er brand was geweest in de keuken. 'Integrale handhaving 2005'. Het college zegt die gedoogbeschik- kingen te hebben kunnen afgeven, omdat daarmee vooruit werd gelo pen op nieuw beleid. Dat staat in de beleidsnotitie Kleine Windmolens. Op grond hiervan worden binnen kort vrijstellingsprocedures gestart en kunnen bouwvergunningen wor den afgegeven. Maar volgens Menno Stam van '10 voor Texel' voldoen de windmo lens niet aan de bouwvoorschriften, staan ze - met name in De Waal - op riskante plekken en heeft er voor achteraf gezien ten onrechte was verleend. 'Het past absoluut niet in de bestemming. Het college beschouwt het als een positieve ontwikkeling dat het bedrijf naar de Rommelpot werd verplaatst.' Waerts noemde meer voorbeel den van inconsequent beleid van de gemeente 'Hoe kan het dat Sportschool Texel wél wordt toe gestaan, terwijl die ook op een bedrijventerrein is gevestigd?' Wit te: 'Er is aanvankelijk nooit vergun ning voor aangevraagd. Ze heb ben een bord opgehangen en zijn van start gegaan. Op het moment dat het bestemmingsplan in 1989 van kracht werd, was er al ruim twee jaar sprake van dit gebruik en is het onder het overgangsrecht gekomen.' Er passeerden meer Gasten van Kustpark Texel, waar Calluna onderdeel van is, werden afgelopen week doorverwezen naar het zwembad van De Krim. Vanaf maandag is Calluna weer geopend. Volgens Henk Zillig moet het water dan nog wel even op temperatuur komen. geen goede landschappelijk belan genafweging plaatsgevonden. Discussie was er over de vraag of de commissie het bezwaar wel in behandeling moest nemen. Volgens het college niet, omdat de doelstel ling van '10 voor Texel' veel te ruim is omschreven. 'Alles wat men maar wilt valt er in. Geen enkele activiteit is uitgesloten.' Er werd over en weer geschermd met uitspraken van rechtbanken en -colleges. De commissie Bezwaar schriften gaf aan zelf een oordeel te vellen over de vraag of het bezwaar al dan niet ontvankelijk is. Vooruitlo pend daarop werden de argumenten wel aangehoord. Over vier tot zes weken brengt de commissie advies uit aan het college van b en w. Karate voor volwassenen Gesterkt door de interesse op de Sportmarkt die afgelopen weekend werd gehouden, begint Budover eniging Shima vrijdag 30 januari (vandaag) met lessen karate voor volwassenen. De lessen worden gegeven door Fred Schonenberg en Bob de Gast uit Den Helder en zijn bedoeld voor zowel beginners als gevorderden. Doordat er altijd twee leraren aanwezig zijn, is er voldoende aandacht voor iedereen. De leraren nemen zelf op actieve wijze deel. De lessen worden gegeven in sport hal Ons Genoegen, vanaf 18.30 uur. Meer informatie is te krijgen bij Petra Prins (tel. 310326) en via e- mailadres shimatexel@gmail.com. voorbeelden van bedrijven met een gebruik dat mogelijk afwijkt van de bestemming. Zo heeft het team Toezicht van de gemeente de kap salon aan de Bernhardlaan naar aanleiding van deze kwestie aan een nader onderzoek onderwor pen. Volgens de gemeente is hier voor geen vrijstelling verleend. Volgens het college past het fit nesscentrum van Waerts niet bin nen de bestemming Bedrijfsdoel einden klasse 2 en kan het niet worden aangemerkt als handels- of ambachtelijk bedrijf. Het betreft volgens b en w een maatschap pelijke voorziening. Het argument van Waerts dat er momenteel veel bedrijfspanden leeg staan en van schaarsheid geen sprake is, gaat volgens het college met op. 'De bedoeling is om niet alleen in tijden van recessie maar ook in tijden van economische voorspoed voldoende ruimte te kunnen bieden aan ambachtelijke bedrijven. De ontwikkeling van bedrijventerreinen is - gelet op beleid van provincie en rijk - een moeizame kwestie.' De weigering van het college om mee te werken aan de plannen is nadelig voor judo- en karate vereniging Budokai. De club is in een half jaar gegroeid van niets naar 94 leden, maar beschikt niet over een geschikte accommodatie. Momenteel wordt getraind in het schietsportcentrum, maar dat is bij gebrek aan beter. 'Er is geen alternatief', vertelde Annelies Waerts. 'We hebben geke ken naar de huidige ambulancepost aan de Wilhelminalaan. Maar dat gebouw zit dicht op de buren en er is onvoldoende parkeerruimte. Ook in andere bedrijfsgebouwen is een fitnesscentrum met toegestaan en nieuwbouw is te duur. We wil len een fitness en dojo die voor iedereen betaalbaar is.' De com missie doet over vier tot zes weken uitspraak.' Lap in commissie Axel Lap uit Den Hoorn wordt commissielid voor het CDA bij de raadscommissie Welzijn. Hij neemt de plaats in van Martijn Eelman die vorig jaar opstapte. Eelman blijft reservelid van Welzijn. Ook bij de PvdA zijn wijzigin gen door het vertrek van raadslid Eric Hercules. Henk Hilstra wordt reservelid van de raadscommissie Middelen en Alfred Schaatsenberg voor de commissie Welzijn. De raad heeft dinsdagavond met de wijzigingen ingestemd HHP UN PAP0CA NAAR SCHOOL! Grote opwinding bij enkele Hoorn der schooljongens, die onlangs in de Dennen de toegang tot een bunker ontdekten. Eerst durfden ze niet naar binnen, maar nadat ze hun angst hadden overwon nen, ontdekten ze een heuse schat, bestaand uit glazen potjes en zwaar verroeste conserven- blikjes. Waar het bunkertje staat, willen ze alleen vertellen op voorwaarde dat de precieze locatie niet in de krant komt. 'Straks zit iedereen er en dat willen we niet', vertelt de 12-jarige Mattijs Lap. die aan de Rozendijk woont en het bouwwerk samen met zijn 10-jarige broer Adriaan ont dekte. 'Maak er maar van dat-ie aan de rand van het bos staat. Ik ben bang dat Staatsbosbeheer 'm anders weer dicht gooit en dat zou zonde zijn. Ik heb liever dat ze in die bunker spelen dan dat ze de hele dag achter de computer zitten', vult hun moeder Janet aan. Sinds ze het bouwwerkje ontdek ten, zijn de jongens er vaak terug geweest. 'Eerst durfden we er niet in. Je zag alleen een gat in het duin en het was pikkedonker'vertelt Mattijs. De tweede keer hadden ze behalve hun vrienden Teus Bakker De gevonden blikjes en potjes. Abri's bij bus in Den Helder Op het busstation in Den Helder komen abri's ter vervanging van de gesloten wachtruimte. Dat hebben Gedeputeerde Sta ten van de provincie geantwoord op Statenvragen van de SP. De gemeente Den Helder zorgt ervoor dat de hokjes worden geplaatst. Bedoeling is dat reizigers daardoor in ieder geval droog op de bus kun nen wachten. De abri's worden in tegenstelling tot de oude wachtruimte niet ver warmd. Die plek werd enige tijd geleden gesloten en heringericht met kantoren en wordt niet meer heropend. Wethouder Peter Bak ker (verkeer) noemde het tijdens de raadsvergadering een 'collectieve achteruitgang' dat de wachtruimte is gesloten. Bakker en directeur Cees de Waal van TESO hebben een week gele- In navolging van het project His torische Wandelpaden, dat een groot succes is in Noordoost- Friesland, wordt de komende jaren een netwerk van wandel paden gerealiseerd langs de hele Waddenkust en op de Waddenei landen. Het nieuwe netwerk, een initiatief van Landschapsbeheer Groningen en Friesland en Landschap Noord- Holland, is 1200 kilometer lang en moet in 2013 gereed zijn. Er wordt gebruik gemaakt van het bestaande LAW-kustpad, dat wordt aangevuld met verbindende lussen door het en Jurn Goënga ook een breek- lichtje meegenomen. .'Teus gooide het erin, om te kijken hoe diep het hol was. Het bleef een meter lager liggen. Daarna durfden we er nog steeds met in, maar Teus wilde z'n lichtje terug. Toen ben ik er maar in gekropen.' Mattijs ontdekte dat er een bocht in het gangetje zat en dat aan het ein de een ruimte was, die ze de derde keer met een zaklamp verkenden. Het bunkertje mat ongeveer vier bij vier meter, met twee dichtgemetsel de ramen. 'Hij was leeg. Eerst zagen we alleen een paar lege bierflesjes. Die waren niet oud. Ik denk dat er een tijdje geleden al een paar grote jongens in geweest zijn.' Opwindend was wel de vondst - in de gang naar de bunker - van een serie potjes en blikjes en iets wat op een verroeste waterkraan lijkt. 'Eén potje was nog dicht. Er zat een verroeste deksel op en drab in. Misschien wel soep', veronderstelt Mattijs. Kenner Gernt Gerrits bevestigt dat het een bunkertje uit de Tweede Wereldoorlog is. dat na 1945 is dichtgemetseld en onder het zand geschoven. 'Het is een heel com plex, van zestien of achttien onder komens, gebouwd van baksteen. Waarschijnlijk heeft de bemanning van Westerslag er gewoond. De sol daten sliepen er met z'n zessen of misschien wel achten, boven elkaar. De kapitein of hauptmann had een eigen, luxere bunker. Zelfs met een douche.' Dat de bunker vrijwel leeg was, ver rast Gerrits niet. 'Ze hebben nog tot een jaar na de oorlog open gestaan. Jan-en-alleman schuimde den overleg gehad met verkeers- gedeputeerde Cornelis Mooij van de provincie over de veranderde tijden van de bus die van het station naar de boot rijdt. Die vertrekt sinds half december twee minuten eerder, waardoor vertraagde treinreizigers het risico lopen een uur te moeten wachten. De Waal kon inhoudelijk nog weinig over het gesprek zeg gen, omdat de provincie nu aan zet is, maar de inzet was volgens hem om de bus en de boot zo goed mogelijk op elkaar te laten aansluiten. Gedeputeerde Staten zeggen in hun antwoord aan de SP met busmaatschappij Connexxion in gesprek te zijn over oplossingen voor aansluitingen die met worden geboden, niet op tijd rijdende bus sen en onvoldoende capaciteit. Vol gens de provincie, verantwoorde lijk voor het openbaar busvervoer, betekenen de vele wijzigingen in het lijnennet dat 'individuen erop ach teruitgaan wat zich uit in klachten', maar zijn er voor veel reizigers ook verbeteringen. landelijk gebied, over boerenland en langs cultuurhistorische pleister- plekken. Het geheel wordt voorzien van een duidelijke bewegwijzering en er komt (cultuurhistorische) infor matie beschikbaar via internet, GPS en mobiele telefoon. De bedoe ling is periodiek een evenement te organiseren dat veel mensen op de been krijgt. De organisatie wordt gesteund door de ANWB en de LAW en wordt financieel mogelijk gemaakt door het Waddenfonds, de provincies Groningen, Fryslan en Noord-Hol land en de Groninger gemeenten de Marne, Eemsmond, Winsum, Delfzijl ze af om ze leeg te halen, al was het maar hout om in de kachel te stoppen. Het zou leuk zijn het zand op de bodem door een zeef te halen. Ik denk dat je dan nog leuke dingen vindt. Ik heb dat wel eens voorgesteld, maar Staatsbosbeheer voelt er weinig voor. Je mag er met zomaar graven. Die bunkers zijn Mareis strijdend ten onder De heren van basketbalvereni ging De Mareis zijn zaterdag tegen Break Out uit Schagen strijdend ten onder gegaan. Er werd goed verdedigd en weinig gescoord, de einduitslag was 44-30 in het voordeel van Break Out. Break Out wist al in het eerste kwart een voorsprong te nemen (14-4) en in het tweede kwart werd door beide partijen maar één keer gescoord. Volgens coach Eric Heijenk het gevolg van goed ver dedigen door beide partijen, zodat de lage score eigenlijk als compli ment moet wordt gezien. De Mareis wist het derde en vierde kwart te winnen, maar de in het eerste kwart opgelopen achterstand kon niet meer wordt ingelopen. Het team kon niet beschikken over de lange Nico Kikkert en spelverde ler Ruud Verstraaten, die werden vervangen door Jorik Heijenk en Manuel Dros. Grote man was Pie- ter Dogger, die de aanvalsrebound veel pakte en scoorde. Volgende week speelt De Mareis thuis tegen HBC. Scores: Pieter Dogger (9), Chris Schlepers (8), Manuel Dros (6), Douwe Vonk en Eric Heijenk (2) en Reiderland. In totaal is er 2,9 mil joen euro voor uitgetrokken. Het project gaat op 5 februari offi cieel van start in 'Bij de Molen' in Vrouwenparochie in Fnesland. De opening wordt verricht door Mar- greeth de Boer. voorzitter van de Raad voor de Wadden. meer dan vijftig jaar oud en dus archeologisch beschermd.' De Hoornder vrienden laten zich daar niet door afschnkken. leder vrij moment zijn ze op Jiun 'geheime' plek te vinden. Ze vermoeden dat er nog wel meer te vinden is. 'Maar het zand is nogal koud en we graven met onze handen.' vakantiekrant 1 Oplage: 450.000 Ook adverteren in dit superactuele fullcolorblad? ujLjÉ' U kunt uw advertentie voor de V'; 1 editie van vrijdag 13 februari |e#:V.#=y nog opgeven tot woendag 4 februari a.s. Tel. 02- 36 26 00 info@ir.nl Spinbn 6, Den Burg LANGEVELD Broertjes Mattijs (links) en Adriaan Lap (rechts) ontdekten het bunkertje. Ook hun vriendje Willem Rommets mocht een kijkje nemen. 4- gebroeders Huysman zijn bezig met het voegen van de tegelvloer in Calluna. Wandelpad langs hele waddenkust

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5