Uitstel bespreking van Structuurvisie Dienstregeling bus naar boot hersteld Cjroen 7wartsJexeU in het hart Tegels voor wandelpad zeereep gaan vlot weg Couveuse Lions voor ambulance (3) Extra vergadering 23 februari Kikkert: 'kick-off' bouw RAADHUIS OP DOORDACHTE WERKLOCATIE... De symbolische verkoop van beton nen platen ('tegels') ten bate van het wandelpad over de zeereep bij De Koog verloopt prima. Van morgen hadden zich voor 140 van de totaal 200 tegels gegadigden gemeld. Hun namen staan straks op een plaquette bij het begin van het wandelpad en worden ook vermeld in enkele advertenties, waarvan de eerste in deze krant staat. Het trans port van het materiaal is intussen in volle gang. Gistermiddag arriveerden opnieuw twee opleggers met totaal 64 ton aan platen, afkomstig van Hermans Beton in het Limburgse Tienray. De foto toont hoe de pla ten door transportbedrijf Machiel- sen Vlissingen onder toeziend oog van voorzitter Harry Wuis van de Stichting Coeghe worden afgeladen op het parkeerterrein van camping Kogerstrand. Gisterochtend begon Werner Dros van het gelijknamige grondverzetbedrijf met het bewerken en op peil brengen van het tracé tussen de Badweg en het slag van Opduin met de bedoeling morgen te beginnen met het leggen van de platen. Zaterdagmiddag 21 februari krijgt de uitvoering van het project een officieel tintje. Om 14.30 uur legt burgemeester Joke Geldorp halver wege het tracé een plaat waarbij de sponsors, dus ook de kopers van de tegels, welkom zijn. (Folo Harry do Graal) Groeneplaats opnieuw bestraat raadhuis en de bult, vanaf de trap van het gemeentehuis tot aan de telefooncel. De gemeente laat een deel van de Het werk wordt in twee delen uitge- Groeneplaats in Burg herstraten, voerd, zodat de markt er geen last Het gaat om het stuk tussen het van heeft. Het eerste deel van de werkzaamheden wordt uitgevoerd van vandaag (dinsdag) tot en met vrijdag 13 februari, het tweede deel van dinsdag 17 tot en met vrijdag 20 februari. Het werk wordt verricht door Westerlaken. Lees verder op pagina 3 De ambulancedienst op het eiland heeft van Lions Club Texel een babypod gekregen. Pasgeboren baby's die er slecht aan toe zijn, kunnen daarmee veilig naar het ziekenhuis worden gebracht. De babypod vervangt de couveuse die de Lions twintig jaar geleden aan de ambulance schonken. De babypod is gekocht van de opbrengsten van de Lionsveiling die in september werd gehouden en de inzameling van cartridges waar de serviceclub vorig jaar mee begon. Er werd €5000,- voor beschikbaar gesteld. Verloskundige Theda Niehoff en Albert Winter van de ambulance namen de babypod in ontvangst tij dens de uitreiking van de giftep aan boord van de Dokter Wagemaker. De 20-jarige Marieke van der Vis uit Oudeschild was daar ook bij aan wezig. Zij werd twintig jaar geleden als eerste met de toen gedoneer de couveuse naar het ziekenhuis gebracht, nadat ze met ernstige complicaties was geboren. Niehoff was zeer blij met de gift. Volgens haar kan daarmee de kwa liteit van leven van een pasgeboren baby worden verlengd op weg naar het ziekenhuis. Pasgeborenen kun nen in de babypod steriel worden vervoerd en behandeld en figgen er warm en stabiel in. De babypod kan worden bevestigd op de brancard in de ambulance. Er was behoefte aan een nieuwe couveuse omdat de oude geda teerd was en technisch niet meer werd ondersteund. Vervanging was echter geen vanzelfsprekendheid Zorgverzekeraar Univé heeft twee babypods beschikbaar gesteld voor de regio Noord-Holland Noord. Die zijn op basis van behoefte en gebruik strategisch in Hoorn en Den Helder gestald. Texel kwam op basis van het aantal keer dat er een nodig was niet in aanmerking. Dat was voor de Lions aanleiding opnieuw zelf de zorg voor een Texelse babypod op zich te nemen. De vorige is drie keer ingezet om Texelse baby's te redden. Hij is ook meerdere keren gebruikt voor toeristen die hoogzwanger naar het eiland kwamen. Er wordt bekeken of voor de oude couveuse nog een nieuwe bestemming gevonden kan worden. Wijn afgevallen bij prijsuitreiking Oud-minister Joop Wijn is afge vallen als spreker bij de uitreiking van de Texelse Ondernemers prijs donderdagavond in Stayo- kay. Duurzaam ondernemer Ruud Koornstra, lid van de jury, neemt zijn plaats in. Wijn zou spreken op uitnodiging van de Rabobank, maar daar is een streep doorheen gekomen omdat hij overstapt naar ABN Amro/Fortis. De oud-bewindsman van Economi sche Zaken wordt op verzoek van oud-minister Gerrit Zalm lid van de nieuwe raad van bestuur van de banken die sinds enige tijd eigen dom zijn van de staat. Koornstra, die in 2006 ook op Texel was toen de Ondernemersprijs voor het eerst werd uitgereikt, is een waardig vervanger. De oud-produ cent van televisieprogramma's als Lingo en Villa Felderhof heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot een succesvol duurzaam onderne mer. Hij is onder andere één van de oprichters van initiëringmaatschap- pij Tendris voor duurzame produc ten. Uit die onderneming zijn onder meer de groene stroomleveranciers Durion en Oxxio voortgekomen. Koornsta is ook verantwoordelijk voor de VisaGreencard waarmee de C02-uitstoot van gekochte produc ten wordt gecompenseerd. Sinds kort produceert Tendris de zeer zuinige Pharoxlampen die door onder andere oud-president Bill Clinton onder de aandacht worden gebracht. Een week geleden zat Koornstra nog bij het televisiepro gramma Pauw en Witteman omr over de spaarlampen te vertellen. Een product dat momenteel bij de initiëringmaatschappij ontwikkeling is, is een hybride Hummer die op 1 op 50 loopt. Lees verder op pagina 3 Zouteland Het spoor liep van de rotonde Emmalaan in Den Burg tot op de Schumakersweg in De Koog. De brandweer was met twee blusvoer- tuigen drieënhalf uur in touw om de rotondes en andere stukken weg schoon te maken. Dat gebeurde met behulp van een biologisch afbreekbaar ontvet- tingsmiddel dat op de weg werd gespoten om de olie af te breken. Gemeentwerken plaatste borden om automobilisten op slibgevaar te attenderen. De lekkage deed zich voor bij een voertuig dat pas een jaar oud was. De bestuurder kreeg volgens de gemeente zelf in de gaten dat de hydroliekslang lekte. Het is ondui delijk op wie de kosten verhaald kunnen worden. Er wordt onder zoek naar de oorzaak gedaan. Steen in vijver De steen met een verwijzing naar het Thijssemonument van Jan Wol kers is amper een week na de onthulling al in de vijver langs de Elemert in Den Burg gerold. Op de kei zit een plaquette met daarop de tekst 'onbekommerd' en de afbeel ding van een paar spreeuwen als verwijzing naar de natuurbescher mer die Texel begin vorige eeuw uitgebreid in zijg albums onder de aandacht heeft gebracht. De steen is teruggelegd op zijn plek. TEX XELSE OUKWl Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12348 DINSDAG 10 FEBRUARI 2009 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De bespreking van de geactu aliseerde Structuurvisie 2020 is gisteravond uitgesteld. Boeren van het oude land vroegen de politieke partijen te wachten tot dat vertegenwoordigers van de gemeente bij hen bedrijfsbezoe ken hebben afgelegd om de prak tijk nader te bekijken. De boeren maken zich ernstig zor gen over een onderscheid tussen het oude land en de nieuwe pol ders die uit de Structuurvisie, een voorloper van het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied, klinkt. De zorg zit hem erin dat in de toekomst alleen in de polders ontwikkelingen mogelijk zijn en dat op het oude land niet veel meer kan. De politieke partijen waren gevoe lig voor een gezamenlijk verzoek tot uitstel dat boerenm een paar dagen tijd hadden gemaakt en waar 99 handtekeningen onder stonden. Ook Ries Swanink, voorzitter van het Texels Verbond van Onderne mers, stelde dat er te weinig tijd was om met achterbannen over het stuk te praten. De op hoofdlijnen geschreven toekomstvisie werd vrij dag 6 februari openbaar, afgelopen woensdag toegelicht op een infor matiebijeenkomst en stond gisteren op de agenda van de commissie Grondgebied. Besloten werd maandagavond 23 februari een extra commissieverga dering te beleggen, zodat organisa ties die nog niet hebben ingespro ken dan alsnog hun zegje kunnen doen en de Structuurvisie in de raadsvergadering van 3 maart kan worden vastgesteld. De gemeente heeft het tempo erin gezet, omdat de politiek vóór de raadsverkiezingen in 2010 het nieu we plan Buitengebied gereed wil hebben. Voor dat proces zijn inmid dels de voorbereidingen gestart en wordt dinsdagavond 24 februari ook een extra commissievergadering gehouden. Tijdens die bijeenkomst praten de politieke partijen over een zogeheten nota van uitgangspunten dat een soort spoorboekje voor het college moet worden. De Structuurvisie is onder meer op basis van diverse bijeenkomsten met Texelaars tot stand gekomen. Ook de landbouw was daarbij ruim vertegenwoordigd. Marcel Witte liet namens de boeren op het oude land weten dat zij zich echter niet kunnen vinden in de visie die de gemeente daarna op de landbouw heeft losgelaten. 'Als argeloze lezer moet je bij het lezen wel concluderen dat met name op het oude land de landbouw geen schijn van kans meer heeft, terwijl het daar juist goed gesteld is en er verantwoord en vernieuwend wordt gewerkt.' Om de bedrijvigheid in stand te houden, is er volgens de boeren een 'gemeentebestuur met boerenverstand' nodig dat ruimte voor ontwikkeling schept voor de tweede pijler van de Texelse eco nomie. De boeren zijn bezorgd dat zij in een tijd van schaalvergroting en veran derende eisen op het gebied van dierenwelzijn in de toekomst wor den beperkt in hun bouwgrootten. Jaap Hin, voorzitter van de LTO, stelde dat er geen onderscheid tus sen het oude land en de polders gemaakt zou mogen worden. Men no Stam van 10 voor Texel vond dat er juist wel een onderscheid moet zijn. Hij vreest dat anders een deur wordt opengezet voor de komst van windmolens op het oude land. Een verzoek van Werner Dros aan de gemeente om één-op-één met de boeren te komen praten, vond hij enigszins gevaarlijk. 'Dan kunnen ër dingen worden afgespro ken of beloofd die niet stroken met het bestemmingsplan Buitengebied. Wij hebben nog steeds een vieze smaak in de mond over de perike len rond de megamanege met een woning bij De Koog.' Wethouder Nico Kikkert liet weten dat er nog helemaal niet over beper kingen is gesproken en dat in de Structuurvisie vooralsnog alleen naar mogelijkheden wordt geke ken. Volgens hem moeten er, mede omdat de meningen verdeeld zijn, op een gegeven moment wel kno pen worden doorgehakt en kan niet alles opnieuw besproken worden. De oude tijden van de busver bindingen tussen de trein en de boot worden hersteld. De provin cie heeft Connexxion opdracht gegeven lijn 33 weer te laten rij den volgens de tijden die vóór 13 december gangbaar waren. Dat heeft reizigersvereniging Rover Noord-Holland Noord van de pro vincie te horen gekregen. Volgens een woordvoerder van Connexxion wordt naar verwachting morgen (woensdag) de oude regeling her steld. Het betekent dat de bus naar de boot weer om vijftien in plaats van dertien over het hele uur vertrekt. De bus van de boot naar het stati on gaat ook weer volgens het oude schema rijden. Sinds de wijziging van de tijden mocht die niet meer vertrekken als die vol zat, maar moest die wachten tot vijfentwintig over het hele uur, waarna de bus chauffeur langzaam moest rijden, omdat de bus pas na zes minu ten op het station mocht arriveren. Daardoor ontstond er een krappe aansluiting met de trein. Het herstellen van de vertrektijd betekent dat reizigers van vertraag de treinen uit Alkmaar niet meer nodeloos een uur hoeven te wach ten. Door de vervroeging met twee minuten moest de bus vertrekken kort voordat de trein het station binnenreed. 'Een vertraagde trein komt om veertien over aan', aldus secretaris Ludolf Maat van Rover. 'Straks is weer een minuut om de bus te halen.' Vertraagde treinen komen steevast om veertien minu ten over binnen, omdat ze bij Scha- gen (enkelspoor) op elkaar moeten wachten. Volgens Maat is het een felicitatie waard dat de tijden zijn hersteld, mede omdat de provincie zich in de ogen van Rover aanvankelijk hardnekkig opstelde. Behalve de bonden (Rover trok gezamenlijk op met de Samenwerkende Bonden van Ouderen en FNV Bondgeno ten) deden ook diverse Texelaars hun beklag en de gemeente en TESO schoven om tafel met de provincie. Aanstekelijk Met aanstekelijk enthousiasme heb ben ruim negentig fanfaremuzikan ten. leden van de drumband en majorettes - plus een onbekend aantal hulpmoeders en andere vnj- willigers - zaterdag hun uiterste best gedaan de jaarlijkse Winteruit- voering van muziekvereniging Door Eigen Kracht tot een succes te maken. Pagina 2 Sneeuwuil weg De sneeuwuil, in november nog lan delijk nieuws, lijkt na drie maanden te zijn vertrokken. Het dier is sinds zondag niet meer gezien. Zijn plaats is ingenomen door enkele andere bijzondere vogels, zoals een grote burgemeester, een steenloper en een grote zilverreiger. Pagina 7 Voertuig verliest olie op Pontweg Een voertuig van Gemeentewer ken heeft vrijdag ruim 100 liter hydraulische olie verloren op de openbare weg. 't Zouteland in Den Hoom krijgt als straat de naam Zouteland. De politieke partijen hebben daar gis teravond in de raadscommissie Grondgebied unaniem hun goed keuring aan gegeven. De partijen hadden een keuze uit negen namen, i de babypod in ontvangst die de Lions donderdagavond aan de waaronder drie variaties op 't Zou- I,FotojvoenvênHMunvB*nat>*nkTe„ii teland (aanslibbing). ...TJA HENK, SLECHTS 1 OO IETER LOPEN VAN MIJN HUIsj 'KAT-IN-'T-BAKKIE' 1

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1