Verwikkelingen op 'onbewoond' eiland Oud-leerlingen staan op planken in Wielewaal Muziekvereniging bouwt voort aan eigen toekomst Aanstekelijk enthousiasme ondanks sluimerende zorgen E Agenda TES O oPIENie TEXELSE 2 COURANT Met 44 jonge en wat oudere meisjes bestaat DEK voor ongeveer de helft uit majorettes. Met aanstekelijk enthousiasme hebben ruim negentig fanfaremu zikanten, leden van de drumband en majorettes - plus een onbekend aantal hulpmoeders en andere vrij willigers - zaterdag hun uiterste best gedaan de jaarlijkse Winter- uitvoering van muziekvereniging Door Eigen Kracht tot een succes te maken. Ze slaagden met glans, want de honderden bezoekers - de Burge meester de Koninghal zat voor het vijfde opeenvolgende jaar vrijwel vol - beleefden een genoeglijke avond. Aantrekkelijk was vooral de afwisse ling. Na een optreden van het orkest volgden demonstraties van de majo rettes. Op een ander moment wer den nummers van het opleidings orkest afgewisseld met een proeve van bekwaamheid van de drumband, terwijl eenmaal zelfs iedereen tegelijk in actie kwam en de toeschouwers hun aandacht moesten verdelen over twee podia. Ook kwalitatief was het dik in orde. Voorzitter Herman Bak ker vertelde in zijn dankwoord dat - hoewel hij uit de eigen gelederen afkomstig is - dirigent Michiel Drijver en het orkest wel even aan elkaar hadden moeten wennen. Iets meer dan zijn voorganger Ed de Boer heeft Drijver - die voor de tweede keer de leidsman was bij een Winteruitvoering - gevoel voor show. Bij het ten gehore brengen van het stuk Voyage with the VOC waren op een groot scherm zelfs beelden van een Oostindië-vaarder te zien. Kennelijk hebben Drijver en de muzikanten elkaar gevonden, want de nummers werden vlot en zonder noemenswaardige fouten gebracht. Natuurlijk ging er wel eens iets mis, maar niemand die daar om maalde. Van een dorpsorkest mag wel veel inzet, maar geen perfectie worden verwacht. Grote waardenng ook voor Baukje Drijver en Debby Sangers, die er iedere keer in slaagden 44 majoret tes, verdeeld over zes groepen, op het juiste moment het podium op te dirigeren en hen daar ook nog de voorbereide show te laten zien. Knap, want zelfs voor de jongste meisjes hadden ze een choreografie bedacht die er niet om loog. De kleinste majo rettes hebben weliswaar mee dat ze alleen door er te staan al vertedering opwekken, de bewondering wordt er alleen maar groter door als ze ook nog hun pasjes in de goede volgorde zetten. Ten slotte verdienen ook Nynke Amout en 'haar' drumband een com pliment. Zij hebben de handicap dat ze niet de variatie van een orkest kun nen brengen of er zo schattig uitzien als de majorettes. Dat ze er toch in slaagden twee boeiende optredens te verzorgen, maakt het extra knap. Hoe het verder gaat met de drum band, is overigens de vraag. Het afgelopen jaar namen twee leden afscheid, maar meldden zich ook twee nieuwelingen. Daardoor telt de groep nog steeds zes leden, wel erg mager voor een dergelijk gezelschap. Zaterdag kregen ze bij één optreden steun van Erie Zandee en Monique den Braven van Excelsior en dat was zeer welkom. Komt nog bij dat Arnout na jaren trouw dienst vorig jaar al te kennen heeft gegeven graag de leiding uit handen te geven, maar dat haar opvolgers met in de rij staan. Ook in andere opzichten is DEK niet helemaal zonder zorgen. Het orkest kan in alle geledingen wel wat leden gebruiken. Om de grootste leem tes te dichten, kreeg het gezelschap zaterdag ondersteuning van gastmu zikanten Jasper van der Sande en Alfons Witte. De vereniging telde de afgelopen jaren bijna honderd leden, maar moest het er zaterdag met tien minder doen. Als het leerlingenaantal op de Jan Drijverschool blijft teruglo pen, zullen eerst de majorettes daar de gevolgen van ondervinden (al is het opvallend dat het afgelopen jaar enkele meisjes uit andere dorpen zich hebben aangemeld). Daarna zal ook het korps in problemen kunnen komen. DEK onderkent dat gevaar al jaren en bouwt voortvarend aan haar toekomst. Met name Drijver heeft - ook toen hij nog geen dirigent was - zich bijzonder ingespannen nieuwe leden te werven. Vijf leer lingen. die wekelijks met leden van het 'grote' orkest meeoefenen, zijn daar het resultaat van. Een veelvoud is al wat langer bezig en heeft zich inmiddels bij het orkest gevoegd. Jong talent en routiniers zaten bij DEK naast elkaar. Op de voorgrond Catalijne Lap, Voorzitter Bakker: 'We blijven in dat daarachter haar oom Piet Lap. opzicht ons best doen. Zo hebben we onlangs met een deel van ons korps meegedaan aan een muziekproject op school. Je merkt dat leerlingen daardoor toch interesse krijgen. Ook proberen we in samenwerking met de muziekschool en onze zusterver enigingen meer animo te kweken en elkaar te helpen.' Om de getrouwen te eren, heeft DEK de gewoonte de leden bij elk lustrum een speldje uit te reiken. Zaterdag was er een speciaal woordje voor bugelspeler Jacob Pieter Duyzer, die lid werd toen hij nog op de basis school zat en dat 25 jaar later nog steeds is. 'Ondanks dat je vrouw lid is van Excelsior, ben jij ons steeds trouw gebleven', prees Bakker. Joop RommetS Bugelspeler Jacob Pieter Duyzer (links) werd gehuldigd voor zijn 25-jarig lidmaatschap. Dinsdag 10 februari: In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool in Den Burg verzorgen leerlingen dwarsfluit, piano en saxo foon vanaf 19.00 uur een voorspeel uur. Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt jaarvergadering in de Schakel te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Alle leden zijn welkom. Cinema Texel vertoont Spion van Oranje (20.30), Entree Les Murs (20.00) Woensdag 11 februari: Fysiotherapeut Bernard Wolf houdt in dorpshuis De Hof in De Koog een lezing over vallen. Aanvang 10.30 uur. Om 11.00 uur begint een winterwan- deling door de Geul; o.l.v. de bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11 00 uur een kennismakingsles golf. Reserveren: tel. 316539 De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30 tot 18.00 uur. Rondleidingen om 14.00 en 15.00 uur. Tel. 320325. In de Muziek- en Dansschool aan het Schilderend in Den Burg begint om 19.00 uur een voorspeelavond, verzorgd door de orkesten van de school. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. toegang €8,-. TexelTango verzorgt een gratis proef les Argentijnse tango in de Vrije School in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Meer informatie op www.texeltango.nl. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (20.30), Kikkerdril (13.30, 16.00) en Valkyrie (20.15). Donderdag 12 februari: Bezoekers van de inloopochtend in De Bijenkorf in Oosterend worden getest op hun kennis van over vallen en krijgen tips wat ze er aan kunnen doen. Aanvang 10.00 uur. In Stayokay in Den Burg wordt van 14.00 tot 20.30 uur de Ondernemers- beurs gehouden. Thema is duurzaam inkopen. Daarna wordt de Texelse Ondernemersprijs uitgereikt, ledereen is welkom. Hoogwater te Oudeschild Di. 10 februari 09.26 en 21.20 u. Wo.11 februari 10.15 en 22.16 u. Do. 12 februari 10.56 en 22.56 u. Vr. 13 februari 11.15 en 23.25 u. Za. 14 februari 11.24 en 23.44 u. Zo. 15 februari 11.27 u. Ma. 16 februari 00.04 en 11.37 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 10 febru ari springtij. Maandag 16 februan laatste kwartier. Zondag 15 februari zon op 8.02 uur, onder 17.47 uur. Bij helder weer begint om 19.00 uur een sterrenkijkavond bij Volkssterren wacht De Jager bij Ecomare. Bij twij fel over het weer kan rond18.00 uur gebeld worden naar 06-33808361 De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in Het Eierlandsche Huis. Na de pauze spreekt Harry de Graaf. Cinema Texel vertoont Spion van Oranje (19.00,21.45), Valkyrie (19.15) en een 'mystery movie' (21.45) Vrijdag 13 februari: In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool in Den Burg verzor gen leerlingen piano, harp en klarinet vanaf 19.00 uur een voorspeeluur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Jan Rot en Marjolein Meijers. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Tel. 319633. Cinema Texel vertoont Bolt (14.00, 16.15), Spion van Oranje (16.15, 19.00,21.45), Kikkerdril (12.30,14.30), Yesman (19.15) en Valkyrie (21.45). TESO zet vrijdag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur twee afvaarten, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wacht tijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE ^COURANT Uitgave van LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 4111 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiooontracton en aanbiedingen daartoe kosleloos toegezonden Abonnementsprijzen 2009: Per half |aar €39,85 38,15 (automata*) Per jaar 77,90 75,55 (auiomatiscnii Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Relatie Mijn relatie verkeert sinds vorige week donderdag in een diepe crisis. Onoverkomelijk? Ik weet het niet, maar het lijkt er erg op. Het kwam zo: ik zat donderdagmorgen met mijn partner, volgens de criteria van ene H. een rasechte Texelaar, op de boot. De salon was stampend vol. 'Allemaal vreemden, geen Texe laar te zien', zei hij. 'Nou, 'zei ik opgewekt, 'er zitten er in elk geval twee. Wij.' 'Eén driekwart', zegt-ie losjesweg, zonder verdere discus sie. Gewoon als constatering. Hij had ook kunnen zeggen, kijk, we zijn er al bijna, of zoiets. Het was de vanzelfsprekendheid die me tot op de bodem van mijn ziel raakte. Was ik maar driekwart Texelaar? Waar haalde hij de euvele moed vandaan! 'Wat ben je stil ineens. Is er wat?' vroeg hij toen we van de boot afre den. 'Ik ben geen echte Texelaar, zei je net. Waar hebben we het over! Ik ben hier net zo goed geboren als jij. En m'n moeder ook, dus...' 'Dat bedoel ik', zei de knurft, 'je vader niet en dat maakt je tot driekwart Texelaar en meer niet.Wel nou nog mooier! 'Ja,' ging-ie door, 'en zeg nou zelf, Pien is ook geen Texelse naam. Was 't Pietje geweest, dan had het nog gekund, maar Pien... Niet dat ik het geen mooie naam vind hoor lieverd, koest maar, hij past bij je, maar om nou te zeggen dat-ie Tessels is... en verder heet je ook geen Lap, Hin of i/erberne, dus ja, ik kan je niet meer geven dan driekwart.' Ik keek hem, zelf ook geen Lap of Hin zijnde, eens aan! Met zijn achternaam kon-ie ook net zo goed in Lutjebroek of Venlo wonen. Er is nu al dagen een kilte tussen ons opgetreden. Crisis. Ik heb de verwarming maar een graadje hoger gezet. Pien Verberg Prachtig geschilderde panelen met tropische taferelen, een paar kuub zand op de vloer en blauw plas tic als zee tegen de rand van het podium. De vereniging van oud- ieerlingen had zorg besteed aan het decor bij de uitvoering van het blijspel 'Alle kokosnoten en bos jesmannen bij elkaar' afgelopen zaterdag in dorpshuis De Wiele waal in De Waal. De spelers hadden ook zorg besteed aan hun spel. Dat was onderhoudend en goed. Het verhaal zelf zat in de categone doorsnee van het amateur toneel. Het ging over vier mensen die schipbreuk hadden geleden en aanspoelden op een 'onbewoond' eiland. Dat laatste werd letterlijk uit gevoerd door de schipbreukelingen 'zwemmend' tussen het publiek door (de zaal zat vol) naar het podium te laten lopen. Al snel was duidelijk dat elk een verleden had, wat aanleiding was om het dagelijkse leven even te ontlopen. De onderlinge verhoudin gen waren niet bepaald denderend, wat een bodem was voor de nodige verwikkelingen. Zo was er de knomge zeurpiet Louis (Teun Huisman), de tuttebe! Mascha (Deborah Vlaming) die zich vooral om zichzelf bekom merde, Marijn (Kim Kooistra) die aan de drank was en Nicolien (Willemijne Keijzer) van wie al snel duidelijk was dat ze een dame van lichte zeden was. De vraag of de vier werkelijk op een onbewoond eiland waren, liet niet lang op zich wachten. In eerste instantie meldde zich de verstrooide wetenschapper Maarten (Fred van Helden) die een bijzonder vogeltje zocht en wat later bleken ook het echtpaar Joost (Kees Zijm) en Mariët (Jannie van der Zee) op het eiland te wonen. Zij waren op aandringen van Joost een hotel begonnen op een eiland waar nooit iemand kwam. Het hotel bleek zijn dekmantel om stie kem naar goud te zoeken, maar daar mocht zijn vrouw niets van weten. Mopperen De oud-leerlingen speelden voor het eerst in lange tijd geen huiskamer stuk, maar de verandering ging ze goed af. Zijm en Huisman, twee oude rotten bij de oud-leerlingen, hadden toch twee types die konden mop peren of klagen en daarin kwamen ze tot hun recht. Het brommerige van Huisman leidde onder meer tot een prachtige nuance van een scène waarin Zijm verkleed als bosjesman opkwam, zogenaamd om de schip breukelingen schrik aan te jagen. De scène had flauw kunnen uitpakken, mede door de Hiawatha-taal die Zijm moest uitslaan, maar doordat Huis man meteen brommerig riep 'dat je toch zo kon zien dat dat Joost was', verwoordde hij wat je als toeschou wer stiekem dacht en werd het leuk. Van Helden was sterk als vogelaar die aanvankelijk alleen oog had voor de vogeltjes en mede daardoor een wat eenvoudige indruk maakte. Hij bleef daarbij stabiel in zijn rol. Er was ook ruimte voor subtiele humor; op de vraag of de groep ooit nog het eiland zou kunnen verlaten, zei hij dat ze moesten hopen. En anders moesten ze maar bidden. Na verloop van tijd kreeg Maarten toch ook oog voor Mascha, nadat zij hem had verteld hoe ze van haar man was gescheiden en zo'n beetje al zijn bezittingen had meegenomen of vernield. Vlaming kon zich in de rol van Mascha uitleven als een snibbige tante met diverse noten op haar zang. Dat deed ze zonder uitdrijven, waardoor het natuurlijk overkwam. Ook een uitval naar Maarten (die kreeg hij omdat hij niet even had verteld dat er ook een hotel op het eiland was) kwam natuurlijk over, terwijl de vogelaar verbaal zo'n beetje van de ene naar de andere kant van het podium werd gedirigeerd. Nadat zij en Maarten voor elkaar waren gevallen, bleek Mascha ook wel lief te kunnen zijn. Zoeken Keijzer maakte in haar rol van Nico- lien mooi duidelijk dat elk personage dat bewust iets zocht verloor, terwijl de anderen als winnaar uit de strijd kwamen. Nicolien was na een leven vol oneerlijke mannen op zoek naar een eerlijke man. De enige die ze kreeg was Louis (Huisman), maar alleen nadat hij een kokosnoot op zijn kruin had gekregen en zijn verstand was verloren waardoor hij dacht dat Nicolien zijn vrouw was en de relatie toch niet echt was. Louis biechtte weliswaar vanalles eerlijk op, maar nadat hij zijn verstand terug had, liet hij Nicolien toch meteen in de kou staan. Kooistra maakte het tegen overgestelde duidelijk in de rol van de drankverslaafde Marijn. Die zocht aanvankelijk meer naar aangespoelde flessen op het strand dan naar oplos singen voor haar probleem. Tegen het einde van het stuk kwam Marijn erachter dat ze eigenlijk prima had gefunctioneerd zonder drank. Keijzer en Huisman leverden extra prestaties door ondanks blessures toch te spe len. Keijzer was een paar dagen eer der gewond geraakt aan haar been, waardoor ze op krukken moest lopen. Tijdens het spel werden die even vervangen door een tak, waarop ze dapper stand hield. Het lukte haar ondanks de ongemak ken zelfs verleidelijke houdingen bij Joost (Zijm) aan te nemen. Huisman had problemen met zijn schouder, maar dat viel niet op. Jannie van der Zee, die de vrouw van Joost speel de, was pas na een maand na het begin van de repetities ingestroomd (degene die aanvankelijk Mariët zou spelen, was uitgevallen), maar dat was aan het spel niet te merken. Van der Zee speelde een ogenschijnlijke rustige, zij het regelachtige Mariët die alleen boos hoefde te worden nadat ze had gemerkt dat haar man haar onder valse voorwendselen naar het eiland had meegenomen. Ontmaskering De ontmaskering van Joost was verhaaltechnisch niet bijster span nend, maar wel leuk doordat Zijm verkleed als bosjesman rondliep en Van Helden en Vlaming als indianen hun opwachting maakten en Zijm in die rol lieten bekennen dat hij goud zocht. Het stuk dreigde even raar te eindigen toen kort na de ontmaske ring voor de vierde keer het gordijn dichtging. Er was aangekondigd dat het een stuk in vier bedrijven was, maar het derde bedrijf bleek uit twee delen te bestaan, waardoor er toch nog een slot kwam. Tot tevredenheid van het publiek kwam daarin alles op zijn pootjes terecht. De regie van het stuk was in handen van Marc van Heerwaarden, Nel Witte was souffleur, Juul Swarthoff deed de kap en grime en Johan Zijm had het licht en geluid voor zijn rekening genomen. Met dat laatste werd de sfeer van een eiland opgeroepen door geregeld de zee en vogelgeluiden te laten horen. Een vallende avond werd mooi uitgebeeld met zachtere geluiden en gedempt licht. Maar er was ook ruimte voor subtiliteit; zo nu en dan kwam het geluid van een koekoek voorbij. Jeroen van Hattum Opvallend is het grote aantal (bijna) volwassenen bij de majorettes. Ondanks hun geringe aantal verzorgden de leden optreden. de drumband een boeiend der Zee, Kim Kooistra, Willemijne Keijzer, Deborah Vlaming, Kees Van links naar rechts de ploeg van de oud-leerlingen: Jannie Zijm, Fred van Helden en Teun Huisman.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2